كمك در مورد ياتاقانها

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان مهندس مكانيك:D

چند تا سوال در مورد ياتاقانها دارم

اول اينكه ميتونيد منبع مناسب در مورد روانكاري و طراحي ياتاقانها بهم معرفي كنيد؟ كتاب شيگلي رو خوندم ولي فقط طراحي ياتاقانهاي ژورنال رو اموزش داده و در مورد ياتاقانهاي كفگرد حرفي نزده! يه كتاب فارسي رو هم خوندم ولي حرف حساب نزده بود. :(

دوم اينكه نمودارهاي performance يا كارايي براي ياتاقانها (كه در كتاب شيگلي بهش اشاره شده) براي هر ياتاقان به طور مجزا وجود داره يا وابسته به نوع روغن هم هست؟ در واقع ميخوام بدونم محدوده تغييرات دماي مجاز براي يك ياتاقان خاص به چه صورت است! بايد از نمودارهاي كارايي استفاده كنم ديگه؟ درسته؟:surprised:

سوم اينكه ايا براي ياتاقانها كتاب استاندارد وجود داره؟ من Art number چند تا ياتاقان رو دارم و ميخوام اطلاعات طراحي و جنس اون ياتاقانها رو پيدا كنم. چطور ميتونم اينها رو پيدا كنم؟ اين Art number ايا مختص به شركت سازنده است يا اينكه يك استاندارد جهانيه؟:surprised:

و در نهايت نمودار استريبك كه مربوط به رژيم روانكاري است ايا براي روغنهاي مختلف فرق ميكنه يا فقط تابع نوع و ابعاد ياتاقان است؟ (ميدونيم كه به ويسكوزيته ربط داره):huh:

و من يك كتاب در اين مورد پيدا كردم كه نتونستم رايگانش رو روي نت پيدا كنم. كتاب اينه:

Applied Tribology: Bearing Design and Lubrication

by Michael M. Khonsari (Author), Earl Richard Booser (Author

كسي اين كتاب رو داره يا مشابهش رو؟

ممنون از همگي

solmamali

عضو جدید
اینم چندتا pdf خوب واسه یاتاقان دانلود کن

اینم چندتا pdf خوب واسه یاتاقان دانلود کن

Couplings And Joints Design Selection And Application.pd

f
Clutches and Brakes Design and Selection.pdf

The Design of Rolling Bearing Mountings (FAG Bearing Co).pdf