سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

سوال و درخواست مطالب گیاهان داروئی

• برای عموم بازدیدکنندگان سایت مهندسان مطرح شده است

رای: 0 0.0%
  • میوه کجای ایران کشت می شود.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
وضعیت
موضوع بسته شده است.

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر منظورتون گیاهان دارویی هست که خیلی خوبه
چون هنوز مثل گرایش های دیگر زیاد نشده.........
و علاوه بر این گیاهان دارویی طرفداران زیادی پیدا کرده
بتونی بخونی بری قبول بشی و ادامه بدی عالیه............... !!!!
موفق باشی
اگر رشته را دوست داری بخون

MANOO

عضو جدید
با معرفتاش كمك كنن

با معرفتاش كمك كنن

من صخره نوردم و زياد كوه ميرم دوست دارم كتابي تهيه كنم كه علاوه بر مطلب و عكس بتونه براي شناخت گياهان دارويي كوه به من كمك كنه!!!!!
لطفا" راهنمايي كنيد:que:

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم موافقــــــــــــــــــــــــــــم;)
من کوه که میرم خیلی دلم میخواد از گیاهای قابل مصرفش بکنم ولی میگم نکنه سمی باشه یا بد باشه یا بعضیاشونم نمیدونم چه بدردی میخوره
خوبه که تصویر گیاهایی که از توی کوه میشه بکنیم و استفاده کنیم بزاریم
البته با ذکر قابلیت مصرف;)

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
دوستان عزیزبرای اینکاربایدگیاهشناسای خوبی باشید.
اسم یه کتابیوبراتون میذارم.امیدوارم براتون مفیدباشه.
کتاب :گیاهشناسی داروئی
تالیف:دکتراحمدامامی وعلی اهی+یک عددسی دی
ناشر:دانشگاه علوم پزشکی وخدمات درمانی ایران

mahdi768

عضو جدید
آیا از دوستان عزیز کسی در مورد اسانس گیری اطلاعاتی دارد که در اختیار ما بگذارد؟

آیا از دوستان عزیز کسی در مورد اسانس گیری اطلاعاتی دارد که در اختیار ما بگذارد؟

من مهدی قنبری دانشجوی گیاهان دارویی دانشگاه تربیت مدرس هستم و در مورد اسانس گیری بومادران یا هر گیاه دیگری مطلی می خواستم. در مورد نحوه اسانس گیری و امثال اینها. با تشکر مهدی قنبری

rhd

عضو
سرخارگل

سرخارگل

با سلام و خسته نباشی همه دوستان عزیز.کسی میتونه راجع به گیاه دارویی سرخارگل مطلب به من بده.واسه فصل 1 و 2 ژایان نامم میخوام.اینم ایمیلمه rhd.agri@yahoo.com.ممنون میشم

maryam90

عضو جدید
سلام وقت بخیر جناب شکری. من در مورد کشت وکار و اهلی کردن وپراکنش و...هر چیز به درد بخور در مورد گیاه سدر مطلب میخوام میتونین کمکم کنین؟ خیلی زود لطفا".
و سایر دوستان هم اگر چیزی میدونن لطف کنن کمک کنن .

mahdi2912

عضو جدید
سلام من یه سوال دارم: میخام عصاره گلایکولی رزماری رو بگیرم از اونجایی که رشته تحصیلیم مکانیکه از سدستای عزیز میخام کمکم کنن که در صد های حلال هاش رو بهم بگن و روش گرفتنش رو هم بهم بگن پیشاپیش دست همتون درد نکنه

maryam90

عضو جدید
سلام وقت بخیر جناب شکری. من در مورد کشت وکار و اهلی کردن وپراکنش و...هر چیز به درد بخور در مورد گیاه سدر مطلب میخوام میتونین کمکم کنین؟ خیلی زود لطفا".
و سایر دوستان هم اگر چیزی میدونن لطف کنن کمک کنن .

بابا خیلی با معرفتین.یکی پیدا نشد در مورد سدر یا همان درخت کنار به ما کمک کنه؟؟؟؟؟؟/

Triticum

عضو جدید
راهنمایی کنید لطفا!

راهنمایی کنید لطفا!

سلام به همه مهندسای گل
بچه ها من دوست دارم پایان نامه ارشدمو روی گیاهان دارویی کار کنم
ازتون میخوام راهنماییم کنید که چه گیاهی رو انتخاب کنم
توی ایران الان چه گیاهی رو بورسه یا اینکه چه گیاهی ازرش کار کردن و وقت گذاشتنو داره؟
ضمنا من رشتم بیوتکنولوژی هست موضوع هایی که در نظر دارم مارکر و بروز ژنه...
اگه تو انتخاب گیاه کمکم کنید ممنون میشم:gol::gol:

XxFatemehxX

عضو جدید
سلام بچه ها.من فاطمه هستم. سوالی داشتم.درباره ی خاصیت پشه پرونی مریم گلی (مرمرشک).تو هیچ سایتی چیزی پیدا نکردم.خواهش می کنم اگه چیزی پیدا کردید بهم بدید.

omidakbarian

عضو جدید
خرید کاکتوس سن پدرو و پیوت

خرید کاکتوس سن پدرو و پیوت

سلا م خواستم بدونم تو تهران مرکز فروش کاکتوس کجاست؟
من شهرستان هستم .
و اینکه آیا کاکتوس پیوت تو تهران هست؟ کسی از قیمتش خبر داره؟
در مورد استخراج مسکالین بعنوان ماده دارویی کسی اطلاعات داره؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال و تا حدودی کمک علمی

سوال و تا حدودی کمک علمی

چرا زردچوبه از پیری زودرس پوست بدن جلوگیری می کند؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشته خوبی ولی تو جامعه ما جا نیفتاده به عبارتی کار هم توش نیست ، من انقدر دنبال کار توی این رشته رفتم که نگو اخرم هیچی ، موندم این رشته رو ادامه بدم یا نه

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
چرا زردچوبه از پیری زودرس پوست بدن جلوگیری می کند؟

براساس گزارش اینفونیاك، شهرت زردچوبه به خاطر خاصیت آنتی‌اكسیدان آن است چراكه با بنیان‌های اسیدی مقابله و روند پیری را نیز كُند می‌كند.
:gol:

amhain

عضو جدید
یه نکته راجع به زردچوبه:اگه جایی از بدنتون بریدگی عمیق داشت و خونش بندنمیومد مثلا با کارد برید روش یه عالمه زردچوبه برزید همون موقع خونش بند میاد.خودم امتحان کردم ولی دلیلشو نمیدونم

a@h

عضو جدید
سلام
به شدت نیاز دارم به پاسخ این موضوع که روش استخراج گیاهان دارویی با حلال و استخراج با بخار چیه ؟
هر چه زودتر به این موضوع پاسخ داده بشه
خیلی ممنونم

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
استفاده از روش استخراج فوق بحرانی در جداسازی مواد موثره
گیاهان دارویی

خلاصه

مواد مؤثر موجود در گیاهان دارویی مواد با ارزشی هستند كه باعث اثرات درمانی و تقویتی می‌گردند. تاثیر این مواد به‌طور مستقیم متناسب با مقدار موادیست كه در اختیار قرار می‌گیرد. روش استخراج فوق بحرانی باعث می‌شود تا بیشترین ماده مؤثر موجود در گیاه به‌طور انتخابی استخراج گردد. باقیمانده حلال در ماده استخراج شده غیرسمی بوده و آلودگی باقی نمی‌گذارد. دراین تحقیق مواد مؤثره غنچه میخك ((Eugenia Caryophyllata Thunb از تیره مورد (Myrlaceae) به روش فوق بحرانی استخراج و تاثیر مؤلفه فرآیندی بر مقدار ماده موثره استخراج شده بررسی گردید.
واژه های كلیدی : گیاهان داروئی- مواد مؤثره - میخك

مقدمه
مواد مؤثره موجود در گیاهان دارویی به نسبتهای گوناگون در بخشهای مختلف گیاه نظیر گل، برگ، ریشه، پوست، ساقه و دانه ذخیره می‌گردد. جهت خارج نمودن این مواد روشهای متفاوتی از جمله جوشاندن و دم كردن گیاه و استخراج با بخار (عرق گیری) وجود دارد. از آنجا كه برخی از مواد مؤثر موجود در گیاه در اثر بالا رفتن دما هنگام دم كردن و یا عرق گیری شكسته و یا تبدیل می‌شوند، تاثیر نهایی گیاه دارویی كاهش یافته و در برخی موارد به‌كلی از بین می‌رود. بدین منظور روشهای دیگری جایگزین روشهای سنتی شده است. یكی از این روشها استخراج با حلال است. حلالهای شیمیایی گوناگونی مانند اتانول،متانول،استن، گلیسیرین وگلایكول‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. از اوائل دهه هشتاد میلادی روش استفاده از حلال فوق بحرانی افقهای روشنی را جهت استخراج دقیق، كامل و ایمن مواد موثر گیاهان دارویی فراروی قرار داده است(1و2)و در سالهای اخیر بیشتر توسعه یافته است (3و4).

مواد و روشها
میخك درختی است به ارتفاع 10 الی 12 متر و برداشت محصول به صورت غنچه‌های آن از سال دهم آغاز می‌گردد. غنچه‌های خشك شده این درخت ظاهری شبیه به میخ كوچك دارد و از این رو به میخك موسوم گردیده است (شكل شمارة 1).

پژوهشهای بیولوژیكی و بیوشیمیایی فراوانی دربارة قسمتهای مختلف درخت میخك به‌خصوص غنچه‌های آن و در مورد اوژنول انجام شده است و خاصیت ضد اكسیدان و غیرسمی بودن آن بر روی حیوانات به اثبات رسیده است(5). از غنچه میخك به عنوان داروی تقویت كننده، مسكن اعصاب و درد، ضدالتهاب، ضدكرم و قارچ، محرك اشتها، ضدعفونی كننده قوی، ترمیم كننده جراحت و به عنوان چاشنی اغذیه و از اسانس آن برای مطبوع كردن انواع اغذیه استفاده می‌شود (6). گیاه میخك حاوی اسانسی است كه به طورعمده از اوژنول تشكیل شده است به طور كمی ثابت شده است مقدار اسانس در غنچه درخت میخك بیشتر از قسمتهای دیگر گیاه است. این مقدار حدود 15% وزنی گزارش شده است (7). ارزش اسانس تهیه شده به مقدار درصد اوژنول بستگی دارد. اوژنول مایعی روغنی به رنگ زرد روشن تا بیرنگ با نقطه جوش Cْ255 است و بوی اسانس میخك ناشی ازاین ماده است(8). غنچه میخك به‌طور سنتی به روش استخراج با بخار جدا می‌گردد. در تحقیق فوق روش جدید حلال فوق بحرانی مورد استفاده قرار گرفت.
نتایج و بحث

عملیات استخراج فوق بحرانی بر روی 100 گرم پودر غنچه میخك در یك سل استخراج به حجم یك لیتر و حداكثر فشار عملیاتی 200 بار انجام گرفت و گاز CO2 به عنوان حلال انتخاب گردید. جهت بررسی نحوه تاثیر مؤلفه فرآیندی فشار عمل استخراج در چند فشار متفاوت انجام گرفت و اسانس استخراج شده در شرایط مختلف مورد مقایسه قرار گرفت. تحلیل نمونه‌ها به روش گاز كروماتوگرافی (GC) و گاز كروماتوگرافی جرمی (GC Mass) صورت گرفت. تحلیل نمونه‌ها سه جزء اصلی را در اسانس استخراج شده نشان می‌دهد، جزء عمده و اصلی آن به روش گاز كروماتوگرافی جرمی اوژنول تشخیص داده شد. دو جزء عمده دیگر استیل اوژنول (Acetyl Eugenol) و كاریوفیلن Caryophyllene)) است (شكل شمارة 2).

