[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واسه درخت انتزاعی همون جوری که یکی از بچه ها گفت سیم مسی خیلی خوب میشه
قبلا عکشو توی تاپیک گذاشتم
هم سیم مسی هم درست کردن درخت با کاغذ گراف
واسه سیم مسی ,از توی یم برق در میاری و گوله می کنی
می زاری سر خلال دندون
واسه کاغذ گرافم
می تونی دو رنگ کمرنگ و پر رنگشو بگیری
نوارهای خیلی باریک ببیری
با ناخن بکشی روش که لول شه
دو رنگ رو قاطی کنی سر خلال دندون بذاری
خیلی قشنگ میشه این یگی
اینم با بالسا خیلی هماهنگه

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان کسی روش ساخت درخت رو نداره
روشی که عکس یا حداقل توضیحات کافی داشته باشه;)
دوست عزیز کاغذ گراف که می گین چه جوریه جنسش؟؟
عکس ازش ندارین؟
من توضیح دادم
خیلی اسونه
اصلا روشش خاص نیست
عکس رو قبلا گذاشتم ولی نمی دونم کجاست که ادرس بدم
دوباره می ذارم برات
کاغذ گراف خیلی نازکه
دارن همه جا

پیوست ها

• DSC05177-n.jpg
    DSC05177-n.jpg
    74.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC05236-n.jpg
    DSC05236-n.jpg
    27.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

anom

عضو جدید
سلام
فكر كنم با اسفنجم بشه درخت درست كرد به خصوص اينكه ميتونيم اسفنجو به شكل مخروطي،كروي و... متناسب با نوع درخت مورد نظرمون ببرييم ، خودمم ميخوام تازه امتحانش كنم D:
از خلال دندونم كه طبق معمول به عنوان تنه استفاده ميكنيم
به نظرتون برا رويه ي كار از چي استفاده كنيم بهتره؟؟؟؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
فكر كنم با اسفنجم بشه درخت درست كرد به خصوص اينكه ميتونيم اسفنجو به شكل مخروطي،كروي و... متناسب با نوع درخت مورد نظرمون ببرييم ، خودمم ميخوام تازه امتحانش كنم D:
من قبلا هم گفتم موقع استفاده از اسفنچ خشک ماسک بزنین سرطان میاره

niloufary

کاربر فعال
سلام
سلام
اره با اسفنج اگه مخروطی یا حالت گوی در بیاری خیلی ناز میشه
من رفتم تو یه نمایشگاه ماکت بچه ها با مروارید خیلی بزرگ درخت درست کرده بودن پایه ش فک کنم چوبی بود سرش یه مروارید بزرگ سفید
واسه اینکه میخواستن کارشون یه دست سفید باشه و یه حالت انتزاعی باشه
بد نشده بود اما نمیدونم چرا من از خود حالت درخت بیشتر خوشم میاد تا این حالت های انتزاعی

Elnaz11

عضو جدید
سلام واقعا ممنون که اطلاعاتتو در اختیار بقیه هم می ذاری .امیدوارم منم بتونم کمکی بکنم.

یه سوال شاید خیلی ساده باشه ولی خوب سواله دیگه:(:چوب بالسا رو اگه بخوایم خلاف بافتش ببریم سرش دنده دنده ای میشه چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(
بالساي 2ميل واسه كار خيلي خوبه...دنده دنده هم خيلي كم ميشه
بايد كاتر تيز باشه فكر كنم 30 درجه بهتره اون خطي كه مي خواي ببري چند بار از روش بكش ببر...تازه بالسا روخيلي آسون سمباده كشيد

anom

عضو جدید
سلام
اره با اسفنج اگه مخروطی یا حالت گوی در بیاری خیلی ناز میشه
من رفتم تو یه نمایشگاه ماکت بچه ها با مروارید خیلی بزرگ درخت درست کرده بودن پایه ش فک کنم چوبی بود سرش یه مروارید بزرگ سفید
واسه اینکه میخواستن کارشون یه دست سفید باشه و یه حالت انتزاعی باشه
بد نشده بود اما نمیدونم چرا من از خود حالت درخت بیشتر خوشم میاد تا این حالت های انتزاعی
به نظرت اگه روش پودر سبز بزنم چطوري ميشه؟
يا بذارم همونطوري اسفنجي بمونه؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ميشه اسم اون ژلي كه واسه نشون دادن آّب استفاده ميكنن رو بگين؟
ژل مو خيلي ضايع ميشه؟:w20:
این ژل ماکت برای ساختن آب واقعی هست . شخصا نمی پسندم مگر اینکه زیر سازی مناسبی برای رنگش بشه و بعد این روش ریخته بشه . 24 ساعت برای خشک شدن کاملش زمان نیازه و با آب شسته می شه . قابلیت بسیار بالایی داره و رنگش شفافه .

