رفع اشکال مربوط به:AUTOCAD

رفع اشکال مربوط به:AUTOCAD

• مشکل اتوکد

رای: 1 100.0%
  • دستور teim

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    1

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
من دستور SHELL رو ک اجرا میکنم ی پیام میاد OS COMMAND.
نمیدونم چی باید وارد کنم؟

کمکم کنید
دوست عزیز هدفتون از اجرای این دستور چیه؟
یکی از کاربردای این دستور : اجرای برنامه های ویندوز در هنگامی که نرم افزار اتوکد در حالت اجرا هست ، می باشد.. مثلا اگه مسیر یک فایل Pdf رو تایپ کنی براتون باز میکنه .. به این صورت که بعد از اجرای دستور مسیر رو تایپ کنید D:\\Learning.pdf و اینتر بزنید تا فایل باز شه.. (یکی از کاربرداش)
سلام
وقتی shell رو توی command تایپ می کنید یه دستوری اجرا می شه‌ که دوست عزیزمون گفتن که منم اطلاعاتی راجع بهش ندارم:d و ممنون میشم که بیشتر راجع بهش توضیح بدید ...:smile: اما shell دیگه هم داریم که زیر مجموعه دستور solid edit‌ هستش (solid edit>body >shellیا آیکون اونو توی قسمت solid editing با کلیک روی علامت کنار separate انتخاب می شه کرد ) که خب کارش ایجاد یه پوسته جدید برای احجام صلب سه بعدی ... مثلا یه مکعب رو توش رو خالی میکنه یا با یه حالت برشی اونو به L تبدیل میکنه و ... .

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام
وقتی shell رو توی command تایپ می کنید یه دستوری اجرا می شه‌ که دوست عزیزمون گفتن که منم اطلاعاتی راجع بهش ندارم:d و ممنون میشم که بیشتر راجع بهش توضیح بدید ...:smile: اما shell دیگه هم داریم که زیر مجموعه دستور solid edit‌ هستش (solid edit>body >shellیا آیکون اونو توی قسمت solid editing با کلیک روی علامت کنار separate انتخاب می شه کرد ) که خب کارش ایجاد یه پوسته جدید برای احجام صلب سه بعدی ... مثلا یه مکعب رو توش رو خالی میکنه یا با یه حالت برشی اونو به L تبدیل میکنه و ... .

تازه متوجه منظور دوستمون شدم :smile: ممنونم
در اسرع وقت توضیح کامل داده میشه ;)

هیراد

کاربر فعال
باسلام به همه عزیزان من هنوز بعدچندسال این سوال برام مبهم مونده که فرق تظیم واحد کشیدن نقشه تواتوکد درپنجره units وتبدیل ان به متر با پنجره start up درچیه ایاهردو باید تنظیم بشن یانه کدوم مهمتره ودوم اینکه روچه واحدی بزارم وشروع بکار کنم بهتره اگه با تنظیم دیفالت خود اتوکد کارکنم مگه چی میشه ممنون میشم راهنماییم کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منتظرم عزیزان

با سلام start up و units هر دو یک کار انجام میدهند و آن تنظیم واحدهای مورد استفاده در کد است منتها start up موقعی فعال می شود که که شما 1-از گزینه new استفاده کنید و این امکان را به شما میدهد که در اول نقشه ترسیمی تمام واحدهای خودرا کنترل کنید. 2- مقدار آنرا بعداز اجرای فرمان روی عدد یک تنظیم کرده باشید. و فرمان units کاری به نقشه شما که جدید می خواهید رسم کنید ( استفاده از گزینه new) ندارد و در هر لحظه و در هر قسمت نقشه که با شیدو خواسته باشید واحدهای خود را چک کنید احضار می شودچه شما از گزینه sartup استفاده کرده باشید و چه نکرده باشید.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
مشکلی برای یکی از فایلهای من پیش اومده که عکسش رو پایین گزاشتم .
هر حرکتی ترسیمی یا ویرایشی که تو کد انجام می دم
دوتا مربع آبی به صورت selection میاد کادر تو عکس باز می شه کلا این گزینه ی selection فعال شده و دست و پاگیر شده تو ترسیمم
نمی دونم چطور می تونم این گزینه رو بردارم و به حالت طبیعی برگرده ، لطفا از دوستان اگر کسی اطلاعی داره راهنمایم کنه .
ممنون
:gol:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
مشکلی برای یکی از فایلهای من پیش اومده که عکسش رو پایین گزاشتم .
هر حرکتی ترسیمی یا ویرایشی که تو کد انجام می دم
دوتا مربع آبی به صورت selection میاد کادر تو عکس باز می شه کلا این گزینه ی selection فعال شده و دست و پاگیر شده تو ترسیمم
نمی دونم چطور می تونم این گزینه رو بردارم و به حالت طبیعی برگرده ، لطفا از دوستان اگر کسی اطلاعی داره راهنمایم کنه .
ممنون
:gol:

