رفع اشکال مربوط به:AUTOCAD

رفع اشکال مربوط به:AUTOCAD

• مشکل اتوکد

رای: 1 100.0%
  • دستور teim

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    1

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها. بچه ها دو تا شکل داریم با اشل نا معلوم، چطوری میشه اشل یکیش رو با اون یکی تطبیق داد؟میدونین؟یه چیزی مثه match مد نظرمه:cool:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام بچه ها. بچه ها دو تا شکل داریم با اشل نا معلوم، چطوری میشه اشل یکیش رو با اون یکی تطبیق داد؟میدونین؟یه چیزی مثه match مد نظرمه:cool:

با سلام
شکلی که به عنوان فایل مرجع میخوایید تعریف کنید رو مشخص کنید ، بعد یک خط یا قسمت رو به عنوان رفرنس انتخاب کنید و شکل دوم رو به شکل اول بچسپونید ، بعد دستور scale رو تایپ کنید و شکل دوم رو انتخاب کنید ، یک بیس پویینت تعریف کنید و بعدش حرف R رو تایپ کنید و دوتا شکل رو نسبت به هم منطبق کنید .
مثل شکل زیر:

1.JPG

2.JPG

Architect Abbas

عضو جدید
سلام
دوستان عزيز من مشكلي دارم در شماره گذاري در اتوكد
مشكل اينجاست كه من ميخواهم قطعات تفكيكي كه در نقشه دارم را شماره گذاري كنم اما من اومدم از منوي express/text/automatic text شماره ها را درست كردم بعد يكي يكي روي بلوكها گذاشتم
اما چه دستوري هست كه بتوان با كليك كردن در بلوكها به ترتيب شماره گذاري كرد:؟
از دوستاني اگه كسي ميتونه كمكم كنه ممنون ميشم

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام
مشكل اينجاست كه من ميخواهم قطعات تفكيكي كه در نقشه دارم را شماره گذاري كنم اما من اومدم از منوي express/text/automatic text شماره ها را درست كردم بعد يكي يكي روي بلوكها گذاشتم
خیلی متوجه منظورت نشدم .. اما چنین چیزی امکان نداره که بلوک ها رو به ترتیب شماره گذاری کنی.. مگر اینکه attribute استفاده کنی ... اونم شماره گذاری نمیکنه .. فقط موقع insert کردن بلوک میتونی شماره براش تعریف کنی ...!! اگه منظورت چیز دیگه ای هست بیشتر توضیح بده.;)

hamideh-shz

عضو جدید
سلام

دوست عزیز با فرمانهای lisp میتونی اینکارو کنی...
جز فرامین اصلی اتوکد نیست...

Architect Abbas

عضو جدید
خیلی متوجه منظورت نشدم .. اما چنین چیزی امکان نداره که بلوک ها رو به ترتیب شماره گذاری کنی.. مگر اینکه attribute استفاده کنی ... اونم شماره گذاری نمیکنه .. فقط موقع insert کردن بلوک میتونی شماره براش تعریف کنی ...!! اگه منظورت چیز دیگه ای هست بیشتر توضیح بده.;)

سلام
دوست عزيز ممنون از توضيح تون
متاسفانه فايل كدي آن آپلود نشد كه آن را بفرستم ولي عكس آن را ضميمه ميكنم
1.jpg
اين يكي از نمونه كارهاي كوچيكش هست و شما اين رو در حجم زياد تصور كنيد كه چه كار زمان بر و طاقت فرساست

Mohandes salman

عضو جدید
سلام ممنون از شما
شما فايل Lisp آن را داريد من تخصصي در برنامه نويسي Lisp ندارم

سلام مهندس...
یه سر به اینجا بزنید یه چیزی از کد های lisp متوجه میشید
http://icivil.ir/short/?lisp9110
ادرس را داخل مرور گر کپی کنید
اگر لینک کار نکرد بگید تا مستقیما واستون اپدیت کنم.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.بچه ها دستوری هست که بعد از اعمال دستور DIV اون نقطه های ریز رو پاک کنه؟

Mohandes salman

عضو جدید
سلام دوستان.بچه ها دستوری هست که بعد از اعمال دستور DIV اون نقطه های ریز رو پاک کنه؟

سلام ....
اگر منطورت نقاط موقت هست که با این روش حذف میشن
در خط فرمان Blipmode را تایپ نموده و enter را می زنیم و سپس مقدار 0 را وارد می کنیم .

