عشق يا دوست داشتن؟

رزمنده

عضو جدید
تا عشق رو چی معنی کنیم. اگر منظور از عشق همون 18+ هست که حرف دکتر درسته. ولی عشق معانی گوناگونی داره عشق معنوی و عرفانی که در ابیات مولوی و حافظ و سعدی موج میزنه فرق فوکوله. در واقع عشق به معنای واقعی کلمه و همون عشق حقیقی عشق بی پایان به خداست.
به نظر من هردو (دوست داشتن و عشق) خوب و زیباست اما عشق چیز دیگریست.

helya.azad

عضو جدید
يعني دوست داشتنم كر و كور ميكنه؟يعني دوست داشتنم باعث ميشه كه فك كني طرف مقابلت بي عيبه؟اگه شما ميگيد:ممكنه تعريف تو از دوست داشتن تعريفي باشه كه من از عشق دارم.پس شما آنچه كه من عشق تعريف ميكنمو چي تعريف ميكنيد؟
تو يا واقعا متوجه منظور من نميشي يا اينكه منو دست انداختي!
اگه واقعا متوجه نميشي چي ميگم بايد حضوري بهت آموزش بدم اونم به روش ابن سينا!:biggrin:

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر دوتاش زیباست
تجربه شخصی من اینو میگه که در یک رابطه صحیح و منطقی اول دوست داشتن شکل می گیره یعنی علاقه منطقی
تو فرد مقابل رو دوست داری ولی دیوونش نیستی ولی بعد توی رابطه بعد از چند سال به مرحله ای می رسی که حاضری به خاطر اون جلوی گلوگه وایسی و من به این دومی میگم عشق..
عشق بهترین چیزیه که خدا آفریده ولی اگر در ابتدا با منطق و دوست داشتن شروع بشه ( مسیر عشق هموار نیست و باید با دوست داشتن همسفر باشه تا به مقصد برسه):gol:
بسیار زیبا گفتید.این نوع عشق که شما توصیفش کردید به نطر من دیگه عشق معمولی نیست .مقدس ترین عشقه . وبا ارزش ترین

Taghdir

عضو جدید
به نظر من هم دوست داشتن برتر هستش!
واژه ی عشق خیلی سنگینه و مختص هر شخصی نیست....انقدر مقدسه که
شامل هر کسی نیست
شاید کسی رو بی نهایت دوست داشته باشی اما عاشقش نیستی

سلطان احساس

عضو جدید
سلام به همه
به نظرم چه دوست داشتن چه عشق اگر توام با عقل و منتطق باشه واقعا زیباست
تفریط در هر چیزی بد جلوه میکنه
دوست داشته باشیم عشق بورزیم ولی افراط نکنیم
و اما نظر من عشق از دوست داشتن برتره
عشق تنهای مطلقه ولی دوست داشتن جامعه
عشق دلشورست بی قراریه اما دوست داشتن ارومه اونقد اروم که یادت میره
عشق با تپش هر لحظه معشوق جون میگیره اما دوست داشتن امریست طبیعی
و در اخر عشق نهایت دوست داشتنه بدون قید وبند

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
خوب نظر دکتر راجع به عشق های دوره ی نو جوانیه!!چون عشق سالم و درست نصیب هر کسی نمیشه.!یه نوع عشق ...عشق به پدر و مادر که نیازی به دوست داشتن نداره... از همون ابتدای زندگی ادم عاشق پدر و مادرشه.چرا؟ چون از اونا عشق میبینه..حالا عشق چیه؟ عشق شامل بخشش...گذشت...فداکاری... مهربونی...و دوست داشتنه. یه نوع عشق دیگه که بیشتر بین پسر و دخترا پیش میاد .نیاز به دوست داشتن داره...یه نفر واجب بر خودش میدونه که طرف رو دوست داشته باشه... یه نفر براساس نیاز هاش دوست داشتنش رو نشون میده.. که اونی که به خاطر نیاز بوده خوب هر زمانی که نیاز ها رفع بشن احتمالا دوست داشتنش هم به پایان میرسه... اما اونی که دوست داشتن رو واجب میدونه یعنی اینکه طرف مقابل رو دوست داره بهش علاقه پیدا کرده و داره عاشقش میشه که چه زمانی عاشق میشه .؟ زمانی که از طرف مقابل دوست داشتن و علاقه ببینه. که این عشق یک عشق سالمه ...البته این نظر من بود.

