ما همیشه سلیقه ای عمل میکنیم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
ما همیشه سلیقه ای عمل میکنیم. همه مان فی ذاته می دانیم چه درست و چه غلط، اما هم چنان سلیقه ای عمل میکنیم. سلیقه ای عمل کردن یعنی اینکه بدانی اصل موضوعی چه هست، اما برای خودت کنار آن تبصره و ماده بزنی. یعنی اینکه موضوعی را بپذیری و بدانی که درست است، اما با توجه به نیاز های خودت آن را تغییر دهی. مثالش را هم که همه بلدیم یک به یک بشماریم. مثلا در ادارات که بروی میبینی که در فرم استخدامیشان نوشته اند، "دین: اسلام" اما در رفتارشان، برخلاف دینشان عمل میکنند، رشوه میگیرند و اسمش را می گذارند "هدیه" .. مثال های رده بالاترش هم که بماند. بیاییم در اتفاقات روزمره تر ...

زنان ایرانی سلیقه ای عمل می کنند. آن ها میخواهند مانند زن های غربی زندگی کنند، مانند آن لباس بپوشند، مانند آن ها موهایشان را نپوشانند و رفتارهای آزادانه ای داشته باشند. اما از عادات ِ آن ها، فقط چیزهایی را انتخاب کرده اند که فکر میکنند به نفع خودشان است. آن ها یاد گرفته اند زن باید بی روسری باشد، اما یاد نگرفته اند که همان غربی ها، آرایش غلیظ را گذاشته اند برای مهمانی ها. لباس های بدن نما تر را گذاشته اند برای مجالس و لباس های رسمی تر را برای خیابان ها و مکان های عمومی تر. آن ها استقلال مالی را یاد گرفته اند، اما اگر همسرشان مانند مردان غربی چرتکه بیندازند، به آن ها بر میخورد و ترجیح میدهند مهریه شان را بگذارند اجرا، تا مردشان به این جمله برسد "مرد که نباید انقدر حسابگر باشه" !! خیلی ها حتی دین خودشان را هم قبول ندارند! دین ِ درست دین ِ غربی هاست، اما وقتش که برسد ،مهریه ای که در دینشان آمده را خیلی خوب قبول دارند و محقانه طلب اش میکنند ! یا مثلا ...

مردان ایرانی سلیقه ای عمل می کنند. خودشان اختلاس میکنند ولی با اختلاس مخالفند. در کار پارتی بازی میکنند ولی با پارتی بازی مخالفند. از زنان ارایش کرده خوششان می آید ولی با ارایش زنان مخالفند! یا مثلا ...

بماند ... ما ایرانی ها همیشه سلیقه ای عمل میکنیم. همیشه !!

آخرین ویرایش:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما همیشه سلیقه ای عمل میکنیم. همه مان فی ذاته می دانیم چه درست و چه غلط، اما هم چنان سلیقه ای عمل میکنیم. سلیقه ای عمل کردن یعنی اینکه بدانی اصل موضوعی چه هست، اما برای خودت کنار آن تبصره و ماده بزنی. یعنی اینکه موضوعی را بپذیری و بدانی که درست است، اما با توجه به نیاز های خودت آن را تغییر دهی.

و برای این سلیقه ای عمل کردن توجیه های زیادی داریم :
من اینجوری صلاح میدونم ! من نیتم خوبه ! من مسئولشم ! من تصمیم گیرنده ام ! این بهترین تصمیمه و به نفع همه اس ! و ...
(که البته این توجیهات بیشتر از همه مورد استفاده به ظاهر مذهبی هاست !)

