مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پلان پارکینگتون واضح نیست ولی 4 تا پارکینگ تو عرض 10.5 متر با یه ردیف پله برای حیاط رو چجوری جا دادید
پلان پیلوت دقیقا شبیه مال من شده
پلان طبقات رو هم خوب حل کردید فقط نمیدونم نیازی به نورگیر بود یا نه من که نذاشتم

آره تار افتاده ، خب عرض پارک 2 ماشین تو در تو ستون 4.5 هست دو تا 4.5 دادم میشه 9. دو تا 2. برای ستونهام بقیش هم اضافه بود دیگه پله و دیوارهام جا شد !

شهر یاران

عضو جدید
سلام ممنون از پلانتون و با تعجب دیدم پله چهار بازو طراحی کردید و نمره گرفتید پس دودکش شدن چشم پله خیلی هم نمره کم نمیکنه راستی نما و مقطعی که سر جلسه زدید هم دارید که بفرستید ؟ ممنون میشم;):gol:
منبع این که پله چهارطرفه ممنوعه کجاست؟!!!! نمیدونم ایم پله درسته یا نه .... من در ضد حریق گذاشتم.... دیگه دودکش نمیشه !!!

zazar5414

عضو
چطوری این کارو کردی،غیر ممکنه این کار،چون ورودی برا همکف نمیمونه و یک متر اول و آخرشم باید 10% میدادی:)
آره دیگه هم کف م خراب شد و فقط 5 متر شو برا سرگیری خالی کردم..یعنی الان پلان همکف و نمره شو از دست میدم دیگه یا کلا میگن رد:cry:

شهر یاران

عضو جدید
سلام.پلان خوبیه اما چندتا نکته رو رعایت نکردی.اول اینکه باید دستگاه پله و آسانسور رو به وسیله یه در از فضای پارکینگ جدا می کردی تا دود به طبقات بالا نره.دوم اینکه نیازی نیست زیر زمین به حیاط دسترسی داشته باشه.در طبقات هم باید آسانسور و پله رو مثل زیر زمین داخل یه باکس باشه و توسط یک در ضد حریق از فضای مسکونی جدا بشه.اما رمپ معلولین رو خوب حل کردی

شهر یاران

عضو جدید

سلام.پلان خوبیه اما چندتا نکته رو رعایت نکردی.اول اینکه باید دستگاه پله و آسانسور رو به وسیله یه در از فضای پارکینگ جدا می کردی تا دود به طبقات بالا نره.دوم اینکه نیازی نیست زیر زمین به حیاط دسترسی داشته باشه.در طبقات هم باید آسانسور و پله رو مثل زیر زمین داخل یه باکس باشه و توسط یک در ضد حریق از فضای مسکونی جدا بشه.اما رمپ معلولین رو خوب حل کردی

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

باید زیر زمین هم به حیاط دسترسی داشته باشه مخصوصا وقتی پارکینگ دارین یا فضای اقامت ، چون راه فرار دوم به حساب میاد که توی مبحت 3 بهش تاکید فراوووون شده
فقط پله باید کاملا بسته باشه آسانسور میتونه نباشه

minamir3000

کاربر فعال
آره دیگه هم کف م خراب شد و فقط 5 متر شو برا سرگیری خالی کردم..یعنی الان پلان همکف و نمره شو از دست میدم دیگه یا کلا میگن رد:cry:
من الان حساب کردم حد اقل باید 9.5 متر رو باید خالی میذاشتی(3.5+6) غیر دیوار حدودا 1 متر میموند برات برا ورودی همکف،در هر صورت نا امید نباش دوست عزیز:)

arefe-rad

عضو جدید
sسلام دوستان همون اولش یادداشت کردم 100% درسته
زیرزمین 12
همکف 8
اول 11
دوم 9
بام 4
مقطع 6

یعنی اگه زیرزمین 12نمره داره ، یه پارکینگم رد شه ،چند میگیرم از 12؟
از همکف 8 نمره اگه سرگیری بالای رمپ داشته باشم چقد کم میشه؟:cry::wallbash:

mariiana

عضو جدید
دوستان لطفا در مورد کار منم نظر بدین..به نظرتون قبول میشم؟البته تو امتحان بام و طبقه دومم کشیدم.

پیوست ها

• hamkaf.pdf
    32.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • aval.pdf
    49.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

amin576

عضو جدید
درب برا راهپله تو زیرزمین گذاشتم.اون فضای که تو طبقات گذاشته میشه یه فیلتر هستش برا ارتباط واحد ها با دسترسی عمودی
زیرزمین باید یه راه فرار مجزا از راهپله و آسانسور داشته باشه برا مواقع آتش سوزی

amin576

عضو جدید
آره تار افتاده ، خب عرض پارک 2 ماشین تو در تو ستون 4.5 هست دو تا 4.5 دادم میشه 9. دو تا 2. برای ستونهام بقیش هم اضافه بود دیگه پله و دیوارهام جا شد !

