ریشه اصلی افزایش دخترها در دانشگاهها/ مثلث تحصیل، ازدواج و بیکاری

ArasH-M1

عضو جدید
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در صورتی که بتوانیم کار جدی برای اشتغال انجام دهیم و شغل افراد با رشته تحصیلی آنها تناسب داشته باشد می توانیم مشکلات ناشی از به هم خوردن تعادل ترکیب جنسیتی دانشگاهها را کاهش دهیم.
مرادعلی منصوری رضی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ایران کشوری جوان است و نمی توان ترکیب جمعیتی آن را تغییر داد اما با برنامه ریزی می توان برای حل معضلاتی از جمله تغییرات ترکیب جنسیتی دانشگاهها فکری کرد.
نماینده مردم رامیان و آزادشهر و فندرسک افزود: اینکه تعداد دختران در دانشگاهها بیشتر است ریشه در موضوع عدم تعادل در بازار کار دارد. عدم همخوانی میان رشد تحصیلی و اشتغال عامل اصلی این موضوع است. گرفتن مدرک چه از خارج از کشور و چه از داخل کشور راحت شده اما در عین حال تغییری در فضای اشتغال ایجاد نشده است.
وی افزود: به عنوان نمونه هر سال تحصیلی از یک دانشگاه کوچک تعداد زیادی فارغ التحصیل می شوند اما تعداد شغل برای آنها از 10 نفر هم کمتر است.
منصوری اضافه کرد: نکته دیگر در عدم همخوانی میان تحصیل و شرایط زندگی زنان این است که به دلیل بالا رفتن سن ازدواج، این گروه از زنان شغلی ندارند و از این رو تصمیم به ادامه تحصیل می گیرند.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برخی از رشته ها برای زنان مناسب نیست. زنان نمی توانند کارهای سخت را انجام دهند چرا که رشته های فنی به توان بدنی خاصی نیاز دارد که از عهده بسیاری از زنان خارج است بنابراین وقتی زنان از این دسته از رشته ها فارغ التحصیل شوند کاری برای آنها وجود ندارد و در واقع رشته تحصیلی آنها با محیط خانوادگی، شرایط زندگی و آینده شغلی آنها تناسب ندارد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همین موضوع ترکیب جنسیتی فضای تحصیلی را بر هم زده است و فارغ التحصیلان شغلی پیدا نکنند. از سوی دیگر دخترانی که تشکیل زندگی نداده اند به دلیل وقت فراغت خود وارد دانشگاه می شوند اما پسران به امید اشتغال به دنبال کار می روند.
منصوری تاکید کرد: اگر بتوانیم کار جدی برای اشتغال انجام دهیم و شغل افراد با رشته تحصیلی آنها تناسب داشته باشد می توانیم این گونه مشکلات را از بین ببریم
http://karyab57.com/2011/06/27/ریشه-اصلی-افزایش-دخترها-در-دانشگاهها-م/

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حق انتخاب رو لطفا نگیرین...

حق انتخاب رو لطفا نگیرین...

پس باید واسه ادامه تحصیل هم جواب پس بدیم؟!!

شرایط زندگی ها تغییر کرده، این چیزیه که تو محاسبات بالایی ها(!) بهش پرداخته نمی شه...

معمولا دخترا کمتر از پسرا به درآمد فکر نمی کنن...

بگذریم از علاقه به ادامه تحصیل، لابد دوس داریم که داریم، مهم نیست!!!
مهم اینه که تمام پسراها فقط و فقط از روی آینده نگری درس می خونن!!! و برای انتخاب رشته تحصیلیشون تمام معیارها رو می سنجن و نهایتا هم همشون حاضرن توی شرایطی که گفته میشه برای خانوما مناسب نیست، کار کنن!!!!!

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته

شرایط زندگی ها تغییر کرده، این چیزیه که تو محاسبات بالایی ها(!) بهش پرداخته نمی شه...

مهم اینه که تمام پسراها فقط و فقط از روی آینده نگری درس می خونن!!! و برای انتخاب رشته تحصیلیشون تمام معیارها رو می سنجن و نهایتا هم همشون حاضرن توی شرایطی که گفته میشه برای خانوما مناسب نیست، کار کنن!!!!!
آیا حاضرن خرج زندگی رو هم به دوش بگیرن ؟!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ArasH-M1

