شیمیستها*مهندسان شیمی کمک کمک کمک.....

j-salehi

عضو جدید
سلام دوستان من یه مشکلی دارم که چند ماهیه کلافه ام کرده. من ازتیلوز مایعی به غلظت مایع ظرفشویی درست میکنم(غلظت درحد مایع ظرفشویی یا کمتر) ولی وقتی بهش مواد دیگه اضافه میکنم بعد سه چهارهفته ته نشین میشه.نمیدونم چیکار کنم.درضمن ازcmcوگوارگام صنعتی هم استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفته ام. لطفا کمکم کنید.:cry:jaafar.salehi@iran.ir

amirdolu

عضو جدید
با سلام
مشکل سر همون مواد دیگه ای هست که میزنی.
باید ببینی که این مواد ph آمیزه رو تغییر نمی ده. شاید مواد با هم ناسازگارند و احتیاج به اصلاح فرمولاسیون دارن.
موفق باشید

j-salehi

عضو جدید
سلام دوست عزیز :gol:
من از انواع موادجایگزین استفاده کردم ولی همشون ته نشین شدند. میخواستم ببینم میشه چیزی بهشون اضافه کرد که نذاره PHمواد تغییر بکنه.

amirdolu

عضو جدید
سلام
برای تغییر نکردن ph از بافرها استفاده کنید.
برای اینکه تیلوز گرانروی خودش رو از دست نده باید محیط خنثی باشه.فکر می کنم در اسید یا قلیا هیدرولیز بشه و حالت خودش رو از دست بده.البته این فقط یک احتماله . شاید دلیل ته نشین شدن ناسازگاری سورفکتانت ها با همه که با عث جدایی فاز و نهایتا ته نشینی میشه .این مورد رو می تونید با حذف تیلوز تست کنید . ببینید بدون تیلوز هم یک آمیزه همگن دارید؟

j-salehi

عضو جدید
سلام
ممنون که پاسخ سوالات منو میدی.درضمن تیلوز جزء مواد اصلی آمیزه هست ونمیتونم حذفش کنم مشکل اصلی در اینه که تیلو زبعداز مدتی حالت گرانروی خودش رو ازدست میده ومواد ته نشین میشه. سوال اینجاست که من بغیراز سود(که رنگ موادرو تغییر میده) ازچه موادی میتونم استفاده کنم که حالت گرانروی تیلوز حفظ بشه.

amirdolu

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما باید ph آمیزه تون رو در حد حالت خنثی یا همون 7 نگه دارین و از قلیایی کردن محیط خودداری کنید.چون تیلوز خاصیت خودشو از دست میده.سود رو به چه علتی استفاده میکنین؟ باید از جایگزین هایی استفاده کنید که آمیزه رو خیلی قلیایی نکنه.
موفق باشید

j-salehi

عضو جدید
سلام
راستش یکی از دوستام بهم گفت که اگه بخوام PHتیلوز تغییر نکنه باید به اون یه کمی سود اضافه کنم.به نظر شما من چه چیزی باید به تیلوز اضافه کنم تا PH اون ثابت بمونه وخاصیت خودشو از دست نده؟

amirdolu

عضو جدید
سلام بر شما
اگر بخواهید پی اچ تغییر نکنه باید از بافر ها استفاده کنید . سیترات سدیم یک بافر قلیایی است.در محدوده 8-9 است. با توضیحاتیکه دادید معلوم میشه که نباید از سود زیادی استفاده کنید.
توضیح اینکه برای اینکه از تغییرات پی اچ در اثر موارد مختلف جلوگیری شود از بافر یا تامپون استفاده میشود.
موفق باشید.

j-salehi

عضو جدید
سلام دوست عزیز
واقعا ممنونم که اینقدر با حوصله راهنماییم میکنید.فقط یه سوال دیگه:میشه به جای سیترات سدیم از کربنات سدیم استفاده کرد(بدلیل ارزان بودنش)

amirdolu

عضو جدید
سلام . خواهش می کنم.کربنات سدیم (سودا)در آب یک نمک اسیدی است. و نمی تواند جایگزین خوبی برای یک بافر قلیایی باشد. ضمنا سیترات سدیم هم قیمت بالایی ندارد.
به عنوان یک نکته عرض میکنم.آنچه در یک آمیزه آبی بسیار مهم است سازگار بودن اجزا آمیزه است هر جزء در یک آمیزه می تواند بر روی اجزا دیگر اثرگذار باشد.عمده دلیل برای دو فاز شدن یک آمیزه تنظیم نبودن امولوسیفایرها و ناسازگاری این ترکیبات با غلظت دهنده است.
یک قانون نانوشته میگه اشتباهات پیش پا افتاده در مراحل اول رخ می دهند.برای بررسی دقیق تر یکبار از اول تمام مواد را بررسی نمایید.
موفق باشید.

j-salehi

عضو جدید
سلام دوست عزیز:gol:
من بررسی کردم و ترکیبات آمیزه هیچ مشکلی ندارند مشکل اصلی در مایع تغلیظ شده با تیلوز هست که به تنهایی وبدون ترکیبات دیگه بعداز دو سه هفته خاصیت وغلظت خودش رو از دست میده.حال من اگه سیترات سدیم به آب تغلیظ شده با تیلوز (بدون ترکیبات دیگه) اضافه کنم خاصیت وغلظت مایع حفظ میشه؟ ودرصورت امکان بفرمایید که برای یک لیتر چند گرم اضافه کنم.(چون دیگه وقت کافی ندارم ونمیتونم یک ماه صبر کنم و تست کنم که چند گرم جواب میده)
باتشکر.

Peyman1976

عضو جدید
سلام دوستان من یه مشکلی دارم که چند ماهیه کلافه ام کرده. من ازتیلوز مایعی به غلظت مایع ظرفشویی درست میکنم(غلظت درحد مایع ظرفشویی یا کمتر) ولی وقتی بهش مواد دیگه اضافه میکنم بعد سه چهارهفته ته نشین میشه.نمیدونم چیکار کنم.درضمن ازcmcوگوارگام صنعتی هم استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفته ام. لطفا کمکم کنید.:cry:jaafar.salehi@iran.ir
دوست عزیز اگه دقیقا" بگید چی میخواهید درست کنید دوستان کمک بهتری بهتون خواهند کرد

بالا