لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بازم سلام و ممنون از شما.
الان به سیستم دسترسی ندارم . انشالله شب لینک هایی که زحمت کشیدید گذاشتید رو سر میزنم. ممنون.
برام جالب شد که من با مضر ترین روش ممکن داشتم کار میکردم. با همین پشم شیشه. البته تا حدودی متوجه شده بودم واسه همین جلوی کولر کار میکردم. به طور کلی منظور بنده روش ساخت یک تیکه ماده از جنس همین مواد بود و منظورم از تلفیق با الکترونیک این بود که برد و چیپ های مختلف رو توی این مواد قرار بدم . نه اینکه تولیدشو مکانیزه کنم. کلا به دنبال یک قالب سفت وسخت مثل همین مواد بودم که جلوی ابر و باد و مه و خورشید و فلک فرسوده نشه . و درصورت امکان شفاف باشه. شما ماده ی بهتری میشناسید که از اون استفاده کنم¿ میخوام خیلی محکم باشه مثلا اگه یه مهره توش گذاشتم تا به چیزی پیچش کنم نشکنه.
یک سوال دیگه . ترکیب تینر ۱۰۰۰۰ با این مواد چه تاثیری داره. لطفا نگین که اونم مضر بود!¿
بازهم سپاس (گل!)
عاااااااااااااااااااالی
;)
بهترین راه برای جلوگیری از شکستن اینه که موقعی که میسازی، جای پیچ را براش تعبیه کنی. اگه میشد یه فایبرگلاس عالی تولید کرد که سایپا مطمئن میساخت برای سپر پرایدش که رو بورسه تا مردم روش خط عمیق نندازن :D
تینر کلا حلاله، خطرناک بودنش را levrone بهتر میدونه، آخه میدونی، به قول ایشان، تینرهای الان تینر نیست، اتیل متیل کتونه و کلی حلال دیگه قاطی داره.
در هر صورت چون حلال هستش، به گمانم فقط شل بشه و سرعت خشک شدن بالا بره ولی احتمال کم شدن کیفیت کار زیاده و مجبور میشی از چند لایه بیشتر استفاده کنی.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بازم سلام و ممنون از شما.
الان به سیستم دسترسی ندارم . انشالله شب لینک هایی که زحمت کشیدید گذاشتید رو سر میزنم. ممنون.
برام جالب شد که من با مضر ترین روش ممکن داشتم کار میکردم. با همین پشم شیشه. البته تا حدودی متوجه شده بودم واسه همین جلوی کولر کار میکردم. به طور کلی منظور بنده روش ساخت یک تیکه ماده از جنس همین مواد بود و منظورم از تلفیق با الکترونیک این بود که برد و چیپ های مختلف رو توی این مواد قرار بدم . نه اینکه تولیدشو مکانیزه کنم. کلا به دنبال یک قالب سفت وسخت مثل همین مواد بودم که جلوی ابر و باد و مه و خورشید و فلک فرسوده نشه . و درصورت امکان شفاف باشه. شما ماده ی بهتری میشناسید که از اون استفاده کنم¿ میخوام خیلی محکم باشه مثلا اگه یه مهره توش گذاشتم تا به چیزی پیچش کنم نشکنه.
یک سوال دیگه . ترکیب تینر ۱۰۰۰۰ با این مواد چه تاثیری داره. لطفا نگین که اونم مضر بود!¿
بازهم سپاس (گل!)

تينر؟:w18:
تينر خوب كجا بوده عزيز
اصلا بيا خودت درست كن بابا ولشون كن اين تينرهاي سركاري رو
اينايي كه الان ميبي يك چيز دربو داغونه .. هر چيزي رو كه پيدا كنن به جاي پركن ميرن توش
يكي بنزينو بي رنگ ميكنه جاي ويژه استفاده ميكنه يكي .............. بماند ولي خود ويژه اصلا چرته ديگه جايگزيناش كه داستان خودشونو دارن
يادش بخير اون قديما .. بي خيال اينو بزن يك تينر ناز بساز
410 بگير فقط! 410
متانول (به جز متانول فن آوران)
بوتيل استات (ايراني نگير آلودس و پر از نرمال)
آستون يا M.E.K
اگرم خيلي ديگه خواستي تاپ بشه يكمم بوتيل گليكول بگير
اگر قراره تركيب خيلي فوري رو باز كني باهاش اين تركيبو استفاده كن
حلال 410 :60 درصد
بوتيل استات : 20 درصد
آستون : 10 درصد
متانول 5 درصد
بوتيل گليكول 5 درصد
اين تينر براي تركيبات خيلي فوري عاليه ! اصلي ترين تركيبش بوتيله
و متانول براي اينكه فقط سفيدك نزنه همين!
اگر زياد تركيبت سرسخت نيست اينو برو
حلال 410 : 55 درصد
بوتيل استات : 15 درصد
آستون : 12 درصد
تولوئن: 10 درصد
متانول :8 درصد

و اگه تينر معمولي ميخواي اين
حلال 410 : 70 درصد
بوتيل استات :12 درصد
متانول 8 درصد

.. تينرهاي كوره اي و هزار مدل تينر ديگه هم كه به بحث شما نميخوره ديگه نميذارم

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
عاااااااااااااااااااالی
;)
بهترین راه برای جلوگیری از شکستن اینه که موقعی که میسازی، جای پیچ را براش تعبیه کنی. اگه میشد یه فایبرگلاس عالی تولید کرد که سایپا مطمئن میساخت برای سپر پرایدش که رو بورسه تا مردم روش خط عمیق نندازن :D
تینر کلا حلاله، خطرناک بودنش را levrone بهتر میدونه، آخه میدونی، به قول ایشان، تینرهای الان تینر نیست، اتیل متیل کتونه و کلی حلال دیگه قاطی داره.
در هر صورت چون حلال هستش، به گمانم فقط شل بشه و سرعت خشک شدن بالا بره ولی احتمال کم شدن کیفیت کار زیاده و مجبور میشی از چند لایه بیشتر استفاده کنی.

بازم سلام!
آقا دمت گرم ، کلیپ اولی رو دیدم یاد خاطرات افتادم! باورت میشه دقیقا منم همینجوری با ی ماسک و قلم مو! و با ی تیکه چوب مثل همین، تازه دستکشهامم همیشه آبی بود :biggrin:
ولی چیزی که ما میساختیم کجا این کجا ، فکر کنم یه عکس ازش دارم اگه پیداش کردم حتما آپ میکنم. این آقاهه دستمال پارچه ای گذاشته بود که!
من با دستمال کاغذی کار میکردم هم مواد کمتر میبرد هم محکم تر میشد. تینر هم مقاومتشو کم میکنه ولی نه در اون حد! از نظرم بهتر هم میشه چون چگالی محلول اصلی کمتر میشه بهتر میشه مکیسش کرد و حبابهای هواش کلا بیرون میاد و سیلیکا هم کاملا توش حل میشه.
فقط این رزینه چرا سیاه بود ؟ چیزی مخلوطش کرده بود یا انواع مختلف داره ؟ اینم یه توضیح میدین لطفا؟ چون رزینی که ما استفاده میکردیم شفاف بود و خودمون رنگ ، دارچین!! یا ... برای رنگهای مختلف باهاش قاطی میکردیم.
--------
درکل پس فکر کنم همون روشی که خودم بلدم درسته ، میمونه مواد اولیه !

- تینر یا همون اتیل متیل کتونه! ( چه قد شبیه اتل متل توتوله هست )
- کبالت یا همون خشک کن
- پراکساید (
متیل اتیل کتون پروکساید MEKP )

- رزین آلکید رزین ، هواخشک یا ملامین؟
- پودر سیلیکا
یعنی اینا با همین اسم ها توی بازار موجوده؟ نرم اونجا طرف فکر کنه دارم فرانسوی باهاش حرف میزنم. :D
باز هم سپاس :gol:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
تينر؟:w18:
تينر خوب كجا بوده عزيز
اصلا بيا خودت درست كن بابا ولشون كن اين تينرهاي سركاري رو
اينايي كه الان ميبي يك چيز دربو داغونه .. هر چيزي رو كه پيدا كنن به جاي پركن ميرن توش
يكي بنزينو بي رنگ ميكنه جاي ويژه استفاده ميكنه يكي .............. بماند ولي خود ويژه اصلا چرته ديگه جايگزيناش كه داستان خودشونو دارن
يادش بخير اون قديما .. بي خيال اينو بزن يك تينر ناز بساز
410 بگير فقط! 410
متانول (به جز متانول فن آوران)
بوتيل استات (ايراني نگير آلودس و پر از نرمال)
آستون يا M.E.K
اگرم خيلي ديگه خواستي تاپ بشه يكمم بوتيل گليكول بگير
اگر قراره تركيب خيلي فوري رو باز كني باهاش اين تركيبو استفاده كن
حلال 410 :60 درصد
بوتيل استات : 20 درصد
متانول 5 درصد
بوتيل گليكول 5 درصد
اين تينر براي تركيبات خيلي فوري عاليه ! اصلي ترين تركيبش بوتيله
و متانول براي اينكه فقط سفيدك نزنه همين!
اگر زياد تركيبت سرسخت نيست اينو برو
حلال 410 : 55 درصد
بوتيل استات : 15 درصد
آستون : 12 درصد
تولوئن: 10 درصد
متانول :8 درصد