ما سلیقه ای عمل می کنیم ولی روزگار سلیقه ای عمل نمیکنه !
هممون نتیجه ی کارایی که کردیمو میبینیم بالاخره .. امکان نداره چوب ناحقیایی که کردیمو نخوریم !
از بد و نیک جهان جای شکایت هست و نیست / خوب یا بد هر چه هست از ما به ما برگشته است

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما همیشه سلیقه ای عمل میکنیم. همه مان فی ذاته می دانیم چه درست و چه غلط، اما هم چنان سلیقه ای عمل میکنیم. سلیقه ای عمل کردن یعنی اینکه بدانی اصل موضوعی چه هست، اما برای خودت کنار آن تبصره و ماده بزنی. یعنی اینکه موضوعی را بپذیری و بدانی که درست است، اما با توجه به نیاز های خودت آن را تغییر دهی. مثالش را هم که همه بلدیم یک به یک بشماریم. مثلا در ادارات که بروی میبینی که در فرم استخدامیشان نوشته اند، "دین: اسلام" اما در رفتارشان، برخلاف دینشان عمل میکنند، رشوه میگیرند و اسمش را می گذارند "هدیه" .. مثال های رده بالاترش هم که بماند. بیاییم در اتفاقات روزمره تر ...

زنان ایرانی سلیقه ای عمل می کنند. آن ها میخواهند مانند زن های غربی زندگی کنند، مانند آن لباس بپوشند، مانند آن ها موهایشان را نپوشانند و رفتارهای آزادانه ای داشته باشند. اما از عادات ِ آن ها، فقط چیزهایی را انتخاب کرده اند که فکر میکنند به نفع خودشان است. آن ها یاد گرفته اند زن باید بی روسری باشد، اما یاد نگرفته اند که همان غربی ها، آرایش غلیظ را گذاشته اند برای مهمانی ها. لباس های بدن نما تر را گذاشته اند برای مجالس و لباس های رسمی تر را برای خیابان ها و مکان های عمومی تر. آن ها استقلال مالی را یاد گرفته اند، اما اگر همسرشان مانند مردان غربی چرتکه بیندازند، به آن ها بر میخورد و ترجیح میدهند مهریه شان را بگذارند اجرا، تا مردشان به این جمله برسد "مرد که نباید انقدر حسابگر باشه" !! خیلی ها حتی دین خودشان را هم قبول ندارند! دین ِ درست دین ِ غربی هاست، اما وقتش که برسد ،مهریه ای که در دینشان آمده را خیلی خوب قبول دارند و محقانه طلب اش میکنند ! یا مثلا ...

مردان ایرانی سلیقه ای عمل می کنند. خودشان اختلاس میکنند ولی با اختلاس مخالفند. در کار پارتی بازی میکنند ولی با پارتی بازی مخالفند. از زنان ارایش کرده خوششان می آید ولی با ارایش زنان مخالفند! یا مثلا ...

زیاد هم اسم سلیقه نمیشه رووش گذاشت. گذر از سنت به مدرنیته این مراحل معلق بودن بینشون و کپی ظواهر رو داره، مثل وقتی که رضاخان میرفت از ترکیه ظاهر رو یاد میگرفت میومد. اینکه طرف خودش هم نمیدونه چی میخواد چون خودش رو نشناخته. پیشینه‌ای سنتی با علاقه به مدرنتیه. مرور زمان درستش میکنه.
در بعضی موارد هم در کنار مورد بالا، محدودیت‌های فرهنگی و دینی و اقتصادی هم دخیل هست. توو خارج آرایش کمتر هست ولی زنانش مثل زنان ایرانی و مثل هر انسان دارای میل و غریزه‌ی گرایش به زیبایی سعی میکنند شیک‌پوش باشند، مردانش هم همینطور. خیلی موارد شیک بودن اینجا جرم هست و اون یک وجب چهره باید تقاص اینا رو پس بده.
در مورد اون مهر اسلام زیر فرم اداره‌جات هم میشه یک کتاب نوشت. چون ارثی و اجباری بوده و شخص هیچ ایدئولوژی پشتش نداره اینکه ازش انتظار داشته باشید طبق اون مکتب عمل کنه بی‌انصافانه هست. شاید اون شخص خودش هم ناراضی هست از آرمی که اونجا درج شده و خودش هم شاید به هیچ دینی قائل نیست، اما به هر حال حقوق شهروندی یک شیعه از یک سنی، یک سنی از یک ارمنی، یک ارمنی از یک سگ، و یک سگ از یک بهایی بیشتر هست. پس هیچ چاره‌ای نداره به جز اینکه منافق باشه. شاید شما امنیت جانی و حقوق مادی اون رو تأمین کنید خودش زودتر از شما اون تیک رو برداره.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بهتره بگیم غریزی عمل میکنند . چون خودشونم علت غائی رفتارهاشونو نمیدونن ولی خیال میکنند که میدونن.

frotan68

عضو
این سلیقه ای که شما میگید همون قدرت انتخاب و اختیاره .ذات همه انسانهاست نه فقط ایرانی ها.
و هرکس طبق شرایط محیطی و تربیت و رشد عقل و فکرش عمل میکنه.

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظرات دوستان خيلي جالب بود.
اين تفاوت رفتار ممكنه از ذهن يا فكر يا اخلاق و ...نشات بگيره.اما اينطور رفتار هميشه باعث شده يه سري خوششون بياد و يك سري ناراحت بشن.
آيا همه انسانها بايد يك جور رفتار نسبت به يك قضيه داشته باشن؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نظرات دوستان خيلي جالب بود.
اين تفاوت رفتار ممكنه از ذهن يا فكر يا اخلاق و ...نشات بگيره.اما اينطور رفتار هميشه باعث شده يه سري خوششون بياد و يك سري ناراحت بشن.
آيا همه انسانها بايد يك جور رفتار نسبت به يك قضيه داشته باشن؟
نه . نیازی نیست رفتارشون مثه هم باشه،ولی لازمه که هم دلیل رفتارشونو بدونن و هم تظاهر به رفتار خوب نکنند.صداقت در رفتار و کردار و اندیشه

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه . نیازی نیست رفتارشون مثه هم باشه،ولی لازمه که هم دلیل رفتارشونو بدونن و هم تظاهر به رفتار خوب نکنند.صداقت در رفتار و کردار و اندیشه
خب حرف تو قبول و كاملا انسانيه.اما شرايط مختلف باعث ميشه آدما اين جمله رو با سليقه خودشون تغيير بدن.
وگرنه يه الگو براي رفتار هست اونم همون صداقت توي هركاريه.به جز موارد كاملا خاص خاص.مثلا به عقل من موارد خاص يني رفتار با دشمن
اما اراده آدما ضعيفه.همين دليل رفتاري كه توي جملت گفتي باعث ميشه آدما نسبت به موضوعي واكنشاي مختلف نشون بدن.

P O U R I A

مدیر تالار
جناب پوریا اینا نظرات خودتون هست یا از جایی کپی کردین؟
من از وبلاگ فیروزه سیاه این متن رو برداشتم. و البته چون نویسنده این متن خانم هستن و فقط در مورد خانم ها این حرف رو زده بودن یک بخش کوچکی در مورد اقایان هم اخرش اضافه کردم که یک طرفه پیش قاضی نرفته باشیم. (نظرات شخصی بنده شاید شدیدتر از این اظهار نظرها باشه.)

electro-esmoke

عضو جدید

این که گفتین سلیقه ای نیست ریا کاری میشه. یه چیزی میگیم یه چیز دیگه عمل می کنیم.

P O U R I A

مدیر تالار
این که گفتین سلیقه ای نیست ریا کاری میشه. یه چیزی میگیم یه چیز دیگه عمل می کنیم.
منظور از سلیقه ای که گفتم اینه که مثلا از یک مسئله بزرگی مثل دین اون قسمت هاییش که به سلیقه ی ما نزدیکه و میپسندیم و انجام میدیدم و بقیه ش رو قبول نداریم. یا مثلا از فرهنگ غرب اون قسمت هاییش رو که دوست داریم پایبندیم و بقیه ی چیزهاییش که شاید به ضرر ماست رو قبول نداریم.
ولی خب کاملا درست می فرمایید. به نظرم وقتی دین ما وارد همه مسائل زندگی و حکومتی بشه ریا کاری جزء جدانشدنی از زندگی مردم میشه.

