سوالات سازه و سیستم های ساختمانی

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها سازه فضا کار همون سازه های خرپاییه دیگه درسته؟ یا فرق دارن؟!:redface:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nino

مدیر بازنشسته
بچه ها این همون سازه های خرپاییه دیگه درسته؟ یا فرق دارن؟!:redface:
ارچی جان من فکر میکنم در حقیقت خرپاهای سه بعدی هستن . اون خرپاهایی که مثلا تو سوله هست 2بعدی هستن . در کل باید سیستم مشابهی داشته باشن برای انتقال بار و هردوشون هم برای پوشاندن دهانه های وسیع هست .

archi_arch

مدیر بازنشسته
ارچی جان من فکر میکنم در حقیقت خرپاهای سه بعدی هستن . اون خرپاهایی که مثلا تو سوله هست 2بعدی هستن . در کل باید سیستم مشابهی داشته باشن برای انتقال بار و هردوشون هم برای پوشاندن دهانه های وسیع هست .
مرسی نوشین جون. :gol:

پس الان این عکس میشه خرپا؟

میشه یه عکس از سوله ای که گفتی خرپاهه بذاری اخه راستش تا اونجایی من دیدم و الان یاد میاد همه ی سوله هایی که دیدم مثل همین کار شدن من تا حالا فکر میکردم اینها خرپا ان!:redface:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
sPACE

sPACE

کلاً هر خرپایی که در تمام جهات پراکنده بشه بهش میگند سازه فضاکار یا همون Space Frame . فقط نکته مهم قضیه توی هندسه این خرپاها هستش که تا حدود 99% کاملاً منظم هستند و از هندسه چندوجهی های افلاطونی طرح گیری میشند ... کتاب سازه های فضاکار گلابچی الان فکر کنم تنها منبع موجود باشه ، بهترین سازه فضاکار در حال حاضر که دائم در حال دیدن اون هستیم سقف محوطه نمازجمعه دانشگاه تهران هستش :)

salman hatami

کاربر فعال
سلام
من یک سوال داشتم : در سیستم سازه های فضا کار که نشان دادید نحوه جذب لنگر در اتصالات نان داده شده (گوی ها) چگونه است . منظور میزان جذب واقعی لنگر در اجرا و میزان جذب لنگر در زمان طراحی می باشد .
در ضمن نحوه مدل کردن المان ها قوسی در نرم افزارهای طراحی مهندسی عمران چگونه است (عکس خرپای نشان داده شده با المان های قوسی)
با تشکر

nino

مدیر بازنشسته
کلاً هر خرپایی که در تمام جهات پراکنده بشه بهش میگند سازه فضاکار یا همون Space Frame . فقط نکته مهم قضیه توی هندسه این خرپاها هستش که تا حدود 99% کاملاً منظم هستند و از هندسه چندوجهی های افلاطونی طرح گیری میشند ... کتاب سازه های فضاکار گلابچی الان فکر کنم تنها منبع موجود باشه ، بهترین سازه فضاکار در حال حاضر که دائم در حال دیدن اون هستیم سقف محوطه نمازجمعه دانشگاه تهران هستش :)
مصطفی جان ولی این space frame ها با اون عکسی که آرچی گذاشته از جهت باربری فرق دارند نه ؟ چون اون خرپاها ماله یه پل مثل اینکه که باربره ولی این اسپیس فریمها باربر نیست

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من یک سوال داشتم : در سیستم سازه های فضا کار که نشان دادید نحوه جذب لنگر در اتصالات نان داده شده (گوی ها) چگونه است . منظور میزان جذب واقعی لنگر در اجرا و میزان جذب لنگر در زمان طراحی می باشد .
در ضمن نحوه مدل کردن المان ها قوسی در نرم افزارهای طراحی مهندسی عمران چگونه است (عکس خرپای نشان داده شده با المان های قوسی)
با تشکر

سلام . دوست عزیز شما گویا ایستایی پاس نکردی ؟ چون اگر کرده بودید میدونستید که خرپاها و سازه های فضاکار در اتصالاتشون مفصلی هستند و مفصل لنگری تحمل نمیکنه . اما در مورد سوال دومتون هم باید بگم که شما باید سازه رو در Autocad مدل کنید و بعد با دستور Import به برنامه های CSI وارد کنید .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مصطفی جان ولی این space frame ها با اون عکسی که آرچی گذاشته از جهت باربری فرق دارند نه ؟ چون اون خرپاها ماله یه پل مثل اینکه که باربره ولی این اسپیس فریمها باربر نیست

