لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

boy68

عضو جدید
ممنون از آقا مهدی و جناب آلفا بابت راهنماییتون

با عرض معذرت یه سوال دیگه که مرتبط هست دارم

با توجه به توضیحاتی که دادین و با شرایط زیر
حلالیت سولفات سدیم در آب در 25 درجه: 300 گرم در لیتر
حلالیت سدیم دی کرومات در آب در 25 درجه: 700 گرم در لیتر

700 گرم سدیم دی کرومات به علاوه 400 سولفات سدیم رو در مثلا 3 لیتر آب در دمای 25 درجه حل می کنیم

اگر 2 لیتر از این سه لیتر رو تبخیر کنیم چه اتفاقی می افته ؟ کل 400 گرم سولفات سدیم ترسیب میشه ؟ سدیم دی کرومات همچنان محلول میمونه درسته ؟

اگر اینطوره بر اساس کدوم قانون شیمیه؟
چون میخوام کمی در موردش مطالعه کنم

آخرین ویرایش:

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال برام پیش اومده
فرمول ضد یخ و ضد جوش و ضد زنگهای مرغوب رو که نگاه می کردم همه شون در فرمولاسیونشون بوراکس داشتند
بوراکس در این نوع محصول چه کاری رو انجام میده؟!

با تشکر

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از آقا مهدی و جناب آلفا بابت راهنماییتون

با عرض معذرت یه سوال دیگه که مرتبط هست دارم

با توجه به توضیحاتی که دادین و با شرایط زیر
حلالیت سولفات سدیم در آب در 25 درجه: 300 گرم در لیتر
حلالیت سدیم دی کرومات در آب در 25 درجه: 700 گرم در لیتر

700 گرم سدیم دی کرومات به علاوه 400 سولفات سدیم رو در مثلا 3 لیتر آب در دمای 25 درجه حل می کنیم

اگر 2 لیتر از این سه لیتر رو تبخیر کنیم چه اتفاقی می افته ؟ کل 400 گرم سولفات سدیم ترسیب میشه ؟ سدیم دی کرومات همچنان محلول میمونه درسته ؟

اگر اینطوره بر اساس کدوم قانون شیمیه؟
چون میخوام کمی در موردش مطالعه کنم
بله سولفات سدیم تهنشین میشه.
من زیاد این مباحث یادم نیست امابرا درک بهتر این موضوع شما مباحث انحلال پذیری و ksp ، انرژی حلال پوشی، تعادل جامد-مایع رو بخونید.

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال برام پیش اومده
فرمول ضد یخ و ضد جوش و ضد زنگهای مرغوب رو که نگاه می کردم همه شون در فرمولاسیونشون بوراکس داشتند
بوراکس در این نوع محصول چه کاری رو انجام میده؟!

با تشکر
سلام.
بوراکس 10 آبه (Na2B4O7·10H2O)ترکیب نمک اکسید بور، اکسید سدیم و آبه که به صورت کریستال هست و یه نمک قلیاییه که قابلیت بافری هم داره (فک کنم حدود 9 بافری کنه).
کلا به عنوان ترکیب ضد خوردگی تو صنعت استفاده میشه تو موتورهای هیدرولیک و تو آبکاری....
ضد یخ که میدونید محیط اسیدی ایجاد میکنه و باعث خوردگی میشه اما چون این نمک تو اتیلن گلیکول حلالیت خوبی داره، میان از این نمک استفاده میکنن تا جلوی خوردگی رو بگیرن

mitra2323

عضو جدید
سلام دوستان کسی راجع به تیتراسیون آلومینیم به کمک edta اطلاعی داره ؟؟ ممنون میشم

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی راجع به تیتراسیون آلومینیم به کمک edta اطلاعی داره ؟؟ ممنون میشم
سلام دوست عزیز.

