قابل توجه بروبچه هاي صنايع

sohail.z

عضو جدید
salm.be nazare shoam chera hadeagal ta hal ontor ke bayado shayd reshteye ma to iran janayoftade va be nazre shoma ma mitonim chikar konim ta in mozo bartarf she?khoshhal misham nazrate shoamro beshnavam

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
من فکر می کنم دو تا علت بیشتر نداره:
1- مدیران ارشد صنایع بزرگ به مهارت ها و ابتکارات مهندسین صنایع واقف نیستند و اعتقاد ندارند.
2- ما هم خودمون به خودمون اعتقاد و باور نداریم. اگه داشتیم و تو راه مون راسخ بودیم این باور توی مدیران ارشد ایجاد می کردیم.
بااحترام

sohail.z

عضو جدید
salam

salam

salm.avalan mamnonam ke be soale man javab dadi vali ba yejash man moafeg nistam onam inke on modirani ke be mohandesi sanye etegad nadarn aslan modirane gesmathaye arshade modiriyati nistan ino man bedone janebdari migam chon vojode mohandese sanaye be onvane hadeagal yek moshaver baraye khode shakhse modir modathas ke sabet shode pas benabarin be nazare man in ja nayoftadan bishtar dar vahedhaye santiye kochektar be cheshm miyad va man donbale rahe charei baraye in mozo hastam.bazam mamnon

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
نمی دونم توی بخش دولتی تا حالا کار کردین یا نه؟ توی این بخش که اصلا شایسته سالاری خلاقیت جاش رو داده به پارتی سالاری و بوروکراسی ، و مهندس صنایع نه تنها جا نداره بلکه شناخته هم نشده. حالا من توی یه بحث با شما موافق نیستم ، و اون اینکه توی بخش های کوچکتر به خاطر اینکه فکر می کنند با حضور مهندسین صنایع هزینه هاشون کم میشه موافق با همکاری هستند توی بخش های تضمین کیفیت ، تعمیرات و نگهداری ، کنترل کیفیت و ...
با احترام

sohail.z

عضو جدید
ba salam.na man tahal kar nakardam vali ba nazare shomaham 100%moafegam vali manzore man az bakhshaye kochik bakhshaye khosisye kochiki mese kargahha ya........hastesh albate man ye pishnahde dige iham dashtam ke khoshal misham nazrertono dar in bare bedonam onam in ke az onjayike mohandesiye sanaye nesbat be sayere mohandesiha az etelate bishtar va jametari nesbat eb aksare mohandesiha harchand sathi dare be nazre man ba omgi kardane in etelate sathi mitone arseye kar ro bareye khodesh kheyli bozrgtar kone.mamnon

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باسلام
خوشحال میشم بهتون کمک کنم ولی چون پینگلیش می نویسید تیکه آخر حرفتون رو نفهمیدم.میشه توضیح بدین؟
با احترام

sohail.z

عضو جدید
سالم.همنتر که ميدونين ميگن المه مهندسه سنيه يعنی اگينسی به امگه يه بنده انگشت و من منظورم این بود کر چون ما این فرستو داريم که از تمميه رشتها نسبتن سر درميريم این بينشمن و این المو اميگتر کنيم.همين.با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجید

عضو جدید
با سلام به نظر من به خاطر اينه كه توي ايران كلا جا انداختن يك قضيه علمي كار مشكليه و اين موضوع فقط مربوط به رشته ي ما نيست . ولي شايد در مورد صنايع بيشتر باشه و به نظر من علتش اينه كه مهندسي صنايع در واقع علمي شده ي انواع و اقسام روشهاي سنتي بعلاوه ي اجاد روشهاي مدرن و جديده و از اونجايي كه سيستم ما كلا سنتي اداره ميشه اگر بخواي همون روشهاي خودشونو بهشون علمي بفهموني كه ميگن اينو خودمونم بلديم شما فقط قشنگ حرف ميزني و اگر بخواي روشهاي جديد رو بكار ببندي ميگن اينها مال كتابهاس براي اينكه شما بخوني و بعدش مدرك بگيري اينجا از ميز و كلاس خبري نيست بايد چنين و چنان كني تا كار رو خودت ياد بگيري . سر جمع تا انديشه ي جمعي نسبت به پذيرش علمي مسايل عوض نشه همين آشه و همين كاسه . و شايد يكي از راههاي عوض شدن نگرش قديمي اين باشه كه مهندسان صنايع جوان با تلاش و ايستادگي روي مواضع علمي خودشون كاربردي بودن اونها رو ثابت كنن و اين نويد رو هم بهت ميدم كه كم كم داره رشتمون جا ميافته و همه ميفهمن همه جا به درد ميخوره .
موفق باشي

bardinova

مدیر بازنشسته
عرض کنم که ...