سلام .. نه هیچ فرقی نمیکنه اون هم یک جور سازه فضاکار هستش . ما خرپای سلف نداریم . چرا یواشکی یک چیزی برای سازه نگهبان یا پوشش سقف ساخته میشه اون رو به تنهایی میگند خرپا ولی از اونجایی که همون خرپاها هم به هم وصل میشند حتی شده با دو تا میلگرد باز هم میرند توی سیستم فضاکار . فرق اون پلی که میبینید با این سقف ها و گنبد ها فقط در طرح و ساختار و نحوه اتصال هستش . حالا میگم این سازه های فضاکار خودش یک دنیا معرفت هستش که شما چه کارها که نمیتونید باهاش بکنید ! پوشش سقف های وسیع با اشکال خیلی خوشگل و ... یک نمونه هستش . در مورد باربری این Space ها هم فقط میتونم بگم که چیزی که من دیدم ما توی سینما آزادی یک پوشش دیواری Space داریم به ارتفاع حدود 30 متر و عرض حدود 7-8 متر . این سازه دو لایه رفته بالا و خودش شده نشیمنگاه شیشه اسپایدر !! یعنی قراره روی این Space حدود 16 تن شیشه نصب کنند . خیلی اتفاقاً باربری خوبی داره فقط چون یکم شکلش پرپرو هستش ما فکر میکنیم توانایی آنچنانی نداره .

salman hatami

کاربر فعال
سلام
دوست عزیز , mmbidhendi
ضمن تشکر از ابراز لطف شما به اینجانب و دقت نظرتان در مورد واحدهای دانشگاهی که این حقیر گذرانده ام و همچنین دلسوزی شما برای اطلاعات علمی من !!!!!
به استحضار حضرت مستطاب استاد mmbidhendi می رساند که درهنگام طراحی به جز بارهای وارده تئوریک و ترکیبات بارگذاری معمول ، محدودیت ها و ایرادات و ناهمخوانی های اجرایی نیز در طراحی لحاظ می گردد (اساسا تفاوت مهندس طراح ناشی و کارکشته در وسعت افق دید این دو می باشد) برای مثال در اکثریت قریب به اتفاق سازه های معمول ، اتصال ساده با عملکردی کاملا مفصلی وجود ندارد بلکه اتصال مفصلی کمی جذب لنگر کمتر و اتصال گیردار کمی جذب لنگر بیشتر دارد در حالی که در زمان طراحی هر یک از این اتصالات به طور مطلق (صلب یا مفصل) در نظر گرفته می شود . در مورد این سازه ها که اهمیت آنها از حیث طراحی و اجرا خاص می باشد بایستی نکته پیش گفته شده در خصوص طراحی رعایت گردد و میزان جذب واقعی نیز در رفتار مناسب سازه تعیین کننده است .
منظور از سوال پرسیده شده مطالب فوق الذکر بود که به گمانم در برداشت سوء تفاهم کرده اید.
در انتها هنوز سوالات یاد شده در یادداشت اول به قوت خود باقیست.
با تشکر

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز , mmbidhendi
ضمن تشکر از ابراز لطف شما به اینجانب و دقت نظرتان در مورد واحدهای دانشگاهی که این حقیر گذرانده ام و همچنین دلسوزی شما برای اطلاعات علمی من !!!!!
به استحضار حضرت مستطاب استاد mmbidhendi می رساند که درهنگام طراحی به جز بارهای وارده تئوریک و ترکیبات بارگذاری معمول ، محدودیت ها و ایرادات و ناهمخوانی های اجرایی نیز در طراحی لحاظ می گردد (اساسا تفاوت مهندس طراح ناشی و کارکشته در وسعت افق دید این دو می باشد) برای مثال در اکثریت قریب به اتفاق سازه های معمول ، اتصال ساده با عملکردی کاملا مفصلی وجود ندارد بلکه اتصال مفصلی کمی جذب لنگر کمتر و اتصال گیردار کمی جذب لنگر بیشتر دارد در حالی که در زمان طراحی هر یک از این اتصالات به طور مطلق (صلب یا مفصل) در نظر گرفته می شود . در مورد این سازه ها که اهمیت آنها از حیث طراحی و اجرا خاص می باشد بایستی نکته پیش گفته شده در خصوص طراحی رعایت گردد و میزان جذب واقعی نیز در رفتار مناسب سازه تعیین کننده است .
منظور از سوال پرسیده شده مطالب فوق الذکر بود که به گمانم در برداشت سوء تفاهم کرده اید.
در انتها هنوز سوالات یاد شده در یادداشت اول به قوت خود باقیست.
با تشکر

