طریقه ذوب آهن و یک سوال دیگر

daynasor 2

عضو جدید
دوستان سلام
دو تا سوال دارم
می خوام قطعات فلزی بسازم یعنی قالب گیری کنم
1 ) چطور و با چه سوختی می تونم مقداری اهن رو در خونه ذوب کنم . اینطور که فهمیدم نقطه ذوب آهن 1538 سانتی گراده چطور این دما رو ایجاد کنم با زغال سنگ ! دیگه کلا بگید با چی ؟ چطوری ؟ از کجا ؟ چی ؟
2 ) همون طور که گفتم می خوام قالب گیری کنم پس نیاز به ارزونترین و سبک ترین و زود ذوب ترین و مقاوم ترین فلز دارم . البته می دونم اگه یک همچین ماده ای رو می شناختیم الان کره ماه قایق سواری می کردیم . کلا فلزی که به خواسته من نزدیک تره رو معرفی کنید . البته برای کار قالب گیری سوالای دیگه ای هم دارم فعلا این نقطه صفره .
ممنون از همه شما مهندسین گرامی
:confused::redface::surprised::smile:

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
دوستان سلام
دو تا سوال دارم
می خوام قطعات فلزی بسازم یعنی قالب گیری کنم
1 ) چطور و با چه سوختی می تونم مقداری اهن رو در خونه ذوب کنم . اینطور که فهمیدم نقطه ذوب آهن 1538 سانتی گراده چطور این دما رو ایجاد کنم با زغال سنگ ! دیگه کلا بگید با چی ؟ چطوری ؟ از کجا ؟ چی ؟
2 ) همون طور که گفتم می خوام قالب گیری کنم پس نیاز به ارزونترین و سبک ترین و زود ذوب ترین و مقاوم ترین فلز دارم . البته می دونم اگه یک همچین ماده ای رو می شناختیم الان کره ماه قایق سواری می کردیم . کلا فلزی که به خواسته من نزدیک تره رو معرفی کنید . البته برای کار قالب گیری سوالای دیگه ای هم دارم فعلا این نقطه صفره .
ممنون از همه شما مهندسین گرامی
:confused::redface::surprised::smile:

دوست عزیز توی خونه بدون امکانات نمیتونید این کار رو انجام بدید
در مورد سوال دوم چه فلزی آخه برای چه کاری چه چیزی ؟ مثلا آلیاژ قلع سرب کارتون رو راه میندازه ؟ مقاوم در برابر چی چیزی ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
نوع فلز مهمه ...و با دستگاه جوش شاید بشه .
مثلا اهن به محض ذوب شدن توسط دستگاه جوش به سرعت منجمد شده و اصطلاحا خودش را میگیرد.
قلع و سربی که دارای ناخالصی کمی باشند را هم میتوان به وسیله هویه های با قدرت بالا ذوب کرد.

daynasor 2

عضو جدید
ممنون که جوابم رو دادید ولی منظورم از تو خونه تو اتاقم که نبود یک انباری داریم میشه اونجا کار ذوب رو انجام بدم . چه چیزایی لازم داره ؟
من رشتم مواد نیست سر در نمیارم از الیاژ و ... چیزی بگید که دم دست باشه و راحت گیرم بیاد در ضن شرایطی که من می خوام برای کارم رو هم داشته باشه .
فرض کنید می خوام قطعات یک موتور سوختی رو در ابعاد هواپیمای مدل قالبگیری کنم . بتونه از این فشار جون سالم به در ببره و تغییر شکل نده یا مثلا برای قالبگیری مجسمه جوابگو باشه به راحتی نشکنه ارزونترین هم باشه .
تو این مایه ها باشه .

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون که جوابم رو دادید ولی منظورم از تو خونه تو اتاقم که نبود یک انباری داریم میشه اونجا کار ذوب رو انجام بدم . چه چیزایی لازم داره ؟
من رشتم مواد نیست سر در نمیارم از الیاژ و ... چیزی بگید که دم دست باشه و راحت گیرم بیاد در ضن شرایطی که من می خوام برای کارم رو هم داشته باشه .
فرض کنید می خوام قطعات یک موتور سوختی رو در ابعاد هواپیمای مدل قالبگیری کنم . بتونه از این فشار جون سالم به در ببره و تغییر شکل نده یا مثلا برای قالبگیری مجسمه جوابگو باشه به راحتی نشکنه ارزونترین هم باشه .
تو این مایه ها باشه .

سلام
چند ماه از سوال شما گذشته و شاید دیگه اهمیت نداشته باشه
ولی من یک جواب میدم شاید بعد ها بدرد یکی دیگه خورد
بهترین چیزی که میتونی باهاش آهن یا هر فلز دیگه رو ذوب بکنی هوا برشه!!!
من خودم با هوا برش شمش یک کیلو گرمی کروم رو هم ذوب کردم(کروم دمای ذوبش خیلی بالاتر از آهنه و نزدیک 1900 درجه هستش) مثل خودت منم قطعات خاص با ضریب ایمنی بالا میساختم و گاهی دنبال این بودم مثلا چیزی بسازم که سبک باشه ولی مقاومت زیادی داشته باشه که معمولا برای تیوبهای تحت فشار یا مخازن تحت فشار از این کارا میکردم . البته من کوره داشتم ولی آزمایش در ابعاد یکی دو کیلو رو با هوا برش میرفتم
آستیلن هم خوبه ولی من خودم از همین گاز مایع بوتان پروپان استفاده کردم و حتی همین متان گاز شهری.
تو خونه هم نکردی مهم نیست و فقط کافیه بری پیش یک صافکاری یا تانکر سازی یا هر جایی که هوا برش دارن
بوته یا یک تکه سنگ لازم داری که شمش رو داخلش بذاری و فندک رو بزنی و شعله رو روشن کنی
فقط اگر هوا برش ران کردی دقت کن و به اون طرفی که داره دما میده بگو از دسته زیری استفاده نکنه!!! اکسیژن زیادی توی محیط آزاد نکنه
چون قرار نیست برش بدیم و فلز رو اکسید کنیم!!!!
آهن رو هم ذوب کردم و آهن رو به راحتی در کمتر از 2 دقیقه ذوب میکنه .
من دسته هوا برش خودم آسیب دیده و توی این مدت چندین بار رفتم پیش یکی از دوستان تانکر سازم و اون زحمتش رو کشیده و شما هم به راحتی میتونید بدید براتون شعله بگیره
قشنگ خروجی بده به سوخت که تپل صدای فانتوم بده :D بعدشم اکسیژن که ضربه شعله بره بالا
میگن تا 1700 درجه اما با همین هوا برش تا مرز 2000 درجه هم گرفتم :D آستیلن هم که دیگه با لبای آدم بازی میکنه و میره بالا تا مرز 3000 درجه

ولی بپا شعله پس نزنه :w15:

فیلمم گرفتم تازه ! اگر دوست داری آپلود میکنم

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
چند ماه از سوال شما گذشته و شاید دیگه اهمیت نداشته باشه
ولی من یک جواب میدم شاید بعد ها بدرد یکی دیگه خورد
بهترین چیزی که میتونی باهاش آهن یا هر فلز دیگه رو ذوب بکنی هوا برشه!!!
من خودم با هوا برش شمش یک کیلو گرمی کروم رو هم ذوب کردم(کروم دمای ذوبش خیلی بالاتر از آهنه و نزدیک 1900 درجه هستش) مثل خودت منم قطعات خاص با ضریب ایمنی بالا میساختم و گاهی دنبال این بودم مثلا چیزی بسازم که سبک باشه ولی مقاومت زیادی داشته باشه که معمولا برای تیوبهای تحت فشار یا مخازن تحت فشار از این کارا میکردم . البته من کوره داشتم ولی آزمایش در ابعاد یکی دو کیلو رو با هوا برش میرفتم
آستیلن هم خوبه ولی من خودم از همین گاز مایع بوتان پروپان استفاده کردم و حتی همین متان گاز شهری.
تو خونه هم نکردی مهم نیست و فقط کافیه بری پیش یک صافکاری یا تانکر سازی یا هر جایی که هوا برش دارن
بوته یا یک تکه سنگ لازم داری که شمش رو داخلش بذاری و فندک رو بزنی و شعله رو روشن کنی
فقط اگر هوا برش ران کردی دقت کن و به اون طرفی که داره دما میده بگو از دسته زیری استفاده نکنه!!! اکسیژن زیادی توی محیط آزاد نکنه
چون قرار نیست برش بدیم و فلز رو اکسید کنیم!!!!
آهن رو هم ذوب کردم و آهن رو به راحتی در کمتر از 2 دقیقه ذوب میکنه .
من دسته هوا برش خودم آسیب دیده و توی این مدت چندین بار رفتم پیش یکی از دوستان تانکر سازم و اون زحمتش رو کشیده و شما هم به راحتی میتونید بدید براتون شعله بگیره
قشنگ خروجی بده به سوخت که تپل صدای فانتوم بده :D بعدشم اکسیژن که ضربه شعله بره بالا
میگن تا 1700 درجه اما با همین هوا برش تا مرز 2000 درجه هم گرفتم :D آستیلن هم که دیگه با لبای آدم بازی میکنه و میره بالا تا مرز 3000 درجه

ولی بپا شعله پس نزنه :w15:

فیلمم گرفتم تازه ! اگر دوست داری آپلود میکنم

خب دوست عزیزهوابرش داخل سنگ روش مطمئنی نیست!
سنگ ترک نمیکنه؟بعدم چطور2دقیقه ای ذوب میکنین؟2دقیقه:surprised::D
به نظرم همون سربو روشعله پیک نیک ذوب کنی خطرش کمتره!2دقیقه ایم ذوب میشه!
جدی فیلمشو بزارببینیم جالبه برام:)

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب دوست عزیزهوابرش داخل سنگ روش مطمئنی نیست!
سنگ ترک نمیکنه؟بعدم چطور2دقیقه ای ذوب میکنین؟2دقیقه:surprised::D
به نظرم همون سربو روشعله پیک نیک ذوب کنی خطرش کمتره!2دقیقه ایم ذوب میشه!
جدی فیلمشو بزارببینیم جالبه برام:)

سلام عزیز
نه هیچیش نمیشه فقط سبز میشه سنگه :D
دقیقا چون زمانش کمه سنگه هیچیش نمیشه
و اینکه شعله رو مستقیم روی فلز میگیری و تا یکم شیر سوخت رو بیشتر باز میکنی شروع میکنه به جرقه و ترکیدن و دود زیاد میکنه
همین که دود میوفته ذوب میشه
شاید 2 دقیقه هم کمتر بشه
اینم فیلم خدمت شما!
این مربوط به زمستون پارساله که من چند ماه پیش آپلودش کردم
و هوا از بس سرد بود لب جاده تا شعله رو بر میداشتی ذوب جامد میشد که البته برای کروم همینه
البته این برای بازی بود و چون ذوب رو نیاز داشتم توی چال و در داخل سالن ذوبش کردم که بتونم بریزم تو قالب
ولی اینم روی یک تکه موزائیک بود .

این شمش به شکل تکه بود و اندازه قوطی کبریت

سر پیک نیک ؟ اون که تا 400 تا به زور میره

http://lurgi.persiangig.com/video/Video0095.rar/download?3c30

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیز
نه هیچیش نمیشه فقط سبز میشه سنگه :D
دقیقا چون زمانش کمه سنگه هیچیش نمیشه
و اینکه شعله رو مستقیم روی فلز میگیری و تا یکم شیر سوخت رو بیشتر باز میکنی شروع میکنه به جرقه و ترکیدن و دود زیاد میکنه
همین که دود میوفته ذوب میشه
شاید 2 دقیقه هم کمتر بشه
اینم فیلم خدمت شما!
این مربوط به زمستون پارساله که من چند ماه پیش آپلودش کردم
و هوا از بس سرد بود لب جاده تا شعله رو بر میداشتی ذوب جامد میشد که البته برای کروم همینه
البته این برای بازی بود و چون ذوب رو نیاز داشتم توی چال و در داخل سالن ذوبش کردم که بتونم بریزم تو قالب
ولی اینم روی یک تکه موزائیک بود .

این شمش به شکل تکه بود و اندازه قوطی کبریت

سر پیک نیک ؟ اون که تا 400 تا به زور میره

http://lurgi.persiangig.com/video/Video0095.rar/download?3c30

سربpb رو روی پیک نیک منظورم بود.تازه پیک نیک ازسرشم زیاده ;)

ترنم تنها

عضو جدید
برای یه کوره کوچک با چوب و یه پمپ باد می تونی حتی آهن هم به نقطه ذوب برسونی