[فرصت مطالعه ی کتاب] اولین دور هم خوانی تالار کتابخانه - بهار 94

[فرصت مطالعه ی کتاب] اولین دور هم خوانی تالار کتابخانه - بهار 94

• زندگی در پیش رو

رای: 26 37.7%
  • نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

رای: 22 31.9%
  • 1984

رای: 15 21.7%
  • خرابکاری عاشقانه

رای: 11 15.9%
  • تنهایی پر هیاهو

رای: 19 27.5%

• مجموع رای دهندگان
    69
  • نظرسنجی بسته .

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
با سلام خدمت اعضای محترم باشگاه
در این نظرسنجی قصد داریم کتاب مورد نظر برای مطالعه رو انتخاب کنیم
برای راحتی انتخاب شما عزیزان، کتاب های کاندید شده در زیر بصورت مختصر معرفی شده اند
لطفا قبل از انتخاب کتاب، متن زیر رو مطالعه کنید:

1.
نام کتاب: زندگی در پیش رو ( برنده ی جایزه ی ادبی گنکور 1975)
نویسنده: رومن گاری (وی این رمان را با نام مستعار امیل آژار منتشر کرد تا بتواند برای دومین بار جایزه گنکور را کسب کند.)
ترجمه: لیلی گلستان
انتشارات: بازتاب نگار
توضیحات: محمد پسربچه ۱۴ ساله ای است که در نزد یک روسپی پیر به نام رزا خانم زندگی می کند . رزا خانم در زمان جوانی یک روسپی یهودی بوده و با بالا رفتن سن یک خانه برای نگه داری بچه های روسپی های دیگر دایر کرده است . طبق قانون فرانسه روسپی ها به دلیل فساد اخلاقی حق سرپرستی فرزندانشان را ندارند و کسانی که بخواهند بچه ی خودشان را بزرگ کنند به افرادی مثل رزا خانم پناه می برند. رزا خانم بسیار چاق و مریض احوال است و شدیدا محمد یا مومو را دوست دارد . مومو پسر زندگی فقر و فحشا است . پسری که در تمام این زندگی زشت با چشمانی زیبا به زیبایی های این زندگی نگاه می کند .پسری که یکی از سوال هایش از دیگران این است :ایا می شود بدون دوست داشتن و عشق زندگی کرد؟ ...

2.
نام کتاب : نامه به کودکی که هرگز زاده نشد.
نویسنده : اوریانا فالاچی‏
توضیحات : نامه به کودکی که هرگز زاده نشد رمانی به زبان ایتالیایی از اوریانا فالاچی‏، نویسنده و خبرنگار ایتالیایی است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. این کتاب با زاویه دید اول شخص و در قالب نامه‌‌ای از راوی داستان، یک زن جوان که گویا خود فالاچی است، با جنینی که در رحم خود باردار است نوشته شده که فرزند نازاده‌اش را از مصیبت‌های دنیا و بی‌رحمی آن می‌آگاهاند. این کتاب تا ژانویه ۲۰۰۷ بیش از ۴ میلیون نسخه (بدون احتساب کپی‌ها) فروش داشته‌است. این کتاب نخستین بار در سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی با عنوان « به کودکی که هرگز زاده نشد» توسط مانی ارژنگی به فارسی ترجمه و توسط موسسه انتشارات امیر کبیر در ایران منتشر شد. دومین ترجمه کتاب با عنوان «نامه به کودکی که هرگز متولد نشد» توسط ویدا مشفق به فارسی ترجمه شد و انتشارات جاویدان آن را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. در سال ۱۳۸۲ یغما گلرویی ترجمه چهارم این کتاب را انجام داد و انتشارات دارینوش آن را به چاپ رساند.

3.
نام کتاب: 1984
نویسنده: جورج اورول
ترجمه ها: ص‍ال‍ح ح‍س‍ی‍ن‍ی، ح‍م‍ی‍درض‍ا ب‍ل‍وچ، مریم فیروزبخت.
توضیحات: جورج اورول (George Orwell) کتاب 1984 را در سال 1949 نوشت، زمانی که جنگ دوم جهانی به تازگی پایان یافته بود و جهان خطر تسلیم شدن در مقابل حکومتی ظالم و دیکتاتوری را به خوبی احساس کرده بود. در آن زمان جنگ سرد هنوز به معنای واقعی آغاز نشده بود و در دنیای غرب روشنفکرانی بودند که به دفاع از کمونیسم برخواسته بودند. اورول این کتاب را در واقع برای اخطار به غرب در مورد گسترش کمونیسم نوشت. اما داستان این اثر را میتوان تا حدود زیادی به شرایط حاکم بر تمام جوامع تحت سلطه ی حکومتهای استبدادی تعمیم داد.
داستان در سال 1984 (35 سال بعد از تاریخ نگارش کتاب) در شهر لندن رخ میدهد. بعد از جنگ جهانی حاکمان کشورهای قدرتمند به این نتیجه رسیده اند که اگر جهان به همین ترتیب روند افزایش ثروت را ادامه دهد ارکان جامعۀ طبقاتی به خطر افتاده و حکومتشان سرنگون خواهد شد. آنها تنها راه جلوگیری از این امر را نابود کردن ثروت تولید شده در جنگی بی پایان میبینند و ...

4.
نام کتاب: خرابکاری عاشقانه
نویسنده: املی نوتومب
ترجمه: زهرا سدیدی
انتشارات مرکز
توضیحات: پدر امیلی نوتومب سفیر بلژیک بوده و به همین جهت او سه سال از دوران کودکی خود را در چین گذرانده است . این کتاب شرح مختصری بر آن دوران است . فرق کتاب با اکثر کتاب هایی که شخصیت اولشان یک کودک است در این می باشد که در خرابکاری عاشقانه از معصومیت و مهربانی کودکی سخن نمی رود . شخصیت اصلی کتاب دختری 7 ساله ، خشن و بدجنس است که عاشق جنگ و اسب می باشد . تجزیه و تحلیل های جالبی می کند و منطق کودکانه ، زیبا و در عین حال ترسناکی دارد . از نظر او آدم ها به 3 دسته زن ها ، دخترها و مسخره ها تقسیم می شوند . مسخره ها همیشه بی مصرفند . دخترها بی مصرف اما دوست داشتنی و زن ها تنها عناصر مفید جامعه می باشند . املی در عین زندگی در شهری کثیف و غریب ، در حالی که مغرور و سرکش و گستاخ است ، النا را می بیند دختری شدیدا زیبا ، بدجنس و خودشیفته . املی عاشق النا می شود و حاضر است برای جلب توجه او هر فداکاری ای بکند...
خانم نوتومب بلژیکی هست اما به دلیل شغل پدرش تا قبل از 17 سالگی موفق به دیدن اروپا نمی شود . او در ژاپن به دنیا آمده است .

5.
نام کتاب: تنهایی پر هیاهو
نویسنده: بهومیل هرابال
مترجم پرویز دوایی
توضیحات: تنهایی پرهیاهو عنوان کتابی از بهومیل هرابال نویسنده اهل چک است. او این کتاب را در فاصله سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ نوشت و از آن‌جا که در کشورش ممنوع‌القلم بود اثر در سال ۱۹۷۶ به صورت مخفیانه منتشر شد. اولین انتشار اثر در کشور چک به سال ۱۹۸۹ برمی‌گردد. داستان، برخلاف بیشتر آثار هرابال، در دوره سلطه نظام کمونیستی رخ می‌دهد. کتاب روایت تک‌گویی درونگرایانه یک کارگر پرس به نام آقای هانتا است. او در زیر زمینی مرطوب که انبار کاغذ باطله است روزگار می‌گذراند و کتاب‌هایی را که از سوی اداره سانسور به آن‌جا می‌آورند را خمیر می‌کند.آقای هانتا با خواندن این کتاب‌ها دنیا را به گونه‌ای دیگر می‌بیند ...

لطفا دقت داشته باشید که امکان انتخاب بیشتر از یک گزینه نیز وجود دارد
ضمنا خوشحال خواهیم شد نظرات و پیشنهاد های خودتون رو برای دوره های بعدی در همین تاپیک اعلام کنید
ممنونم و زنده باشید
تیم مدیریت تالار کتابخانه

تاپیک مرتبط:
اولین دور هم خوانی کتـــاب در باشگاه مهندسان ایران، بـــهار 94

آخرین ویرایش:

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
من دو کتاب "زندگی در پیش رو" و "تنهایی پر هیاهو" رو نخوندم و با توجه به خلاصه ای که اورده شده از این دو کتاب دوس دارم بخونمشون مخصوصا تنهایی پر هیاهو رو
ممنون از استارتر عزیز : )

SaNaZ Sa

عضو جدید
کاربر ممتاز
1984
خرابکاری عاشقانه
زندگی در پیش رو

ممنون از این تاپیک خوب.کارِ جالب و پرباریه
بهنظرم اگه کتاب ها به صورت تفکیک نویسنده ها و رمان نویسان معروف باشه بهتره!! یعنی از یک نویسنده معروف چندین آثار معروفشو منتخب کنید برای همخوانی!

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول کتاب ها رو چطور میشه تهیه کرد؟؟؟ باید خرید یا همینجا میشه PDF گرفت برای مطالعه؟!
دوم با فرض تهیه شدن کتاب، منطور از دور هم خوانی چیه؟؟؟ ینی می خونیم بعد نطراتمون رو می گیم!!! میشه یکم استارتر محترم روشن تر بگن من تجربه ای ندارم

Setayesh

مدیر تالار
دوستان عزیز لطفا به این لینک هم مراجعه کنید چون توضیحات تکمیلی اینجا داده شده:
اولین دور هم خوانی کتـــاب در باشگاه مهندسان ایران - بـــهار 94

نتیجه رای گیری کی اعلام میشه و فرصت مطالعه برای نقد تا کی خواهد بود؟

نظرسنجی به مدت یک هفته هست و فرصت مطالعه با توجه به حجم و محتوای کتاب برگزیده ، متعاقبا اعلام خواهد شد.

1984
خرابکاری عاشقانه
زندگی در پیش رو

ممنون از این تاپیک خوب.کارِ جالب و پرباریه
بهنظرم اگه کتاب ها به صورت تفکیک نویسنده ها و رمان نویسان معروف باشه بهتره!! یعنی از یک نویسنده معروف چندین آثار معروفشو منتخب کنید برای همخوانی!

سلام دوست گرامی
ممنون از نظرتون
در صورت استقبال کاربران برای دوره های بعدی کتاب ها با موضوعات و دسته بندی های متنوعی رو میشه در نظرسنجی قرار داد که بررسی آثار یک نویسنده ( به پیشنهاد شما) هم میتونه در دستور کار قرار بگیره.

اول کتاب ها رو چطور میشه تهیه کرد؟؟؟ باید خرید یا همینجا میشه PDF گرفت برای مطالعه؟!
دوم با فرض تهیه شدن کتاب، منطور از دور هم خوانی چیه؟؟؟ ینی می خونیم بعد نطراتمون رو می گیم!!! میشه یکم استارتر محترم روشن تر بگن من تجربه ای ندارم

ببینید بایدی وجود نداره
اما مسلما اولویت بر خرید کتاب هست
دوستانی که علاقه دارند از خرید پشیمون نمیشن چون این کتاب ها هرکدوم آثار برگزیده ی جهان هستن.
کسانی که در توان و دسترسشون هست به راحتی می تونن کتاب ها رو از کتابفروشی ها تهیه کنند
در غیر اینصورت میتونید از نت دانلود کنید.
و قسمت دوم سوالات شما
ظاهرا خیلی از دوستان تاپیک اصلی رو ندیدن.
لطفا این تاپیک رو هم مطالعه کنید:

آخرین ویرایش:

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز لطفا به این لینک هم مراجعه کنید چون توضیحات تکمیلی اینجا داده شده:

نظرسنجی به مدت یک هفته هست و فرصت مطالعه با توجه به حجم و محتوای کتاب برگزیده ، متعاقبا اعلام خواهد شد.

سلام دوست گرامی
ممنون از نظرتون
در صورت استقبال کاربران برای دوره های بعدی کتاب ها با موضوعات و دسته بندی های متنوعی رو میشه در نظرسنجی قرار داد که بررسی آثار یک نویسنده ( به پیشنهاد شما) هم میتونه در دستور کار قرار بگیره.

ببینید بایدی وجود نداره
اما مسلما اولویت بر خرید کتاب هست
دوستانی که علاقه دارند از خرید پشیمون نمیشن چون این کتاب ها هرکدوم آثار برگزیده ی جهان هستن.
کسانی در توان و دسترسشون هست به راحتی می تونن کتاب ها رو از کتابفروشی ها تهیه کنند
در غیر اینصورت میتونید از نت دانلود کنند.
و قسمت دوم سوالات شما
ظاهرا خیلی از دوستان تاپیک اصلی رو ندیدن.
لطفا این تاپیک رو هم مطالعه کنید:

اینو خونده بودم اما راسیاتش متوجه بحث نقد ش نشدم
اگه منظور از نقد و بررسی، اینه ک من اشکالات ادبی یا ترجمه یا ... من رشته ام مکانیکه ن ادبیات
اما اگه منظور اینه ک بگم از این بخشش خیلی خوشم امد چون ب این دلیل و این دلیل تونستم خوب تجسم کنم و ... این رو می تونم
میشه روشن کنید منظور از نقد و بررسی چیه_

Setayesh

مدیر تالار
اینو خونده بودم اما راسیاتش متوجه بحث نقد ش نشدم
اگه منظور از نقد و بررسی، اینه ک من اشکالات ادبی یا ترجمه یا ... من رشته ام مکانیکه ن ادبیات
اما اگه منظور اینه ک بگم از این بخشش خیلی خوشم امد چون ب این دلیل و این دلیل تونستم خوب تجسم کنم و ... این رو می تونم
میشه روشن کنید منظور از نقد و بررسی چیه_

خب مسلما هیچکدوم از ما نمیتونیم بگیم که به صورت حرفه ای کتاب، نقد می کنیم
و نه! هدف به هیچ عنوان بررسی اشکالات ادبی و نگارشی و ترجمه و ... نیست
همینکه شما نظرتون رو در مورد داستان و شخصیت ها ، چارچوب ، آغاز و پایان و یا حتی نویسنده و ... بدهید به نوعی نقد کتاب محسوب میشه.
و یا ساده تر اصلا نظرتون رو درمورد کتابی که خوندید بگید.
و در نهایت سعی خواهیم کرد که اصول نقد کتاب رو هم به مرور یاد بگیریم.
موفق باشید.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب مسلما هیچکدوم از ما نمیتونیم بگیم که به صورت حرفه ای کتاب، نقد می کنیم
و نه! هدف به هیچ عنوان بررسی اشکالات ادبی و نگارشی و ترجمه و ... نیست
همینکه شما نظرتون رو در مورد داستان و شخصیت ها ، چارچوب ، آغاز و پایان و یا حتی نویسنده و ... بدهید به نوعی نقد کتاب محسوب میشه.
و یا ساده تر اصلا نظرتون رو درمورد کتابی که خوندید بگید.
و در نهایت سعی خواهیم کرد که اصول نقد کتاب رو هم به مرور یاد بگیریم.
موفق باشید.
با تشکر

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
یعنی هر کس یه بخش از کتاب رو بخونه ضبط بکنه و مجموعه اش یه کتاب صوتی بشه؟؟

نه جناب مهندس
کتابی ک مشخص میشه رو همه میخونیم و نقد میکنیم نظرمونو در موردش میگیم.. از چ جاهاییش خوشمون اومد .. در مورد شخصیتای داستان حرف میزنیم...حسی ک کتاب بهمون داد... روند جلو بردن ماجرا و خیلی چیزای دیگه گپ میزنیم و گفتگو میکنیم : )

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

سال نو مبارک
:gol:

تشکر از ایده ی بسیار جذاب و جدیدتون

از بین کتابهای نامبرده کتاب 1984 مطالعه کردم

متن روانی داره ولی خسته کننده است

بعد 6 ماه زورکی تمومش کردم چون رغبتی به خوندنش نداشتم ولی یک دوست پیشنهاد مطالعه اشو داده بودن

به کتاب دوم رای دادم

امیدوارم بتونم فرصت کنم بخونمش

البته بعد اینکه پیداش کنم
:D

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام کتاب : نامه به کودکی که هرگز زاده نشد.
نویسنده : اوریانا فالاچی‏

سلام
مرسی از دعوتتون
خودم به شخصه قلم اوریانا فالاچی رو دوس دارم
قبلا کتابی هدیه گرفتم از ایشون و خوندمش و عاشق طرز نوشتنشم
این کتاب رو هم قبلا خوندم اما دلم میخواد دوباره بخونم

آخرین ویرایش:

باران 686

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر استارتر گرامی.
تبریک بابت این کار مفیدی که دارین در باشگاه انجام میدین.
فقط یه انتقادی دارم.اینکه کتاباییکه شما معرفی کردین هیچ کدوم از لحاظ محتوا با هم هم خوانی ندارن.البته من هیچ کدوم از کتابها رو نخوندم و فقط چکیده کتابها رو که شما لطف کردین در پستتون گذاشتین مطالعه کردم.بنظرم این جور نقد و بررسی کتاب کاملا غیر منطقیه چون موضوعات به هم ربطی ندارن یا اینکه لااقل نویسنده کتابها مشترک نیس که نقد و بررسی در مورد آثار یک نویسنده باشه نه 4 نویسنده متفاوت با 4 موضوع و ژانر متفاوت.
کلا از نظر من ایراد جدی داره.لطفا بررسی شود.
با تشکر

Setayesh

مدیر تالار
سلام دوستان عزیزم
ازینکه با نظرات خودتون ما رو در بهبود این برنامه همراهی میکنید بسیار ممنونم
خوش اومدید :gol:

سلام بر استارتر گرامی.
تبریک بابت این کار مفیدی که دارین در باشگاه انجام میدین.
فقط یه انتقادی دارم.اینکه کتاباییکه شما معرفی کردین هیچ کدوم از لحاظ محتوا با هم هم خوانی ندارن.البته من هیچ کدوم از کتابها رو نخوندم و فقط چکیده کتابها رو که شما لطف کردین در پستتون گذاشتین مطالعه کردم.بنظرم این جور نقد و بررسی کتاب کاملا غیر منطقیه چون موضوعات به هم ربطی ندارن یا اینکه لااقل نویسنده کتابها مشترک نیس که نقد و بررسی در مورد آثار یک نویسنده باشه نه 4 نویسنده متفاوت با 4 موضوع و ژانر متفاوت.
کلا از نظر من ایراد جدی داره.لطفا بررسی شود.
با تشکر

سلام دوست عزیز
ببینید قرار نیست ما همه ی کتاب ها رو با هم بخونیم.
نمیدونم دوستان عزیز تاپیک اصلی رو مطالعه کردند یا خیر ولی در اونجا کاملا توضیح دادم
اساس نظرسنجی بر این هست که تنها یک کتاب انتخاب بشه و همون خونده و نقد بشه در نتیجه اصلا مقایسه ای در کار نیست.
قبلا هم گفتم هنوز برای تخصصی کردن موضوعات قدری زود هست
مخصوصا در این دور که به نوعی محک میزان علاقه ی کاربران هست، تنها 5 کتاب رو پیشنهاد دادیم و انتخاب کتاب رو به عهده ی کاربران گذاشتیم.
در این پست راجع به معیارهای انتخاب کتاب ها توضیحاتی ارایه دادم، ممنون میشم مطالعه بفرمایید: #8

ضمن اینکه از پیشنهادت شما در مورد کتابهایی که فکر میکنید برای مطالعه در این برنامه مناسب هست، استقبال میکنیم.
ممنونم از نظرتون.

کاش کتاب بیشعوری هم جز کتاب هاتون بود
حیف شد .....

لطفا پیشنهاداتتون رو برای انتخاب کتاب ها در همین تاپیک بنویسید
انشالله در صورت استقبال و همراهی کاربران عزیز ، این برنامه در دوره های بعدی با اعمال نظرات کاربران عزیز و اصلاح کاستی ها ادامه خواهد داشت.

دوست عزیز ممنون از دعوتت.من از بین کتاب های معرفی شده فقط تنهایی پر هیاهو نوشته بهومیل هرابال رو خوندم پس نمی تونم نظر بدم اما خوشحال میشم توی مرحله دورخوانی دورهمی باشم.

اتفاقا خیلی هم بهتر میتونید نظر بدید
اگر این کتاب انتخاب بشه خیلی خوشحال خواهیم شد شما هم در کنار ما یکبار دیگه کتاب رو بخونید و در موردش صحبت کنید.

آخرین ویرایش:
بالا