S.A.N.A.M

عضو جدید
سلام.منم با نظر النازجون كاملا موافقم.دوست داشتن در حد اعتدالش خوبه.

مهندکس

عضو جدید
با نظرتون خیلی موافقم.چون دوس داشتنای قبل ازدواج معمولا بی نتیجه می مونه..

در ضمن از امضاتونم خیلی خیلی خوشم اومد.

ENG.sani

عضو جدید
سلام به همگی:smile:
به نظر من دوست داشتن همراه با عشق خیلی قشنگتره...
در واقع هر چیزی در حد اعتدالش خوبه. نه عشق زیاد به کسی داشتن خوبه و نه اینکه کسی رو زیاد دوست داشته باشی!!!!!!
البته ناگفته نماند که جمله ی دکتر علی شریعتی خیلی زیبا بود و به نظر من هم دوست داشتن هز عشق بهتره;)

bahar naranj

عضو جدید
Eshgh zamanist ke bad az anke az ou joda shavi digaran ra ba ou moghayese mikoni va hameie anha ra dar moghabele ou kochak mibini.
Vaghti ashegh shodei ke buye atrash ra ruye pare parvane hes koni va zehnat az khaterate khoshe ou por shaved…..
Eshgh manande vielon ast,muzike an momken ast ghat shaved vali tarhaye an hamishe mimanand
Eshgh manande jang ast be rahati shoru mishavad amma be sakhti payan miyabad.
Eshgh yani hemayat,ehteramo alagheie 2 ensan be yekdigar…
Eshgh yani vaghf kardane tamame vojude khod baraye yek mojud.(che ensan,che gheyre ensan)
Eshgh yani ostekhano yek pelak,salha tanhaye tanha zire khak(didgahe razmandegan az eshgh be vatan)
Eshgh manand jive dar dast ast,agar angoshtane khod ra baz negah dari mimanad vali agar daste khod ra mosht koni az miyane angoshtanat farar mikonad.
Eshgh molaghate margo zendegist,molaghat dar noghteie ouj.faghat dar surate shenakhte eshgh ast ke mitavan be tajrobeie in molaghat nayel amad.dar gheyre insurat be donya miayi,zendegi mikoni va mimiri,vali dar haghighat bozorgtarin tajrobeye zendegi ra az dast dadei!
Eshgh 4 marhale darad:marhaleye aval hozur dar lahze ast,zira eshgh faghat dar zamane hal emkan pazir ast,dovomin ghadam dar rahe residan be eshgh in ast ke yad begiri chegune somume vojudat ra be asal tabdil koni,kheyli az mardom eshgh mivarzand vali eshghe anha ba somumi,hamchon:hesadat, khashm, nefrat, khodkhahi va ehsase malekiyat alude shod east,baraye birun randane in somum zamani ke halo havaye masmum bar to ghalabe mikonad hich kari anjam nade,faghat sabr kon va bogzar an sam be gheyre khod tabdil shaved.marhaleye sevom taghsim kardano bakhshidan ast,chizhaye manfi ra baraye khodat negah dar vali khubiha va zibayiha ra ba digaran taghsim kon.
Eshgh pulo mal nist ke betavan an ra jam kard,eshgh atro taravatist ke bayad ba digaran taghsim kard.har che bishtar bebakhshi bishtar bedast miavari va dar nahayat chaharomin marhale dar rahe residan be eshgh hich budan ast be mahze inke fekr koni kasi hasti,eshgh az jari shodan baz miestad.eshgh faghat az darune kasi be birun zaher mishavad ke kasi nabashad…

bahar naranj

عضو جدید
Farghe beyne eshgh va dust dashtan:

Eshgh va dust dashtan hargez ba ham yeki nistand…eshgh dar maghame majazi yek jusheshe kur ast va peyvandist az sare nabinayi va dust dashtan peyvandist khod agah va az ruye basirat,roshan va zolal, eshgh az gharize ab mikhorad va harche az gharize ab khorad bi arzesh ast,dust dashtan az ruh tolu mikonad,ta harja ke yek ruh ertefa darad. Eshgh ba shenasname bi ertebat nist va gozare faslha va salha bar an asar migozarad va dust dashtan dar varaye seno mazaj…eshgh yek faribe bozorgo ghavist,dust dashtan ye sedaghate samimi… eshgh khasheno tond ast va dar eyne hal na paydar,dust dashtan be letafat jan migirad,latifo narm ast va dar eyne hal paydar va sarshar az etminan…eshgh niruyi ast ke ashegh ra be suye mashugh mikeshanad va dust dashtan jazebeist ke harchand ham tarafe moghabel be ou posht konad be rasme vafadari baghi mimanad. Eshgh tamaloke mashugh ast va dust dashtan teshnegie mahv shodan dar dust…eshgh lazat jostan asto dust dashtan panah jostan…eshgh jabeja mishavad,sard mishavad,misuzanad,dust dashtan az kenare duste khish bar nemikhizad,sard nemishavad ke dagh nist,nemisuzanad ke suzanande nist…dar dust dashtan buye khiyanat be hich vajh be masham nemiresad vali dar eshgh khiyanat ra be vofur mitavan yaft…

elnaz gol

عضو جدید
Farghe beyne eshgh va dust dashtan:

Eshgh va dust dashtan hargez ba ham yeki nistand…eshgh dar maghame majazi yek jusheshe kur ast va peyvandist az sare nabinayi va dust dashtan peyvandist khod agah va az ruye basirat,roshan va zolal, eshgh az gharize ab mikhorad va harche az gharize ab khorad bi arzesh ast,dust dashtan az ruh tolu mikonad,ta harja ke yek ruh ertefa darad. Eshgh ba shenasname bi ertebat nist va gozare faslha va salha bar an asar migozarad va dust dashtan dar varaye seno mazaj…eshgh yek faribe bozorgo ghavist,dust dashtan ye sedaghate samimi… eshgh khasheno tond ast va dar eyne hal na paydar,dust dashtan be letafat jan migirad,latifo narm ast va dar eyne hal paydar va sarshar az etminan…eshgh niruyi ast ke ashegh ra be suye mashugh mikeshanad va dust dashtan jazebeist ke harchand ham tarafe moghabel be ou posht konad be rasme vafadari baghi mimanad. Eshgh tamaloke mashugh ast va dust dashtan teshnegie mahv shodan dar dust…eshgh lazat jostan asto dust dashtan panah jostan…eshgh jabeja mishavad,sard mishavad,misuzanad,dust dashtan az kenare duste khish bar nemikhizad,sard nemishavad ke dagh nist,nemisuzanad ke suzanande nist…dar dust dashtan buye khiyanat be hich vajh be masham nemiresad vali dar eshgh khiyanat ra be vofur mitavan yaft…
سلام بهارجون از نوشته هاتون خيلي خيلي ممنونم.خيلي جالب وزيبا بود.

راضیه (ت)

عضو جدید
...

...

سلام.من نه عشق رو دوس دارم نه دوس داشتن رو , چون همیشه یکی از طرفین خیانت میکنه. عقل بهتر از عشق و دوس داشتنه.....

elnaz gol

عضو جدید
سلام.من نه عشق رو دوس دارم نه دوس داشتن رو , چون همیشه یکی از طرفین خیانت میکنه. عقل بهتر از عشق و دوس داشتنه.....
سلام دوست عزيز.
بله نظر شما درست كه عقل بهتره ولي به نظر من اگه دوست داشتن با تعقل همراه باشه اونوقت كسي از طرف مقابلش خيانت نميبينه يا بهتر بگم قبل از اينكه طرف مقابلشو بشناسه بهش دل نميبنده.

mohammad vaghei

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم داشتن دوست:

گاه برای داشتن باید گذشت و در اوج تمنا باید نخواست فرق است بین دوست داشتن و داشتن دوست /دوست داشتن امریست لحظه ایی اما داشتن دوست استمرار لحظه های دوست داشتن است

rzha

عضو جدید
به نظرم داشتن دوست:

گاه برای داشتن باید گذشت و در اوج تمنا باید نخواست فرق است بین دوست داشتن و داشتن دوست /دوست داشتن امریست لحظه ایی اما داشتن دوست استمرار لحظه های دوست داشتن است
پس شما دوست من باش:smile:

island1991

عضو جدید
کاربر ممتاز
راسش منم این سوالو از خیلیا پرسیدم...خیلی هم درباره ش بحث کردم...
این جمع بندی از همه اوناست که ممکنه خیلی با نظر اولیه م فرق داشته باشه...
اما خب...من بهش رسیدم و فکر میکنم تا حدی درست باشه...

