فضاي مجازي و ديكتاتوري اقليت

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون خانمهاي حرفه اي كه ميفرمائيد تو باشگاه تمرين صخره نوردي مي كنند ( و البته بسياري از اقايون ) كه فقط نوعي بچه بازيه .

صخره نوردي واقعي اون نيست . روي صخره هاي مرتفع هستش . جائي كه اشيانه عقابها قرار داره :heart:

البته چون من کار تو طبیعت نکردم, نظر خاصی راجع بهش ندارم...
ولی اینم درست نیست که بگیم اون بچه بازیه و این درسته!
نه!
تمام مسابقات بین المللی هم برای همین سنگ باشگاه انجام میشه...
بعضی وقتا مسیر هایی که تو سالن بهت میدن تا بری, بحدی سخته که حتی یک مرد هم از پسش به سختی برمیاد! (تو مسابقات به راحتی میشه این موارد رو دید!)

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته چون من کار تو طبیعت نکردم, نظر خاصی راجع بهش ندارم...
ولی اینم درست نیست که بگیم اون بچه بازیه و این درسته!
نه!
تمام مسابقات بین المللی هم برای همین سنگ باشگاه انجام میشه...
بعضی وقتا مسیر هایی که تو سالن بهت میدن تا بری, بحدی سخته که حتی یک مرد هم از پسش به سختی برمیاد! (تو مسابقات به راحتی میشه این موارد رو دید!)

بله اينهائي رو كه ميگيد ديدم و براي همين ميگم بچه بازيه .

شايد هر ورزش ديگه اي رو بشه در سالن انجام داد ولي صخره نوردي رو نميشه .

شما در حالت واقعي و در طبيعت صخره نوردي نكرديد و نميدونيد در بعضي لحظاتش چه حالي به انسان دست ميده . :gol:

در اين حالت هم هيجان بيشتري داره و هم لذت بيشتري چون واقعي تره و مثل سالن مصنوعي نيست .

اون كاري كه در سالنها انجام ميشه رو اصلا صخره نوردي حساب نكنيد چون با حال و هواي واقعي هزاران كيلومتر فاصله داره !

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
:eek: ما كي هستيم كه حقوق شما رو زير پا بزاريم !! :razz: :cry: :cry: !!

ولي اخه شما داريد هي حقوق اضافه درخواست مي كنيد و بودجه كافي برا اضافه حقوق شما در صندوق شركت موجود نيست !!! :D ( اينو هميشه مديرعامل شركتمون ميگه :biggrin: :biggrin: )

صخره نوردي خصوصيات و ويژگيهائي طلب مي كنه كه با ظرافت و لطافت خانمها جور درنمياد :gol:
کاش به جای لطافت ظاهری یکم هم به لطافت روحی خانوما توجه میشد!!!
مرسی fatam جان از جوابت
از اون قطره خوفایی.....فردا بیا :w16:
:w16::w16:

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز

شما در حالت واقعي و در طبيعت صخره نوردي نكرديد و نميدونيد در بعضي لحظاتش چه حالي به انسان دست ميده . :gol:

در اين حالت هم هيجان بيشتري داره و هم لذت بيشتري چون واقعي تره و مثل سالن مصنوعي نيست .

اون كاري كه در سالنها انجام ميشه رو اصلا صخره نوردي حساب نكنيد چون با حال و هواي واقعي هزاران كيلومتر فاصله داره !
حالا انقدر دل مارو نسوزون:cry::cry::cry:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی fatam جان از جوابت
از اون قطره خوفایی.....فردا بیا :w16::w16::w16:

بله گويا ايشون از قطره هاي خوب هستند و ورزشكار هم هستند .

