لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

54675

عضو جدید
سلام
دوستان لطفاً بگین واکنش زیر بین چه موای انجام میشه و چه نوع واکنشیه؟(عکسش متحرکه چند لحظه صبر کنید).

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
دوستان لطفاً بگین واکنش زیر بین چه موای انجام میشه و چه نوع واکنشیه؟(عکسش متحرکه چند لحظه صبر کنید).

سلام دوست عزیز.
این واکنش از واکنش های پلیمریزاسیون هست که با سرعت زیاد و تقریبا به صورت انفجاری صورت میگیره. این واکنش پلیمریزاسیون پارا- نیتروآنیلین در حضور چند قطره اسید سولفوریک غلیظ هست که توی یه ظرف سرامیکی و تحت حرارت انجام میشه.

اینم شاید بدردت بخوره.
دانلود گزارشکار سنتز پارا نیترو آنیلین

narshooka

عضو جدید
سلام دوستان
رشته من مهندسی شیمی هست لذا اطلاعاتی در زمینه سنتز ندارم. از دوستان خواهش می کنم اگر کسی مطلبی در خصوص روش سنتز تلقیح یا Impregnation که برای ساخت جاذبها و نیز جاذبهای کامپوزیتی به کار میره ،داره واسم بزاره.. خیلی ممنون

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
رشته من مهندسی شیمی هست لذا اطلاعاتی در زمینه سنتز ندارم. از دوستان خواهش می کنم اگر کسی مطلبی در خصوص روش سنتز تلقیح یا Impregnation که برای ساخت جاذبها و نیز جاذبهای کامپوزیتی به کار میره ،داره واسم بزاره.. خیلی ممنون
سلام
خوش اومدین
یکی از جاذب هایی که سنتز میشه ترکیبات نانو متخلخل هستند و بیشتر مزوپورها
یه فایل ورد ازش دارم که روش های متفاوت سنتزش رو توضیح داده و یه مقاله درباره این روش ها
خدمت شما
:gol:

پیوست ها

• The synthesis of functional mesoporous materials.zip
    308.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • synthesis.zip
    842.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sina1293

عضو جدید
فرمولاسیون

فرمولاسیون

فرمولاسیون واکس لاستیک خودرو اگه میدونین لطفا عرض کنید

901555000

عضو جدید
دوستانی که در زمینه ی تولید گرانول های پی وی سی کار میکنند و یا اطلاعاتی دارند ، بنده میخواستم بدانم مراحل کنترل کیفیت دانه های گرانول تولیدی چه مواردی است ؟
و آیا به جز تست مش کربنات کلسیم و فراریت روغن دی ا پی ، تست های دیگری از مواد اولیه باید گرفت ؟
و سوال سوم :
ایا میتوان با روش های آزمایشگاهی به این نتیجه رسید که هر قطعه از چه نوع گرانولی ساخته شده است ؟ به طور مثال با ازمایش بفهمیم که گرانول کفش از چه موادی تهیه شده است ؟

با تشکر

amirdolu

عضو جدید
سلام
از چه موادی برای پیگمنت آلومینیم استفاده کنم تا هم خوب پخش بشه و هم leveing agent باشه؟

amirdolu

عضو جدید
سلام
میشه من رو درضمینه کاربرد علم شیمی درصنعت کمک و راهنمایی کنید؟؟
ممنون میشم.
سلام
میتونید از مطالعه کتاب شالوده صنایع شیمیایی شروع کنید.کاملا موثره.! کتاب های دیگری هم هست ولی این حالت فرهنگ توی این زمینه رو داره. موفق باشید

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستانی که در زمینه ی تولید گرانول های پی وی سی کار میکنند و یا اطلاعاتی دارند ، بنده میخواستم بدانم مراحل کنترل کیفیت دانه های گرانول تولیدی چه مواردی است ؟
و آیا به جز تست مش کربنات کلسیم و فراریت روغن دی ا پی ، تست های دیگری از مواد اولیه باید گرفت ؟
و سوال سوم :
ایا میتوان با روش های آزمایشگاهی به این نتیجه رسید که هر قطعه از چه نوع گرانولی ساخته شده است ؟ به طور مثال با ازمایش بفهمیم که گرانول کفش از چه موادی تهیه شده است ؟

