ماجرای تولد رهبری

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
انصاف در نقد، دقت در اظهار نظر

چندی پیش نقل قولی نه چندان مهم به مدد هوچیگری دشمنان و دست پاچه گی دوستان و حملات بی امان دلسوزان از چنان اهمیت کاذبی برخوردار شد که گویا یکی از اصول یا فروع دین در معرض آسیب قرار گرفته است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از سخنرانان در سخنانی به کرامتی خاص که در زمان تولد مقام معظم رهبری رخ داده بود اشاره می کند. ایشان به نقل از خواهر بزرگتر مقام معظم رهبری می گوید: قابله ای که برای به دنیا آوردن برادرم (مقام معظم رهبری) آورده بودند مشغول به دنیا آوردن نوزاد بود که ناگهان فریاد می زند «علی یارت باشد» وقتی علت این ابراز احساسات را از او می پرسند؛ پاسخ می دهد: من دیدم و شنیدم که این نوزاد هنگام تولد «یا علی» گفت.
چند ماه بعد فیلم این بخش از سخنان ایشان به سرعت فضای مجازی و حقیقی را در نوردیده و با واکنش هایی عمدتا تلخی روبرو می شود.
دشمنان تابلودار ایران و اسلام از فرصت استفاده کرده و آن را وسیله ای برای تمسخر و پلی برای حمله به ارزشها و باورهای ما قرار می دهند. شبکه خبری العربیه که از سوی رژیم وهابی عربستان سعودی حمایت و پشتیبانی می شود، مانور نسبتا گسترده ای بر روی این خبر داد و با به تمسخر گرفتن و مستند دانستن آن به مستند "ظهور نزدیک است" تلاش کرد جوسازی جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران و اعتقادات شیعیان آغاز کند.1
دوستان و دلسوزان نظام هم بنا بر وظیفه ای که احساس کردند با قلم و زبان آنچه لازم دانستند گفتند و نوشتند. اظهار نظر خودی ها را می توان در چند بند اینگونه جمع بندی و خلاصه کرد: 1. ناروا دانستن اینگونه سخنان آن هم در این برهه از زمان 2. سست شدن اعتقادات مردم نسبت به کرامات منقول از اهل بیت علیهم السلام در اثر ترویج این نوع کرامتها 3. خیانت بودن این نوع دفاعیات 4. ایجاد کردن زمینه غلو و خرافه پرستی و دامن زدن به آن با طرح چنین کراماتی.

انصاف در مساله

حق آن است که در این مساله و مانند آن، دو موضوع کاملا متفاوت وجود دارد که باید جدای از هم بررسی شوند. اگر منتقد و اهل نظر این دو را به خوبی شناخت و به درستی از هم تفکیک کرد آنگاه می تواند نقد علمی (و نه احساسی) خود را در هر یک از دو موضوع به شایستگی بیان کند وگرنه دچار خلط مباحث شده و گرفتار مغالطه می شود. نتیجه این وضعیت همانی می شود که شده است.

موضوعات این مساله

1. اصل جریان

موضوع اول مربوط به اصل آن جریانی است که نقل شده. در نقد و اظهار نظر در مورد این نقل قول باید فارغ از هیاهوی تبلیغاتی و جنجال رسانه ای، تنها به متن خبر پرداخت و صدق و کذب آن را بررسی کرد.
الف. باید توجه داشت که اصل وقوع چنین رخدادی نه با عقل سلیم مغایرت دارد و نه با نقل معتبر؛ چرا که خداوند متعال با ذکر نمونه ای از سخن گفتن کودک در بدو تولد 2، امکان وقوع آن را تایید کرده است.
ب. بر اساس روایتی از امام صادق علیه السلام هر اثبات و انکاری نیازمند به اقامه دلیل است « أَنْ لَا یَقُولُوا حَتَّى یَعْلَمُوا وَ لَا یَرُدُّوا مَا لَمْ یَعْلَمُوا» 3