سلام دوست عزیز

این گزینه زمانی به درد میخوره که دوتا ابجکت یا خط روی یکدیگر افتادند و شما قصد دارید یکیش رو انتخاب کنید ، میشه از این حالت استفاده کرد و برای غیر فعال سازیش ، کافیه در نوار selection کنار اون علامت + که (دوتا مربع روی هم کشیده که یکیش سبز رنگ) هست رو غیر فعال کنید .

درست میشه .

با تشکر

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
این گزینه زمانی به درد میخوره که دوتا ابجکت یا خط روی یکدیگر افتادند و شما قصد دارید یکیش رو انتخاب کنید ، میشه از این حالت استفاده کرد و برای غیر فعال سازیش ، کافیه در نوار selection کنار اون علامت + که (دوتا مربع روی هم کشیده که یکیش سبز رنگ) هست رو غیر فعال کنید .
درست میشه .
با تشکر
سلام
من کاربرد این گزینه رو نمی دونستم ممنون از پاسخ
جواب شما در واقع غیر فعال کردن گزینه ی selection از آیکنهای کاربردی پایین صفحه اتوکد بود (که 15 تا آیکن کنار هم قرار داره)

یه سی ثانیه ای گشتم تا دوتا مربع که یکیش سبز باشه رو پیدا کنم

مشکل حل شد
:w27:

sarab_kaka

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان.بعضی سوالا پرسیدنش سخته چه برسه به جوابش.....؟
میخاستم بدونم حجمی که از مکس آوردیم توی اتوکد چطوری میشه تبدیل به دوبعدی کرد؟
چون یه نما تو مکس کار کردم حالا میخام نقشه دوبعدیشو دربیارم

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام
زاویه دیدتون رو به نمایی که می خواید ازش نمای دو بعدی داشته باشد تغییر بدید ؛ بعد از دستور flatshot استفاده کنید و توی قسمت obscured lines ، تیک show‌ رو بردارید تا خطوط قسمت ندید ، از نمای دو بعدی حذف شن .

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

فک کنم با دستور flatshot بتونی یه کارایی بکنی
توضیحش تو این پسته :

mahdie9

عضو جدید
سلام من ی مشکلی پیدا کرده اتو کدم چن جا رفتم گفتن ویندوز عوض کن عوض کردم حل نشد ک نشد تورو خدا راهنماییم کنیدUntitled.jpg :cry:

قبلا نصب کرده بودم باهاش کار میکردم مشکل نداشت نمیدونم فایل نصبی رو از درایو سی جا بجا کردم ک اینطوری شد؟خلاصه یادم نیس فقط میدونم الان هرکار میکنم نصب نمیشه ورژن پایین ترم نصب کردم بازم ارور داد 2004 و 2012

reza119

عضو جدید
سلام من ی مشکلی پیدا کرده اتو کدم چن جا رفتم گفتن ویندوز عوض کن عوض کردم حل نشد ک نشد تورو خدا راهنماییم کنیدمشاهده پیوست 220007 :cry:

قبلا نصب کرده بودم باهاش کار میکردم مشکل نداشت نمیدونم فایل نصبی رو از درایو سی جا بجا کردم ک اینطوری شد؟خلاصه یادم نیس فقط میدونم الان هرکار میکنم نصب نمیشه ورژن پایین ترم نصب کردم بازم ارور داد 2004 و 2012

شما اگر نسخه ویندوز تان را عوض نکرده باشی و این مشکل پیش آمده باشد اگر ویندوز دوباره نصب کنی و البته حتما درایو c را فرمت کنی حل می شود