با تشکر
سلام. در صورت امکان در این کارگاه شرکت کنید. مفید و خوبه

Kaulitz

کاربر فعال
[h=2][/h]سلام دوستان عزیزم :( من به شدن به مشخصات یک رنگی احتیاج دارم که مشخصاتشو هیچ جا تواینترنت پیدا نکردم :( این هفته باید پایان ناممو تحویل بدم :( فقط این مشخصات رنگه مونده که پیداش نکردم :( یک دنیا ممنون می شم اگه کسی که براش امکان پذیره مشخصات (فرمول شیمیایی ، نام علمیش و...) این رنگو بهم بگه :( :(
Bazaktive red He-3B

به خدا دعاتون می کنم :( :cry:

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم :( من به شدن به مشخصات یک رنگی احتیاج دارم که مشخصاتشو هیچ جا تواینترنت پیدا نکردم :( این هفته باید پایان ناممو تحویل بدم :( فقط این مشخصات رنگه مونده که پیداش نکردم :( یک دنیا ممنون می شم اگه کسی که براش امکان پذیره مشخصات (فرمول شیمیایی ، نام علمیش و...) این رنگو بهم بگه :( :(
Bazaktive red He-3B

به خدا دعاتون می کنم :( :cry:

با سلام
لیگاند اصلی رنگ QF-PROCION رنگ red he3b هست:

http://www.amocol.com/index.php/qf-procion-red.html

- - - Further information - - -
از رفرنس های بالا هم شاید به مشخصات برسید ولی سریع ترین راهش استفاده از سایت chemical book بود:

با توجه به توضیحات لینک بالا متوجه شدم که اسم کلی لیگاند مورد نظر Procion Red HE-3B هست و از مشخصات شیمیایی این لیگاند می شه استناد کرد:

http://www.chemicalbook.com/Search_EN.aspx?keyword=%20%09Procion%20Red%20HE-3B

CB Number:
CB0402020
Chemical NamPROCION RED H-E3B
Molecular FormulaC44Cl2H24N14Na6O20S6
Formula Weight1469.98
CAS No.61951-82-4

از قسمت راست اولین مورد جستجو ، Chemical properties کلیک کنید که مشخصات مفصل تر شیمیایی REACTIVE RED 120 رو مشاهده می کنید
:

http://www.chemicalbook.com/ProductChemicalPropertiesCB0402020_EN.htm

REACTIVE RED 120 Basic information
Product Name:REACTIVE RED 120
Synonyms:C.I.Reactivered120;ReactivebrilliantredKE-3B;reactivered120dye;PROCION RED H-E3B;REACTIVE RED 120;ProcionRedHEB;4,4'-[1,4-phenylenebis[imino(6-chloro-1,3,5-triazine-4,2-diyl)imino]]bis[5-hydroxy-6-[(2-sulphophenyl)azo]naphthalene-2,7-disulphonic acid;REACTIVE RED 120 DYE CONTENT: ABOUT 60%
CAS:61951-82-4
MF:C44Cl2H24N14Na6O20S6
MW:1469.98
EINECS:263-351-0
Product Categories:Q-R;Stains and Dyes;Stains&Dyes, A to
Mol File:Mol File
REACTIVE RED 120 Chemical Properties

Safety Information
Hazard Codes Xn
Risk Statements 42/43-4/43
Safety Statements 36

حدود 27 مقاله معتبر هم هست که مستقیما از این رنگ استفاده شده که از لینک زیر می تونید ببینید و از مشخصاتش در قسمت متریال استفاده کنید
http://www.sciencedirect.com/scienc...74d86ca1c77b636be6df0fbca3476fba&searchtype=a

آخرین ویرایش:

moaqfe

کاربر بیش فعال
اول اينكه خيلي طول كشيد تا بفهمم سرور گرامي ، عليرضا باحال اسمشو عوض كرده ، چون معمولا" سوالام بي جواب نميموند

moaqfe

کاربر بیش فعال
دوم اينكه اين ماده چي چيه؟

http://damn.com/p/line-x/

يه شركت ايراني يكسال اونو آورد تو نمايشگاه و دو روزه هم غرفشو جمع كرد
هيچ اثري هم ازش نيست
شركت سازنده هم ميگه ما از اولش تو ايران نماينده نداشتيم

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوم اينكه اين ماده چي چيه؟

http://damn.com/p/line-x/

يه شركت ايراني يكسال اونو آورد تو نمايشگاه و دو روزه هم غرفشو جمع كرد
هيچ اثري هم ازش نيست
شركت سازنده هم ميگه ما از اولش تو ايران نماينده نداشتيم
والا من که ماده ای تو این پیج ندیدم. میشه دوباره چک کنی؟:smile:

مریم بهشتی

عضو جدید
دوستان فقط ب دوستای قدیمشون پاسخ میدن!!!!!
ما عضو شدیم ک مشکلاتمون حل بشع و کمکمون کنید.
واقعا ک.....

quan

عضو جدید
سلام
میشه من رو درضمینه کاربرد علم شیمی درصنعت کمک و راهنمایی کنید؟؟
ممنون میشم.

