فرهنگ چیست؟ ****کار فرهنگی چیست؟؟؟؟

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا یکی بیاد برا من توضیح بده فرهنگ چیه؟و کار فرهنگی به چی میگن؟:w05:

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرهنگ به مجموعه ای از باروها - عقاید - اموزه ها - نمادها - یادگاری ها - و .... گفته میشود که رفتار افراد رو تنظیم میکند و کار فرهنگی نیز دستکاری و تغیر این باورها و عقاید و ... به منظور هماهنگی با اهدافی خاص

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرهنگ به مجموعه ای از باروها - عقاید - اموزه ها - نمادها - یادگاری ها - و .... گفته میشود که رفتار افراد رو تنظیم میکند و کار فرهنگی نیز دستکاری و تغیر این باورها و عقاید و ... به منظور هماهنگی با اهدافی خاص

"رفتار افراد رو تنظیم میکند" این یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کار فرهنگی را هم اگه میشه بیشتر توضیح بدین. ممنون

iceman10

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من متوجه شدم فرهنگ ترجمه تقلید یه سری کارهای خارجی در ایرانه و کار فرهنگیم یعنی اینکه اون مطالب و ترجمه کنیم و بیاریم مثلا تو باشگاه مهندسین بازش کنیم مثال میزنم تاپیک ( بد هیکل شدن دختران ایرانی )
در واقع یه سری تقلید و کپی پیسته
من اینجوری متوجه شدم تا الان

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه میشه تعریفی از فرهنگ ارائه بدین نه حدسیات و فرضیات خودتونو!!!!!!!!!
باتشکر

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
"رفتار افراد رو تنظیم میکند" این یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کار فرهنگی را هم اگه میشه بیشتر توضیح بدین. ممنون
برای مثال فرهنگ یه منطقه حالا به هر دلیلی بر روی صرفه جویی زیاد ایجاد شده که به خسیس بودن معروف میشن و همین فرهنگ صرفه جویی رفتار اونارو بر خسیس بودن تنظیم میکنه مثلا میگن مردم فلان شهر همه خسیس هستن
یا فرهنگ یه منطقه به دعوای زیاد و درگیری ایجاد شده که در نتیجه رفتار اون مردم رو بر دعوای زیاد تنظیم میکنه مثلا میگن مردم فلان شهر همشون اهل دعوا هستن
یا فرهنگ دانشگاه شریف بر درس خونی زیاد ایجاد شده که هر دانشجویی وارد اونجا میشه درس خون میشه (با ضریب خطای کم) و فرهنگ یه دانشگاه به تفریح و گردش تنظیم شده که هر دانشجویی وارد اونجا میشه حتی اگه درس خون باشه اخرش یه ادمی میشه که همش تو تفریح و گردشه
کار فرهنگی نیز گفتم که دستکاری اون متغیرها (عقاید - باورها - نمادها و ...) به منظور تغیر فرهنگ هست مثلا یه دانشگاهی فرهنگ ورزشی بالایی داره مثلا تو همه مسابقات تیم میده تو محوطه سالن ورزش داره و از دانشجویان ورزشکار حمایت میکنه و باور همه دانشجویان اینه که ورزش خوب و مفیده بعد یه رییس میاد که با ورزش مخالفه و شروع میکنه به تغیر این باور و عقاید با تبلیغات ضد ورزش و کاهش بودجه ورزشی و افزایش فعالیتهای تحقیقی و ... که به مرور اون فرهنگ اولیه ورزش از بین میره و یه فرهنگ جدید به وجود میاد که این کار فرهنگی و فرهنگ سازی است

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه میشه تعریفی از فرهنگ ارائه بدین نه حدسیات و فرضیات خودتونو!!!!!!!!!
باتشکر
تو هر کتاب علمی که برید تعریف فرهنگ اونیه که من گفتم (مجموعه ای از باورها - عقاید - نمادها - ضرب المثل ها - رفتار و ... که در بین جمعی مشترک هست)