البته اگه قطره نبودند بهتر بود ولي به هر حال روحيه ورزشكاري ايشون قابل تحسينه :gol:

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز

قطعا هر کدومش ویژگیها و خصوصیات خودشو داره... هیجان یک تراورس خوب و از یه مسیر مشکل... اینو تجربه کردم و خیلی لذت بخشه!
مطمئنا صخره نوردی بدلیل اینکه تو فضای باز هست و با طبیعت سرو کار داره, خیلی لذت بخشه, ولی این دلیل نمیشه که لذت کار تو سالن رو باهاش مقایسه کنیم و یا قدرت بدنی و مهارت این رو کمتر یا بیشتر از سالن بدونیم!
مثل این میمونه که یکی میگه قیمه خوشمزه است, یکی میگه قورمه! یکی میکه هردو, یکی میگه هیچکدوم!
چیزی از قیمه و قورمه کم نمیشه! این فقط تفاوت سلیقه افراده که باعث ایجاد این تناقضات میشه!
باز هم میگم, نباید انقدر راحت بگید اون بچه بازیه!:w00:

:w06:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا انقدر دل مارو نسوزون:cry::cry::cry:

سوفياي گرامي :gol: بخدا من نميخوام دلتون رو بسوزنم ! اين چه حرفيه بزرگوار :redface:

حب ورزش كه در صخره نوردي خلاصه نميشه . كلي ورزشهاي خوب و مفرح ديگه هم هست كه براي بانوان مناسبه .

كلا همه ورزشها خوب هستند و باعث جلا دادن روح و جسم انسان ميشند . :gol:

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی fatam جان از جوابت
از اون قطره خوفایی.....فردا بیا :w16:
:w16::w16:

قربونت عزیزم.
خوبی از خودته...
باور کن خیلی از قطره ها رو میشناسم که خیلی خیلی خیلی خوبن!

اگه فردا صب بود, میومدم, ولی راستش عصرش میرم به یه مختصر مسافرت...
انشاالله یه فرصت دیگه...

راستی روی این آبجی ملیحه ی گله منو هم از طرف من ببوس!:heart:

بله گويا ايشون از قطره هاي خوب هستند و ورزشكار هم هستند .

البته اگه قطره نبودند بهتر بود ولي به هر حال روحيه ورزشكاري ايشون قابل تحسينه :gol:

خوبی از خودتونه, مرسی...:heart::gol:
البته قطره بودن یا سبز بودن هم ربطی به خوبی یا بدی آدما نداره....
یه نگرش سیاسی هست که مطمئنا نباید تو روابط و دوستیها تاثیری داشته باشه!:gol:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
قطعا هر کدومش ویژگیها و خصوصیات خودشو داره... هیجان یک تراورس خوب و از یه مسیر مشکل... اینو تجربه کردم و خیلی لذت بخشه!
مطمئنا صخره نوردی بدلیل اینکه تو فضای باز هست و با طبیعت سرو کار داره, خیلی لذت بخشه, ولی این دلیل نمیشه که لذت کار تو سالن رو باهاش مقایسه کنیم و یا قدرت بدنی و مهارت این رو کمتر یا بیشتر از سالن بدونیم!
مثل این میمونه که یکی میگه قیمه خوشمزه است, یکی میگه قورمه! یکی میکه هردو, یکی میگه هیچکدوم!
چیزی از قیمه و قورمه کم نمیشه! این فقط تفاوت سلیقه افراده که باعث ایجاد این تناقضات میشه!
باز هم میگم, نباید انقدر راحت بگید اون بچه بازیه!:w00:
:w06:

خب چيكار كنم من ازقيمه خوشم نمياد و عاشق قورمه سبزي هستم ! :smile: :biggrin:

اگر يكبار صخره نوردي رو در حالت ازاد و واقعي انجام ميداديد منظور منو متوجه ميشديد كه چرا راجع ورزش در سالن اينطور ميگم !

متاسفانه اين حقيقته و اون سالنها نميتونه اصلا حال و هواي واقعي اين ورزش رو براي كسي ايجاد كنه ! :gol:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبی از خودتونه, مرسی...:heart::gol:
البته قطره بودن یا سبز بودن هم ربطی به خوبی یا بدی آدما نداره....
یه نگرش سیاسی هست که مطمئنا نباید تو روابط و دوستیها تاثیری داشته باشه!:gol:

ممنونم . راستش با جمله دومتون موافق نيستم ولي با جمله اخرتون كاملا موافقم :gol: :gol:

هميشه موفق باشيد بانوي گرامي :gol:

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیگی خودت میگی خانوما نمیتونن صخره نوردی تو طبیعت انجام بدن از اون طرف میگی تو سالن هیجان نداره!!!
خوب فکر روحیه جوونارو هم بکن....الان من سرخورده شدم :crying2:

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب چيكار كنم من ازقيمه خوشم نمياد و عاشق قورمه سبزي هستم ! :smile: :biggrin:

اگر يكبار صخره نوردي رو در حالت ازاد و واقعي انجام ميداديد منظور منو متوجه ميشديد كه چرا راجع ورزش در سالن اينطور ميگم !

