سنسور

moda

عضو جدید
سلام

لطفا تعریف مختصری از هر یک از کلمات زیر به من بدهید

با تشکر

اسیلاتور

دمدولاتور

اشمیت تریگر

رله

m_kamranpor

عضو جدید
سلام

سلام

مدولاسیون یعنی سوار کردن سیگنال ÷یام مثل سیگنال صحبت بر سیگنال حامل یا کریر.این وسیله در فرستنده قرار دارد که به آن مدولاتور گویند.در گیرنده (مثل رادیو) یک دمودولاتور میگذارند که سیگنال را از کریر جدا کند.این کار هم به خاطر کاهش طول آنتن و ارسال به نقاط دور انجام می شود

m_kamranpor

عضو جدید
بازم سلام

بازم سلام

اسیلاتور برای ایجاد نوسان استفاده می شود که نوع های مختلفی دارد که بر اساس سلف و خازن های داخلش اسامی متفاوت و نوع عملکرد متفاوت دارد مثلا اسیلاتور هارتلی و کول÷یتس وکلا÷ .که اجزای اصلی آن ترانزیستور و سلف و خازن است.وقت واسه تعریف بقیه ندارم با شه بعد خداحافظ

masood arjomandpoor

عضو جدید
مدولاتور-اسیلاتور-رله

مدولاتور-اسیلاتور-رله

باسلام
مدولاتور :ضرب دو سیگنال از دو فرکانس مختلف که یکی را حتمل ودیگری را پیام گویند را برای ارسال سیگنال پیام به نقاط دور را مدولاتور گویند.
اسیلاتور :نوسان ساز ی که برای تولید فرکانس با اصل بارک هازون سروکار دارد.
رله:برای قطع ووصلدوکنتاکت یا یک سوئیچ الکتریکی است.
اشمیت تریگر :مداری است که در دو سطح مختلف ولتاژی کار میکند
راهنمای :از کتاب هنرستان مدار مخابراتی استفاده کنید:heart: :gol:

emprator_tak

عضو جدید
سلام
رله تشکیل شده از یک سیم ÷یچ که هول هسته مغناطیسی ÷یچیده شده است
با اعمال جریان به رله مغناطیس شده وسبب چذب کنتاتکت می شود که به وسیله ان می
توان کنترل یک سیستم را انجام داد:smile: :smile: :smile: :smile: :) :) :heart:

moda

عضو جدید
سلام ممنون :gol:

شما مهندس های برق چه زود جواب می دید! :D

من یه تعریف خیلی مختصر از سنسور القایی رو این جا می دم البته نه برای اموزش شما! :biggrin:

بازم ممنون:gol:

moda

عضو جدید
سنسورهای القایی

سنسورهای القایی

در مورد سنسورهای القایی​

سنسورهای القایی که در شمارش تولید و اندازه گیری سرعت و ... مورد استفاده قرار می گیرند از دسته ی سنسورهای بدون تماس هستند​

سنسورهای القایی تنها در مقابل فلزات عکس العمل نشان می دهند​

سنسورهای القایی می توانند فرمان مستقیم به رله ها شیرهای برقی سیستم های اندازه گیری و مدارات کنترل الکتریکی ارسال کنند​

اساس کار و ساختمان سنسور القایی​

ساختمان این سنسورها از چهار قسمت تشکیل می شود : اسیلاتور- دمدولاتور -اشمیت تریگر - تقویت خروجی​

قسمت اساسی این سنسورها از یک اسیلاتور با فرکانس بالا تشکیل شده است که می تواند توسط قطعات فلزی تحت تاثیر قرار داده شود . این اسیلاتور باعث به وجود امدن میدان الکترومغناطیسی در قسمت حساس سنسور می شود.​

نزدیک شدن یک قطعه فلزی باعث به وجود امدن جریان های گردابی در قطعه گردیده و این عمل سبب جذب انرژی میدان می شود​

و در نتیجه دامنه اسیلاتور کاهش می یابد. از ان جا که طبقه دمدولاتور اشکار سازی دامنه ی اسیلاتور است در نتیجه ی کاهش دامنه ی اسیلاتور توسط این قسمت به طبقه ی اشمیت تریگر منتقل می شود​

کاهش دامنه ی اسیلاتور باعث فعال شدن خروجی اشمیت تریگر گردیده و این قسمت هم به نوبه ی خود باعث تحریک ظبقه ی خروجی می شود.​

مطالب از سایت :

http://www.iranrobotic.com/index.php

گرفته شده است

آخرین ویرایش:

moda

عضو جدید
درمورد حسگر

درمورد حسگر

بیشتر حسگرها الکتریکی یا الکترونیکی هستند. البته انواع دیگری نیز وجود دارد. در واقع حسگرها گونه ای مبدل هستند. بعضی از حسگرها به تنهایی قابل استفاده اند و برای قرائت ان ها احتیاجی به وسایل جانبی نیست مانند دماسنج جیوه ای. دسته ای دیگر برای استفاده باید با وسایل دیگر همراه باشند مثل ترموکوپل .حسگرها در زندگی امروز ما به صورت فروان استفاده می شوند. مواردی که شامل اتومبیل ها و ماشین های صنعتی تجهیزات فضایی و حتی دارویی می شود.پیشرفت فنی باعث شده تا انواع مختلف و گوناگونی از حسگرها با تکنولوژی mems تولید شود. در اکثر موارد این کار باعث به دست امدن حساسیت بالا شده است . حسگرها را می توان بر طبق گونه ای از انرژی که در حال تبادل است و حسگر ان را دریافت می کند طبقه بندی نمود​

گرمایی شامل حسگرهای دمایی و گرمایی . حسگرهای دمایی خود شامل دماسنج, ترموکوپل, مقاومت های حساس به گرما . حسگرهای گرمایی شامل بولومتر, گرماسنج .
الکترومغناطیسی شامل حسگرهای مقاومت الکتریکی و ولت سنج​

حسگر یک وسیله ی الکتریکی است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری می کند و ان را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.
حسگرها معمولا در طبقه ی اول مدارات کنترلی قرار می گیرند.
مزایای سیگنال های الکتریکی:
سهولت تقویت کمیتهای الکتریکی – پردازش راحت تر و ارزان تر – انتقال اسان – قابلیت ذخیره و نمایش – دقت بالا - سرعت بالا و........​

انواع حسگرها
فاصله - رنگ - نور – صدا - حرکت و لرزش – دما و دود و .......
حسگرهای مورد استفاده در رباتیک
حسگرهای تماسی
حسگرهای دوربرد
حسگرهای هم جواری​

مطالب بالا اقتباسی از سایت :

http://www.iranmedar.com/cat_5/index.html

و ویکی پدیا ( دانشنامه ازاد ) می باشد

آخرین ویرایش:

پرشيا

عضو جدید
خيلي خوبه داري راه ميفتي آبجي! چون تو قسمت برق زدي يه امتياز بهت دادم :)

moda

عضو جدید
سلام خوش امدید سوال شما در چه زمینه ای است ؟ سوالتون رو بگید تا بگم کجا مطرح کنید

elaheh_1363

عضو جدید
man electornic mekhonam ama mekham bedonam , bayd chi kar konam ta betonam madrakamo ba iran tatbegh bezanam , bayd bary vorod beh daneshgah hay iran dobareh konkor bedam

elaheh_1363

عضو جدید
v enkeh bazare kar en reshteh dar iran cheh tore , man soal hay marbot beh en reshtaro khondam man ta hala dar morde hich kodomeshon chizi nakhondam , baram khili jalbe

moda

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

لطفا به بخش گفتگوی ازاد و یا در همین بخش ( من گفتگوی ازاد رو پیشنهاد می کنم ) برید و روی عبارت new thread کلیک کنید شما الان یک تاپیک درست کردید یک نام مناسب براش بذارید (( مانند راهنمایی و یا هر چی کی مد نظرتونه )) بعد سوالتون رو بنویسید
منم از اعضا می خوام که راهنمایتون بکنن

moda

عضو جدید

VASEGHI57

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من سنسور مناسبی ( فقط سنسور ) برای اندازه گیری فشار آب تا 10bar را احتیاج دارم که تو بازار ایران هم موجود باشه . سنسوری که قیمت مناسب و حد اکثر 20000تومن قیمتش باشه .
من تهران نیستم ، شیراز هستم ، لطفا اگه کسی میدونه آدرس و تلفن فروشنده سنسور را برام email کنه . (vaseghi57@yahoo.com )
ظاهرا "جهان کیت " داره اما من تلفنی از اون ندارم .
لطفا کسایی که میدونن کمک کنند ، ممنون می شم .

شاد باشید و موفق . . . . .

masood arjomandpoor

عضو جدید
سلام
از تعریف سنسور القایی که انجام کردید معلوم که از بچه های پر وپا قرص الکترونیکی هستید.:gol:

masood arjomandpoor

عضو جدید
سلام
یه فروشنده سنسور در تهران هست به نام الکتروکورش که شمارهاش برایت ارسال میکنم
021-33941466