سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

abdolahim

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز
سوالی درمورد نرم افزار کامسول دارم؛ چطور میشه با نرم افزار کامسول نانوسیالات را شبیه سازی کرد؟
اگر کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم جواب بده.

rasepideh

عضو جدید

Mohsen712

عضو جدید
سلام
دوستانی که میخواهند با کامسول کار کنن در هر زمینه ای از علوم مهندسی خوشجال میشم بتونیم از داشته های هم استفاده کنیم در صورت تمایل به گروه کامسول در تلگرام بپیوندید.انشاالله که دوستان عزیز هم به ما کمک کنند. در صورت تمایل پیغام خصوصی دهید.هدف ما اینه که بتونیم مشکلات دوستان رو با هم و کنار هم با همفکری بدون هی چشم داشتی با داشته های خودمون حل کنیم با کار گروهی کنار هم..........
با تشکر

golnoosh_jandark

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی ارشد مهندسی شیمی هستم در آلمان ، یه کار دانشگاهی بهم پیشنهاد شده با عنوان particle trajectories in a apparatus می خواستم از دوستان کسی با کامسول در این زمینه کار کرده ؟سخته یا راحته؟ و اگه کسی اطلاعاتی داره اگه در اختیار بگذارین ممنون می شم

rasepideh

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی ارشد مهندسی شیمی هستم در آلمان ، یه کار دانشگاهی بهم پیشنهاد شده با عنوان particle trajectories in a apparatus می خواستم از دوستان کسی با کامسول در این زمینه کار کرده ؟سخته یا راحته؟ و اگه کسی اطلاعاتی داره اگه در اختیار بگذارین ممنون می شم

سلام
من کار کردم منتها با قسمت سیالات. سختی و راحتی اش بستگی به فرد داره! سوالات و مشکلات را بگید شاید بتونیم راهنمایی کنیم.

8515211564

عضو جدید
تعریف شرط مرزی

تعریف شرط مرزی

سلام دوستان
من یه پروژه کامسول دارم که چندلایه رو هم قرار گرفتن وقتی می خوام بین این لایه ها در فصل مشترکشون شرط مرزی تعریف کنم کامسول نمی ذاره

rasepideh

عضو جدید
سلام دوستان
من یه پروژه کامسول دارم که چندلایه رو هم قرار گرفتن وقتی می خوام بین این لایه ها در فصل مشترکشون شرط مرزی تعریف کنم کامسول نمی ذاره

Agar mitoonid behtar tozih bedid ya ye screen shot az poroje begirid inja bezarid.
Agar ta alan moshkeletoon ra hal nakardid

aghil1368

عضو جدید
سلام مهندس /من برای انجام پایان نامه ام که شبیه سازی خشک کن های پاششی تولید شیر خشک با نرم افزار comsolهست تعداد زیادی مشکل برای انجامش دادنش دارم واقعا اگه شما می تونید بهم کمک کنید برای برطرف کردن مشکلاتم بهم اطلاع بدین ممنون از شماaghil43@yahoo.com

rasepideh

عضو جدید
سلام مهندس /من برای انجام پایان نامه ام که شبیه سازی خشک کن های پاششی تولید شیر خشک با نرم افزار comsolهست تعداد زیادی مشکل برای انجامش دادنش دارم واقعا اگه شما می تونید بهم کمک کنید برای برطرف کردن مشکلاتم بهم اطلاع بدین ممنون از شماaghil43@yahoo.com

سلام
مشکلاتتان را بنویسید اینجا و توضیح بدید مقداری. بدین صورت ممکنه مشکل شما حل بشه و هم چنین برای آیندگان هم مفید واقع شه.

aghil1368

عضو جدید
سلام لطفا هر کی اطلاعاتی در باره شبیه سازی خشک کن پاششی با نرم افزار comsolداره من رو راهنمایی کنه/مرسی

aghil1368

عضو جدید
اولین مشکل من انتخاب نوع مد کاربری که باید استفاده کنم هست و هیچ مقاله ای شبیه سازی از کارم با comsol پیدا نکردم هندسه یک خشک کن پاششی دیسکی هست/دوم من دو ماده دارم که هر دو ماده در یک ناحیه قراداره به عبارت دیگه جریان دو فازی هست در کارایی که با فلوئنت شده دمای دو سیال بسیار مهم است اما وقتی داخل کامسول از جریان چند فازی روش اویلر مغشوش استفاده می کنم در ورودی اصلا گزینه دما وجود نداره تا براش تعریف کنم

rasepideh

عضو جدید
سلام لطفا هر کی اطلاعاتی در باره شبیه سازی خشک کن پاششی با نرم افزار comsolداره من رو راهنمایی کنه/مرسی