پیوست ها

• IMG_2264.jpg
    IMG_2264.jpg
    23.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ma97

عضو جدید
سلام. شما هم خوشومدی :)
اول بهتون تریک میگم به خاطر این انگیزه و پشتکارتون و امیدوارم این وضع همیشه ادامه داشته باشه، پر امید:gol:
راجع به ساختن ماکت پل:w20: راستشو بگم، من تاحالا چنین تجربه ای نداشتم .
عکس هاشو میذارم تا اساتید، هرکس ایده ای به ذهنش میرسه بگه. قبل از همه هم خودم نظرم رو میگم:D
والا من به شخصه خیلی علاقمند به بالسا هستم:cool: ولی برا این کار، بعید می دونم بکار بیاد. بالسا یه چوب مصنوعیه و کلیه خواص چوب های طبیعی رو نداره. به نظر من برای اون قوس بالایی باید نوعی چوب (بهتره از یه نجار مشاوره بگیری) انتخاب کنی و بهش بخار بدی تا به این صورت قوس برداره . برای اینکه در انتها دو شاخه بشه توصیه میکنم که با دو قطعه چوب بسازیش، که در وسط بهم می چسبند و در انتها آزادن. یا شاید هم بخوای دوتا هشتی درست کنی و بعد اون قوس رو بینشون بچسبونی. ولی باید بگم که کاره سختی پیش رو داری. ممکن چندین بار بشکنه، امیدت رو از دست نده ;) البته اگه نخوای دردسر بکشی با مقوا براحتی می تونی بسازیش، اما ابدا اون حس کشش رو القا نمی کنه
واسه کابل ها هم میتونی از سیم های مسی روکش لاک دار استفاده کنی، اونایی که توو سیم پیچ ها استفاده میشه . البته من خودم المنت (که نقره ای رنگه) رو ترجیح میدم، ولی خیلی گرونه :razz:
برای خیابونش هم که با خیال راحت از بالسا استفاده کن
حتما کارت رو تموم کردی، عکس بذاری برامون ها. موفق باشی ;):gol:

اساتید، نظر و پیشنهاد یادتون نره

سلام دوستان عزیییییز

اینو اگه میخوای بسازی با پلکسی مشکی و بی رنگ واسه لوله هاش خیلی خوب میشه و خیلی قشنگ ...
پلکسی لوله ای 1 یا 2 میلی برای کابل های وسطش ... برای بخش کلفت ترش هم پلکسی 5 6 یا 7 میل ... اون باریکارو می تونی با سشوار گرم کنی خم کنی ولی قطور ترهاشو باید بزاری تو مکروویو یا تو فر که گرم شه قشنگ خم میشه و می مونه ... الآن تو ذهنم ساختمش :D
خیلیییییی قشنگ شد ;)
یا علی
good luck

aradan

عضو جدید
این ژل ماکت برای ساختن آب واقعی هست . شخصا نمی پسندم مگر اینکه زیر سازی مناسبی برای رنگش بشه و بعد این روش ریخته بشه . 24 ساعت برای خشک شدن کاملش زمان نیازه و با آب شسته می شه . قابلیت بسیار بالایی داره و رنگش شفافه .

من این ژل رو گرفتم!!
مگه سریع خشک نمی شه؟؟
چون من احتمالا شب آخر می رسم واسه فضاسازی ماکتم!!
منظورتونو از زیر سازی نفهمیدم
یعنی خودش خود به خود رنگ آب رو تداعی نمی کنه که نیاز به زیر سازی داره؟؟

niloufary

کاربر فعال
من این ژل رو گرفتم!!
مگه سریع خشک نمی شه؟؟
سلام
ببین یه تلق ابی بذار زیر کارت و روش چسب آکواریوم بریز اونم واسه اب خوبه و زود خشک میشه من واسه شب تحویل ریختم تا صبح خشک شد

silver star

عضو جدید
دوست عزیز میشه بگی ، چطور انعطاف پذیری چوب بالسا رو بیشتر میکنی؟
از برچسبهای چوبی هم تو اینکارا استفاده شده؟(نوار چوبی)