آها . خوب پس که اینطور . من نمیدونم آیا شما تاحالا این مفصل ها و اتصالات Space رو دیدید یا خیر . اگر دیده بودید اینطور صحبت از جذب انرژی نمیکردید . یک پیچ 5 تا 10 سانتیمتری استیل با قطر ماکزیمم 2 سانتیمتر دیگه اوجش بوده که من دیدم . به نظر شما این پیچ چه لنگری رو میتونه تحمل کنه ؟ اگر جواب اینطوری میخواید شما این اتصال رو تعبیه کنید ، ببرید آزمایشگاه مقاومت مصالح وابسته به وزارت مسکن و شهرسازی بدید براتون آزمایش کشش ، فشار و برش و لنگر انجام بدند تا به جواب دقیق برسید . در ثانی شما هیچوقت نمیتونید در مورد طراحی این سازه ها پیش داوری کنید چون به شخصه دیدم که این سازه ها چطوری طراحی و اجرا شده و به چه سرعنی طرح اون از یک چندوجهی به یک چندوجهی دیگه تغییر پیدا کرد و ابعادش فرق کرد . در مورد اینکه فرمودید سوالات من هر دو سوال شما رو جواب دادم حالا اگر قانع نشدید که یک قوس رو چطوری میتونید در نرم افزار مربوطه تحلیل کنید ، اگر روش بهتری پیدا کردید منم با خبر کنید . ممنون .

simaz

عضو جدید
سلام . دوست عزیز شما گویا ایستایی پاس نکردی ؟ چون اگر کرده بودید میدونستید که خرپاها و سازه های فضاکار در اتصالاتشون مفصلی هستند و مفصل لنگری تحمل نمیکنه . اما در مورد سوال دومتون هم باید بگم که شما باید سازه رو در Autocad مدل کنید و بعد با دستور Import به برنامه های CSI وارد کنید .
سلام ، در کتاب عناصر و جزئیات ساختمان ، نوشته ی حسین زمر شدی جلد دومش هم یک مقداری در مورد این سازه ها صحبت کرده و در کتاب سازه و معماری ، نوشته ی محمد احمدی نژاد به صورت کلی سازه ها رو تقسیم کرده و توضیح داده

6947

عضو جدید
ستون گذاری

ستون گذاری

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما موضوع پایان نامه ام هتل میباشد و به مشکل ستون گذاری برخورد کردم ایا میشود هر طبقه را جداگانه ستون گذاری کرد یا نه چون طبقات روی هم نیستن و طبقات چرخشی میباشد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

shina88

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیستم های ساختمان های بلند مرتبه

سیستم های ساختمان های بلند مرتبه

سلام دوستان.من یک سری اطلاعات در مورد سازه های جدیدی که در برج ها و ساختمان های بلند مرتبه بکار میره نیاز فوری دارم.سیستم های متداول و غیر متداول.ممنون میشم اگه در این زمینه برج هایی که سیستم های خاص بکار برده اند معرفی کنین.

..:: civil ::..

عضو جدید
سلام دوستان.من یک سری اطلاعات در مورد سازه های جدیدی که در برج ها و ساختمان های بلند مرتبه بکار میره نیاز فوری دارم.سیستم های متداول و غیر متداول.ممنون میشم اگه در این زمینه برج هایی که سیستم های خاص بکار برده اند معرفی کنین.