ما ممکنه خیلی از چیزا یا آدما رو دوست داشته باشیم اما الزاما عاشقشون نیستیم...
عشق یه مرحله بالاتر از دوست داشتنه که آدم حتی حاضره خودشو برای معشوق فدا کنه...(ممکنه واسه کسی که دوسش داری این کارو انجام ندی)
عشق معمولا با هوس تلفیق شده...یهویی به وجود میاد...حتی شاید به قول بعضی ها با یک نگاه...منطق و عقلی پشتش نیست...
فوران کورکورانه احساساته که ممکنه درست هم نباشه و گاهی به ضرر ادم تموم بشه...(البته به طور معمول)
همین هم باعث انجام خیلی از کارای غیر عادی و فداکاری ها در قبال معشوق میشه که ممکنه به نظر شخص سوم(یعنی کسی که از بیرون بهش نگاه میکنه) جنون آمیز باشه!!
همونطوری که خیلی زود به وجود میاد میتونه خیلی زود هم نابود شه و حتی تبدیل به نفرت شه!!(البته این نوع عشق)
اما دوست داشتن در طول زمان به وجود میاد و هر روز بیشتر میشه...با شناختی که از فرد پیدا میکنی و عقل و منطقی که به کار میگیری...
که میتونه در مراحل بالاتر تبدیل به همون عشق جنون آمیز بشه که فوق العاده ست! چون با هوس مخلوط نیست و میتونه تداوم داشته باشه!!
عشقی که بر پایه دوست داشتن و عقل به وجود بیاد نشاط میاره...سرزندگی میاره...به زندگی جهت میده...هدف میده...
اما عشق یهویی که هوس هم قاطیشه باعث رخوت و سستی میشه و انگیزه های لذت بردن از زندگی رو از بین میبره...

هر کدوم جایگاه خودشونو دارن اما به نظرم بهترین چیز دوست داشتنیه که منجر به عشق میشه!!
با عقل و منطق! نه صرفا بر پایه احساس!

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماکه بلاخره نفهمیدم عشق ودوست داشتن چه فرقی باهم دارن وبایدیکی روبخایم یاعاشقش باشیم؟به نظرمن آدم تایکیودوست نداشته باشه که عاشقش نمیشه درست نمیگم؟
من مامانمودوست دارم وحاضرم براش هرکاری بکنم ینی عاشقشم دیگه امادرموردهمسرعقیده ی من اینه که نبایدآدم عاشق کسی بشه وبخاطریه پسرخودشوبه آب وآتیش بکشونه حالارفت که رفت "این نشددیگری"چه فرقی میکنه آدم وقتی ازروی منطق وعقل و... ازدواج کردناخداگاه اون عشق توهمه چیه همون توزندگی بوجودمیادودونفری که باهم زندگی میکنن به هم عادت میکنن وهمودوست دارن مثه خونواده آدم مگه خونواده ای که توش به دنیامیادخودش انتخاب میکنه وازقبل ازتولدعاشق خونوادشه ،نه خب به مرورزمان میفهمه خونوادشودوست داره دوست داشتن ینی همین

"Dezire"

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا همه جزوِ تخیلات و اعتقاد ما به تفاوت معنایی بعضی از کلمه اس
جدیدا اینقدر دیگه این سوال رو شنیدم کم کم داره بدم میاد
عشق!..دوست داشتتن!///
چرا بین دو کلمه که از نظرِ ظاهری با هم فرق دارن تفاوت میذارین؟!؟!؟
همه ی اینا منتهی میشه به همون وابستگی عاطفیِ بینِ دو نفر
فقط تفاوتش که فکر میکنین تو این کلمه ها هم پیدا میشه شدتِ این وابستگی هست
:gol:

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
راسش منم این سوالو از خیلیا پرسیدم...خیلی هم درباره ش بحث کردم...
این جمع بندی از همه اوناست که ممکنه خیلی با نظر اولیه م فرق داشته باشه...
اما خب...من بهش رسیدم و فکر میکنم تا حدی درست باشه...

ما ممکنه خیلی از چیزا یا آدما رو دوست داشته باشیم اما الزاما عاشقشون نیستیم...
عشق یه مرحله بالاتر از دوست داشتنه که آدم حتی حاضره خودشو برای معشوق فدا کنه...(ممکنه واسه کسی که دوسش داری این کارو انجام ندی)
عشق معمولا با هوس تلفیق شده...یهویی به وجود میاد...حتی شاید به قول بعضی ها با یک نگاه...منطق و عقلی پشتش نیست...
فوران کورکورانه احساساته که ممکنه درست هم نباشه و گاهی به ضرر ادم تموم بشه...(البته به طور معمول)
همین هم باعث انجام خیلی از کارای غیر عادی و فداکاری ها در قبال معشوق میشه که ممکنه به نظر شخص سوم(یعنی کسی که از بیرون بهش نگاه میکنه) جنون آمیز باشه!!
همونطوری که خیلی زود به وجود میاد میتونه خیلی زود هم نابود شه و حتی تبدیل به نفرت شه!!(البته این نوع عشق)
اما دوست داشتن در طول زمان به وجود میاد و هر روز بیشتر میشه...با شناختی که از فرد پیدا میکنی و عقل و منطقی که به کار میگیری...
که میتونه در مراحل بالاتر تبدیل به همون عشق جنون آمیز بشه که فوق العاده ست! چون با هوس مخلوط نیست و میتونه تداوم داشته باشه!!
عشقی که بر پایه دوست داشتن و عقل به وجود بیاد نشاط میاره...سرزندگی میاره...به زندگی جهت میده...هدف میده...
اما عشق یهویی که هوس هم قاطیشه باعث رخوت و سستی میشه و انگیزه های لذت بردن از زندگی رو از بین میبره...

هر کدوم جایگاه خودشونو دارن اما به نظرم بهترین چیز دوست داشتنیه که منجر به عشق میشه!!
با عقل و منطق! نه صرفا بر پایه احساس!

انصافا باید بگم .. عالی گفتی

عشق یه مرحله بالاتر هست و خیلی هم حساس و خاصتر .. یه جورایی مثل اشیا قیمتیمون میمونه
و همیشه میگیم با چیزهای گرون قیمت و حساس نباید هر شوخی ایی کرد چون آسیب دیدن بهشون گرون تموم میشه

نمیخوام بگم دوست داشتن بی ارزش هست .. اون هم باارزش هست .. ولی معنای عام تر داره
.
.
:smile:

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
انصافا باید بگم .. عالی گفتی

عشق یه مرحله بالاتر هست و خیلی هم حساس و خاصتر .. یه جورایی مثل اشیا قیمتیمون میمونه
و همیشه میگیم با چیزهای گرون قیمت و حساس نباید هر شوخی ایی کرد چون آسیب دیدن بهشون گرون تموم میشه

نمیخوام بگم دوست داشتن بی ارزش هست .. اون هم باارزش هست .. ولی معنای عام تر داره
.
.
:smile:
ینی عشق مثه موبایله دیگه؟منظورتون اینه که عشق به یه آدم وعشق به یه وسیله مثه همه؟

uraniburg

عضو جدید
عشق چیزیه که به آدم انقدر قدرت میده که دیگه ترس براش معنا نداره...
چیزیه که وجودش سرشار از اون میشه و خالی از هرچیز دیگه...
چیزیه که وقتی آدم پیداش میکنه خودشو (منیتشو)گم میکنه و خود واقعیشو پیدا...
اصلا قابل بیان نیس...

bahareh85

عضو جدید
از نظر من، من به دنیا اومدم تا عاشق بشم و دوست بدارم، عشق (عشق معقول) دلیل آفرینشه
اگه یه دلیل برای ایجاد هستی وجود داشته باشه تکامله و تکامل چیزی جز عاشق شدن نیست.
دوست داشتن مقدمه و همراه عشق منطقی است و زندگی بدون عشق پوچ و بی هدفه