واقعا ک.....

دوست گلم این مسئله که عصبانیت نداره، یا موضوع سوالتون خیلی کلی بوده یا دوستان ندیدن سوال رو ( از جمله من)

اما در مورد سوالتون:
کاربردهای شیمی در صنعت که زیاده چون شیمی چندین شاخه داره که هر کدوم یه سری کاربرد در صنعت دارن (هر کدوم توضیح مفصل داره) که با یه search می تونین ببینین (اینجا)
اما اگه بفرمایین اختصاصاً چه حوزه ای مد نظرتونه، راحت تر و کاملتر میشه راهنماییتون کرد

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
واقعا ک.....
سلام. همینطور که دوست عزیزمون quan گفتن، احتمالا سوال دیده نشده یا به هر دلیل دیگه ای مثل نداشتن اطلاعات درست بهش جواب داده نشده، و الا اینجا کسی نیست که بخواد به شخص خاصی جواب بده، توی این تالار یک سری رفیق جمع شدیم که بتونیم به هم کمک کنیم، هممون مثل خودتون سوالامونو مطرح میکنیم، به بقیه جواب میدیدم و ... . اینجا یه فضای علمی صمیمیه و هیچوقت به این شکل نیست که به شخص خاصی پاسخ داده بشه.
در هر صورت شما ببخشید که اینجوری شد:smile::gol:

واما کاربرد علم شیمی در صنعت:
ببینید دوست عزیز، شیمی علمیه که به هیچ نحو نمیشه لحظه ای اونو از زندگی و اسباب اون جدا کرد، از وسایل اطرافتون گرفته تا سوخت و پتروشیمی، پلیمرها، لوازم الکترونیکی، آبکاری وسایل، شرکت های رنگ سازی، کاتالیست ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، تصفیه خانه ها و آب شیرین کن ها و بسیاری موارد دیگه، همشون به شیمی مربوطه. و یجورایی میتونیم بگیم هرجا که قراره یه ماده جدید تولید شه، یا یه وسیله قراره از یک سری مواد شیمیایی تولید شه شیمی دخیله. شما حتی میتونید با توجه به علمتون توی خیلی از زمینه ها دست ببرید، مثلا راه سازی و صنایع قیر و آسفالت، تحقیقات بتن و صنایع سنگ مصنوعی، کاتالیزورها و کاتالیست های صنایع غذایی و پتروشیمی، بررسی و بازرسی خوردگی، تولید فرآورده های شیمی کاربردی در صنعت برق، مطالعه روی روش های تصفیه آب و غشاها و فیلترها، مواد افزودنی کشاورزی و کودها و سم ها ، روش های جدید تولید پلیمرهای صنعتی، فرآیندهای شبیه سازی دارویی، دارورسانی پلیمری، ساخت مواد های تِک و نانوساختارهای صنعتی و زمینه های زیاد دیگه ای که خیلی داره توش فعالیت میشه.
کلا دوست عزیز شیمی از صنعت جدانیست، اگرچه ممکنه توی کشور ما شکاف وجود داشته باشه!!

