مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

ali kocholomoch

عضو جدید
یه سوال شاید خنده دار

ابعاد زمین رو تو صفحات امتحان درست می کشن ؟

من از نمونه سوال سال 90 پرذینت گرفتم نوشته 11.50 ولی خط کش میزاریتقریبا 10.50 رو نشون میده:cry:

و طول هم به جای 20 اندازه 16.5 کشیدن

khaffafi

عضو جدید
یه سوال شاید خنده دار

ابعاد زمین رو تو صفحات امتحان درست می کشن ؟

من از نمونه سوال سال 90 پرذینت گرفتم نوشته 11.50 ولی خط کش میزاریتقریبا 10.50 رو نشون میده:cry:

و طول هم به جای 20 اندازه 16.5 کشیدن

اشل شما كاملا درسته!
اون سال كادر رو با لاك تصحيح كرديم!خواسته بودن كمكي كرده باشن!

khaffafi

عضو جدید
سلام من تازه وارد باشگاه شدم پلانهای امتحان آذر 90 را کشیدم البته اندازه گذاریها و مبلمان ناقصه و بعضی جاها دستی خط زدم اما
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=183957&d=1386580472&thumb=1توی تصویر سوالاتی دستی نوشتم ممنون میشم اگه به اونها جواب بدید و ایرادهای طرحم را بگوییدhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=183958&d=1386580483&thumb=1
بهتره درهاي ورودي از فيلتر آسانسور باشه وبا 1 در به فيلتر راه پله وصل شه
در راه پله بايد به سمت داخل باز بشه(منبع :ضوابط طراحي باكس راه پله وآسانسور مصوبه آتش نشاني)

آخرین ویرایش:

LIGHTARCH

عضو جدید
دو تا سوال داشتم، ممنون میشم جواب بدین دوستان :

اینکه پله و اسانسور روبروی هم باشن ایرادی که نداره ؟؟؟ آخه اکثرا کنار هم گذاشتین . کدومش ترجیح داره ؟

در مورد رمپ هم فقط برای دسترسی به ساختمان باید شیب مخصوص رمپ معلولین باشه دیگه؟؟؟ اسفند 91 که خودش گفته " دسترسی معلولین به ساختمان"
برای زیرزمین که نیازی به رمپ معلولین یا شیب کم برای معلولین نیست؟؟؟ آسانسور کافیه دیگه ؟
مثلا اگه زیرزمین پارکینگ باشه و کف همکف رو بالاتر نیارم نیازی به رمپ معلولین ندارم که ؟؟؟

و یه سوال دیگه ، ابعاد موتورخانه یا اطاق تاسیسات چقدر مناسبه ؟؟؟

khaffafi

عضو جدید
دو تا سوال داشتم، ممنون میشم جواب بدین دوستان :

اینکه پله و اسانسور روبروی هم باشن ایرادی که نداره ؟؟؟ آخه اکثرا کنار هم گذاشتین . کدومش ترجیح داره ؟

در مورد رمپ هم فقط برای دسترسی به ساختمان باید شیب مخصوص رمپ معلولین باشه دیگه؟؟؟ اسفند 91 که خودش گفته " دسترسی معلولین به ساختمان"
برای زیرزمین که نیازی به رمپ معلولین یا شیب کم برای معلولین نیست؟؟؟ آسانسور کافیه دیگه ؟
مثلا اگه زیرزمین پارکینگ باشه و کف همکف رو بالاتر نیارم نیازی به رمپ معلولین ندارم که ؟؟؟

و یه سوال دیگه ، ابعاد موتورخانه یا اطاق تاسیسات چقدر مناسبه ؟؟؟

فرقي نميكنه كنا هم باشن يا روبه روي هم مهم اينه كه فيلترهاي مجزا داشته باشن و توسط يه در كه به سمت راه پله باز ميشه از هم جدا شن
برا زيرزمين رمپ معلولين نياز نيست
برا اتاق تاسيسات 10 متر كافيه(تو چكيده مطالبم يادداشت كردم ولي از كجا ؟يادم نيست.)

khaffafi

عضو جدید
ستون گذاري

ستون گذاري

تو اسكلت فلزي چه مواردي رو بايد رعايت كرد؟

LIGHTARCH

عضو جدید
فرقي نميكنه كنا هم باشن يا روبه روي هم مهم اينه كه فيلترهاي مجزا داشته باشن و توسط يه در كه به سمت راه پله باز ميشه از هم جدا شن
برا زيرزمين رمپ معلولين نياز نيست
برا اتاق تاسيسات 10 متر كافيه(تو چكيده مطالبم يادداشت كردم ولي از كجا ؟يادم نيست.)

ممنونم که جواب دادین :victory:
فیلتر های مجزا یعنی یه در بینشون باشه که به سمت راه پله باز شه ؟؟؟ یا یه در برای کلش ؟؟؟

ali kocholomoch

عضو جدید
ممنونم که جواب دادین :victory:
فیلتر های مجزا یعنی یه در بینشون باشه که به سمت راه پله باز شه ؟؟؟ یا یه در برای کلش ؟؟؟

یه فیلتر در نظر می گیرین برای ورودی به تصرف مسکونی که به اون فیلتر درب آسانسور باز میشه

و یه دربم به راه پله باز میشه

اگه توضیحم واضح نیست با عکس نشون بدم:gol:

ali kocholomoch

عضو جدید
چون بتني خيلي فضا اشغال ميكنه در ضمن ضخامت سقف هم ميره بالا

البته این یه پیشنهاده

به نظرم تا الان دستت به چی عادت کرده با همون ادامه بده

چون روزه امتحان برات استرس زا میشه

زیادم تو قید و بند ارتفاعات نباشین

شما می تونی طبقات رو دال در نظر بگیری که اون موقع ضخامت سقف کمتر در نظر گرفته میشه

khaffafi

عضو جدید
البته این یه پیشنهاده

به نظرم تا الان دستت به چی عادت کرده با همون ادامه بده

چون روزه امتحان برات استرس زا میشه

زیادم تو قید و بند ارتفاعات نباشین

شما می تونی طبقات رو دال در نظر بگیری که اون موقع ضخامت سقف کمتر در نظر گرفته میشه

مرسي از جوابتون:smile:
يعني چي دال در نظر بگيريم؟

ali kocholomoch

عضو جدید
مرسي از جوابتون:smile:
يعني چي دال در نظر بگيريم؟

دیدین موقعی که کنسول میاد بیرون از بغل به ساختمون نگاه می کنیم ضخامت اون کنسولمون از ضخامت سقفمون کمتره درسته ؟

توی دال ها از تیرچه بلوک سفالی و یا یونولیتی استفاده نمیشه در نتیجه ضخامت سقف میشه 20 سانتی متر یا

کمتر

برای فضاهای لوکس و ساختمان های لوکس استفاده میشه یکم پرهزینه هستش چون سقف کاذی براش کار میکنن

ولی برای تعداد طبقات زیاد جواب میده

الان یه نمونه برش معماری با دال براتون می زارم:gol:

البته بازم برا اینکه پوتر ها دیده نشه سقف کاذب زده میشه

ولی ساختمون هایی که ما برا امتحان کار می کنیم تعداد طبقات کمه پس ارتفاع پوترم کمتر میشه

آخرین ویرایش:

ali kocholomoch

عضو جدید
مرسي نظرت راجع به جايگاه امداد رساني كه [الزامي]هست !چيه؟
مبحث 4-صفحه 45

واقعیتش من چیزی دستگیرم نشده بود از این موضوع الان چند سالی هم هست که من فقط سازه کار میکنم و معماری کمتر

من فقط یدونه دریچه فقط میخوام بزارم تو نما که الان تو دفترم اونو میزارن که البته اون برا امداد رسانی نیست برای تهویه هوای حریقه

rozo

عضو جدید
سلام بچه ها.من سال اولمه:(
میشه لطفا،لطفا برنامه ریزی که سر جلسه می خاین داشته باشین رو بذارین؟؟
یعنی میخاین به ترتیب چی کار کنید؟
تقدم و تاخر کاراتون...
1-از کجا شروع کنیم و تحلیل کنیم؟2- ستون گذاری رو کی انجام بدیم؟3-پارکینگارو کی؟4-طرح معماری رو همزمان در بیاریم؟5-از چه ساعتی دیگه شروع به ترسیم اصلی کنیم؟ 6-اصلا اول رو پوستی کار کنیم بعد بندازیم رو کاغذ اصلی؟و.....

شهر یاران

عضو جدید
مگه میشه از این پله ها هم داد؟؟؟؟ آخه چشم پله نداشته باشیم به خاطر دودکش بودن. من همیشه دو بازوی معمولی بدون چشم پله تمرین میکنم:-(

من باکس پله رو با در ضد حریق جدا کردم .... به نظرم همه ضوابط رو با هم نمیشه رعابت کرد

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بهتره درهاي ورودي از فيلتر آسانسور باشه وبا 1 در به فيلتر راه پله وصل شه
در راه پله بايد به سمت داخل باز بشه(منبع :ضوابط طراحي باكس راه پله وآسانسور مصوبه آتش نشاني)

فقط تو طبقه همکف باید به بیرون باز شه.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
تا حالا بتني كار كردم ميخوام تو امتحان فلزي ترسيم كنم كسي نميتونه كمكم كنه؟:cry:

تو اسكلت فلزي چه مواردي رو بايد رعايت كرد؟

سلام.
تو نقشه های فاز یک چیزی که کلا باید در مورد سازه بدونید یکی دهانه است و دیگیری ابعاد ستون ها.جفتش رو بارها توضیح دادیم تو این تاپیک و تاپیک تمرین.
مهار بندی هم مشکلی نداره.فقط زمانی که ساختمانتون 2 بر بود و یا سه بر.....سیستم مهاربندی رو دوقاب خمشی میگیرید.تو این سیستم همه اتصالات صلبه.همین رو فقط کتبی مینویسید توی آزمون.
اگه دو طرف قرینه هم همسایه داشتید هم سیستم سازه و مهاربندی میشه ترکیب قاب خمشی و بادبند.این رو هم فقط مینویسید تو آزمون.

ali kocholomoch

عضو جدید
سلام بچه ها.من سال اولمه:(
میشه لطفا،لطفا برنامه ریزی که سر جلسه می خاین داشته باشین رو بذارین؟؟
یعنی میخاین به ترتیب چی کار کنید؟
تقدم و تاخر کاراتون...
1-از کجا شروع کنیم و تحلیل کنیم؟2- ستون گذاری رو کی انجام بدیم؟3-پارکینگارو کی؟4-طرح معماری رو همزمان در بیاریم؟5-از چه ساعتی دیگه شروع به ترسیم اصلی کنیم؟ 6-اصلا اول رو پوستی کار کنیم بعد بندازیم رو کاغذ اصلی؟و.....

دوست گلم هر کس بسته به خودش و معلوماته خودش برنامه ریزی میکنه من خودم شاید پوستی نبردم و کاغذ شطرنجی استفاده کردم تا ابعا دستم باشه

ستون گذاریهم تو همون پارکینگ باید در بیاد جوری که برای ماشین ها مزاحم نباشه و فکره اینم بکنیم که تو طبقات وسط پذیرایی یا فضاها نیوفته

به نظره من البته 2 تا پلان حل شده خوب بزاریم بهتر از اونه که همه رو تحویل بدیم ولی کلا طرح لنگ بزنه:gol:

بالا