محافظت از لوله های انتقال آب

sadegh.khodam

عضو جدید
سلام
من دارم روی محافظت از لوله های انتقال آب تحقیق میکنم.
کسی میتونه به من کمک کنه؟
محافظت از لوله های انتقال آب از تمام مشکلاتی که ممکنه پیش بیادو مثل خوردگی، زلزله، .....
لطفا راهنمایی کنید

kaya

عضو جدید
سلام
من دارم روی محافظت از لوله های انتقال آب تحقیق میکنم.
کسی میتونه به من کمک کنه؟
محافظت از لوله های انتقال آب از تمام مشکلاتی که ممکنه پیش بیادو مثل خوردگی، زلزله، .....
لطفا راهنمایی کنید

سلام. خلاصه کلام اینکه:
لوله های انتقال آب بسته به جنسشون از سیستمهای متفاوتی استفاده می کنند. اصولا همه لولهای انتقال آب شرب عایق کاری میشن و باید تو این زمینه دقت بشه (مثل لولهای فولادی و بتونی پیش تنیده و ...) باستثنائ لوله های پلی اتیلن . ولی لولی های انتقال آب غیر شرب حساسیت کمتری دارند.
لولهای فولادی از حفاظت کاتدیک استفاده می کنند و مطالبی در این مورد و نحوه انجام اون هفته پیش تو همین تالار ارائه شده. واسه خط انتقال بتنی و غیر فولادی هم در محل شیرخانه ها از حفاظت کاتدیک استفاده میشه.
واسه زلزله محل گسل شناسایی میشه و در مکانی که خط از گسل عبور میکنه تدابیری مانند 1-استفاده از خطوط پارالل و2- قطعات فلکسیبل در مقاطعی از خط و3- یا استفاده از لوله های چند تکه (مانند لوله بتنی یا چدن که به صورت نر ماده وصل میشن و توانایی حرکت در حد چند درجه رو دارن) به کار می برند. ژاپنی ها اثبات کردند که بهترین تدبیر استفاده از خطوط چدن داکتیل اتصال رینگی هست که تا حد صفر احتمال شکستگی رو کاهش میده!
واسه محافظت از ضربه قوچ هم بسته به ابعاد خط انتقال و شرایط هیدرولیکیش ممکنه در ایستگاه پمپاژ از مخازن هوا استفاده کنند یا فقط به چک ولو ها اعتماد کنند.

لولهای چدن داکتایل من ندیدم محافظت بشن.

آخرین ویرایش:

farzad.valve

عضو جدید
با تشکر از جناب KAYA
برای ضربه قوچ از نوعی از شیر بنام Surge Valve نیز استفاده می شود و اگر بخواهند check valve استفاده کنند از نوع None-Slam آن بهره می گیرند

kaya

عضو جدید
برای ضربه قوچ از نوعی از شیر بنام Surge Valve نیز استفاده می شود و اگر بخواهند check valve استفاده کنند از نوع None-Slam آن بهره می گیرند

سلام مهندس
بی زحمت امکان داره تو تاپیک شیرآلاتتون این بار راجع به همین surge valve هم صحبت کنین؟ ممنون میشم. قربانت مهندس