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
ینی تنها راهش ویندوز عوض کردنه؟
سلام
احتمالا یه بار برنامه رو نصفه پاک کردید یا همون طور که گفتید فایل نصب شده رو جا به جا کردید ... منم قبلا یه بار به علت نصفه پاک کردن برنامه به این مشکل برخوردم و مجبور شدم ویندوز عوض کنم ... جالب اینجاست که حتی از رجیستری ویندوز هم برنامه رو پاک کردم اما باز تا ویندوز عوض نکردم حل نشد ... :(

mahdie9

عضو جدید
سلام
احتمالا یه بار برنامه رو نصفه پاک کردید یا همون طور که گفتید فایل نصب شده رو جا به جا کردید ... منم قبلا یه بار به علت نصفه پاک کردن برنامه به این مشکل برخوردم و مجبور شدم ویندوز عوض کنم ... جالب اینجاست که حتی از رجیستری ویندوز هم برنامه رو پاک کردم اما باز تا ویندوز عوض نکردم حل نشد ... :(
اخه من ویندوزم عوض کردم درایو سی رو هم فرمت کردم نشد نمیدونم باید دوباره امتحان کنم

reza119

عضو جدید
اخه من ویندوزم عوض کردم درایو سی رو هم فرمت کردم نشد نمیدونم باید دوباره امتحان کنم

شما مطمئن هستی موقع نصب ویندوز دستور فرمت داده ای ؟ تا اول فرمت شود درایو سی بعد ویندوز نصب شود ؟

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
دستورات Solid Editing

دستورات Solid Editing

بنا به درخواست دوست عزیزمون قصد دارم توضیحات مختصری نسبت به مجموع دستورات Solid Editing که مربوط به AutoCAD 3D میشه تو این قسمت براتون بذارم..

آدرس : Menubar : Modify > Solid Editing

اتوکد تو نسخه های آخرش این مجموعه رو به چهار قسمت تفکیک کرده که به ترتیب عبارتند از:

قسمت اول : دستورات Union , Subtract , Intersect

قسمت دوم : دستورات مربوط به Edges که شامل (Imprint, Fillet, Chamfer , Color, Copy)

قسمت سوم : دستورات مرتبط با Faces که شامل (Extrude ,Move ,Offset ,Delete ,Rotate ,Taper ,Color ,Copy)

قسمت چهارم : دستورات Clean , Check , Separate و Shell

قبلا در مورد قسمت اول ( Boolean ) توضیحاتی داده شده و تو این بخش در مورد قسمت چهارم توضیح داده خواهد شد..

Solid Editing :

دستور Separate : این دستور دو یا چندین حجم ناپیوسته که در قالب یک حجم تعریف شده است را از هم تفکیک می کند... بیشتر در دستورات Subtract و Union کاربرد دارد.. (به طور مثال قسمتی از مرکز یک Box را به طور کامل Subtract میکنیم و دو مکعب باقی میماند که از هم جدا می باشند ولی در قالب یک آبجکت می باشند . با این دستور و انتخاب این آبجکت، به دو مکعب جدا از هم تفکیک میشود)
(زیرمنوهای این دستور همان دستورات ویرایشی حجمهای سه بعدی می باشد که کنار این دستور گنجانده شده)

آدرس دستور : Menubar : Modify > Solid Editing > Separate

دستور Shell : این دستور برای ایجاد یک حجم سه بعدی توخالی با ضخامت مشخص دیواره ها می باشد.. بدین صورت که بعد از اعمال دستور حجم رو انتخاب کرده سپس صفحه ای که میخایم حذف شود را انتخاب کرده و اینتر میزنیم و سپس مقدار اندازه ضخامت جداره ها رو وارد کرده و اینتر میزنیم..

زیر منوهای این دستور که شامل پیش فرض Remove و Undo , Add , All می باشد که همان پیش فرض کاربرد بیشتری داره و برای حذف صفحه انتخاب شده می باشد.. گزینه Add هم برای باقی ماندن صفحه انتخاب شده می باشد و All برای باقی ماندن تمام صفحات می باشد..

آدرس دستور : Menubar : Modify > Solid Editing > Shell

دستور Clean و Check : این دستورات هم برای پاک کردن edgeها و vertice های اضافی و مشترک صفحات می باشد و برای تایید حجمهای سه بعدی که کاربرد خاصی ندارن (البته از نظر بنده حقیر)

پایان قسمت چهارم
(قسمت دوم و سوم هم در آینده توضیح داده خواهد شد);)

میشه فرمان Separate رو کامل با زیر فرمانهاش اموزش بدید؟؟
ممنون
من دستور SHELL رو ک اجرا میکنم ی پیام میاد OS COMMAND.
نمیدونم چی باید وارد کنم؟