عرض کنم که ...

بنظر من جواب کاملا مشخص هست که چرا توی ایران به علوم مربوط به مهندسی صنایع چندان توجه نمیشه . از نظر من :
1) در کل چیزی بعنوان برنامه ریزی تو کشور ما بسیار سخت و در اکثر مواقع غیر ممکن هست . از لحاظ قیمت مواد ، زمین ، شرایط اقتصادی ، شرایط سیاسی ، مسائل بین المللی و هزاران چیز دیگه ما هیچ وقت در حالت ثبات نبودیم تا بر اساس اون بتونیم یه سری از اصول مهندسی صنایع رو پیاده کنیم .
2) طرز فکر و بقول دوستمون فرهنگ ما طوری هست که ناخودآگاه با مسائل مهندسی صنایع مقابله میکنه . هنوز اکثر مدیران ما با طرز تفکرات سنتی و مدیرسالارانه چرخهای رو به سبک خودشون می چرخونن و توجیه این قضیه که آقا جان ! راه بهتری هم وجود دارد معمولا غیر ممکن هست . از طرفی خود افراد احتیاج به یه سری اصلاحات فکری دارن تا بتونن خیلی چیزها ، محدودیتها ، نظم ، اصول ، تعاریف و ... رو قبول کنن ! .
3) هنوز که هنوزه در کشور ما قدرت در دست دولت هست . وقتی هم صنایع اصلی دولتی باشه یعنی چیزی به اسم رقیب یا اصلا بوجود نمیاد ، یا اگه بیاد در حد یکی دو تا اون هم بصورت داداش و رفیق (که در آخر جفتشون برای دولت هستن !) در میاد . در چنین شرایطی شما وقتی رقابت نداری پس لازم نمیدونی هزینه کنی تا چیزی رو بهینه کنی ! . اگر هم از بهینه سازی خبری نباشه مهندس صنایع هم چندان لازم نیست .
4) من ردیف حال می کنم با چیزی به اسم مستندسازی !!!!!!!! . اون موقع که من آدیتور بودم و به کارخونه های مختلف سر میزدم ، همه اونها اجباری باید مقوله کیفیت و استانداردهای لازم و روشهای معرفی شده رو رعایت می کردن . اما به جرات میتونم بگم هیچکدوم ، تاکید میکنم ! ، هیچکدوم اونها حتی یک نمونه رو هم اندازه گیری نمی کردن !!!! میشستن و بصورت رندوم یه سری عدد توی لیستها می نوشتن و خوشحال بودن که کلیه روشها رو بکار بردن !!! اونوقت شما انتظار داری که مدیر اون کارخونه مهندسی صنایع رو جدی بگیره !؟!؟
5) میدونین که ! ما استاد هستیم در تئوری ! . همه چیز رو بلدیم ! . اما خب ، بکار بردنش ، کار ما نیست ! کار ژاپنیهاست !!!

الان به ذهنم نمیرسه دیگه چیزی . اما حتما باز هم هست .

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با شما موافقم و هم نیستم

با شما موافقم و هم نیستم

با سلام
در مورد اون سمت موضوع یعنی مشکلاتی که مهندسین صنایع دارن تا خودشون رو ثابت کنن شما همه رو گفتید. ولی توی این بحث قسمت قصور مهندسین صنایع رو آسیب شناسی نکردین. حالا من سعی می کنم که اون قسمت رو بنویسم.
مگه نه اینکه ما خدای تئوری هستیم وهمه بلدیم پس چرا یه مفهوم تئوریکال هم تا حال تولید نکردیم؟
چطوری برای تغییر مسیر صنعت تلاش کردیم چرا اغلب مهندسین صنایع دچار روزمرگی شدند؟
کدوم مون اخلاق و شخصیت مون نشانگر بهینه فکر کردن بوده؟ مدیریت زمان رو که همه مون بلدیم ! کی توی زندگیش اجرا کرده تا دیگران یاد بگیرن؟
من فکر می کنم ما ها هم مبلغ های خوبی نبودیم.ما تاثیر مون رو نتونستیم اول Persente کنیم و همون چیزی رو که معرفی کردیم عمل کنیم.
بازم مینویسم
با احترام

sohail.z

عضو جدید
سلام
ببينيد به نظر من دو تا عامل مهم هست:
اولي كه به خودمون بر ميكرده اينكه رشته ما بيش از ساير رشته ها به شخصيت كاري احتياج داره كه كمتر كسي اونو رعايت ميكنه به نظر من مهندس صنايع بايد فقط يك طرز فكر داشته باشه و انهم نشات گرفته از شعاره مهندسيه صنايع يعنی افزايش بهره وريه پرجه باشه