و اگه تينر معمولي ميخواي اين
حلال 410 : 70 درصد
بوتيل استات :12 درصد
متانول 8 درصد

.. تينرهاي كوره اي و هزار مدل تينر ديگه هم كه به بحث شما نميخوره ديگه نميذارم

سلام مرسی !!!:gol:
اینا چیه الان ؟ :D
نه کارم به اون حد جدی نیست که بیان تینرشم خودم بسازم که ، فقط به خاطر رقیق کنندگیش از تینر استفاده میکردم.
که البته اینجوری که شما میگی همشون ساندیس بوده . نمیدونم.
از همه ی اینا که فرمودید فقط متانول رو دیدم ، بقیه رو نمیشناسم کلا!
میگم حلال دیگه ای هست که بشه باهاش این ماده رو رقیق کرد و آسیبی بهش نزنه ! آسیبی به خودمم نزنه! و مثل تینر ارزون و توی بازار زیاد باشه ؟!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آلكيد رزين و........... اينا تو بازاري مثل ناصر خسرو گير نمياد به قول خودت فكر ميكنن فرانسوي حرف ميزني
اگر يك كارخونه رنگ سازي بري راحت يكم از هر كدوم بهت ميدن
كارخونه هاي رنگو رزينو .............. اينا با همين اسم ميشناسن .. غير از اين ميپپيچونن ;)
موفق باشي

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام مرسی !!!:gol:
اینا چیه الان ؟ :D
نه کارم به اون حد جدی نیست که بیان تینرشم خودم بسازم که ، فقط به خاطر رقیق کنندگیش از تینر استفاده میکردم.
که البته اینجوری که شما میگی همشون ساندیس بوده . نمیدونم.
از همه ی اینا که فرمودید فقط متانول رو دیدم ، بقیه رو نمیشناسم کلا!
میگم حلال دیگه ای هست که بشه باهاش این ماده رو رقیق کرد و آسیبی بهش نزنه ! آسیبی به خودمم نزنه! و مثل تینر ارزون و توی بازار زیاد باشه ؟!

اينا تركيبات يا حلالهاي سازنده تينره
تينر معمولي كه گفتم(نه اينايي كه تو بازاره) اصلا خطر ناك نيست . نه بوتيل نه 410 . نه آستون نه متانول
ارزون؟ هم قيمت تينر نه من الان بيام بگم بوتيل خب خيلي قويه تنها و اينكه گرون تر از تينره
بابا پلوتونيوم كه نميخواي ..........
برو تو بازار از هركدوم يك كيلو بگبر با اين درصد تركيب كن
چند كيلو تينر ميسازي
فرمول ساختشو بهت دادم ديگه
اگر ميخواي سالم باشه فقط تولوئنو حذف كن بقيش كاري باهات نداره . نه متانول شهيد ميكنه :D نه آستون معلول . نه 410 غير عادي و نه بوتيل ناقص
نترس عزيز با مني تو يمني!:D

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينا تركيبات يا حلالهاي سازنده تينره
تينر معمولي كه گفتم(نه اينايي كه تو بازاره) اصلا خطر ناك نيست . نه بوتيل نه 410 . نه آستون نه متانول
ارزون؟ هم قيمت تينر نه من الان بيام بگم بوتيل خب خيلي قويه تنها و اينكه گرون تر از تينره
بابا پلوتونيوم كه نميخواي ..........
برو تو بازار از هركدوم يك كيلو بگبر با اين درصد تركيب كن
چند كيلو تينر ميسازي
فرمول ساختشو بهت دادم ديگه
اگر ميخواي سالم باشه فقط تولوئنو حذف كن بقيش كاري باهات نداره . نه متانول شهيد ميكنه :D نه آستون معلول . نه 410 غير عادي و نه بوتيل ناقص
نترس عزيز با مني تو يمني!:D

باشه پس خدا رحم کنه! :D
توی شهر من که فکر نکنم از این چیزا گیر بیاد ولی میگردم .
موندم این دانشگاه رازی! با این همه دانشجوی شیمی و مهندسی شیمی چرا نمیان اینجا عضو بشن! شاید یکی در مورد مواد شیمیایی فروشی کرمانشاه سوال داشت خو!
این متانوله نترکه :) ما یه جا کار میکردیم 2 تا منبع 50000 لیتری متانول داشت ، واسه تولید فرمالین ، هی میگفتیم امروزه که دیگه منفجر شیم!
از اونجا که آدم جوگیری هستم ممکنه به شیمی هم علاقه مند بشم ! تا خدا چی بخواد!
ممنون از شما :D

