[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

s.gholami

عضو جدید
اون اوائل که تازه سیویل اومده بود 2008 رفتم تمام هلپش رو ترجمه کردم و شروع کردم به کار کردن. به سرم زد که کتابشو بنویسم رفتم انتشارات خراسان که کتابهای مهندسی چاپ میکنه. گفت برو باباجون کتاب اتوکد بهتره که دیگه همه جا اشباع شده با اینکه جزوه تحیل سازه ای, مکانیک سیالاتی چیزی بده که 4 نفر بخرن! حسابی سرخورده شدم راستش! کتاب ها رو معمولا استادهای دانشگاه مینویسن که به 2 تا دانشجو بتونن آب کنن.
اما حسابی شما انگیزم رو بردید بالا برای این کار

انتشاراتی ها هم خب بنگاه خصوصین. فکر سود خودشون هستن. تا حالا باهاشون برخورد داشتم. واقعا توی این بازار کتاب اقدام به چاپ کتاب جدید که موضوع خودش هم جدیده، سخته. ریسک بالایی داره از دید انتشاراتی ها.
ضمنا به نظرم بهتره به انتشاراتی های متعددی مراجعه کنید. ولو این که یکی قبول کنه چاپ کنه باز برید به بقیه انتشاراتی ها هم نمونه کارتون رو بدید. قیمت ها هم توی انتشاراتی های مختلف فرق می کنه.
در مجموع توی موضوعات جدید بهتره آدم اول از ناشر مطمئن بشه بعد اقدام به تالیف یا ترجمه ...

اینم از تجربه ما.

skyplex

کاربر فعال
دوستان چطور میشه نقشه گوگل ارت یک منطقه رو روی نقشه اتوکدی همون منطقه انداخت؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان چطور میشه نقشه گوگل ارت یک منطقه رو روی نقشه اتوکدی همون منطقه انداخت؟

با سلام .........

سلام چرا نقشه اتوکد رو روی گوگل ارت مشاهده نکنید.............. این که راحتر هستش ............... در این لینک فیلم آموزشی که تهیه کردم رو مشاهده کنید......... کاملا گویاست...... لینک مطلب

siahkamar

عضو جدید
سلام
من ماکرواستیشن رو نصب کردم
اما یه جایی دیدم که برنامه جانبی فارسی هم روش نصب شده و تفکیک اپارتمان انجام میشد
این برنامه جانبی فارسی رو از کجا پیدا کنم؟
سپاس

skyplex

کاربر فعال
دوستان برای برداشت اراضی علاوه بر برداشت محدوده ملک، باید منحنی میزان و نقاط ارتفاعی داخل محدوده هم برداشت بشود.

لطفا اگر ممکن است بفرمایید چگونه می توان کار کرد که نهایتا بشه منحنی میزان هم ترسیم کرد.
چون صرف محدوده زمین برداشت کردن کافی نیست>
ایا فایل اموزشی چیزی هست؟

payman_shabestan

عضو جدید
سلام
من ماکرواستیشن رو نصب کردم
اما یه جایی دیدم که برنامه جانبی فارسی هم روش نصب شده و تفکیک اپارتمان انجام میشد
این برنامه جانبی فارسی رو از کجا پیدا کنم؟
سپاس

اون برای مهندسای نقشه بردار هست که صلاحیت تفکیک و واسط دارن
اون نرم افزار هم که باهاش کار میکنیم مال ثبت اسناده
البته ورژن اتوکدش بهتره
شما صلاحیت تفکیک دارید؟

siahkamar

عضو جدید
اون برای مهندسای نقشه بردار هست که صلاحیت تفکیک و واسط دارن
اون نرم افزار هم که باهاش کار میکنیم مال ثبت اسناده
البته ورژن اتوکدش بهتره
شما صلاحیت تفکیک دارید؟
خیر بنده فعلا دانشجو هستم
این دستور
Am=c:\upbuild\sbm\build,sb2
برای فعال کردن اون قسمت نیست مگه؟
تو نرم افزار ماکرواستیشن؟
خط فرمان دقایقا کجاس تو این نرم افزار؟​

maryam ahmadii

عضو جدید
سلام منم برنامه توجیه داخلی رو لازم دارم اگه پیدا کردین میشه و اسه منم ایمیل کنین؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Samira Noorizad

عضو جدید
سلام...امروز جلسه اول کلاس عملی نقشه برداریم بود...اما نتونستم چیزی یاد بگیرم چون استرس داشتم...نمیتونستم عددی که با دوربین میدیدم بگم چون تارها رو نمیدیدم :( کلی ضایع بازی در آوردم و ضایع شدم:cry: دوربینمون نیوا ست..اگه اشتباه نکنم...میشه یکی بهم توضیح بده باید چیکارکنم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام...امروز جلسه اول کلاس عملی نقشه برداریم بود...اما نتونستم چیزی یاد بگیرم چون استرس داشتم...نمیتونستم عددی که با دوربین میدیدم بگم چون تارها رو نمیدیدم :( کلی ضایع بازی در آوردم و ضایع شدم:cry: دوربینمون نیوا ست..اگه اشتباه نکنم...میشه یکی بهم توضیح بده باید چیکارکنم؟

با سلام .......و درود بر شما ......

بنده احتمال میدم شما تنظیمات چشمی دوربین تون ........ درست نبوده ..... که شما تارهای رتیکول....رو مشاهده نمیکردید............. بایستی هنگام قرائت با چرخاندن چشمی تارهای رتیکول رو به وضوح برسانید.

بنده پیشنهاد میکنم جهت یاد گیری اصول پایه کتابهای متوسطه رشته نقشه برداری را مطالعه فرمایید ........بسیار مفید هستند در یادگیری شما ...... لینک دانلود کتابهای نقشه برداری مقطع متوسطه.....کلیک کنید.
11 52.jpgمثال :
قرائت میر با توجه به تارهای ریتکول : 0984 می باشد.

آخرین ویرایش:

asal.mzd

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز یه سوال داشتم ایا راهی هست که با داشتن مختصات نقاط بشه شمال نقشه رو پیدا کرد . ممنون میشم اگه کمک کنید

payman_shabestan

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز یه سوال داشتم ایا راهی هست که با داشتن مختصات نقاط بشه شمال نقشه رو پیدا کرد . ممنون میشم اگه کمک کنید

نقاط رو وارد لند یا سیویل که بکنید نقشه به سمت شمال باز میشه(شمال کد یا همون بالای مانیتور!!! میشه شمال نقشه!)

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

دوست گرامی: با سلام: ناراحت نباشید.جلسه نخست بوده واسترس امری معمولی است. اما سعی کنید در جلسات تمرینات صحرایی با تمرکز کامل روی درسهای استاد تان وتشکیل یک تیم دو یا سه نفره -با افراد جدی وکاری کلاس -بدقت این اموزش های دانشکده را انجام دهید-بیاد داشته باشید :نقشه برداری یکی از رشته های مهم واصلی مهندسی سیویل است و80% اموزش عملی وکار با دوربین است و 20 % تیوری کلاسیک. و ادامه مطالعه در غیر ساعات کلاس بخودتان بستگی دارد. اکنون همت نکنید دیگر فرصت یاد گیری را نخواهید داشت. توصییه جناب مهندس راهپرداز بسیار مفید است به ان عمل کنید. ودراخر این سه اصل مهم را از من بیادگار داشته با شید: درنقشه برداری: تمرکز-تعادل-تراز: سه:"ت" . تمرکز: مرکز تار اصلی رتیکول روی میخ فولادی یا پیکه چوبی ایستگاه-با دید از چشمی ایستگاه گذاری دوربین- تعا دل (سه پایه وکله دوربین محکم شده باشند) -وتراز :که مشخص است . با پیچ تنظیم سمت راست روی دوربین برای وضوح دیدن عدسی چشمی را بارامی تنظیم کنید. موفق باشید.:gol:

skyplex

کاربر فعال
خبرگان امر لطفا استدعای کمک دارم.