سلام
این لینک های مربوطه: از مقالات ایرانی من دیدم که با Flow3D کار کردند:
http://www.aparat.com/v/uIo9l/خشک_کن_پاششی(spray_dryer)
http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/s_pdf/11013830906.pdf
http://www.civilica.com/Paper-CFD09...-کن-پاششی-بوسیله-دینامیک-سیالات-محاسباتی.html
http://www.daneshju.ir/forum/f1168/t119547.html
و اما مقاله و کار با کامسول: https://www.comsol.com/paper/download/152769/singh_poster.pdf

https://www.comsol.com/paper/download/152767/singh_abstract.pdf

http://www.comsol.com/community/forums/general/thread/3563/

به نظر می آید که باید توی CFD ها کار کنید: http://www.comsol.com/cfd-module

rasepideh

عضو جدید
اولین مشکل من انتخاب نوع مد کاربری که باید استفاده کنم هست و هیچ مقاله ای شبیه سازی از کارم با comsol پیدا نکردم هندسه یک خشک کن پاششی دیسکی هست/دوم من دو ماده دارم که هر دو ماده در یک ناحیه قراداره به عبارت دیگه جریان دو فازی هست در کارایی که با فلوئنت شده دمای دو سیال بسیار مهم است اما وقتی داخل کامسول از جریان چند فازی روش اویلر مغشوش استفاده می کنم در ورودی اصلا گزینه دما وجود نداره تا براش تعریف کنم

جواب:
انتخاب نوع مد کاربری: CFD software
دوم: برای دما باید از این قسمت استفاده کنید:
  • Fluid Flow and Heat Transfer: The CFD Module includes a Conjugate Heat Transfer interface for describing fully coupled heat transfer in solids and fluids, including laminar and turbulent fluid flow. By default, this solves for nonisothermal flow and can be coupled to any other physics interface that includes temperature, such as interfaces for surface-to-surface radiation in the Heat Transfer Module, Joule heating, and heat of reactions in Chemical Species Transport interfaces. In addition, physics interfaces for heat transfer in porous media combine the conduction in the solid matrix to the conduction and convection in the fluid phase while accounting for the tortuous path taken by the fluid, and the heat dispersion this entails.

rasepideh

عضو جدید
Screen Shot 2016-01-14 at 22.41.38.jpg
جواب:
انتخاب نوع مد کاربری: CFD software
دوم: برای دما باید از این قسمت استفاده کنید:
  • Fluid Flow and Heat Transfer: The CFD Module includes a Conjugate Heat Transfer interface for describing fully coupled heat transfer in solids and fluids, including laminar and turbulent fluid flow. By default, this solves for nonisothermal flow and can be coupled to any other physics interface that includes temperature, such as interfaces for surface-to-surface radiation in the Heat Transfer Module, Joule heating, and heat of reactions in Chemical Species Transport interfaces. In addition, physics interfaces for heat transfer in porous media combine the conduction in the solid matrix to the conduction and convection in the fluid phase while accounting for the tortuous path taken by the fluid, and the heat dispersion this entails.

برید این قسمت:

aghil1368

عضو جدید
سلام در داخل مدهای کاربری نرم افزار جریان های دو فازی وجود داره اما چیزی به نام پارامتر دما در مدهای کاربری نیست که احتمالا باید از مد کاربری انتقال حرارت در سیالات استفاده کنم .لینک های بالا مقالاتی که با کامسول کار شده باز نمی کنه اگه یه مقاله در این باره پیدا می کردم کارم انجام می شد خیلی خیلی ممنون از شما

rasepideh

عضو جدید
مشاهده پیوست singh_poster.pdf
سلام در داخل مدهای کاربری نرم افزار جریان های دو فازی وجود داره اما چیزی به نام پارامتر دما در مدهای کاربری نیست که احتمالا باید از مد کاربری انتقال حرارت در سیالات استفاده کنم .لینک های بالا مقالاتی که با کامسول کار شده باز نمی کنه اگه یه مقاله در این باره پیدا می کردم کارم انجام می شد خیلی خیلی ممنون از شما

من مقاله را براتون اینجا پیوست کردم. می تونید در گوگل هم سرچ کنید: Spray drying comsol مقالات و مشکلات حل شده می آید.

aghil1368

عضو جدید
سلام لطفا طریقه نوشتن معادلات در کامسول چه جوره؟مثلازمانی که خروجی گرفتی از نرم افزار می خوای تغییرات رطوبت رو معادلش وارد کنی طریقه نوشتن معادلات چه جوره؟

rasepideh

عضو جدید
سلام لطفا طریقه نوشتن معادلات در کامسول چه جوره؟مثلازمانی که خروجی گرفتی از نرم افزار می خوای تغییرات رطوبت رو معادلش وارد کنی طریقه نوشتن معادلات چه جوره؟

اگر بخواهید معادله را از اول حل کنید باید از قسمت ریاضی وارد بشید.
اگر موقع خروجی گرفتن: می خواهید نتیجه را که می دانید از چه تابع یا معادله ایی تبعیت می کنه می تونید "Logical expression " را انتخاب کرده و معادلش وارد کنی.

aghil1368

عضو جدید
سلام مهندس ممنون از پاسخگویی شما در شکل ارسالی اگر بخوایم سیال فقط از نقطه یک که انتهای نازل هست وارد مخزن شود که در فضای بالاتر از نازل در داخل مخزن فقط هوای داغ باشه پاشش یک سیال در داخل استوانه هست شرایط مرزی رو چگونه باید در نظر گرفت که سیال فقط در نقطه یک دارد مخزن شودیا چه تغییراتی در هندسه باید ایجاد کرد؟

Untitled.jpg

rasepideh

عضو جدید
سلام مهندس ممنون از پاسخگویی شما در شکل ارسالی اگر بخوایم سیال فقط از نقطه یک که انتهای نازل هست وارد مخزن شود که در فضای بالاتر از نازل در داخل مخزن فقط هوای داغ باشه پاشش یک سیال در داخل استوانه هست شرایط مرزی رو چگونه باید در نظر گرفت که سیال فقط در نقطه یک دارد مخزن شودیا چه تغییراتی در هندسه باید ایجاد کرد؟

مشاهده پیوست 255496

model ra inja attach konid va ye kam bishtar tozih bedid

aghil1368

عضو جدید
سلام من می خوام هندسه رو طوری رسم کنم که مایع با فشار بالا وارد نازل شود و در انتهای نازل(نقطه 1)وارد مخزن شود یه به عبارت دیگر پاشیدن مایع به قطرات ریز در داخل مخزن استوانه ای است و در تماس با هوای داغ قرار بگیره و مایع رطوبت رو از دست بده و تبدیل به جامد شود .سوال من اینه که هندسه رو چه جور باید رسم کرد که مایع از نقطه یک به داخل مخزن پاشیده شود؟

rasepideh

عضو جدید
سلام من می خوام هندسه رو طوری رسم کنم که مایع با فشار بالا وارد نازل شود و در انتهای نازل(نقطه 1)وارد مخزن شود یه به عبارت دیگر پاشیدن مایع به قطرات ریز در داخل مخزن استوانه ای است و در تماس با هوای داغ قرار بگیره و مایع رطوبت رو از دست بده و تبدیل به جامد شود .سوال من اینه که هندسه رو چه جور باید رسم کرد که مایع از نقطه یک به داخل مخزن پاشیده شود؟

متاسفانه من اطلاعی در این زمینه ندارم. ولی تا جایی که دیدم شما هندسه را دارید!!

aghil1368

عضو جدید
ممنون از شما بخوای برای یک ماده مثل هوا رطوبت نسبی رو وارد کنی در داخل قسمت تعریف ماده وجود نداره از کجا باید براش تعریف کنم؟ممنون از شما

rasepideh

عضو جدید
ممنون از شما بخوای برای یک ماده مثل هوا رطوبت نسبی رو وارد کنی در داخل قسمت تعریف ماده وجود نداره از کجا باید براش تعریف کنم؟ممنون از شما

دو حالت وجود داره داخل کامسول: یک ماده تعریف شده: مثل آب و ..... که از قسمت Add material می تونید اضافه کنید
حالت دوم ماده به صورت دیفالت تعریف نشده. پس می تونید خودتون تعریف کنید. پیوست کردم چطوری در لینک زیر اگر باز نمی شه می تونید این را در گوگل سرچ کنید: How to add material in comsol.
https://www.comsol.com/video/creating-new-material-comsol-multiphysics

آخرین ویرایش:

aghil1368

عضو جدید
سلام مهندس خیلی خیلی ممنون از شما .من منظورم اینه که گزینه رطوبت نسبی وجود نداره در داخل اون قسمت یا من اشتباه می کنم /کار با این نرم افزار برام نااشنا نیست در اون قسمت که مواد خصوصیات ماده رو اضافه می کنیم گزینه رطوبت نسبی نیست تا فعالش کنیم

rashed385

عضو جدید
راهنمایی در مورد گمبیت و فلوئنت

راهنمایی در مورد گمبیت و فلوئنت

با سلام و خسته نباشید
بنده روی یک پروژه با عنوان شبیه سازی الگوی جریان داخل یک راکتور همزندار مکانیکی بیوگازکه به صورت استوانه ای است کار میکنم و متاسفانه بعد از شیبه سازی به کانتور های مطلوبی نرسیدم.لطفا در مورد ایجاد هندسه و شرایطی مرزی که در گمبیت و فلوئنت باید اعمال کنم مختصری راهنمایی کنید ویا منابعی معرفی کنید ممنون میشم .

rashed385

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید
بنده روی یک پروژه با عنوان شبیه سازی الگوی جریان داخل یک راکتور همزندار مکانیکی بیوگازکه به صورت استوانه ای است کار میکنم و متاسفانه بعد از شیبه سازی به کانتور های مطلوبی نرسیدم.لطفا در مورد ایجاد هندسه و شرایطی مرزی که در گمبیت و فلوئنت باید اعمال کنم مختصری راهنمایی کنید ویا منابعی معرفی کنید ممنون میشم

بالا