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
باشه پس خدا رحم کنه! :D
توی شهر من که فکر نکنم از این چیزا گیر بیاد ولی میگردم .
موندم این دانشگاه رازی! با این همه دانشجوی شیمی و مهندسی شیمی چرا نمیان اینجا عضو بشن! شاید یکی در مورد مواد شیمیایی فروشی کرمانشاه سوال داشت خو!
این متانوله نترکه :) ما یه جا کار میکردیم 2 تا منبع 50000 لیتری متانول داشت ، واسه تولید فرمالین ، هی میگفتیم امروزه که دیگه منفجر شیم!
از اونجا که آدم جوگیری هستم ممکنه به شیمی هم علاقه مند بشم ! تا خدا چی بخواد!
ممنون از شما :D

كرمانشاهم برات ميپرسم از دوستان
نترس نميتركه از شعله دور نگه دار هيچيش نميشه
هر روز روي تانكرهاي متانول راه ميرم روزي بالاي 4000 تن متانول جلومه .. تا حالا تانكر 5600 تني متانول ديدي؟ :D اندازه يك ساختمونه 10 طبقه هستش . تا شعله نباشه هيچيش نميشه
خواهش ميكنم
موفق باشي

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال شیمی پیش اومده برام
یه محلولی داریم که ازچندتا ماده مختلف با غلظتهای مختلف تشکیل شده.مثلا استون.اسید کلریدریک وآب ویکی دوتا اسید دیگه
میخوایم بعد ازاستفاده ازاین محلول اون رو دورنریزیم.مثلا فرض کن اسیدکلریدریکمون با ارزش وگرونه ومیخواهیم به خاطراون ازمحلول دوباره استفاده کنیم.فرض کنید کل محلول 100 سی سی هست ومقدار اسیدمون 2سی سی.چطور بعد ازاینکه مثلا یه چیزی رو مدتی داخل این محلول نگهداری کردیم بعد از5ساعت بفهمیم که آیا مقدار اسید الان 1سی سی شده یا کمتر؟
حالا چه روشی وجود داره واسه اینکه بدونیم غلظت هرکدوم ازاین مواد توی این محلول چقدره؟
تااونجایی که یادمه باید ازتیتراسیون استفاده کرد
ممنون میشم کمک کنید

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه سوال شیمی پیش اومده برام
یه محلولی داریم که ازچندتا ماده مختلف با غلظتهای مختلف تشکیل شده.مثلا استون.اسید کلریدریک وآب ویکی دوتا اسید دیگه
میخوایم بعد ازاستفاده ازاین محلول اون رو دورنریزیم.مثلا فرض کن اسیدکلریدریکمون با ارزش وگرونه ومیخواهیم به خاطراون ازمحلول دوباره استفاده کنیم.فرض کنید کل محلول 100 سی سی هست ومقدار اسیدمون 2سی سی.چطور بعد ازاینکه مثلا یه چیزی رو مدتی داخل این محلول نگهداری کردیم بعد از5ساعت بفهمیم که آیا مقدار اسید الان 1سی سی شده یا کمتر؟
حالا چه روشی وجود داره واسه اینکه بدونیم غلظت هرکدوم ازاین مواد توی این محلول چقدره؟
تااونجایی که یادمه باید ازتیتراسیون استفاده کرد
ممنون میشم کمک کنید
استون را که میشه با تقطیر خیلی ساده جدا کرد.
برای سوالتون که غلظت اسید کم شده یا نه، با یه تیتراسیون ساده میشه به نتیجه رسید. البته اگه توی محلولتان اسیدهای دیگه باشن، باید مقدار کلی اسیدها را درنظر بگیرین و تیتر کنین.
البته اگه در ظرفتان بسته باشه مشکلی پیش نمیاد ولی اگه باز باشه و اسیدیته محلولتان بالا باشه، به دلیل اینکه اسید کلریدریک جاذب آب هستش مسلما غلظتش کم میشه ولی از مقدار نه!

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
استون را که میشه با تقطیر خیلی ساده جدا کرد.
برای سوالتون که غلظت اسید کم شده یا نه، با یه تیتراسیون ساده میشه به نتیجه رسید. البته اگه توی محلولتان اسیدهای دیگه باشن، باید مقدار کلی اسیدها را درنظر بگیرین و تیتر کنین.
البته اگه در ظرفتان بسته باشه مشکلی پیش نمیاد ولی اگه باز باشه و اسیدیته محلولتان بالا باشه، به دلیل اینکه اسید کلریدریک جاذب آب هستش مسلما غلظتش کم میشه ولی از مقدار نه!

