لطفا کمکم کنید

sadegh.khodam

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم و میخواهم ارشد رو هوافضا امتحان بدم
این رشته خیلی برام جالبه
برنامه پارسه رو از دوستم گرفتم اما کتاباشو ندارم.
چیزایی که تو برنامه گفته شده باید بخونم رو اینجا میذارم لطفا بهم بگید برای خوندن این مطالب باید به چه کتابهایی رجوع کنم.
خیلی خیلی ممنون میشم.
برام مهمه لطفا راهنماییم کنید.
راستی من مکانیکم. و در مورد این مطالبی که مینویسم لطفا ساده ترین کتابها رو برام معرفی کنید.

دوستان لطفا راهنماییم کنید

mr.rohalamin

اخراجی موقت
جواب

جواب

با سلام
من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم و میخواهم ارشد رو هوافضا امتحان بدم
این رشته خیلی برام جالبه
برنامه پارسه رو از دوستم گرفتم اما کتاباشو ندارم.
چیزایی که تو برنامه گفته شده باید بخونم رو اینجا میذارم لطفا بهم بگید برای خوندن این مطالب باید به چه کتابهایی رجوع کنم.
خیلی خیلی ممنون میشم.
برام مهمه لطفا راهنماییم کنید.
راستی من مکانیکم. و در مورد این مطالبی که مینویسم لطفا ساده ترین کتابها رو برام معرفی کنید.

دوستان لطفا راهنماییم کنید
اگه میثم بفهمه که تالارو بهم ریختی!:biggrin:
خیلی خوب. چون هم استانی هستیم من کمکت می کنم.:D
اول از همه اینکه نگران نباش قبول میشی انشاالله!(اگه خوب تلاش کنی!):D
دوم اینکه پارسه رو بذار کنار:smile::D
سوم یکی از بچه ها شیمی کاریردی بود این کتاب ها رو خوندفقبول شد.اون هم دانشگاه تربیت مدرس!!
آیرودینامیک: جزوه امیر کبیر، آیرودینامیک اندرسون ( جزوه امیر کبیر هم اکثراً از رو این کتاب هست)
مکانیک پرواز:مکانیک پرواز هاشم صدرایی (بخش کارایی)، مکانیک پرواز جان راسکم(flight mechanic and automatic control)
طراحی اجسام پرنده: کتاب 7 جلدی راسکم که اگه بتونی 3 جلدش رو بخونی (حدود 800 صفحه) برا کنکور کافیه و طراحی هواپیمای هاشم صدرایی

بقیه کتاب ها رو از انتشارات مدرسان شریف بگیر. بیا برات میذارم:

رفیق من هوا و فضا نمی خونم، ولی از بس این چیزا رو دیدم که فوت آب شدم.:)
یا علی :smile:

karkard

متخصص موشک
کاربر ممتاز
کتاب مکانیک و ترمودینامیک پیشرانش ترجمه دکتر مظاهری، انتشارات دانشگاه شریف.
اگر تست های سال های گذشته رو نگاه کنی بعضی از جملات این کتاب دقیقا در آزمون کارشناسی ارشد آمده است. بیشتر سوالات جلوبرندگی از این کتاب است و شاید هم تعداد اندکی از کتاب کوهن (cohen-gas_turbine_theory) باشد البته کتاب کوهن اگر بتونی ترجمه فارسیش رو گیر بیاری بعید می دونم پیدا بشه . فکر نمی کنم کتاب کوهن خیلی مهم باشد حداکثر ممکن است یک یا دو سوال مرتبط با این کتاب باشد. بیشتر بر روی کتاب مکانیک و ترمودینامیک پیشرانش تمرکز کن.

مکانیک پرواز و طراحی اجسام پرنده فکر کنم مجبور باشی کتاب های لاتین رو بخونی. البته ترجمه این کتاب ها توسط انتشارات دانشگاه امام حسین (ع) موجود است ولی فکر نکنم خیلی به درد کنکور ارشد بخورند. کتاب های مکانیک پرواز و طراحی هواپیما اندرسن یا راسکم مهمتر و بهتر می باشند و بیشتر سوالات از این کتابها است.

