قانون کپی رایت!

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
داشتم فک می کردم اگه یه زمانی تو کشور ما قانون کپی رایت بخواهد اجرا بشه چه بلایی سر ما میاد!:cry:
شاید یکی از مزیت های اجرا نشدن این قانون این باشه که اغلب کاربر ها بدون هزینه و تقریبا رایگان(آخه 5 تومن کجا و 270 دلار کجا!)دارند از فناوری روز بهره می برند .چه نیازشون باشه چه نباشه فرت و فرت نرم افزار دانلود می کنن و نصب می کنن!:)
اینکه اغلب کاربرای ایرانی در سطح حرفه ای دارند کار می کنند از ویندوز 270 دلاری گرفته تا نرم افزارهای کاربردی مث فتوشاپ999 دلاری!

به نظر من یکی از عواملی که اغلب ماها داریم با تکنولوژی روز جلو می ریم اجرا نشدن این قانونه!
نظر شما چیه؟

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من یکی از عواملی که اغلب ماها داریم با تکنولوژی روز جلو می ریم اجرا نشدن این قانونه!

کجا ما داریم با تکنولوژی روز پیش میریم؟!!
اینکه هر کی از مامانش قهر میکنه میره یه فوتوشاپ میخره میذاره رو سیستمش میشه مدیر اتلیه!!! یا افیس نصب میکنه میشه خدمات کامپیوتری...این خوبه؟!!!
این همه دانشجوی کامپیوتر بیکار..... اینا خوبه؟!!!
این همه هنرمند بیکار.....
این همه افرادی که شغلشون ربط داره به هنر و بیکار!!!!

مثال:
البوم جدید فلانی اومده تو بازار...
۱- شما و خیلی های دیگه ۴۰ دلار بابتش میدین... از این پول، یه شرکت گرافیست که طرح روی دیسک رو کار کرده، طرح پوستر ها رو کار کرده نون میخوره!!! شرکت تولید کننده‌ی دیسک خام، نون میخوره!!!! شرکت اسپانسر و به قول معروف تهیه کننده، نون میخوره!! شرکت پخش کننده، نون میخوره....
این دیسک، همراه اهنگ هاش تصویر داره.... بنابراین یه گروه فیلم سازی، نون میخورن!!! جالب تر اینه که شرکت های دیگه‌ای غیر مستقیم هم پول میخورن!!! مثلا شرکتی که سیستم های رکورد صدا و تصویر رو به شرکت فیلم سازی فروخته!!‌شرکتی که تجهیزات نورپردازی رو به گروه فیلم ساز فروخته!!! اوستودیویی که محل رکورد رو اجاره داده....
شخص هنرمند، افرادی که همراهش اهنگ رو ساختن...شاعر مربوطه و .... همراه با اوستودیوی ظبت صدا و .....
اینا همه شرکت ها و گروه هایی هستن که از تنها و تنها فروش سیدی نون خوردن!!!!

ایا میدونستید که هر کدوم از اینا، لااقل یه منشی، یه ابدارچی!!! یه نگهبان!!! یه حسابدار!!! یه طراح کارت ویزیت!!!! یه شرکت طراحی سایت!!! یه شرکت خدمات دهی اینترنتی!!!! و ..... لازم داره؟!!!(لایه‌ ی سوم نون خور های غیر مستقیم از فروش تنها و تنها سیدی!!!!)

۲- من و خیلی های دیگه، ۴۰ دلار نداریم که بدیم سیدی بخریم!!! ۱۰ دلار میدیم میریم کنسرت!!! شرکت نور پرداز!!‌شرکت صدا!! شرکت تصویر بردار!! شرکت طراح پوستر های تبلیغاتی!!!شرکت سرمایه گذار یا همون کنسرت گذار!!! شرکت ارائه دهنده‌ی سالن کنسرت....شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات فروش بلیط.... اینا همه و همه به صورت مستقیم نون در میارن!!!
سالن، صندلی نیاز داره... شرکت نورپرداز و صدا بردار و تصویر بردار،تجهیزات نیاز داره!!!! شرکت چاپ پوستر، تجهیزات نیاز داره.....

میبینید؟!!! یه قلم کپی رایت توی مبحث هنر موسیقی، چقدر میتونه پول در بیاره؟؟ ولی چون کپی رایتی نیست!! من و شما با هم سیدی رو رایگان دانلود میکنیم و هیچکس پولی در نمیاره!!!!!!