نتایج آزمایش نشان می‌دهد كه تغییر در فشارفرآیند استخراج برمقدار هر یك از اجزاءتاثیر متفاوت دارد و تاثیر فشار بر تركیب درصد اجزاء استخراج شده درشكل شمارة 3 نشان داده شده است. بنابراین با تنظیم مناسب فشار می‌توان مقدار حداكثر اوژنول را از غنچه میخك استحصال نمود. براساس نتایج حاصل مقدار اوژنول استحصال شده با افزایش فشار به 169 بارافزایش می‌یابد و بعد برای فشارهای بالاترثابت می‌ماند

بازده كلی استحصال به روش فوق بحرانی 80 درصد و حداكثر مقدار اوژنول موجود در اسانس 7/86 درصد است. تعداد كم اجزاء تشكیل دهنده اسانس استخراج شده نشان از انتخاب پذیری بالای روش استخراج فوق بحرانی دارد و درصد بالای ماده موثره اوژنول در اسانس از مزایای این روش است. از نظر ظاهری نیز اسانس حاصل از روش استخراج فوق بحرانی از بوی مطبوع تر و پایداری بیشتری نسبت به اسانس حاصل از استخراج با بخار برخودار است.

MehD1979

کاربر ممتاز
استخراج اسانس:
استخراج روغن های اسانسی، با روش های مختلف انجام می گیرد. روشی که برای استخراج یک اسانس انتخاب می شود، بستگی به عواملی مانند نوع گیاه، خشک یا تر بودن آن، محل قرار گرفتن اسانس در گیاه و نوع مواد متشکله اسانس دارد. معمولاٌ اسانس گیاهان را با روش تقطیر استخراج می کنند. البته ممکن است با بخار یا با آب انجام گیرد. مهمترین روش هایی که در استخراج روغن های اسانسی متداول است عبارتند از: روش های تقطیر، استخراج با حلال، استخراج با آنزیم و ...
تقطیر با آب (Hydrodistillation):
یک روش ساده و قدیمی برای تهیه اسانس گیاهان، روش تقطیر با آب است. دستگاه های مختلفی برای این روش طراحی شده اند. یکی از این دستگاه ها، دستگاه کلونجر است. در این روش، گیاه مورد نظر به طور مستقیم در یک بالن تقطیر داخل آب قرار گرفته، بطوری که حدود دوسوم حجم بالن توسط آب اشغال شده و حرارت داده می شود. بخارهای تولید شده آب حاوی مولکول های اسانسی نیز هستند. این بخارات پس از عبور از لوله های مبرد، مایع شده و در قسمت گیرنده جمع آوری می شود. بهتر است گیاه توسط آب داخل بالن پوشانده شده و با بدنه بالن در تماس نباشد، زیرا گرمای مستقیم بالن موجب سوختن گیاه و ایجاد بوی نامطبوع و نیز موجب تخریب و برهم خوردن درصد واقعی ترکیبات اسانسی می گردد. برای جلوگیری از این عمل، ظرف تقطیر را به طور غیر مستقیم مثلاٌ یک توری نسوز بین شعله و ظرف تقطیر قرار می دهند و یا بهتر است حرارت با استفاده از شوف بالن تأمین شود. همچنین در این روش برخی از ترکیبات موجود در اسانس ممکن است با آب هیدرولیز شده و لذا کیفیت اسانس تحت تأثیر قرار گیرد. گذشته از این مسایل، بازده بعضی از اسانس ها با این روش افزایش نشان داده است. در بخش مبرد دستگاه کلونجر متراکم شدن و میعان بخارات آب حاصل می گردد. این بخارات حاوی تعداد زیادی مولکول های اسانسی است. با سرد شدن آب، مولکول های مذکور نیز سرد شده و در دمای معمولی از آب جدا می شود. این مولکول ها روغنی بوده و با مولکول های آب ترکیب نمی شود و جدا از هم می مانند. این فاز روغنی زرد کم رنگ یا بی رنگ و گاهی در برخی گیاهان سبز کمرنگ می باشد. اسانس موجود در گیاهان معمولاٌ پس از دو تا پنج ساعت تقطیر با آب استخراج می گردد. اصولاٌ هرگاه تشخیص دهیم که حجم اسانس تهیه شده تغییری نمی کند، آنگاه تقطیر را متوقف می کنیم.اسانس حاصل را با دقت در یک بشر ریخته و کمی سولفات سدیم (Na2So4) بدون آب، جهت جذب آب و اندک رطوبتی که همراه اسانس است اضافه نموده و اسانس را که به حالت مایع است، از صافی پنبه یا پشم شیشه عبور می دهند. سولفات سدیم با جذب ذرات آب همراه اسانس تبدیل به جسم سختی شده و اضافه آن به شکل پودر سفید رنگی در ته بشر باقی می ماند. در نهایت آن را با کمی هگزان شستشو داده و به ظرف حاوی اسانس خالی نمود.اسانس بدست آمده را در یک ظرف تیره ریخته و درپوش آن را می بندند و در دمای 2 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری می کنند.

