[ طراحی لرزه ای ] دیوار برشی Shear Wall

yasi

عضو جدید
دیوار برشی :

با نيروهاي جانبي مؤثر بر يك سازه ( در اثر باد يا زلزله ) به طرق مختلف مقابله مي شود كه اثر زلزله بر ساختمانها از ساير اثرات وارد بر آنها كاملا متفاوت مي باشد . ويژگي اثر زلزله در اين است كه نيروهاي ناشي از آن به مراتب شديدتر و پيچيده تر از ساير نيروهاي مؤثر مي باشند . عناصر مقاوم در مقابل نيروهاي فوق شامل قاب خمشي ، ديوار برشي و يا تركيبي از آن دو مي باشند . استفاده از قاب خمشي به عنوان عنصر مقاوم در مقابل نيروهاي جانبي بخصوص اگر نيروهاي جانبي در اثر زلزله باشند احتياج به جزئيات خاصي دارد كه شكل پذيري كافي قاب را تأمين نمايد .اين جزئيات از لحاظ اجرايي غالبا دست و پاگير بوده و در صورتي مي توان از اجراي دقيق آنها مطمئن شد كه كيفيت اجرا و نظارت در كارگاه خيلي بالا باشد از لحاظ برتري مي توان گفت كه ديوار برشي اقتصادي تر از قاب مي باشد و تغيير مكانها را كنترل مي كند در حالي كه براي سازه هاي بلند قاب به تنهايي نمي تواند در اين زمينه جوابگو باشد . حال به ذكر چند نمونه از ديوارهاي برشي مي پردازيم :
1-ديوار هاي برشي فولادي : بعضي مواقع ورقهاي فولادي به عنوان ديوارهاي برشي بكار مي روند . براي جلوگيري از كمانش موضعي چنين ديوارهاي برشي فولادي لازم است از تقويت كننده هاي قائم و افقي استفاده شود.
2-ديوارهاي برشي مركب :ديوارهاي برشي مركب شامل : ورقها ي تقويت شده فولادي مدفون در بتن مسلح ، خرپاهاي ورق فولادي مدفون در داخل ديوار بتن مسلح و ديوارهاي مركب ممكن ديگر ، كه تماما با يك قاب فولادي و يا با يك قاب مركب تؤام هستند مي شود .
3- ديوارهاي برشي مصالح بنايي : از دير زمان در ساختمانهاي مصالح بنايي از ديوارهاي مصالح بنايي توپر غير مسلح استفاده مي شده است ولي روشن شده است كه اين ديوارها از نقطه نظر مقاومت در مقابل زلزله ضعف دارند و لذا اكنون به جاي آنها از ديوارهاي برشي مسلح نظير ديوارهاي با آجر تو خالي و پر شده با دوغاب استفاده مي شود . 4-ديوارهاي برشي بتن مسلح : نوع ديگري از ديواهاي برشي ، ديوارهاي برشي بتن مسلح است كه در اين مقاله به آن مي پردازيم. يكي از مطمئن ترين روشها براي مقابله با نيروهاي جانبي استفاده از ديوار برشي بتن مسلح است . ديوار برشي به عنوان يك ستون طره بزرگ و مقاوم در برابر نيروهاي لرزه اي عمل مي كند و يك عضو ضروري براي سازه هاي بتن مسلح بلند و يك عضو مناسب براي سازه هاي متوسط و كوتاه مي باشد . انواع ديوار برشي بتن مسلح : دو نوع ديوار برشي بتن مسلح وجود دارد : 1-ديوار برشي در جا : در ديوار برشي در جا به منظور حفظ يكنواختي و پيوستگي ميلگرد هاي ديوار ، به قاب محيطي قلاب مي شوند . 2-ديوار برشي پيش ساخته : در ديوار هاي برشي پيش ساخته يكنواختي و پيوستگي با تهيه كليه هاي ذوزنقه شكل در طول لبه هاي پانل و يا از طريق اتصال پانلها به قاب توسط ميخهاي فولادي صورت مي گيرد . تأثير شكل ديوار : تعبيه بال در ديوارها براي پايداري و شكل پذيري سازه بسيار مفيد مي باشد .

PostModern

عضو جدید
برعکس نوشتی که خانوم ! ( اولش رو البته . بعد اون پائین درستش رو گفتی ) . دیوارهای برشی اتفاقا در ارتفاع متوسط و پائینه که بهتر جواب میدن و در سازه های بسیار بلند صرفا از قابهای خمشی و در بعضی موارد از ترکیب قاب و سیستم دوم ( یعنی مهاربند یا دیوار برشی ) استفاده میشه .

سازه هایی که با مهاربند یا دیوار برشی مقاوم میشن اصطلاحا در مقابل زلزله رفتار سخت دارن در حالیکه قابها رفتارشون نرمه . بدون اینکه بخوام برات توضیح بدم مبانی محاسباتش رو خودت هم میتونی از لغت سخت و نرم به رفتار اونها پی ببری . برای همین ارتفاع کم منطقه حکومت دیوار برشیه . ارتفاع خیلی زیاد هم مال قابه . توی ارتفاع متوسطه که هر دوتا سیستم به صورت ترکیبی استفاده میشه .

دیوارهای مرکب ( معمولا برعکس چیزی که گفتی . یعنی ورقهای فولاد در بتن دفن نمیشن بلکه مثل پوسته دور هسته بتنی قرار میگیرن و یک مقطع ساندویچی ایجاد میکنن ) بیشتر در سازه های موجود و برای مقاوم سازی به کار میرن . به ندرت از اونها در سازه جدید استفاده میشه .

اما همه اینها رو نوشتم بابت اینکه میخواستم این جمله رو بنویسم . خیلی خوشحالم که به دیوار برشی فلزی اشاره کردی . خیلی وقته که دلم میخواد این سیستم بین مهندسین ایران جا بیفته . حتی همینقدر که اسمش رو هم ببرین باز خوبه . ولی مبانی محاسباتش خیلی خیلی پیچیده تر از اینهاست ! شاید افتخار ایران باشه که بزرگترین طراح این سازه در دنیا و کسی که روش اصلی محاسبات دیوارهای برشی به اسم ایشونه یک ایرانیه . جناب آقای دکتر صبوری . اما خب مثل خیلی دیگه از متخصصین این مملکت ایشون هم فقط هفته ای دو ساعت میره به دانشگاه و تدریس میکنه و برمیگرده خونه . کسی هم ایشون رو نمیشناسه . حتی خیلی از مهندسین ! اما توی دنیا سازه های برشی فلزی رو به - روش صبوری - تحلیل میکنن !!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برعکس نوشتی که خانوم ! ( اولش رو البته . بعد اون پائین درستش رو گفتی ) . دیوارهای برشی اتفاقا در ارتفاع متوسط و پائینه که بهتر جواب میدن و در سازه های بسیار بلند صرفا از قابهای خمشی و در بعضی موارد از ترکیب قاب و سیستم دوم ( یعنی مهاربند یا دیوار برشی ) استفاده میشه .

--------------

سلام . خوب حالا که بحث عمرانی شد بهتره منم یه فضولی بکنم اونم اینکه شما هم یخورده اشتباه کردی . در سازه های بالای 50 متر استفاده از دیوار برشی یا مهاربند بصورت تک شدیداٌ منع میشه . شاید اگه یه سر به آیین نامه 2800 بزنی بهتر متوجه بشی . در ثانی شما خودت میگی سازه نرم داریم پس چطور میشه شما مثلاٌ یک سازه 20 طبقه رو فقط با قاب خمشی طراحی کنی ؟ توی اولین زلزله 30 سانتی حد اقل تکون میخوره سازه و وییییژ میاد پایین . توی سازه های بلند استفاده از سیستم های مرکب توصیه شده . یعنی مثلاٌ قاب خمشی بتنی همراه با دیوار برشی :)

PostModern

عضو جدید

--------------

سلام . خوب حالا که بحث عمرانی شد بهتره منم یه فضولی بکنم اونم اینکه شما هم یخورده اشتباه کردی . در سازه های بالای 50 متر استفاده از دیوار برشی یا مهاربند بصورت تک شدیداٌ منع میشه . شاید اگه یه سر به آیین نامه 2800 بزنی بهتر متوجه بشی . در ثانی شما خودت میگی سازه نرم داریم پس چطور میشه شما مثلاٌ یک سازه 20 طبقه رو فقط با قاب خمشی طراحی کنی ؟ توی اولین زلزله 30 سانتی حد اقل تکون میخوره سازه و وییییژ میاد پایین . توی سازه های بلند استفاده از سیستم های مرکب توصیه شده . یعنی مثلاٌ قاب خمشی بتنی همراه با دیوار برشی :)

واضحه ترکیب سیستمها در سازه های بلند بابت کنترل تغییر مکانها ( و تغییر شکلها ! ) و تعادل رفتار سازه های نرم و سخته . حتی چند ساله که خیلیها طراحی براساس نیرو رو گذاشتن کنار و دارن بر اساس تغییر مکانها و کنترل دریفت طراحی میکنن !

نگرفتم که کجاش رو گفتی ؟

گفتم دیوارهای برشی در ارتفاع پائین و متوسط جواب میده . واضحه که سیستم مهاربندی هم همینطور . 2800 هم همین رو گفته . تا 15 طبقه رو میذاره سیستم تک طراحی کنی ولی بعدش حتما یا باید ترکیبی بشه و یا قاب خمشی ویژه ! ( نفهمیدم که کجا گفته م که توی سازه بلند حق داری از سیستم تک استفاده کنی که میگی اشتباهه ؟!!! ) .

بعد هم باز باید یک سر دقیقتر به 2800 بزنی برای بحث قاب ! اون قابی که در ارتفاع بلند حق نداری ازش استفاده کنی و به قول خودت تغییر مکان جانبی بسیار زیادی داره ( که البته باز هم اینجوری که گفتی نیست و خیلی حساب و کتابهای دیگه هم داره ولی حالا ) قاب خمشی معمولیه ! نه قاب خمشی ویژه !!! اغلب سازه های بلند هنوز با سیستم قاب خمشی تک محاسبه میشن البته با تغییر مکانهای کنترل شده ! ( چندین و چند روش برای این کار هست که اگر نبود آئین نامه اجازه نمیداد مثلا یک سازه 150 متری رو با قاب طراحی کنی ! ) . و چون از 2800 مثال زدی اینجوری میگم وگرنه میتونی بری و در آئین نامه های معتبرتر مثل UBC یا EUROCODE یا ... هم بگردی و اینها رو ببینی .

جدای از دیتیلهایی که برای ویژه حساب شدن یک قاب توی آئین نامه ارائه میشه خوبه که خودت هم یک دید مهندسی حسی نسبت به رفتار یک قاب ویژه داشته باشی . اگر قرار باشه سازه بیست طبقه ای که گفتی 30 سانتیمتر تغییر مکان ( یا دریفت ؟! ) داشته باشه اونوقت یک سازه چهل طبقه باید چیزی در حدود یک متر ( چون رابطه ش خطی نیست که ! ) تغییر مکان داشته باشه اگر با قاب خمشی ویژه طراحی شده باشه ؟! واضحه در شرایط متعارف اینجوری نیست . یعنی این تغییر مکان کنترل میشه وگرنه تمام ساختمونها میومد پائین که !!! ( بجز در آسمانخراشهای بسیار بسیار بلند که اجازه رفتار همنوا با باد آروم بهش داده میشه و تو در طبقات بالاتر حرکت جانبی رو حس میکنی ! البته این سیستم رو هیچ آئین نامه ای تایید نکرده اما یکی از راههای شکستن سقف ارتفاعی محاسباته ! )

آخرین بحث . درسته که سازه های بلند باید یا با قاب خمشی ویژه طراحی بشن یا با سیستم ترکیبی ولی تقریبا از لحاظ اجرایی به ندرت اتفاق میفته که در این حالت از قاب بتنی استفاده بشه و تقریبا نود درصد موارد از قاب فلزی استفاده میشه ! ترکیب اون هم در ارتفاع زیاد با دیوار برشی بتنی منع آئین نامه ای نداره ولی حرفه ای هم نیست ! یک محاسب حرفه ای در ارتفاع بالا از قاب خمشی ویژه فلزی به تنهایی و یا قاب خمشی متوسط فلزی به همراه مهاربندی خارج از مرکز ( EBF ) و نه حتی مهار هم مرکز استفاده میکنه ! ( و خوب در سازه های بسیار بلند قاب خمشی ویژه فلزی و دیوار برشی فلزی ( که شاهکار محاسباته ! ) و یا مهار خارج از مرکز ( که چندان حرفه ای نیست ! ) )

گرفتی چی شد ؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: yasi

PostModern

عضو جدید
من که اخر نفهمیدم چی شد!!!!!!!!!!!!!!:surprised:

چرا ؟

خوب بذار کامل و ساده بگم . اولا میدونی که ما دو جور بار داریم . یکی بارهای ثقلی ( یعنی بارهایی که تاثیر اونها در اثر وزن ساده افراد و اجسام و برف و ... است ) و یکی بارهای دینامیکی ( یعنی بارهایی که با ماهیت رفتاری غیر ثقلی و دینامیکی به سازه اثر میکنن . مثل بار زلزله یا باد یا انفجار یا ضربه راکت و موشک و ... که البته نوع و شیوه بارگذاری اونها با هم فرق داره ) .
یک ساختمون معمولی ( منظورم اسکلت بندیه نه غشایی یا پوسته یا کششی یا فضایی یا ... ) همیشه برای بارهای طبیعی ثقلی محاسبه میشه . این سیستم مثلا ترکیب سقفی بوده که بارها رو به تیرها یا ستونها منتقل کرده و اونها هم به عنوان عناصر باربر به زمین منتقل کرده ن . اما بارهای دینامیکی ( که چون بیشتر زلزله و باد مد نظره به اشتباه بار جانبی هم گفته میشن ! ) . همون ساختمون دو جور میتونه در مقابل بارهای دینامیکی مقاومت کنه . یا اینکه همون سیستم باربر ثقلی به صورت کاملا ساده استفاده بشه ( یعنی اسکلتهای معمولی فلزی ) و فقط نقش باربری ثقلی رو داشته باشه که در این حالت باید یک سیستم دوم بهش اضافه بشه تا بار جانبی رو تحمل کنه . و یا اینکه سیستم اصلی باربر سازه جوری محاسبه بشه و اتصالاتی داشته باشه که بتونه همزمان بار جانبی رو هم خودش تحمل کنه . یعنی قاب خمشی ( اسکلت فلزی با اتصالات نیمه گیردار و یا گیردار اسمی و هر نوع قاب بتنی ) .

اسکلتهای بتنی همیشه قاب خمشی محسوب میشن چون اتصالات اونها تحمل انتقال لنگر رو داره و کل سازه به صورت یکپارچه در مقابل بار جانبی دچار خمش میشه . ولی سازه های فلزی در حالت متعارف دارای اتصالات غیر گیردار هستن و نمیتونن بار جانبی تحمل کنن . پس باید با سیستم جانبی ترکیب بشن . این سیستم میتونه دیوار برشی باشه یا مهاربند .

اما قابها هم یک نوع ندارن . بسته به محاسبه اتصالات سازه فلزی و شیوه اجرای اون و یا نوع آرماتورگذاری سازه بتنی ممکنه قابهای مختلفی وجود داشته باشه . بتنی معمولی ( یعنی یک سازه بتنی کاملا عادی بدون رعایت جزئیات آرماتورگذاری خاص آئین نامه ) . بتنی متوسط ( یعنی قاب بتنی با رعایت جزئیات آرماتورگذاری در شکل پذیری متوسط ) . و بتنی ویژه ( یعنی قاب بتنی با رعایت جزئیات آرماتورگذاری برای رسیدن به شکل پذیری زیاد ) . و همینطور قاب فلزی متوسط یا ویژه . رفتار اینها با هم فرق داره و محدوده استفاده اونها متغیره . ( هرچند بیش از توصیه آئین نامه بر اساس تجربه طراحی محاسب انتخاب میشه و حتی لحاظ کردن معماری طرح و ... )

حالا سیستمی رو که اسکلت فلزی معمولی داره و باید با دیوار برشی یا مهاربند تقویت بشه معمولا تا حدود ده دوازده طبقه استفاده میکنن . حتی تا چند طبقه بیشتر بر اساس نوع دیوار برشی یا مهاربند . بعد از این دیگه نمیشه از این سیستم استفاده کرد . باید از قاب خمشی استفاده بشه . معمولا اگر این قاب فلزی باشه ترجیح داده میشه از قاب ویژه فلزی به تنهایی استفاده بشه و بعضی وقتها هم به همراه دیوار برشی بتنی . ولی اگر قاب خمشی بتنی باشه معمولا با دیوار برشی بتنی ترکیب میشه . در شرایط عادی که قاب خمشی متوسط استفاده میشه و داره با دیوار برشی یا مهاربند ترکیب میشه تا ساختمونهای بیست سی طبقه رو جواب میده . یعنی ارتفاع متوسط . اما وقتی این رو هم رد کنی و بری سراغ ساختمونهای بلند متعارف ( مثلا چهل طبقه ) دیگه باید از قاب خمشی ویژه استفاده کنی . اینجا دیگه به ندرت از قاب بتنی استفاده میشه چون بتن ریزی در اون ارتفاع و مسایل اجرایی اون کار رو سخت میکنه و معمولا از قاب فلزی ویژه استفاده میشه . این قاب ممکنه تنها و یا در ترکیب با سیستم جانبی استفاده بشه . باز اینجا هم مهاربندی به وضوح اجرایی تر از دیوار برشی بتنیه . اما اگر به هر دلیل از قاب خمشی بتنی ویژه استفاده بشه از دیوار برشی بتنی ویژه هم استفاده میشه . و در حد نهائیش ساختمونهای بلندتره که اگر میخواد از اسکلت استفاده بشه باید قاب ویژه فلزی باشه به همراه دیوار برشی فولادی ! وگرنه دیگه نمیشه از سیستم اسکلت استفاده کرد و باید رفت سراغ سیستمهای خاص ( مثل سیستم تیوبی یا ... )

خوب ؟ این کل قصه بود . حالا از اولش شروع کن و هرجا رو که گیجت میکنه بگو تا باز برات بگم

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بازم سلام . خوب منم بیشتر از اینکه بخوام بگم اشتباه میکنی خواستم تایید کنم حرفت رو . بیشتر معضل منم این بود که یک موقع فکر نکنن مثلا یه ساختمون 20 طبقه رو الله بختکی برند بالا و یا علی از تو مدد بشه . در مورد ساختمون های بلند هم قبول دارم حرفت رو . البته باید توجه کنی که ساختمون های خلی بلند یا همون آسمون خراش ها هم به همین راحتی نیست با قاب و اینا باشه و اصلاٌ طراحی اونها روی مبنای یک قضیه دیگست که خوب فکر نکنم تو حوصله مهندسی معماری بگنجه . خواستی بریم تو عمران بیشتر حرف بزنیم .

PostModern

عضو جدید
فکر نکنم بچه های معماری اینجوری فکر کنن ! من توی تالار عمران زیاد چیز نمی نویسم ولی اینجا چرا ! مسلما همه میخوان سازه رو درست و حرفه ای طراحی و محاسبه کنن . حتی فکر کنم از اینجا به بعدش بیشتر به درد همینجا بخوره . آخه تا حالا هیچ آسمانخراشی توی ایران طراحی و محاسبه نشده !

توی اون ارتفاع نیروی حاکم نیروی باد و جریانهای گردابی اطراف بدنه ساختمونه . سیستم اسکلت هم فقط با محاسبات بسیار پیچیده و در شرایط خاص جواب میده . بعدش سیستمهای دیگه مثل تیوب و دکهای مهاربندی شده قطری و ... به کار میره . از این یکی فقط تئوریش رو بلدم و مثل اونهای دیگه نیست که طراحی کرده باشم و بتونم با تجربه خودم حرف بزنم . حتی سیستمهای ترکیبی از بتن پیش تنیده و کابل . همه اینها رو دیده م . ولی راستش محاسبه اینها دیگه خیلی حرفه ایه !

( این رو هم قبلا گفتم و باز هم میگم که بیشتر دلم میخواست این تاپیک باعث بشه ایده دیوار برشی فلزی بین مهندسین رایج بشه . این خیلی مهمه و میتونه در محاسبات سازه ( به خصوص وقتی که ظرافتهای معماری مد نظر باشه ) تحول بزرگی ایجاد کنه . در مقاوم سازی هم )

maxer

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر نکنم بچه های معماری اینجوری فکر کنن ! من توی تالار عمران زیاد چیز نمی نویسم ولی اینجا چرا ! مسلما همه میخوان سازه رو درست و حرفه ای طراحی و محاسبه کنن . حتی فکر کنم از اینجا به بعدش بیشتر به درد همینجا بخوره . آخه تا حالا هیچ آسمانخراشی توی ایران طراحی و محاسبه نشده !

توی اون ارتفاع نیروی حاکم نیروی باد و جریانهای گردابی اطراف بدنه ساختمونه . سیستم اسکلت هم فقط با محاسبات بسیار پیچیده و در شرایط خاص جواب میده . بعدش سیستمهای دیگه مثل تیوب و دکهای مهاربندی شده قطری و ... به کار میره . از این یکی فقط تئوریش رو بلدم و مثل اونهای دیگه نیست که طراحی کرده باشم و بتونم با تجربه خودم حرف بزنم . حتی سیستمهای ترکیبی از بتن پیش تنیده و کابل . همه اینها رو دیده م . ولی راستش محاسبه اینها دیگه خیلی حرفه ایه !

( این رو هم قبلا گفتم و باز هم میگم که بیشتر دلم میخواست این تاپیک باعث بشه ایده دیوار برشی فلزی بین مهندسین رایج بشه . این خیلی مهمه و میتونه در محاسبات سازه ( به خصوص وقتی که ظرافتهای معماری مد نظر باشه ) تحول بزرگی ایجاد کنه . در مقاوم سازی هم )

من با postModern موافقم ........ درسته که معمار زیاد کاری با محاسبات عمرانی نداره.....ولی فکر میکنم یه معمار برای این که بتونه یه طرح خوب و با ظرافت بالایی را ارائه کنه باید حد اقل بخشی از سازه و محاسبات عمرانی رو بلد باشه ......حداقل من که اینطور فکر میکنم...... گر چه شاید لزومی نداره که معمار از کار عمران سر در بیاره......ولی دانستنش که عیب نیست......

در ضمن این موضوعات انقدر جالبه که توی هر تاپیکی نوشته بشه ما دنبالش میکنیم...;)

archi_arch

مدیر بازنشسته
منم با bkk موافقم
من خودم به شخصه دوست دارم از اینها سر در بیارم فقط مشکلم بیشتر تو اصطلاحات رایج عمرانه اخه به ما بعضی چیزها رو به یه اسم دیگه میگن ولی تو کارای حرفه ای یه اسم دیگه داره!!!!!!!!!!خیلی ها رو هم اصلآ نمیگن!

ممنون پست مدرن عزیز از توضیحاتت خیلی خوب توضیح داده بودی.
فقط من چند تا سوال داشتم!(چون همونطور که قبلا هم گفته بودم من خیلی تو کارای اجرایی ناشیم!خلاصه ببخشید اگه سوالام مسخره است بنابراین اگه حوصله داشتین جواب بدین!!!مرسی)
اول اینکه منظورتون از دیوار برشی و مهاربند همون بادبنده و دیواری که بادبند و شامل میشه؟اخه من غیر از این چیزی نشنیدم!
بعد اینکه این قاب که میگین یعنی چی؟ما تو ایستایی درباره ی لنگر و خمش و برش چیزهایی خوندیم ولی کاربرد اونها رو تو کار به ما نگفتن!

• Like
واکنش ها: baby

PostModern

عضو جدید
نه . البته توضیحش با نوشتن خیلی سخته و بهتره که جلوی آدم باشی تا بشه نوشت و ترسیم کرد و یاد داد ولی ...
مهاربند اون اعضاء عموما ضربدریه که توی ساختمونهای فلزی میبینی . چون قبل از نیروهای زلزله برای مقابله با نیروهای جانبی باد به کار میرفته به بادبند هم معروفه . اما دیوار برشی یک دیوار حجیم و جداگانه ست که البته به اسکلت هم اتصال داره و همون کار رو انجام میده . یعنی در مقابل نیروهای جانبی مقاومت میکنه . وقتی این دیوار به صورت بتنی اجرا بشه ( که توی ایران همیشه اینجوریه ) کاملا میتونی تشخیصش بدی . یک دهانه ساختمون کاملا با یک دیوار بتنی ( از روی پی تا آخرین تراز ساختمون ) پوشیده شده ! در حالیکه در شرایط عادی این بخش باید یا با دیوار معمولی و آجر و ... پوشونده بشه یا پنجره داشته باشه یا ... . ولی وقتی دیوار برشیه تمام دهانه با دیوار بتنی بسته میشه . این فعلا بهترین راهیه که میتونم بهت بگم تا بتونی وقتی از کنار ساختمونهای در حال اجرا رد میشی دیوار برشی رو تشخیص بدی .
اما قاب . ببین یک اسکلت ساختمونی از تعدادی تیر و ستون درست شده . اگر تیرها با اتصالات ساده به ستونها وصل شده باشن و نتونن لنگر تحمل کنن میشه یک اسکلت ساده . مثل خیلی از ساختمونهای فلزی . ولی اگر تیر جوری به ستون وصل بشه که در محل اتصال بتونه لنگر رو تحمل کنه اونوقت میشه قاب . مثل همه ساختمونهای بتنی و بعضی از سازه های فلزی .
ضمنا ممکنه الان خوب متوجه نشی ولی بعدها اگر یک مهندس سازه رودررو بخواد همینها رو بهت یاد بده میتونه طی یک ساعت تمام اصول اولیه اینها رو برات توضیح بده . بنابراین از این بحثها نترس و هر سوالی داری بپرس تا کم کم برات حل بشه .

nino

مدیر بازنشسته
ولی اگر تیر جوری به ستون وصل بشه که در محل اتصال بتونه لنگر رو تحمل کنه اونوقت میشه قاب . مثل همه ساختمونهای بتنی و بعضی از سازه های فلزی .

پست مدرن جان منظورت از اين اتصالات استفاده از بيس پليت يا كلاف هاي فولاديه ؟

PostModern

عضو جدید
پست مدرن جان منظورت از اين اتصالات استفاده از بيس پليت يا كلاف هاي فولاديه ؟

نه . بیس پلیت که به صفحه پای ستون یا هر صفحه ای که قراره یک بخش جدید روی اون متصل بشه و بالا بره میگن . منظورت رو از کلاف فولادی هم متوجه نشدم . آخه کلافها همیشه بتنی هستن و با آرماتور مسلح میشن ! این اسمی که میگی یعنی کلاف معمولا اگر در اسکلت استفاده بشه برمیگرده به ساختمونهای مصالح بنایی ! نه بتنی یا فلزی ! یعنی جایی که ساختمونی رو با دیوارهای باربر میسازن و از کلافهای قائم و افقی بتنی برای یکپارچگی ساختمون استفاده میشه . مثل یک کمربند که دور بنا رو بگیره !
ببین منظور از اتصال اون محلیه که تیر به ستون میرسه . براساس اینکه با چه دیتیلی اینها به هم متصل بشن ممکنه اون اتصال مفصلی باشه یا تحمل لنگر رو هم داشته باشه .
( به قول دختر خانوم آرشیتکت مشکل اینه که اون تعریفی که از هرچیزی داری ممکنه با اون اصطلاح متداولش فرق داشته باشه . برای همین دچار اشکال میشی . ولی عیبی نداره . بحث رو ادامه بدین . کم کم دستتون میاد )

PostModern

عضو جدید
ببینم . شماها جدی دوست دارین چیزهای اولیه محاسباتی رو یاد بگیرین ؟ حال و حوصله ش رو هم دارین ؟ همت و پشتکارش رو هم ؟

اگر دارین و قول میدین که با برنامه ریزی درست جلو برین تا وقتی که باشم یک سری چیزها رو بهتون یاد میدم .

archi_arch

مدیر بازنشسته
ممنون خیلی خوب توضیح داده بودی فهمیدم چی شد گرچه تا الان تو کار ندیدم!فقط میشه یه کم درباره ی این ها هم توضیح بدی؟
اتصالات گیر دار و غیر گیردار و .... (اصلآ گیر یعنی چی؟!)
ساختمان با مصالح بنایی؟
دیوار برشی با بتن مسلح(یعنی تو بتن دیوار به صورت پیوسته میلگرد میذارن؟به چه شکل؟بعد گفته شده تعبیه ی بال!!بال یعنی چی؟!)
راستی کسی عکسی از این قابها نداره؟
ببینم . شماها جدی دوست دارین چیزهای اولیه محاسباتی رو یاد بگیرین ؟ حال و حوصله ش رو هم دارین ؟ همت و پشتکارش رو هم ؟

اگر دارین و قول میدین که با برنامه ریزی درست جلو برین تا وقتی که باشمیک سری چیزها رو بهتون یاد میدم .
:w16:علاقه و حوصله اش که هست:w14:
من که موافقم;)

nino

مدیر بازنشسته

پست مدرن جان اگه اين كارو بكني كه خير دنيا و آخرت رو ببيني . دعاي يه عده معمار ( مخصوصا من كه همه چيزو قاطي مي كنم ) پشت سرت . :smile:

اگر دارین و قول میدین که با برنامه ریزی درست جلو برین تا وقتی که باشم یک سری چیزها رو بهتون یاد میدم .

باشي ؟ مگه كجا ميخواي بري ؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون خیلی خوب توضیح داده بودی فهمیدم چی شد گرچه تا الان تو کار ندیدم!فقط میشه یه کم درباره ی این ها هم توضیح بدی؟
ساختمان با مصالح بنایی؟
دیوار برشی با بتن مسلح(یعنی تو بتن دیوار به صورت پیوسته میلگرد میذارن؟به چه شکل؟بعد گفته شده تعبیه ی بال!!بال یعنی چی؟!)

------------------------------------------------------------------

من سلام . آقا شرمنده من فضولی کنم یکم توضیح بدم . اتصال گیردار اتصالی هستش که توی اون شما تیر و ستون یکپارچه داری . یعنی برای تیر هر اتفاقی که بیافته ستون هم درگیر هستش . این اتصال با قرار دادن یک صفحه ورق روی تیر و جوش دادن اون به ستون با اصطلاح ورق کله گاوی درست میشه . اتصال ساده همون اتصالی هستش که یک نبشی به ستون جوش داده میشه و تیر روی اون قرار میگیره و در تیر ساده به حساب میاد . توی اصطلاحات اجنبی ها به Pinned معروفه . اون تیر گیردار هم Fixed نامیده میشه .
اما دیوار برشی . شما فکر کن یکه دیوار از بتن به ضخامت 20-30 سانت با مشبک میلگرد رفته بالا . نه دری توش هست نه پنجره ای . ( حالا شما در این حد بدون ) . این دیوار هم نقش مهاربند ( بادبند ) رو داره هم ستون هم تیر .. همه چی هستش :)

ساختمان با مصالح بنایی ساختمان های ساده روستایی به حساب میاند . یک سری ساختمون دم دستی با محاسبات ساده . در حد 1-2 طبقه .

archi_arch

مدیر بازنشسته
ساختمان با مصالح بنایی؟

------------------------------------------------------------------

من سلام . آقا شرمنده من فضولی کنم یکم توضیح بدم . اتصال گیردار اتصالی هستش که توی اون شما تیر و ستون یکپارچه داری . یعنی برای تیر هر اتفاقی که بیافته ستون هم درگیر هستش . این اتصال با قرار دادن یک صفحه ورق روی تیر و جوش دادن اون به ستون با اصطلاح ورق کله گاوی درست میشه . اتصال ساده همون اتصالی هستش که یک نبشی به ستون جوش داده میشه و تیر روی اون قرار میگیره و در تیر ساده به حساب میاد . توی اصطلاحات اجنبی ها به Pinned معروفه . اون تیر گیردار هم Fixed نامیده میشه .
اما دیوار برشی . شما فکر کن یکه دیوار از بتن به ضخامت 20-30 سانت با مشبک میلگرد رفته بالا . نه دری توش هست نه پنجره ای . ( حالا شما در این حد بدون ) . این دیوار هم نقش مهاربند ( بادبند ) رو داره هم ستون هم تیر .. همه چی هستش :)

ساختمان با مصالح بنایی ساختمان های ساده روستایی به حساب میاند . یک سری ساختمون دم دستی با محاسبات ساده . در حد 1-2 طبقه .
ممنون از توضیحاتتون لطف کردین:) فقط اگه یکی بال رو هم توضیح بده ممنون میشم!
البته راستش من یه کم گیج شدم!
مگه میشه ستونها و تیرها با هم ارتباط نداشته باشن!!!مگه همه به هم وصل نیستن؟!!!!بعد اینکه مگه همه ی تیرها با صفحه ورق و نبشی به هم متصل نمیشن؟
بعد گفتین مشبک این مایل کار میشه یا قائم؟یعنی میخوام بدونم شکل قرارگیریه این میلگردها هم بسته به کار فرق داره؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحاتتون لطف کردین:) فقط اگه یکی بال رو هم توضیح بده ممنون میشم!
البته راستش من یه کم گیج شدم!
مگه میشه ستونها و تیرها با هم ارتباط نداشته باشن!!!مگه همه به هم وصل نیستن؟!!!!بعد اینکه مگه همه ی تیرها با صفحه ورق و نبشی به هم متصل نمیشن؟
بعد گفتین مشبک این مایل کار میشه یا قائم؟یعنی میخوام بدونم شکل قرارگیریه این میلگردها هم بسته به کار فرق داره؟

این بک اجرای دیوار برشی هستش . یک مشبک عمودی و افقی در دو سمت دیوار ( بیرون و داخل ) به همراه یک سری میلگرد های عمودی ( طولی ) برای حالت ستونی دیوار .

ارتباط تیر ها و ستونها دو نوع هستش . یک نوع اتصال گیردار . یعنی شما یک ورق به ستون جوش میدید و تیر رو روی اون قرار میدید و روی تیر هم یک ورق دیگه قرار میدید . در نهایت این مدل اتصال رخ میده :

و در حالت دوم اتصال ساده داریم که یه نبشی به ستون جوش میدند و تیر رو روی اون قرار میدند و والسلام . این اتصال ساده هستش .البته اینطور که بوش میاد ایستایی پاس نکردید ؟!
بال هم که اسمش روشه . بال .. شما اگه یک پروفیل تیرآهن و نگاه کنید مثل I میمونه . اون قسمت های افقی اسمشون بال هستش و قسمت عمودی جان .

• Like
واکنش ها: nino

PostModern

عضو جدید
خوب تا شماها بحث رو ادامه میدین من اینجا داخل پرانتز یک سری چیزهای اولیه رو توضیح میدم که شاید بد نباشه اینجوری ( یعنی با تعریف مشهورترش ) یاد بگیرین تا راحت تر راجع به خیلی چیزها بحث کنین . سالهای سال ساختمونها رو با مصالحی مثل سنگ و آجر و خشت و اینجور چیزها به همراه ملاتهای مختلف میساختن . به اینها میگن مصالح بنایی . یعنی مصالحی که در بنایی سنتی از اونها استفاده میشده . ساختمونهایی رو هم که با این مصالح و به همون شیوه قدیمی میسازن به اسم ساختمونهای بنایی یا ساختمونی که با مصالح بنایی ساخته شده صدا میزنن . تا چند قرن قبل تمام ساختمونهای جهان همینجوری ساخته میشد . در ساختمونهای بنایی معمولا جرزهای قطور ( یعنی دیوارها یا کرسی چینی های با عرض زیاد ) دورتادور ساختمون و یا حتی دورتادور هر اتاقی رو میگرفت . باید نمونه های این جرزها رو در خونه های قدیمی خیلی دیده باشین . این جرزها برای این ساخته میشد که بار سقف یا طبقه بالاتر رو تحمل کنه . الان اگر دوتا جعبه رو روبروی هم قرار بدین و روی اونها یک چیزی مثل سینی یا تخته بذارین دقیقا میشه مدل همین ساختمونها . اون جعبه ها نقش جرز رو بازی میکنن و اون سطحی که روی اونها نشسته و به اونها اتکا کرده نقش سقف رو . حالا هر چیزی که روی اون سینی یا تخته بذارین داره بار خودش رو و وزن خودش رو به اون سینی انتقال میده و اونهم داره این بار رو به تکیه گاههای خودش ( یعنی همون جعبه ها یا دو تا کتاب یا هر چیزی که بهش تکیه کرده ) انتقال میده . این همون چیزیه که بهش میگن سیستم باربر سازه !!! یعنی مجموعه ای که بار وزن یا حرکت افراد و اشیاء رو به زمین منتقل میکنه . توی مدل ما زمین میتونه میز باشه یا هر سطحی که شما جعبه ها رو روی اون گذاشتین . خوبه این رو بگم که اصلا تمام این ساختمونها چرا ساخته میشه ؟ یعنی چرا باید ما اینهمه چیز بسازیم ؟ جدای از زیبائیش یا حفاظت از باد و بارون یا حریم شخصی یا ... . از لحاظ سازه ای ! ما که نمیتونیم روی هوا راه بریم !!! وقتی مثلا داریم روی طبقه nام یک بنا راه میریم خوب باید وزنمون به یک جایی منتقل بشه ! یک جای ثابت که همیشه برای ما زمینه . پس تمام این سیستمهایی که توضیح دادم بابت اینه که یک باری یا وزنی رو از یک جایی به زمین منتقل کنه . اگر چندتا استکان رو بذاری روی زمین مشکلی نداری . اما اگر خواستی بالاتر بذاریش باید اون رو بذاری توی سینی و سینی رو بذاری روی دوتا جعبه یا دوتا کتاب یا ... . این مجموعه ای که استفاده کردی تا بتونی یک چیزی رو بالاتر از زمین نگه داری به اسم سیستم باربر سازه معروفه . و چون فعلا داریم از بارهایی صحبت میکنیم که همون وزن اجسامه برای همین سیستمی که ما داشتیم ( کتاب و سینی و ... ) به اسم سیستم باربر ثقلی معروفه ! در ساختمونهای بنایی که اغلب نمونه های معماری قدیمی به همین روش ساخته شده اون تکیه گاه اصلی که قراره سقف روی اون بشینه معمولا یک دیوار ضخیمه که بهش میگفتن جرز . ( پادشاهها مخالفین خودشون رو توی جرزهای دیوارها زنده به گور میکردن و از همینجا این قصه به درد لای جرز دیوار میخوره رایج شد ! ببینین چقدر عرض دیوار زیاد بود که توش آدم زنده به گور میشد ! ) . این جرزها همون کاری رو میکردن که اون جعبه ها در مدل ما . اما برای زدن سقف دیگه نمیشد از مصالح بنایی استفاده کرد و سقف مسطح یا تخت ایجاد کرد . چون میریزه پائین ! نمیشه چندتا سنگ رو کنار هم و صاف صاف نگه داشت . میریزه . مگر اینکه کمی قوس به سمت بالا پیدا کنه !!! یعنی بشه طاق . یا قوس . یا گنبد . ( توی پرانتز میگم : آخه مصالح بنایی توانایی تحمل نیروی کششی رو ندارن و بنابراین خمش رو هم نمیتونن تحمل کنن . پس باید فقط در شرایطی استفاده بشن که به اونها فشار وارد میشه نه اینکه تحت خمش یا کشش قرار بگیرن ! و حتما میدونین که در طاقها و قوسها و ... نیروها به صورت فشاری وارد میشن ؟! ) . پس جرزها در ساختمونهای بنایی با مصالح بنایی ساخته میشه ( مثل سنگ و خشت و ... ) ولی سقف اگر بخواد با این مصالح ساخته بشه نمیتونه تخت باشه و حتما به شکل طاق و یا گنبد و یا قوس اجرا بشه . اما اگر بخوان تخت اجراش کنن اونوقت باید یک سری تیر از این طرف تا اون طرف بندازن روی جرز دو طرف تا بتونن بین تیرها رو طاق بزنن یا با ملات و کاهگل و خشت و ... بپوشونن . اینجوری سقف کامل میشه . این تیرها معمولا چوبی بوده و سعی میشده بین تیرها حتی الامکان با مواد سبکتر و عایق پوشونده بشه . ( سبک برای کاهش وزن سقف و عایق در مقابل حرارت و ... برای کنترل دمای داخل ساختمون ) .​

اینجا یک اتفاقی افتاده و رسیدیم به قرنهای اخیر . چدن و بعد از اون آهن و فولاد ساخته شده و تیرآهن های فلزی هم تولید شده . اما سیستم ساختمونها هنوز تغییر نکرده . باز هم جرزها رو داریم اما به جای تیرهای چوبی و ... در سقف حالا از تیرآهن استفاده میکنیم . با توجه به شرایط جدید وزن سقف کمتر میشه و دهانه هایی که یک تیر سقف میتونه بپوشونه بلندتر میشه . جرزهای تکیه گاهی هم نازکتر میشن تا جایی که میتونیم از یک دیوار نیم متری یا 35 سانتی به عنوان تکیه گاه تیرهای سقف استفاده کنیم . پس بهتره اسم جرز رو هم تغییر بدیم و بذاریم دیوار باربر ! دیوار که هست . بار سقف رو هم داره تحمل میکنه . پس میشه دیوار باربر بنایی . چون هنوز هم با مصالح بنایی ساخته میشه ! خوب این ساختمون خیلی مهمه . آخه طی قرنها بشر اینجوری ساختمونهاش رو ساخته . یک لحظه برگردیم به مدل ساده خودمون . ببینم اگر اون سینی روی جعبه ها رو یکهو تکون بدیم چه اتفاقی میفته ؟ استکانها میریزه . سینی برمیگرده . چرا ؟ چون سینی خیلی معمولی فقط نشسته روی جعبه های باربرش ! وقتی که زلزله میاد هم همین اتفاق میفته . امواج زلزله باعث میشه خاک زیر ساختمون تکون بخوره . ( مثل اینکه شما میز رو با دستتون هی جلو عقب کنین ! جعبه ها تکون میخورن و سینی از روی اونها میفته ! ) . و اونوقت چون جرزها به جایی بند نیستن از هم فاصله میگیرن . تکون میخورن و حالت اولیه شون رو از دست میدن . اونوقت سقفی هم که فقط نشسته روی اونها تکیه گاهش رو از دست میده و میفته پائین . دقیقا مثل اینکه میز رو تکون بدین و ببینین که جعبه ها چجوری تکون میخورن و نسبت به هم تغییر موقعیت میدن و سینی از روشون در میره ! این اتفاقیه که برای ساختمونهای بنایی میفته . دیوارهای باربر تکون میخورن . ممکنه خراب بشن یا فقط نسبت به هم تغییر موقعیت بدن . در نتیجه سقف بدون تکیه گاه میشه و در میره و به شکل آوار فرو میریزه . هرقدر مصالح این آوار سنگینتر باشه خطرش موقع ریزش بیشتره . اغلب تلفات زلزله منجیل و یا زلزله بم بابت همین خرابی ساختمونهای بنایی بود . مردم زیر آوار سقفها و جرزها مونده بودن . برای همین دیگه خیلی وقته که نباید از این ساختمونها ساخته بشه . ( در شرایط خاص و تا حداکثر دو طبقه ) . همینجا چندتا نکته کوچیک رو بگم . اگر اون جعبه هایی که روی میز بودن و سینی روی اونها بود رو با یک تسمه یا کمربند به هم می بستیم اونوقت دیرتر خراب میشدن ! چون به هم وصلشون کرده بودیم ! توی ساختمونهای بنایی جدید هم باید همین کار رو کرد . یعنی دورتادور دیوارهای باربر رو با یک کمربند به هم وصل کرد . این کمربند از جنس بتن مسلحه ( یعنی بتنی که توی اون آرماتور یا میلگرد قرار داره ) و بهش میگن کلاف افقی ! وظیفه ش اینه که موقع لرزش ساختمون نذاره دیوارهای باربر نسبت به هم تغییر موقعیت بدن یا جدا بشن . چون اینجوری سقف از روی اونها درمیره ! یک چیز دیگه م هست . فرض کنین کل ساختمون یک جعبه مکعبیه . مثل جعبه کفش . هر وجه این مکعب یک دیوار باربره . و درش هم سقف ساختمونه . فرض کنین میخوایم اون رو بسازیم . وقتی وجوهش رو خم میکنیم چجوری به هم وصل میشه ؟ ( من معمولا یک نوارچسب طلقی رو دورتادورش میگردونم ! ) این همون کلاف افقیه ! دور جعبه رو میگیره و نمیذاره هر وجه برای خودش حرکت کنه . اما یک کار دیگه م میکنیم . سر اون خط تقاطع دو وجه کناری ( یعنی هرکدوم از کنجها ) دو تا چسب اضافه تر میزنیم تا کنج رو نگه داره . یعنی دوتا دیوار باربر باید در محل تقاطعشون به هم گیر پیدا کنن . با هم تکون بخورن نه مجزا ! توی معماری قدیمی با هشته گیر کردن و رج چینی یکی درمیون و ... این کار رو میکردن ولی الان بهتره به جای این کارها ( که موقع زلزله زیاد هم مفید نیست ) در محل تقاطه دیوارها یک ستون بتنی مسلح ساخته بشه که بهش میگن کلاف عمودی ! پس کلاف افقی دور ساختمون بود و مجموعه دیوارهای باربر رو به هم میدوخت ولی کلافهای عمودی در کنجها و محل تقاطع دیوارها ساخته میشه تا اونها رو به هم متصل کنه . ( چیزهای دیگه ای هم هست . مثلا کلافهای عمودی و افقی که دور درها و پنجره ها ساخته میشه یا ... که فعلا نمیخوام بگم ) .

تا اینجا شد بررسی سیستم سازه های بنایی که قرنها ساخته شده و متاسفانه هنوز هم در روستاها و دهات ساخته میشه . ممکنه مثالهایی که زدم ساده به نظر برسه ولی درک رفتار این سیستم خیلی مهمه . اگر درست متوجهش بشین بعد خیلی راحت تر میشه رفت سراغ بقیه سیستمها . الان رسیدیم به چند قرن قبل جهان . همینجا می مونیم ! درست اینها رو بخونین . به خصوص مفهوم انتقال بار ثقلی رو ( یعنی نحوه منتقل کردن وزن اشیاء و ... رو به زمین ) درست متوجه بشین . حتی اگر ممکنه اون مدل رو برای خودتون بسازین و تکونش بدین تا بفهمین دقیقا چه اتفاقی میفته وقتی زلزله میاد ! در رفتن جرز رو از زیر سقف . خراب شدن جرز و خرد شدنش . حتی چیزی که اگر به جای سینی از یک کاغذ A4 به عنوان سقف استفاده کنین میتونین ببینین . یعنی فرو ریختن خود سقف ! همه این حالتها رو ببینین و نسبت بهش حس مهندسی پیدا کنین . هر سوالی هم که دارین بپرسین . وقتی این رو درست یاد گرفتین میریم سراغ سیستمهایی که بعد از ساخته شدن فولاد و بتن در ساختمان سازی به کار رفت ...​

nino

مدیر بازنشسته
wow!
مرسي دوستان عزيز عمراني + ;)
من خير سرم اينا رو قبلم خوندم و تو درسشم نمره بالايي گرفتم ولي همش قاطي مي كنم و انگار نه انگار :confused:
البته الان كه مي گفتيد يادم ميامد ;)

در محل تقاطه دیوارها یک ستون بتنی مسلح ساخته بشه که بهش میگن کلاف عمودی ! پس کلاف افقی دور ساختمون بود و مجموعه دیوارهای باربر رو به هم میدوخت ولی کلافهای عمودی در کنجها و محل تقاطع دیوارها ساخته میشه تا اونها رو به هم متصل کنه . ( چیزهای دیگه ای هم هست . مثلا کلافهای عمودی و افقی که دور درها و پنجره ها ساخته میشه یا ... که فعلا نمیخوام بگم ) .​

پست مدرن جان پس از كلاف ها تو ديوار هاي باربر استفاده ميشه ؟ حتي اگر يك طبقه هم باشه نميشه از ديوار غير باربراستفاده كرد ؟
( اوه خيلي اوضاع حافظم خراب بايد برم دوباره جزوه هامو بخونم :mad:)

archi_arch

مدیر بازنشسته
:question:راستش من یه کم گیج شدم!پس الان این ساختمونهای در حال اجرا رو که میبینیم و اسکلت اصلیشون فقط کلافهای افقی و عمودیه ساختمون بنایی میشن؟خوب الان تو همه ی ساختمونهای که من دیدم از اجر استفاده کردن چه فلزی چه بتنی!اگه اینطوریه پس اسکلت بتنی چیه؟!!!
یعنی دورتادور دیوارهای باربر رو با یک کمربند به هم وصل کرد . این کمربند از جنس بتن مسلحه ( یعنی بتنی که توی اون آرماتور یا میلگرد قرار داره ) و بهش میگن کلاف افقی !
نینو جان فکر میکنم با توجه به این گفته همینطور باشه و کلافهای افقی تو دیوارهای باربر استفاده میشه.

PostModern

عضو جدید
wow!
پست مدرن جان پس از كلاف ها تو ديوار هاي باربر استفاده ميشه ؟ حتي اگر يك طبقه هم باشه نميشه از ديوار غير باربراستفاده كرد ؟
( اوه خيلي اوضاع حافظم خراب بايد برم دوباره جزوه هامو بخونم :mad:)

بله . کلاف با این تعریفش در دیوارهای باربر کاربرد داره . ضمنا من میخوام جوری بشی که رفتار یک سازه رو حس کنی حتی اگر نتونی محاسبه ش کنی ! پس جزوه و ... رو بذار کنار و خودت فکر کن . الان میگی که ساختمون یک طبقه بدون دیوار باربر هم داریم یا نه ؟ خوب معلومه . یک طبقه تا هزار طبقه ! الان دیگه در ساختمونها دیوار باربر نداریم چون سیستم باربر دیگه ای جایگزینش شده . سیستم اسکلت ساختمانی و تیر و ستون که بعدا توضیحش میدم . اما اگر توی همین تیپ ساختمونها ( یعنی ساختمونهای بنایی ) منظورت باشه اونوقت چجوری باید بار سقف رو به زمین منتقل کنی اگر دیوار باربر نداشته باشی ؟! بهش فکر کن ! ربطی هم به تعداد طبقات نداره . حتی اگر ده سانت هم از زمین فاصله بگیری باز احتیاج داری که چیزی باشه که وزنت رو به زمین منتقل کنه ! توی ساختمونهای بنایی این دیوار باربره که بارهای سقف رو به زمین منتقل میکنه . بعدا میبینی که چطور تغییر میکنه به سیستمهای دیگه و اونوقت احتیاجی به دیوار باربر نیست ! درست شد ؟​

PostModern

عضو جدید
:question:راستش من یه کم گیج شدم!پس الان این ساختمونهای در حال اجرا رو که میبینیم و اسکلت اصلیشون فقط کلافهای افقی و عمودیه ساختمون بنایی میشن؟خوب الان تو همه ی ساختمونهای که من دیدم از اجر استفاده کردن چه فلزی چه بتنی!اگه اینطوریه پس اسکلت بتنی چیه؟!!!

نه . اونهایی که میگی هیچکدوم ساختمون بنایی نیست . احتمالا اسکلتهای بتنی رو دیدی ؟! اونهایی که افقی بوده تیرهای بتنی و اونهایی که عمودیه ستونهای بتنی . خیلی بعیده ساختمون بنایی رو در حال اجرا دیده باشی . مگر اینکه بری به شهرهای کوچیک یا روستاها . یا ساختمونهای خیلی بی اهمیت مثل محل اسکان موقت کارگران و همچین چیزهایی . وگرنه الان سالهاست که در شهرهای بزرگ کسی ساختمون بنایی نمیسازه . صبر کن تا برات سیستمهای دیگه رو توضیح بدم . اونوقت متوجه میشی . اما نکته مهم یک چیز دیگه ست . ببین اون دیواری که میگی توی ساختمونها میبینی دیوار باربر نیست !!! دیوار معمولی غیر باربره . دیوار محیطی ساختمونه ( مثلا 22 سانتی ) یا تیغه داخلی ( 11 سانتی ) . اینها باری رو تحمل نمیکنن . یعنی چی ؟ یعنی ساختمون رو اول میسازن ! بدون این دیوارها . بعد میان و کم کم دیوارها رو میکشن و تیغه چینی میکنن و ... . یعنی بارهای ساختمون رو این دیوارها به زمین منتقل نمیکنن بلکه اسکلت سازه ست که این کار رو میکنه ! برات بعدا توضیح میدم . ولی توی ساختمونهای بنایی تمام بارها میاد روی دیوارهای باربر قطور ( حداقل 35 سانتی ) . اول باید این دیوارها رو بسازن بعد تیرهای سقف رو بندازن روی اونها . ( مثل تخته ای که میفته روی دو تا جعبه ) . اینها دارن بار سقف رو تحمل میکنن . عضو اصلی بنا هستن نه یک چیز محیطی و پوشاننده که بعدا به ساختمون اضافه میشه ! هروقت این سیستم جاافتاد میریم سراغ بعدی​

nino

مدیر بازنشسته
بله . کلاف با این تعریفش در دیوارهای باربر کاربرد داره . ضمنا من میخوام جوری بشی که رفتار یک سازه رو حس کنی حتی اگر نتونی محاسبه ش کنی ! پس جزوه و ... رو بذار کنار و خودت فکر کن . الان میگی که ساختمون یک طبقه بدون دیوار باربر هم داریم یا نه ؟ خوب معلومه . یک طبقه تا هزار طبقه ! الان دیگه در ساختمونها دیوار باربر نداریم چون سیستم باربر دیگه ای جایگزینش شده . سیستم اسکلت ساختمانی و تیر و ستون که بعدا توضیحش میدم . اما اگر توی همین تیپ ساختمونها ( یعنی ساختمونهای بنایی ) منظورت باشه اونوقت چجوری باید بار سقف رو به زمین منتقل کنی اگر دیوار باربر نداشته باشی ؟! بهش فکر کن ! ربطی هم به تعداد طبقات نداره . حتی اگر ده سانت هم از زمین فاصله بگیری باز احتیاج داری که چیزی باشه که وزنت رو به زمین منتقل کنه ! توی ساختمونهای بنایی این دیوار باربره که بارهای سقف رو به زمین منتقل میکنه . بعدا میبینی که چطور تغییر میکنه به سیستمهای دیگه و اونوقت احتیاجی به دیوار باربر نیست ! درست شد ؟​

مي دوني اشتباه من چيه من همش فكر ميكردم كه كلاف هاي قائم مي تونن نقش ستون بتني رو بازي كنن . خوب بايد يك تجزيه تحليل كنم تا فرقشو بفهمم .:razz:(بايد يه نگاهي به دتايل هاي كلاف ها بندازم )
كاش يه عكس از ساختمون بنايي داشتي

PostModern

عضو جدید
مي دوني اشتباه من چيه من همش فكر ميكردم كه كلاف هاي قائم مي تونن نقش ستون بتني رو بازي كنن . خوب بايد يك تجزيه تحليل كنم تا فرقشو بفهمم .:razz:(بايد يه نگاهي به دتايل هاي كلاف ها بندازم )
كاش يه عكس از ساختمون بنايي داشتي

دقیقا . ولی ستون داره نقش انتقال بار رو به زمین بازی میکنه در حالیکه کلاف بتنی قئم فقط میخواد بین دو دیوار متقاطع یا دو عضو سازه یا ... یک رفتار هماهنگ و تقریبا یکسان ایجاد کنه ! میخواد از خرد شدن اون کنج در اثر نیروهای وارده جلوگیری کنه . دقیقا مثل نوار چسبی که میزنی به کنج یک مکعب ! بذار اسکلت رو توضیح بدم . متوجه میشی !​

PostModern

عضو جدید
تا حالا بحث کردیم راجع به قدیمی ترین سیستم باربر ثقلی در ساختمون . چندتا جرز که دورتادور ساختمون یا حتی دور اتاقها قرار دارن و سقف میشینه روی اونها . ساده و بدون اتصال خاصی . با ملات ! مثلا چندتا تیر رو فرض کنین که نشسته ن روی یک دیوار باربر . مثل چنتا خط کش که بذاریشون روی دوتا جعبه که در مقابل همه ! این رو کاملا متوجه بشین چون خیلی مهمه ! الان بار وزن سقف و یا آدمهایی که روی سقف هستن یا اشیائی که روی سقفه داره به دیوارها وارد میشه ! این دیوارها باربر هستن و اگر نباشن سقف میفته پائین ! حالا من میخوام این دیوارها رو که زیر سقف هستن حذف کنم ! باید به یک طریقی بار سقف رو به زمین منتقل کنم ؟ میام و فرض میکنم که اون سقف به جای اینکه در تمام طول لبه هاش روی یک تکیه گاه مثل دیوار بشینه فقط روی یک تکیه گاه افقی به اسم تیر بشینه ! دقت کنین . قبلا اون سینی نشسته بود روی جعبه . حالا میخوام جعبه رو بردارم و همونجا یک میله آهنی یا همچین چیزی قرار بدم . که سینی روی اون بشینه . خوب میله اهنی هم که خودش روی هواست !!! این رو باید چجوری نگه دارم ؟ اگر باز بیام زیر میله یک جعبه بذارم که معلوم میشه عقل ندارم ! چون همه این کارها رو کردم تا جعبه رو حذف کنم . پس باید به جای اینکه زیر میله رو پر کنم بیام و یکجور تکیه گاه جدید برای میله بسازم . مثلا به جای اینکه زیرش جعبه بذارم با یک میله یا خط کشی که به صورت قائم زیر میله افقی قرار گرفته نگهش دارم . این فکر خوبیه ولی تعداد خ کشها یا نگهدارنده های قائم زیر میله افقی خیلی زیاد میشه . من باید اون نگهدارنده ها یا پایه های قائم رو جایی قرار بدم که کمترین تعداد اونها رو بخوام . کجاست که یک پایه قائم میتونه تعداد بیشتری میله افقی رو نگه داره ؟ واضحه . سر کنجهای اون مکعب بزرگ . یا هرجایی که چندتا میله افقی با هم تداخل دارن . یا جاهایی که میله افقی روی هوا رها شده و ممکنه بیفته . تمام اینجاها باید پایه قائم قرار بدم . خوب حالا بگین ببینم چه اتفاقی افتاده ؟ ما قبلا یک سری جرز قطور داشتیم که تمام سقف در تمام محیطش روی اونها نشسته بود . ولی حالا سقف رو گذاشتیم روی یک سری میله افقی که خودشون در نقاط خاصی نشسته ن روی پایه های قائم . اسم اون میله های افقی رو میذاریم تیر و به اون پایه ها میگیم ستون ! اسم این مجموعه هم میشه اسکلت ساختمانی . این دومین سیستم باربریه که توضیح دادم . با هم مرور کنیم و با دقت بخونین . گفتم تمام بحث بر سر اینه که بارهایی رو که روی هوا معلق مونده ن یکجوری منتقل کنیم به زمین ! یکبار اومدیم و کل سقف رو مثل یک سینی گذاشتیم روی چندتا جعبه . بارها از طریق اون جعبه ها منتقل میشد به میز یا زمین . اسم جعبه ها رو گذاشتیم جرز یا دیوار باربر . برای اینکه این وجوه مختلف جعبه در اثر تکون خوردن و ... از هم جدا نشه اون رو با نوارچسب افقی که مثل کمربند دورش رو گرفته بستیم . این کار رو با کلافهای بتن ملح انجام میدیم . بعد هم برای اینکه روی کنجها لهیدگی و خردشدن وجوه متقاطع رو نداشته باشیم چندتا نوار چسب قائم هم به محل برخورد دوتا سطح زدیم . اینهم میشه کلاف قائم بتن مسلح . ( حتما بعضی از کارهای چوبی رو دیدین که سر کنج اونها یک سری زوار فلزی نصب میکنن که دو طرف وجوه متقاطع رو به هم محکم میکنه ؟ اینها همون نقش کلاف قائم رو دارن ! ) . دقت کنین که کلافها اصلا ربطی به باربری ندارن ! بلکه این دیوارها هستن که بار سقف رو به زمین انتقال میدن . کلافها فقط میخوان خود دیوارها رو به هم متصل نگه دارن تا اونها بتونن وظیفه خودشون رو برای انتقال بار به درستی انجام بدن ! این رو چندبار بخونین و تجسم کنین تا کاملا فرق بین دیوار باربر و نقش اون و نقش جانبی کلافها رو تشخیص بدین . اما سیستم دوم . ما دیگه دوست نداریم از اون جرزهای بزرگ داشته باشیم . معماری تغییر کرده و دیگه ما اصلا نمیتونیم این دیوارهای قطور رو تحمل کنیم . فرض کنین میخواین از یک اتاق برین به اتاق بغلی . بین شما یک جرز نیم متری وجود داره ! چه حالی میشین ؟ پس ما دیگه این رو نمیخوایم . از طرف دیگه ما مصالح جدیدی ساختیم ( یعنی بتن و فولاد که بعدا توضیح میدم ) که میتونن خمش رو تحمل کنن . پس سقف میتونه بار خودش رو به جای جعبه های زیرش فقط بذاره روی میله هایی که زیرش گذاشتیم . اینها میشن تیرها که بار سقف مستقیما روی اونها وارد میشه . اما برای نگه داشتن تیرها روی هوا هم باید اونها رو به یک پایه قائم متصل کرد . اسم این یکی رو میذاریم ستون ! و مجموعه این سیستم باربر جدید رو به اسم اسکلت میشناسیم ! پس حالا بار از سقف به تیرها و از تیرها به ستونها منتقل میشه . دقت کنین که اینجا همه عناصر دارن در تحمل بار شرکت میکنن . هم تیرها هم ستونها . پس ستون با کلاف فرق داره ! اونجا دیوار داشت بارها رو میبرد و کلاف نقشی در این کار نداشت . اما الان این ستونه که داره بار رو از تیرها میگیره و به زمین منتقل میکنه . اینجا دیگه دیوارها هیچ نقشی ندارن بجز نیاز به اونها برای پوشوندن محیط بنا و یا تیغه کشی داخل ساختمون برای فضاسازی داخلی ! برخلاف ساختمون بنایی که تا دیوار باربرش ساخته نشه نمیتونین سقف رو بسازین ( چون سقف باید به دیوار اتکا کنه ! مثل سینی که باید روی جعبه قرار بگیره ! ) در سیستم اسکلت همیشه ساختمون ساخته میشه و کارهای سازه ایش تموم میشه بعد میاین و شروع میکنین به دیوارکشی . این دیوار دیگه نقش سازه ای نداره . یک دیوار پرکننده ست . اصلا میتونین حذفش کنین ! ( به ساختمون IAC فرانک ژری نگاه کنین . بدنه اون ساختمون از شیشه ست . دیوار نداره ! چون اصلا در سیستم اسکلت نیازی به دیوار نداریم . میتونیم حذفش کنیم ! اما در یک ساختمون بنایی اگر دیوار رو حذف کنیم سقف میفته پائین ! اگر در یک کلیسا که سقف گنبدی داره جرزهای زیر سقف رو بردارین و به جاش شیشه بذارین سقف میریزه روی سر آدم نادونی که این کار رو کرده ! چون اونجا دیوار باربره که داره بار رو تحمل میکنه . ولی در اسکلت که دیگه اینجوری نیست . شما میتونین هرقدر از دیوار رو دوست دارین بندازین دور و به جاش پنجره بذارین . یا اصلا خالی نگهش دارین . ولی اگر هوس کنین توی دیوار باربری که داره یک طاق رو نگه میداره حفره ای ایجاد کنین اونوقت حتما خراب میشه ! ) . دقت کنین که همونجور که تخریب دیوار باربر در ساختمون بنایی باعث فروریختن سقف میشه در سیستم اسکلت هم اگر تیر یا ستونی تخریب بشه باعث ریختن سقف میشه ! اگر جعبه رو از زیر سینی بر می داشتیم اون میفتاد . اما بعدا هم که میله ها رو گذاشتیم زیرش باز هم اگر یکی از اونها رو برداریم سینی میفته ! یادتونه که گفتم در ساختمون بنایی وقتی جرزها خراب میشه یا از هم جدا میشه سقف تکیه گاهش رو از دست میده و میفته . عین همین قصه برای اسکلت وجود داره . موقع زلزله اگر تیر یا ستون خراب بشه تمام سقف فرو میریزه . خوبه این رو هم بدونین که خرابی تیر کم خطرتر از خرابی ستونه . آخه گفتیم که به یک ستون ممکنه چندتا تیر وصل شده باشه که با خرابی اون تمام تیرهای متصلش هم فرومیریزه و خرابیش خطرناکتره . تا اینجا رو کاملا یاد بگیرین تا بعد بریم سراغ مصالحی که در این سیستم جدید استفاده میشه و بحث اینکه چجوری میشه تیرها رو به ستونها متصل کرد و ... . اوهوم ؟​

• Like
واکنش ها: nino

maxer

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام عرض شد....
خیلی خیلی ازت ممنونم..........خیلی خوب توضیح میدی postModern عزیز;)
یه جورایی مثل داستان توضیح میدی که آدم دوست داره بقیه ش رو دنبال کنه.....
من این چیزایی را که میگی توی هنرستان یاد گرفتم.....ولی توی دانشگاه خیلی کم بهش اشاره میشه.......واسه همین اینایی که داری توضیح میدی خیلی واسم جالبه و یادم می افته.......
راستی اگه ممکنه توی توضیحاتتون عکس هم اضافه کنید.....ممنون میشم

راستی یه چیز دیگه اگه ممکنه یه اسم کوچیکی چیزی بدین که راحت تر صداتون کنیم....صمیمی تر هم هستش

در مورد دنبال کردن مطالب هم باید بگم........من هستم.....و دوست دارم شما هم باشید...

موفق باشی عزیز;)

• Like
واکنش ها: baby

archi_arch

مدیر بازنشسته
ولی حالا سقف رو گذاشتیم روی یک سری میله افقی که خودشون در نقاط خاصی نشسته ن روی پایه های قائم . اسم اون میله های افقی رو میذاریم تیر و به اون پایه ها میگیم ستون ! اسم این مجموعه هم میشه اسکلت ساختمانی .
این توضیحاتی که دادین مربوط به نحوه ی ستون گذاریه دیگه درسته؟
میشه اینها رو یه کم بیشتر توضیح بدین؟من از اینها اینطوری برداشت کردم اگه میشه بگین درسته یا نه؟! ممنون.
1)یعنی تو ساختمونهای اسکلت فلزی ما کلاف افقی و قائم نداریم و کار کلافها رو همون ستونها انجام میدن؟
2)پس کلافهای بتنی فقط مربوط به ساختمانهای بنایی میشه و در ساختمانهای بنایی ما ستون نداریم؟!
3)گفتین هشت و گیر کردن کار کلافها رو انجام میداده؟

PostModern

عضو جدید
این توضیحاتی که دادین مربوط به نحوه ی ستون گذاریه دیگه درسته؟
میشه اینها رو یه کم بیشتر توضیح بدین؟من از اینها اینطوری برداشت کردم اگه میشه بگین درسته یا نه؟! ممنون.
1)یعنی تو ساختمونهای اسکلت فلزی ما کلاف افقی و قائم نداریم و کار کلافها رو همون ستونها انجام میدن؟
2)پس کلافهای بتنی فقط مربوط به ساختمانهای بنایی میشه و در ساختمانهای بنایی ما ستون نداریم؟!
3)گفتین هشت و گیر کردن کار کلافها رو انجام میداده؟

بذار یک بار دیگه بگم . ببین برای تحمل کردن بار سقف یا باید دیوارهای باربر داشته باشیم ( در ساختمونهای بنایی ) و یا مجموعه ای از تیرها و ستونها ( در ساختمونهای اسکلت بندی شده ) . پس اینها کارشون یکیه . نمیشه که با هم استفاده بشن . تیرها و ستونها اومده ن تا به جای دیوارهای باربر بشینن .​

در ساختمون بنایی تیر و ستون نداریم و به جاش دیوار باربر داریم !!!
در ساختمون اسکلت بندی هم دیوار باربر نداریم و به جاش تیر و ستون داریم !!!​

این دوتا کار همدیگه رو انجام میدن . دیوار باربر مال سیستم بنائیه و تیر و ستون مال سیستم اسکلت . این اسکلت میتونه فلزی باشه یا بتنی . ( به لفظ بتنی توجه نکن !!! ما صندلی بتنی هم داریم که توی پارکه . پیاده روی بتنی هم داریم . مجسمه بتنی هم داریم . بتن یک ماده ست نه یک عضو سازه ای !!! اون چیزی که مهمه مفهوم رفتاری اون عضویه که داریم ازش صحبت میکنیم نه جنسش ! این رو میگم که یادت بیاد کلافها فقط برای بستن دیوارهای باربر به همدیگه استفاده میشد . حالا چون از جنس بتن ساخته میشه بهش میگن کلاف بتنی . ولی این هیچ ربطی مثلا به ستون بتنی نداره ! )​

1- توی هیچ ساختمون اسکلت بندی شده ای کلاف نداریم . چه اسکلت فلزی و چه اسکلت بتنی . اما تیرها و ستونها کار کلاف رو انجام نمیدن !!! چون کلاف کارش بستن دیوارهای باربر به همه . اینجا که اصلا دیوار باربری نداریم که کلافی بخوایم ! این مجموعه تیرها و ستونها ( که بهش میگیم اسکلت ساختمون ) داره کار دیوارهای باربر رو انجام میده ! جایگزین دیوارهای باربر شده ( نه کلافها !!! )

2- کلافها در هرجایی استفاده میشن که چندتا چیز رو به هم وصل کنن . مثل کمربند یا زوار . اما نه اینکه به جای ستون ! اصلا این دوتا کارشون با هم یکی نیست که بتونی با هم مقایسه ش کنی . اینها دوتا چیز مختلف هستن . چون در ساختمون بنایی تیر و ستون نداریم و انتقال بار از سقف به زمین توسط دیوارهای باربر انجام میشه از کلافها استفاده میکنیم تا دیوارها رو به هم بدوزیم . در ساختمون اسکلت دار چون دیوار باربری نداریم نیازی هم به کلاف نداریم .

3- قدیمها و در محل تقاطع دوتا دیوار معمولا از هشت و گیر کردن یا روشهای دیگه آجرچینی برای درگیر کردن دوتا دیوار به هم استفاده میشد . الان به جای این از اجرای کلاف قائم در محل تقاطع دوتا دیوار در ساختمون بنایی استفاده میشه . حواستون باشه که کلاف قائم با میلگردهایی به هر دوتا دیوار وصله و اینجوری اونها رو با هم درگیر میکنه و نمیذاره از هم جدا بشن !​

archi_arch

مدیر بازنشسته
ok ممنون فهمیدم چی شد.:smile:
اخ که چه قدر بده همه چیز و یه مرتبه میریزن تو مخ ادم بدون اینکه خوب توضیح بدن و وقت بذارن!!!!!!!!همه رو قاطی کرده بودم!بعضی وقتها میگم کاش منم فنی حرفه ای خونده بودم!!!!:(
مرسی خیلی خوب توضیح میدین :thumbsup::w27::w11:

راستی یه چیز دیگه گفتین ساختمونهای بم چون کلاف نداشتن ریختن؟

بالا