روش های کاهش هزینه یک کارخانه صنعتی

روش های کاهش هزینه یک کارخانه صنعتی

• نظر سنجی تخصصی

رای: 5 83.3%
  • هر کی می تونه کمک کنه

رای: 1 16.7%

• مجموع رای دهندگان
    6
سلام دوستان عزیز . من یک مشکل دارم که امیدوارم شما عزیزان بهم کمک کنید . من در کارخانه ای صنعتی کار میکنم و قرار که مصرف برق رو بدون کاهش در تولید کم کنیم . این کارخانه دارای الکترو موتور و سیستم های رله و کنتاکت فراوان و بعضی از الکتروموتورها هم با اینورتر کار میکنند. این کارخانه بانک خازنی هم داره و با وجود اینکه رگولاتور مقدار ضریب توان رو در حدود 0.99 نشون میده اما متوسط مصرف توان راکتیو در قبض های برق زیر kvar 16000 نیست . حالا نمیدونم که این طبیعی هست یا نه .در کل ما کارهایی رو مثل تعویض لامپ های پر مصرف با کم مصرف رو شروع کردیم . حالا هر کی روش دیگه ای یا پیشنهادی موثر داره خواش میکنم که به من کمک کنه . پیشاپیش سپاسگذارم ...

majid1986

عضو جدید
ببین دوست عزیز... اینکه شما تعویض لامپ های پر مصرف رو شروع کردی کار خوبیه و کمی هم موثر... البته باید تنها لامپ ها رو تعویض نکنی بلکه بیشتر دستگاه های پر مصرف رو تعویض کنی. بالا بودن مصرف برق دلایل زیادی داره و راه های زیادی وجود داره که مصرف برق رو کاهش بدی...اینکه توان راکتیو شما بالاست نشونه ی اینه که مصرف الکترو موتورهای شما بالاست(نه وسایلی مثل لامپ. البته پیشنهاد می کنم که حتما لامپ های پر مصرف تنگستنی و گازی رو تعویض کنی و به جای اونها لامپ های کم مصرف مناسب استفاده کنی).یکی از دلیل های بالا بودن توان راکتیو بالا بودن تعداد مصرف کننده های سیم پیچ دار مانند موتور ها و رله ها هستش...سعی کن که سیستم های رله ای رو به سیستم های جدید مانند پی ال سی تغییر بدید.احتمال اینکه موتورهای شما قدیمی باشه و مصرف برقشون زیاد باشه هستش. احتمال اینکه موتوررهای شما برق زیادی رو در اثر بارهای زیاد مصرف کنند بسیار زیاده(فکر می کنم مهمترین علت مصرف زیاد کارخانه شما همین باشه)... دستگاه ها رو از نظر بار موتور چک کن...مثلا نداشتن روغنکاری و سرویس مناسب باعث افزایش بار و مصرف برق میشه... عیب های مکانیکی هم باعث افزایش بار موتور و در نتیجه افزایش مصرف برق میشه... اگر میبینی که دستگاهی نیاز به موتور با قدرت کم داره اما یک موتور قدرتمند تر روش نصب شده جاش یک موتور ضعیف تر بگذار...سیستم هایی رو طراحی کن که در صورتی که کسی با دستگاهی کار نمیکنه دستگاه به طور خودکار خاموش بشه و بیهوده کار نکنه.به کارگرها آموزش بدید که دستگاه ها رو بیهوده روشن نگذارند و اگر با دستگاهی کار نمی کنند خاموشش کنند... سیم ها و کابل های ضعیف که برای دستگاه های پرمصرف استفاده می شوند باعث افت ولتاژ و افزایش مصرف برق می شوند.در کل باید یه کمی سیستم های کارخانه رو بهینه کنی.

سلام مجید جان . ممنونم که این نظرات رو دادی . واقعا به جا و موثر است . اما این کارخانه بانک خازنی داره و ضریب توان در حدود 0.99 داره . آیا این بانک بار راکتیو رو خنثی نمیکنه؟ بعد دستگاه ها تماما محصول کشور تایوان وبرای هر دستگاه موتوری متناسب با عملکرد و سایر پارامترهای دیگر طراحی شدند ومن فکر نمیکنم بتونم موتوری بهتر رو جایگزین کنم . دستگاه ها با فشار روغن تغذیه میشن و هیچ دستگاهی بیهوده کار نمیکنه چون تولید حتی الامکان نباید پایین بیاد . بازم ممنونم .