اما چجوری میشه به صنعت راه پیدا کرد:
خیلی از ماها تز فکریمون استخدام شدن توی مراکز صنعتیه، اما علی رغم اینکه این راه هست و اگرم بشه خوبه، اما راه اصلی که ما دانشجوها باید دنبال اون باشیم و یجورایی وظیفه ماست، اینه که تحقیقاتمون رو به سمت کاربردی و صنعتی شدن پیش ببریم، با مراکز و صنایع در ارتباط باشیم و نیازهای اونارو پیدا کنیم و روش کار کنیم. میتونیم با کمک هم همت کنیم و شرکت های کوچیکی رو راه بندازیم و اونا رو بصورت دانش بنیان نوپا ثبت کنیم که مراحلش هم خیلی آسونه به نسبت شرکت های دیگه.حمایت های خوبی هم میشه.
پیشنهاد من اینه که نیازهای منطقه ای که در اون زندگی میکنید رو بشناسید و در اون زمینه ها کار کنید، مثلا اگه در محدوده زندگی شما کشاورزی زیاده، روی فرآوری محصولات و تجاری کردن اونا کار کنید، مثلا من منطقه ای رو میشناسم که گوجه، چغندر قند و گندم خیلی زیاد کاشته میشه ولی تمام اونها به صورت خام فروخته میشه و از شهر خارج میشه، من پیشنهاد فرآوری محصولات رو دادم و برای مسولینش گفتم که میشه چه فرآورده های متنوعی رو از اون ها گرفت و خیلی هم استقبال شد.
یا یه روستای کوچیک بود که به صورت خیلی وسیع توش فلفل و ادویه های دیگه کاشته میشه و خیلی جالبه که واقعا مقدارش زیاده، خب من فقط پیشنهاد دادم که بجای فروش اون محصولات به صورت خام، اونا رو تجاری کنند، یه فرآوری کوچولو و یه بسته بندی خوشگل که توی یه کارگاه کوچیکم قابل انجامه درآمدشون رو چند برابر میکنه که خداروشکر داره انجام میشه.

خیلی حرف زدم دیگه ببخشید، اما کلا به خودتون بستگی داره، شمایید که باید نیازهای صنعت رو پیدا کنید و روش کار کنید چون تو ایران بر خلاف کشورهای دیگه که میشه روشون حساب کرد و توی اونا شکت ها و صنایع میان مشکلاتشون رو مطرح میکنن و برای حلش جایزه میزارن، توی ایران اینطور نیست و روش تقلیدی خودشون رو با ترس زیاد از نوآوری و تغییر اون پیش میگیرن. پس شمایید که باید برید و کار کنید و انتظار درخواست نباشد.

مریم بهشتی

عضو جدید
واقعا ممنون از توجه و راهنمایتون .

من ب دنبال کار نیستم.
من ب همراه دوستانمون داریم نشریه میزنیم وچون من ترم 4رو تازه گذروندیم ازاطلاعات کافی برخوردار نیستیم. واحتیاج ب کمک عزیزانی مثل شما ها و بقیه دارم.

بازم تشکر

quan

عضو جدید
واقعا ممنون از توجه و راهنمایتون .

من ب دنبال کار نیستم.
من ب همراه دوستانمون داریم نشریه میزنیم وچون من ترم 4رو تازه گذروندیم ازاطلاعات کافی برخوردار نیستیم. واحتیاج ب کمک عزیزانی مثل شما ها و بقیه دارم.

بازم تشکر

اگه واسه نشریه می خواین یه سر به لینک های زیر بزنین

http://www.acs.org/content/acs/en.html
http://chemdep.com/category/readchem/
http://sahar1992chemist.blogfa.com/
http://kimiagaran.blogfa.com/

almaparsa

عضو جدید
سلام به همه بچه هایی که این تاپیک خوب گذاشتن
من چند تا سوال درباره حلال های شیمیایی داشتم
میخواستم بدونم که حلال های جدید و مناسب برای گاز CO2 کسی هست که بشناسه. البته آمین ها و k2co3 , NaOH خودم میشناسم به جز اینا میخواستم بدونم که هست آیا؟
همچنین کتابی هست که بهم معرفی کنید که درمورد حلال های مختلف گفته باشه به خصوص حلال های گاز CO2 ؟
متشکر و ممنون. :)

quan

عضو جدید
سلام به همه بچه هایی که این تاپیک خوب گذاشتن
من چند تا سوال درباره حلال های شیمیایی داشتم
میخواستم بدونم که حلال های جدید و مناسب برای گاز CO2 کسی هست که بشناسه. البته آمین ها و k2co3 , NaOH خودم میشناسم به جز اینا میخواستم بدونم که هست آیا؟
همچنین کتابی هست که بهم معرفی کنید که درمورد حلال های مختلف گفته باشه به خصوص حلال های گاز CO2 ؟
متشکر و ممنون. :)

Handbook of solvents

Industrial solvents handbook

Carbon dioxide in non-aqueous solvents at pressures less than 200kpa

روی libgen.org کلیک راست کنین و فایل کتاب رو دانلود کنین.

moaqfe

کاربر بیش فعال
والا من که ماده ای تو این پیج ندیدم. میشه دوباره چک کنی؟:smile:

اين فقط يه كليپ از عملكرد اون ماده هست
اگر line-x سرچ كنيد اسم شركت و محصولاتش مياد اما جواب درست نميدن ظاهرا" كه سرشون شلوغ شده

54675

عضو جدید
سلام
در انرژی های متوالی یونش ترتیب جدا شدن الکترون ها برای عدد اتمی 80 به چه صورتی می باشد؟

54675

عضو جدید
سلام
در انرژی های متوالی یونش ترتیب جدا شدن الکترون ها برای عدد اتمی 80 به چه صورتی می باشد؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
سلام.
سوالتون یکم کلیه.
اما بر اساس روایات به تعداد عدد اتمی انرژی یونش داریم، یعنی 80 تا.
اما جداشدن الکترون ها، باتوجه به اینکه این مبحث رو تو دبیرستان داشتیم،تا جایی که یادمه میاید مدل بور اتم رو رسم میکنیم، که اینجاش دقیقا یادم نیس، 2)8)18)32 و... فک کنم اینجوری بود. شما همینجوری تقسیم میکنی و نهایتا به تعداد لایه ها، )، منهای یک، جهش بزرگ داریم.
برا اینکه بگیم جهشا مکانش کجاس،باید بدونیم که برا جهش، الکترون های آخرین لایه رو برمیداریم، ینی الکترونی که اون ته مونده، مثلا 19 الکترون داریم: مدل بور میشه: 2)8)8)1
(8 دومی برا این بود که ما نمیتونیم یه عدد بین 8و18 بذاریم، باید همین عددای 2-8-18 و... باشه، پس 9 نمیذاریم)
خب، جهش اول اون تک الکترون میره و جهش اولمون میشه از E1به E2 ، جهش بعدیمون میشه از E9به E10 و جهش آخرم میشه از E17 به E18. اینا جهش های بزرگ بود و جهش های کوچیکم از هر الکترون به الکترون بعدیه (به همین ترتیب، از آخرین الکترون).

امیدوارم کمکتون کنه

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام.
سوالتون یکم کلیه.
اما جداشدن الکترون ها، باتوجه به اینکه این مبحث رو تو دبیرستان داشتیم،تا جایی که یادمه میاید مدل بور اتم رو رسم میکنیم، که اینجاش دقیقا یادم نیس، 2)8)18)32 و... فک کنم اینجوری بود. شما همینجوری تقسیم میکنی و نهایتا به تعداد لایه ها، )، منهای یک، جهش بزرگ داریم.
برا اینکه بگیم جهشا مکانش کجاس،باید بدونیم که برا جهش، الکترون های آخرین لایه رو برمیداریم، ینی الکترونی که اون ته مونده، مثلا 19 الکترون داریم: مدل بور میشه: 2)8)8)1
(8 دومی برا این بود که ما نمیتونیم یه عدد بین 8و18 بذاریم، باید همین عددای 2-8-18 و... باشه، پس 9 نمیذاریم)
خب، جهش اول اون تک الکترون میره و جهش اولمون میشه از E1به E2 ، جهش بعدیمون میشه از E9به E10 و جهش آخرم میشه از E17 به E18. اینا جهش های بزرگ بود و جهش های کوچیکم از هر الکترون به الکترون بعدیه (به همین ترتیب، از آخرین الکترون).

امیدوارم کمکتون کنه

با سلام
پس جهش های بزرگ وقتیه که تغییر سطح اصلی داریم و جهش های کوچک وقتی تغییر سطح فرعیS و P و.....

همونطوری که گفتند n-1 جهش بزرگ داریم .پس عنصری با عدد اتمی 80، 5 تا جهش بزرگ داردو....

54675

عضو جدید
سلام.
سوالتون یکم کلیه.

امیدوارم کمکتون کنه
سپاسگزارم، اینا رو میدونستم ولی سوال رو بد مطرح کردم.
میخواستم بدونم با توجه به آرایش الکترونیش:
1s2s2p3s3p4s3d4p5s4d5p6s4f5d
به همین ترتیبی که پر شده اند الکترون ها جدا میشن یا بر اساس سطوح انرژی یعنی به ترتیب زیر :
1s2s2p3s3p3d4s4p4d4f5s5d6s
اگه به ترتیب بالایی باشه میاد توی لایه پایینتر و دوباره بر میگرده توی لایه بالایی ، فقط همینو میخام بدونم. ممنونم