کمکم کنید

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
چند ساعتیه وقتی می خوام از گزینه ی trim و extend استفاده کنم مثل حالت عادی که با یک کلیک دو خط به هم می رسید و یا عمل trim انجام می شد ، کار نمی کنه و به صورت مقطعی این دستور رو انجام می دن .
کسی اطلاع داره مشکل کجاست ؟

Asayesefid

عضو جدید
سلام دوستان
کسی می تونه توضیح کاملی راجع به نحوه ی مقیاس دادن به کار، موقع پرینت یا پلات گرفتن بده ؟ موقع ترسیم در CAD معمولاً ما 1:1 ترسیم می کنیم، حالا طبق چه قاعده ای در Plot Scale باید عمل کنیم تا به مقیاس مورد نظرمون برسیم ؟

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی می تونه توضیح کاملی راجع به نحوه ی مقیاس دادن به کار، موقع پرینت یا پلات گرفتن بده ؟ موقع ترسیم در CAD معمولاً ما 1:1 ترسیم می کنیم، حالا طبق چه قاعده ای در Plot Scale باید عمل کنیم تا به مقیاس مورد نظرمون برسیم ؟

سلااام
وقتی که کارتون رو یک به یک ترسیم میکنین یعنی یک متر رو یک وارد میکنین برای اینکه به نقشتون هنگام پلات اسکیل بدین، به طور مثال میخواهین با مقیاس 1/400 پرینت بگیرین باید در قسمت plot scale تیک fit to paper رو بردارین بعدش در قسمت اول میلیمتر رو انتخاب کنین و عددش رو 1000 وارد کنین(چون هر یک متر 1000 mm هست باید در این قسمت عدد 1000 رو بزنین)و در قسمت پایین 400 رو وارد کنین
مثل عکس زیر

آخرین ویرایش:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام دوستان
سلام
می تونید این طوری هم فکر کنید : خطی رو که توی کد می دونید چند واحده( صرف نظر از اینکه واحد کد متر یا هر چیز دیگس) ، تعداد واحدش رو توی unit‌وارد کنید و مقداری هم که باید همون خط روی کاغذ اندازه داشته باشه ، به میلی متر یا هر واحد دیگه، توی اون قسمت بالا وارد کنید ... .

Asayesefid

عضو جدید
سلااام
وقتی که کارتون رو یک به یک ترسیم میکنین یعنی یک متر رو یک وارد میکنین برای اینکه به نقشتون هنگام پلات اسکیل بدین، به طور مثال میخواهین با مقیاس 1/400 پرینت بگیرین باید در قسمت plot scale تیک fit to paper رو بردارین بعدش در قسمت اول میلیمتر رو انتخاب کنین و عددش رو 1000 وارد کنین(چون هر یک متر 1000 mm هست باید در این قسمت عدد 1000 رو بزنین)و در قسمت پایین 400 رو وارد کنین
مثل عکس زیر

خب توی دنیای خارج از CAD وقتی می گیم 1:400 یعنی اگه عدد مورد نظر رو ضربدر 400 بکنیم، عدد واقعی بدست می یاد... با این حساب این اعدادی که شما وارد کردین 1به 2.5 می شه، نه 1 به 400 .... درست می گم یا نه؟

Asayesefid

عضو جدید
سلام
می تونید این طوری هم فکر کنید : خطی رو که توی کد می دونید چند واحده( صرف نظر از اینکه واحد کد متر یا هر چیز دیگس) ، تعداد واحدش رو توی unit‌وارد کنید و مقداری هم که باید همون خط روی کاغذ اندازه داشته باشه ، به میلی متر یا هر واحد دیگه، توی اون قسمت بالا وارد کنید ... .

اصلاً منظورتونو نفهمیدم :(

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
خب توی دنیای خارج از CAD وقتی می گیم 1:400 یعنی اگه عدد مورد نظر رو ضربدر 400 بکنیم، عدد واقعی بدست می یاد... با این حساب این اعدادی که شما وارد کردین 1به 2.5 می شه، نه 1 به 400 .... درست می گم یا نه؟

تفاوت توی واحد اندازه گیری هستش درواقع این عدد1000 همون یک هستش منتهی به میلیمتره!!
توی کد به خاطر اون گزینه میلیمتر 1000 رو وارد میکنیم اگه متر بود همون یک رو وارد میکردیم!
1000 به 400 در کد همون مقیاسه 1/400 میشه وقتی پرینت بگیرین میبینین که درسته مقیاستون.

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

دوست عزیز راههای زیادی برای یادگیری مقیاس وارد کردن هست..
خود تبدیل مقیاس مقوله ای هست که خیلی از دانشجوها و حتی مهندسین هنوز هم باهاش مشکل دارن..

اما تو نرم افزار اتوکد و تو پنجره ی پلات همونجور که دوستان گفتن میتونید استفاده کنین ولی برای اینکه سردرگم نمونید پیشنهاد میکنم به توضیحات دقت زیادی کنید :

1- نقشه رو در مقیاس واقعی (متر) تو فضای اتوکد ترسیم کردید.
2- موقع پرینت گرفتن احتیاج به تبدیل مقیاس به 1/50 دارین .. روی کاغذ ما این کار رو با دو برابر کردن نقشه ی اصلی انجام میدادیم..و در اینجا هم عدد بالا باید 2 برابر عدد پایین باشد که چون واحد ما میلیمتر هست عدد بالا باید 20 برابر عدد پایین باشد (در مقیاس 1/50 )
برای به خاطر سپردن معمولا عدد بالا را 1 گذاشته و عدد پایین رو متغیر قرار میدهیم که در مقیاس 1/50 عدد پایین را 0.05 و عدد بالا را 20 برابر آن یعنی 1 میگذاریم
(مثال دیگر: میخواهیم نقشه با مقیاس 1/200 پرینت بگیریم: روی کاغد باید نقشه ی اصلی را 0.5 برابر کنیم تا 1/200 شود.. پس در قسمت بالا طبق قرارداد عدد 1 را میگذاریم و عدد پایین را 0.2 میگذاریم. در اینجا هم عدد بالا باید 0.5 برابر عدد پایین باشد چون واحد ما میلیمتر هست عدد بالا باید 5 برابر عدد پایین باشد (در مقیاس 1/200 ) )

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
[FONT=&quot] همه این روش ها یکیه ،‌فرقی هم نداره ....بذار یه جور دیگه بگم [/FONT][FONT=&quot] مثلا فرض کن یه نقشه رو توی اتوکد کشیدیم حالا می خوایم ازش پرینت 1/400 بگیریم ، طول یه خط رو به دلخواه اندازه میگیریم ، میبینیم طولش مثلا شده 66 ، نگاه میکنیم این اندازه توی واقعیت چقدره ، مثلا می بینیم 8 متر میشه تو واقعیت ؛ حالا نقشه ای که میخوایم داشته باشیم 1/400 ؛ 1/400 میشه هر 4 متر در واقعیت باید یک سانتی متر رسم شه پس 8 متری که ما تو واقعیت داریم تو 1/400 باید بشه 2 سانتی متر؛ اون پایین توی [/FONT][FONT=&quot][FONT=&quot]unit[/FONT]، 66[/FONT]واحد می زنم توی قسمت بالایی هم اون عدده اخری که اندازه همون خط توی کاغذ پرینت هست رو میزنم که میشه همون 2 سانتی متر ، چون به میلی متره ، پس 20 میلی متر ... .

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام
چند ساعتیه وقتی می خوام از گزینه ی trim و extend استفاده کنم مثل حالت عادی که با یک کلیک دو خط به هم می رسید و یا عمل trim انجام می شد ، کار نمی کنه و به صورت مقطعی این دستور رو انجام می دن .
کسی اطلاع داره مشکل کجاست ؟

این قسمت رو متوجه منظورتون نشدم :smile:

Asayesefid

عضو جدید
من خیلی معذرت می خوام که یه خورده گیج شدم و شما رو هم توی زحمت می اندازم اما حیفم می یاد وقتی شما این همه زمان گذاشتین من آخرش درست و حسابی متوجه نشده باشم. خیلی هم از توجهتون هم ممنونم.
من الان کاملاً متوجه شدم که اون 1000 میلی متر یا اون حالت اینچش و اینا مربوط به فایل CAD هستش، فقط الان همش دارم با خودم می گم خب اون unit مربوط به چیزیه که باید روی کاغذ باشه (و همش فکر می کنم چرا به جای unit ننوشته میلی متر مثلاً ...) .............. بعد با خودم می گم وقتی ما می خواهیم فرضاً 1:400 پرینت بگیریم، این اتفاق ها می افته:
ما یک عدد x روی کاغذ داریم که اگه 400 برابر بشه می شود 1000 میلی متر، پس x=2.5 mm روی کاغذ .......... پس حالا باید توی CAD توی قسمت میلی متر بزنم 1000 میلی متر و توی قسمت unit بزنم 2.5 .
ولی مثل این که با حرف های شما دوستان، این سیستم فکری کلاً اشتباهه . نه؟