در مورد کامپیوتر و ....
شرکت های نرم افزاری ایرانی توانایی این رو پیدا میکنن که سرشون رو بلند کنن چون اکثر مردمی که رو سیستمشون فوتوشاپ چندصد دلاری دارن، از نصف قابلیت هاش هم استفاده نمیکنن!!!!
و دیگرانی که حرفه‌ای ازش استفاده میکنن، قیمت این نرم افزار کمتر از پولیه که در یک ماه در میارن!!!!!

پس عزیز، قسمت عظیمی از عقب موندگی های وطن عزیزمون، از نداشتن کپی رایت هستش!!!!

آمیتیس19

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس عزیز، قسمت عظیمی از عقب موندگی های وطن عزیزمون، از نداشتن کپی رایت هستش!!!!

اینی که شما می فرمایید درست،من با اونایی که میان و بدون هیچ مدرکی فقط با نصب یه نرم افزار می شن متخصص کاری ندارم.
اما با این اوضاع اقتصادی افتضاح که کل جهان و به خصوص ایران رو گرفته که کسی نمیاد انقدر پول به این چیزا بده!
در اون صورت افراد خیلی کمی از تکنولوژی یا خیلی چیزهای دیگه استفاده نمی کنن.
ریشه اصلی این چیزا فقط بی پولی و کم پولیه.(بیشتر توضیح بدم عزیزان تاپیک رو حذف می کنن)

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما با این اوضاع اقتصادی افتضاح که کل جهان و به خصوص ایران رو گرفته که کسی نمیاد انقدر پول به این چیزا بده!

دقیقا مسئله همینه!!!!
اگر پول نداری که ویندوز ۴۰۰ دلاری نصب کنی، دانجو ها میتونن نسخه‌ی دانشجوی نرم افزار به قیمت ۵۰ دلار نصب کنن!!! (قیمت های ماکروسافت برا هر کشور متفاوته و این قیمت در ایران مثلا ۱۰ هزار تومن خواهد بود!!)
یا اینکه لینوکس نصب کنن!!!
کسانی که برا فیلم دیدن کامپیوتر میخرن، پول ویندوز و پلیر رو ندارن!! پس میرن سراغ دی‌وی‌دی پلیر.....
کسانی که صرفا برا بازی میخرن، میبینن که در نهایت خرید یه کنسول به صرفه تره!!!

راستی، همه جای دنیا سخت افزار و نرم افزار و کارشناسش گرونه!! تو ایران نرم افزار و کارشناسش بوق و سخت افزار گرونه!!!!
و یادمون باشه که همه جای دنیا مثل ماها بازی های فیفا و ساکر و کال‌اف‌دیوتی رو نمیخرن!!!‌اونها هم حسرتش رو میکشن و پولدارهاشون استفاده‌ش میکنن!! مثل خونه، ماشین، لباس و کلی چیزای دیگه که داشتن یه مدل های خاصیش، کلاس داره!!!!
تازه امروزه تبلت و کامپیوترهای با سیستم عامل رایگان مثل اندروید یا ویندوز زیاد شده که کار افرادی که غیر تخصصی میخوان استفاده بکنن رو راه میندازه!

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من هم این ور دنیا تا حالا ندیدم یکی‌ بره مغازه یه آفیس ۶۰۰ دلاری بخره
حتا خیلی‌ سایت‌ها هستن که شما میتونین آنلاین فیلم‌ها رو تماشا کنین ( یکیش خودم ! ) بماند که بعضی‌ فیلم‌ها توی سینما واقعا دیدن داره ولی‌ برای بقیه‌اش ۱۵ تا ۲۰ دلار بدی بری ببینینی خیلی‌ زور داره !
اولش میرفتم حتی سی‌ دی خواننده‌ها رو اوریجینال می‌خریدم بعد دیدم همه کپی دارن من هم بیخیال شدم !
تنها چیزی که من بابتش پول دادم آنتی ویروس بود که اونم زیاد گرون نبود, بقیه رو هم از بقیه کپی‌ شده قرض کردم !

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با حرفات بسیار موافقم اما ارزوم این است حداقل این اجرا نشه

بنظرت ملتی که کار ندارن فلان ندارن بوق ندارن حالا کالاف هم نداشته باشن!