کتاب های تست راهیان ارشد هم در زمینه سازه، آیرودینامیک و طراحی اجسام پرنده موجود می باشد.
ریاضی 1و2 هم جزء منابع ارشد هوافضا نیست و اگر می خواهی فقط هوافضا شرکت کنی بر روی معادلات دیفرانسیل و مخصوصا ریاضی مهندسی بیشتر تمرکز کن.
طراحی اجزای ماشین هم نیازی نیست بخونی جزء منابع هوافضا نیست فقط جزء منابع مکانیک است.
سازه هم اگه بتونی جزوه پیدا کنی خوب است.
کتابهای آیرودینامیک اندرسون، انتشارات دانشگاه شریف.
در ضمن کنترل خطی هم خیلی مهم است از اون هم چند تا سوال میاد. کتاب اوگاتا خوب است. تست هم بزن.

بقیه منابع هم شبیه به منابع مکانیک است.
مانند: مکانیک سیالات 1و2 ، ترمودینامیک 1و2 ، مقاومت مصالح 1و2 ، ارتعاشات و کنترل خطی ،

تست های سالهای گذشته هم خیلی کمک می کنند.

آخرین ویرایش:

godfly_9

عضو جدید
bebakhshid vali fek nakonam manabei ke mr.roholamin dadan ziad monaseb bashe, bara kasi ke hava faza nakhonde be nazare man behtare bara tarahi havapeyma ketabe rahiyane arshado bekhone ke kami ashna beshe badam jozve hae Dr. vazirio peyda kone bekhone bara dynamic parvazam roskam o bekhone bara aero p mekanic parvaze1 ketabae anderson kheili khobe . dar morede saze ham mekanici ha khodeshon behtar varedan

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
اگه میثم بفهمه که تالارو بهم ریختی!:biggrin:
خیلی خوب. چون هم استانی هستیم من کمکت می کنم.:D
اول از همه اینکه نگران نباش قبول میشی انشاالله!(اگه خوب تلاش کنی!):D
دوم اینکه پارسه رو بذار کنار:smile::D
سوم یکی از بچه ها شیمی کاریردی بود این کتاب ها رو خوندفقبول شد.اون هم دانشگاه تربیت مدرس!!
آیرودینامیک: جزوه امیر کبیر، آیرودینامیک اندرسون ( جزوه امیر کبیر هم اکثراً از رو این کتاب هست)
مکانیک پرواز:مکانیک پرواز هاشم صدرایی (بخش کارایی)، مکانیک پرواز جان راسکم(flight mechanic and automatic control)
طراحی اجسام پرنده: کتاب 7 جلدی راسکم که اگه بتونی 3 جلدش رو بخونی (حدود 800 صفحه) برا کنکور کافیه و طراحی هواپیمای هاشم صدرایی

بقیه کتاب ها رو از انتشارات مدرسان شریف بگیر. بیا برات میذارم:
رفیق من هوا و فضا نمی خونم، ولی از بس این چیزا رو دیدم که فوت آب شدم.:)
یا علی :smile:

سلام،
یعنی اگه کسی این منابع آخری رو بخونه ها، باید هاروارد قبول شه، دانشگاه های ایران کمشه! :D
:gol:

آخه، طراحی اجزا! مکانیک خاک! تحلیل سازه های رشته عمران!

برای قبول شدن تو کنکور هوافضا، نمی خواد کار شاقی انجام بدید، همون کتاب های منابع رو مطالعه کنید و متوجه بشید. به نظر من هم، پارسه و غیره به درد نمی خورن. چون هوافضا که تا به حال نداشتن، بیشتر سوالای مکانیکی میدن که به درد کنکور هوافضا نمیخوره. همون دوم اینکه روح الامین! :gol:

اگر می خواید قبول شدی، این کتاب ها رو نخوندی، شخم بزنید. همون دوستی که از شیمی کاربردی، گرایش مکانیک پرواز قبول شدن، از توی این کتاب ها یه سوالات عجیب و غریبی می پرسیدن که فکر کنم به ذهن نویسنده هم خطور نمی کرد! :D

مکانیک پرواز:
این درس 2 بخش داره،
کارایی و عملکرد: کتاب مکانیک پرواز- هاشم صدرایی- دانشگاه امام حسین (ع)- ۱۳۷۶

میشه همون 50 درصد اول تقریباً!

بخش دوم که سوال خورش هم ملسه، فقط این کتاب:

Roskam ” Flight Dynamic & Automatic Flight Control” , (1985), Roskam Aviation & Engineering Crop

از غیر از این کتاب، سوال طرح نمیشه. این هم باقی 50 درصد.