متاسفانه اين حقيقته و اون سالنها نميتونه اصلا حال و هواي واقعي اين ورزش رو براي كسي ايجاد كنه ! :gol:

منم عاشق قورمه سبزی! ;):biggrin:

انشاالله اونم به زودی...

ولی شما هم یه بار برید تو سالن و رو دیواره کار کنید... بذارید یکی بهتون مسیر بده... و بعد شما اون مسیر رو برید....
اینم لذت بخشه ... :redface:!

من دیگه رفتم...
دوستان ورزش دوست, شب همگی بخیر!:gol:
زیگفرید عزیز, خوشحال شدم از آشنایی باهاتون...
موفق باشید

بی تاب عزیز, باعث شدیم تاپیکت بالا بمونه!!! :surprised:;)

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیگی خودت میگی خانوما نمیتونن صخره نوردی تو طبیعت انجام بدن از اون طرف میگی تو سالن هیجان نداره!!!

:biggrin:

جالب بود!

سرخورده نشو عزیزم... باور کن باشگاه برای شروع کار خیلی خوب و مناسبه... بعده یه مدت هم میتونی بری سراغ طبیعت...

زیگفرید از دید و تجربه خودشون میگن و من هم از تجربه خودم...
دیگه تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل!:smile:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز

نه سوفيا جان ! چرا سرخوردگي ؟؟ :(

من به شما شنا رو پيشنهاد ميكنم كه يكي از مفرح ترين و بانشاط ترين ورزشهاست . چند بار كه استخر بري كلي روحيه ت عوض ميشه :gol: :smile:

از طرف ديگه صخره نوردي ورزشيه كه قدري خطر داره ( خود من چند سال قبل از صخره اي افتادم و اسيب ديدم و مدتي در بيمارستان بستري بودم :( )

ولي بعدش بازم ادامه دادم . در اين ورزش نوعي عشق ( شايد هم مرض !! ) بايد در وجودت باشه . :eek: :)

ولي شنا خطري نداره و خيلي هم لذت بخشه و دومين ورزش مورد علاقه منم همينه ! :gol:

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin:

جالب بود!

سرخورده نشو عزیزم... باور کن باشگاه برای شروع کار خیلی خوب و مناسبه... بعده یه مدت هم میتونی بری سراغ طبیعت...

زیگفرید از دید و تجربه خودشون میگن و من هم از تجربه خودم...
دیگه تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل!:smile:
مرسی خانومی از راهنماییت:gol:
کاش فردا میدیدمت راجع بهش بیشتر حرف میزدیم....حالا اگه تونستی بیا :w16:

نه سوفيا جان ! چرا سرخوردگي ؟؟ :(

من به شما شنا رو پيشنهاد ميكنم كه يكي از مفرح ترين و بانشاط ترين ورزشهاست . چند بار كه استخر بري كلي روحيه ت عوض ميشه :gol: :smile:

از طرف ديگه صخره نوردي ورزشيه كه قدري خطر داره ( خود من چند سال قبل از صخره اي افتادم و اسيب ديدم و مدتي در بيمارستان بستري بودم :( )

ولي بعدش بازم ادامه دادم . در اين ورزش نوعي عشق ( شايد هم مرض !! ) بايد در وجودت باشه . :eek: :)

ولي شنا خطري نداره و خيلي هم لذت بخشه و دومين ورزش مورد علاقه منم همينه ! :gol:
من خودم از بچگی شنا میکنم ولی مسلما" هیجانی که تو ارتفاع هست زیر آب نیست! :gol:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم از بچگی شنا میکنم ولی مسلما" هیجانی که تو ارتفاع هست زیر آب نیست! :gol:

البته كاملا اين حرفتون رو قبول دارم . :gol:

اميدوارم موفق باشيد و روزي در حين صخره نوردي ببينم شما سريعتر و راحتتر از من از اونجا بالا رفتيد و من هنوز به نصف مسير نرسيدم شما اون بالائي ! :gol:

اگه اينطور شد يه چائي حاضر كنيد تا من برسم !! :D :)

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته كاملا اين حرفتون رو قبول دارم . :gol:

اميدوارم موفق باشيد و روزي در حين صخره نوردي ببينم شما سريعتر و راحتتر از من از اونجا بالا رفتيد و من هنوز به نصف مسير نرسيدم شما اون بالائي ! :gol:

اگه اينطور شد يه چائي حاضر كنيد تا من برسم !! :D :)
قرمه سبزی هم درست میکنم اون بالا صفا داره :w25::w25::w25:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
قرمه سبزی هم درست میکنم اون بالا صفا داره :w25::w25::w25:

ووووواييييييي!! اينكه ديگه حرف نداره :D

اصلا ميدونيد چيه ! حتما بيائيد تمرين كنيد . اصولا صخره نوردي هم براي اقايون خوبه هم خانمها :smile: :D

اصلا در اين دوره و زمونه ديگه زن و مرد نداره كه :biggrin: :biggrin:

اون حرفا ديگه قديمي شده !! :biggrin:

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
ووووواييييييي!! اينكه ديگه حرف نداره :D

اصلا ميدونيد چيه ! حتما بيائيد تمرين كنيد . اصولا صخره نوردي هم براي اقايون خوبه هم خانمها :smile: :D

اصلا در اين دوره و زمونه ديگه زن و مرد نداره كه :biggrin:

اون حرفا ديگه قديمي شده !! :biggrin:
:huh::huh::huh:
.
.
.
.
:lol:

Mahddi

عضو جدید
فضاي مجازي و ديكتاتوري اقليت

گسترش فناوري اطلاعات، آثار و پيامدهاي فزوني به همراه داشته است ؛گوياترين و رساترين آن، جهاني شدن (يا به تعبير بهتر جهاني‌سازي) اقتصاد، سياست و فرهنگ است.
گسترش فناوري اطلاعات، آثار و پيامدهاي فزوني به همراه داشته است ؛گوياترين و رساترين آن، جهاني شدن (يا به تعبير بهتر جهاني‌سازي) اقتصاد، سياست و فرهنگ است. البته در دهكده جهاني مورد نظر تئوري پردازاني چون مك لوهان امريكايي ،چندان هم در استفاده از امكانات ارتباطي عدالت وجود ندارد. يك عده مالكان و صاحبان ابزارهاي ارتباطي و عده ديگر تنها مصرف‌كننده بي‌اثر و بي‌نظير هستند. اما يك ويژگي ديگري هم در جهاني شدن ارتباطات و اطلاعات قابل توجه است و آن وارونه شدن برخي از نظريه‌هاي مدرن در عرصه‌هاي سياست و اجتماع است. يكي از اين تئوري‌ها، تئوري"دموكراسي" ؛ به معناي حق تعيين سرنوشت ملت‌ها از سوي خود آن‌هاست. فن‌آوري اطلاعاتي و ارتباطي و امپرياليسم رسانه‌ها‌،‌‌‌ به طرق مختلف اين تئوري مهم سياست و حكومت را به چالش كشيده است كه به دو شكل اين چالش اشاره مي‌گردد:
1- دموكراسي ديگر واقعاً معناي" حكومت مردم بر مردم" نمي دهد. احزاب و گروه‌ها و نخبگان سياسي با تسلط بر ابزارهاي ارتباطي و به ياري امپراطوري رسانه‌ها، ايده‌ها و برنامه‌هاي خودشان را بر مردم تحميل مي‌كنند و گزينش‌ها نه براساس توانايي و شايستگي، بلكه براساس ميزان سرمايه و تسلط منتخب بر رسانه‌ها صورت مي‌گيرد. هرچند كه قدرت تبليغات و آثار منفي آن در همه جوامع حتي جوامع ابتدايي وجود داشت، اما با گسترش فن‌آوري ارتباطي و اطلاعاتي و پيدايش انواع رسانه‌هاي مجازي، اين قدرت پيچيده‌تر گرديده است.
2- چالش ديگر براي دموكراسي، پيدايش مفهومي به نام "ديكتاتوري اقليت" در سايه امپراطوري رسانه‌ها است كه اساساً با ماهيت دموكراسي در تضاد است؛ چرا كه دموكراسي يعني حكومت اكثريت، بدين ترتيب دموكراسي در تقابل با ديكتاتوري معنا مي‌يابد.
دموكراسي براي تقابل و ضديت با دو مفهوم پيدا شده؛ "ديكتاتوري"(تحميل اميال و عقايد فرد حاكم) و "حكومت اقليت" . البته برخي از نظريه‌پردازان از مفهوم "ديكتاتوري اكثريت" به عنوان چالش دموكراسي سخن به ميان آورده بودند‌ كه به معناي از بين رفتن يك پايه دموكراسي؛ يعني "مقابله و ضديت با ديكتاتوري" بود. به اين معني كه اكثريتي كه براساس دموكراسي قدرت سياسي را در دست مي‌گيرند ، گاهي خواست و منافع اقليت خارج از قدرت را ناديده مي‌انگارند. اما اكنون وقتي از "ديكتاتوري اقليت" سخن مي‌گوييم پايه دوم دمكراسي يعني "جلوگيري از حكومت اقليت" هم به كار مي‌رود.
اما مفهوم "ديكتاتوري اقليت" تنها در سايه فن‌آوري ارتباطات به ويژه رسانه‌هاي مجازي شدني است؛ چرا كه اقليت مسلط بر اين رسانه‌ها مانند اشرافيت قرن‌هاي 17 و 18 در پي تحميل افكار، اميال و عقايد خود بر ديگران مي‌باشد.
در حوادث پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري اسلامي ايران نمونه‌اي از اين ديكتاتوري اقليت قابل مشاهده است.
اين امر را بدين شكل مي‌توان شرح داد:
دسترسي به رسانه‌هاي مجازي در جامعه ايران هنوز همگاني نشده است. اقليتي خاص شامل طبقه بالاي جامعه( به لحاظ موقعيت مادي) به اين رسانه‌ها دسترسي بيشتري دارند.