و دومی هم که به اطرافيانمون برميگرده اینکه اطرافيانمون به دليل اینکه ایرانی هستند و پشت سره اون راحت طلب و عاشقه دوزو کلک, هيچ وقت اجازه نميدن تا مهندس و مهندسی صنايع کارشو درست انجام بده چون چيزی که صنايع ميگه يعنی اصولی کار کردن با برنامه کار کردن و اونهم چيزيه که تو خونه ما ایرانيها نيست چون ماها آدمهاي تنپروری هستيم.با احترام

بهبود

عضو جدید
از ماست که بر ماست.
در یکی از شرکتهای معتبر مشغول به کار هستم اینجا مهندسین صنایعی هستند که مفت نمی ارزند، بیسواد،بی لیاقت،مغرور و ... اکثرشون دچار یک سری کارهای روزمره شدند و اصلا به بهبود مستمر و اصلا به تغییر فکر نمی کنند، کارهایی را دارند انجام می دهند که یک دیپلم هم می تواند انجام بده حالا ما که در ان شرکت در یک واحد دیگه داریم زور میزنیم چه فایده داره.
اگر هر کدام از مهندسین صنایع در هر شرکتی یک بهبود ایجاد کنند مطمئنا رشته ما هم جا می افته.

bardinova

مدیر بازنشسته
چندان یک طرفه نباید به قاضی رفت . مهندس صنایع ، هرکس که میخواد باشه ، تا زمانیکه اختیارات لازم رو نداشته باشه ، هیچ کاری نمیتونه بکنه . بدون اجازه مدیریت و در درجه اول قانع کردن اون ، مهندس صنایع هیچ کاری از پیش نمیبره . بهبود ، چه مستمر و چه مقطعی ، هزینه ایجاد میکنه . شما هم در وهله اول باید به مدیر بگی که آقای محترم ! شما باید یه هزینه ای بکنی که نتیجه اش رو فعلا نمیبینی و حتی نمیتونی درکش کنی !!! .

sohail.z

عضو جدید
از ماست که بر ماست.
در یکی از شرکتهای معتبر مشغول به کار هستم اینجا مهندسین صنایعی هستند که مفت نمی ارزند، بیسواد،بی لیاقت،مغرور و ... اکثرشون دچار یک سری کارهای روزمره شدند و اصلا به بهبود مستمر و اصلا به تغییر فکر نمی کنند، کارهایی را دارند انجام می دهند که یک دیپلم هم می تواند انجام بده حالا ما که در ان شرکت در یک واحد دیگه داریم زور میزنیم چه فایده داره.
اگر هر کدام از مهندسین صنایع در هر شرکتی یک بهبود ایجاد کنند مطمئنا رشته ما هم جا می افته.
اره منم باbardinova موافقم و به علاوه اون
چون ايينکه کسی از جون دل کار نميکنه ربطی به رشته ما نداره این به خون ما بر ميگرده که عاشقه دو داره کردنيم و تو هر رشتی هم این گزيه هست

sohail.z

عضو جدید
از برو بچه های صنايع خواهش ميکنم که مثل بقيه دوستان در این نظر سنجی و بحث شرکت کنند چون سر اين موضوع من دارم تحقيق مييکنم و اگه این نظرا زياد باشند نتيجه فکر کنم بهتر و جامع تر ميشه
با احترام

bardinova

مدیر بازنشسته
میدونین چیه ، حکایت صنعت ما حکایت اون شاکرد تنبل هست که اگه بتونه به نمرهء 10 و قبولی برسه کلاه شو میندازه هوا و از بابا مامانش جایزه میگیره !!! . مهندسی صنایع کارش بهبود هست . اما ما اصولا هیچوقت به مقولهء بهبود (نمرهء 16 رو 17 کردن ، 17 رو 18 کردن و ...) نمیرسیم ! چون ما همیشه رسیدن به همون نمرهء 10 قبولی برامون یه حرکت فضایی به حساب میاد ! . جالبترین موضوع اینه که برای رسیدن به همون نمرهء قبولی هم از مهندسی صنایع استفاده نمیشه !!! . چون اگه درجریان باشین ، واسه رسیدن به 10 ، چندان نیازی به مهندسی صنایع نیست ! . میشه با یه سری حرکتهای کلاسیک به این حد رسید . اما باقی قضیه چی ؟! .