سلام
اطلاعاتی در مورد انواع سیستم های سازه ای در ساختمان های بلند مرتبه آقای دکتر حاج کاظمی پیدا کنید
در مورد برج های بزرگ دنیا هم از سیستم های نام برده شده در همین کتابها و کتابهای مشابه استفاده شده

برج دبی:
مهندسان، سازه بتني برج را که به شکل يک Y پهن است، به فرم پله‌اي ساخته‌اند، در نتيجه برج داراي سطح مقطع متغيري است. اين ترفند براي کاهش نيروي باد بر برج استفاده شده و علاوه بر مزاياي زيبايي و کارکردي، براي شکل دادن هسته سازه‌اي برج نيز به کار رفته است.

هر کدام از بال‌هاي برج، بال‌هاي ديگر را توسط هسته مرکزي شش ضلعي برج نگهداري مي‌کند. هسته مرکزي همچنين مقاومت پيچشي سازه را فراهم مي‌آورد.

ديوارهاي مياني در هر بال از هسته مرکزي تا انتهاي بال امتداد مي‌يابد و به ديوارهاي سرچکشي (Hammerhead) ختم مي‌شوند.

اين ديوارهاي مياني به همراه ديوارهاي سرچکشي مشابه جان و بال يک تير عمل مي‌کنند و مقاوت سازه را در برابر برش و خمش ناشي از باد تامين مي‌کند.

ستون‌هاي پيراموني و طبقه همکف برج نيز اين سيستم را تکميل مي‌کند. نتيجه کار برجي است که در برابر حرکت جانبي و پيچشي، بي‌نهايت مقاوم است.

برج دبي در بلندترين نقطه خود در اثر نيروهاي جانبي حداکثر 1.2 متر نوسان مي‌کند. شايد اين مقدار زياد به‌نظر برسد، اما اگر ساکنان برج از پنجره به بيرون نگاه نکنند، متوجه اين حرکت نخواهند شد.

برج تایپه:
• سيستم سازه اي برج، قابهاي فولادي به همراه تيرهاي فولادي شکل H براي سقف کامپوزيت مي باشد.

• ساختار برج يک چارچوب جعبه فولادي است که به طرف مرکز، 16 ستون متشکل از صفحات فولادي دارد و جهت افزايش استحکام هر کدام تا شصت و دومين طبقه با بتن پر شده است.

• نزديک به هريک از چهار ديوار خارجي تا طبقه بيست و ششم داراي 2 ابرستون و 2 ابرستون فرعي و 2 ستون گوشه اي است. ابرستون ها و ابرستونهاي فرعي با بتن مسلح 10000 Psi پرشده اند.
• بارهاي جانبي از ترکيب قابهاي بادبندي در هسته و کمربندهاي از هسته به قابهاي محيطي متصل شده است، تحمل مي شود.

• برج بر روي يک پي گسترده به ضخامت 5 متر قرار دارد و پي آن داراي 380 شمع به ارتفاع 30 متر و قطر 1.5 متر مي باشد.

برج های پتروناس:
• پتروناس از سيستم کامپوزيت ستونهاي پيراموني و هسته داخلي استفاده مي کند .

• قابهاي سازه اي براي 452 متر (1483 فوت) ارتفاع برج پتروناس ازستونهاي غول پيکري که از آنها به نام مگاستون نام برده شده با بتني به مقاومت 80 مگاپاسکال به همراه تيرهايي که مانند حلقه ستونها را در بر مي گيرند به همراه هسته بتني با مقاومت بالا تشکيل شده است.
دليل استفاده از بتن در ساخت اين ساختمان ها را مي توان اينگونه بيان کرد که:

• در مالزي اکثرا پيمانکاران محلي در کار کردن با بتن بسيار واردتر از کارکردن با فولاد هستند.

• بتن پايداري بهتري در برابر تعديل نوسانات ناشي از باد دارد و کمترين لرزشها را ايجاد مي کند.

..:: civil ::..