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من به یه مشکلی‌ برخورد کردم تو کد به خطوطم تو لایه‌های مختلف ضخامت دادم حتی تو صفحه نمایش هم بعضی‌ ضخامتها کاملا واضحه که بیشتره ولی‌ وقتی‌ رفتم پلات گرفتم همه یک ضخامت بودن و خیلی‌ کم‌رنگ.مشکل کجاست؟

Mohandes salman

عضو جدید
سلام بچه ها
من به یه مشکلی‌ برخورد کردم تو کد به خطوطم تو لایه‌های مختلف ضخامت دادم حتی تو صفحه نمایش هم بعضی‌ ضخامتها کاملا واضحه که بیشتره ولی‌ وقتی‌ رفتم پلات گرفتم همه یک ضخامت بودن و خیلی‌ کم‌رنگ.مشکل کجاست؟

پرینت گرفتن از نقشه
برای چاپ نقشه بر روی کاغذ در اندازه‏های مختلف از این دستور استفاده می‏شود.

طریقه فعال نمودن:
1-نوشتن Print در خط فرمان
2-استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+P
3-انتخاب گزینه Plot از منوی آبشاری File

بعد از وارد کردن دستور پنجره Plot-Model باز می‏شود ، که به توضیح این پنجره می‏پردازم:

قسمت plot style table )pen assignments)
برای تعیین نوع قلم برای چاپ کردن روی کاغذ می‏توانیم گزینه‏ مورد نظر را برای تعیین نوع قلم به کار ببریم.
چند نوع قلم برای انتخاب به صورت پیش فرض در منوی آبشاری این قسمت وجود دارد که هر کدام تعاریف مختلفی از نوع قلم دارند که می‏توانیم یکی از آنها را انتخاب کنیم و خودمان به تعریف نوع قلم بپردازیم.
مثلن گزینه acad.ctb را انتخاب کنید. حال بر روی دکمه‏ای که عکس یک مداد روی آن است کلیک کنید.
در این قسمت می‏توانیم به تعریف نوع خط ، اندازه خط ، رنگ خط و ... از طریق رنگ‏ها بپردازیم.

قسمت Shaded viewport option
منوی آبشاری Shade plot بیشتر برای چاپ کردن نقشه‏های سه بعدی کاربرد دارد. پیشنهاد می کنم گزینه این قسمت برای نقشه‏های دو بعدی ، As displayed باشد.

منوی آبشاری Quality برای تغییر در کیفیت چاپ استفاده می‏شود. پیشنهاد می‏کنم برای نقشه‏های معمولی گزینه Normal را انتخاب کنید.

قسمت Plot option
در این قسمت با انتخاب گزینه‏های موجود می‏توانیم تغییراتی در نوع پرینت گرفتن ایجاد کنیم.
مثلن با انتخاب گزینه Plot with plot style این اجازه را به پرینت می‏هیم که نوع خطوط را با توجه به تنظیمات قسمت plot style table چاپ کند.

قسمت Drawing orientation
در این قسمت انتخاب می‏کنیم که نقشه ما به صورت عمودی یا افقی چاپ شود.

قسمت Printer/plotter
در این قسمت چاپگر مورد نظر را برای چاپ کردن انتخاب می‏کنیم.

قسمت Paper size
در این قسمت اندازه کاغذ مورد نظر را برای چاپ انتخاب می‏کنیم.

قسمت plot area
در این قسمت می‏توانیم محدوده چاپ نقشه را بر روی صفحه انتخاب کنیم.
این قسمت دارای 4 گزینه می‏باشد.
1- Display: هر چیزی را که در صفحه اتوکد باشد ، چاپ می‏کند.
2- Extents: تمام چیزهایی را که ترسیم شده چاپ می‏کند.
3- Limits: محدوده‏ای که قبلن برای نقشه تعریف شده را به عنوان محدوده چاپ در نظر می‏گیرد.
4- Window: با انتخاب این گزینه یک دکمه به همین نام در کنار منو ظاهر می‏شود که با انتخاب آن می‏توانیم محدوده چاپ نقشه را تعیین کنیم.

قسمت Number of copies
تعداد دفعات چاپ یک نقشه را تعیین می‏کند.

قسمت Plot scale
در این قسمت مقیاس چاپ نقشه را تعیین می‏کنیم.
با انتخاب Fit to paper نقشه ترسیمی به هر اندازه‏ای که باشد در کاغذ انتخاب شده قرار می‏گیرد.
اگر این گزینه را انتخاب نکنید ، گزینه‏های پایین آن فعال می‏شوند که در منوی آبشاری Scale ، بر اساس نقشه ترسیمی یک مقیاس را می‏توانیم انتخاب نماییم یا با انتخاب Custom یک مقیاس به دلخواه خودمان وارد کنیم.