sohail.z

عضو جدید
میدونین چیه ، حکایت صنعت ما حکایت اون شاکرد تنبل هست که اگه بتونه به نمرهء 10 و قبولی برسه کلاه شو میندازه هوا و از بابا مامانش جایزه میگیره !!! . مهندسی صنایع کارش بهبود هست . اما ما اصولا هیچوقت به مقولهء بهبود (نمرهء 16 رو 17 کردن ، 17 رو 18 کردن و ...) نمیرسیم ! چون ما همیشه رسیدن به همون نمرهء 10 قبولی برامون یه حرکت فضایی به حساب میاد ! . جالبترین موضوع اینه که برای رسیدن به همون نمرهء قبولی هم از مهندسی صنایع استفاده نمیشه !!! . چون اگه درجریان باشین ، واسه رسیدن به 10 ، چندان نیازی به مهندسی صنایع نیست ! . میشه با یه سری حرکتهای کلاسیک به این حد رسید . اما باقی قضیه چی ؟! .
با اين جملت كلي حال كردم(يه امتياز كوجولو هم دادم)

ali riazi

عضو جدید
واقعيت اينه كه ماميخواهيم درچه چيزي تغيبرحاصل كنيم
ازمقوله صنعت شروع ميكنم
1ايجاد
2تغيير
وضعيت صنعت مابدليل شرائط خاص واينكه ماواردكننده تكنولوژي هستيم اينه كه ازتمام دنيا عقبيم به همين دليل ما درمملكت خودتوليداقتصادي نداريم
اولادرزمينه ايجادبايستي تكنولوژيهاي روزدنيارو ياكپي برداري كنيم يا واردكنيم مقوله واردات بدليل تحريم مملكت منتفي هست مگردرمواردخاص وپرداخت هزينه چندين برابركه نهايتا منجربه هزينه زيادراه اندازي واحدهاي صنعتي ميشه
پس درهمين ابتداي كار(ايجاد)يك قدم ازتمام دنيا عقب افتاديم
بحث تغييردرسازمانهاي فعلي چون هنگام راه اندازي اين واحدها سرمايه گزاران اوليه به فكردرامدباسرمايه كمتربودن اقدام به واردكردن تكنولوژي دست چندم ازكشورهاي معمولا بلوك شرق كردن كه ماشين آلات پرهزينه ومستهلك موجب بالارفتن هزينه توليدشده
اينگونه مجموعه ها نهايتادرحدكارگاه آفتابه سازي بالاترنميرندمگراينكه مديريت شركت با اعتقادبه اينكه براي رقابت دربازارجهان(توجه كنيدبازارجهان چون امروزه فقط فكركردن به بازارداخلي منجربه شكست هست)نيازبه روزكردن تكنولوژي توليدهست داشته باشه
اونوقت تازه كارتحليل گراقتصادي وصنعتي كه همون مهندسان صنايع هستن بايد توانائي ارائه دانش داشته باشن
البته بازكردن اين بحث خيلي مفصله فعلا به همين كفايت ميكنم

