سوالات ، مشکلات و درخواست های در رابطه با میکروکنترلر ها

smnzngnh

عضو جدید
email

email

راستي اينم ايميلم خواهش ميكنم ايميل بدين :quantum_3d_69@yahoo.com

moon.river

عضو جدید
سلام
لطفا برنامه ساعت و تقویم با برنامه بسکام رو برام بذارید
ساعتش ثانیه رو هم بشمره و بعد از 24 ساعت روز هم در تقویم تغییر کند
با حلقه for هم نوشته شده باشه بهتره
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه عزيزان
اگه كسي اينجا هست كه اطلاغاتي درباره پروتكل usb2 و نوع ارتباطش با avr داره خيلي ممنون ميشم كه به ما هم يه حالي بده .فقط اينكه لطفا كامل توضيح داده باشه
با سلام
بعضی از میکرو ها مثل مگا 168 خودشون از این پروتوکل برخوردارن
بهترین اطلاعات را شما می تونید با سرچ در اینجا بدست بیارین کافیه در قسمت سرچ تایپ کنید usb2
موفق باشید

javadctrl

عضو جدید
سلام :
دوستان کسی میتونه در مورد طراحی ساعت دیجیتال
با avrکمکم کنه
با توضیحات کامل...

salam . dar mored saat digetal ba avr , age microto m103 bashe meshe ba 10 khat barname ye saat toop ba taghvem dorost kard.
chon dastor config clock vase microhaye model m103 va bala tar hast.
;););)

remyz5

عضو جدید
پرکاربردترین میکروکنترلر

پرکاربردترین میکروکنترلر

کدامیک از میکرو کنترلرها از همه پرکاربرد ترند؟
PIC
AVR
8051
و ...

xer0

عضو جدید
answer

answer

سلام.خسته نباشيد. سال نو هم مبارك.
مهندساي محترم، يه سوال داشتم، ميشه كمكم كنين؟؟؟؟
مشكل من اينه كه مي خوام هر دفعه كه كليدي رو فشار مي دم برام رو صفحه چاپ كنه؟؟
به نظر خييييييلي سادس ، اما نمي دونم مشكلم چيه ؟!!!
اينم برنامه :
كليد رو يه پايه شو به زمين وصل كردم يه پايه شو به Portd.1
لطفا راهنماييم كنيد، خيلي كمك لازمم!
ممنون.

$regfile = "m8def.dat" ' specify the used micro

$crystal = 8000000 ' used crystal frequency

Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , Rs = Portd.7 , E = Portd.6

Config Lcd = 16 * 2

Config Portd.1 = Input

Ddrd.1 = 0 : Portd.1 = 1

Dim h As Integer

Do

If Portd.1 = 1 Then

Locate 2 , 1

h = h + 1

Lcd h

Lcd "Helloo"

End If

Loop

End
salam,mitunam beporsam chera az zaban c estefadeh nemikoni?injuri kheili karet sadeh tare va man bishtar mitunam komaket konam

dashkazem

عضو جدید
سلام یک منبع آموزش avr میخوام که از اول توضیح داده باشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

ava_16

عضو جدید
AVR

AVR

سلام.اطلاعاتي درمورد avr ميخواستم....به چه درد ميخوره؟يعني كاربردش كجاس؟واسه ترم چند لازمه؟و ..... ممنون:gol:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.اطلاعاتي درمورد avr ميخواستم....به چه درد ميخوره؟يعني كاربردش كجاس؟واسه ترم چند لازمه؟و ..... ممنون:gol:

با سلام

AVR یک نوع میکرو کنترلر هست که عمل کنترلی روی سیستم های الکترونیکی رو انجام میده، یعنی با دریافت یک سری سیگنال و پردازش آنها یک دستور کنترلی به سیستم الکترونیکی ارسال می کند.

در حال حاظر در بیشتر سیستم هایی که عملیات کنترلی انجام می دهند این کنترلرها وجود داره(البته نه صرف AVR ولی کلاً میکرو)

از زمانیکه شما درک لازم از رشته برق رو پیدا کردین می تونید از این المان استفاده کنید، حداقل نیاز آشنایی با مدارهای دیجیتال و ابکترونیک می باشد.