faride27

عضو جدید
سلام
برای پروژم احتیاج به بررسی منابع دارم که تا الان مطالب خوبی پیدا نکردم.میشه سایت یا مجله ی خوبی معرفی کنین که مطالبش به روز باشه.پروژه ی من در مورد گل مغربی و پنیرک و اثرات تنش بر روی این گیاهان

*م*

عضو جدید
سلام خسته نباشید
در مورد سه روش استخراج زیر که در گیاهان دارویی کاربر داره مطلب میخواستم
تعریف توضیح روش معایب و مزایا و ازین چیزا

روش پرکولاسیون
روش سوکسله
روش غرقابی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فكر ميكنم\ براي اين سه روش شما بايد به قسمت مهندسي كشاورزي مراجعه كنيد\ زودتر هم به جواب ميرسيد.

faride27

عضو جدید
سلام
یه بار یه سوالی پرسیدم کسی جواب نداد یه جور دیگه میپرسم
کسی در مورد تاثیر فواصل ابیاری روی گل مغربی اطلاعاتی داره؟ممنون میشم بگه ؟

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام
یه بار یه سوالی پرسیدم کسی جواب نداد یه جور دیگه میپرسم
کسی در مورد تاثیر فواصل ابیاری روی گل مغربی اطلاعاتی داره؟ممنون میشم بگه ؟

سلام//
من روی ذرت کار کردم همین کارو تقریبا//
برای تزه؟
بگید راهنماییتون کنم//اگه توانم بود

faride27

عضو جدید
سلام
بله برای تزه
کلا راهنمایی میخوام ببینم افرادی که انجام دادن چه نتایجی گرفتن؟تا چه حد کار شده؟برای بررسی منابعش خیلی مشکل دارم.ظاهرا خیلی کم کار شده روی گل مغربی .میشه نتیجه کار خودتونم بگین؟

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام
بله برای تزه
کلا راهنمایی میخوام ببینم افرادی که انجام دادن چه نتایجی گرفتن؟تا چه حد کار شده؟برای بررسی منابعش خیلی مشکل دارم.ظاهرا خیلی کم کار شده روی گل مغربی .میشه نتیجه کار خودتونم بگین؟

بهتره مقالات لاتین بگیرید///
تنها راهش اینه///

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بله برای تزه
من يه پيشنهاد دارم\ اگه در تهران ساكنيد يا اينكه نزديك تهران يا ميتونيد بيايد تهران\ بريد باغ گياهشناسي پيكان شهر خيلي بهتون كمك ميكنن\ من نميتونم معرفي كنم شمارو كه پيش چه كسي بريد/ اين اجازه رو به من ندادن/ولي اگر من مطلبي تونستم براتون پيدا كنم براتون ميزارم وگرنه خودتون تشريف ببريد هم راهنماييتون ميكنن هم به نتيجه اساسي ميرسيد/البته شايان ذكر است كه براي ورود به باغ جلوتونو ميگيرن:پس كارت دانشجويي يا كارت نظام مهندسي يا كارت ملي حتما با خودتون داشته باشيد و بگيد ميخوام برم براي كار آموزي/بعد پيش خانم سفيد كن بگيد ميخوام برم\ اوكي. جواب ميگيري اگه وارد بشي.شك نكن.

MehD1979

کاربر ممتاز
سلام
بله برای تزه

Variations in fatty acid compositions of the seed oil of Eruca sativa Mill. caused by different sowing periods and nitrogen forms.

وضعیت
موضوع بسته شده است.