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما موضوع پایان نامه ام هتل میباشد و به مشکل ستون گذاری برخورد کردم ایا میشود هر طبقه را جداگانه ستون گذاری کرد یا نه چون طبقات روی هم نیستن و طبقات چرخشی میباشد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

سلام دوست عزیز
ستون وظیفش انتقال بار با زمین هست پس ستون شما باید تو طبقات یکسان باشه چون اگه مثلا یه ستون تو یه طبقه باشه تو طبقه پایینی نه اونوقت بارهای اون ستون بالایی کجا می خوان برن؟
معمول قضیه اینه که ستون ها تو طبقات یکسانند اما یه بحثی که جدیدا روش کار میشه و شاید شنیده باشید بحث خرابی پیشرونده هستش که می آن فرض میکنند مثلا تو یه حمله تروریستی فرضا یه ستون از بین بره اونوقت می آن سازه رو آنالیز میکنند و کاری میکنند که با حذف احتمالی بعضی ستون ها سازه فرو نریزه و اونجا بود که دیدم یه همچین کاری میکردن که بارها رو از طریق اون تیره که ستون روش بود به ستون های طبقه پایین منتقل میکردند
من تسلطی روی این موضوع ندارم ولی پروسش فکر کنم یه همچین چیزی بود
حالا شما برو خالقش باش که ستون گذاری یکی نباشه از همون مبحث خرابی پیشرونده هم شاید بتونی ایده بگیری ولی در حالت کلی ستون گذاری در طبقات یکیه تا اونجایی که من میدونم
باز دوستان کمک کنند شاید این کار شدنی باشه و بنده بی اطلاع

موفق باشید

arc.f

عضو جدید
مقایسه اتصال جوشی صلب وجوشی گیردارتیر به ستون در اسکلت فلزی

مقایسه اتصال جوشی صلب وجوشی گیردارتیر به ستون در اسکلت فلزی

سلام دوستان.اتصال جوشی صلب و جوشی گیردار تیر به ستون تو اسکلت فلزی چه فرقی دارن؟؟؟باید عکس ساختموناشون رو پیدا کنم.(امیدوارم کسی که ازایناعکس داره زودتر سوال من رو بخونه:crying2::cry::cry::crying2::heart:)

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان.اتصال جوشی صلب و جوشی گیردار تیر به ستون تو اسکلت فلزی چه فرقی دارن؟؟؟باید عکسساختموناشون رو پیدا کنم.(امیدوارم کسی که ازایناعکس داره زودتر سوال من رو بخونه:crying2::cry::cry::crying2::heart:)

سلام

منظور از اتصال صلب یا مفصلی، میزان صلبیت این اتصال در برابر تغییر شکلهای خمشی هستش.
در شکل زیر انواع اتصالات رایج آورده شده (همه اتصالات پیچی میتونه جوشی هم باشه)
در نمودار پایین که نمودار تحمل خمش در برابر دوران اتصال آورده شده، هر چی شیب این نمودار بیشتر باشه اتصال دارای صلبیت بیشتری است. هر چند اتصال صلب یا مفصلی 100% وجود ندارد ولی اتصالات 1و 2 رو تقریبا مفصلی و اتصال 8 رو تقریبا صلب و بقیه رو نیمه صلب میگن.

آخرین ویرایش:

NESSAK

عضو جدید
تاپیک سوالات سازه ای

تاپیک سوالات سازه ای

سلام دوستان
برای کارآموزیم نیاز به یک ساختمان که با سازه های نوین - هرچی از آی سی اف ، ال اس اف یا...- که درحال ساخت باشه برای عکاسی دارم:razz:
تروخدا کمک کنید
ممنون:gol:

samar_eng

عضو جدید
سلام
در استفاده از این نوع سیستم سقف ،محدودیتی در استفاده از نوع مصالح دیوار داریم؟ یعنی از چه مصالحی میشه برای دیوارهای داخلی و خارجی استفاده کرد؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام
در استفاده از این نوع سیستم سقف ،محدودیتی در استفاده از نوع مصالح دیوار داریم؟ یعنی از چه مصالحی میشه برای دیوارهای داخلی و خارجی استفاده کرد؟

چه محدودیتی مثلا ............؟

مثل سایر سقف ها شما میتونید از پارتیشین بندیهایتون از بلوکهای سفالی ..............رایج استفاده کنید............. در دیوارهای خارجی هم می توان با استفاده از پشم سنگ همین دیوارها رو عایق حرارتی نمود........