قسمت plot offset (origin set to printable area)
در این قسمت می‏توانیم مقدار کناره‏های خالی کاغذ را که در طرفین وجود دارد ، تنظیم کنیم و یا با انتخاب گزینه Center the plot نقشه را در مرکز کاغذ قرار دهیم.

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

پس دستور DIV رو براچی میزنی؟ اون نقطه ها رو نده که نمیدونی از کجا تقسیم شده!! با دستور ف ی ل ت ر پاکشون کن.

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس دستور DIV رو براچی میزنی؟ اون نقطه ها رو نده که نمیدونی از کجا تقسیم شده!! با دستور ف ی ل ت ر پاکشون کن.

میزنم که تقسیم کنم به تعداد دلخواه. مثلا تو رسم پله گرد و یا چرخ دنده خیلی به درد می خوره.ولی بعد از اینکه تقسیم کردم اون نقطه هایی که زیر خطوط میمونه اعصابمو میریزه به هم!!!
..............:D

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
میزنم که تقسیم کنم به تعداد دلخواه. مثلا تو رسم پله گرد و یا چرخ دنده خیلی به درد می خوره.ولی بعد از اینکه تقسیم کردم اون نقطه هایی که زیر خطوط میمونه اعصابمو میریزه به هم!!!
..............:D

دستور FILTER رو اجرا کن ،بعدش
SELECT FILTERS
رو انتخاب کن ،ADD TO LIST کن و بعد محیط نقشه رو انتخاب کن و APPLY رو بزن ،نقاط انتخاب شده رو DELETE کن .
;)

FI.jpg

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوس جونا...موقعی که می خوام دستور tr space space رو اجرا کنم همش تیکه تیکه می بره...بابا یهویی کات کن تموم شه بره دیگه!!!.............این چرا اینجوریه؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوس جونا...موقعی که می خوام دستور tr space space رو اجرا کنم همش تیکه تیکه می بره...بابا یهویی کات کن تموم شه بره دیگه!!!.............این چرا اینجوریه؟

برای اینکه توی این حالت ، تمام نقاطی که ممکن بوده خطر رو قطع کرده باشه ، انتخاب میکنی و نرم افزار فکر میکنه که مد نظر تو ممکنه یکی از این نقاط باشه .
tr space رو بزن خط مقصد رو که میخوای خط تا اونجا پاک بشه رو انتحاب کن ، بعدش space بزن . اینطوری یه دفعه پاک میشه !!
;)

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای اینکه توی این حالت ، تمام نقاطی که ممکن بوده خطر رو قطع کرده باشه ، انتخاب میکنی و نرم افزار فکر میکنه که مد نظر تو ممکنه یکی از این نقاط باشه .
tr space رو بزن خط مقصد رو که میخوای خط تا اونجا پاک بشه رو انتحاب کن ، بعدش space بزن . اینطوری یه دفعه پاک میشه !!
;)
چه عکس زیبایی؟!:redface:
عزیزم آخه شما فک کن من یه خط کشیدم یه خط هم به اون عمود کردم،خب اینجا دیگه چنتا نقطه نداریم که!بازم تیکه تیکه کات می کنه!

دستور ex space space هم همینجوری بامبول بازی درمیاره.ینی وقتی این دستور رو اعمال می کنم، به جای اینکه خط مورد نظر تا خط بعدی ادامه پیدا کنه تیکه تیکه میره جلو، کلی وقتم و میگیره!!!

Mohandes salman

عضو جدید
عزیزم آخه شما فک کن من یه خط کشیدم یه خط هم به اون عمود کردم،خب اینجا دیگه چنتا نقطه نداریم که!بازم تیکه تیکه کات می کنه!

دستور ex space space هم همینجوری بامبول بازی درمیاره.ینی وقتی این دستور رو اعمال می کنم، به جای اینکه خط مورد نظر تا خط بعدی ادامه پیدا کنه تیکه تیکه میره جلو، کلی وقتم و میگیره!!!

میشه واضح تر توضیح بدید؟؟
خب از دستور join استفاده کن بعد بگیر کاتشون کن.

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

اخه فدات بشم ، وقتی دوتا space پشت هم میزنی ، نرم افزار تمام قسمتهایی که قبلا ممکن بوده از خطت عبور کرده باشه رو در نظر میگیره !!