مرسی ازاینکه اینقدرزود جواب دادین
بله در ظرف بسته هست اما غشایی رو برای دوروز داخلش برای کراس لینک میندازیم.ویکی ازاسیدامون به اسم گلوتارالدئید اسید مقدارش خیلی کمه.چون خیلی گرونه وازش به مقدارکمی داریم.به خاطرهمین میخوایم محلول رو دورنریزیم.
میشه درمورد تیتراسیونش بگید باید چیکارکنم که زود وراحت بفهمم که مقدار این 2 سی سی کم شده یانه؟چون یادم رفته چیزایی که تو شیمی تجزیه خوندم.
مثلا 100سی سی داریم که 10تاش آب مقطره
2تاش گلوتارالدئید
20تا اسید کلریدریک
بقیشم استون هست
..........
بازم بسیار ممنون

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی ازاینکه اینقدرزود جواب دادین
بله در ظرف بسته هست اما غشایی رو برای دوروز داخلش برای کراس لینک میندازیم.ویکی ازاسیدامون به اسم گلوتارالدئید اسید مقدارش خیلی کمه.چون خیلی گرونه وازش به مقدارکمی داریم.به خاطرهمین میخوایم محلول رو دورنریزیم.
میشه درمورد تیتراسیونش بگید باید چیکارکنم که زود وراحت بفهمم که مقدار این 2 سی سی کم شده یانه؟چون یادم رفته چیزایی که تو شیمی تجزیه خوندم.
مثلا 100سی سی داریم که 10تاش آب مقطره
2تاش گلوتارالدئید
20تا اسید کلریدریک
بقیشم استون هست
..........
بازم بسیار ممنون
خانم مهندس عزیز
من متوجه نشدم گلوتارآلدهید اسید یعنی چی؟ یا گلوتاریک اسید داریم یا گلوتارآلدهید
برای اینکه قضیه روشن شه، اسمش را توی وب سرچ کنین (به انگلیسی) بعد ببینید توی حلالهای آلی هم حل میشه یا نه.
مثلا اگه توی اتیل استات حل میشه، توی مخلوط تان اتیل استات 5 میلی لیتر بریزین، بعد با دکانتور لایه آبی و آلی را میشه جدا کرد این کار را دو سه بار انجام بدین. بعد اتیل استات را بپرانید و ماده اصل به دست میاد. این طوری نیاز نیست توی اسید نگه دارینش.

برای تیتراسیون، محلول 1 مولار سود را تهیه میکنید و میریزین توی بورت، بعد یه مقداری از مخلوطتان را بردارین و با مقدار مشخصی آب مقطر رقیق کنید، بعد تیتراسیون را انجام بدین و با معادله حجم باز*غلظت باز = حجم اسید * غلظت اسید میتونید به غلظت اسید پی ببرین. اما این کار را توصیه نمیکنم
1) از مقدار گلوتارلدهید شما کم میشه چون توی محلول تیتراسیون رفته
2) ممکنه این گلوتارآلدهید اسیدی که شما میگین، خودش توی تیتراسیون شرکت کنه و شما فکر کنین که HCl داره واکنش میده!
3) اینطوری خودتان دارین از مقدار محلولی که مادر هست کم میکنین.

بهترین راه همون جدا کردن با اتیل استات هستش. البته اول باید استون را بپرانید تا لایه آلی و آبی را باهم مخلوط نکنه. میتونید ظرفتان را بذارین روی هیتر و دمای 50 درجه (نه بیشتر!) بدین و نیم ساعت بچرخه تا استون بپره.

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانم مهندس عزیز
من متوجه نشدم گلوتارآلدهید اسید یعنی چی؟ یا گلوتاریک اسید داریم یا گلوتارآلدهید
برای اینکه قضیه روشن شه، اسمش را توی وب سرچ کنین (به انگلیسی) بعد ببینید توی حلالهای آلی هم حل میشه یا نه.
مثلا اگه توی اتیل استات حل میشه، توی مخلوط تان اتیل استات 5 میلی لیتر بریزین، بعد با دکانتور لایه آبی و آلی را میشه جدا کرد این کار را دو سه بار انجام بدین. بعد اتیل استات را بپرانید و ماده اصل به دست میاد. این طوری نیاز نیست توی اسید نگه دارینش.

برای تیتراسیون، محلول 1 مولار سود را تهیه میکنید و میریزین توی بورت، بعد یه مقداری از مخلوطتان را بردارین و با مقدار مشخصی آب مقطر رقیق کنید، بعد تیتراسیون را انجام بدین و با معادله حجم باز*غلظت باز = حجم اسید * غلظت اسید میتونید به غلظت اسید پی ببرین. اما این کار را توصیه نمیکنم
1) از مقدار گلوتارلدهید شما کم میشه چون توی محلول تیتراسیون رفته
2) ممکنه این گلوتارآلدهید اسیدی که شما میگین، خودش توی تیتراسیون شرکت کنه و شما فکر کنین که HCl داره واکنش میده!
3) اینطوری خودتان دارین از مقدار محلولی که مادر هست کم میکنین.