عضو جدید

نباید رشته های مهندسی که پسرانه است انتخاب کنید.تا حالا پسری را دیدی که بگه چرا من نمیتونم مامایی(که رشته ای صرفا دخترانه) بخونم؟!:eek:
با توجه های به اینکه مشاغل فرهنگی و آموزشی برای زنان مناسب است میتونید در همون زمینه ها درس بخونید.
یا اگه فنی هم خوندید نباید جای یک پسر را در یک شغل بگیرید.چون یک پسر با یک شغل میشه یه خونواده.این جوری به نفع دخترا هم هست.حداقل از بحران بی شوهری خلاص میشن.
اما یک زن با داشتن یه شغل فنی چی میشه؟کمکی به اقتصاد یا فرهنگ یا پیشرفت جامعه می کنه؟
:que:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیا حاضرن خرج زندگی رو هم به دوش بگیرن ؟!
لزومی نداره
ولی اینو در نظر بگیرین که توی دوران مجردی بخوان مستقل بشن از لحاظ مالی،
در دوران تاهل هم (اگر ازدواج کنن، این یکی از مصادیق همون حق انتخابه که اشاره کردم) خیلی وقتا واقعا توی خرج زندگی شریکن ...بخصوص با اوضاع بد اقتصادی جامعه....

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
نخیر زنان فقط هزینه دارن.
وقتی بحث هزینه میشه مرد مسئول تامین مخارج خانواده است.
چه موجودات خودخواهی هستن.
نه. اصلا این طور نیست. امروزه ، زنان هم به اندازه مردان در تامین مخارج سهیم هستن. جالبه مردان به جای زنان حس می کنن و تصمیم می گیرن . و فکر می کنن واقعا زنان مثل تفکرات اونا هستن!

ArasH-M1

عضو جدید
نه. اصلا این طور نیست. امروزه ، زنان هم به اندازه مردان در تامین مخارج سهیم هستن. جالبه مردان به جای زنان حس می کنن و تصمیم می گیرن . و فکر می کنن واقعا زنان مثل تفکرات اونا هستن!
کمی در خرید چیزهایی که دوست دارن سهیم هستن.اما فاکتور هر خریدی که انجام میدن را نگه میدارن برای روز مبادا.
باید مرد در زندگی تصمیم بگیره.
مهمترین وظیفه زن در زندگی مطیع مرد بودنه

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نباید رشته های مهندسی که پسرانه است انتخاب کنید.تا حالا پسری را دیدی که بگه چرا من نمیتونم مامایی(که رشته ای صرفا دخترانه) بخونم؟!:eek:
با توجه های به اینکه مشاغل فرهنگی و آموزشی برای زنان مناسب است میتونید در همون زمینه ها درس بخونید.
یا اگه فنی هم خوندید نباید جای یک پسر را در یک شغل بگیرید.چون یک پسر با یک شغل میشه یه خونواده.این جوری به نفع دخترا هم هست.حداقل از بحران بی شوهری خلاص میشن.
اما یک زن با داشتن یه شغل فنی چی میشه؟کمکی به اقتصاد یا فرهنگ یا پیشرفت جامعه می کنه؟
چه خوب شد شما رسیدی فرشته نجات، شما کم بودین و دو تا باید نباید دیگه، خیلیییی ممنون که به فکر بحران های دخترا هم هستین !!!!!!!!!!

تا فنی چی تعریف بشه؟
آیا تمام پسرانی که فنی می خونن حاضرن تمام مشاغل مربوطه رو هم بپذیرن؟؟؟؟؟؟
همین چند وقت پیش تو تالار بحث بود که مدرکشونو کجا بزارن بیشتر پول بگیرن..............

Sarp

مدیر بازنشسته
لزومی نداره
ولی اینو در نظر بگیرین که توی دوران مجردی بخوان مستقل بشن از لحاظ مالی،
در دوران تاهل هم (اگر ازدواج کنن، این یکی از مصادیق همون حق انتخابه که اشاره کردم) خیلی وقتا واقعا توی خرج زندگی شریکن ...بخصوص با اوضاع بد اقتصادی جامعه....
چرا لزومی نداره ؟
وقتی مثلا در یه آزمون استخدامی که مربوط به رشته خودمون هست ، نسبت شرکت کنندگان 8 به 2 به نفع خانوما باشه ، لزوم پیدا میکنه
چون من مردی که میخوام مسئولیت یه خانواده رو به عهده بگیرم ، احتمال بیکاریم بالا میره
پس لزوم داره

یعنی اگر اوضاع اقتصادی جامعه خوب باشه ، شما خانوما دنبال استقلال مالی نمیرین ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمی در خردید چیزهایی که دوست دارن سهیم هستن.اما فاکتور هر خریدی که انجام میدن را نگه میدارن برای روز مبادا.
باید مرد در زندگی تصمیم بگیره.
مهمترین وظیفه زن در زندگی مطیع مرد بودنه
اکثر زنانی که من دیدم مثل مردان دغدغه های مالی و اقتصادی داشتند و در تامین کلی مخارج زندگی سهیم بودن . در ضمن در زندگی یه جایی مردان صلاحیت تصمیم گیری بیشتری دارن یه جایی زنان. دنیا فقط محیط اطراف محل زندگی شما نیست.