پس چی داشته باشن؟

یا باید برن مسجد قران ختم کنن یا برن تو خیابون بچرخن و... یا معتاد بشن تو خرابه ها تا بمیرن

نظرت چیه بیلیط استادیوم ها رو هم بکنیم 100 هزار تومن تا هم فوتبال تقویت بشه و بتونیم رونالدو مسی رو بیاریم تو کشورمون بازی کنن؟

پارازیت برزیم و شبیکه های یک و دو سه و... رو هم پولی و حق پخشی کنیم ؟

منم موافقم شاید نخوام پول نفتم خرج فوتبالیست ها بشه اگر به فوتبال علاقه داشتم برم پولمو بدم فوتبال ببینم اگر به کالاف راحت کلاف بخرم و بازی کنم و....

اما همش باید با هم باشه

بلیط سینما باید بشه 200 دلار

یه بسته پفک 100 دلار

در واقع باید یه تفریح سالم بتونم با درامدم داشته باشم حالا به هرچی علافه دارم و...

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من هم این ور دنیا تا حالا ندیدم یکی‌ بره مغازه یه آفیس ۶۰۰ دلاری بخره

دوست عزیز، برخلاف شما من هیچوقت فکر نکردم که حتی یکی از کرک های فایل ها و برنامه ها و بازی ها، یا فیلم هایی که تو نسخه‌های مختلف میاد بیرون رو ایرانی ها کرک کرده باشن....
به طور قطع همه جای دنیا افرادی هستن که محصولات رو کرک بکنن...
ولی مسئله نسبت افراد به همدیگه هست.... اونور تعداد کسانی که میخرن خیلی خیلی بیشتره....
درضمن در مورد فیلم و یا اهنگ، لزومی نیست که خودتون رو در خطر جریمه شدن بذارید!!‌بهتره برید به نزدیک ترین کلوپ و هر چیزی که دوست دارید اجاره کنید برا یه هفته...از کتاب گرفته تا DVD فیلم ها با بهترین کیفیت تا البوم های موسیقی.....
پس چی داشته باشن؟
این حرفا همش بهانس عزیزم....
الان برا هر برنامه‌ای که فکرش رو بکنی، یه نسخه‌ی رایگان وجود داره...(در اینجا نیاز میشه که درود بفرستیم بر روح پر فتوح اموات! ریچارد استالمن! که با وجود اعتقاد به روح و داشتن عمه!! بازم کارش رو ادامه داد و ما امروز این امکان رو داریم که روی کامپیوترمون اوبونتو یا دبیان، فایر فاکس!! kmplayer، اوپن افیس، نوت پد پلاس پلاس، گیمپ و .... داشته باشیم!!!)
بنابراین، نداشتن پول، به معنی اخر راه نیست برا کسی که اگر این چیزا نباشه میره معتاد میشه!!!!

نظرت چیه بیلیط استادیوم ها رو هم بکنیم 100 هزار تومن تا هم فوتبال تقویت بشه و بتونیم رونالدو مسی رو بیاریم تو کشورمون بازی کنن؟
ما ۲۰ تا باشگاه داریم!! اگر هر کدوم از این باشگاه ها سالی ۲۰ میلیارد از پول من و شما رو نخورن (حداقل ۲۰ میلیارد!!) و این پول بیاد تو یه وزارت خونه‌ی دیگه مثلا راه و ترابری، میدونی وضعیت مملکت چجوری میشه؟!!
بایدم باشگاه ها خصوصی باشن و پول بلیطشون بالا باشه.... اینجوری همه چیز مهم میشه.... کیفیت بازی بالا میره و شکم بازیکن ها کوچیک میشه و تیم ملی ایران تو ازادی با قطر اونجوری بازی نمیکنه!!

پارازیت برزیم و شبیکه های یک و دو سه و... رو هم پولی و حق پخشی کنیم ؟
صدا و سیما ۸۰۰۰ کارمند داره!!! این ادم ها ماهی ۱ میلیون بگیرن میشه چقد در ماه؟!! بخشیش اگهی ها هستش... بخشیش مالیات های من و شما... بقیش از کجا میاد؟!! خو معلومه!! جیب دولت!! این پول هم باید خرج بازسای مملکت بشه.....

این همه هزینه‌ی الکی برا سر پا نگه داشتن صنایع و برنامه هایی میشه که اگر جمعش بزنی با هزینه های بازسازی مملکت بعد از جنگ و ....، میبینی که کشور چقد الکی پولش خرج میشه و وضعش در صورت نبود چنین مشکلاتی، چجوری بود!!!!

بلیط سینما باید بشه 200 دلار

یه بسته پفک 100 دلار

نه بلیط سینما اینقده نه پفک!! به همین سادگی!!