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای مثال فرهنگ یه منطقه حالا به هر دلیلی بر روی صرفه جویی زیاد ایجاد شده که به خسیس بودن معروف میشن و همین فرهنگ صرفه جویی رفتار اونارو بر خسیس بودن تنظیم میکنه مثلا میگن مردم فلان شهر همه خسیس هستن
یا فرهنگ یه منطقه به دعوای زیاد و درگیری ایجاد شده که در نتیجه رفتار اون مردم رو بر دعوای زیاد تنظیم میکنه مثلا میگن مردم فلان شهر همشون اهل دعوا هستن
یا فرهنگ دانشگاه شریف بر درس خونی زیاد ایجاد شده که هر دانشجویی وارد اونجا میشه درس خون میشه (با ضریب خطای کم) و فرهنگ یه دانشگاه به تفریح و گردش تنظیم شده که هر دانشجویی وارد اونجا میشه حتی اگه درس خون باشه اخرش یه ادمی میشه که همش تو تفریح و گردشه
کار فرهنگی نیز گفتم که دستکاری اون متغیرها (عقاید - باورها - نمادها و ...) به منظور تغیر فرهنگ هست مثلا یه دانشگاهی فرهنگ ورزشی بالایی داره مثلا تو همه مسابقات تیم میده تو محوطه سالن ورزش داره و از دانشجویان ورزشکار حمایت میکنه و باور همه دانشجویان اینه که ورزش خوب و مفیده بعد یه رییس میاد که با ورزش مخالفه و شروع میکنه به تغیر این باور و عقاید با تبلیغات ضد ورزش و کاهش بودجه ورزشی و افزایش فعالیتهای تحقیقی و ... که به مرور اون فرهنگ اولیه ورزش از بین میره و یه فرهنگ جدید به وجود میاد که این کار فرهنگی و فرهنگ سازی است

پس کار فرهنگی با تعریفی که شما ارائه کردین میشه مجموعه دستورالعمل ها(اعم از قهری و .....)برای اصلاح و تغییر ، کنارگذاشتن یک عادت در بین جامعه
پس یعنی فرهنگ=عادت های درست یا غلط یک جامعه!!!!!!!!!!!!

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس کار فرهنگی با تعریفی که شما ارائه کردین میشه مجموعه دستورالعمل ها(اعم از قهری و .....)برای اصلاح و تغییر ، کنارگذاشتن یک عادت در بین جامعه
پس یعنی فرهنگ=عادت های درست یا غلط یک جامعه!!!!!!!!!!!!
اره فرهنگ مجموعه ای از اون چیزا که گفتیم از جمله عادت ها هست که هم میتونه مثبت باشه هم منفی و کار فرهنگی هم تغیر این عادت ها و باز هم منفی یا مثبت کردن انها هست مثلا هیتلر فرهنگ نازیسم و فاشیسم را در المان به وجود اورد که از نظر اکثریت مردم یک فرهنگ منفی بود

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اره فرهنگ مجموعه ای از اون چیزا که گفتیم از جمله عادت ها هست که هم میتونه مثبت باشه هم منفی و کار فرهنگی هم تغیر این عادت ها و باز هم منفی یا مثبت کردن انها هست مثلا هیتلر فرهنگ نازیسم و فاشیسم را در المان به وجود اورد که از نظر اکثریت مردم یک فرهنگ منفی بود

خب حالا اگه میشه فرهنگ سازی رو هم یه توضیح مختصر بدین!
با تعریف های شما فرهنگ سازی میشه اعمال یک عادت(درست یا غلط) و بسط و گسترش آن در بین جامعه(درسته؟)

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب حالا اگه میشه فرهنگ سازی رو هم یه توضیح مختصر بدین!
با تعریف های شما فرهنگ سازی میشه اعمال یک عادت(درست یا غلط) و بسط و گسترش آن در بین جامعه(درسته؟)
اره دیگه گفتم که فرهنگسازی دستکاری اون متغیرهای فرهنگی هست که حالا نتیجه اش مثبت یا منفی میشه به منظور رسیدن به هدفی
برای مثال با تبلیغات و دادن یارانه و ارائه بسته های فرهنگی و ... ضریب کتابخوانی رو در کشور بالا میبرن که که اسمش هم افزایش فرهنگ کتابخوانی است که نمونه ای از نتایج مثبت فرهنگسازی هست و در نقطه مقابل همون فرهنگ فاشیسم رو گفتیم که هیتلر با تکیه بر برخی از عقاید و باورهای ملی مردم یک فرهنگ به وجود اوردن که سالها عادت و رفتار مردم المان رو تنظیم میکرد