[طراحی تیر > شاه تیر >پل و تیر اصلی در ساختمان ] تیر ریزی سقف > پرسش و پاسخ

HOSEIN 56

عضو جدید
با سلام .به همه عزیزان میشه بفرمایید اگر دهنه سقفی بیش از 6 متر باشد چه جوری تیر ریزی فلزی رو انجام بدیم با سپاس:(

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام .به همه عزیزان میشه بفرمایید اگر دهنه سقفی بیش از 6 متر باشد چه جوری تیر ریزی فلزی رو انجام بدیم با سپاس:(
بهتره مشخص کنید نوع سقف چیه؟
ولی در کل جهت تیرها ،در اکثر مواقع به موازات دهانه کوچکتر است.

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

پلان سازه رو در سایت بگذارید تا بررسی شه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ali ghalebi

عضو جدید
در خواست راهنمایی در مورد طراحی تیرچه های فلزی

در خواست راهنمایی در مورد طراحی تیرچه های فلزی

سلام
اگر از دوستان کسی در مورد نحوه طراحی تیرچه فلزی اطلاعاتی داره ممنون میشم منو راهنمایی کنه.
با تشکر

reza2011

عضو جدید
سلام
اگر از دوستان کسی در مورد نحوه طراحی تیرچه فلزی اطلاعاتی داره ممنون میشم منو راهنمایی کنه.
با تشکر

به نشريه شماره 151 راهنماي طراحي و اجراي سقف تيرچه هاي فولادي با جان باز در ترکيب با بتن و همچنين نشريه شماره 543 دستورالعمل طراحي و اجراي سقف هاي تيرچه و بلوك تيرچه هاي پي شساخته خرپايي و تيرچه هاي فولادي با جان باز مراجعه كنيد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

3amin

عضو جدید
سوال - حداکثر فاصله بین دیوارهای فضای مسقف در سازه ی بتنی و فلزی

سوال - حداکثر فاصله بین دیوارهای فضای مسقف در سازه ی بتنی و فلزی

سلام

من رابطه ی خوبی با ستون وسط خونه ندارم و میخوام که برای خونه م یه فضای مسقف و بدون ستون داشته باشم که به دلخواه داخلش رو پارتیشن بندی کنم تا بخش های مختلف خونه بوجود بیان. با این شرایط حداکثر چه طول، عرض و ارتفاعی در ساختمان های فلزی و بتنی قابل دستیابی هست ؟

سوال بعدی اینکه با شرایط بالا، اگر یکی از دیوارهای عمودی رو حذف کنیم به شکلی که هیچ ستون یا دیواری وجود نداشته باشه، حداکثر اندازه ی طول، عرض و ارتفاع چقدر خواهد بود؟ در هر دو حالت بتنی و فلزی
چون سوال دوم گنگ هست تصویر زیر رو براتون اماده کردم. منظورم این هست که در قسمت زرد رنگ هیچ دیوار یا ستونی وجود نداشته باشه

AAAAA.gif
ممنون

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام

من رابطه ی خوبی با ستون وسط خونه ندارم و میخوام که برای خونه م یه فضای مسقف و بدون ستون داشته باشم که به دلخواه داخلش رو پارتیشن بندی کنم تا بخش های مختلف خونه بوجود بیان. با این شرایط حداکثر چه طول، عرض و ارتفاعی در ساختمان های فلزی و بتنی قابل دستیابی هست ؟

سوال بعدی اینکه با شرایط بالا، اگر یکی از دیوارهای عمودی رو حذف کنیم به شکلی که هیچ ستون یا دیواری وجود نداشته باشه، حداکثر اندازه ی طول، عرض و ارتفاع چقدر خواهد بود؟ در هر دو حالت بتنی و فلزی
چون سوال دوم گنگ هست تصویر زیر رو براتون اماده کردم. منظورم این هست که در قسمت زرد رنگ هیچ دیوار یا ستونی وجود نداشته باشهممنون

با سلام ...........

دوست من تا جایی که اطلاع دارم ارتفاع در فضای مسکونی 3 متر هستش که حالا اگه این ارتفاع 4 متر هم بشه ........... تاثیری در قضیه نداره ............ چیزی که مهمه فاصله دهانه ها هستش...................

1- در سازه بتنی تا فاصله 9 متر رو دیدم اجرا کردن....................

2- در سازه فلزی تا فاصله 8 متر رو دیدم اجرا شده ......................... ...........دوست من یاد باشه که اجزایی که با این فواصل اجرا شدن روی محاسبه بوده و مطمئنا اندازه های اجراء در هر دهانه محاسبات خودش رو داره ...........

e.ag

عضو جدید
تقسیم بندی پل ها

تقسیم بندی پل ها

سلام. دوستان کی جواب این سوالو میدونه؟؟؟؟
چرا پل هارو بصورت سه تیکه استفاده میکنن مثلا دوتا 20% و یه 60% و با جوش یا پیچ و مهره بهم وصلشون میکنن؟؟مبنای این تقسیم بندی چیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Parvix

عضو جدید
سلام. دوستان کی جواب این سوالو میدونه؟؟؟؟
چرا پل هارو بصورت سه تیکه استفاده میکنن مثلا دوتا 20% و یه 60% و با جوش یا پیچ و مهره بهم وصلشون میکنن؟؟مبنای این تقسیم بندی چیه؟

اگه 60 درصد وسط باشه.....شاید واسه اینکه ،نمیتونن اونجا پایه ستون بزنن(حالا به هر دلیلی )...

مجبورن دهانه ی وسط پل رو بزرگتر طراحی کنن.....:w20:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

علیرضا_70

عضو جدید
[پل > شاه تیر > تیر اصلی در ساختمان ] پرسش و پاسخ

[پل > شاه تیر > تیر اصلی در ساختمان ] پرسش و پاسخ

سلام دوستان.
یه سوال داشتم اونم اینه که طول یک پل در ساختمان از چه حدی نباید بیشتر بشه؟
یعنی حد مجاز برای یک پل در یک ساختمان چند متر میشه؟
ممنون.

middbox

کاربر بیش فعال
سلام.
منظورم همون شاهتیرها یا تیرهای اصلی ساختمونه.

سوالت یه جوریه...

نمیشه گفت محدودیتی وجود داره چون واقعا تو عمران هیچی بعید نیستهر روز پیشرفتهای جدیدی میشه ، ولی در حال حاضر آره میشه گفت محدودیتی داره ولی طبق اون چیزی که مهندس بیدهندی گفتن مهندس محاسب تصمیم میگیره تا جایی که جواب بده...

اون چیزی که من میدونم همینه...
اگه جواب بهتری پیدا کردین ما رو هم در جریان بذارید.

علیرضا_70

عضو جدید
بیان نظر

بیان نظر

سلام دوستان. ممنونم از راهنماییتون. من از یکی شنیدم که طول پل در ساختمان ها بامعماری ساده نباید از 4 متر بیشتر باشه.البته این در صورتیه که پل به صورت تک در ساختمون بکار بره و در صورت افزایش طول و همچنین افزایش بار سقف باید از پلها به صورت دوبل استفاده بشه یااینکه از پل با نمره بالاتر استفاده بشه یا با جوش کردن یک پلیت به جان پل(به درازای طول پل) اون رو تقویت کنیم. شک من روی عدد 4 هستش که در این صورت در طراحی ،فاصله آکس به آکس ستونها نباید از 4 متر بیشتر بشه. سوال پرسیدن من واسه اینه که از یک طرف کسی رو که اینو ازش شنیدم کار بلده و از طرفی قبول کردن این مورد(پل 4 متری) یه کمی سخته.

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام دوستان. ممنونم از راهنماییتون. من از یکی شنیدم که طول پل در ساختمان ها بامعماری ساده نباید از 4 متر بیشتر باشه.البته این در صورتیه که پل به صورت تک در ساختمون بکار بره و در صورت افزایش طول و همچنین افزایش بار سقف باید از پلها به صورت دوبل استفاده بشه یااینکه از پل با نمره بالاتر استفاده بشه یا با جوش کردن یک پلیت به جان پل(به درازای طول پل) اون رو تقویت کنیم. شک من روی عدد 4 هستش که در این صورت در طراحی ،فاصله آکس به آکس ستونها نباید از 4 متر بیشتر بشه. سوال پرسیدن من واسه اینه که از یک طرف کسی رو که اینو ازش شنیدم کار بلده و از طرفی قبول کردن این مورد(پل 4 متری) یه کمی سخته.
--------------------------------------------- دوست عزیزم من باید یکسری توضیحاتو بهتون بدم اول اینکهباید خدمتتون عرض کنم که اون چیزی که شما منظورتونه تیرچه هست(البته حدس میزنم)-تیر اصلی هیچگاه دوبل نمیشه-اون تیرچه ی داخل سقف هست که دوبل میشه که اون هم بسته به بار کف سازه داره-که اگر سازه تجاری باشه معمولا دهانه بیشتر از 5 متر به صورت دوبل اجرا میشه و اگر سازه مسکونی باشه معمولا بیشتر از 6 متر به صورت دوبل اجرا میشه عکس تیرچه هم براتون قرار میدم-به نحوه ی قرار دادنشون گیر ندید :D DSC_0673.jpg

علیرضا_70

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون.
دوست عزیز بنده فرق بین تیرچه و تیراصلی رو میدونم.منظورم از تیر اصلی یاشاه تیر یا پل همون تیری هستش که ستونهارو به هم اتصال میده و تیرچه ای که شما فرمودید به صورت عمود، داخل اون قرار داده میشه.:(

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون.
دوست عزیز بنده فرق بین تیرچه و تیراصلی رو میدونم.منظورم از تیر اصلی یاشاه تیر یا پل همون تیری هستش که ستونهارو به هم اتصال میده و تیرچه ای که شما فرمودید به صورت عمود، داخل اون قرار داده میشه.:(

شما تا 7 متر هم میتونی پل باربر کار بزاری
ولی بستگی به اول شناژ و بیس پلیت ستون زیر سری داره
به مقاومت اینها
شما اگه ستونتون IPE14دوبل باشه که نمیشه پل 7متری بزاری واسه باربری

پس اول باید از زیر سازی مقاوم سازی کرد

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون.

شما با خیال راحت تا 7-8 متر روی آکس به آکس حساب کن .. فقط ابعاد تیرها یا بقول شما پل ها میره روی 80-90 سانت ارتفاع .

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما با خیال راحت تا 7-8 متر روی آکس به آکس حساب کن .. فقط ابعاد تیرها یا بقول شما پل ها میره روی 80-90 سانت ارتفاع .

بنده در پروژه ساختمان جدید فرمانداری های شهرستان خنداب و محلات
مشخصات دوتای طبقه اول که از دو طرف باربر بودن
پلیت 8.60طول پل بوده و ارتفاع آن 60بوده ضخامت 1.5
و در راستای تراز طبقات دو عدد نبشی 10 طولی کار برده شده
و سر و زیر آن هم پلیت تقویتی 10 میل به طول 6 متر
سقف هم تیرچه بلوک

ولی به نظر من
این مشخصات تا 9متر هم جوابگو است

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
درود بر دوستان .....

یک کمک در خصوص مرمتی که در مسجد هست می خواستم .....

پلان مسجد جهت مرمت.jpg
توضیحات رو در تصویر دادم ........

- سقف طاق ضربی است .
- ضخامت دیواراهای باربر پیرامون و وسط 35 یا 40 سانت است .

با عنایت به اینکه قصد دارن دو ستون و دیوار وسط که با رنگ قرمز مشخص شده رو بردارن.......موارد زیر انتظار میرود.....

1- محاسبه تیر جایگزین در عرض 9 متر
2- محاسبه تیر تقویتی در زیر پل تیر نمره 18 بعد از حذف دو ستون با رنگ فیروزه ای .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام

چون سوال دوم گنگ هست تصویر زیر رو براتون اماده کردم. منظورم این هست که در قسمت زرد رنگ هیچ دیوار یا ستونی وجود نداشته باشهممنون

با سلام دوست وهمکار عزیز:

اگر دهانه کار مورد نطر خود را بفرمایید -چه فلزی چه بتنی -راه حل دارد. چون معمولا عرض زمین ها 10 متر است میتوانم راهنمایی کنم. اگر موافقید برایتان راهکارها را ارائه دهم. البته فردا عصر چون صبح باید بروم کارگاهی. واگر دهانه کار مورد نطر خودرا بفرمایید کار من برای اقدام راحت تر است. چون باید کروکی پیشنهادهایم را رسم کنم.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
درود بر دوستان .....

یک کمک در خصوص مرمتی که در مسجد هست می خواستم .....

مشاهده پیوست 254299
توضیحات رو در تصویر دادم ........

- سقف طاق ضربی است .
- ضخامت دیواراهای باربر پیرامون و وسط 35 یا 40 سانت است .

با عنایت به اینکه قصد دارن دو ستون و دیوار وسط که با رنگ قرمز مشخص شده رو بردارن.......موارد زیر انتظار میرود.....

1- محاسبه تیر جایگزین در عرض 9 متر
2- محاسبه تیر تقویتی در زیر پل تیر نمره 18 بعد از حذف دو ستون با رنگ فیروزه ای .

مهندس جان تا فردا ظهر تقدیم می کنم . راه کار دارد. فقطصبح زود باید سرکاری بروم. ظهر تقدیم می شود. فعلا شب بخیر.

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز

جناب راهپرداز فواصل اون تیر قرمز رنگ رو بدید . چون برای محاسبه بار وارد شده بر تیر باید سطح بارگیر اون تیر رو حساب کرد . توی مبحث ششم مقررات ملی ( بارهای وارد بر ساختمان ) وزن یک متر مکعب سقف طاق ضربی رو داده 1750 کیلوگرم بر متر مکعب . پس باید مساحت بارگیر تیر رو حساب کرد و بر اساس اون بار ، نمره تیر رو طراحی کرد . و این مستلزم داشتن فاصله تیر قرمز رنگ نسبت به وجه پایین و بالای سقف است .

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
جناب راهپرداز فواصل اون تیر قرمز رنگ رو بدید . چون برای محاسبه بار وارد شده بر تیر باید سطح بارگیر اون تیر رو حساب کرد . توی مبحث ششم مقررات ملی ( بارهای وارد بر ساختمان ) وزن یک متر مربع سقف طاق ضربی رو داده 1750 کیلوگرم بر متر مربع . پس باید مساحت بارگیر تیر رو حساب کرد و بر اساس اون بار ، نمره تیر رو طراحی کرد . و این مستلزم داشتن فاصله تیر قرمز رنگ نسبت به وجه پایین و بالای سقف است .

درود بر شما ........

قسمت قرمز رنگ دیوار باربر است ..........که فاصله اش از سمت دیوار مجاور 4 متر و از سمت دیگر تا ستونها 4 متر می باشد.

بالا