لطفا فقط كساني كه سررشته دارن جواب بدن (پرورش ماهي)

adelarak21

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و اساتيد محترم
من ميخاستم بزنم تو كار پرورش ماهي ولي چندتا سوال داشتم:
قصد دارم آب مورد نياز رو با آب چاه تامين كنم يه چاه دارم كه 20 ليتر در ثانيه آب ميده حالا سوال اينكه موتور چاه آب تا اتمام دوره پرورش ماهي بايد روشن بمونه؟يا ميشه همون آب رو برگردوند و ازش استفاده كرد؟
استخر آب رو هر چند مدت يكبار بايد نظافت كرد؟
در صورت رفتن برق چه كار بايد كرد؟
چون نميخام ريسك كنم ميخام با مقدار كمي شروع كنم مثلا 2 يا 4 تن توليد كنم با اين تفاسير چقدر هزينه احداث و خريد لوازمم ميشه و همينطور هزينه توليد 4تن چقدر ميشه؟

mr.rohalamin

اخراجی موقت
قصد دارم آب مورد نياز رو با آب چاه تامين كنم يه چاه دارم كه 20 ليتر در ثانيه آب ميده حالا سوال اينكه موتور چاه آب تا اتمام دوره پرورش ماهي بايد روشن بمونه؟يا ميشه همون آب رو برگردوند و ازش استفاده كرد؟
چون نميخام ريسك كنم ميخام با مقدار كمي شروع كنم مثلا 2 يا 4 تن توليد كنم با اين تفاسير چقدر هزينه احداث و خريد لوازمم ميشه و همينطور هزينه توليد 4تن چقدر ميشه؟
اول اینکه آب چاه به علت کمبود اکسیژن و وجود عناصر نامناسب بطور کلی برای پرورش مناسب نیست.ترجیحا بهتر است از آب روان مثل رودخانه ها استفاده کرد.
دوم در صورت تغییر رنگ آب از رنگ سبز به قهوه ای باید آب را تعویض کرد. در صورت استفاده از آب چاه باید از هوا ده های قوی استفاده کرد.

مهمویی66

عضو جدید

سلام با آب چاه یک برج هواده باید درست کنی
در شبانه روز برای قزل آلا چون ماهی شکارگر هستش و باید غذاش را ببینه و در آب کدر نمیتونه باید 15 تا20 درصد آّب عوض بشه از آب برگشتی هم میشه استفاده کرد به شرطی که از استخر ته نشینی و اکسیژن دهی عبور کند ولی آب تازه باید باهش مخلوط بشه
بستگی به جیره مصرفی و شرایط محیطی و مدیریتی دارد ولی هر ماه مناسب هستش چون هم هزینه اش کمتر میشه هم استرس به ماهی وارد نمیشه
اگر برق بره و اسپلش خاموش بشه در اثر کمبود اکسیژن تلفات میره بالا در نتیجه سیستم هشدار و برق اضطراری لازمه
بستگی داره به نوع و جنس استخر و مصالحت و ماهی و جیره ای که میخواهی مصرف کنی و فاصله ات از محل تولید و ...

محران

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اصولا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی که با آب چاه تغذیه می شود ، میتوان ماهی سرد آبی و گرم آبی پرورش داد که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.
ماهی سرد آبی (غزل)بهترین دمای آب بین15 تا20 درجه میباشد،ph6/5-8 ,....در زمان قطع برق سیستم برگشت آب برقی ویا برگشت دیزلی نیاز میباشد و باید غذا دهی محدود شود.
وبرای ریختن ماهی باید گرم مناسب طبق زمان موجود تا عرضه به بازار را انتخاب کرد.
شما حدود 5000 تا شروع کنید .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

alireza_smailzad

عضو جدید
سوال شما خيلي كليه!!

سوال شما خيلي كليه!!

دوست عزيز سلام

سوال شما خيلي كليه!!
اول بايدمشخص بشه كه شما چه نوع ماهي رومي تونيد پرورش بدهيد؟
دماي آب چاه چنده؟
تغييرات دماي هوادرطول سال ؟
شماچقدرزمين براي پرورش ماهي داريد؟
آياامكان استفاده ازمصالح طبيعي(مثل سنگ و...)درساخت استخروجوددارد؟
درصورتي كه بافت خاك منطقه مناسب باشدشمادرگام اول نيازي به ساخت استخربتني نداريدومي توانيدباحفريك گودال ساده ودرصورت نيازاستفاده ازپلاستيك جهت جلوگيري ازنفوذآب اقدام به پرورش ماهي نمائيد.(استخرهاي پرورش قزل آلامعروف به روش دانماركي)
درمورداستفاده ازآب برگشتي :درموردقزل آلا باتوجه به حساسيت اين ماهي ترجيحا آب بايدبه صورت دائم درجريان باشداماامكان استفاده ازآب برگشتي همراه باهواده نيز وجوددارد.
درموردپرورش ماهيان گرمابي نيازي به روشن بودن چاه به صورت دائم نيست .

اماتوصيه من به شما: مراجعه به اداره آب وخاك جهاد شهرستان وارائه تقاضا جهت ساخت استخردومنظوره مي باشد.
شما مي توانيدعلاوه براستفاده ازراهنمايي كارشناسان اين اداره ازتسهيلات بلاعوضي كه درقالب طرحهاي خشكسالي ارائه مي شوداستفاده نمائيد.
درزمينه پرورش ماهيان گرمابي خوشحال خواهم شدكه پاسخگوي سوالات تخصصي شما وسايردوستان باشم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا