شما چه گیاهی تو خونه دارین؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه عجب این تایپیک قدیمی بود خوشحال شدم دوباره فعال شد
یه کاکتوس دارم خیلی خوشکل بود و لی الان خیلی پژمرده شده چه کارش کنم اگه بخوایی می تونم یه عکسی ازش بزارم

راجه به نگهداری کاکتوسها کلی توضیح داده بودم! اما متاسفانه دیگه تاپیکش وجود نداره . میتونی به وب لاگم سر بزنی . ضمن معرفی انواع کاکتوسها سعی کردم بصورت کلی روش نگهداریشون رو هم توضیح بدم . www.colorofil.blogfa.com اسم وبلاگم کلرفیل هستش. عکس هم برامون بزاری که کلی ممنون میشم.:gol:

solaris

عضو جدید
سلام
من یه بگونیای ببری دارم ولی بعضی از برگاش داره خشک میشه کسی میدونه چرا؟
البته به خاطر گرمی هوا روزی 2بار اب مریزم رو برگاش.
و یه سواله دیگه کسی میدونه بذر بنفشه افریقایی رو از کجای تهران می تونم گیر بیارم.

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سولاريس جان من جواب سوال شما در خصوص بن ساي رو در تاپيك * اطلاعات عمومي * قرار دادم ...نميدونم ملاحظه فرموديد يا خير ؟ و اينكه آيا به كارتون اومد يا نه؟

گلاب :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش آبیاری بگونیا ببری رو اینجور گفتن که : در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان 10 روز یکبار ، سعی کنید روی برگها آب نپاشید و خاک تقریباً همیشه مرطوب باشد . در تابستان هر 4 روز یکبار غبار پاشی بشه . درجه حرارت زیر 10 نباید غبار پاشی کرد چون احتمال حمله ی قارچها رو بالا میبره .

خاک مناسب هم: ممخلوطی از شن دانه ریز و کمپوست ، بهترین محیط برای رشد ریشه است .
در مورد تعویض گلدون هم: گلدون کوچک رو به بزرگ ترجیح میده.در صورت متراکم بودن ریشه ها و احتیاج به تعویض باید مواظب برگهای ظریف بود .

دمای مناسب هم: حداقل درجه حرارت زمستان 13 و در تابستان 20 درجه است . نور هم : طبیعی ، کنار پنجره ، در معرض تابش مستقیم افتاب نباشه .

ببین این موارد رو رعایت کنی بهتر میشه گیاهت؟:gol:

آخرین ویرایش:

solaris

عضو جدید
با سلام
با تشکر از راهنمایی های خانم گلابتون و گلرخ
کسی طرز تکثیر بگونیای رکس و بلده

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکثیرش با قلمه ی برگ هستش . برگای متوسط رو انتخاب می کنن سطح زیرش رو روی ماسه شسته شده میزارن و کمی ماسه نرم روش میریزن پس از مدتی برگها ریشه دار میشن و گیاه جدیدی تولیذ میشه .ما تو گلخونه دانشگاه زیر برگها رو شکاف میدادیم تا ریشه زنی زودتر انجام بگیره . تقسیم بوته با ریشه و تعویض گلدون هم راه دیگه ی ازدیادشه . :gol:

solaris

عضو جدید
سلام
من چند تا از رگبرگهارو قطع کردم و سرشون رو گذاشتم زیر خاک ایا اینطوری تقسیم میشه؟

golbaghbabak

عضو جدید
سلام.عذر خواهی میکنم ولی فکر کنم که گیاه بگونیا نیاز نوری پایین احتیاج داره و دما و رطوبت بالا چون بایستی اندازه برگهاش بزرگ باشه و در اصل گیاه برگ زینتی هست

golbaghbabak

عضو جدید
سلام.echino cactus یا همان توپ ستارهای یا صندلی مادرزن بسیار زیبا و به قول شما توپولی هست

golbaghbabak

عضو جدید
سلام.برای ازدیاد شفلرا 2 تا 3 بند از شاخه نیمه خشبی جدا کرده و در خزانه که البته من در خزانه از ماسه بادی استفاده میکنم کشت کرده،برای بار اول ابیاری عمیق و سپس بسته به منطقه و اقلیم دفعات ابیاری را تقسیم بندی میکنیم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سولاریس جان یعنی چی رگبرگها رو قطع کردی ؟ منظورت اینه از برگ جدا کردی یا اینکه یه برش کوتاه زدی؟

golbaghbabak عزیز مرسی از اطلاعاتت.برای درک بهتر جوابت از طرف ما بهتره پاسخ با نقل قول رو کلیک کنی تا بهتر بفهمیم جواب برای کدوم سوال هستش. برای این کار هم سوالی که میخوای پاسخ بدی رو از گزینه های زیرش نقل قول رو انتخاب میکنی ، فکر میکنم این طریقه پاسخگویی برای سوالایی که کمی فاصله با پست ما دارن بهتر باشه . :gol:موفق باشی:gol:

solaris

عضو جدید
خاکش باید تر باشه؟
چقدر طول می کشه تا جونه ها ظاهر بشن؟
این شیوه ی تکثیر مخصوص چه نوع گیاهایی هست؟
راستی روی رگبرگهای زخمی رو باید بپوشونیم؟
میشه اطلاعات کامل تری در رابطه با این شیوه ی تکثیر بذارین(اگه با عکس باشه که دیگه واقعا شرمنده میکنید)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مثل اینگه سولاریس جون خیلی به بگونیا علاقه داری . سلیقت رو تحسین میکنم .چون منم این گیاه و خیلی دوست دارم. برات سرچ کردم و فکر کنم جامع ترین و البته ساده ترین .مطلبی که میتونستم پیدا کنم و برات دارم میزارم.

تکثیر از راه برگ : برحسب نوع گیاه روشهای گوناگونی برای تکثیر از راه برگ وجود دارد . مثلا گیاهانیکه ازدیاد آنها از راه برگ امکان داشته و برگهای بلندی دارند ( زبان مادرشوهر ) را به قطعات کوچک تقسیم کرده هر قطعه را در خاک بکارید . تذکر این نکته ضرورت دارد که گونه ای از گیاه زبان مادر شوهر که حاشیه برگهای آن زرد است را نمی توان از این راه زیاد کرد . بلکه روش تقسیم که بعدا شرح داده خواهد شد برای آن بکار می رود .
تکثير برگ زبان مادر شوهر -پيروميا- بگونيا رکس : در بنفشه آفریقایی و پیرومیا ریشه معمولا در انتهای دمبرگ بوجود می آید، بنابراین یک برگ را با دمبرگ جدا کرده آنرا در آب و یا خاک قرار می دهند . پس از مدتی گیاه جدید نمایان خواهد شد .

...........نوع دیگری از گیاهان که برگهای پٌر نقش و نگار و رگبرگهای درشت دارند مانند ، بگونیارکس را از طریق قلمه زدن قطعات کوچک برگ زیاد می کنند توجه شود که در هر قطعه حتما یک رگبرگ وجود داشته باشد و آنها را طوری در خاک فرو کنند که اولا صدمه نبیند و ثانیا نوک رگبرگ در خاک قرار گیرد . زیرا از آن ناحیه است که ریشه بوجود می آید . سپس ظرف را در محل گرمی قرار داده آب مختصری به آن بدهند تا رطوبت اضافی موجب پوسیدگی برگها نگردد .بگونیارکس را بطریق دیگری نیز میشود زیاد کرد و آن با ایجاد بریدگی های کوچک بر روی رگبرگهای سطح زیرین برگ است .برگ بریده شده را بر روی خاک خوابانده روی آن چند قطعه سنگ کوچک قرار دهید تا شکاف ها کاملا با خاک مماس باشند . پس از مدتی در ناحیه شکاف ها از پائین ریشه و از بالا برگ پدید می آید . با رشد گیاهان جوان آنها را با دقت جدا کرده در گلدانهای جداگانه ای می کارند . این روش برای تکثیر گل حریص نیز مناسب است .........

ضمن اینکه آقا جواد هم در این تاپیک راجه به بگونیا برامون گفته .:gol:

golbaghbabak

عضو جدید
خب مثل اینگه سولاریس جون خیلی به بگونیا علاقه داری . سلیقت رو تحسین میکنم .چون منم این گیاه و خیلی دوست دارم. برات سرچ کردم و فکر کنم جامع ترین و البته ساده ترین .مطلبی که میتونستم پیدا کنم و برات دارم میزارم.

تکثیر از راه برگ : برحسب نوع گیاه روشهای گوناگونی برای تکثیر از راه برگ وجود دارد . مثلا گیاهانیکه ازدیاد آنها از راه برگ امکان داشته و برگهای بلندی دارند ( زبان مادرشوهر ) را به قطعات کوچک تقسیم کرده هر قطعه را در خاک بکارید . تذکر این نکته ضرورت دارد که گونه ای از گیاه زبان مادر شوهر که حاشیه برگهای آن زرد است را نمی توان از این راه زیاد کرد . بلکه روش تقسیم که بعدا شرح داده خواهد شد برای آن بکار می رود .
تکثير برگ زبان مادر شوهر -پيروميا- بگونيا رکس : در بنفشه آفریقایی و پیرومیا ریشه معمولا در انتهای دمبرگ بوجود می آید، بنابراین یک برگ را با دمبرگ جدا کرده آنرا در آب و یا خاک قرار می دهند . پس از مدتی گیاه جدید نمایان خواهد شد .

...........نوع دیگری از گیاهان که برگهای پٌر نقش و نگار و رگبرگهای درشت دارند مانند ، بگونیارکس را از طریق قلمه زدن قطعات کوچک برگ زیاد می کنند توجه شود که در هر قطعه حتما یک رگبرگ وجود داشته باشد و آنها را طوری در خاک فرو کنند که اولا صدمه نبیند و ثانیا نوک رگبرگ در خاک قرار گیرد . زیرا از آن ناحیه است که ریشه بوجود می آید . سپس ظرف را در محل گرمی قرار داده آب مختصری به آن بدهند تا رطوبت اضافی موجب پوسیدگی برگها نگردد .بگونیارکس را بطریق دیگری نیز میشود زیاد کرد و آن با ایجاد بریدگی های کوچک بر روی رگبرگهای سطح زیرین برگ است .برگ بریده شده را بر روی خاک خوابانده روی آن چند قطعه سنگ کوچک قرار دهید تا شکاف ها کاملا با خاک مماس باشند . پس از مدتی در ناحیه شکاف ها از پائین ریشه و از بالا برگ پدید می آید . با رشد گیاهان جوان آنها را با دقت جدا کرده در گلدانهای جداگانه ای می کارند . این روش برای تکثیر گل حریص نیز مناسب است .........

ضمن اینه آقا جواد هم در این تاپیک راجه به بگونیا برامون گفته .:gol:
دوستان با تشکر از اطلاعات جامع شما این را هم ذکر کنید که تکثیر بگونیا در شرایط گلخانه ای قابل انجام هست و در شرایط عادی کمی مشکل است.​

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام فارسي: بگونيا ركس
نام علمي:Begonia Rex
نام تيره:Bgoniaaceae
نام انگليسي:Begonia

خصوصيات: هميشه سبز- ارتفاع گياه حدود 30 سانتيمتر و داراي برگهاي قلبي شكل با تنوع رنگي ياد كه با يك رگبرگ اصلي به 2 قسمت نامساوي تقسيم شده است و ساقه ها ، گوشتي و خزنده هستند . اين گياه مناسب سبدهاي آويزان است و تكثير آن در همه شرايط امكان دارد . گياه به خشكي مقاوم است.

نور: نور كافي اما به طور غير مستقيم

دما: زمستان ( حداقل 13 درجه) و در تابستان (حداكثر 18 درجه)

آبياري: زمستان هفته اي 1 بار و در تابستان هفته اي 2 بار و در هنگام آبياري برگها خيس نشود . از بهار تا پاييز آنرا مرتب آبياري كنيد.
غبارپاشي: تا آنجا كه ممكن باشد از غبارپاشي احتراز كنيد ( رطوبت هوا كافي است)

خاك: تركيبي از پيت ، كمپوست و شن
كوددهي: در بهار و تابستان هر 14 روز با محلول غذايي

ازدياد: انتخاب برگهايي با عمر متوسط و سطح زيرين آنها را روي ماسه شسته شده قرار دهيد. مقداري ماسه نرم روي آنها بريزيد . پس از مدتي برگها ريشه دار شده و گياه جديدي توليد ميشود. تقسيم بوته نيز يكي از روشهاي ازدياد است.

عوارض و درمان: برگها ريز و رنگ پريده ، ساقه ها دراز و ضعيف كه در اثر ناكافي بودن نور است. برگها در زمستان ميريزد كه در اثر سردي هوا است . برگهاي جديد ريز هستند كه در اثر كمبود تغذيه ميباشد. برگها لوله اي و چين خورده اند كه در اثر گرماي زياد هوا ميباشد. لكه قهوه اي در برگها در اثر مواد براق كننده است . افتادگي برگها در اثر گاز آشپزخانه است.

نكته: در هنگام خريد اين گياه توجه كنيد برگها سالم باشد ، لوله شده و حاشيه آنها قهوه اي سوخته نباشد. هنگام عوض كردن گلدان نبايد به برگهاي ترد و شكننده صدمه وارد شود. در صورت متراكم بودن ريشه ها تعويض گلدان در بهار انجام گيرد. از مواد براق كننده شيميايي استفاده ننماييد.

حتماً به این وب لاگ سر بزن .تصویری نشون داده ازدیادش رو .

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکثیر:

روش ازدیاد کروتون به وسیله قلمه ساقه است. در فصل بهار به تکثیر کروتون اقدام نموده و از ساقه‏های ضخیم آن قلمه‏هایی به طول هشت سانتی‏متر جدا کنید. چون معمولاً از ساقه کروتون شیرابه سفید رنگی خارج می‏گردد،
بهتر است قبل از کاشت قلمه قسمت بریده شده را در خاکستر قرار بدهید تا شیرابه کاملاً خارج گردد، سپس قلمه را در خاک سبک بکارید و همین که ریشه‏دار شد به گلدان دیگری منتقل کنید.

خاک:

برای کاشت قلمه از ماسه استفاده کنید اما گیاه ریشه‏دار باید در خاکی که سرشار از خاک برگ باشد کاشته شود.

solaris

عضو جدید
منظورتون همون دمبرگه؟
اگه میشه اون سوال بالایی هم جواب بدین.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راجه به سوالت بهتره یکی از بچه های همشهریت جواب بده .من واسه شهر خودمون رو هم نمیدونم!

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب گفتین هرکی گیاهاشو بزاره

میشه من عکس بزارم از گلایی که دوس دارم و اونایی که تو خونه دارم ؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوجو اول بگو چه گیاهایی داری . بعضیاشون رو که فکر میکنی ممکنه کمتر بشناسیم رو برامون عکس بزار . خیلی خوبه که گلهای خونه های همدیگه رو ببینیم .:gol:

hoogan

عضو جدید
دوستان من گلي به نام كروتون رشته اي خريداري كردم ولي جيزي راجع به اون نمي دونم ......لطفا" راهنمايي بفرمائيد.باكمال تشكر:w27:

بالا