از اینجا میتونید فایل استاندارد این تیتراسیون رو از سازمان استاندارد ایران دریافت کنید.
این منابع رو هم بخونید:
1
2
3
4
5
6

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
در مورد نانو لوله های کربنی حمل دارو مقاله یا کتاب و .....می تونین کمک کنید
ممنون

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز

شیمی 81

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید
من به یک عکس SEM از نانوذرات ZnOاحتیاج دارم متاسفانه عکسایی که تو اینترنت هست همه زمان دارن و تاریخشون مال چند سال پیش هست. من به عکسی احتیاج دارم که یا تاریخ نداشته باشه یا مال یکی دو ماه اخیر باشه... خیلی واجبه و خیلی ممنون میشم کمکم کنین

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
من به یک عکس SEM از نانوذرات ZnOاحتیاج دارم متاسفانه عکسایی که تو اینترنت هست همه زمان دارن و تاریخشون مال چند سال پیش هست. من به عکسی احتیاج دارم که یا تاریخ نداشته باشه یا مال یکی دو ماه اخیر باشه... خیلی واجبه و خیلی ممنون میشم کمکم کنین

سلام. احیانا برا مقالتون برا فرستادن به سمینار که نمیخواید!!;)

شیمی 81

عضو جدید
نه والا برای یه سمینار درسی میخوام که ربطی به مقاله و سمینار نداره... استادم گفته باید خودت بخری نانوذره بری عکس بگیری خب به صرفه نیست فقط برای یه سمینار بخرم ماده رو

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان اگر کسی اطلاعاتی در مورد نافیون داره ممنون می شم به م ن کمک کنین

سلام. نفیون یک پلیمر تجاریه که به عنوان غشا تبادل پروتون مورد استفاده قرار می گیره (مورد استفاده به عنوان غشا در پیل های سوختی دمای پایین). برای اطلاع بیشتر در مورد پیل های سوختی پروتون تراوا یا PEM FC (Pporoton excheng membrane fuel cell ) و غشاهای مورد استفاده مطالعه کنید. حتما در مورد نفیون اطلاعات خوبی بدست میارید چون تو این زمینه کاربرد زیادی داره.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما عزیزان
یه سال فنی؟!
متیل نیترات رو چطور میشه تهیه کرد؟
آیا میشه از جایی خرید؟
قیمت؟!
با سپاس:gol:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود بر شما عزیزان
یه سال فنی؟!
متیل نیترات رو چطور میشه تهیه کرد؟
آیا میشه از جایی خرید؟
قیمت؟!
با سپاس:gol:

:w15::w15::w15::w15:
آورین آورین :w15::w15::w15:
خودت میتونی ساده درستش کنی ولی خیلی حساسه یهو النگو رو میشکونه :D
تو سرما بسازش (کلی یخو این حرفها)
البته غیر مستقیم بسازی خطرش کمتره ولی خب مستقیمش همون نیتریک و متانول هستش
آقا تموم نشد این خدمت تو ؟ ول کن هی اینارو شارژ میکنی آخر کار دستشون میدی :w15:

زمان اضافه کردن اسید سولفوریک خیلی باید احتیاط کنی
با حوصله و بدور از افزایش دما و البته تکون خوردن خرکی
نمیدونم مگر اینکه منظورت این جنگولک بازی های ساختن تو آبو دوغ باشه که اونا خطر نداره
اما اگر یهو میخوای یکی دو کیلو نیتریک بری تو همون مقدار متانول باید خیلی مراقب باشی
نمیدونم یادم نیست ولی فکر کنم این از تری نیترات گلیسیرین ناراحت تره
از این شدید ترش متیل آمین بود که حالا اونا رو بیخیال
بابا محسن اگر میخوای سر خلق الله تو پادگان گرم بشه یک چیز ساده درست کن خطری هم نداشته باشه
چمیدونم یک نیترات اوره ای چیزی
حداقل دردسر نداره

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
:w15::w15::w15::w15:
آورین آورین :w15::w15::w15:
خودت میتونی ساده درستش کنی ولی خیلی حساسه یهو النگو رو میشکونه :D
تو سرما بسازش (کلی یخو این حرفها)
البته غیر مستقیم بسازی خطرش کمتره ولی خب مستقیمش همون نیتریک و متانول هستش
آقا تموم نشد این خدمت تو ؟ ول کن هی اینارو شارژ میکنی آخر کار دستشون میدی :w15:

زمان اضافه کردن اسید سولفوریک خیلی باید احتیاط کنی
با حوصله و بدور از افزایش دما و البته تکون خوردن خرکی
نمیدونم مگر اینکه منظورت این جنگولک بازی های ساختن تو آبو دوغ باشه که اونا خطر نداره
اما اگر یهو میخوای یکی دو کیلو نیتریک بری تو همون مقدار متانول باید خیلی مراقب باشی
نمیدونم یادم نیست ولی فکر کنم این از تری نیترات گلیسیرین ناراحت تره
از این شدید ترش متیل آمین بود که حالا اونا رو بیخیال
بابا محسن اگر میخوای سر خلق الله تو پادگان گرم بشه یک چیز ساده درست کن خطری هم نداشته باشه
چمیدونم یک نیترات اوره ای چیزی
حداقل دردسر نداره
یا الله
احوال حاج تری متیل بنزن برعکس
خوبی؟
میخوام با نیترو سلولوز راه بندازمش
آره ظاهرا از گلیسیرینش یکم خطری تره اما ساختش فک نکنم اونقد خطری باشه (هست؟)
یه سه چهار ماهی از خدمت مونده بعدشم که فک نکنم حوصله ی این جنگولک بازی ها بمونه میخوام ازینا بدم دستشون سرگرم شن و تا اینا باهاش بازی بازی میکنن منم یه 2-3 هفته ای مرخصی بگیرم بیام خونه به کارام برسم
الان یه سوال؟!
متانول رو کی باید اضافه کنم؟!
سولفوریک رو بریزم رو نیتریک بعدش متانول اضافه کنم؟!
نسبت هاش چجوریه؟!
فک کنم خصوصی بگی بهتره
یوقت بچه ها حس و حال ترقه بازی بهشون دست میده میزنن خودشونو با النگوهاشون میپوکونن

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یا الله
احوال حاج تری متیل بنزن برعکس
خوبی؟
میخوام با نیترو سلولوز راه بندازمش
آره ظاهرا از گلیسیرینش یکم خطری تره اما ساختش فک نکنم اونقد خطری باشه (هست؟)
یه سه چهار ماهی از خدمت مونده بعدشم که فک نکنم حوصله ی این جنگولک بازی ها بمونه میخوام ازینا بدم دستشون سرگرم شن و تا اینا باهاش بازی بازی میکنن منم یه 2-3 هفته ای مرخصی بگیرم بیام خونه به کارام برسم
الان یه سوال؟!
متانول رو کی باید اضافه کنم؟!
سولفوریک رو بریزم رو نیتریک بعدش متانول اضافه کنم؟!
نسبت هاش چجوریه؟!
فک کنم خصوصی بگی بهتره
یوقت بچه ها حس و حال ترقه بازی بهشون دست میده میزنن خودشونو با النگوهاشون میپوکونن

محسن یک تن متانولو بردار بریز تو میکسر روشن کن با 900 دور بزنه ! بقیه هم بریز رو سرش ! همین که میکسر روشن شد اون خطه از نقشه جدا میشه :w15: مذاکرات هم به خطر میبوفته
:w15::w15:

صندوق !!!

بده خودشون بابا شر درست نکن
:w15:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

محسن یک تن متانولو بردار بریز تو میکسر روشن کن با 900 دور بزنه ! بقیه هم بریز رو سرش ! همین که میکسر روشن شد اون خطه از نقشه جدا میشه :w15: مذاکرات هم به خطر میبوفته
:w15::w15:

صندوق !!!

بده خودشون بابا شر درست نکن
:w15:
باشه بابا میدم خودشون
فقط موندم میکسر دور 900 از کجا گیر بیارم:دی:biggrin:

almaparsa

عضو جدید
سلام
وقت همگی بخیر :)
کسی در مورد واکنش آمینو اسید ها با باز ها چیزی میدونه؟؟؟
برای مثال واکنش یک آمینو اسید مثل glycine با KOH یا NaOH
میخواستم ببینم واکنشش شرایط خاصی داره یه جا در حد یک پاراگراف کوچیک خوندم که واکنش بینشون equimolar هست ولی شرایط خاصی رو برای واکنششون نگفته بود!!!!! ممنون میشم کسی اگر در این مورد تخصص داشته باشه یا مطلبی خونده باشه بتونه کمک کنه.

شاد و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
وقت همگی بخیر :)
کسی در مورد واکنش آمینو اسید ها با باز ها چیزی میدونه؟؟؟
برای مثال واکنش یک آمینو اسید مثل glycine با KOH یا NaOH
میخواستم ببینم واکنشش شرایط خاصی داره یه جا در حد یک پاراگراف کوچیک خوندم که واکنش بینشون equimolar هست ولی شرایط خاصی رو برای واکنششون نگفته بود!!!!! ممنون میشم کسی اگر در این مورد تخصص داشته باشه یا مطلبی خونده باشه بتونه کمک کنه.

شاد و پیروز باشید

سلام عزیز
والا من تجربه این حرکت رو داشتم ولی شرایط خاصی نداشت
بعضی ها خیلی خفیف بودن یک کاتالیست میخواست ولی اکثر اونایی که من باهاش کار کردم نه
من روی بیف کار کردم که 70 آمینو اسید زنجیره ایه (بیف یک نوع انسولینه) فاکتور رشدIGF-1 رو کار کردم که برای پایداری بیشترش فلزات رو تست کردم (البته نه پتاسیم یا سدیم و بیشتر کلسیم و آهن بوده و گاهی هم روی)
آرژنین رو هم کار کردم
یک محیط خیلی خفیف از هیدروکسید رو در یک محلول (اتانول و یا آب مقطر) با آمینواسید یا امینواسیدهای مورد نظرم واکنش دادم و ساده هم وارد بازی شدن
البته بعضی از آمینو ها اسید الکلی بودن که هم با اسیدها میتونستن واکنش بدن(اسیدهای آلی برای نمک های آلی با کاتالیست و معدنی بدون کاتالیست) و هم با هیدروکسید
یکم سوال کلیه چون تو بعضی ها تغییراتی بوجود میاد و OH میومد وسط قرار میگرفت و یا یک بخش رو متراکم میکرد و ............
و متنم زیاد میشه توضیحشو بدم
اما گلیسین تو بحث کارم بوده و راحت میتونی واکنش بگیری
به شرط اینکه محیط قلیاییت ملایم باشه و بر اساس نیاز آمپرش بعدا زیاد بشه
چیزی نداره به راحتی سدیم یا پتاسیبم گلیسینات میگیری
فقط جمع کردنش یکم سخته واکنشش راحته

[h=1][/h]

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دو.ستان، یه کتاب یا منبع خوبی سراغ دارین که در مورد اوره، خواص ویژگیها و کاربردهای اون صحبت کرده باشه؟

almaparsa

عضو جدید
سلام عزیز
والا من تجربه این حرکت رو داشتم ولی شرایط خاصی نداشت
بعضی ها خیلی خفیف بودن یک کاتالیست میخواست ولی اکثر اونایی که من باهاش کار کردم نه
من روی بیف کار کردم که 70 آمینو اسید زنجیره ایه (بیف یک نوع انسولینه) فاکتور رشدIGF-1 رو کار کردم که برای پایداری بیشترش فلزات رو تست کردم (البته نه پتاسیم یا سدیم و بیشتر کلسیم و آهن بوده و گاهی هم روی)
آرژنین رو هم کار کردم
یک محیط خیلی خفیف از هیدروکسید رو در یک محلول (اتانول و یا آب مقطر) با آمینواسید یا امینواسیدهای مورد نظرم واکنش دادم و ساده هم وارد بازی شدن
البته بعضی از آمینو ها اسید الکلی بودن که هم با اسیدها میتونستن واکنش بدن(اسیدهای آلی برای نمک های آلی با کاتالیست و معدنی بدون کاتالیست) و هم با هیدروکسید
یکم سوال کلیه چون تو بعضی ها تغییراتی بوجود میاد و OH میومد وسط قرار میگرفت و یا یک بخش رو متراکم میکرد و ............
و متنم زیاد میشه توضیحشو بدم
اما گلیسین تو بحث کارم بوده و راحت میتونی واکنش بگیری
به شرط اینکه محیط قلیاییت ملایم باشه و بر اساس نیاز آمپرش بعدا زیاد بشه
چیزی نداره به راحتی سدیم یا پتاسیبم گلیسینات میگیری
فقط جمع کردنش یکم سخته واکنشش راحته
ممنون دوست خوبم بابت پاسختون و راهنمایی ای که کردین؛ فقط اگر اشکال نداره میشه کمی جزیی تر بگید یا منبعی بهم معرفی کنید آخه من اصلا تا حالا ماده ای سنتز نکردم و شیمیم هم ضعیفه:redface: برای سنتز پتاسیم و سدیم گلیسینات تجهیزات خاصی لازم نداره؟؟ یا با یک مگنت و استیرر به راحتی میشه سنتزش کرد؟
KOH و NaOHی که استفاده میکنم مهمه چند مولار باشه؟؟
یه سوال دیگه اینکه باز رو باید آروم آروم اضافه کرد یا تفاوتی نمیکنه کل حجم بازی که میخوام رو یکجا اضافه کنم.
خودم اینطوری فک میکنم که 1مول باز و یک مول از گلیسین رو با هم مخلوط کنم فقط این هم نمیدونم که گلیسین رو قبل از مخلوط کردن با باز باید در آب مقطر حل کنم یا نه فقط جامدش رو با باز میکس کنم؟؟
این رو هم که گفتید درست منظورتون متوجه نشدم:
"اما گلیسین تو بحث کارم بوده و راحت میتونی واکنش بگیری به شرط اینکه محیط قلیاییت ملایم باشه و بر اساس نیاز آمپرش بعدا زیاد بشه"
این رو هم متوجه نشدم:
:redface:
"فقط جمع کردنش یکم سخته"!!!
ببخشید خیلی سوال پرسیدم
:(

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دو.ستان، یه کتاب یا منبع خوبی سراغ دارین که در مورد اوره، خواص ویژگیها و کاربردهای اون صحبت کرده باشه؟

کتابو بچه ها میان میدن من کتاب ندارم
اما یکسری چیزا که من ازش میدونمو میگم شاید بدردت خورد
دیگه نمیگم اوره کجاها هستو دمای فلانو بهمانش چی میگه
اول طرز تهیه ودشو میگم بعد واکنشها
از قدیم تا جدید !
اول از ادرار :D
اول روی ادرار استات سرب میریزن تا ترکیبات آلبومینوییدی رسوب کنه ! بعد صافش میکنن و روش نیتریک غلسظ میریزن !! وقتی نیتریکو رفتی توش یهو رسوب نامحلول CO(NH2)2.HNO3 ظهور میکنه که تو خود نیتریکم نامحلوله
این رسوبه رنگش زرده چون ترکیبات صفراوی توشه
یک چند بار آبشورش میکنن بعد کربنات باریم رو میرن توش که اوره آزاد میشه (چقدر بدجنسم)
2CO(NH2)2.NH3 + BaCO3------------->2CO(NH2)2 + Ba(NO3)2 + CO2 + H2O
برای خالص سازیشم اول حرارت میدن آب تبخیر بشه و بعدش اتانول میرن توش و اتانول اوره رو حل میکنه و نیترات نامحلول میمونه
محلول تو یک بالن تقطیر میشه که الکل دپو و اوره ته بالن میمونه
روش دوم : از حرارت دادن تخریبی آمونیوم سیانات که تو حدوده دمایی 180 درجه اوکی میشه
NH4OCN--------->CO(NH2)2

روش سوم : واکنش فسژن(کلرورکربنیل) با آمونیاک
COCl3 + 4NH3 --------> CO(NH2)2 + 2 NH4Cl

روش چهارم : واکنش بخار آب با سیانامید

H2N - CN + HOH ---------> H2N - CO - NH2

و روش فعلی که از واکنش انیدرید کربنیک با آمونیا بدست میاد که توضیحش همه جا هست دیگه نمیگم

یکمم از خواصش بگیم بریم دنبال کارمون
چون دو NH2 باقیمانده باز (آمونیاک) در مقابل یک CO باقی مونده اسید توش موجوده خاصیت قلیاییش بیشتر از آمید جماعته
هر مولکولش با یک اسید یک ظرفیتی بیشتر نمیتونه ترکیب بشه . ملح نیتراتش هم اون بالا گفتم CO(NH2)2.NH3
(این تاثیرش رو اسیدها)
تو اسید نیتریک و ملح اگزالاتش در اسید اگزالیک محلول نا محلوله
هیدرولیز هم میشه (مثل آمیدها) و اگر کاتالیست این هیدرولیز یک ماده فلیایی باشه آمونیاک بدست میاد و انیدرید کربنیک که انیدریده همونجا دخلش میاد و جذب خود قلیا میشه و کربناتو ایجاد میکنه
اگر هم اسید کاتالیست باشه نمک آمونیوم با انیدرید کربنیک بدست میاد
البته این هیدرولیزه بوسیله آنزیم اوره آز هم انجام میشه
حس نوشتن فرمولش رو ندارم باید با پینت بکشم
اگرم خود اوره گرم بشه به آمونیاک و بیوره تبدیل میشه
بیوره به خاطر داشتن مجموعه O=CN-N-H
(اینا تو پپتیدم هستن) با املاح مس دو ظرفیتی در محیط قلیایی رنگش بنفش میشه که این یک روش شناسایی برای اوره و پپتید جماعته

از واکنش اوره و فرمالدهید هم که دیگه تابلوئه یک پلاستیک بیرنگ میده (فرمولها بماند اگر خواستی با بالایی ها میکشم جدا)
تو این بازی اول اوره با آلدهید دی متیلل اوره میده و بعد این متیلل (اول داره ها دو بار ال زدم) رو دوباره با اوره حرارت میدن که متراکم میشه و آب از دست میده و پلاستیکه بدست میاد

هیپوکلریتها و هیپوبرمیت ها اوره رو تجزیه میکنن !! کربن و هیدروژن به شکل انیدرید کربنیک و آب در میاد و نیتروژن هم آزاد میشه
CO(NH2)2 + NaOCl-------> CO2 + N2 + H2O + 3 NaCl

اسید نیترو هم با اوره لنگه آمیدها واکنش میده و آخرش به ازت و انیدرید کربنیک و آب ختم میشن
از واکنش انیدریدها و کلرور اسیدها با اوره هم اورئید جماعت بدست میاد
مثل واکنش مالونیک اسید که مالونیل اوره (با یکم غوره :eek:) یا اسم دیگش باربیتوریک اسید بدست میاد
از این باربیتوریکه یک داروهای خواب آور و مسکن میساختن (قدیما هم تو ژنریک ایران بود) مثل گاردنال . لومینال. ورونال و............
نمیدونم شایدم هنوز باشن و اسمش فرق کرده باشه
خب بسه دیگه بس نیست ؟ اگر لازم بود بگو بازم بگم کف کردم الان

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون دوست خوبم بابت پاسختون و راهنمایی ای که کردین؛ فقط اگر اشکال نداره میشه کمی جزیی تر بگید یا منبعی بهم معرفی کنید آخه من اصلا تا حالا ماده ای سنتز نکردم و شیمیم هم ضعیفه:redface: برای سنتز پتاسیم و سدیم گلیسینات تجهیزات خاصی لازم نداره؟؟ یا با یک مگنت و استیرر به راحتی میشه سنتزش کرد؟
KOH و NaOHی که استفاده میکنم مهمه چند مولار باشه؟؟
یه سوال دیگه اینکه باز رو باید آروم آروم اضافه کرد یا تفاوتی نمیکنه کل حجم بازی که میخوام رو یکجا اضافه کنم.
خودم اینطوری فک میکنم که 1مول باز و یک مول از گلیسین رو با هم مخلوط کنم فقط این هم نمیدونم که گلیسین رو قبل از مخلوط کردن با باز باید در آب مقطر حل کنم یا نه فقط جامدش رو با باز میکس کنم؟؟
این رو هم که گفتید درست منظورتون متوجه نشدم:
"اما گلیسین تو بحث کارم بوده و راحت میتونی واکنش بگیری به شرط اینکه محیط قلیاییت ملایم باشه و بر اساس نیاز آمپرش بعدا زیاد بشه"
این رو هم متوجه نشدم:
:redface:
"فقط جمع کردنش یکم سخته"!!!
ببخشید خیلی سوال پرسیدم
:(

دوست گل من! من متاسفانه مقاله بازو کتاب خون نیستم که منبع و خلاصه لینک بدم
و هر چیزی تو این یا سایر انجمن ها میگم بر اساس تجربه و کاریه که خودم انجام دادم هستش
هر چیز گفتم رو عملیاتی انجام دادم و به هیچ عنوان تئوری صحبت نکردم
این بحث شما هم هیچی لازم نداره و تو یک لیوان هم میتونی انجامش بدی
نیازی نیست سودو یا پتاس یا هر چیزی که دم دست داری رو آهسته بریزی
یک محلول خفیف درست کن با آب مقطر (داروخانه ها دارن) از سود محلول
فقط سعی کن محیط رو با کلیسین خنثی کنی !! همین !!
سودو پتاس انواع مختلفی دارن و مولار بازی زمانیه که بتونی دقیق مشخص کنی درصد خلوص اینا چقدره

ولی ما الان سود درصد پایین داریم که باهاش لوله هم باز میکنن و تو بقالی هم میتونی پیدا کنی ! (چنته فکر کنم) این پرک ها 40 50 درصد بیشتر نیستن
گرانول ها هستن ! شکری ها هستن و............... شکری ها درجشون بالاتره
تو فقط محیط رو خنثی کن همین
اونجایی هم که گفتم ملایم باشه یعنی اینکه یهو یک محلول شدید قلیایی درست نکنی
یعنی نری یهو ده تا قاشق سود بریزی تو آب !!
مقدار خیلی کم
یک منطقی بینشون برقرار کن دیگه
یک محلول رقیق قلیایی درست کن و شروع کن گلیسین رو اضافه کردن و اگر گلیسین بیشتر شد دوباره سود محلول اضافه کن و اگرم کم بود که گلیسین اضافه کن
کار خاصی نداره
منم میتونم بیام داستان بگم که ان مول این و.............
اما رک و پوست کنده دارم میگم هرجا دیدی نوشته فلان درصد بدون پرتوپلا میگه
ماده ای که داری درصد خلوص مشخصی نداره که بخوای دقیق همه چیز رو در نظر بگیری و ترکیب کنی
بهترین راهش اینه که فقط محیط رو خنثی کنی
و اگرم دنبال اینی که محصول خوبی بگیری سود شکری بگیر و پرکو گرانول نگیر
عزیزمی

almaparsa

عضو جدید
دوست گل من! من متاسفانه مقاله بازو کتاب خون نیستم که منبع و خلاصه لینک بدم
و هر چیزی تو این یا سایر انجمن ها میگم بر اساس تجربه و کاریه که خودم انجام دادم هستش
هر چیز گفتم رو عملیاتی انجام دادم و به هیچ عنوان تئوری صحبت نکردم
این بحث شما هم هیچی لازم نداره و تو یک لیوان هم میتونی انجامش بدی
نیازی نیست سودو یا پتاس یا هر چیزی که دم دست داری رو آهسته بریزی
یک محلول خفیف درست کن با آب مقطر (داروخانه ها دارن) از سود محلول
فقط سعی کن محیط رو با کلیسین خنثی کنی !! همین !!
سودو پتاس انواع مختلفی دارن و مولار بازی زمانیه که بتونی دقیق مشخص کنی درصد خلوص اینا چقدره

ولی ما الان سود درصد پایین داریم که باهاش لوله هم باز میکنن و تو بقالی هم میتونی پیدا کنی ! (چنته فکر کنم) این پرک ها 40 50 درصد بیشتر نیستن
گرانول ها هستن ! شکری ها هستن و............... شکری ها درجشون بالاتره
تو فقط محیط رو خنثی کن همین
اونجایی هم که گفتم ملایم باشه یعنی اینکه یهو یک محلول شدید قلیایی درست نکنی
یعنی نری یهو ده تا قاشق سود بریزی تو آب !!
مقدار خیلی کم
یک منطقی بینشون برقرار کن دیگه
یک محلول رقیق قلیایی درست کن و شروع کن گلیسین رو اضافه کردن و اگر گلیسین بیشتر شد دوباره سود محلول اضافه کن و اگرم کم بود که گلیسین اضافه کن
کار خاصی نداره
منم میتونم بیام داستان بگم که ان مول این و.............
اما رک و پوست کنده دارم میگم هرجا دیدی نوشته فلان درصد بدون پرتوپلا میگه
ماده ای که داری درصد خلوص مشخصی نداره که بخوای دقیق همه چیز رو در نظر بگیری و ترکیب کنی
بهترین راهش اینه که فقط محیط رو خنثی کنی
و اگرم دنبال اینی که محصول خوبی بگیری سود شکری بگیر و پرکو گرانول نگیر
عزیزمی
:Dممنون:gol::gol: یه سوال پیش پا افتاده دیگه دارم
از کجا بفهمم خنثی شده یا نه؟؟؟ با چی میشه تشخیص داد؟:redface:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون یه سوال پیش پا افتاده دیگه دارم
از کجا بفهمم خنثی شده یا نه؟؟؟ با چی میشه تشخیص داد؟:redface:

pH سود رو به راحتی میتونی بررسی کنی تا جایی که سودت از 13 14 به 7 برسه یا 6
اما اگر عملی بخوای این فیلما نیست و سود شما تو آب محلوله و جامدی در آب نیست !!
وقتی میری برای خنثی کردن ترکیبات جامد یهو ظاهر میشن و به شکل رسوب یا بارش میریزن کف ظرف
تا جایی پیش میری که دیگه این اتفاق نیوفته
باید یکم گلیسین بری تو سود یک هم بزنی و دوباره تکرار کنی
اما برای اینکه دستت راه بیوفته با همین کاغذهای pH یا قلم های pH متر میتونی محیط رو کنترل کنی
محلول سود کاغذت رو آبی میکنه و قلم اگر باشه که عدد 13 یا 14 رو نشون میده
وقتی گلیسین اضافه میکنی عدد ها روی قلم کم میشه و وقتی رسید به 7 دیگه چیزی اضافه نکن و اوکی شده 6 و 7 مناسبه
کاغذ هم که گفتم آبیه و وقتی گلیسین اضافه میکنی شروع میشه رنگش کمرنگ شدن و تا جایی پیش برو که تغییر رنگ نده کاغذه یا خیلی خفیف سبز هم شد اشکالی نداره
قاعده میگه تغییر رنگ نده اما تو کاغذ خطا هم هست و یکم تغییر رنگ خفیف به سبز در اصل همونه
بستگی به جنش کاغذ داره و کیفیتش

almaparsa

عضو جدید

pH سود رو به راحتی میتونی بررسی کنی تا جایی که سودت از 13 14 به 7 برسه یا 6
اما اگر عملی بخوای این فیلما نیست و سود شما تو آب محلوله و جامدی در آب نیست !!
وقتی میری برای خنثی کردن ترکیبات جامد یهو ظاهر میشن و به شکل رسوب یا بارش میریزن کف ظرف
تا جایی پیش میری که دیگه این اتفاق نیوفته
باید یکم گلیسین بری تو سود یک هم بزنی و دوباره تکرار کنی
اما برای اینکه دستت راه بیوفته با همین کاغذهای pH یا قلم های pH متر میتونی محیط رو کنترل کنی
محلول سود کاغذت رو آبی میکنه و قلم اگر باشه که عدد 13 یا 14 رو نشون میده
وقتی گلیسین اضافه میکنی عدد ها روی قلم کم میشه و وقتی رسید به 7 دیگه چیزی اضافه نکن و اوکی شده 6 و 7 مناسبه
کاغذ هم که گفتم آبیه و وقتی گلیسین اضافه میکنی شروع میشه رنگش کمرنگ شدن و تا جایی پیش برو که تغییر رنگ نده کاغذه یا خیلی خفیف سبز هم شد اشکالی نداره
قاعده میگه تغییر رنگ نده اما تو کاغذ خطا هم هست و یکم تغییر رنگ خفیف به سبز در اصل همونه
بستگی به جنش کاغذ داره و کیفیتش
یک دنیا ممنون :smile:حتما انجامش میدم از راهنماییاتون خیلی متشکرم و کلی مفید بودن

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

سلام، کتاب فرآیندهای تولید امونیاک و اوره، مهدی شریف توضیحاتی داده دربارشون. اگه گیرت بیاد خوبه.