بهترین راه همون جدا کردن با اتیل استات هستش. البته اول باید استون را بپرانید تا لایه آلی و آبی را باهم مخلوط نکنه. میتونید ظرفتان را بذارین روی هیتر و دمای 50 درجه (نه بیشتر!) بدین و نیم ساعت بچرخه تا استون بپره.

حق باشماست...همون گلوتاریک اسید یا گلوتارالدهید درسته...آخه من اسم این ماده رو تازه چندوقته شنیدم....نمیدونم چرا اینقدر تهیه کردنش سخت وگرونه...واسه همین باید 1 سی سی رو هم حفظ کنیم....
بازم ممنون ازراهنماییاتون
ولی من نفهمیدم چرا از اتیل استات استفاده میکنید؟واصلا چرا 5 سی سی ؟و فرض کنید من استون رو هم به راحتی پروندم:).هنوز توی محلولم آب واسد کلریدریک وگلوتارالدهید میمونه....که اگه فرضا فازهای آبی (آب) وآلی (اسد کلرید ریک وگلوتارالدهید) رو با دکانتور جدا کردیم.حالا چطور بفهمم تو فاز آلیم چند سی سی ازهرکدوم از اسیدام دارم؟
شاید سوالام خیلی مسخره باشه چون بعدازمدتها درگیر اینا شدم همه چی رو یادم رفته واگرم یادم مونده نصفه نیمه است.به هرحال بازم ممنون میشم اگربازهم راهنماییم کنید....
بازهم سوالات دیگه ای دارم که اگه بهم نگید پررو بعدامیپرسم:)
من این تاپیکو تازه پیدا کردم به راحتی ازدستش نمیدم:d

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حق باشماست...همون گلوتاریک اسید یا گلوتارالدهید درسته...آخه من اسم این ماده رو تازه چندوقته شنیدم....نمیدونم چرا اینقدر تهیه کردنش سخت وگرونه...واسه همین باید 1 سی سی رو هم حفظ کنیم....
بازم ممنون ازراهنماییاتون
ولی من نفهمیدم چرا از اتیل استات استفاده میکنید؟واصلا چرا 5 سی سی ؟و فرض کنید من استون رو هم به راحتی پروندم:).هنوز توی محلولم آب واسد کلریدریک وگلوتارالدهید میمونه....که اگه فرضا فازهای آبی (آب) وآلی (اسد کلرید ریک وگلوتارالدهید) رو با دکانتور جدا کردیم.حالا چطور بفهمم تو فاز آلیم چند سی سی ازهرکدوم از اسیدام دارم؟
شاید سوالام خیلی مسخره باشه چون بعدازمدتها درگیر اینا شدم همه چی رو یادم رفته واگرم یادم مونده نصفه نیمه است.به هرحال بازم ممنون میشم اگربازهم راهنماییم کنید....
بازهم سوالات دیگه ای دارم که اگه بهم نگید پررو بعدامیپرسم:)
من این تاپیکو تازه پیدا کردم به راحتی ازدستش نمیدم:d
دختر خوب
جواب سوال اولتون اینکه اتیل استات ترکیبات آلی را توی خودش حل میکنه و توی آب حل نمیشه، این یه مزیت برای جدا کردن ترکیبات آلی هستش و اینکه چرا 5 سی سی برای اینه که سه بار 5 سی سی اتیل استات بریزین میشه 15 سی سی که کفایت میکنه البته اگه حس کردین که هنوز توی محلول گلوتارالدهید دارین باز میتونین اضافه کنید. به سخاوتتون در مصرف حلال بر میگرده :d

اسید توی آب حل میشه و توی اتیل استات نمیره، پس اگه دو لایه را جدا کنین میتونین به راحتی اسید را تیتر کنین که دیگه لزومی نداره.
امیدوارم کافی بوده باشه

اگه سوال دارین بپرسین چون خودم همیشه یه سرچ میکنم و این طوری اطلاعاتم بالا میره.