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نخیر زنان فقط هزینه دارن.
وقتی بحث هزینه میشه مرد مسئول تامین مخارج خانواده است.
چه موجودات خودخواهی هستن.
اگر مرد به وظیفش درست عمل میکرد شاید اصلا بحثی پیش نمیومد...
کافیه یه خانم اسم نفقه :warn: رو به زبونش جاری کنه ....
بگذریم از مهریه که اسم اصلیش "کی داده و کی گرفته" است...

بیا تحویل بگیر اینم جوابشون.
چه موجوداتی خودخواهی!

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Sarp

مدیر بازنشسته
اکثر زنانی که من دیدم مثل مردان دغدغه های مالی و اقتصادی داشتند و در تامین کلی مخارج زندگی سهیم بودن . در ضمن در زندگی یه جایی مردان صلاحیت تصمیم گیری بیشتری دارن یه جایی زنان. دنیا فقط محیط اطراف محل زندگی شما نیست.
از شما هم میپرسم

اگر وضعیت اقتصادی خوب باشه باز هم میخوای استقلال مالی داشته باشی؟

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
از شما هم میپرسم

اگر وضعیت اقتصادی خوب باشه باز هم میخوای استقلال مالی داشته باشی؟
تا استقلال مالی رو چی معنی کنید. به شخصه دوست دارم فرد مفیدی واسه جامعه باشم و مصرف کننده نباشم. گر چه فعالیت زنان در خانه هم خیلی ارزشمنده.

ArasH-M1

عضو جدید
چه خوب شد شما رسیدی فرشته نجات، شما کم بودین و دو تا باید نباید دیگه، خیلیییی ممنون که به فکر بحران های دخترا هم هستین !!!!!!!!!!

تا فنی چی تعریف بشه؟
آیا تمام پسرانی که فنی می خونن حاضرن تمام مشاغل مربوطه رو هم بپذیرن؟؟؟؟؟؟
همین چند وقت پیش تو تالار بحث بود که مدرکشونو کجا بزارن بیشتر پول بگیرن..............
اگه به وضعیت دخترا رسیدگی میشد الان جامعه دچار بحران دختران مجرد سن بالا نمی شد.
مهم اینه که یه پسر کار داشته باشه تا بتونه تشکیل یه خونواده بده و یه دختر را هم زیر سایه بگیره.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا لزومی نداره ؟
وقتی مثلا در یه آزمون استخدامی که مربوط به رشته خودمون هست ، نسبت شرکت کنندگان 8 به 2 به نفع خانوما باشه ، لزوم پیدا میکنه
چون من مردی که میخوام مسئولیت یه خانواده رو به عهده بگیرم ، احتمال بیکاریم بالا میره
پس لزوم داره

یعنی اگر اوضاع اقتصادی جامعه خوب باشه ، شما خانوما دنبال استقلال مالی نمیرین ؟

هنوز منتظر استدلالتون در مورد دخترانی که مجبورن یا می خوان مجرد بمونن هستم+ کسانی که مطلقه هستن یا ... ، در کل کسانی که قرار نیست به مرد وابسته باشن...

نه، من نمی رم، شاید دنبال درآمد باشم ولی استقلال خیلی اهمیت نخواهد داشت، البته در صورتی که هر دو درست باشن: اوضاع اقتصادی + فرهنگی (همه چی سر جاش باشه:warn: )

ArasH-M1

عضو جدید
در دنیای اطراف من که بیشتر زنان تصمیم می گیرند و شاهد نتایج فجایع بار تصمیم های زنانه هستم.
کجا گفتن زن حق تصمیم گیری داره؟

Sarp

مدیر بازنشسته
تا استقلال مالی رو چی معنی کنید. به شخصه دوست دارم فرد مفیدی واسه جامعه باشم و مصرف کننده نباشم. گر چه فعالیت زنان در خانه هم خیلی ارزشمنده.
ببین
نشد این
استقلال مالی معنی و مفهومش کاملا روشنه

مفید بودن برای جامعه و حضور در اجتماع با استقلال مالی تفاوت داره در ماهیت و معنی و مفهوم
سوال پرسیدم که اگر وضعیت مالی خانواده (پدر یا شوهر) خوب باشه باز هم میخوای استقلال مالی داشته باشی؟!

ArasH-M1

عضو جدید
اگر مرد به وظیفش درست عمل میکرد شاید اصلا بحثی پیش نمیومد...
کافیه یه خانم اسم نفقه :warn: رو به زبونش جاری کنه ....
بگذریم از مهریه که اسم اصلیش "کی داده و کی گرفته" است...
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
آیا زنان به مهمترین وظیفه خودشون که مطیع بودن از شوهرشون تحت هر شرایطی است عمل می کنند؟
هر وظیفه ای در برابر یه حقی ایجاد میشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه به وضعیت دخترا رسیدگی میشد الان جامعه دچار بحران دختران مجرد سن بالا نمی شد.
مهم اینه که یه پسر کار داشته باشه تا بتونه تشکیل یه خونواده بده و یه دختر را هم زیر سایه بگیره.