اداره ثبت یک زمینی برداشت کرده و با یو تی ام هم برداشت نموده و چهار ضلع زمین را هم میخ کوبی کرده است.....

حال من میخاهم برای تست یک پیاده ساز انجام بدهم.

به روش مختصاتی دوربین را توجیه می کنم بعدش که میرم نقاط داده شده توسط اداره ثبت رو پیاده می کنم یعنی همون گوشه های زمین سه تا چهار متر اختلاف داره با اون چیزی که ثبت میخکوبی کرده///این اختلاف ناشی از چیست و چطور میشه جلش کرد و اصلاح نمود.؟ ایا مشکل در بروز توجیه غیر دقیق است؟ در ضمن اینهم بگویم که با فاصله گیری از ایستگاه اصلی این اختلاف میان نقاط یو تی ام ثبت و محلهای پیاده سازی من بیشتر میشه..........

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
خبرگان امر لطفا استدعای کمک دارم.

اداره ثبت یک زمینی برداشت کرده و با یو تی ام هم برداشت نموده و چهار ضلع زمین را هم میخ کوبی کرده است.....

حال من میخاهم برای تست یک پیاده ساز انجام بدهم.

به روش مختصاتی دوربین را توجیه می کنم بعدش که میرم نقاط داده شده توسط اداره ثبت رو پیاده می کنم یعنی همون گوشه های زمین سه تا چهار متر اختلاف داره با اون چیزی که ثبت میخکوبی کرده///این اختلاف ناشی از چیست و چطور میشه جلش کرد و اصلاح نمود.؟ ایا مشکل در بروز توجیه غیر دقیق است؟ در ضمن اینهم بگویم که با فاصله گیری از ایستگاه اصلی این اختلاف میان نقاط یو تی ام ثبت و محلهای پیاده سازی من بیشتر میشه..........

طبیعیه! برای همین میگن یو تی ام محلی

skyplex

کاربر فعال
طبیعیه! برای همین میگن یو تی ام محلی

با تشکر
اما باید بگویم که نقشه ثبت با یو تی ام جهانی برداشت شده....

حال من با استفاده از همون مختصات جهانی دوربین را توجیه کرده ام به روش کوردینیت یعنی همون کوردینیتهای ثبت ....اما وقتی پیاده سازی میکنم نقاط پیاده سازی اختلاف داره در حد یک تا چهار متر با نقاط ثبت.........این مشکل از چیست؟ از دوربین است؟ از توجیه غیر دقیق است؟؟؟؟

در ضمن حتی اگر من به روش لوکال هم اون زمین رو برداشت کنم بعد این نقشه را روی نقشه ثبت بیندازم باید روی هم مچ بشوند...اما من این کار کرده ام و مچ نمیشند...مثلا یک ضلعشون که با هم ALIGN میکنم سه ضلع دیگه با هم مچ نیستند...

چه کار کنم؟ توی بن بست قرار دارم.

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با تشکر
اما باید بگویم که نقشه ثبت با یو تی ام جهانی برداشت شده....

حال من با استفاده از همون مختصات جهانی دوربین را توجیه کرده ام به روش کوردینیت یعنی همون کوردینیتهای ثبت ....اما وقتی پیاده سازی میکنم نقاط پیاده سازی اختلاف داره در حد یک تا چهار متر با نقاط ثبت.........این مشکل از چیست؟ از دوربین است؟ از توجیه غیر دقیق است؟؟؟؟

در ضمن حتی اگر من به روش لوکال هم اون زمین رو برداشت کنم بعد این نقشه را روی نقشه ثبت بیندازم باید روی هم مچ بشوند...اما من این کار کرده ام و مچ نمیشند...مثلا یک ضلعشون که با هم ALIGN میکنم سه ضلع دیگه با هم مچ نیستند...

چه کار کنم؟ توی بن بست قرار دارم.

درود بر شما دوستان ........

اگه زمین رو یک برداشت مجدد کردید .......... و با مساحت ثبت اختلاف داره ........... ضمن احتمال خطا برای خودتون ........... چند درصد هم احتمال خطا و اشتباه رو بدید .......که اداره ثبت اشتباه کرده ............ این مسئله بارها ......پیش اومده ....

می تونید ........جهت اطمینان با یک دوربین دیگه امتحان کنید...... ، و نکته آخر اینکه ....... بررسی کنید ......شاید نقشه ای که دست شما هست ........با جی پی اس دستی برداشت شده .....نه دوربین .

skyplex

کاربر فعال
درود بر شما دوستان ........

اگه زمین رو یک برداشت مجدد کردید .......... و با مساحت ثبت اختلاف داره ........... ضمن احتمال خطا برای خودتون ........... چند درصد هم احتمال خطا و اشتباه رو بدید .......که اداره ثبت اشتباه کرده ............ این مسئله بارها ......پیش اومده ....

می تونید ........جهت اطمینان با یک دوربین دیگه امتحان کنید...... ، و نکته آخر اینکه ....... بررسی کنید ......شاید نقشه ای که دست شما هست ........با جی پی اس دستی برداشت شده .....نه دوربین .

نقشه ثبت که تو گوگل ارت میذارم مرزهاش کاملا با واقعیت جور در میاد.

اما نقشه برداشتی من مشکل دارد.

مثلا در نقشه ثبت راویه بین دو خط 73 است اما مال من 63....

honaramuz

عضو جدید
سلام بر همه اساتید عزیز.بنده رشته معماری هستم و یک سری تجهیزات نقشه کشی برای امر آموزش خریداری کردم .از آن جمله گونیای مساحی .منتها در آموزش ها متوجه شدم باید گونیای مساحی بر نقطه مورد نظر شاقول نمود.منتها پایه گونیا حفره هست و قسمتی به عنوان گیره برای آویزان کردن شاقول وجود ندارد .ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید.

saeedstudent

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

سلام دوستان دنبال یه نرم افزار global mapper میگردم هرچه گشتیم به در یسته خوردبم دانلود کردم ولی لایسنس میخواد خلاصه کمک کنید

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

#mohsenb1349

عضو جدید
سلام بر اساتید محترم، اگر در محلی باشید که زون در آنجا عوض میشه مثلاً از زون 39 وارد زون 38 میشم اگه مختصاتی در زون 38خوانده البته با جی پی اس و در utm و یکی هم در 39، میبینیم که مختصاتها را در اتوکد نمیتوان بصورت عادی وارد کرد زیرا فاصله محاسباتی با فاصله واقعی اختلاف فاحشی داره، راه حل چیست؟

skyplex

کاربر فعال
سلام بر اساتید محترم، اگر در محلی باشید که زون در آنجا عوض میشه مثلاً از زون 39 وارد زون 38 میشم اگه مختصاتی در زون 38خوانده البته با جی پی اس و در utm و یکی هم در 39، میبینیم که مختصاتها را در اتوکد نمیتوان بصورت عادی وارد کرد زیرا فاصله محاسباتی با فاصله واقعی اختلاف فاحشی داره، راه حل چیست؟

http://www.parsmine.com/Forum/viewtopic.php?f=2&t=228

#mohsenb1349

عضو جدید
با تشکر، اگه امکان دارد نرم افزار tatukgis برای گوشی اندروید را برام بگذارید، هر که
کاری کردم نتونستم دانلود کنم

#mohsenb1349

عضو جدید
با تشکر، اگه امکان دارد نرم افزار tatukgis برای گوشی اندروید را برام بگذارید، هر که
کاری کردم نتونستم دانلود کنم

سلام، نرم افزار را در کامپیوتر نصب کردم، کسی دقت این نرم افزار را ميدونه و اصلا به عددهای که میده میشه اطمینان کرد، لطفاً جان
جواب بدین

بالا