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختر خوب
جواب سوال اولتون اینکه اتیل استات ترکیبات آلی را توی خودش حل میکنه و توی آب حل نمیشه، این یه مزیت برای جدا کردن ترکیبات آلی هستش و اینکه چرا 5 سی سی برای اینه که سه بار 5 سی سی اتیل استات بریزین میشه 15 سی سی که کفایت میکنه البته اگه حس کردین که هنوز توی محلول گلوتارالدهید دارین باز میتونین اضافه کنید. به سخاوتتون در مصرف حلال بر میگرده :d

اسید توی آب حل میشه و توی اتیل استات نمیره، پس اگه دو لایه را جدا کنین میتونین به راحتی اسید را تیتر کنین که دیگه لزومی نداره.
امیدوارم کافی بوده باشه

اگه سوال دارین بپرسین چون خودم همیشه یه سرچ میکنم و این طوری اطلاعاتم بالا میره.

خودمم میدونم دخترخوبیم:)
ببینید من اینجا رو نمیفهمم که بعد ازتیتراسیون که دوفازجداشد.چطوری بفهمم چقدر اسیدکلریدریک دارم چقدرگلوتارالدهید:redface:خب این دوتا مگه هردوشون نمیرن تو فاز آلی؟:(

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خودمم میدونم دخترخوبیم:)
ببینید من اینجا رو نمیفهمم که بعد ازتیتراسیون که دوفازجداشد.چطوری بفهمم چقدر اسیدکلریدریک دارم چقدرگلوتارالدهید:redface:خب این دوتا مگه هردوشون نمیرن تو فاز آلی؟:(
یه بار دیگه با دقت بخونید
نوشتم که گلوتارالدهید توی اتیل استات میره ولی اسید توی آب

بعد که جداشون کردین، لایه ابی که اسید توشه را تیتر میکنین و لایه آلی که حاوی الدهیده را خشک میکنین و آلدهید خالص را بدست میارین.

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
بله واقعا ازشون ممنون
ولی من هنوزنفهمیدم منظورشون از خشک کردن چی بود؟:(
خنگ نیستما .:cry:
عزیزه دلم هیشکی این حرفو نمیزنه

خشک کردن یعنی خشک کردن یعنی اتیل استات بپره الدهید بمونه.
بطور کلی یعنی حذف حلال

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزه دلم هیشکی این حرفو نمیزنه

خشک کردن یعنی خشک کردن یعنی اتیل استات بپره الدهید بمونه.
بطور کلی یعنی حذف حلال
دراین حدمتوجه شدم عزیز
منظورم اینه همون قسمت حذف حلال چطوریه؟

ghxzy

کاربر ممتاز
دراین حدمتوجه شدم عزیز
منظورم اینه همون قسمت حذف حلال چطوریه؟
با حرارت
نقطه جوش اتیل استات رو از وب پیدا کن بعد بذارش رو هیتر فقط مواظب باش که به الدهید اسیب نرسه (دما رو زیاد بالا نبر)

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با حرارت
نقطه جوش اتیل استات رو از وب پیدا کن بعد بذارش رو هیتر فقط مواظب باش که به الدهید اسیب نرسه (دما رو زیاد بالا نبر)
آره ولی مشکل من اینه که ماده ی اصلیم 2 سی سی بیشترنیست.میترسم نابودبشه.ولی انگارراه دیگه ای برای تشخیصش نمیمونه:(
یه جوری براش ناراحتم که انگاربچمه:biggrin:
بازم مرسی عزیز:)

ghxzy

کاربر ممتاز
من دیگه نمیدونم چیکار باید کرد میخوای صبر کن علیرضا بیاد ،اون بهتر میدونه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آره ولی مشکل من اینه که ماده ی اصلیم 2 سی سی بیشترنیست.میترسم نابودبشه.ولی انگارراه دیگه ای برای تشخیصش نمیمونه:(
یه جوری براش ناراحتم که انگاربچمه:biggrin:
بازم مرسی عزیز:)
فکر کنم توی آزمایشگاه شما یه هود که مکش داشته باشه پیدا بشه
وقتی ظرفتان حاوی اتیل استات و الدهیده بذارین زیر هود، شیشه ش را کامل بکشین پایین و هود را روشن کنین، نیم ساعته آلدهیده تون دستون میرسه.
فقط یه مورد، توی ویکی پدیا نوشته از این آلدهید برای ضد عفونی کردن توی دندان پزشکی ها استفاده میشه، این شد که توی سیگما آلدریچ که یه شرکت تولید کننده مواد شیمیایی هست، الدهیدتون را سرچ کردم
100 میلی لیتر آن حدود 800 هزار تومنه که قیمت معقولی هستش، اگه شما فقط 10 میلی لیتر تهیه کنین حدود صد تومن میشه، گرون نیست:surprised:
البته این شرکت، خالص ترین ماده را میده و خیلی قیمت هاش نسبت به بقیه شرکت ها مثل مرک بالاست.
پیشنهاد من به شما اینه که خودتون را عذاب ندین، برین دندان پزشکی ها ازشون بپرسین از کجا تهیه میکنن، یا راهنمایی تون میکنن یا بهتون مقداری میفروشن. :d