sohail.z

عضو جدید
واقعيت اينه كه ماميخواهيم درچه چيزي تغيبرحاصل كنيم
ازمقوله صنعت شروع ميكنم
1ايجاد
2تغيير
وضعيت صنعت مابدليل شرائط خاص واينكه ماواردكننده تكنولوژي هستيم اينه كه ازتمام دنيا عقبيم به همين دليل ما درمملكت خودتوليداقتصادي نداريم
اولادرزمينه ايجادبايستي تكنولوژيهاي روزدنيارو ياكپي برداري كنيم يا واردكنيم مقوله واردات بدليل تحريم مملكت منتفي هست مگردرمواردخاص وپرداخت هزينه چندين برابركه نهايتا منجربه هزينه زيادراه اندازي واحدهاي صنعتي ميشه
پس درهمين ابتداي كار(ايجاد)يك قدم ازتمام دنيا عقب افتاديم
بحث تغييردرسازمانهاي فعلي چون هنگام راه اندازي اين واحدها سرمايه گزاران اوليه به فكردرامدباسرمايه كمتربودن اقدام به واردكردن تكنولوژي دست چندم ازكشورهاي معمولا بلوك شرق كردن كه ماشين آلات پرهزينه ومستهلك موجب بالارفتن هزينه توليدشده
اينگونه مجموعه ها نهايتادرحدكارگاه آفتابه سازي بالاترنميرندمگراينكه مديريت شركت با اعتقادبه اينكه براي رقابت دربازارجهان(توجه كنيدبازارجهان چون امروزه فقط فكركردن به بازارداخلي منجربه شكست هست)نيازبه روزكردن تكنولوژي توليدهست داشته باشه
اونوقت تازه كارتحليل گراقتصادي وصنعتي كه همون مهندسان صنايع هستن بايد توانائي ارائه دانش داشته باشن
البته بازكردن اين بحث خيلي مفصله فعلا به همين كفايت ميكنم
در تكميل صحيت هاي شما و مقايسه اقتصاد ما بازار ما.....با دنيا توجهتون رو جلب ميكنم به كتابها و غرفه هاي مهندسي صنايع در بين ناشران داخلي كه واقعا ناراحت كننده بود و غرفه هاي مهندسي صنايع خارجي ها كه به گفته ي خودشون بيشترين كتاب در بين مهندسي ها كتاب هاي مربوط به صنايع بود.آره اينه فرق جايگاه صنايع در ايران و دنيا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
بچه ها یه خورده دور خودمون می پیچیم ، آسیب شناسی اجتماعی یادتون نره.
یه بحث پیچیده هست ، اونم خصوصی سازیه . ما همه چیزه مون دولتیه پس رقابت وجود نداره همه چیز صرفا دست یه ارگان بزرگه به نام دولت حالا چیکار میکنه این ارگان بزرگ:
بهینه سازی در حد تولید دستورالعمل ، چارت سازمانی در حال افزایش عمودی ، بورکراسی در حال افزایش روزافزون ، منابع مالی حروم میشه ، رقابت ابدا وجود نداره ، تهدید های بازار ماله خودشونه ، تلاش برای افزایش سهم بازار رقیبی وجود نداره(نمونه ایران خودرو) و ....
ببین اولین اصل برای ایجاد دانش مهندسی صنایع و تولید تئوری های متنوع مدیریتی همین رقابت بود(اصل رقابت بر روی سهم بازار خودرو).
ما این مسئله رو نداریم ، پس مدیر کی احساس نیاز برای پیشرفت روزانه می کنه ، کی برای از دست دادن سهم بازار نگرانه ، کی می خواد هزینه ها رو پایین بیاره ، کی مهندس صنایع می خواد ، هیچوقت.
همین میشه که مهندس صنایع رو با گزارشات رنگی ، شعارهای توی برد ، مارکهای مختلف استانداردها می شناسن.
موضوع خیلی بزرگتر از این حرف هاست چون با نوشتن این مطالب دل خودم گرفت ، بعدا بازم می نویسم.
با احترام

sohail.z

عضو جدید
با سلام
بچه ها یه خورده دور خودمون می پیچیم ، آسیب شناسی اجتماعی یادتون نره.
یه بحث پیچیده هست ، اونم خصوصی سازیه . ما همه چیزه مون دولتیه پس رقابت وجود نداره همه چیز صرفا دست یه ارگان بزرگه به نام دولت حالا چیکار میکنه این ارگان بزرگ:
بهینه سازی در حد تولید دستورالعمل ، چارت سازمانی در حال افزایش عمودی ، بورکراسی در حال افزایش روزافزون ، منابع مالی حروم میشه ، رقابت ابدا وجود نداره ، تهدید های بازار ماله خودشونه ، تلاش برای افزایش سهم بازار رقیبی وجود نداره(نمونه ایران خودرو) و ....
ببین اولین اصل برای ایجاد دانش مهندسی صنایع و تولید تئوری های متنوع مدیریتی همین رقابت بود(اصل رقابت بر روی سهم بازار خودرو).
ما این مسئله رو نداریم ، پس مدیر کی احساس نیاز برای پیشرفت روزانه می کنه ، کی برای از دست دادن سهم بازار نگرانه ، کی می خواد هزینه ها رو پایین بیاره ، کی مهندس صنایع می خواد ، هیچوقت.
همین میشه که مهندس صنایع رو با گزارشات رنگی ، شعارهای توی برد ، مارکهای مختلف استانداردها می شناسن.
موضوع خیلی بزرگتر از این حرف هاست چون با نوشتن این مطالب دل خودم گرفت ، بعدا بازم می نویسم.
با احترام
كاملا موافقم باهات مهدي جانؤمنتظر ادامه مطلبت هم هستم