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظور از سلیقه ای که گفتم اینه که مثلا از یک مسئله بزرگی مثل دین اون قسمت هاییش که به سلیقه ی ما نزدیکه و میپسندیم و انجام میدیدم و بقیه ش رو قبول نداریم. یا مثلا از فرهنگ غرب اون قسمت هاییش رو که دوست داریم پایبندیم و بقیه ی چیزهاییش که شاید به ضرر ماست رو قبول نداریم.
ولی خب کاملا درست می فرمایید. به نظرم وقتی دین ما وارد همه مسائل زندگی و حکومتی بشه ریا کاری جزء جدانشدنی از زندگی مردم میشه.

دقیقا همینطوره ..
البته مسئله فقط دین نیست ! مردم ما اگر دین هم نداشتن باز همین بودن !
ادعای اخلاق مداری ، قانون مندی و خوب بودن صرفا به دین برنمیگرده چون همه جا ارزش محسوب میشه حالا با هر دین و مسلک و اعتقادی !
طرف تا وقتی پیاده اس از لزوم قانون مداری صحبت میکنه ولی به محض اینکه پشت رول میشینه تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی رو مزخرف میدونه ! دیگه این موارد که به دین برنمیگرده !
ما عادت کردیم برای دیگران نقش بازی کنیم و در واقعیت جور دیگه ای رفتار کنیم ..

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به نظرم وقتی دین ما وارد همه مسائل زندگی و حکومتی بشه ریا کاری جزء جدانشدنی از زندگی مردم میشه.

سلام.

اگه درست متوجه شده باشم؛
منظورتون اینه که: وارد شدن دین به به همه ی مسائل زندگی ====» ریاکاری
یعنی به نظرتون این یه گزاره ی منطقیه.

مثلا سوال پیش میاد برای نقض این گزاره که:

1- آیا اونهایی که دین رو فقط ابعاد فردی دیدن، در همون بعدش ریاکاری نمی کنند؟
2- آیا اونهایی که اصلا دیندار نیستند، ریاکاری نمی کنند؟
3- آیا همه ی کسانی که دین رو وارد همه ی ابعاد زندگیشون کردند، ریاکار هستند؟
4- سوال اساسی تر؛ اینکه میشه آدم بگه من دیندارم ولی اون رو وارد همه ی ابعاد زندگیم نمی کنم؟ این همون سلیقه ای عمل کردن نیست؟!

به نظر من چون ریاکاری ذاتاً در تقابل با ارزشها معنی پیدا میکنه این تصور بوجود میاد که وارد کردن دین در همه ی ابعاد زندگیه که باعث ایجاد ریاکاری میشه. در صورتی که در نبود هیچ دین و مسلکی هم ریاکاری وجود داره. کافیه بخوای یه رفتار ارزشمند رو به خاطر چیزی جز ارزش ذاتیش انجام بدی. ترفیع رتبه، عزیز شدن تو چشم مردم، گول زدن مردم برای کسب قدرت و...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.

اگه درست متوجه شده باشم؛
منظورتون اینه که: وارد شدن دین به به همه ی مسائل زندگی ====» ریاکاری
یعنی به نظرتون این یه گزاره ی منطقیه.

مثلا سوال پیش میاد برای نقض این گزاره که:

1- آیا اونهایی که دین رو فقط ابعاد فردی دیدن، در همون بعدش ریاکاری نمی کنند؟
2- آیا اونهایی که اصلا دیندار نیستند، ریاکاری نمی کنند؟
3- آیا همه ی کسانی که دین رو وارد همه ی ابعاد زندگیشون کردند، ریاکار هستند؟
4- سوال اساسی تر؛ اینکه میشه آدم بگه من دیندارم ولی اون رو وارد همه ی ابعاد زندگیم نمی کنم؟ این همون سلیقه ای عمل کردن نیست؟!