آیرودینامیک:

برای همه ی 25 درصد ها، این کتاب:
اصول آیرودینامیک
جان دیوید اندرسن
این کتاب، چند تا ترجمه داره. یکی برای دانشگاه امام حسین، یکی دانشگاه شریف. نگاه کنید، ببینید کدوم ترجمه بهتره. فکر هم می کنم 2 جلدیش کرده باشن. هر دو جلد رو بگیرید. کتابی که من داشتم، برای مرکز نشر دانشگاهی ترجمه دکتر محمد تبرا بود که فکر کنم دیگه اصلاً تو بازار نیست!

طراحی اجسام پرنده:

توصیه می کنم به جای وقت گذاشتن روی کتاب راسکم، کتاب صدرایی رو کامل بخونید. روش های این کتاب، با کتاب راسکم تقریباً مشابه هست. اگر هم وقت دارید و زبانتون قوی هست، 3 جلد اول راسکم.

اصول جلوبرندگی:

تست سال های پیش رو بزنید و یاد بگیرید. اگر درست یادم باشه، کلاً 5 تا سوال از این درس میدن که به خوندن کتابی به قطر کتاب "مکانیک و ترمودینامیک پیشرانش « فیلیپ هیل. کارل پیترسون» ترجمه دکتر کریم مظاهری، مهندس علی ایوبی" نمی ارزه. کنکور سال 88 که 2 یا 3 تا سوال پیشرانشش تکراری بود.

تحلیل سازه:

خیلی اسمش ترسناکه؟ نه بابا، همون مقاومت مصالح 2 هست. تحلیل سازه های نامعین و قاب و بیم و خرپا! همین. تحلیل قاب و بیم و خرپا رو از مقاومت 2 بلد باشی، حله، نصف سوال هاش رو زدی. مابقی هم مقاومت مصالح 1 هست و چند تا سوال ارتعاشات و دینامیک.

روی ریاضی هم خیلی کار کنید، چون اکثراً توی تست های ریاضی می لنگن.

قبولی توی هوافضا، فقط همت می خواد. نه پارسه لازمه نه کلاس دیگه ای.

ان شاء الله که موفق باشید. :gol::gol:

naser-khalili

عضو جدید
سلام،
یعنی اگه کسی این منابع آخری رو بخونه ها، باید هاروارد قبول شه، دانشگاه های ایران کمشه! :D
:gol:

آخه، طراحی اجزا! مکانیک خاک! تحلیل سازه های رشته عمران!

برای قبول شدن تو کنکور هوافضا، نمی خواد کار شاقی انجام بدید، همون کتاب های منابع رو مطالعه کنید و متوجه بشید. به نظر من هم، پارسه و غیره به درد نمی خورن. چون هوافضا که تا به حال نداشتن، بیشتر سوالای مکانیکی میدن که به درد کنکور هوافضا نمیخوره. همون دوم اینکه روح الامین! :gol:

اگر می خواید قبول شدی، این کتاب ها رو نخوندی، شخم بزنید. همون دوستی که از شیمی کاربردی، گرایش مکانیک پرواز قبول شدن، از توی این کتاب ها یه سوالات عجیب و غریبی می پرسیدن که فکر کنم به ذهن نویسنده هم خطور نمی کرد! :D

اخطاریه!! ( از نوع دو فوریتی)

پیوست هرگونه تبلیغ راجع به بنده پیگرد غیر قانونی دارد. (کلیه حقوق درسی و غیر درسی این اثر محفوظ می باشد)

آقا sparrow یعنی راستی راستی سؤالایی که می پرسیدم تو این مایه ها بودن؟! آقا اگه این طوره، یه بزنم به تخته ای چیزی بگید خوب... :D

دوست عزیز اگه شما قصد قبولی تو کنکور ارشد هوا و فضا رو دارید به قول کاپیتان بیخیال پارسه و اینا بشید. یه اراده قوی در کنار همین کتابهای معرفی شده کافیه. من فقط کتاب مکانیک پرواز راسکم رو خیلی روش تأکید می کنم و اینکه از پراکنده خوانی هم جداً خودداری کنید.( اینم یه توصیه ایمنی! هرگز نشه فراموش!!).:)