آخرین ویرایش:

saeed nabgani

عضو جدید
تاپیک سوالات سازه ای

تاپیک سوالات سازه ای

با سلام خدمت دوستان عزیز . اگر کسی اطلاعاتی درمورد موارد زیر میدونه خواهشآ کمکم کنه

1- حداکثر طول دهانه اسکلت بتنی چقدر میتونه باشه؟
2- ابعاد فنداسیون این اسکلت معمولآ چند در چنده؟
3 - وزن مخصوص سقف پلی استایلن چقدر هست؟
با تشکر

chantic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز . اگر کسی اطلاعاتی درمورد موارد زیر میدونه خواهشآ کمکم کنه

1- حداکثر طول دهانه اسکلت بتنی چقدر میتونه باشه؟
2- ابعاد فنداسیون این اسکلت معمولآ چند در چنده؟
3 - وزن مخصوص سقف پلی استایلن چقدر هست؟
با تشکر

سلام دوست عزیز طول دهنه بستگی به نوع سقفی که میخواد اجرا بشه داره اگر سقف دال اجرا بشه تا 12متر هم میتونه اجرا بشه
45*45 60*60 این اطلاعاتی بود که من دریک سازه بتنی در حال اجرا مشاهده کردم موفق باشی.

saeed nabgani

عضو جدید
مرسی از لطفت . سقف پلی استایلن هستش و بیشترین طول دهانه که دارم 7.6 متر هست . کار اجراییه نمیدونم جواب میده یا نه:(

chantic

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از لطفت . سقف پلی استایلن هستش و بیشترین طول دهانه که دارم 7.6 متر هست . کار اجراییه نمیدونم جواب میده یا نه:(

در مورد سقف تیرچه بلوک با پلی استایرن شما 5 سانت دال رویه داری که میشه 5*24=120 کیلوگرم ، 2 تا هم تیرچه توی هر متر مربع داری که میشه 2*10*25*24=120 کیلوگرم ... بلوک هم هر مترمربع میشه 5-10 کیلو در نظر بگیری این اطلاعات رو هم از سایت عمران واست پیدا کردم که یکی از دوستان ج داده بود امیدوارم بدردت بخوره

minamir3000

کاربر فعال
تاپیک سوالات سازه ای

تاپیک سوالات سازه ای

خواهش می کنم، مرسی از پاسختون ;)
ببخشید من بازم سوال پیش اومد برام..
بله من تو ذهنم قرینه اون سایت بود، یعنی در قسمت وتر، همسایه هست و در غرب و جنوب گذر وجود دارد، من این طور متوجه شدم که تو زیر زمین پیشروی در اضلاع طولی (60%+2) داریم اگر از 60% سطح اشغال بیشتر شد هم مشکلی نداره و اگر کمتر شد می تونیم درصدشو زیاد کنیم ولی نفهمیدم تا چه حد می تونیم زیادش کنیم. اون طوری که گفتید پله ای به سمت جنوب، رو اون زمینی که کشیدم با توجه به همسایه ها و گذر، پله از لب خونه همسایه در قسمت وتر شروع می شه و به سمت جنوب غربی میاد؟ ولی درصد سطح اشغال تا چه حد می تونه اضافه بشه؟ شما گفتین تو اون پروژه دستور نقشه برا همکف و زیرزمین اول 60% و زیرزمین دوم 80% گفته، یعنی تو زمین قناس اگه پیشروی 60%+2 داشته باشیم و از 60% سطح اشغال بیشتر شد می شه دستور نقشه رو دور زد؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
خواهش می کنم، مرسی از پاسختون ;)
ببخشید من بازم سوال پیش اومد برام..
بله من تو ذهنم قرینه اون سایت بود، یعنی در قسمت وتر، همسایه هست و در غرب و جنوب گذر وجود دارد، من این طور متوجه شدم که تو زیر زمین پیشروی در اضلاع طولی (60%+2) داریم اگر از 60% سطح اشغال بیشتر شد هم مشکلی نداره و اگر کمتر شد می تونیم درصدشو زیاد کنیم ولی نفهمیدم تا چه حد می تونیم زیادش کنیم. اون طوری که گفتید پله ای به سمت جنوب، رو اون زمینی که کشیدم با توجه به همسایه ها و گذر، پله از لب خونه همسایه در قسمت وتر شروع می شه و به سمت جنوب غربی میاد؟ ولی درصد سطح اشغال تا چه حد می تونه اضافه بشه؟ شما گفتین تو اون پروژه دستور نقشه برا همکف و زیرزمین اول 60% و زیرزمین دوم 80% گفته، یعنی تو زمین قناس اگه پیشروی 60%+2 داشته باشیم و از 60% سطح اشغال بیشتر شد می شه دستور نقشه رو دور زد؟