به نظر من چون ریاکاری ذاتاً در تقابل با ارزشها معنی پیدا میکنه این تصور بوجود میاد که وارد کردن دین در همه ی ابعاد زندگیه که باعث ایجاد ریاکاری میشه. در صورتی که در نبود هیچ دین و مسلکی هم ریاکاری وجود داره. کافیه بخوای یه رفتار ارزشمند رو به خاطر چیزی جز ارزش ذاتیش انجام بدی. ترفیع رتبه، عزیز شدن تو چشم مردم، گول زدن مردم برای کسب قدرت و...
نظرات شما کلا منطقی و درسته.ولی اشکال کار جای دیگه است.بقول یکی از اساتید فقد ، یا نباید بیدار می شدید ، یا حالا که بیدار شدید نباید بخوابید.
انسان یا نباید ادعای دینداری بکنه و یا اکه کرد ، دیگه نباید تخلفاتی رو مرتکب بشه که بی دینان مرتکب میشن.
میگن ، گذشت خوبه ، ولی از بزرگان عالی تره.
یا ، بدی ، بد هست ولی از دینداران بدتر هست.
ربا بد و حرام است ولی از کسانی که هم ادعای دینداری دارن و هم ربا خواری (چه بانکی و چه بازاری ) میکنند ، زشت تر و بدتر هست.
مصیبت جامعه ما مصداق این شعر هست..
واعظان کین وعظ بر محراب و منبر میکنند
چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند.
قباحت زشتی و بدی موقعی بی اثر میشه که مدعیان راستی و درستی خود مرتکب زشتی و پلشتی میشن و جامعه هم با دیدن این وضع از هم میپاشه.

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نظرات شما کلا منطقی و درسته.ولی اشکال کار جای دیگه است.بقول یکی از اساتید فقد ، یا نباید بیدار می شدید ، یا حالا که بیدار شدید نباید بخوابید.
انسان یا نباید ادعای دینداری بکنه و یا اکه کرد ، دیگه نباید تخلفاتی رو مرتکب بشه که بی دینان مرتکب میشن.
میگن ، گذشت خوبه ، ولی از بزرگان عالی تره.
یا ، بدی ، بد هست ولی از دینداران بدتر هست.
ربا بد و حرام است ولی از کسانی که هم ادعای دینداری دارن و هم ربا خواری (چه بانکی و چه بازاری ) میکنند ، زشت تر و بدتر هست.
مصیبت جامعه ما مصداق این شعر هست..
واعظان کین وعظ بر محراب و منبر میکنند
چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند.
قباحت زشتی و بدی موقعی بی اثر میشه که مدعیان راستی و درستی خود مرتکب زشتی و پلشتی میشن و جامعه هم با دیدن این وضع از هم میپاشه.
فرمایش شما متین. با نظرتون موافقم.
اما متاسفانه برداشت شما از حرف من مباین با منظور بنده از اون پسته. :redface:

هدف من: اثبات اینکه؛ ریاکاری معلول وارد شدن دین در تمام ابعاد زندگی نیست و این علت ریاکاری نیست. مثال نقض هارو برای اثبات این حرفم زدم.

[مثل اینکه بگیم: علت دزدی آقای "الف" از آقای "ب" پولدار بودن آقای "ب" است. پس آقای "ب" نباید پولدار باشد!]

ولی برداشت شما از حرف من: در بین دیندارها هم مثل بی دین ها امکان ریاکاری وجود داره و نباید فقط به دین دارها خرده گرفت.
[که این منظور من نبود.]

ممنون از توجهتون. :gol:

بالا