liliss85

عضو جدید
تا نباشد چوب تر .........
اين كاملا" درسته كه در دانشگاههاي كشور ما آموزش ها سطح خيلي پائيني دارن و فقط چهار پنج كلمه يادمون ميدن استاد ها هم كه چند جلسه در ميون ميان و اصلا" براشون مهم نيست كه اين دانشجوي بيچاره فردا ميخواد يه كارخونه رو اداره كنه....از طرفي ماها هم اينقدر تنبل و تن پرور هستيم كه فقط به فكر پاس كردن واحد هامون هستيم و هر چي استاد غايب باشه و درس هم كمتر بده و امتحان آسون تر باشه خوشحالا تريم..... اينه مشكل اساسي ما . هيچ كس به فكر ما نيست هيچ. ما خودمون هم به فكر خودمون نيستيم...
===مشكل اين دنيا اينه كه ديوانگان مطمئن هستند و عاقلان مردد...===

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
موضوع رقابت

موضوع رقابت

با سلام
رقابت توی همه چیزه زندگی ما داره تاثیر میزاره ، توی رفاه ما ، توی کارکردن ما ، توی اقتصاد ما و...
رفاه نداریم چون محکوم به انتخاب ارگان بزرگ دولت هستیم.
خوب کار نمی کنیم چون نمی خواهیم با کار کردن مون ارزش افزوده ایجاد کنیم.
اقتصادمون تحت تاثیر مسایلی که ما نمیتونیم تفسیرش کنیم(پشت پرده) و دو تا عامل بالا.
یه مثال براتون بزنم یه پیمانکار رو فرض کنید که قرار یه پروژه ساختمانی رو انجام بده ، پیمان رو می گیره بدون مناقصه برنده میشه ، خوب یا بد انجام دادن ش هم خیلی مهم نیست ، کار رو هم به موقع تحویل نمیده ، از دست بر قضا دوباره هم توی یه پیمان دیگه از همون دست برنده میشه. حالا این پیمانکار کجای کارش به مهندس صنایع نیاز داره ، توی کنترل پروژه ، توی کنترل هزینه و یا توی کنترل منابع ؟
حالا اگه این پیمانکار توی مناقصه رقیب داشت و درست و به موقع انجام ندادن کار این مفهوم رو داشت که دیگه قرار نیست پیمان بگیره ، آیا بازم مهندس صنایع نقشی نداشت البته که داشت.
بازم ادامه می دیم با مثال های قابل لمس تر در مورد موضوع مهندس صنایع - رقابت.
با احترام

ali riazi

عضو جدید
سلام
لطفا توضيح بدين چرادائم ازجمله دوربرگردون زندگي استفاده ميكنيد
طبق گفته خودتون وتعدادناشرين مربوط به رشته صنايع؛اين نقض كننده دوربرگردون زندگي هست واين يكي ازنشانه ازتحول دائمي زندگي هست

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال خوب

سوال خوب

با سلام
سوال تون خوب بود ، از دست بر قضا سوال من هم بود پس من هم مثل شما منتظر جواب میمونم.
با احترام

ie_kiasari

عضو جدید
سلام منم با نظر شما موافقم
vaghti too ye sherkate dolati aslan bahse rerghabat aslan matrah nist
oon vaghte ke nazarate ye mohendese sanaye aslan arzesh nadare
vaghti ke vase karkhooneie mesle iran khodro va kheilihaye dige aslan zaman matrah nist va mohem nist ke key bayad sefaresho tahvil bedi oon nvaght chera bayad baraye kaheshe zaman vatarh haye mohandese sanaye sarmayegozarii beshe
be nazare man ta tooye iran bazare reghabati nadashte bashim hichvaght arzeshe kare mohandese sanaye moshakhas nemishe
hich rabti hambe khoone ma irani ha nadare
eghtesad bayad az daste dolat kharej she ta maha arzesh peyda konim.
هستم در خدمتتون

بالا