مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اگر 2 طبقه باشه یعنی 6 واحد پس 6 تا پارکینگ میخواد، خب 6 تا پارکینگو تو همکف میشه در آورد؟!
موتورخونه تکلیفش چی میشه؟ انباری؟! لابی ورودی اینارو همرو میشه تو همکف دربیاریم؟!!!!!!!!!

holooooooo

کاربر ممتاز
اوه اوه اوه. زمین شمالی است؟ 3 واحدی هم می خواد؟
پس تکلیف نورگیری و ... چی می شه؟ واحد اتوبوسی و .... چی؟

باید نور گیر بذاریم دیگه، خب مساحت زمین چقدره که الان مساحت نورگیرو حساب کنیم.؟
زیر 200 متر 6 درصد نورگیره
واحد اتوبوسی چیه؟

ali kocholomoch

عضو جدید
اوه اوه اوه. زمین شمالی است؟ 3 واحدی هم می خواد؟
پس تکلیف نورگیری و ... چی می شه؟ واحد اتوبوسی و .... چی؟

اگه زمین رو شمانی بدن عرض قطعه قطعا زیاد میدن و با گذاشتن راه پله وسط میشه 2واحد بزرگ اتوبوسی و به واحد کوچیک در آورد

ali kocholomoch

عضو جدید
زمین شمال یعنی اول حیاط بعد ساختمون؟

بله

باید نور گیر بذاریم دیگه، خب مساحت زمین چقدره که الان مساحت نورگیرو حساب کنیم.؟
زیر 200 متر 6 درصد نورگیره
واحد اتوبوسی چیه؟

واحد اتوبوسی اینه که کشیدگی در جهت شمال به جنوب باشه

و عرض ساختمون به 2نیم تقسیم بشه و راه پله وسط قرار بگیره

holooooooo

کاربر ممتاز
ضوابط نورگیر

ضوابط نورگیر

[A184251[/ATTACH][
و تراکم زمین شمالی ام 60 درصد + 2 متر
من اتوبوسی رو متوجه نشدم :surprised: ببخشید

پیوست ها

• ضوابط نورگیری و &#.pdf
    322 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ali kocholomoch

عضو جدید
[A184251[/ATTACH][
و تراکم زمین شمالی ام 60 درصد + 2 متر
من اتوبوسی رو متوجه نشدم :surprised: ببخشید

تراکم زمین شمالی 60درصد 2متر رو من اولین بار اینجا شنیدم

میشه منبع موثق بدین

چون تو شهر ما اصلا همچین چیزی نیست و 60% خالص حساب میشه

اگه 60% به اضافه 2متر بود که دیه قطعه شمالی نامرغوب تر از جنوبی محسوب نمشد

shab khanoom

عضو جدید
مساحتی که بابت نورگیر یا حیاط خلوت از بنامون کسر شده ، میشه به سطح اشغال اضافه کرد؟

holooooooo

کاربر ممتاز

میشه منبع موثق بدین

من کلاس رفتم استادم بهم گفت خودش مصححه سازمان سنجش بود واسه آزمون نظام.... هر چی ام که سر کلاس بهمون میگفت از روی چیزی میخوند از شهرداری تهران یا قوانین نظام مهندسی.... نامرغوبی زمین شمالی به دلیل اینه که نور مستقیم نمیتونه واسش تامین شه نه واسه مساحتش، در واقع اون 2 متر برای این اضافه میشه که مقداری از فضامون بخاطر نور گیر هدر میشه، و از اونجایی که طرحامون میاد تهران تصحیح میشه بر اساس قوانین خودشون تصحیح میکنن پس شما هم اینو رعایت کنین

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

میشه منبع موثق بدین

بازم سلام.
خیلیا 60 درصد مساحت مجاز رو با 60 درصد بعلاوه 2 متر روی اضلاع طولی زمین اشتباه میگیرن.این دوتا دو تا بحث جداست.
تو این دو تاپیک مفصلا درم وردش صحبت شده:

ظوابط شهرداری.

تفسیر دستور نقشه.

holooooooo

کاربر ممتاز
خب این 60 درصد + 2 متر بر روی اعضای طولی پس چیه؟
نمیشه آدرس پستشو بدین؟

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر ممتاز
خوندم پستای پایینشو...
خب این تقریبا حرف منه در هر صورت تو زمینای شمالی ما نورگیروو میدیم چه بالای 200 چه پایینه 200... پس اون 2 مترو باید بیایم جلو

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
خب همین پس اگه این واسه زمینای شمالی نیست کی باید ازش استفاده کرد؟