اسناد و مدارک فراوانی روی نت برای آموزش این میکرو وجود دارد.

ehsanstr

عضو جدید
سلام

سلام

سلام

یه برنامه در حد لالیگا خواستیم

این برنامه که ما می خواهیم دکتر جان گوش بده در حد تیم ملی است و در امریکا استفاده نشده
بابا منظورم همون چشمک زن تک لامپیه دیگه

متوجه شدین

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال حياطي

يه سوال حياطي

سلام
من يه سوال داشتم مي خواستم بدونم براي اينكه يه سري اطلاعات بعد از خاموش شدن ميكرو باقي بماند و بعد از روشن شدن بتوني استفاده كني بايد جه كاري انجام بدي
در ضمن ميكروatmega16 avr وبرنامه در محيط BASCOMAVRاز حافظه خارجي هم استفاده نشهو از دستورات peek&pokeهم استفاده كردم اما جواب نداد

saeedeh1988

عضو جدید
سلام
من میخوام با استفاده از یه میکرو ATMEGA32 با یه فتوسل و یه لامپ 12 ولت یه کنترلر روشنایی بسازم طوری که وقتی نور محیط کم میشه نور لامپ زیاد بشه و وقتی نور محیط زیاد میشه نور لامپ کم بشه به روش PWM .البته میخوام به صورت دستی هم قابل کنترل باشه یعنی خودمم هم بتونه میزان نور خروجی رو هر زمان که خواستم دستی تنظیم کنم کسی هست که بتونه کمکم کنه؟
البته خودم یه برنامه نصفه نیمه نوشتم اما نمیدونم چه قد درسته!!!
البته با bascomمیخوام برای سخت افزارش هم اگه میتونید کمکم کنید

morteza545

عضو جدید
سلام
من میخوام با استفاده از یه میکرو ATMEGA32 با یه فتوسل و یه لامپ 12 ولت یه کنترلر روشنایی بسازم طوری که وقتی نور محیط کم میشه نور لامپ زیاد بشه و وقتی نور محیط زیاد میشه نور لامپ کم بشه به روش PWM .البته میخوام به صورت دستی هم قابل کنترل باشه یعنی خودمم هم بتونه میزان نور خروجی رو هر زمان که خواستم دستی تنظیم کنم کسی هست که بتونه کمکم کنه؟
البته خودم یه برنامه نصفه نیمه نوشتم اما نمیدونم چه قد درسته!!!
البته با bascomمیخوام برای سخت افزارش هم اگه میتونید کمکم کنید

سلام
شما میتونید از فوتوسل رو به adc میکرو بئین و با کم و ریاد شدن مقدار خروجی رو کنترل کنید
برنامه ای که نوشتی رو بزار تا کمکت کنیم
برای راه اندازی لامپ هم میتونی از درایور ها استفاده کنی

اگه کمک خواستی خبرم کن

saeedeh1988

عضو جدید
این برنامه رو خودم نوشتم البته برای قسمت کنترلیش نمیدونستم باید چیکار کنم

پیوست ها

• attachments_2010_05_25.zip
    7.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saeedeh1988

عضو جدید
سلام
شما میتونید از فوتوسل رو به adc میکرو بئین و با کم و ریاد شدن مقدار خروجی رو کنترل کنید
برنامه ای که نوشتی رو بزار تا کمکت کنیم
برای راه اندازی لامپ هم میتونی از درایور ها استفاده کنی

اگه کمک خواستی خبرم کن
آره اگه کمکم کنید خیلی ممنون میشم برنامه ای که گفته بودم گذاشتم اگه وقت دارید یه نگاهی بهش بندازید .

navidkhob

عضو جدید
برنامه نویسی میکرو

برنامه نویسی میکرو

ممنون میشم کسی کامپایلر ++c واسه avr معرفی کنه.