همه این روش ها یکیه ،‌فرقی هم نداره ....بذار یه جور دیگه بگم مثلا فرض کن یه نقشه رو توی اتوکد کشیدیم حالا می خوایم ازش پرینت 1/400 بگیریم ، طول یه خط رو به دلخواه اندازه میگیریم ، میبینیم طولش مثلا شده 66 ، نگاه میکنیم این اندازه توی واقعیت چقدره ، مثلا می بینیم 8 متر میشه تو واقعیت ؛ حالا نقشه ای که میخوایم داشته باشیم 1/400 ؛ 1/400 میشه هر 4 متر در واقعیت باید یک سانتی متر رسم شه پس 8 متری که ما تو واقعیت داریم تو 1/400 باید بشه 2 سانتی متر؛ اون پایین توی unit، 66واحد می زنم توی قسمت بالایی هم اون عدده اخری که اندازه همون خط توی کاغذ پرینت هست رو میزنم که میشه همون 2 سانتی متر ، چون به میلی متره ، پس 20 میلی متر ... .
من این که 8 متر می شه 2 سانتی متر رو می فهمم اما اصلاً اینکه اون 66 چی بود نفهمیدم :(

دوست عزیز راههای زیادی برای یادگیری مقیاس وارد کردن هست..
خود تبدیل مقیاس مقوله ای هست که خیلی از دانشجوها و حتی مهندسین هنوز هم باهاش مشکل دارن..

اما تو نرم افزار اتوکد و تو پنجره ی پلات همونجور که دوستان گفتن میتونید استفاده کنین ولی برای اینکه سردرگم نمونید پیشنهاد میکنم به توضیحات دقت زیادی کنید :

1- نقشه رو در مقیاس واقعی (متر) تو فضای اتوکد ترسیم کردید.
2- موقع پرینت گرفتن احتیاج به تبدیل مقیاس به 1/50 دارین .. روی کاغذ ما این کار رو با دو برابر کردن نقشه ی اصلی انجام میدادیم..و در اینجا هم عدد بالا باید 2 برابر عدد پایین باشد که چون واحد ما میلیمتر هست عدد بالا باید 20 برابر عدد پایین باشد (در مقیاس 1/50 )
برای به خاطر سپردن معمولا عدد بالا را 1 گذاشته و عدد پایین رو متغیر قرار میدهیم که در مقیاس 1/50 عدد پایین را 0.05 و عدد بالا را 20 برابر آن یعنی 1 میگذاریم
(مثال دیگر: میخواهیم نقشه با مقیاس 1/200 پرینت بگیریم: روی کاغد باید نقشه ی اصلی را 0.5 برابر کنیم تا 1/200 شود.. پس در قسمت بالا طبق قرارداد عدد 1 را میگذاریم و عدد پایین را 0.2 میگذاریم. در اینجا هم عدد بالا باید 0.5 برابر عدد پایین باشد چون واحد ما میلیمتر هست عدد بالا باید 5 برابر عدد پایین باشد (در مقیاس 1/200 ) )
من این که اگه در قسمت میلی متر 1 بذاریم عدد داخل قسمت unit باید 1/1000 بشه می فهمم ، اما هنوز با کلش مشکل دارم... در ضمن من وقتی یه نقشه ی 1:50 دستم می گیرم، برای این که بفهمم اعداد واقعی چی هستن، نقشه رو دو برابر نمی کنم، اتفاقاً نصف می کنم ، چرا؟ چون می گم وقتی روی نقشه 1 سانتی متر می بینم، ضربدر 50 می شه 50 سانتی متر، می شه 0.5 متر ....

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
من این که 8 متر می شه 2 سانتی متر رو می فهمم اما اصلاً اینکه اون 66 چی بود نفهمیدم :(
66 طولی هست که اگر با ابزار اندازه گیری توی خود اتوکد یه خط رو اندازه بگیریم به ما می ده ... .

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این قسمت رو متوجه منظورتون نشدم :smile:

سوالم این هست : محدوده ای رو که می خوام trim کنم کامل trim نمی شه یعنی یک تیکه رو trim می کنه ماباقیش رو دوباره و سه باره باید trim کنم همینطور برای دستور extend
این مشکل هم فقط تو سیستم من هست نقشه تو سیستم دیگه مشکل نداره
فکر می کنم نرم افزارم مشکل داره چون مشابه همین اتفاق با دوباره نصب شدن نرم افزار حل شد .