آقا این بحثش پیش اومد من گفتم.توی آزمون که محدوده طراحی رو میدن.چرا خودتون رو اذیت میکنید؟:)فقط تو اون محدوده طراحی کنید.بجز کنسول در گذر بالای 12 متر به هیچ وجه از اون محدوده خارج نشید.
ارتفاع کنسول 3.5 متر.
بازم توصیه میکنم اگه نیازی به این کنسول ندارید(که معمولا هم ندارید)اون رو هم بیخیال شید.

holooooooo

کاربر ممتاز
آقا این بحثش پیش اومد من گفتم.توی آزمون که محدوده طراحی رو میدن.چرا خودتون رو اذیت میکنید؟:)فقط تو اون محدوده طراحی کنید.بجز کنسول در گذر بالای 12 متر به هیچ وجه از اون محدوده خارج نشید.
ارتفاع کنسول 3.5 متر.
بازم توصیه میکنم اگه نیازی به این کنسول ندارید(که معمولا هم ندارید)اون رو هم بیخیال شید.
آهان :biggrin: ببخشید خسته شدین از دستم تو پستای بالا بچه ها سوال کردن من گیرش نیستم....

saraafsoon

عضو جدید
بچه ها ابعاد دقیق داکتو میدونین مثلا یه سرویس.با یه سرویسو حموم چسپیده به دیوار یا حمومو سرویس با هم دیگه...؟

holooooooo

کاربر ممتاز
بچه ها ابعاد دقیق داکتو میدونین مثلا یه سرویس.با یه سرویسو حموم چسپیده به دیوار یا حمومو سرویس با هم دیگه...؟

ابعادشو ول کن 30 تا 40 سانت در طول یا عرض خود سرویس مشترک بودن یا نبودنش اهمیت نداره..

MAZENI KIJA

عضو جدید
آقای مهندس اگه لطف کنید در مورد پلان شیب بندی هم توضیح بدهید ممنون میشم.نشون دادن دودکش و موتور کولر آب یا دو تکه در پلان شیب بندی الزامیه؟ چه طور باید نشون داد؟زمین شمالی حتی اگه نورگیری طبیعی از پنجره داشته باشه باز هم نورگیر الزامیه؟اگه عرض زمین کمتر از 12 متر باشه بهتره اتوبوسی طراحی نکنیم،درسته؟ در موتورخانه،تاسیسات و انبار باید به بیرئن باز بشه؟ پله سه گردشه ممنوعه؟ ارتفاع تجاری باید از 4متر بیشتر باشه؟ممنون

holooooooo

کاربر ممتاز
آقای مهندس اگه لطف کنید در مورد پلان شیب بندی هم توضیح بدهید ممنون میشم.نشون دادن دودکش و موتور کولر آب یا دو تکه در پلان شیب بندی الزامیه؟ چه طور باید نشون داد؟زمین شمالی حتی اگه نورگیری طبیعی از پنجره داشته باشه باز هم نورگیر الزامیه؟اگه عرض زمین کمتر از 12 متر باشه بهتره اتوبوسی طراحی نکنیم،درسته؟ در موتورخانه،تاسیسات و انبار باید به بیرئن باز بشه؟ پله سه گردشه ممنوعه؟ ارتفاع تجاری باید از 4متر بیشتر باشه؟ممنون
فقط نورگیر و داکت و باکس پله و سانسور رو نشون بدین(که آسانسور و پله معمولا یه تیکه در نظر بگیرید) کولرو دودکشو اینا نمیخواد، تجاری حتما نیاز نیس 4 باشه 3.15 به بالا تا 4 متر، در تاسیسات فق رو به بیرون،

javad60

عضو جدید
سلام ، اره ، به نظر من بهترين راه همين بودش . الان داشتم به طرح بقيه بچه ها نگاه مي كردم ، اونا هم اكثرا از تو حياط داده بودن ، يه چيزي ديگه بهت بگم ، تو خيابون اصلي نمي توني پاركينگ بدي و بايد از خيابون فرعي تر انجام بشه ، نكته انحرافي كه من تو امتحان اسفند 91 ديدم ، همين بود ، عرض تو خيابون و يكي داده بود .

javad60

عضو جدید
اره دوست خوب ، اگه بتوني رنگي ، كار بكني ، خيلي موثرتره ، ولي وقت تو رو اين كارا نذار ، چون نكات خيلي مهمتري داري ، اگه وقت اضاف آوردي اين كار رو بكن .

javad60

عضو جدید
سلام مهندس عزيز، تامين پاركينگ كاري نداره ، فقط لازمه يه كم حوصله داشته باشي و يه كم هم ضوابطش و مطالعه كني ، اونوقت مي بيني چقد ساده مي شه ، ترسيم پلان ها و جانمايي ستونه از مهمترين قسمتايه كارته ، پس الكي از كنارش رد نشو .

بالا