ehsan kazemi

عضو جدید
آموزش avr

آموزش avr

سلام دوستان.
متاسفانه من وقت ندارم كامل همه سوالها تون رو جواب بدم ولي اگه يه سري به وبلاگ من بزنيد هم آموزش avr هست هم پروژه هم فرق ميكروكنترلر با ميكروپروسسور و...
اميدوارم به كارتون بياد.
www.qiau.blogfa.com

invincible

عضو جدید
تبدیل فوریه

تبدیل فوریه

سلام

کسی می دونه چجوری میشه با AVR صوت رو با تبدیل فوریه به فرکانس تبدیل کرد و نمایش داد ؟
ممنون :redface:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

کسی می دونه چجوری میشه با AVR صوت رو با تبدیل فوریه به فرکانس تبدیل کرد و نمایش داد ؟
ممنون :redface:
فکر نکنم برای این کار بتونید از میکرو استفاده کنید
تا اونجایی که می دونم میکرو توان پردازش صدا را نداره
اگر به نتیجه ای رسیدین خوشحال می شیم ما را هم در جریان بزارین

invincible

عضو جدید
فکر نکنم برای این کار بتونید از میکرو استفاده کنید
تا اونجایی که می دونم میکرو توان پردازش صدا را نداره
اگر به نتیجه ای رسیدین خوشحال می شیم ما را هم در جریان بزارین
پس از چی باید استفاده کنم؟ سنسور خاصی وجود نداره؟ کلا چجوری میشه فرکانس صدا رو اندازه گیری کرد؟
لطفا راهنمایی کنین
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پس از چی باید استفاده کنم؟ سنسور خاصی وجود نداره؟ کلا چجوری میشه فرکانس صدا رو اندازه گیری کرد؟
لطفا راهنمایی کنین
ممنون
ببینید شما می خواید فرکانس صدا را اندازه گیری کنید یا می خواید با میکرو سری فوریه پیدا کنید این خیلی فرق داره !

invincible

عضو جدید
ببینید شما می خواید فرکانس صدا را اندازه گیری کنید یا می خواید با میکرو سری فوریه پیدا کنید این خیلی فرق داره !
من می خوام صدا رو دریافت کنم و فرکانسش رو اندازه بگیرم. پرسیدم گفتن تنها راه تبدیل صدا به فرکانس ، تبدیل فوریه است که با میکرو میشه انجامش داد و نیاز به سنسور نداره! ولی هرچی فکر کردم به جایی نرسیدم!

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من می خوام صدا رو دریافت کنم و فرکانسش رو اندازه بگیرم. پرسیدم گفتن تنها راه تبدیل صدا به فرکانس ، تبدیل فوریه است که با میکرو میشه انجامش داد و نیاز به سنسور نداره! ولی هرچی فکر کردم به جایی نرسیدم!
تا اونجایی که اطلاعات ناقص من می گه این کار مشکلات زیادی داره
1) جایی که می خواین فرکانس صدا را اندازه بگیرید باید کاملا ساکت باشه تا فرکانس صدا با هیچ فرکانس دیگه ای دچار تداخل نشه که این کار نیاز به ایه اتاق عایق صوتی داره و تقریبا برای یه فرد عادی انجامش غیر ممکن ( چون حتی هر جسمس هم از خودش یه فرکانسی ساطع می کنه )
2) میکرو قابلیت پردازش صدا را نداره و اگر اشتباه نکنم باید از دی اس پی استفاده کرد که اون هم هزینه می ره بالا
3) این حرف را استاد بهتون زده و موضوع پروژه هست و یا همین طوری به ذهنتون رسیده ؟
برای این کار من فکر کنم شما نیاز به دانش پردازش سیگنال داشته باشید !

invincible

عضو جدید
تا اونجایی که اطلاعات ناقص من می گه این کار مشکلات زیادی داره
1) جایی که می خواین فرکانس صدا را اندازه بگیرید باید کاملا ساکت باشه تا فرکانس صدا با هیچ فرکانس دیگه ای دچار تداخل نشه که این کار نیاز به ایه اتاق عایق صوتی داره و تقریبا برای یه فرد عادی انجامش غیر ممکن ( چون حتی هر جسمس هم از خودش یه فرکانسی ساطع می کنه )
2) میکرو قابلیت پردازش صدا را نداره و اگر اشتباه نکنم باید از دی اس پی استفاده کرد که اون هم هزینه می ره بالا
3) این حرف را استاد بهتون زده و موضوع پروژه هست و یا همین طوری به ذهنتون رسیده ؟
برای این کار من فکر کنم شما نیاز به دانش پردازش سیگنال داشته باشید !

یه طرحی تو ذهنمه که پیش نیازش اینه!
پردازش سیگنال؟! میشه بیشتر توضیح بدین؟
یعنی کلا آی سی یا سنسور خاصی واسه این کار تا حالا ساخته نشده؟! نمیشه از چیزای دیگه واسه این کار استفاده کرد؟
هزینش زیاد مهم نیست. موفقیت آمیز بودنش مهم تره :smile:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه طرحی تو ذهنمه که پیش نیازش اینه!
پردازش سیگنال؟! میشه بیشتر توضیح بدین؟
یعنی کلا آی سی یا سنسور خاصی واسه این کار تا حالا ساخته نشده؟! نمیشه از چیزای دیگه واسه این کار استفاده کرد؟
هزینش زیاد مهم نیست. موفقیت آمیز بودنش مهم تره :smile:
راستش منم یه طرحی تو ذهنم بود که پیش نیازش این بود :D
رفتم دنبالش به این حرف هایی که بهتون زدم رسیدم :redface:
ببنید آی سی ها و سنسور های زیادی هستن و هیچ کس همه را نمی شناسه این دلیل بر نبودشون نیست !
مثلا من می خواستم با میکرو ، کنترلر صوتی بسازم که یکی از پیشنیاز هاش می شد همین کاری که شما الان می خواید انجام بدید
بعضی آی سی ها هستن که کارای خاصی را با دقت بسیار بالا انجام می دن اما فقط در حوزه نظامی می تونن تهیشون کنن این تنها یکی از موارد هست
پردازش سیگنال یکی از دروس بچه های ارشد هست
در صورتی که دوست دارید هم طرحتون مخفی بمونه و هم بتونید بهتر نتیچه بگیرید بهتره با یکی از اساتیدتون که ارشد مخابرات دارن مشورت کنید بهتر می تونن راهنماییتون کنن
برای آشنایی با پردازش سیگنال هم می تونید سرچ کنید signal processing اگر چیزی پیدا نکردین و خواستین بگین شب براتون فایلش را قرار می دم
موفق باشید

invincible

عضو جدید
راستش منم یه طرحی تو ذهنم بود که پیش نیازش این بود :D
رفتم دنبالش به این حرف هایی که بهتون زدم رسیدم :redface:
ببنید آی سی ها و سنسور های زیادی هستن و هیچ کس همه را نمی شناسه این دلیل بر نبودشون نیست !
مثلا من می خواستم با میکرو ، کنترلر صوتی بسازم که یکی از پیشنیاز هاش می شد همین کاری که شما الان می خواید انجام بدید
بعضی آی سی ها هستن که کارای خاصی را با دقت بسیار بالا انجام می دن اما فقط در حوزه نظامی می تونن تهیشون کنن این تنها یکی از موارد هست
پردازش سیگنال یکی از دروس بچه های ارشد هست
در صورتی که دوست دارید هم طرحتون مخفی بمونه و هم بتونید بهتر نتیچه بگیرید بهتره با یکی از اساتیدتون که ارشد مخابرات دارن مشورت کنید بهتر می تونن راهنماییتون کنن
برای آشنایی با پردازش سیگنال هم می تونید سرچ کنید signal processing اگر چیزی پیدا نکردین و خواستین بگین شب براتون فایلش را قرار می دم
موفق باشید

ممنون یه چیزایی پیدا کردم. کلا اطلاعات به درد بخور و دسته اول تو سایت های فارسی کمه و تا حالا هرچی سرچ کردم انگلیسی بوده. اگه فایل فارسی کاملی در موردش دارین خوندن اون خیلی سرعتمو بالا می بره.
بازم ممنون از راهنماییتون :redface:

• Like
واکنش ها: sh85