Behzad nejati

عضو جدید
توان راکتیو

توان راکتیو

سلام دوستان عزیز . من یک مشکل دارم که امیدوارم شما عزیزان بهم کمک کنید . من در کارخانه ای صنعتی کار میکنم و قرار که مصرف برق رو بدون کاهش در تولید کم کنیم . این کارخانه دارای الکترو موتور و سیستم های رله و کنتاکت فراوان و بعضی از الکتروموتورها هم با اینورتر کار میکنند. این کارخانه بانک خازنی هم داره و با وجود اینکه رگولاتور مقدار ضریب توان رو در حدود 0.99 نشون میده اما متوسط مصرف توان راکتیو در قبض های برق زیر kvar 16000 نیست . حالا نمیدونم که این طبیعی هست یا نه .در کل ما کارهایی رو مثل تعویض لامپ های پر مصرف با کم مصرف رو شروع کردیم . حالا هر کی روش دیگه ای یا پیشنهادی موثر داره خواش میکنم که به من کمک کنه . پیشاپیش سپاسگذارم ...
دوست عزیز با توجه به اطلاعاتی که راجع به کارخانه دادی اگه متوسط مصرفی توان اکتیو شما تقریبا در حدود 112287kw باشد این میزان توان راکتیو هم کاملا طبیعی است چرا که ضریب قدرت نسبتی بین توان اکتیو وتوان ظاهری می باشد و با این میزان توان راکتیو که شما گفتی واین توان اکتیوی که من گفتم میزان توان ظاهری که برایند این دو توان میباشد تقریبا113421V.A خواهد بود و در این صورت مقدار ضریب توان(نسبت بین توان اکتیو وتوان ظاهری) مقدار 0.99 میباشد که این بیانگر طبیعی بودن میزان مصرف توان راکتیو(غیر مفید) شماست

mojtabakabiri

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من برای کاهش هزینه برق کارخانه بدون اینکه از مصرف کم کنید یک روش علمی که چندین ساله در دنیا اجرا میشه سراغ دارم
اگه تمایل داری برات بگم.

r.mehrabi

عضو جدید
من سوادم کمه ولی خب فکر کنم نظرم درست باشه:
با ضریب توان 0.99 غیر ممکنه این میزان راکتیو که شما میگی
مگه اینکه مصرف کارخونه در حد خیلی خیلی خیلی زیاد باشه
برای صرفه جویی هم اگه دستگاه ها جدید و سالمه کلا کار زیادی نمی تونین بکنین
فقط کابل ها رو چک کنین
چون کابل ضعیف و نا مناسب می تواند مصرف کننده ی پر قدرتی باشد
هر چند اون هم نسبت به یه کارخونه قابل چشم پوشیه

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام مجید جان . ممنونم که این نظرات رو دادی . واقعا به جا و موثر است . اما این کارخانه بانک خازنی داره و ضریب توان در حدود 0.99 داره . آیا این بانک بار راکتیو رو خنثی نمیکنه؟ بعد دستگاه ها تماما محصول کشور تایوان وبرای هر دستگاه موتوری متناسب با عملکرد و سایر پارامترهای دیگر طراحی شدند ومن فکر نمیکنم بتونم موتوری بهتر رو جایگزین کنم . دستگاه ها با فشار روغن تغذیه میشن و هیچ دستگاهی بیهوده کار نمیکنه چون تولید حتی الامکان نباید پایین بیاد . بازم ممنونم .

راه های زیادی برای صرفه جویی در مصرف برق در یک کارخانه وجود داره که خیلی از اونا بستگی به شرایط اون داره مثلا اگه کارخانه خیلی قدیمیه ،حتما دارای الکتروموتورهای با راندمان پایینه ، تعوبض اونا میتونه کمک باشه. الان الکتروموتورهایی با راندمان بالای 95 درصد موجوده یکی دیگه استفاده نکردن از الکتروموتورهای بازپیچی شدس که البته اونم شرایطی داره مثلا نوع سوختن موتور هربار بازپیچی باعث کاهش راندمان تا 20 درصد میشه .
یه سری راهکارهای عمومی هم وجود دارن که تو این لینک بهش اشاره شده.
راهکارهای مدیریت مصرف برق در صنایع

درضمن سعی کنید ضریب توان خیلی از 0.9 بالاتر نره . وجود خارن زیاد تو مدار هم خودش باعث تلفاته .

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
ظاهرا چند وقتیستکه سازمان گسترش صنایع طرح اجرای الکتروفلو را بصورت جدی دنبال میکند .فقط بصورت خلاصه بگویم که قرار است این سیستم جایگزین بانک خازنی که خود یکی از عوامل بزرگ اتلاف انرزی است بشود گفته شده در ایران توانسته اند تا 27 در صد صرفه جویی در مصرف داشته باشند. الکتروفلو سالهاست در آمریکا اجرا میشود .

amirliaghati

عضو جدید
avain ghadam bayad tabghe bandi koni masaaref electrical ro .mitoni vase ein kar az dastgah power analyzer istefade koni badesh mitoni electro ke maghdore ba drive rah andazi koni bayad joz be joz va ghadam ghadam pish beri va hazineh ei ke anjam middi bayad dore bazgasht yek ta 2 sale bishtar nadahsteh bashe yani har chi kharj kardid bayad az mahale saving energy ke bedast oovordi bishtar az dosal nabashe.cos fee metere bank khazeni ton kharabeh bayad avazes koni mizaneh daghigh cos fee peida kon va khazen be bank ezafe kon ke digeh pol babate ractive be shabake nadid

bijan77

عضو جدید
سلام دوست عزیز با این تعرفه های هوشمندانه ای که وضع شده خیلی مشکله راکتیوت خوبه گزینه رو خوب انتخاب کن بعدشم باید هزینه کنی برای موتور هایی با راندمان بالای 90درصد