2. طرح جریان

موضوع دوم مربوط می شود به بیان این واقعه که با فرض صحت، آیا طرح آن در مجامع عمومی و نقل آن برای دیگران صحیح است یا نه؟
همانگونه که دیگران گفتند و نوشتند4 طرح این بحث نه ضرورتی دارد و نه به مصلحت است.
ضرورتی ندارد زیرا همانگونه که امام جمعه محترم قم نیز مرقوم فرمودند5 وقتی بحمدالله مقام معظم رهبری معدن کمالات و فضایلند؛ کمالات و فضایلی که دوست و دشمن به آن معترفند؛ لزومی ندارد این گونه فضایل خارق العاده، پنهانی و صرفا نقل قولی، مطرح شوند.
به مصلحت هم نیست زیرا مسلم است خبر یا گزارشی که می تواند مورد سوء استفاده دوستان جاهل و پلی برای حمله رسانه های دشمن علیه ارزشهای ما قرار گیرد؛ نباید مطرح شود. درست است که ملاک سخن و سکوت ما، هوچیگری دشمن و سوء برداشتهای دوستان نیست؛ اما این در اصول و مواضع اساسی مکتبی و کشوری ماست نه در مسائل فوق العاده حاشیه ای و دست چندمی.
اما متاسفانه برخی از منتقدین خودی با عدم تفکیک دو موضوع «اصل بحث» و «طرح بحث» دچار خلط در موضوع شده و با هدف نقد بخش دوم سر از حمله به بخش اول درآورده اند.

سخن پایانی

به نظر می رسد این هیاهیو و جنجال رسانه ای آن هم بر روی یک نقل قول کوتاه و نه چندان مهم، صرفا یک جنگ تبلیغاتی باشد؛ زیرا در این مقطع فوق العاده حساس که دنیا متوجه اقتدار، حقیقت گویی و واقع انگاری مردم مسلمان ایران به خصوص رهبر یگانه ایران اسلامی شده است؛ دشمنان این هوچی گری را به راه می اندازند تا شاید بتوانند نگاهها را از این مرد الهی و مردم حقیقت جوی ایران منحرف کنند.
از این رو بر همه ما لازم است تا با دقت در رفتار، گفتار و نیز پرهیز از سخنان و نقل قولهایی که مستندات چندان متقنی ندارند و در عوض با تکیه بر قول سدید 6 دستگاه تبلیغاتی دشمن را در رسیدن به اهداف شومشان ناکام بگذاریم.

m saeidi

عضو جدید
باید توجه داشت که اصل وقوع چنین رخدادی نه با عقل سلیم مغایرت دارد و نه با نقل معتبر؛ چرا که خداوند متعال با ذکر نمونه ای از سخن گفتن کودک در بدو تولد 2، امکان وقوع آن را تایید کرده است

بله ممکنه خدا بخواد که نوزادی حرف بزنه و یا علی بگه .
اما بنظر شما خدا این معجزه رو در مقابل یک قابله انجام میده یا در مقابل عده ای که به معجزه ایمان بیارن ؟

همیشه معجزه ها در زمان حساس و لازم انجام میشه . به نظر من خیلی به نقل قول نمی شه اعتماد کرد . احتمالاً کار یه مشت بادنجان دور قابچین بوده وگرنه اگه آقای خامنه ای لحظه تولدش معجزه کرده چرا توی این مدت با اینهمه مشکلات ریز و درشت هیچ معجزه ای از ایشون دیده نشده ؟

reza74

عضو جدید
هرچند با بخش اول تقسیم بندی شما به همين سادگی که شما ميفرماييد، نمیتوان کنار آمد، ولی درخصوص بخش دوم یا به قول شما "طرح جريان" بايد گفت از دید فردی که بدنبال آرامش و دوری از فضاي التهابی درجامعه و کشور است ، فرمایش شما صحیح است.
چرا که در بسیاري از مواقع بدون تعارف همين ساده لوحی ها و یا به عبارتی نادانی دوستان بسیار خطرناکتر و مهلکتر از قدرت دشمنان قسم خورده است.
انتظار است افرادی که در جايگاه خطابه قرار ميگيرند، آنقدر از بصيرت و آگاهی و شناخت موقعيت برخوردار باشند که در مواردی اینچنین، نقش خاله خرسه را در آن مثل معروف بازي نکنند.

magnet

عضو جدید
چندی پیش نقل قولی نه چندان مهم به مدد هوچیگری دشمنان و دست پاچه گی دوستان و حملات بی امان دلسوزان از چنان اهمیت کاذبی برخوردار شد که گویا یکی از اصول یا فروع دین در معرض آسیب قرار گرفته است.