اين طبقه همان طبقه سرمايه‌دار و مرفه جامعه ايران است كه براساس آمارهاي رسمي30 درصد جمعيت ايران را در بر مي‌گيرد، ولي عملاً 70 درصد ثروت جامعه را در اختيار دارد. طبقه مذكور در اثر موقعيت اشرافي، علاوه بر برخورداري از روحيه خود محوري، ادعاي اربابي، روشنفكري و نخبگي هم دارد. طبقه مذكور در دوران تبليغات انتخاباتي در سايه برخورداري از امكانات مادي، تبليغات وسيعي را به راه انداخت. به ويژه رسانه‌هاي مجازي را كاملاً‌در اختيار داشت. از آن‌جا كه بخشي از طبقه متوسط و بيشتر طبقه پايين جامعه ايران كمترين دسترسي به فضاي مجازي دارند، تبليغات در حوزه رسانه‌هاي مجازي كمترين تأثير را روي اين طبقه داشت؛در نتيجه انتخاب اكثريت مردم ايران كانديدايي غير از كانديداي مورد تبليغ اين رسانه ها بود. درواقع طبقه سرمايه‌دار و اشرافي ،بخش اعظمي از هزينه‌هاي تبليغاتي را فقط براي تبليغ در سطح خود طبقه مرفه صرف كرد. البته آن‌ها از طريق فضاي غير مجازي وديگر رسانه‌هاي ارتباط جمعي مثل روزنامه‌ها و يا بر پايي مراسم‌ها و همايش‌ها نيز را هزينه انبوهي صرف كردند.
به هر تقدير اقليت مذكور علي رغم همه هزينه‌ها و حمايت‌هاي خارجي و ... بازنده انتخابات بود. اما از فرداي انتخابات، براي اقليت مرفه پذيرش شكست در برابر اكثريت مردم(به تعبيرخوده شان توده ها)، سنگين و تحمل ناپذير بود. براي همين بلافاصله اعتراضاتي را به راه انداختند كه در ادامه راه، خيلي زود تبديل به اغتشاش و آشوب گرديده و هزينه هنگفتي را به كشورتحميل نمود.
شايد اين پرسش مطرح شود كه وقتي اين اقليت مذكور ،در انتخابات باخته و قدرت سياسي را متصاحب نشده، ديكتاتوري ان معنايي نداردوبا این اوصاف چگونه مي‌تواند ديدگاه اقليتي‌اش را به اكثريت تحميل كند؟
در پاسخ بايد گفت كه در دنياي امروز، ديگر سلطه، قدرت سياسي و حتي حاكميت معناي سنتي خودش را ندارد؛ در نتيجه شيوه‌هاي ديكتاتوري به معناي" تحميل رأي و نظر اقليت به اكثريت" هم تغيير يافته است. هنگامي كه اقليتي به طرق مختلف براي اكثريت سلب‌كننده آرامش و امنيت گردد، اين نوعي ديكتاتوري است، هرچند كه قدرت سياسي را در دست نداشته باشد. اقليت موسوم به سبز اكنون همين كاركرد را دارد. نتيجه انتخابات دهم نشان داد اين طيف با كسب 13 ميليون رأي در برابر اكثريت 24 ميليوني باخته است، اما اقليت مذكور به دليل تكيه بر موقعيت اجتماعي و مادي خويش، سوار بر اسب تكبر، شكست را نپذيرفته و براي اكثريت دردسر ساز شده است. آن‌چه قدرت ديكتاتوري اين اقليت را فزوني بخشيده است بهره‌جويي از رسانه‌ها به ويژه رسانه‌هاي متعلق به اپوزيسيون نظام و دولت‌هاي غربي و تسلط به فضاي مجازي است. در حالي كه بخش‌هاي وسيعي از مردم ايران از داشتن يك سيستم ساده كامپيوتر محروم هستند، اين طيف با تسلط بر اينترنت و امكانات آن نظير شبكه‌هاي اجتماعي چون تويتر، فيس‌بوك، يوتویوپ و ... تبليغات و جنگ رواني وسيعي را به راه انداخته‌اند. اگر امكانات فضاي مجازي نبود،اقلیت معترض براي سازماندهي خودشان مجبور بودند از مكان خاص و رسانه هاي ارتباطي غير مجازي مثل راديو و تلويزيون و روزنامه استفاده كنند تا به سازمان دهي معترضين بپردازند، که در آن صورت به دليل نمود فعاليت هایشان ،اكثريت پيروز انتخابات مانع ايجاد مي كرد ،درحالي كه با استفاده از فضاي مجازي به راحتي بسيج و سازماندهي صورت گرفته و مردم به ناگاه با آشوب هاي خياباني مواجه مي گردند. نمونه آن آشوب هاي روز عاشوراست اگرچه از چند روز پيش شبكه هاي ماهواره تبليغاتي را انجام مي دادند، ولي سازمان دهي ميداني اين آشوب ها ، تنها با استفاده از اس ام اس ، ايميل ،فيس بوك،توييتر،يوتوب و...صورت گرفت و مردم عزادار تهران به ناگاه با آشوب گراني مواجه شدند كه در برخی مناطق ایجاد نا آرامی نمودند.
بدين ترتيب اقليت سبز در ايران به ياري امپرياليسم رسانه‌اي به ويژه با تسلط بر رسانه‌هاي مجازي، در پي تحميل افكار، عقايد و نظرش به اكثريت مردم ايران مي‌باشد و اين همان" ديكتاتوري اقليت" در عصر جهاني شدني است
همون نو کیسه هایی (اکثرا روستایی) که بعد از تقسیم اراضی در زمان اون خدا بیامرز و در موقع جنگ با احتکار اجناس ضروری مردم پولدار و آدم شدن