این دختر خانوم اگر سایه نخواد یا نتونه پیدا کنه، باید کیو ببینه؟

ArasH-M1

عضو جدید
نه، من نمی رم، شاید دنبال درآمد باشم ولی استقلال خیلی اهمیت نخواهد داشت، البته در صورتی که هر دو درست باشن: اوضاع اقتصادی + فرهنگی (همه چی سر جاش باشه:warn: )
همینه همه دخترا فقط دنبال پولن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
در دنیای اطراف من که بیشتر زنان تصمیم می گیرند و شاهد نتایج فجایع بار تصمیم های زنانه هستم.
کجا گفتن زن حق تصمیم گیری داره؟

شما با این طرز فکرتون و این جمله های زیبایی که استفاده میکنین فکر نمیکنم زن زیر سن مادر بزرگ من راضی بشه باهاتون زندگی کنه . حداقل 2 نسل از زمان این حرفا گذشته. مامان منم زیر بار همچین حرفایی نمیره چه برسه به یه دختر امروزی

ArasH-M1

عضو جدید
شما با این طرز فکرتون و این جمله های زیبایی که استفاده میکنین فکر نمیکنم زن زیر سن مادر بزرگ من راضی بشه باهاتون زندگی کنه . حداقل 2 نسل از زمان این حرفا گذشته. مامان منم زیر بار همچین حرفایی نمیره چه برسه به یه دختر امروزی
مشکل جامعه ما هم همینه.
از تو خونه تا دانشگاه تا جامعه همه فیمینیست شدن.
این همه در منابع مختلف از تابع بودن زن اسم بردن همش کشکه؟
همین رو دادن به زنان و مشارکت دانشون در تصمیم گیری که باعث مشکل میشه.

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز
مامان من وقتی هم سن من بود موقعیت اینو داشت که بره سر یه کار خوب و واسه خودش درآمد داشته باشه ولی بابام بهش گفت من هستم تو نیازی نیست کار کنی بشین توی خونه به تربیت بچه ها برس.
الان که بابام فوت شده مامانم به شدت با مشکلات مالی داره دست و پنجه نرم میکنه. همیشه به من میگه که اگه اون موقع من به حرف بابات گوش نمیکردم الان حداقل یه حقوق باز نشستگی داشتم که بتونه کمک خرجم باشه

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خود دختر از لحاظ روحی آسیب میبینه.
گفتم که فقط مشاغل آموزشی و فرهنگی.
شما خیلی یک طرفه به قضیه نگاه می کنید دل پری داریدا بستگی به فردش داره ممکنه هر دو آسیب ببینند ببخشید یادم رفت بگم سلام

Sarp

مدیر بازنشسته
هنوز منتظر استدلالتون در مورد دخترانی که مجبورن یا می خوان مجرد بمونن هستم+ کسانی که مطلقه هستن یا ... ، در کل کسانی که قرار نیست به مرد وابسته باشن...

نمیشه کلا زن رو از کار در بیرون از خونه دور نگه داشت
اشتغال زن در بیرون از خانه پدیده جدیدی نیست که کسی بخواد باهاش مقابله کنه

پس من هم با اشتغال زنان مطلقه و . . . .مخالف نیستم (بماند که کلا با حضور زنان در جامعه هم اصلا مشکلی ندارم)
اتفاقا من با اشتغال چنین خانومائی موافقم
چون باعث جلوگیری از انواع فساد میشه ! و همچنین دلایلی دیگر !

مخالفت من فقط با انواع تعاریف فمنیسمه که جوامع رو به سمت جنگل پیش میبره !

دنبال درآمد بودن با استقلال مالی تفاوتی داره آیا؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

foodtechnology

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین
نشد این
استقلال مالی معنی و مفهومش کاملا روشنه

مفید بودن برای جامعه و حضور در اجتماع با استقلال مالی تفاوت داره در ماهیت و معنی و مفهوم
سوال پرسیدم که اگر وضعیت مالی خانواده (پدر یا شوهر) خوب باشه باز هم میخوای استقلال مالی داشته باشی؟!
بله می خوام که استقلال مالی داشته باشم. و فکر نکنم این موضوع روی روابط خانوادگی اثر بذاره. گر چه اگر خانواده دوست داشته باشن کمک کنن یا ناراحت بشن اگه نگم مثلا تو خرید چیز خاصی کمکشون رو رد نمی کنم.