سلامم مجدد.
خواهش میکنم.
بزارید این سطح اشغال و پیشروی رو دوباره توضیح بدم.(البته تو همین تاپیک یه زمین دیگه رو هم میزارم که مشابه این کاره یه جورایی)
ببینید تو تمامی زمینها فرمول پیشروی میشه 60 درصد بعلاوه 2 متر روی اضلاع طولی با توجه به محل استقرار بنا.(ان قاعده تو تمامی زمین ها صادقه)
دقت کنید پیشروی هم واسه طبقات مسکونی و هم پیلوت و زیرزمین همین 60 درصد بعلاوه 2 متره.
تو این زمین هم تو طبقات همکف و زیرزمین ها این فرمول صادقه.ولی در طبقات بعلت مزاحمت نورگیری همسایه باید طوری پیشروی کنیم که مزاحم نورگیری همسایه نشیم.پس تا خطی که اون ساخته میتونید بسازیم.
حالا تو همکف و زیرزمین وقتی دو نقطه پیشروی رو بهم وصل میکنیم سطح اشغال بیشتر از 60 درصد میشه.اشکال نداره چون همکف و زیرزمین رو جز تراکم حساب نمیکنن.
تو طبقات دیگه اینطوری نیست.وقتی دو نقطه رو وصل میکنیم مساحت اگه بیشتر شد که عقب نشینی میکنیم و اگر کمتر شد پله ای و با رعایت ضوابط میایم جلو.
این زمینی که شما چرخوندید تو زیرزمین نیاز نیست از قاعده 60 درصد بعلاوه 2 پیروی کنی.60 درصد مساحت رو بدست بیارید چون بالای زمین خیلی باریکه.
ولی تو طبقات مسکونی همین زمینی که گذاشتید باید قاعده 60 درصد بعلاوه 2 متر (یا به اندازه همسایه)رو رعایت کنید و پله ای بیاید جلو تا به 60 درصد مساحت برسید.
نه به سمت وسط میاد از دو طرف.
درصد سطح اشغال تو همف اندازه همون مساحتیه که از وصل کردن دو نقطه پیشروی بدست میاد.ولی اگه اینارو وصل کردی و مساحت از 60 درصد کمتر شد پله ای میاید جلو تا مساحتتون به 60 درصد برسه.
نه دستور نقشه رو دور نزدیم.مهم تراکمه که ما رعایت کردیم.تراکم گفته 360 درصد.ما هم 6 طبقه 60 درصد مسکونی داریم.
همکف رو ما نیاز به مساحت بیشتر واسه تامین پارکینگ و فضاهای خدکاتی داشتیم.اصلا شهرداری واسه سطح اشغال همکف و زیرزمین ها با استناد به طرح تفصیلی دستش بازه.نه اینکه هر مقدار خواستیم بده ولی اگه دو نقطه پیروی رو وصل کردیم و مساحتمون بیشتر از 60 درصد شد شهزداری مانع نمیشه......مگر اینکه این بیشتر ساختمون درختی رو قطع کنه.اونوقت دیگه اجازه نمیده.
حالا مثال های دیگری هم میزنم همینجا.زمینی میزارم که بعد از اصلاحی 400 متر از مساحتش کم شده.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد.درمورد طراحی رمپ معلول یکم توضیح میدید؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد.درمورد طراحی رمپ معلول یکم توضیح میدید؟

سلاممممممم.
من رمپ معلول نزاشتم.شهرداری جک معلول رو قبول میکنه .تا حالا از رمپ معلول استفاده نکردم. (به مشکل میخورم)ولی اگه واسه ازمون نظام میخواید بنظرم همون جک بزارید بهتره.کلا طرح رو بهم میریزه این رمپ معلول.(به دردسرش نمیرزه)