بین دو ستون 4.5 حساب میشه نه آکس:
به شرطی که آکس به آکس دو ستون 5 متر باشه فضای بینشون 4.5 کافیه واسه دوتا پارک(یعنی ستون بتنی). اگه فلزی باشه آکس به آکس 5 متر باشه بینشون باید 4.8 بشه
فلزی :
4.8+4.8=9.6 متر پارک یک ستون وسط که اگه فلزی هم حساب کرده باشی0.25 و دوتا دیوار 0.35 زیرزمین میشه 70 سانت 15 سانت هم برا درز انقطاع در مجموع میشه 10.70 که 30 سانت میمونه برا پله
بتنی:
4.5+4.5=9 متر و یه ستون 40 سانتی و دوتا دیوار 70 سانت و درزانقطاع 15 سانت و دوتا 10 سانت که ستونها از دیوار زیرزمین میزنه بیرون جمعا میشه 10.45 و 0.55 میمونه برا راهپله

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بین دو ستون 4.5 حساب میشه نه آکس:
به شرطی که آکس به آکس دو ستون 5 متر باشه فضای بینشون 4.5 کافیه واسه دوتا پارک(یعنی ستون بتنی). اگه فلزی باشه آکس به آکس 5 متر باشه بینشون باید 4.8 بشه
فلزی :
4.8+4.8=9.6 متر پارک یک ستون وسط که اگه فلزی هم حساب کرده باشی0.25 و دوتا دیوار 0.35 زیرزمین میشه 70 سانت 15 سانت هم برا درز انقطاع در مجموع میشه 10.70 که 30 سانت میمونه برا پله
بتنی:
4.5+4.5=9 متر و یه ستون 40 سانتی و دوتا دیوار 70 سانت و درزانقطاع 15 سانت و دوتا 10 سانت که ستونها از دیوار زیرزمین میزنه بیرون جمعا میشه 10.45 و 0.55 میمونه برا راهپله

عددهاتون خیلی بزرگ هستن ها !!!!
درز انقطاع که 1/200 ارتفاع از هر طرفه که کلا 12 متر ارتفاع داشتم میشه 2 تا 6 سانتی متر.دیوارهای زیر زمین 20 سانتی متر گرفتم طبق مبحث 18 . 9 متر ماشین هام 20 سانتی متر ستونهام چون فلزی بودن کافیه حدودا 1.10 موند برای پله

Positive Energy

عضو جدید
سلام. کارت خوبه. اما چندتا نکته به ذهنم رسیده: 1 اون ستونی که وسط آسانسوره، تیرش از وسط چاه آسانسورت رد میشه.
2- واسه ی همکف رمپ معلولین نذاشتی، ذکر کرده بود(آخه این رمپ خیلی دردسر ساز بود)
3- در ورودی واحدت روبروی در حمامه.

h.n1364

عضو جدید
پارکینگ شما غیر قابل قبول می باشد، سه تا از ماشیناتون مجبور هستن با ته ماشین از پارکینگ بیرون بیایند، فضای 5*5 برای گردش 90 درجه است و نه 180 درجه

aydaaaa

کاربر بیش فعال
بچه ها یه چیز بپرسم؟؟؟ وقتی تجاری داریم باید تو طبقات اول و دوم اختلاف ارتفاع داشته باشیم، چرا هیشکی این اختلاف ارتفاعو نداره؟؟؟ من که ارتفاع مفید فروشگاهو 4.5 گرفتم واسه همین تو طبقات اول و دوم اختلاف ارتفاع حدود نیم متر به وجود اومد که با چهار تا پله غذاخوری کردم تو واحد 3 خواب و آشپزخونه اُپن تو واحد تک خوابه. کسای که کاراشونو گذاشتن هیچ کدوم این کارو نکردن، یعنی من اشتب کردم؟؟؟؟؟؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
پارکینگ شما غیر قابل قبول می باشد، سه تا از ماشیناتون مجبور هستن با ته ماشین از پارکینگ بیرون بیایند، فضای 5*5 برای گردش 90 درجه است و نه 180 درجه

سلام.
دوست عزیز همچین چیزی که شما میگید نیست.
محدودیت زمین تو طراحی اعمال میشه.وقتی یه فضای مثلا 10*10 دارید نمیتونید بگید حالا 10*10 متر بزارید واسه چرخش خودرو.

Ra na Architect

عضو جدید
4 متر میرفتی عقب ، سرگیری رمپ رو رد می کردی، حالا اگه 5 متر رفتین چه بهتر

آخرین ویرایش:

aydaaaa

کاربر بیش فعال
سلام کف تجاری +10 بود و کف لابی +1.2 حالا خود به خود +1.1 اختلاف سطح دارند و نیاز به اختلاف سطح در طبقات نیست.

آخه بازم حل نمیشه:( چون تجاری باید حداقلش ارتفاع مفیدش 4.5 باشه +.3 سقف میشه 4.8حالا بازم نیم متر میمونه آخه؟؟؟؟؟:-( من این نیم مترو با چهار تا پله تو طبقات بالا رفتم.

بالا