سئوال در مورد حفر چاه آب

saeidbaye

عضو جدید
بسمه تعالی
با عرض سلام و تبریک سال نو من در استان گلستان زندگی می کنم و در کنار کار تخصصیم که الکترونیک می باشد کشاورزی هم انجام می دهم با یک دردسیری مجوز حفر چاه عمیق به عمق هشتاد متر از امور آب گرفته ام ( با مشخصات چاه گمانه با قطر 8.5 اینچ، چاه اصلی با قطر 24 اینچ و با آدهی 5 لیتر در ثانیه) حال سئوالی برایم پیش آمده
1- اگر در این ماه یعنی فروردین چاه را حفر نمایم میزان ابدهی چاه با فصل تابستان بخصوص شهریور تفاوتی خواهد داشت؟
2- کارتاژ کردن چاه یعنی چه؟ و چقدر اطلاعات صحیح به ما می دهد؟
3- با چه راه کار قانونی می توانم مجوز آبدهی را تا ده لیتر بر ثانیه افزایش حدود 13 هکتار زمین سند دار دارم
لطفاٌ هر نوع راهنمایی دیگر در خصوص حفر چاه عمیق را ارائه نمایید با تشکر فراوان:gol:

mowi

عضو جدید
بسمه تعالی
با عرض سلام و تبریک سال نو من در استان گلستان زندگی می کنم و در کنار کار تخصصیم که الکترونیک می باشد کشاورزی هم انجام می دهم با یک دردسیری مجوز حفر چاه عمیق به عمق هشتاد متر از امور آب گرفته ام ( با مشخصات چاه گمانه با قطر 8.5 اینچ، چاه اصلی با قطر 24 اینچ و با آدهی 5 لیتر در ثانیه) حال سئوالی برایم پیش آمده
1- اگر در این ماه یعنی فروردین چاه را حفر نمایم میزان ابدهی چاه با فصل تابستان بخصوص شهریور تفاوتی خواهد داشت؟
2- کارتاژ کردن چاه یعنی چه؟ و چقدر اطلاعات صحیح به ما می دهد؟
3- با چه راه کار قانونی می توانم مجوز آبدهی را تا ده لیتر بر ثانیه افزایش حدود 13 هکتار زمین سند دار دارم
لطفاٌ هر نوع راهنمایی دیگر در خصوص حفر چاه عمیق را ارائه نمایید با تشکر فراوان:gol:

دوست عزيز سلام:smile:
آبدهي در اعماق زياد زمين در طول سال خيلي تغيير ندارد فقط در دراز مدت تقريبا بالاي 10 سال آنهم با توجه به شرايط جوي سالهاي گذشته تغيير ناچيزي دارد. نگران كم شدن آب نباش. ;)
آبدهي 5 ليتر در ثانيه يعني اگر پمپي را نصب كردي و شبانه روز در طول يك سال كار كرده باشد تقريبا 250000 متر مكعب آب را استحصال نمايد حالا اين ميزان در يك روز باشد يا در يك سال اگر بيشتر باشد جريمه دارد:eek:
اگر الگوي كاشت مناسب داشته باشيد مشكل كم آبي نداريد
فقط سعي كن در انتخاب پمپ و احداث يك استخر مناسب دقت كني
اگر به اطلاعات بيشتري نياز داري با اين ايميل در تماس باش
m.dehnamaki@yahoo.co
:smile:

mohsenpi

عضو جدید
پیشنهاد همکاری مهندس عمران یا معماری با سه سال سابقه برای رتبه بندی

محل کار شرکت هرمزگان
قرارداد توافقی
با تشکر

09171587495
09179533531

mohsenpi@hotmail.com
ای دی یاهو mhsn_pi

پاسخ به حفر چاه

پاسخ به حفر چاه

تغییر ابدهی چاه مرتبط با میزان بهره برداری اب از این چاه و چاههای مجاور میباشد.اگر در این فاصله زمانی یعنی از فروردین تا شهریور چاههائی که در مجاورت چاه شما حفاری شده اند(که فواصل,عمق,ابدهی,مدت زمان استفاده انها نامعلوم است) به صورتی فعال کار کنند که سطح اب سفره های زیر زمینی را پائین ببرند قطعا ابدهی چاه شما کاهش می یاد اگرچنین حالتی وجود نداشته باشد میتوان امیدوار بود که ابدهی تغییر ننماید.ولی اینکه میزان ابدهی را 5لیتر در ثانیه تعیین نموده اند دال بر این است که تامین اب کشاورزی محل وسیله چاه انجام میگردد واب منطقه ای ناگزیر به ایجاد محدودیت برای بهره برداری از اب می باشد. نیزابدهی تخصیص داده شده به تناسب طرحی است که شما ارائه داده اید,بهتر است کارتان را با همین شرایط شروع نمائید و بعداز اثبات برادری و نیاز بیشتر برای توسعه پیگیر افزایش ابدهی گردید. مو فق باشید

آخرین ویرایش:

m.mokhtari

عضو جدید
با سلام دو ست عزیز. من خودم چند سالی در مشاور کار کردهام و چند چاه به روش حفاری ضربه ای و روتاری انجام داده ام.به زبان ساده سوالاتت را جواب میدم.
معمولا اداره امور آب بر اساس نقشه های آبی موجود در منطقه مجوز اولیه حفر چاه را صادر میکند.مقدار 5 لیتر در ثانیه هم که داده اند قطعی نیست و مقدار دقیق استحصال بعد آزمایش پمپاژ مشخص میشود.درمورد کاروتاژ هم باید بگم عملیاتی است که برای تعیین لایه هایی که امکان آبدهی دارند بر اساس مقاومت الکتریکی آنها که با دستگاه اندازه می گیرند میباشد و تضمینی برای مقدار آبدهی چاه نمیباشد و مقدار دبی قابل برداشت بعد از آزمایش پمپاژ و تعیین ضزایب هیدرو دینامیکی چاه مشخص میشود . مبحث کمی گسترده است و اگر سوالی داری با ایمیل من به نشانی زیر تماس بگیر .
mehdi.mokhtari1359@gmail.com

sarmashigh

عضو جدید
بابا همتون یه پا حفارید

بابا همتون یه پا حفارید

واقعا اطلاعات جالب و مفیدی دریافت کردم
مرسی

mani1986

عضو جدید
سلام بر شما آیا مطلبی راجب انتخاب محل مناسب برای حفر یک چاه (کشاورزی یا شرب)تا بهره برداری از آن داری یا میتونی برام پیدا کنی؟ ممنون میشم

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بر شما آیا مطلبی راجب انتخاب محل مناسب برای حفر یک چاه (کشاورزی یا شرب)تا بهره برداری از آن داری یا میتونی برام پیدا کنی؟ ممنون میشم
سلام توی کتاب مهندسی آبهای زیرزمینی ابولفضل شمسایی میتونید مطالب خوبی پیدا کنید:gol:

geoadinehvand

عضو جدید
حفر چاه

حفر چاه

سلام از طرف Geoadinehvand
جواب:
1- آبدهی چاه شما فقط با در نظر گرفتن زمان مورد نظر بستگی به عمق آب زیرزمینی دارد یعنی فروردین آبدهی بالاتر است. آبدهی چاه ربطی به زمان حفر ندارد.
2- کارتاژ یعنی بررسی رسوبات مکان حفر چاه از لحاظ ویژگیهای ژئوالکتریکی. بستگی به تجربه و جدید بودن دستگاه دارد.
3- به شرکت آب منطقه ای استان مراجعه کنید.
:: توصیه میکنم با یک مهندس هیدروژئولوژیست(آبشناسی گرایش زمین شناسی) مکاتبه کنید.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام از طرف Geoadinehvand
جواب:
1- آبدهی چاه شما فقط با در نظر گرفتن زمان مورد نظر بستگی به عمق آب زیرزمینی دارد یعنی فروردین آبدهی بالاتر است. آبدهی چاه ربطی به زمان حفر ندارد.
2- کارتاژ یعنی بررسی رسوبات مکان حفر چاه از لحاظ ویژگیهای ژئوالکتریکی. بستگی به تجربه و جدید بودن دستگاه دارد.
3- به شرکت آب منطقه ای استان مراجعه کنید.
:: توصیه میکنم با یک مهندس هیدروژئولوژیست(آبشناسی گرایش زمین شناسی) مکاتبه کنید.
دوست عزیز
1- آبدهی چاه هیچ ارتباطی با عمق آب زیرزمینی نداره و همینطور که یکی از دوستانمون در بالا اشاره کردن با آزمایش پمپاژ و تعیین ضرایب هیدرودینامیکی بدست میاد
2 - یادآوری میکنم که کاروتاژ هر عملیات چاه نگاری رو شامل میشه و فقط نمیشه اون رو ژئوالکتریکی دونست بلکه روشهای ایزوتوپی و .. هم کاروتاژ هستند

Mehrdad.ne

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام -عملیات کاروتاژپس ازحفاری چاه وقبل ازلوله گذاری (لوله جدار9 انجام می شوددراین حالت لایه های مختلف زمین شناسائی شده ولایه های آبداروغیرآبدارشناسائی ولوله گذاری جدارچاه براساس استفاده ازلوله جدارساده ویامشبک براساس عمیات کاروتاژصورت می گیرد.پس ازعملیات کاروتاژیکسری منحنی مشابه منحنی نوارقلب ازدستگاه گرفته می شودوبسته به میزان تغییرنوع جنس زمین مشخص می شود.پس ازاین عملیات مقدارلوله جدارواسه خرید(ساده چندمترطول ویامشبک چندمتر)مدنظرقرارمی گیرد. لازم به ذکراست درحالت عادی تاسطح آبهای زیرزمینی ویک شاخه لوله ساده برای لوله گذاری درنظرمی گیرند.ودرانتهای چاه هم رسوبگیرویک شاخه ساده نصب می کنند.

بیژن مولایی

عضو جدید
دوست عزيز سلام:smile:
آبدهي در اعماق زياد زمين در طول سال خيلي تغيير ندارد فقط در دراز مدت تقريبا بالاي 10 سال آنهم با توجه به شرايط جوي سالهاي گذشته تغيير ناچيزي دارد. نگران كم شدن آب نباش. ;)
آبدهي 5 ليتر در ثانيه يعني اگر پمپي را نصب كردي و شبانه روز در طول يك سال كار كرده باشد تقريبا 250000 متر مكعب آب را استحصال نمايد حالا اين ميزان در يك روز باشد يا در يك سال اگر بيشتر باشد جريمه دارد:eek:
اگر الگوي كاشت مناسب داشته باشيد مشكل كم آبي نداريد
فقط سعي كن در انتخاب پمپ و احداث يك استخر مناسب دقت كني
اگر به اطلاعات بيشتري نياز داري با اين ايميل در تماس باش
m.dehnamaki@yahoo.co
:smile:

ممنون از اطلاعات خوبتون
اگه از یه چاه خیلی کم و محدود استفاده گردد ایا آب خشک می شود؟
در صورت عادی در عمق 10 متری آبدهی آن تقریباً 1 لیتر بر ثانیه هست. البته تخمینی است که از پمپ در حال کار بدست آمده است.

amirgovahi

عضو جدید
با سلام بنده کارشناس آب منطقه اي خراسان شمالي هستم و در رابطه با افزايش آبدهي ميتونم بگم که بايد مراتب تخصيص رو از شرکت آب منطقه اي گلستان پيگيري کنيد که اصلا اولا پتانسيل دشت آبي محل چاه شما اجازه بحث و بررسي را مي دهد ثانياً اولويت تخصيص به ترتيب براي مصارف شرب صنعت و کشاورزي است که بعيد مي دانم موافقت شود با همين ميزان قابل توجه از روشهاي نوين آبياري استفاده نماييد. موفق باشيد

بیژن مولایی

عضو جدید
با سلام بنده کارشناس آب منطقه اي خراسان شمالي هستم و در رابطه با افزايش آبدهي ميتونم بگم که بايد مراتب تخصيص رو از شرکت آب منطقه اي گلستان پيگيري کنيد که اصلا اولا پتانسيل دشت آبي محل چاه شما اجازه بحث و بررسي را مي دهد ثانياً اولويت تخصيص به ترتيب براي مصارف شرب صنعت و کشاورزي است که بعيد مي دانم موافقت شود با همين ميزان قابل توجه از روشهاي نوين آبياري استفاده نماييد. موفق باشيد

من گلستان رو منظورم نیست!

بالا