آقا اینجا آخه جای این تایپیکه؟
مطمئن باش قفل میشه.
بله ممکنه خدا بخواد که نوزادی حرف بزنه و یا علی بگه .
اما بنظر شما خدا این معجزه رو در مقابل یک قابله انجام میده یا در مقابل عده ای که به معجزه ایمان بیارن ؟

همیشه معجزه ها در زمان حساس و لازم انجام میشه . به نظر من خیلی به نقل قول نمی شه اعتماد کرد . احتمالاً کار یه مشت بادنجان دور قابچین بوده وگرنه اگه آقای خامنه ای لحظه تولدش معجزه کرده چرا توی این مدت با اینهمه مشکلات ریز و درشت هیچ معجزه ای از ایشون دیده نشده ؟

شمام که کشته مرده ی اینجور تایپیکا !
باشه باور می کنیم!!

می خوای نکن.
باور نکنی میبرنت کهریزک تا باور کنی

گفتم که . توام از خداته اونو ببرن، واسش کلی شلوغ کنی

:gol:

به نظرم اون حرف مطرح کردنش و ... اشتباه بود ، زدن این تایپیک هم اشتباه تر.

آخرین ویرایش:

m saeidi

عضو جدید

من خوراکم اینجور بحثهاست .
تقصیر من چیه که نمی ذارن انتقاد کنیم ؟ یه تاپیک بحث آزاد زدیم بستنش خب کجا حرفمون رو بزنیم ؟ شما بگو کجا بگیم . جسته گریخته مجبورم توی تاپیک مردم یه گوشه کنایه هایی بزنم . دست خودم دلم پره از اینهمه .......

PESARE IRAN

عضو جدید
کاربر ممتاز
احساسی باشه شاید بشه ولی منطق بهم پوز خند زد و باور نکرد .
;):gol::gol::gol:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا اینجا آخه جای این تایپیکه؟
مطمئن باش قفل میشه.

می خوای نکن.

گفتم که . توام از خداته اونو ببرن، واسش کلی شلوغ کنی

:gol:

به نظرم اون حرف مطرح کردنش و ... اشتباه بود ، زدن این تایپیک هم اشتباه تر.

شما بخوای یا نخوای این بحث الان هست
حداقل تا حالا چندتا از دوستان در این مورد با من صحبت کردن
پس بهتره صورت مسئله پاک نکنیم
بررسی کنیم

magnet

عضو جدید
من خوراکم اینجور بحثهاست .
تقصیر من چیه که نمی ذارن انتقاد کنیم ؟ یه تاپیک بحث آزاد زدیم بستنش خب کجا حرفمون رو بزنیم ؟ شما بگو کجا بگیم . جسته گریخته مجبورم توی تاپیک مردم یه گوشه کنایه هایی بزنم . دست خودم دلم پره از اینهمه .......

خوشم میاد که خودتم میگی!
بابا اینجور تایپیکا خلافه اینجا! واسه همین میبندنش.
میخوای همون فیس بوک یه صفحه بزن براش، نه. اونم ولش کن. بالاترین! اون بدردت میخوره!!!
موفق باشی.

شما بخوای یا نخوای این بحث الان هست
حداقل تا حالا چندتا از دوستان در این مورد با من صحبت کردن
پس بهتره صورت مسئله پاک نکنیم
بررسی کنیم

به من چه مهندس. منم نظرمو گفتم.
بذار چندتا خوره ی اینجور تایپیکا بیان، اونوقته که پشیمون میشی از صورت مسئله!
شمام موفق باشین.

آخرین ویرایش:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشم میاد که خودتم میگی!
بابا اینجور تایپیکا خلافه اینجا! واسه همین میبندنش.
میخوای همون فیس بوک یه صفحه بزن براش، نه. اونم ولش کن. بالاترین! اون بدردت میخوره!!!
موفق باشی.

به من چه مهندس. منم نظرمو گفتم.
بذار چندتا خوره ی اینجور تایپیکا بیان، اونوقته که پشیمون میشی از صورت مسئله!
شمام موفق باشین.
براهمین اینجا گذاشتم نه تو گفتگو آزاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شادیاخ

عضو جدید
گوینده این مطلب آیت الله سعیدی امام جمعه قمه ، پس چنین گاف بزرگی رو نمیشه به سادگی ازش گذشت استارتر محترم.

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
همین طرز تفکر جامعه را از اعتدال خارج می کند‏!‏ چرا که همان طور که حضرت علی‏(ع‏)‏ فرمودند-ستایش هر شخص بیش تر از ان که سزاوار است چاپلوسی و کمتر از ان درماندگی و حسادت است