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز

بعد از اعمال دستور (به قول خودت tr space space ) گزینه Edge رو بزن و بعد بزار رو حالت No Extended . ;)

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه واضح تر توضیح بدید؟؟
خب از دستور join استفاده کن بعد بگیر کاتشون کن.
فک کنین یه شکل صلیب وار دارم.می خوام یکی از بازوهای صلیب رو حذف کنم، این tr space space رو میزنم.به جای این که بازو، از بیخ و بن محو بشه، تیکه تیکه کات میشه.جوین؟همون کارو انجام میده؟!:razz:
اخه فدات بشم ، وقتی دوتا space پشت هم میزنی ، نرم افزار تمام قسمتهایی که قبلا ممکن بوده از خطت عبور کرده باشه رو در نظر میگیره !!

خدا نکنه عزیزم:redface:.آخه وقتی قسمت و خط و نقطه و ..دیگه ای نیست!نرم افزار محترم چرا سختگیری میکنه؟!...........ینی پیشگویی میکنه؟!

بعد از اعمال دستور (به قول خودت tr space space ) گزینه Edge رو بزن و بعد بزار رو حالت No Extended . ;)
آفرین...دمتون گرم.خوب ادب شد
.............قبلا یه میل یه میل میرفت جلو الان مسیر رو تقسیم بر دو میکنه تا وسطاش میره، بعد به چپ و راست نیگا میکنه بعدش کامل میرسه.:D;)فک کنم یه بار دیگه اعمال کنم، کامل رد میشه.
بچه ها یه دنیا ممنونم:gol::gol:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
فک کنین یه شکل صلیب وار دارم.می خوام یکی از بازوهای صلیب رو حذف کنم، این tr space space رو میزنم.به جای این که بازو، از بیخ و بن محو بشه، تیکه تیکه کات میشه.جوین؟همون کارو انجام میده؟!:razz:

خدا نکنه عزیزم:redface:.آخه وقتی قسمت و خط و نقطه و ..دیگه ای نیست!نرم افزار محترم چرا سختگیری میکنه؟!...........ینی پیشگویی میکنه؟!

آفرین...دمتون گرم.خوب ادب شد
.............قبلا یه میل یه میل میرفت جلو الان مسیر رو تقسیم بر دو میکنه تا وسطاش میره، بعد به چپ و راست نیگا میکنه بعدش کامل میرسه.:D;)فک کنم یه بار دیگه اعمال کنم، کامل رد میشه.
بچه ها یه دنیا ممنونم:gol::gol:

کلی برای این دوتا جمله خندیدم :biggrin:

سعی کن موقع ترسیم یکطرفه رسم کنی ، که دیگه لازمش نشه دوطرف رو نیگاه ، همون یه طرف رو ببینه و رد بشه :D

Architect Abbas

عضو جدید
سلام به دوستان محترم
بچه ها يه مشكلي توي كد من به وجود اومده كه وقتي دستور را تايپ ميكنم ديگه دستور را اجرا نميكنه و مجبور ميشي كه كل دستور را تايپ كني يا يكي دو حرف بيشتر از قبل بايد تايپ كرد تا دستور را اجرا كنه به طور مثال tr ميزنم اجرا نميكنه و در خط Command
،همچين كلمه nil مياد و كاري نميكنه و مجبور ميشم كامل trim را كامل تايپ كنم با دستور co را بايد cop زد تا اجرا كنه
اين مشكل چطور بوجود آمده؟
وچگونه مي توان آن را حل كرد؟
ممنون از راهنمايي هاتون

amin_architect22

عضو جدید
سلام به دوستان محترم
بچه ها يه مشكلي توي كد من به وجود اومده كه وقتي دستور را تايپ ميكنم ديگه دستور را اجرا نميكنه و مجبور ميشي كه كل دستور را تايپ كني يا يكي دو حرف بيشتر از قبل بايد تايپ كرد تا دستور را اجرا كنه به طور مثال tr ميزنم اجرا نميكنه و در خط Command
،همچين كلمه nil مياد و كاري نميكنه و مجبور ميشم كامل trim را كامل تايپ كنم با دستور co را بايد cop زد تا اجرا كنه
اين مشكل چطور بوجود آمده؟
وچگونه مي توان آن را حل كرد؟
ممنون از راهنمايي هاتون

دستور reinit رو اجرا کن تیک گزینه pgp file رو بزن احتمالا درست میشه.