والا برا بالا بردن انعطاف پذیری چوب راه های زیادی بهم پیشنهاد شده مثل: حرارت دادن، یا خیسوندن؛ ولی راستش من خودم تاحالا این کارا رو نکردم. اگه به صفحه ی اول همین تاپیک نگاه کنید، از عکس ها مشخصه که روش پیشنهادی من چیه. بذارین یک باردیگه هم توضیح بدم :
ابتدا اون قسمت از پلانتون رو که انحنا داره ببرید؛ بسته به ارتفاعتون چند قطعه نیاز داریم (مثلا در این عکس2 قطعه کافی بود).از چوب بالسا با حداقل ضخامت استفاده کنین.بعدش به راحتی ورق بالسا رو روی منحنی تون با چسب قطره ای (که سریع بگیره) آروم آروم بچسبونید. برای اینکه احتمال شکسته شدن ورق بالسا بعد از خم شدن به حداقل برسه، پشتش رو ورق مقوا می چسبونیم؛ این کار هم باعث استحکام بیشتر چوب میشه در عین اینکه انعطاف پذیریش رو کم نمی کنه، از طرفی هم مواد شیمیایی داخل چسب باعث مرطوب شدن چوب و انعطاف بهترش میشه. در انتها سطح منحنی محکمی خواهید داشت به خاطر سازه ای بودنش. باخیال راحت پرتابش کنین اینور اونور:D

راجع به اون ماکت همونطور که قبلا گفتم: کار من نیست. پس هرچی که بگم فقط حدس و گمان ه. ولی منم با شما موافقم و فکر می کنم از برچسب های چوبی که توو صنایع MDF سازی استفاده میشه، استفاده کرده باشه. فکر خوبیه؛ چون این برچسب ها در رنگ های زیادی وجود داره، در نما سازی میشه استفاده ی زیادی ازش کرد.

مرسی دوستم
خیلی خوب کار کردین
متریالای مورد استفاده اتون رو هم میگی؟؟؟؟؟؟؟
خواهش میکنم معمار جان
متریال ها هم همونطور که مشخصه: بالسا و چوب پنبه ست. اولی هم تماما مقواست.
ماکت ما هم از مقوا بود؛ فقط برای رودخونه ش از پلکسی استفاده کردیم (چون انعکاس داره)

lady bayat

عضو جدید
من این ژل رو گرفتم!!
مگه سریع خشک نمی شه؟؟
یه سری ژله های اماده هستن که مثه پاستیل می مونه که خوذت می تونی ببری و رنگشم ثابته سفیدکم نمی زنه تازه گزد و خاکم جمع نمی کنه اسمشو نمی دونم ولی می پرسم حتما می گم

silver star

عضو جدید
اين ماكت پايان ترم كارگاه ساخت و مصالح منه!گذاشتمش اينجا نقدش كنين:lol:
مشاهده پیوست 17128
سلام، خسته نباشی;)
خیلی قشنگ و خوبه. ولی پیشنهاد میدم برای کارای بعدی، حتما یه خورده کنتراست توو کارت ایجاد کن، خیلی قشنگ ترش میکنه. مثلا با ورقهای چوب تیره تر یا چوب پنبه یا همون نوارهای چسبی که گفتیم.
ماکت سازی علاوه به اینکه به دقت و مهارت نیاز داره، قسمت انتخاب متریال و رنگ هاش هم خیلی مهمه و خیلی می تونه تاثیر گذار باشه؛ چه بسا ماکتی اصلا با دقت ساخته نشده باشه، ولی ترکیب رنگ هاش بحدی قشنگ باشه که چشم ها رو بفریبه.
موفق باشی;)

fayazbahram

عضو جدید
کاربر ممتاز

amirt

عضو جدید
سطح های شیبدار

سطح های شیبدار

یه سوالی اگه بخوایم سطح شیبدار مثل هرم بسازیم چه جوریه ؟
میشه با لیز ها قطعات ساخته شده رو فارسی بر کرد؟

niloufary

کاربر فعال
سلام بچه ها :heart:
اگه میشه یکی بهم بگه که چه جوری با استفاده ازاتو کد ماکت ساخته میشه؟؟؟؟:redface:ممنون میشم
سلام عزیزم
آخه با اتوکد که نمیشه ماکت ساخت فقط میشه ابعادی که میخوای رو توش با دقت در بیاری بعد پرینت بگیری و روی چوب و فوم یا هر چی که میخوای ببری بندازی
من خودم برای بعضی کارهام استفاده کردم دقت خیلی بالایی داره ولی اگه با کاتر روی کارت نشانه گذاری کنی درست تر در میاد چون وقتی میخوای دور کارت که پرینت گرفتی رو ببری بالاخره یه خطایی داره ولی کاتر نه .

**mahsa**

کاربر بیش فعال
ماکت

ماکت

یه سری ژله های اماده هستن که مثه پاستیل می مونه که خوذت می تونی ببری و رنگشم ثابته سفیدکم نمی زنه تازه گزد و خاکم جمع نمی کنه اسمشو نمی دونم ولی می پرسم حتما می گم
سلام میخواستم یه سایت سفید درست کنم میشه بگین به جز مقوا و یونولیت واسفنج با چی میتونم این کارو انجام بدم

rozhann

مدیر بازنشسته
مصالح سفید ....
میتونین از فوم بردهای سفید یا گچ برگهایی که در طراحی داخلی استفاده میشه استفاده کنین.
البته اینکه چه کاری میخواین روی طرح سایتتون انجام بدین برای انتخاب مصالحتون مهمه.

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
قوس دادن چوب بالسا

قوس دادن چوب بالسا

الان من یه کاری انجام دادم. گفتم شاید جالب که شما هم بدونید.
قوس دادن چوب بالسا: چوب رو با اتو داغ کنید. مواظب باشید چوب نسوزه. برای این کار یه پارچه ی نازک بندازید رو بالسا. وقتی چوبتون قشنگ داغ شد آروم آب رو اسپری کنید رو چوب. می بینید خو به خود چوبتون حالت قوس دار پیدا می کنه و اگه خواستید قوسش بیشتر بشه با دست یه کم بهش حالت بدید.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
الان من یه کاری انجام دادم. گفتم شاید جالب که شما هم بدونید.
قوس دادن چوب بالسا: چوب رو با اتو داغ کنید. مواظب باشید چوب نسوزه. برای این کار یه پارچه ی نازک بندازید رو بالسا. وقتی چوبتون قشنگ داغ شد آروم آب رو اسپری کنید رو چوب. می بینید خو به خود چوبتون حالت قوس دار پیدا می کنه و اگه خواستید قوسش بیشتر بشه با دست یه کم بهش حالت بدید.
برا بالسای 2 میل هم میتونین چوب رو تو آب گرم بگذارید و اجازه بدین 30 دققه خیس بخوره بعد با دست حالت بدین و سشوار کنین

rozhann

مدیر بازنشسته
من با لیزر خیلی برش برای ماکت زدم.
لیزر این دستگاهها رو اگه دیده باشین کاملا عمودیه و به نسبت جنس و ضخامت مصالح قدرت لیزر رو تغییر میدن.
فکر نمیکنم بتونه فارسی برکنه مگه اینکه ضخامت قطعه شما اندازه ای باشه که بشه اونو تو دستگاه چرخوند.
برای هرم میتونین از ضخامت کم پلکسی 4 تا مثلت هرم رو بدین براتون برش بزنن و به هم بچسبونین.

**mahsa**

کاربر بیش فعال
مصالح سفید ....
میتونین از فوم بردهای سفید یا گچ برگهایی که در طراحی داخلی استفاده میشه استفاده کنین.
البته اینکه چه کاری میخواین روی طرح سایتتون انجام بدین برای انتخاب مصالحتون مهمه.
سلام میشه بگین گچ برگ چیه:warn::gol:دور یه کافی شاپو که با مقوا ماکت سفید کار شده روی یه بیس 40در40میخواستم کار کنم طقریبا مثل حالت برف

rozhann

مدیر بازنشسته
گچ برگ توی کارهای معماری داخلی و حجمهای کاذب استفاده میشه.
متوجه کاری که میخوای بکنی نمیشم.یعنی میخوای روی سایتت رو با چیزی بسازی که برف رو نشون بده؟

بالا