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم توی آزمایشگاه شما یه هود که مکش داشته باشه پیدا بشه
وقتی ظرفتان حاوی اتیل استات و الدهیده بذارین زیر هود، شیشه ش را کامل بکشین پایین و هود را روشن کنین، نیم ساعته آلدهیده تون دستون میرسه.
فقط یه مورد، توی ویکی پدیا نوشته از این آلدهید برای ضد عفونی کردن توی دندان پزشکی ها استفاده میشه، این شد که توی سیگما آلدریچ که یه شرکت تولید کننده مواد شیمیایی هست، الدهیدتون را سرچ کردم
100 میلی لیتر آن حدود 800 هزار تومنه که قیمت معقولی هستش، اگه شما فقط 10 میلی لیتر تهیه کنین حدود صد تومن میشه، گرون نیست:surprised:
البته این شرکت، خالص ترین ماده را میده و خیلی قیمت هاش نسبت به بقیه شرکت ها مثل مرک بالاست.
پیشنهاد من به شما اینه که خودتون را عذاب ندین، برین دندان پزشکی ها ازشون بپرسین از کجا تهیه میکنن، یا راهنمایی تون میکنن یا بهتون مقداری میفروشن. :d

ممنون ازاینکه وقت گذاشتید
اخه آدم روش نمیشه بره دندون پزشکی...یعنی من روم نمیشه بپرسم.
ما 25 سی سی خریدیم 135 تومن....چطورمیگید گرون نیست؟
هستا

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون ازاینکه وقت گذاشتید
اخه آدم روش نمیشه بره دندون پزشکی...یعنی من روم نمیشه بپرسم.
ما 25 سی سی خریدیم 135 تومن....چطورمیگید گرون نیست؟
هستا
توی مواد آلی خیلی ارزونه هااااااااااااااااااااااا
ما یه ماده 25 گرمی را یا شایدم 10 گرمی بود یادم نیست خریدیم 450 هزار تومن
حالا خودتون بگین گرون یعنی چی؟
اگه نمیتونید برید دندون پزشکی، زنگ بزنید :d

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی مواد آلی خیلی ارزونه هااااااااااااااااااااااا
ما یه ماده 25 گرمی را یا شایدم 10 گرمی بود یادم نیست خریدیم 450 هزار تومن
حالا خودتون بگین گرون یعنی چی؟
اگه نمیتونید برید دندون پزشکی، زنگ بزنید :d

همیشه میگن چندتافکر ومشورت بهترازیک فکره ها:smile:
بعدشم کی میگه رابطه شیمیست ها ومیم شیمی ها زیاد خوب نیست..من حرفشونو تکذیب میکنم...:)
راستی وقتی ظرف حاوی گلوتارالدهید واتیل استات رو زیر هود میزارم چرا اتیل استات میپره اما گلوتارالدهید نه؟:surprised:

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همیشه میگن چندتافکر ومشورت بهترازیک فکره ها:smile:
بعدشم کی میگه رابطه شیمیست ها ومیم شیمی ها زیاد خوب نیست..من حرفشونو تکذیب میکنم...:)
راستی وقتی ظرف حاوی گلوتارالدهید واتیل استات رو زیر هود میزارم چرا اتیل استات میپره اما گلوتارالدهید نه؟:surprised:
چون نقطه جوش اتیل استات 77 درجه است اما گلوتار آلدهید 187 درجه!
پرای اینکه خوب متوجه شین، استون را که استفاده میکنن دقت کردین که چقدر سریع خشک میشه ولی آب اینطوری نیست؟ چون استون نقطه جوش 56 درجه داره و دمای بدن به حدی گرم هست که اونو تبخیر کنه ولی برای آب که 100 درجه است، دمای بدن کفایت نمیکنه!

vida90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون نقطه جوش اتیل استات 77 درجه است اما گلوتار آلدهید 187 درجه!
پرای اینکه خوب متوجه شین، استون را که استفاده میکنن دقت کردین که چقدر سریع خشک میشه ولی آب اینطوری نیست؟ چون استون نقطه جوش 56 درجه داره و دمای بدن به حدی گرم هست که اونو تبخیر کنه ولی برای آب که 100 درجه است، دمای بدن کفایت نمیکنه!
بله خودمم سرچ کردم به همین حرف شما رسیدم.
بسیارممنون ازاین همه صبروشکیبایی در پاسخ به سوالا.شماباعث شدید تا درزمان کوتاهی به جوابم برسم:)
ولی کاش درمورد ستونGCهم راهنماییم میکردین.:redface: