طراحی خطوط تولید

snake-bigboss

عضو جدید
ایولا
من هم کتیا بلدم هم کامسوال هم فلوئنت هم متلب
میخوام رو اینا کار کنم و حرفه ای شم
سال سوم دانشگاهم تموم شده
یکم میخوام رو اینا کار کنم و پروژه انجام بدم با اجازه ی بزرگترها البته

آخرین ویرایش:

m_mahdi_tbt

عضو جدید
بنده دارم در مورد مواد و نحوه ساخت و ساز مطالعه میکنم یه کتاب الکترونیکی هم گیر آوردم که حتما اگر خوب بود اینجا میذارم که دوستان موادیه دیگه مطالعه کنن.
سعی میکنم تا چند روز آینده یه سری اطلاعات رو دسته بندی کنم و در اختیار گروه قرار بدم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با اینکه تعدادی از دوستان به مباحث اقتصادی حساسیت دارند ولی باز هم برای اینکه اهمیت مباحث اقتصادی را یاد آوری شوم یک تجربه را برایتان نقل میکنم:

دو سال پیش با یک نفر روی طراحی یک نوع خاصی از پالایشگاه کار میکردیم
با محاسبات اقتصادی که انجام دادیم متوجه شدیم که اگر ظرفیت ماشین آلات را 40 هزار بشکه در روز در نظر بگیریم بازده اقتصادی طرح در بهترین حالت خواهد بود.
اگر ظرفیت مثلا 30 هزار بشکه در روز یا 50 هزار بشکه در روز باشد هزینه های بهره برداری و مصرف انرژی و غیره زیاد بوده و توجیه طرح پائین خواهد امد.
کلیه شیر آلات و پمپها و غیره در ظرفیتهای پائین مصرف برق و سوخت و غیره زیادی دارند.
و در ظرفیت بالاتر نیاز به شیر آلات و پمپها و تجهیزات بزرگتری هست که باز هم مصرف برق و سوخت و غیره بیشتری دارند.

این بحث در تمامی طرح ها و صنایع وجود دارد.
چه الان این محاسبات را انجام بدهید چه آخر کار در هر حال این را هم به لیست مباحث خود اضافه کنید که برای محاسبات مالی و اقتصادی نیز مدل سازی انجام بدهید.

در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی چنین مباحثی وجود دارد
ولی دقیقا نمیدانم در این طرح با چه ابزاری دوستان میخواهند کار کنند.

نرم افزار کامفار که به سفارش سازمان ملل متحد (توسعه صنعتی ملل متحد) تهیه شده و در اختیار تمامی کشورهای جهان قرار گرفته است
مدل سازی ریاضی اقتصادی و مالی را انجام میدهد و برای امکان سنجی به شما تصویری روشن ارائه میدهد.

اگر همین الان بخواهد خط تولید را طراحی و بسازید باید ظرفیت تولید را بدانید
و برای دانستن ظرفیت تولید باید بدانید که چقدر تولید باید بکنید تا در بازار فروش داشته باشد

و برای اینکه کشش بازار را بدانید باید مطالعات اقتصادی و امکان سنجی طرح را انجام بدهید.

معمولا برای هر طرح تولیدی ابتدا مطالعات اقتصادی انجام میدهند.

اما خوب شما با هر روشی بروید ما هستیم در خدمتتان.

فایلهای ضمیمه زیر به شما چشم انداز و دید روشنی از مسئله خواهند داد:
سه تا فایل ورد هستند که هر کدام توسط یکی از سازمانهای صنعت معدن و تجارت استانهای تهران و خراسان و غیره تهیه شده که اولین قدم در طراحی یک واحد صنعتی است.

شما همین الان بخواهید یک دستگاه طراحی کنید این دستگاه چه ظرفیتی باید داشته باشد؟
شاید کل ظرفیت مورد نیاز کره زمین یک میلیون تن باشد و یا یکصد کیلو گرم باشد و یا یک میلیارد کیلو!
از کجا باید بدانیم دستگاه را با چه مشخصاتی باید بسازیم؟
تنها مطالعات اقتصادی و مالی به ما میتواند پاسخ بدهد.

پیوست ها

• invfile.rar
    112.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tsp.co

عضو جدید
همونطور که گفتم ما فعلا قصد ساخت نداریم!
فقط مطالعه و تحقیق کنید حتی برروی مسائل مالی ایرادی نداره! ما در مرحله کسب اطلاعات هستیم!
زمانی که تصمیم به ساخت و تولید و راه اندازی کارگاه رسیدیم بی شک ظرفیت اپتیمم و دستگاهای مناسب و تمامی ملاحضات لازمه در نظر گرفته میشن! اون وقت دیگه باید تو دنیای حقیقی کارمون رو ادامه بدیم! پس بازم میگم عجله نکنید!
موفق باشین!

tsp.co

عضو جدید
ایولا
من هم کتیا بلدم هم کامسوال هم فلوئنت هم متلب
میخوام رو اینا کار کنم و حرفه ای شم
سال سوم دانشگاهم تموم شده
یکم میخوام رو اینا کار کنم و پروژه انجام بدم با اجازه ی بزرگترها البته

شما روی کدوم قسمت می خواهین که کار کنین؟ اینو اول باید مشخص کنین تا برنامه کاری شما هم بهتون اعلام بشه!
ممنونم!

mohamad-hk68

عضو جدید
همونطور که گفتم ما فعلا قصد ساخت نداریم!
فقط مطالعه و تحقیق کنید حتی برروی مسائل مالی ایرادی نداره! ما در مرحله کسب اطلاعات هستیم!
زمانی که تصمیم به ساخت و تولید و راه اندازی کارگاه رسیدیم بی شک ظرفیت اپتیمم و دستگاهای مناسب و تمامی ملاحضات لازمه در نظر گرفته میشن! اون وقت دیگه باید تو دنیای حقیقی کارمون رو ادامه بدیم! پس بازم میگم عجله نکنید!
موفق باشین!

سلام با این که من تو گروه شما هیچ کارم و طبیعتاً هم حق دخالت ندارم
ولی یه پیشنهاد دوستانه دارم
به نظر من یه کار مهندسی انجام بدید نه یه کار دانشجویی، شما اگه یه کار مهندسی انجام بدید در صورتی که بعد خودتون هم این خط را نساختید می توانید این پروژه را در اختیار یک سرمایه گذار قرار بدید و این طوری هم خودتون بعد از یک سال تلاش به یک سودی میرسید هم برای کشور مفید واقع شدید ولی اگر کار دانشجویی بکنید شما بعد از یک سال یک پروژه ای انجام داده اید که واقعاً هیچ ارزشی نداره
اگر شما بخواهید یه کار مهندسی انجام بدید 100% مهمترین چیز تو پروژه توجیه اقتصادی پروژه است (نه برای بازاریابی بلکه برای رسیدن به بهترین خط تولید) شما اگر بعد از یک سال الیاف کربنی ساختید که از واردات آن برای کشور گران تر تمام بشه بدون هیچ تعارفی پروژتون فقط به درد سطل آشغال می خوره حال فرض کنید بعد از یک سال کار مداوم یک فرد سومی که هیچ سر رشته ای هم از علم نداره این واقعیت را به شما بگه آن وقت هست که طعم شکست را می چشید. پس بهتر پروژتون اقتصادی باشه برای این هم که اقتصادی باشه باید از همون اول روی اقتصادی بودنش فکر کنید نه در آخر چون در آخر اصلاً نمیشه. شما فرض کن بدون توجیه اقتصادی فقط به دلایل علمی مواد اولیه را از یک جنسی انتخاب کنیم و در آخر بخواهید پروژه را اقتصادی کنیم آن وقت می فهمی که یه مواد اولیه دیگر بهتر بوده به نظر شما می شه با یه تغییر کوچک مسأله را حل کرد
در پروژه های مهندسی، اقتصاد حرف اول را میزنه مصلاً من خودم تو یه پروژه انتقال آب مسیری را پیشنهاد کردم که الکتروپمپ بزرگتر می خواست افت انرژی بیشتری در مسیر بود ولی قطر لوله ها کمتر بود و چون هزینه های دو طرح مقایسه شد با احتساب هزینه های در طول دوره ی 25 ساله طرح و طرحی که افت بیشتری داشت اقتصادی بود طرح با افت بیشتر انتخاب شد.
پس اگر مایلید یک پروژه مهندسی داشته باشید نه یک پروژه دانشجویی مسائل اقتصادی و اپتیمم کردن پروژه را یک مسأله جدی بگیرید و از همان اول طرح روی آن فکر کنید
آقای tsp.coمتأسفانه در چارت دروس مهندسی مکانیک درس اقتصاد مهندسی حذف شده و همین باعث شده اکثر مهندسین مکانیک در ابتدا به مسائل اقتصادی توجه نکنند در صورتی که این مسأله در واقعیت تمام مسائل را تحت پوشش قرار میده
یه مسأله دیگم که تو کار گروهی مهمه و باعث میشه و قت بیهوده از بین نرود داشتن برنامه زمانی تا هم زمان مدیریت بشه و هم تمام مسائل در زمان مناسب مطرح بشه مثلاً وقتی همه بدونند قرار 20 روز اول طرح فقط جمع آوری اطلاعات بشه و بعد از آن در مورد انتخاب روشی مناسب و کلیات طرح بحث بشه تمام افراد مباحث انتخابی که در آنها اقتصاد نیز مهمه را می گذارند در زمان بحث در مورد کلیات طرح و این طوری هم شما به اهدافتون می رسید هم اعضای گروه می دونند در چه زمانی باید نظرشون را مطرح کنند و این گونه از اطلافات زمان و بحث های بی جا جلوگیری میشود.
ببخشید زیاده گویی کردم و قت گروهتون هم گرفتم.
راستی اگر گروهتون تصمیم گرفت یه کار مهندسی انجام بده من هم پایه هستم می تونم تو قسمت مکانیکش کمکتون کنم

amz_ir

عضو جدید
سلام دوستان
بخشید من چند روز اینترنتم قطع بود
خداراشکر انجمن تو این چند روز فعال بوده
ممنون

tsp.co

عضو جدید
سلام با این که من تو گروه شما هیچ کارم و طبیعتاً هم حق دخالت ندارم
ولی یه پیشنهاد دوستانه دارم
به نظر من یه کار مهندسی انجام بدید نه یه کار دانشجویی، شما اگه یه کار مهندسی انجام بدید در صورتی که بعد خودتون هم این خط را نساختید می توانید این پروژه را در اختیار یک سرمایه گذار قرار بدید و این طوری هم خودتون بعد از یک سال تلاش به یک سودی میرسید هم برای کشور مفید واقع شدید ولی اگر کار دانشجویی بکنید شما بعد از یک سال یک پروژه ای انجام داده اید که واقعاً هیچ ارزشی نداره
اگر شما بخواهید یه کار مهندسی انجام بدید 100% مهمترین چیز تو پروژه توجیه اقتصادی پروژه است (نه برای بازاریابی بلکه برای رسیدن به بهترین خط تولید) شما اگر بعد از یک سال الیاف کربنی ساختید که از واردات آن برای کشور گران تر تمام بشه بدون هیچ تعارفی پروژتون فقط به درد سطل آشغال می خوره حال فرض کنید بعد از یک سال کار مداوم یک فرد سومی که هیچ سر رشته ای هم از علم نداره این واقعیت را به شما بگه آن وقت هست که طعم شکست را می چشید. پس بهتر پروژتون اقتصادی باشه برای این هم که اقتصادی باشه باید از همون اول روی اقتصادی بودنش فکر کنید نه در آخر چون در آخر اصلاً نمیشه. شما فرض کن بدون توجیه اقتصادی فقط به دلایل علمی مواد اولیه را از یک جنسی انتخاب کنیم و در آخر بخواهید پروژه را اقتصادی کنیم آن وقت می فهمی که یه مواد اولیه دیگر بهتر بوده به نظر شما می شه با یه تغییر کوچک مسأله را حل کرد
در پروژه های مهندسی، اقتصاد حرف اول را میزنه مصلاً من خودم تو یه پروژه انتقال آب مسیری را پیشنهاد کردم که الکتروپمپ بزرگتر می خواست افت انرژی بیشتری در مسیر بود ولی قطر لوله ها کمتر بود و چون هزینه های دو طرح مقایسه شد با احتساب هزینه های در طول دوره ی 25 ساله طرح و طرحی که افت بیشتری داشت اقتصادی بود طرح با افت بیشتر انتخاب شد.
پس اگر مایلید یک پروژه مهندسی داشته باشید نه یک پروژه دانشجویی مسائل اقتصادی و اپتیمم کردن پروژه را یک مسأله جدی بگیرید و از همان اول طرح روی آن فکر کنید
آقای tsp.coمتأسفانه در چارت دروس مهندسی مکانیک درس اقتصاد مهندسی حذف شده و همین باعث شده اکثر مهندسین مکانیک در ابتدا به مسائل اقتصادی توجه نکنند در صورتی که این مسأله در واقعیت تمام مسائل را تحت پوشش قرار میده
یه مسأله دیگم که تو کار گروهی مهمه و باعث میشه و قت بیهوده از بین نرود داشتن برنامه زمانی تا هم زمان مدیریت بشه و هم تمام مسائل در زمان مناسب مطرح بشه مثلاً وقتی همه بدونند قرار 20 روز اول طرح فقط جمع آوری اطلاعات بشه و بعد از آن در مورد انتخاب روشی مناسب و کلیات طرح بحث بشه تمام افراد مباحث انتخابی که در آنها اقتصاد نیز مهمه را می گذارند در زمان بحث در مورد کلیات طرح و این طوری هم شما به اهدافتون می رسید هم اعضای گروه می دونند در چه زمانی باید نظرشون را مطرح کنند و این گونه از اطلافات زمان و بحث های بی جا جلوگیری میشود.
ببخشید زیاده گویی کردم و قت گروهتون هم گرفتم.
راستی اگر گروهتون تصمیم گرفت یه کار مهندسی انجام بده من هم پایه هستم می تونم تو قسمت مکانیکش کمکتون کنم

فكر كنم هنوز نتونستم برنامه كاري رو براتون توضيح بدم. خدمت شما و ساير دوستاني كه هنوز شايد نسبت به اين كار شك و شبهه اي داشته باشن عرض كنم كه :

1- هدف از اين تاپيك ساخت صدردرصد اين واحد توليدي يعني خط توليد فيبر اكريليك و الياف كربن با ظرفيت مشخص مي باشد.
2-در ابتدا بايد اعضايي كه تمايل به همكاري در اين طرح رو دارن با الفباي الياف كربني آشنا بشن.
3- دوستان بيشتري ابزار تمايل براي شركت در گروه داشته باشن تا بشه كارها رو بين متخصصين بيشتري تقسيم كرد و سرعت كار رو بالاتر برد.
4- بعد از آشنايي گروهاي مختلف كارشناسي با اجزاي مختلف خط توليد و شرايط توليد نسبت به برنامه ريزي زماني براي انجام امور مربوط به طراحي وياخريد اقدام نمود.
5- هزينه هاي توليد برآورد شود.
6- طرح از حالت خام به پخته براي اجرايي شدن آماده شود.
7- نسبت به اسپانسر و يا تامين هزينه هاي طرح اقدام شود.
8-در صورت موفقيت در اين مرحله نسبت به اجرا و يا فروش طرح اقدام شود.

يعني اين كه ما بايد پله پله جلو بريم. ما نمي تونيم مرحله 2و3و4 رو رد كنيم يه هو وارد 5با داشتن هيچ گونه اطلاعاتي بشيم و يه برآورد هزينه اي بكنيم كه بعدا برامون مشكل ايجاد بكنه . بله دوستان طراح ممكنه كه همه كارهاي طراحي رو بدون دريافت ريالي انجام بدن و در حقيقت دارن يه سرمايه گذاري مطمئن رو براي خودشون ايجاد مي كنن! مطمئنا بعد از طي مقداري از اين مسير سخت و بزرگ جلسات ما تو دنياي حقيق هم برگزار خواهد شد و اون وقت مي تونيم درقالب يه شركت دانش بنيان كار رو پيش ببريم !
برنامه اي كه براي اين كار در نظر گرفتم همينه و فكر كنم با هر استاندارد و عقل سليم و مهندسي جور دربياد و غير اين روش رو محكوم به شكست مي دونم! چون اون وقت كار يه حالت غير واقعي پيدا مي كنه!
دوستان اين كار براي اولين بار مي خواد تو اين سطح در كشور اجرا بشه پس بايد واقعيت گرا بود.
اگر جدي و با برنامه و با استفاده از تجربيات ديگران كار كنيم حتي اگر نتونيم در نهايت طرح رو اجرايي كنيم بازم اين كار دستاورد بزرگي براي همه ما داره!

آخرین ویرایش:

amz_ir

عضو جدید
با سلام به همگی
با امید به اینکه دوستان بیشتری اعلام آمادگی نمایند اسامی افراد تاکنون به شرح زیر اعلام می شود:

مهندسی مکانیک:
amz_ir : مهندسی مکانیک
bahrami1678 : مهندسی مکانیک
tsp.co: مهندسی مکانیک
mohamad-hk68: مهندسی مکانیک

مهندسی مواد:
chs: مهندسی مواد
Hamid_madness : مهندسی مواد
m_mahdi_tbt : : مهندسی مواد
iust2699: مهندسی مواد
sosmar: مهندسی مواد

مهندسی شیمی:
جینگلبرت: مهندسی شیمی
snake-bigboss: مهندسی شیمی

منتظر اضافه شدن این لیست هستیم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به همگی
با امید به اینکه دوستان بیشتری اعلام آمادگی نمایند اسامی افراد تاکنون به شرح زیر اعلام می شود:

مهندسی مکانیک:
amz_ir : مهندسی مکانیک
bahrami1678 : مهندسی مکانیک
tsp.co: مهندسی مکانیک
mohamad-hk68: مهندسی مکانیک

مهندسی مواد:
chs: مهندسی مواد
Hamid_madness : مهندسی مواد
m_mahdi_tbt : : مهندسی مواد
iust2699: مهندسی مواد
sosmar: مهندسی مواد

مهندسی شیمی:
جینگلبرت: مهندسی شیمی
snake-bigboss: مهندسی شیمی

منتظر اضافه شدن این لیست هستیم

من فکر میکنم همین یازده نفر برای شروع کار کافی باشند
ضمن اینکه همه میدانیم که یک مهندس فقط در یک زمینه اطلاعات ندارد
بعنوان مثال من خودم علاوه بر مهندسی شیمی در زمینه الکترونیک و کامپیوتر هم اطلاعات فنی دارم.

به نظر من برای اینکه راه ما مشخص شود یک برنامه ریزی زمانی و یا استراتژی مشخص داشته باشیم بهتر است که چند نفر نیرو میخواهیم و چه مدت باید به دنبال نیرو باشیم
و از کی کار را شروع کنیم و مراحل طراحی چقدر باید زمان صرف شود و غیره....

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]مطالبی درباره تولید الیاف کربن از دانشگاه تنسی آمریکا

Carbon Fiber Production[/h]
  • Carbon fiber is currently produced in relatively limited quantities mostly via two manufacturing processes:
    A. Based on pitch (coal tar and petroleum products)
    B. Based on Polyacrylonitrile (PAN)
  • Current global capacity for pitch-based carbon fiber is estimated at about 3,500 metric tons per year.
  • Global use for PAN-based carbon fiber is increasing rapidly, and total production capacity currently does not meet the demand.
  • PAN-based carbon fiber is more expensive to produce, hence, limiting its use to high end applications, (used primarily by aerospace and sporting equipment industries)

[h=1]Carbon Fiber Properties[/h]
  • Pitch and PAN carbon fibers have properties that suit different applications.
  • The most common carbon-fiber type is PAN, primarily for structural reinforcement because of its high tensile strength.
  • Mesophase pitch fibers, on the other hand, offer designers a different profile. They are easily customized to meet specific applications. They often have a higher modulus, or stiffness than conventional PAN fibers, are intrinsically more pure electrochemically, and have higher ionic intercalation.
  • Mesophase Pitch fibers also possess higher thermal and electrical conductivity, and different friction properties.

[h=2]Carbon Fiber Applications[/h] Global demand for high-strength, light-weight and durable fiber is growing; typical applications in:

• Portable power
  • Rechargeable batteries and fuel cell electrodes
  • Fiber reinforced plastics, FRP
  • Energy production; windmill blades
  • Building and construction materials: concrete and asphalt reinforcements, soil erosion barriers
  • Electronics, composite materials for automotives & general transportation,
  • Specialty and niche markets.

[h=1]Carbon Fiber Markets[/h]

منبع:
http://www.utsi.edu/research/carbonfiber/CF.htm

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال مهمی که برای من پیش آمده اینه که چرا ما PAN را انتخاب کردیم و Pitch را انتخاب نکردیم
با اینکه الیاذف کربن دهها نوع دارند ولی دو نوع عمده ان به شرح زیر هستند
تفاوت دو نوع از الیاف را در زیر از دانشگاه تنسی میخوانیم

ظاهرا الیاف نوع پیچ اندازه بزرگی دارند و رسانائی الکتریسیته و رسانائی حرارت بالائی نسبت به پن دارند.
سفتی بالائی دارند هزینه تولید خیلی پائینتری نسبت به پن دارند.

اما الیاف کربن پن قابلیت انبساط بالاتری نسبت به پیچ دارند.

حالا سوال این است الیاف پیچ که مزیتهای بیشتری از نظر اقتصادی و رسانائی الکتریسیته و حرارت و قابلیت سفتی دربرابر ضربه بالائی دارند
ایا صرفا به خاطر قابلیت انبساط متوسط ارزش دارند که ان را رها کرده و به پن که قابلیت انبساط بالاتری دارد بچسبیم و ان را تولید کنیم؟

همان طور که در عکس بالا دیده میشود الیاف پیچ در ساخت پلها و سدها و سازه های ساختمانی و تیرهای چراغ برق به خاطر
قابلیت شق بودن و سفتی کاربرد دارند در حالی که الیاف پن در قلاب ماهیگیری و انجاهائی که قابلیت خمش دارند مورد استفاده هستند.
با یک بررسی کلی میتوان متوجه شد که مقدار مصرف الیاف پیچ خیلی بیشتر از الیاف پن است
ولی قیمت فروش الیاف پن خیلی بیشتر از الیاف پیچ است.

چه توجیهی برای انتخاب پن به جای پیچ وجود دارد؟
از مدیر محترم درخواست داریم در این زمینه علت انتخاب را اعلام فرمایند.

با تشکر

tsp.co

عضو جدید
سوال مهمی که برای من پیش آمده اینه که چرا ما PAN را انتخاب کردیم و Pitch را انتخاب نکردیم
با اینکه الیاذف کربن دهها نوع دارند ولی دو نوع عمده ان به شرح زیر هستند
تفاوت دو نوع از الیاف را در زیر از دانشگاه تنسی میخوانیم

ظاهرا الیاف نوع پیچ اندازه بزرگی دارند و رسانائی الکتریسیته و رسانائی حرارت بالائی نسبت به پن دارند.
سفتی بالائی دارند هزینه تولید خیلی پائینتری نسبت به پن دارند.

اما الیاف کربن پن قابلیت انبساط بالاتری نسبت به پیچ دارند.

حالا سوال این است الیاف پیچ که مزیتهای بیشتری از نظر اقتصادی و رسانائی الکتریسیته و حرارت و قابلیت سفتی دربرابر ضربه بالائی دارند
ایا صرفا به خاطر قابلیت انبساط متوسط ارزش دارند که ان را رها کرده و به پن که قابلیت انبساط بالاتری دارد بچسبیم و ان را تولید کنیم؟

همان طور که در عکس بالا دیده میشود الیاف پیچ در ساخت پلها و سدها و سازه های ساختمانی و تیرهای چراغ برق به خاطر
قابلیت شق بودن و سفتی کاربرد دارند در حالی که الیاف پن در قلاب ماهیگیری و انجاهائی که قابلیت خمش دارند مورد استفاده هستند.
با یک بررسی کلی میتوان متوجه شد که مقدار مصرف الیاف پیچ خیلی بیشتر از الیاف پن است
ولی قیمت فروش الیاف پن خیلی بیشتر از الیاف پیچ است.

چه توجیهی برای انتخاب پن به جای پیچ وجود دارد؟
از مدیر محترم درخواست داریم در این زمینه علت انتخاب را اعلام فرمایند.

با تشکر
علت انتخاب pan بدلیل کاربرد استراتژیک بودن اون تو صنعت هوافضا و صنایع پترو شیمی و نفت و گاز بویژه مخازن ذخیره گاز طبیعی فشرده و همچنین پیچیده تر بودن پروسه تولید اون هستش!
به نظر من دست یابی به فیبر کربنهای حاصل از pan دست یابی به تمامی الباف کربن هستش!
کاربرد اون قابل مقایسه با سایر الیاف کربنی نیست!
شما می تونین با کانالهای مختلف الیاف pitch رو وارد کنین ولی الیاف پن رو فکر نکنم بتونین!
در ضمن اگه ما خط تولید مدرن این الیاف را داشته باشیم فکر کنم خیلی سریعتر بشه براش مشتری پیدا کرد!!
همونطور که گفتین قابلیت انبساط بالا یعنی توانایی تحمل تنشهای کششی فوق العاده ای رو دارن که برای ساخت قسمتهای مختلف راکتها- تیغه های گردان نوین کمپرسورها در توربینهای گازی و موتورهای جت - بال هواپیماها- ارابه فرودو.... رو دارن!
ما تقریبا همون وقت را باید برای راه اندازی خط با کمی اختلاف بذاریم! پس چه بهتر که pan رو داشته باشیم که مشتریش بالا سرشه!
شما خیلی سخت می تونین پیمانکاران ساختمان و پل و... رو برای استفاده از pitch قانع کنین چون متاسفانه اونها علاقه ای به نو آوری تو کارهاشون معمولا ندارن !در صورتی که تنها نوع قابل استفاده در صنعت هوافضا و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی با اینهمه مشکلات و تحریم pan هست.
فکر کنم که دیگه دلایل کافی باشه!

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

خوب حالا بریم سر فرایندها

در این پروژه ما چند فراغیند عمده داریم که برای هر فرایند یک سری ماشین آلات نیاز هست که باید ابتدا فرایند را بشناسیم تا ماشین الات را طراحی کنیم

1- فرایند پلیمریزاسیون

2- فرایند اکسیداسیون

3- فرایند کربونیزاسیون

4- فرایند گرافیتاسیون

فرایندهای جزئی هم هست که فعلا از انها صرف نظر میکنیم

خوب در مورد این فرایندها ممکنه صدها راه حل وجود داشته باشه
اگر ما ابداعی انجام بدهیم که یکی ازی این فرایندها نو آوری و کاهش هزینه داشته باشه میتونیم ادعا بکنیم به یک تکنولوژی پیشرفته قابل رقابت دست پیدا کرده ایم

در این زمینه از اکسیداسیون شروع میکنیم
در فرایند اکسیداسیون چه اتفاقی می افته و چه ماده ای با ماده اصلی ترکیب میشه تا ماده اصلی اکسید بشه؟
اسید میزنیم یا باز ؟ یا نمک یا چه ماده ای؟ اکسیژن افزوده میشود تا اکسیداسیون انجام شود ولی این اکسیژن از کجا به دست می آید؟
ایا اسید اکریلیک میتواند در این فرایند استفاده شود؟

در فرایند کربونیزاسیون در محفظه بسته مانند کوره حرارت داده و ماده تا حدی نیم سوز میشود تا کربونیزاسیون انجام شده الیاف کربن تولید شود.

در گرافیتاسیون چه اتفاقی می افتد ؟

بعنوان اولیه قدم در ابداع تکنولوژی فکر میکنم جواب این سوالها بسیار تعیین کننده خواهند بود
ما نمیخواهیم درباره تکنولوژی سایر شرکتها زیاد مطالعه کنیم فعلا بلکه میخواهیم ببینیم ایا میتوانیم یک فرایند ابداعی در بیاوریم یا نه؟

tsp.co

عضو جدید

خوب حالا بریم سر فرایندها

در این پروژه ما چند فراغیند عمده داریم که برای هر فرایند یک سری ماشین آلات نیاز هست که باید ابتدا فرایند را بشناسیم تا ماشین الات را طراحی کنیم

1- فرایند پلیمریزاسیون

2- فرایند اکسیداسیون

3- فرایند کربونیزاسیون

4- فرایند گرافیتاسیون

فرایندهای جزئی هم هست که فعلا از انها صرف نظر میکنیم

خوب در مورد این فرایندها ممکنه صدها راه حل وجود داشته باشه
اگر ما ابداعی انجام بدهیم که یکی ازی این فرایندها نو آوری و کاهش هزینه داشته باشه میتونیم ادعا بکنیم به یک تکنولوژی پیشرفته قابل رقابت دست پیدا کرده ایم

در این زمینه از اکسیداسیون شروع میکنیم
در فرایند اکسیداسیون چه اتفاقی می افته و چه ماده ای با ماده اصلی ترکیب میشه تا ماده اصلی اکسید بشه؟
اسید میزنیم یا باز ؟ یا نمک یا چه ماده ای؟ اکسیژن افزوده میشود تا اکسیداسیون انجام شود ولی این اکسیژن از کجا به دست می آید؟
ایا اسید اکریلیک میتواند در این فرایند استفاده شود؟

در فرایند کربونیزاسیون در محفظه بسته مانند کوره حرارت داده و ماده تا حدی نیم سوز میشود تا کربونیزاسیون انجام شده الیاف کربن تولید شود.

در گرافیتاسیون چه اتفاقی می افتد ؟

بعنوان اولیه قدم در ابداع تکنولوژی فکر میکنم جواب این سوالها بسیار تعیین کننده خواهند بود
ما نمیخواهیم درباره تکنولوژی سایر شرکتها زیاد مطالعه کنیم فعلا بلکه میخواهیم ببینیم ایا میتوانیم یک فرایند ابداعی در بیاوریم یا نه؟

اینها همون سوالهایی هستن که بچه های تیم مواد باید براشون جواب پیدا کنن و یا حتی شروع به پیدا کردن جواب برای اونها باشن و با هم پاسخشون رو جستجو کنیم.
ورودی و خروجی های هر مرحله و هر دستگاه که شما بهشون اشاره کردین بستگی به این مرحله از کار داره! با معلوم شدن این اطلاعات تیم طراح مکانیک حالا می دونه که باید چی بسازه.
اگر فقط یکی از بچه های مواد مثل دوست عزیز مون جینگلبرت از خودش علاقه نشون بده کمکش می کنم تا جواب تمامی سوالهای فوق پیدا بشه!

طراحی خط تولید بستگی کامل به جواب سوالهایی از این دست داره!

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم بهتر هست منتظر نباشیم و خودمان دست به کار شویم
اولین مرحله تولید رزین اکریلیک میباشد که دارم جستجو میکنم فعلا متن زیر را از دو نفر گیر آوردم:

درباره رزین های آکریلیک اطلاعاتی از جمله انواع ،کاربردها ،روشهای سنتز و پلیمریزاسیون ، مواد اولیه ، ادتیوها ، خواص ، گزارش کار آزمایشگاهی و یا هر منبعی اگر سراغ دارید بفرمایید.;)
در صورت امکان اطلاعات بیشتری درباره نحوه سنتز یا منبعی برای تهیه آزمایشگاهی ارائه بفرمایید.
محبت بفرمایید در زمینه رزین های که در رنگ های هوا خشک (ساختمانی)بکار میروند و دارای بیس آبی هستند توضیح بفرمایید .
خواص مورد انتظار :
فیلم شفاف و قابل انعطاف بطوری که در محصول رنگ تولیدی توسط رزین این خاصیت براقیت وجود داشته باشه (من از رزینهای تولید شرکت رزین ساوه و پارس پلیمر خاوران از هر دو نوع پیور اکریلیک و استایرن اکریلیک این خاصیت براقیت در محصول رو ندیدم) ، همچنین سخت و غیر قابل انحلال و نفوذ توسط آب و حلالهای معمول و عوامل جوی .
من به چسب های هم که توسط این نوع مونومر های سنتز میشن هم علاقمند هستم اما اطلاعات خیلی کمی راجع بهشون دارم.
میتونم بپرسم شما در چه زمینه شغلی فعال هستید؟
کتاب مذبور رو مطالعه کردم اما خاطرم نیست که بخشی درباره نحوه تولید رزین های که عرض کردم داشته باشه.
آیا شما میتونید گزارش کار آزمایشگاهی برای پلیمریزاسیون این نوع رزین ها در اختیار قرار بدین.
من در یک شرکت تولید کننده پوشش های زیرین و رنگ و همچنین چسب فعالیت دارم البته شرکت مطرحی نیست و محصولات به روزی نداره. در واقع من علاقمند به تولید رزین هستم اما در حال حاضر امکانات کافی فعالیت رو ندارم به همین جهت همیشه به دنبال اینم که در باره رزین سازی اطلاعات کسب کنم . البته در هر نوعی که باشه چون باعث میشه اطلاعاتم بیشتر بشه! همین چند وقت پیش یک پیشنهادی داشتم برای شراکت یا خرید یک کارخانه آماده با تجهیزات رزین سازی کامل واقع در شهرک صنعتی گرمسار که چند سالی ظاهرا بی استفاده مونده اما شرایط شراکت مناسب نبود.
اگر براتون امکان داره راهنماییم کنید من بازدیدهای از چند شرکت رزین سازی داشتم و اطلاعات جسته گریخته ای در این زمینه دارم . به نظرم فعالیت پر سود و جالبی میاد البته نیاز به سرمایه تقریبا زیادی داره . من به مطالعه در این زمینه بسیار علاقمندم.

باسلام
رزینهای اکرلیک بسته به مواد مورد استفاده خاصیتهای مختلفی دارند ولی این را بدانیید که مواد اصلی این رزینها -استایرن -متیل مت اکریلات بوتییل اکریلات- دی ترشیو بوتیل اکریلات وحلال مصرفی شما که طی شرایط خاص پخت میشود.
شما خواصی که از این رزین می خواهید را بگویید تا من نسبت به خواص خواسته شده شما را راهنمایی کنم
کتاب دکتر مازندرانی خیلی به شما کمک میکند.
من در مورد رزینهای پایه آب اطلاعات انچنان ندارم اما رزینهای هوا خشک پایه حلالی میتونم کمکی باشم.با توجه به این موضوع که من کارشناس ارشد رزین سازی یکی از شرکتهای تولیدی -صنعتی در شاخه (اتومبیلی -هوایی)هستم ولی تقریبا بیس کار مشابه است. شما کجا مشغول به کار هستید

نقل از لینک: http://www.www.www.iran-eng.ir/newreply.php?do=newreply&p=1856952
===============

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب شما اینجا تقریبا 99 درصد اطلاعاتی که باید برای طراحی این خط تولید که به انگلیسی پلنت نامیده میشود را میتوانید پیدا کنید
بسیار عالی و کامل که یکی از کاربران خوب سایت زحمتش را کشیده اند:

چکیده ای از تاپیک: مراحل طراحی و تهیه مدارک یک پلنت

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/243908

سلام
یه تاپیک داشتیم تحت عنوان طراحی یک واحد صنعتی که خوب چون اکثر بچه های علاقه مند دانشجو هستند متأسفانه ندونستیم چه کار کنیم و کار خاصی نکردیم میخواستم این تاپیک رو در ادامه اون بزنم ولی ترجیح دادم یه تاپیک جدید باشه .اینجا قصد دارم کلیه مراحل و مدارکی که یک مهندس فرایند در طراحی یک پلنت ملزم به تهیه اونهاست رو بذارم.مطالب انگلیسی هستند و فرصت ترجمه و تایپشون وجود نداره .هر کسی هر کدوم از موارد رو نمیدونست بگه تا من و دوستان عزیز دیگه براشون توضیح بیشتری بدیم.(به امید خدا از فردا شروع میکنم اینترنت امروزم تموم شد)

همونطور که می دونید مراحل مهندسی یک پروژه شامل دو مرحله:basic engineeringو detailed engineering است.پکیج basic engineeringشامل موارد زیر است:

تهیه مدارک باید طبق فلوچارت زیر باشد:

مشاهده پیوست 44399
اینم فلوچارت به صورت pdf تا بشه زومش کرد.

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif Basic design package.pdf (60.7 كيلو بايت, 399 نمايش)

آیتم general در BEDD:
General
Many standards for design engineering are established by public organizations and companies. The
applicable standards shall be decided before the project is started.
(a) Standards for design :
Standards are used to maintain the level of performance in plant design. Owner's and Contractor's
standards fall under this category. Laws and codes are intended chiefly to indicate constructional
requirements from the safety standpoint while many company standards are established to keep the plant
performance above a certain level. Some company's standards cover the criteria for safety levels. In such
a case, these criteria can be adopted as design basis. If the criteria conflict with the associated laws and
regulations, the priority order as to the application of the criteria, laws and regulations should be
established between clients.
(b) Laws, codes and regulations:
Various laws, codes and regulations are enforced by the national or local governments to secure the public
safety of plant and its surroundings including prevention of the environmental pollution (air water noise,
etc.). In the design of plants, the legal requirements shall be satisfied.

(c) Public standards :
یه فایل پاور پوینت توی باشگاه هست که حامد جان برای استانداردها گذاشته دانلودش کنید استانداردهایی که نیاز داریم بدونیم کاملاً توش هست.

همونطور که در بالا ذکر شده اولین مرحله کار Basic engineering design data(BEDD است این مرحله بایستی قبل از شروع کار طراحی نهایی شود .BEDD خلاصه ای از نکات اساسی است که در طراحی بیسیک و دیتیل ملزم به رعایت آنها هستیم و شامل نیازمندیهای استاندارد در کل مراحل طراحی است.
BEDD شامل موارد زیر است:
General matters : Units of measurement, applicable laws and regulations and standards-
Utility conditions : Conditions of any utilities to be used in the plants, for steam, electric power, water,
fuel, air and inert gas, etc..
Flare and liquid blow - down conditions : Depressing of flare under emergency conditions including
requirements for waste oil disposal.
Site conditions : Climatic conditions and soil conditions.
Environmental preservation : Limitations on the emission of noise, waste water, waste liquid and waste
gas.
Plant layout : Safety distances, limitations of erection work and the equipment transportation to the plant
site, Construction and Geographic North.
Basis for equipment : Basic requirements for the standardization of equipment in the entire plant
Basis for instrumentation : Basic requirements for the standardization of control systems and
instrumentation in the entire plant.
Basis for Building
Other matters : Owner’s requirements or licenser’s standard practices shall also be considered in design.
Numbering system that is the basic configuration for indication of equipment, lines and instrumentation,
etc is not included in BEDD

فایل ضمیمه شامل مرحله BEDD است که همونطور که گفته شد اولین مرحله قبل از شروع به کار طراحی است.

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif BEDD.pdf (39.3 كيلو بايت, 177 نمايش)

فایل ضمیمه یه نمونه از فرمهایی که در مرحله BEDD باید پر شوند را نشون میده حواستون باشه که همه این موارد وظیفه مهندس فرایند نیست.ویه چیز دیگه هر شرکتی فرمت خاصی برای خودش داره

فايل ضميمه

خوب توضیح اینکه ما داریم مراحل فلوچارت پست 7 رو طی میکنیم.اولین مرحله BEDD بود که در پستهای 14 و 15 میتونید فایلهای مربوطه رو دانلود کنید.حالا به مرحله دوم میرسیم : Design Basis

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif basis design.pdf (379.7 كيلو بايت, 215 نمايش)

فایل ضمیمه رو ببینید اطلاعات خوبی توش هست. http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/paperclip.png فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif precondition.pdf (131.3 كيلو بايت, 196 نمايش)

خوب میدونید که داریم کلیه مراحل ابتدایی که برای شروع به فرایند لازم هست رو طی میکنیم.فایل ضمیمه برای تخمین خواص فیزیکی است.

فايل ضميمه

هیه دیتاهای utility: فايل ضميمه

این قسمت basis designکه تموم بشه یه نمونه basis design براتون میذارم.تا ببنید در عمل برای تهیه هر پارت چه چیزهایی رو نیاز دارید که بدونید.ببینید میشه گفت تمام این فایلها یه design criteria جهت تهیه یک مدرک(basis design) به کار میره که در واقع خط و مشی پروزه رو مشخص میکنه .
فایل ضمیمه بهتون میگه که مواد آلوده کننده و درصدهاشون رو باید مشخص کنید.
Data Preparation of Effluents

اینم یه design creteria جهت مشخص کردن دما و فشار طراحی تجهیزات:کمپرسور,مبدل,مخازن, و...
Determination of Design Conditions

فايل ضميمه

فایل ضمیمه مورادیه که تو انتخاب متریال باید بهش توجه بشه.

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif Material selection.pdf (108.8 كيلو بايت, 137 نمايش)

از کادر قرمز زیر قست کاتالیست باقی مونده که اونم ضمیمه است.بعدش یه نمونه design basis براتون میذارم

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=53032&d=1304664705&thumb=1

فايل ضميمه

نمونه design basis​

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif 00-GA-E-0110061_00.pdf (101.9 كيلو بايت, 129 نمايش)

اینم یک نمونه BEDD​

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif BEDD.pdf (1.85 مگابايت, 179 نمايش)

خوب می رسیم به طراحی بیسیک تجهیزات فایل زیر جهت طراحی بیسیک انواع وسل:
vessel

http://www.4shared.com/get/_UHxgJ-O/Vessel.html

طراحی بیسیک تجهیزات انتقال حرارت
heat transfer

http://www.4shared.com/file/B8pTN6bH/Heat_Transfer.html

طراحی بیسیک تجهیزات انتقال حرارت
heat transfer

http://www.4shared.com/file/B8pTN6bH/Heat_Transfer.html
َآشنایی با فرایند اجرای طرح های پتروشیمی

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif ASHNAEI BA NPC.pdf (278.9 كيلو بايت, 143 نمايش)

فایل پاور پوینت استانداردهایی که نیاز داریم بدونیم کاملاً توش هست

http://www.4shared.com/document/Rl7nnKM6/standard.html

طراحی بیسیک تجهیزات دوار
rotary machine

http://www.4shared.com/file/1zcZJOoa/Rotary_Machinery.html

سایر تجهیزات
Miscellaneous_Equipment

http://www.4shared.com/file/LkHfP63G/Miscellaneous_Equipment.html

instrumentation یا ابزار دقیق که همان قطعات الکترونیک و میکرو کنترلر هستند که در طراحی ماشین آلات مورد استفاده قرار میگیرند:

فايل ضميمه

راهنمائی تهیه P&ID یا همان نقشه ساخت است که در نقشه مربوطه ابزار دقیق و ابزارهای کنترل ولوله کشی وجانمائی ماشین آلات ودستگاهها مشخص میشود:

فايل ضميمه
  • http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/rar.gif Preparation of P&ID.rar (2.75 مگابايت, 143 نمايش)

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مختصری درباره الیاف کولار:

:
کولار اولین بار در سال 1970 توسط dupont معرفی شد و جر اولین دسته ی الیاف با قدرت کششی و مدول بالا بوده که در کامپوزیت های پیشرفته (advanced composite) به کار می رود.به طور کلی جایگزینی برای فولاد در لاستیک های رادیالی توسعه پیدا نمود که امروزه در محدوده ی وسیعی از ان استفاده می شود
کولار یک ارامید است این نام به عنوان یک اختصار برای پلی ارامید های اروماتیکی بوده و ترکیب شیمیایی ان poly para-phenyleneterephthalamide بوده و بیشتر تحت عنوان پارا امید شناخته میشود.ارامید متعلق به خانواده نایلونهاست نایلون های متداول مانند نایلون 66 خصوصیات ساختاری خوبی ندارند.حلقه های ارامیدی به کولار پایداری حرارتی داده این در حالی است که ساختار پارا به ان استحکام و مدول بالا می بخشد
چنانچه اطلاعات بیشتری درباره شیمی ارامید ها می خواهید می توانید به http://composite.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http://www.psrc.usm.edu/index.html
رجوع نمایید.
مشابه نایلون ها فیلامنت های کولار توسط اکسترودر از داخل رشته ساز خارج گشته فرم میله ای مولکول های پارا امید و پروسه اکستروژن کولار را به صورت الیاف غیر ایزوتروپیک (ناهمسانگرد) تبدیل کرده که در جهت محوری از استحکام و سفتی بیشتر نسبت به جهت های عرضی بر خوردار است .گرافیت نیز غیر ایزو تروپیک است اما الیاف شیشه ای ایزوتروپیک هستند .
کولار در برابر حرارت و ماده شیمیایی بسیار مقاوم است..

مدول کششی و قدرت استحکامی کولار 29 به طور تقریبی قابل مقایسه با الیاف شیشه می باشد. البته اغلب دانسیته ان حدودا نصف الیاف شیشه است. لذا با تخمین اولیه میتوان الیاف کولار را به عنوان جایگزین خوبی برای الیاف شییه ای که وزن پایین تری از انها مد نظر است در نظر گرفت.

کولار از الیاف شیشه گرانتر است میتوانید به زیر مراجعه نماییدhttp://composite.about.com/library/weekly/aa041497.htm در کنار استحکام بالا و وزن مولکولی ان فواید دیگری را نیز در بر دارد.مانند گرافیت دارای ضریب انبساط حرارتی منفی بوده که این امر به لایه های کولار کمک می نماید که در برابر حرارت پایدار باشد .اما برتری اصلی ان نسبت به گرافیت مقاوم بودن در برابر فشار و ساییدگی است .و می توان از ان به عنوان یک لایه محافظت کننده نسبت به لایه های گرافیتی استفاده نمود .همچنین می توان جهت افزایش مقاومت در برابر تخریب وبالا بردن استحکام در حد پارگی گرافیت ان را با کولار ترکیب نمود بدین صورت از گسیختگی های نا گهانی ان نیز جلوگیری می شود.

مشابه سایر الیاف مضراتی نیز در بر دارد الیاف به خودی خود رطوبت جذب می نمایند . از این لحاظ کامپوزیت های کولار نسبت به الیاف شییه یا گرافیت از حساسیت بیشتری نسبت به محیط برخوردار هستند و با وجود بالا بودن استحکام کششی خصوصیت فشرده شوندگی این الیاف ضعیف است.در نهایت این که کولار سخت بریده می شود و نیاز به استفاده از قیچی های مخصوصی جهت بریدن پارچه های خشک و به کار بردن مته های دریل جهت سوراخ کردن ورقه ها (لایه ها ) می باشد .بریدن این لایه ها بدون ایجاد فرسودگی در الیاف به سختی صورت می گیرد.
میتوان از کولار هم به صورت الیاف خام و هم به صورت کامپوزیت استفاده نمود...
Refrence : http://composite.about.com/od/aboutcompositesplastics/l/aa050597.htm

============

برنامه ای جهت طراحی و تجزیه اجزای کامپوزیت و ساختار ان

از سال 1996 composite proهدایت کننده صنعتی بوده است که با ارائه نمودن ابزارهایی امکان انالیز و طراحی کامپوزیت را فراهم می نماید.
کار با این برنامه بسیار اسان بوده و کیفیت کاربردی ان بسیار بالاست که البته composite pro از روش های پذیرفته شده صتعتی و الگوریتم ها یی جهت انجام محا سبا تش استفاده می نماید .هم واحد های siو هم واحد های انگلیسی در ان قابل دسترس بوده چنانچه با کامپوزیت ها سر و کار دارید این برنامه به بهترین وجه شما را یاری می رساند.

به این سایت رجوع نمایید

http://www.netcomposites.com/netcommerce_features.asp?273

برای اطلاعات بیشتر به تاپیک زیر مراجعه فرمائید:
نقل از تاپیک: http://www.www.www.iran-eng.ir/newreply.php?do=newreply&p=22460

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
The Laminator

• Price ex. VAT (GBP)
    £ 0.00 ( Approx: US$ 0.00, EUR€ 0.00 )
  • Price inc. VAT (GBP):
    £ 0.00
  • Reference:
    LIN001

• Publisher:
    Mike Lindell

The Laminator is an engineering program written for Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP that analyzes laminated composite material plates according to classical laminated plate theory. Input consists of ply material properties, material strengths, ply fiber orientation and stacking sequence, mechanical loads and/or strains, and temperature and moisture loads. Output consists of apparent laminate material properties, ply stiffness and compliance matrices, laminate "ABD" matrices, laminate loads and mid-plane strains, ply stresses and strains in global and material axes, and load factors for ply failure based on Maximum Stress, Maximum Strain, Tsai-Hill, Hoffman, and Tsai-Wu failure theories. A micromechanics calculator is also included for estimating lamina properties for given fiber and matrix properties.
The program is being released as Shareware, which is a method of marketing software that allows users to try out the software before buying it. This software is fully functional except for the following operations: Opening & Saving input files, Printing & Saving output files, and saving User Materials to the library. These features will be enabled once the program has been purchased.
You do not need to buy this software on this site or add it to your basket. Simply download this shareware evaluation copy by clicking here:
Download The Laminator (Version 3.7)
If after trying The Laminator you wish to purchase the license, you can click on the relevant link below which takes you directly to the supplier website:

Single User License
5-User License
10-User License
25-User License
50-User License
100-User License
Upon receipt of your registration you will be emailed a User Name and Registration Key that will register your copy of The Laminator and re-enable the disabled features.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Composite Star 2.0

Download free for 30 days

• Price ex. VAT (GBP)
    £ 0.00 ( Approx: US$ 0.00, EUR€ 0.00 )
  • Price inc. VAT (GBP):
    £ 0.00
  • Reference:
    CSR001

• Publisher:
    Material SA

COMPOSITE STAR 2.0, is the new version of the popular database and design software for composite materials!
You can download the fully functional software here and use it FREE for 30 days.
After the free trail you can purchase a permanent license for only €495.
Download COMPOSITE STAR now! It''s free!
Composite Star is an all-embracing composite design software and database for composite materials and structures. It calculates:

• the properties of plies by micromechanics
  • the properties of laminates by Classical Laminate Theory (CLT) or Netting Analysis
  • the laminate load response and failure with standard and new failure criteria and progressive failure models and
  • the properties, load response and failure of laminated beams, tubes and plates.
Laminate load response
Laminate loads consist of external mechanical loads and internal thermal or hygroscopic loads. In order to solve real-world problems, Composite Star defines a constant and a variable load. Typically the constant load is a preload (e.g. thermal loads resulting from curing, an external static mechanical load). The variable load is used to define a dynamic external mechanical load. This permits the calculation of the extent to which the dynamic external load can be increased until failure occurs.
A new failure criterion and simulation of the failure process
Composite Star uses the ply-by-ply failure analysis in its most modern and advanced form. Besides the standard failure criteria (maximum stress, maximum strain, simple Puck, modified Puck, Tsai-Hill, Tsai-Wu, Hoffman, Hashin), Composite Star introduces one of the world's most detailed and sophisticated interactive criterion, Puck's action plane criterion. This criterion distinguishes between the different fracture modes (tensile and compressive fiber-fracture, tensile, shear and compressive inter fiber fracture), calculates the fracture plane angle for inter-fiber fracture and can predict catastrophic wedge effects. Progressive failure analysis allows strength prediction after first ply failure. Composite Star offers progressive failure calculation according to Tsai or the latest failure process and non-linear ply degradation model from Puck. The load will be increased step by step. If a failure occurs, the corresponding ply will be degraded and the new resulting laminate with the new stress and strain distribution will be calculated. All laminate properties, stresses and strains can be observed at every important moment of the load increase. Consequently, the progressive failure calculation results in a real simulation of the failure process. Puck''s action plane failure criterion and degradation model has been tested thoroughly by university and industry research laboratories throughout the world and shows a unique conformity with reality. Furthermore, it is the new standard in VDI (Association of German Engineers) guidelines 2014 and is recommended by the IKV (Institute for Plastic Processing), Aachen, Germany and leading composite design experts worldwide.
3D model of the failure envelop with constant and variable stress vector

Polar diagram of Young''s moduli

Stress distribution in the laminate

Composite structures
Beams, tubes and plates belong to the few structures for which an exact elasticity solution can be found. Composite Star calculates all of the important properties for these structures under consideration of a great choice of cross-sections. With its new approach to laminate calculation, the results received are sure to be the closest to reality.
The FEA interface
Composite Star will also give you the ultimate interface to your specific FEA program. Any of the fiber, matrix, ply, laminate, stacking sequence, load or structural data can be imported or exported by a simple mouse-click. That's why this software is indispensable to the integrated design of composite materials and structures.
The graph engine
Composite Star's sophisticated graph engine allows display of any X-Y or polar graph, including any ply property versus the ply's orientation angle, carpet plots, ply-by-ply stress and strain diagrams and failure process diagrams. An additional and important tool for the designer is the display of the three-dimensional model of the failure envelope and the constant and variable stress vector for each ply. This allows immediate recognition of the stress state and reserve factor in the critical plies.
The material database
Composite Star stores all data in a state-of-the-art, full-featured database. Database features include extensive searching, filtering, sorting and data import and export. The database stores the data of fibers, matrices, plies, laminates, stacking sequences, loads and structures. In addition to the physical and engineering parameters, the database can store comments and text notes, manufacturing guidelines, manufacturing date and time, the manufacturer''s name and address, quality control data and the price.
The user interface
The quality and efficiency of software is only as good as its user interface. Therefore, great importance has been placed on the calculation and database user interface. The different database tables are shown as grids. As with the so efficient spreadsheet programs, the user can change any value at any time and press one single calculation button, which will update all calculations results instantly. Although very sophisticated, the software can be used intuitively without complicated menus, windows or dialogs. Every function is just a mouse-click away. Composite Star also has an extensive report building capability. Data from the database and calculation results including diagrams and pictures can be displayed, stored and printed as text files, Acrobat Reader files or Word files.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب بعنوان اولین ابداع و اختراع و نو آوری بنده پیشقدم میشوم حق و حقوق اختراع ما محفوظه ها :D

یک سال پیش که روی طراحی مخازن تحت فشار برای مواد غذائی با قابلیت ضد خوردگی کار میکردم
دنبال راهی برای کاهش هزینه ها بودم ان موقع به سرم زد که یک مخزن بتونی
مانند سیلوهای گندم بسازم و داخل آن روکشی از پلی اتیلن بزنم.
در این حالت اگر برای استحکام نیاز بود میتوانستیم از بتن مسلح نیز استفاده کنیم.
مدتی روی این مسئله کار کردم ولی ابزار مناسب پیدا نکردم
غافل از اینکه در دنیا خیلی کارها روی این مسئله انجام شده
و بالاخره پیدا کردم که به جای ساخت مخزن بتونی مسلح که داخل ان پلی اتیلن لامینیت شده باشد
میتوان کامپوزیتهای الیاف کربن استفاده کرد
که البته مزایا و معایبی دارد
وزن ان سبک و قابل حمل و نقل است به خصوص قابلیت نصب روی تریلی و کشنده ها است که میتواند ظرفیت تانکرها را بالا ببرد
ولی قیمت ان زیاد بود که باید برای قیمت هم یک فکرهائی بکنیم و دقیق ان را در بیاوریم.

در این پروژه میتوانیم بررسی کنیم که آیا ساخت مخازن تحت فشار با کامپوزیت الیاف کربن چه مزیتهائی دارد؟
مسلما از نظر وزن و از نظر قابلیت جابجائی مزیت دارد
ولی از نظر قیمت باید بیشتر بررسی شود.
همچنین میتوان ترکیبی از مخزن بتونی و لایه ای داخلی و یا خارجی از کامپوزیت الیاف کربن را قرار داد.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پلي اكريلونيتريل (pan)

طرز تهيه:

كوپليمر متيل اكريلات و ايتاكونيك اسيد

اکسیداسیون

اولين مرحله در توليد الياف كربن با استفاده از PAN شامل كشش و اكسيداسيون مي‏باشد
در اين مرحله ابتدا الياف تحت گرما بين 1300 - 500 درصد كشيده مي‏شوند كه اين امر باعث آرايش‏‏‏يابي بهتر زنجيره‏هاي ملكولي در جهت الياف مي‏شود.
سپس در حاليكه هنوز الياف تحت تنش هستند در مجاورت هوا تا دماي
°C 280 - 200 براي چند ساعتي حرارت داده مي‏شوند اين امر باعث جابجايي درون ملكولي و تشكيل زنجيره‏هاي نردبان مانند مي‏گردد. در اين مرحله عمل اكسيداسيون نيز صورت مي‏گيرد و تقريباً بيشتر گروههاي CH[SUB]2[/SUB] اكسيده مي‏شوند.

کربونیزاسیون

در مرحله بعد الياف اكسيده شده، با حرارت دادن در دماي
°C 1200-900 و در محيط خنثي (تحت گاز نيتروژن يا آرگون) كربونيزه مي‏شوند.
تنش وارده به الياف از جمع‏شدگي
(shrinkage) آنها جلوگيري مي‏كند و به آرايش ملكولي بهتر كمك مي‏نمايد.
در اين مرحله با حذف بيشتر اتمهاي اكسيژن و نيتروژن، الياف عمدتاً حاوي اتمهاي كربن خواهند بود
كه در حلقه‏هاي شش وجهي مستقر در صفحات نسبتا موازي قرار گرفته‏اند.
الياف حاصل از اين مرحله عمدتا متخلخل‏اند و دانسيته الياف در اين حالت حدود
g/cm3 74/1 مي‏باشد.
الياف حاصل از اين مرحله داراي مدول نسبتا كم و استحكام بالا مي‏باشند.

اكسيداسيون الياف اكريليك، به منظور تثبيت شكل الياف به هنگام فرآيند كربنيزه كردن است.

گرافیتاسیون

در مرحله سوم عمل اصلاح حرارتي
(heat treatment) بر روي الياف مرحله دوم در محيط خنثي و در دماي °C2800 صورت مي‏گيرد
كه نتيجه آن نظم بيشتر ساختمان كريستالي الياف مي‏باشد. اين مرحله را گرافيته‏ كردن مي‏نامند
ودر اين مرحله با كاهش ميزان تخلخل الياف دانسيته آنها تا
g/cm[SUP]3[/SUP]2 افزايش مي‏يابد
و اليافي با مدول بالا اما استحكام كششي كمتر از مرحله دوم بدست مي‏آيند. راندمان توليد الياف با استفاده از
PAN حدود 50% مي‏باشد.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توليد الياف اكريليك با قوام بالا (High Tenacity) در کارخانه اکریلیک 2

يكي از مهمترين پارامترها در الياف، استحكام و قوام محصول نهائي مي باشد به نحوي كه بالا بودن قوام با حفظ مابقي پارامترها از اصلي ترين خواسته هاي مصرف كنندگان مي باشد.
از لحاظ تئوري براي اين منظور روش هاي مختلفي به تفكيك در تهيه كوپليمر (افزايش درصد جامدات در Dope، تغییردر ويسكوزيته یا نسبت تركيب درصد كوپليمر و...) و درعمليات ريسندگي (تغيير در شرايط عملياتي حمام انعقاد ،كشش ،خشك كن و ...) وجود دارد. اما در توليد پيوسته ، انبوه و صنعتي محدوديت هاي فراواني وجود دارد.
براي مقايسه در جدول زير ميزان قوام و تطويل الياف در شركت هاي مختلف برای محصولات 5 تا 10 دنیر آمده است.
در كارخانه اكريليك دو تولید محصول با قوام بالا در یک فرایند مطالعاتی وعملیاتی چند ماهه در دستور کار قرار گرفت
این تست در دو مرحله انجام شد:
مرحله 1) تولید 150 تن الیاف که میانگین قوام در این تولید این محصول از 2.5 cN/dtex به2.75 cN/dtex افزایش یافت که پس از تائید خدمات فنی وفروش نسبت به تکمیل و بهبود شرایط تولید براي مرحله دوم اقدام شد.

مرحله 2) در تست دوم با کنترل و بهینه سازی فرایند انتقال جرم در حمامهای انعقاد كشش و شرایط عملیاتی در خشك كن بدون اعمال تغييرات در شرايط پليمر ميانگين قوام به 3.13 cN/dtex افزايش يافت میزان تولید این محصول 300 تن بود.
اهميت اين تست از سه جنبه قابل بررسی است:
1) این تست فقط در ناحیه ریسندگی بدون تغییر در شرایط پلیمر انجام و به منظور بررسي شرايط در ناحيه ريسندگي ، از تغییر در شرایط ناحیه شیمیائی صرفنظر شد.
2) توليد اين محصول با پلیمر توليدي باVA انجام شد علی الرغم اینکه توليد محصول با استفاده از پليمر MA داراي قوام بهتر و يكنواختري است در این محصول توليدي، ميزان قوام در مقایسه با شرکت های تولید الیاف با پلیمر MA بالاتر است.
3) با توجه به اینکه محصول فوق ، به منظور استفاده در صنایع نساجی در نظر گرفته شده بود، اهميت انجام این تست ، افزایش قوام با حفظ مابقی خواص فیزیکی و شیمیائی الیاف وکنترل آن در حدود F.P.S مي باشد.
گزارش اعلامی از سوی خدمات فنی وفروش حاکی از رضایتمندی مشتری و استحکام بالای نخ حاصله در مقایسه با شرایط قبل و دیگر تولید کنندگان بوده است.
نكته قابل توجه اينكه در توليد محصولاتي همچون Precursor اصلي ترين پارامتر قوام بوده و پارامترهاي ديگر از جمله درجه سفيدي ، رنگ پذيري و ... اهميتي چنداني ندارند.به اين منظور در تستي مشابه قوام محصول توليدي به حد cN/dtex 6/5 افزايش يافت.

در ادامه اين تست با اندازه گيري مدول يانگ و نتایج اعلامی از سوي آزمايشگاه قابليت استفاده از این محصول با تغییرات جزئی در توليد الياف Panox نيز وجود خواهد داشت
الياف Panox يكي از محصولات مهم واستراتژيك بوده که مدول بالا صرفنظر از بقیه پارامترها مد نظر است، (پلي اكريلو نيتريل اكسيده شده (Panox) يا الياف نيمه كربني، نوعي از الياف است كه مي تواند جهت محافظت در مقابل شعله و حرارت استفاده شود. الياف Panox يك محصول واسط در مراحل توليد الياف كربن مي باشد. در مقايسه با الياف كربن، اين الياف داراي قابليت انعطاف پذيري بيشتري بوده و در زمينه ترموپلاستيك وترموست كاربرد فراواني دارند. عمليات توليد الياف Panox شامل عمليات اكسيداسيون گرمايي الياف اكريليك تحت طول ثابت يا در حالت آزاد مي باشد). تولید اینگونه محصولات تحول قابل توجهی برای تولید کننده به شمار می رود .
در پایان از مدیریت محترم بخش اکریلیک 2 ، نواحی تولید ریسندگی ، آزمایشگاه ، تضمین کیفیت وخدمات فنی وفروش صمیمانه قدردانی می شود.

پروسس و تحقیقات اکریلیک 2-مهدي كتابچي

*منابع: - تست شمارهAC2-SP 89/14A, AC2-SP 89/08A
- شركت SGLgroup توليد كننده الياف panox
- سايت توليد كنندگان الياف

http://www.polyacryl.ir/fa/index.ph...d=67:-high-tenacity-2&catid=50:--2&Itemid=104

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
- رزين هاي اكريليك
اين رزينها از پليمريزاسيون راديكالي منومرهاي اكريليكي و استرهاي آنها ( اكريلاتها و متااكريلاتها ) تهيه مي شوند. رزين هاي اكريليك بر اساس ماهيت پليمر به دو گروه عمده شامل ترموپلاست و ترموست طبقه بندي مي گردند.

1. رزين هاي اكريليك ترموپلاست ( گرمانرم )- اين دسته از رزينها با طول زنجير بلند و وزن ملكولي بالا به طريق تبخير حلال خشك شده و ايجاد فيلم نهايي مي نمايند و واكنش شيميايي و اكسيداسيون در آن نقشي ندارد. از عمده مصارف اين گروه رزين اكريليك كاربرد در ساخت انواع رنگهاي ترافيك، استخري و تعميراتي مي باشد.
  2. رزين هاي ترموست ( گرماسخت )- اين گروه از رزينها با طول زنجير كوتاه تر و عوامل فعال كه در طول زنجير وجود دارد قابليت واكنش با عوامل فعال ديگر مانند: ايزوسياناتها و يا ملامينها را دارا بوده و در دماي محيط يا كوره خشك مي شوند. از مصارف اين رزين مي توان قابليت ساخت انواع رنگهاي قابل اجرا بر روي سطوح پلاستيك، چوب، آهن، آلومينيوم و گالوانيزه را نام برد. دوام و مقاومت شيميايي خوب، سختي و چسبندگي فوق العاده از ديگر ويژگيهاي اين گروه رزين مي باشد.
كد شناسايي اين گروه از رزينها با حروف لاتين AC و سري 700 مشخص مي گردد.
AC 710 12 3 - T 60 T 60 / 5800-7000 چسبندگي خوب بر روي آسفالت، بلوكهاي سيماني، آهن، آلومينيوم و گالوانيزه- مقاومت شيميايي خوب- قابليت حل در بنزين تا حد زياد- سريع خشك - رنگهاي ترافيك و بلوكهای سيماني و استخري فايل
AC 715 3 3 - T/X/MPA50 & S1/X/MPA50 T X MPA 50 / 2300-3500 چسبندگي خوب بر روي قطعات پلاستيكي، آهن ، آلومينيوم و گالوانيزه- مقاومت شيميايي مناسب- براقيت بالا- امتزاج پذيري با رزينهاي لانگ اويل و مديوم- قابل حل در بنزين و وايت اسپريت - رنگ بر روي قطعات پلاستيكي- رنگهاي سريع خشك فايل
AC 718 12 3 4.7 S1/X/BAC 55 S1 X BAC 55 / 3000-5000 براقيت بالا- چسبندگي عالي- عدم زردگرائي – خشك شدن سطحي و عمقي مناسب - رنگهاي دوجزئي پلي اورتان جهت ساخت رنگهاي تعميراتي اتومبيلي - رنگهاي كوره اي با دماي پايين (80ºC) فايل
AC 752 10 2 4.2 X MPA 60 X MPA 60 / 2300-3100 مقاومت در برابر زرد شدگی ونور UV-پایداری مناسب در محیط خارجی- مقاومت شیمیایی ومکانیکی خوب - ساخت Clear Coat- سیستمهای کوره ای دما پائین-تهیه وساخت پوششهای High Build فايل
AC 760 10 2 2.7 X 60 S1 60 X 60 / 1800-2800 براقیت خیلی بالا-مقاوم در برابرگچی شدن-مقاومت جوی خوب-مقاوم در برابر آب ، حلالهای شوینده ومواد شیمیایی- پوششهای رویه هوا خشک یا غیر هوا خشک-تهیه وساخت پوششهای High Build فايل
AC 773 18 2 - T 60 S1 60/1500-2500 & T 60/6000-8000 چسبندگي خوب بر روي آسفالت، بلوكهاي سيماني، آهن، آلومينيوم و گالوانيزه- مقاومت شيميايي خوب- قابليت حل در بنزين تا حد زياد- سريع خشك - رنگهاي ترافيك و بلوكهای سيماني و استخري فايل
AC 782 10 2 1.8 X / BAC 55 X BAC 55 / 600-1200 سازگاري بالا- انعطاف پذيري خوب- براقيت بالا- چسبندگي عالي- مقاومت در برابر شرايط جوي و زردگرايي- خشك شدن سريع - رنگهاي تعميراتي اتومبيلي- رنگهاي رويه- رنگهاي حفاظتي - رنگهاي صنعتي عمومي- رنگهاي چوبي صنعتي فايل
AC 783 10 2 1.8 X BAC 55 X BAC 55 / 1500-2200 براقیت بالا-خشک شدن سریع-مقاوم در برابر ضربه-خاصیت ارتجاعی مناسب- چسبندگی خوب به آستری - لاکهای پلی اورتان- جلای مخصوص چوب- سیستم CAB Coating فايل
AC 786 10 2 3 S1 X BAC 60 S1 X BAC 60 / 1500-2000 سختی مطلوب- مقاومت شیمیایی- خواص مکانیکی مطلوب – ثبات نوری وبراقیت بالا - رنگ رویه اتومبیلی- رنگهای صنعتی فايل

شرکت پلی رزین:

http://www.polyresinco.com/Fa/Feature/ShowFeature.aspx?itmId=11

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آکرولئین

نام محصول : آکرولئین

ظرفیت : ۲۰ هزار تن

کاربرد : تولید دی ال متیونین، تولید اسید آکریلیک، سنتز تجاری ۲- متیل پیریدن، عطر و طعم دهنده ها،

اشتغال زایی : ۷۱ نفر

آلیل آکرولئین دارای فرمول شیمیایی CH2CHCHO می باشد، که با نامهای آکرالدهید، آکریلیک آلدئید، آلدئید، اتیلن آلدئید، ۲ پروپن آل، پروپیلن آلدئید شناخته می شود و ساده ترین آلدئید غیراشباع می باشد این ماده به صورت مایعی سمی، قابل اشتعال و به رنگ زرد کمرنگ و با بوی تند می باشد و قابلیت حل شدن در آب، الکل و اتر را دارد و در حضور بازدارنده ها به صورت ناپایدار بوده و ممکن است به دلیل ناپایداری تبدیل به پراکسیدها شود. به علت وجود دو عامل پیوند دوگانه در ساختار شیمیایی این ماده (گروه کربنیل و پیوند دو گانه کربن-کربن) ، ترکیب شدیدا واکنش دهنده بوده و به راحتی پلیمریزه می شود. پلیمریزاسیون آن در تماس با اسید، دی اکسید گوگرد، نمکهای فلزی، آمین ها به صورت یک واکنش گرمازا به راحتی انجام می گیرد. دیمریزاسیون این ترکیب در دمای بالاتر از ۱۵۰ اتفاق می افتد. آکرولئین قادر به انجام واکنشهای اکسیداسیون، اپوکسیداسیون، هیدروژناسیون و احیا، واکنشبا سیانید هیدروژن، متیل مرکاپتان، اسید، انیدرید، کتون، هالیدهای هیدروژن و سنتز دی ان و واکنشهای پلیمری و کوپلیمری می باشد.
تولید تجاری این ماده از طریق اکسیداسیون پروپیلن در حضور کاتالیست بیسموت- مولیبدن انجام می شود،

همچنین در انجام فرایندهای تولید اسید آکریلیک یا آکریلونیتریل به عنوان محصول جانبی تولید می شود.

تولید تجاری این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ توسط شرکت صاحب لیسانس Degussa انجام شد و در این روش آکرولئین از میعان استالدئید و فرمالدئید در فاز گازی بدست آمد…

===========
آکرولئین

مضرات سرخ كردن مواد غذايي

نويسنده: صامت صالحيان

اهداف آموزشي:
1 ـ‌ آشنايي با مضرات سرخ كردن موادغذايي
2 ـ رعايت توصيه هاي لازم در پخت غذا
3 ـ آشنايي با مواد سرطانزا ي حاصل از سرخ كردن غذا

پخت موادغذايي روشي براي تهيه غذا بوده و از ضروريات زندگي بشـــــر مي باشد، به طوري كه اكنون انواع مختلف روش هاي پخت موادغذايي مانند آب پزكردن، پخت موادغذايي با بخار، سرخ كردن، برشته كردن و روش هاي جديد استفاده از امواج ماكروويو (ماكروفرها) مورد استفاده قرار مي گيرد.
آنچه در پخت موادغذايي اهميت بسزايي دارد اين است كه در تمــــام روش هاي فوق از حرارت به اشكال گوناگون استفاده مي گردد و اين در حالي است كه حرارت عامل اصلي ايجاد تغييرات در كيفيت موادغذايي خام بوده و در مواردي باعث توليد تركيبات مضر در آنها مي گردد، در اين ميان برشته كردن و سرخ كردن جزو روش هايي هستند كه بيشترين مقدار مواد زيان آور را توليد مي نمايند، زيرا در روش سرخ كردن:
1 ـ ماده اصلي مورد استفاده انواع روغن ها مي باشد و با توجه به اينكه كلية‌ روغن هاي توليدي حاوي مقاديري پراكسيد هستند كه در حــد مجــــاز و استاندارد مشكلــي ايجاد نمي كنند، ولي حرارتي كه هنگام سرخ كردن موادغذايي به روغن مي رسد باعث افزايش اين تركيب شده و مقدار آن را به بيشتر از حد مجاز مي رساند كه هر چه درجه حرارت و مدت اثر آن بيشتر باشد مقدار پراكسيد نيز بيشتر خواهد شد.
2 ـ حرارت زياد با مدت اثر طولاني تركيبات ديگري مانند آكرولئين ، آكريل آميد و … توليد مي كند كه اثرات سرطانزايي آنها كاملاً اثبات شده است.
 آكرولئين ماده اي است بسيار سوزاننده كه سبب التهاب مخاط چشم، تورم پلك ها و ريزش اشك مي شود. استنشاق اين ماده باعث احساس سنگيني در سينه، سرفه و گاهي سرگيجه، خواب آلودگي و غش هاي كوتاه مدت مي گردد.
تماس طولاني با اين ماده سبب فارنژيت ،لارنژيت و برونشيت مي شود و عاقبت به پنوموني مي انجامد. مقدار زياد آن باعث شوك شديد و نارسايي قلبي مي شود.
علاوه بر اين اخيراً‌ سازمان جهاني بهداشت (WHO) طبق نظرات محققين سازمان ملي غذايي سوئد اعلام نموده است، آن دسته از موادغذايي كه حاوي نشاسته مي باشند در صورت پخته شدن در حرارت بالا مقادير زيادي آكريل آميد توليد مي كنند كه براي انسان سرطان زا مي باشد.
نتيجة‌ آزمايش بيش از يك صد نوع انواع موادغذايي مانند نان، برنج، ماهي و گوشت گاو، سوسيس، بيسكوئيت و كلوچه و موادغذايي آماده مصرف مانند پيتزا و غذاهاي با منشأ سيب زميني و نان كه در معرض حرارت بالا قرار گرفته اند نشان مي دهد كه غذاهاي حاوي نشاسته مانند سيب زميني و نان داراي بالاترين مقدار آكلريل آميد هستند، به طوري كه متوسط آكريل آميد در سيب زميني سرخ شده به حدود 1000 ميلي گرم در كيلوگرم مي رسد. در صورتي كه اين مقدار در بيسكوئيت و كلوچـــه 280 و در نان برشتــه 160 و در نان نرم 50 ميلي گرم در كيلوگرم مي رسد.
اطلاعات حاضر اين احتمال را مطرح مي كند كه آكريل آميد در غذاهاي غني از كربوهيدرات درحرارت هاي بالا ايجاد مي شود. موادغذايي سرخ نشده و موادغذايي حرارت ديده در گرمخانه فاقد مقدار قابل توجه آكريل آميد هستند. اين ماده به عنوان يك ماده سمي به DNA سلول (DNA ماده ژنتيكي موجود در هسته سلول هاي تمام اعضاي بدن است ) متصل و باعث اختلالات ژنتيكي مي گردد؛ البته اثر اين ماده در ايجاد عوارض عصبي و اثرات سؤ آن بر توليد مثل انسان به اثبات رسيده است.
به دليل عوارض و اثرات زيان آور پراكسيد، آكرولئين،‌ آكريل آميد و … كــــه بر اثر سرخ كردن موادغذايي توليـد مي شود توصيه مي شود موارد زير مورد توجه قرار گيرد:
از سرخ كردن و برشته كردن موادغذايي به خصوص سيب زميني و نان در صورت امكان اجتناب شود.
 از حرارت دادن به انواع روغن ها (به خصوص حرارت بالا) به طور مستقيم و به مدت زمان طولاني خودداري گردد.
 هرگز غذاهاي سوخته شده را مصرف ننماييد.
سعي كنيد از روغني كه جهت سرخ كردن استفاده نموده ايد مجدداً‌مصرف ننماييد، به خصوص اگر تغيير رنگ داده و تيره شده باشد.
 از مخلوط كردن روغن حرارت ديده با روغن خام (كه معمولاً در ظرف اوليه مي باشد) اجتناب شود.

به یاد داشته باشید که روش کباب کردن مستقیم بر روی آتش یا ذغال به دلیل تولید آکرولئین بسیار خطر ناک می باشد. به همین دلیل مصرف مداوم این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود. به عکس زیر توجه کنید منظور همین دودی است که مشاهده می کنید.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]

[/FONT]

آخرین ویرایش:

tsp.co

عضو جدید
عرض كنم كه در حال رايزني براي دعوت چند تا از كاربران علاقه مند تالارهاي مواد و شيمي براي تشكيل يه تيم درست و حسابي هستم. اين تيمي كه الان اعلام آمادگي كرده هيچ گونه فعاليتي نداره و فقط جينگيلبرت هستش كه داره وقت مي ذاره و بقيه هم فقط مي يان و امتياز مي دن!!!!
اگر بتونم ظرف يكهفته تيم كاري درست و حسابي رو تشكيل بديم كار رو با جديت ادامه مي ديم و در غير اينصورت متاسفانه مجبورم تاپيك رو تبديل به يك تاپيك عادي مي كنم!

amz_ir

عضو جدید
عرض كنم كه در حال رايزني براي دعوت چند تا از كاربران علاقه مند تالارهاي مواد و شيمي براي تشكيل يه تيم درست و حسابي هستم. اين تيمي كه الان اعلام آمادگي كرده هيچ گونه فعاليتي نداره و فقط جينگيلبرت هستش كه داره وقت مي ذاره و بقيه هم فقط مي يان و امتياز مي دن!!!!
اگر بتونم ظرف يكهفته تيم كاري درست و حسابي رو تشكيل بديم كار رو با جديت ادامه مي ديم و در غير اينصورت متاسفانه مجبورم تاپيك رو تبديل به يك تاپيك عادي مي كنم!

سلام
خوبید من هر روز سر می زنم تا اگه کاری از دستم بر بیاد انجام بدم
من مکانیک هستم و بیشتر تمایل دارم در زمینه ی ماشین آلات کار تحقیق کنم
برای همین بچه های مواد و شیمی باید یک سری ماشین آلات که کار خاصی باید انجام بده را کاملا معرفی کنند تا ما بریم دنبالش
ممنون

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من فکر میکنم اگر عنوان تاپیک را اصلاح کنید کاربران زیادی جذب بشوند خیلی از کابران وقتی عنوان را میبینند مثل همه عناوین خیلی جدی نمیگیرند
همین چند روز پیش یکی از کاربران توی تاپیک دیگه پست زده بود که دنبال یک پروژه برای تمرین میگرده
خیلی از کاربرا دنبال یه همچین چیزی برای تمرین و بالا بردن سوادشون هستند ولی چون در جریان نیستند نمی ایند
اگر مثلا عنوان تاپیک را بگزارید طراحی کارخانه تولید الیاف کربن
حتی جستجو کنندگان گوگل هم ممکنه از این تاپیک سر در بیاورند.

amz_ir

عضو جدید
سلام
من فکر میکنم اگر عنوان تاپیک را اصلاح کنید کاربران زیادی جذب بشوند خیلی از کابران وقتی عنوان را میبینند مثل همه عناوین خیلی جدی نمیگیرند
همین چند روز پیش یکی از کاربران توی تاپیک دیگه پست زده بود که دنبال یک پروژه برای تمرین میگرده
خیلی از کاربرا دنبال یه همچین چیزی برای تمرین و بالا بردن سوادشون هستند ولی چون در جریان نیستند نمی ایند
اگر مثلا عنوان تاپیک را بگزارید طراحی کارخانه تولید الیاف کربن
حتی جستجو کنندگان گوگل هم ممکنه از این تاپیک سر در بیاورند.
با سلام
چطوری میشه عنوان را عوض کرد؟
با تشکر

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
چطوری میشه عنوان را عوض کرد؟
با تشکر

مدیریت این دسترسی را دارند ما این امکان را نداریم

یادم میاد توی اون تاپیک تشکیل تیم طراحی توربینهای گازی عنوان تاپیک باعث شد من به سمت تاپیک کشیده بشم و با خواندن کل پستهای چند سال به موضوع علاقه مند بشم
و مدتی روی اون تاپیک فعالیت کنم که آن زمان خیلی مطالب مهم یاد گرفتم و حتی تا یک سری مراحل مهمی هم پیش رفتم که بماند ....
اینجا هم عنوان به نظرم میتونه باعث جذب کاربران بشه
باز هر طور مدیران صلاح میدانند.