رفتگری که یک میلیارد تومان پیدا کرد و فقط 200هزار مژدگانی گرفت؛ جای او بودی چکار می کردی؟

رفتگری که یک میلیارد تومان پیدا کرد و فقط 200هزار مژدگانی گرفت؛ جای او بودی چکار می کردی؟

• کیف پول را تحویل پلیس میدادم

رای: 16 72.7%
  • خیر تحویل نمی دادم و برای خودم بر می داشتم

رای: 6 27.3%

• مجموع رای دهندگان
    22

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خبرآنلاین - نارنجی‌پوش 39ساله بجنوردی که «احمد ربانی» نام دارد، سال‌هاست با کارگری روزگار می‌گذراند و با مشکلات مالی دست به گریبان است اما وقتی کیف‌میلیاردی را پیدا کرد آن را بدون هیچ طمع و چشمداشتی به صاحبش پس داد. با او گفت و گویی کرده ایم

‌شنیدیم کیف یک‌میلیاردتومانی پیدا کرده و به صاحبش پس داده‌ای؟ ‌کیف را چطور پیدا کردی؟
پنجشنبه‌شب سر کار رفتم. ساعت حدود سه بود که داشتم یک کوچه را جارو می‌کردم. یک دفعه کیف را دیدم. قهوه‌ای رنگ بود. آن را برداشتم تا ببینم کهنه است و آن را دور انداخته‌اند یا اینکه کسی گم‌اش کرده. وقتی در کیف را باز کردم دیدم کهنه نیست.

‌داخل کیف چه بود؟
مقداری طلا، چند چک و چند پاکت که بعد فهمیدم داخلش سند است.

‌می‌دانستی محتویات کیف چقدر ارزش دارد؟
آن موقع نه بعدا فهمیدم ولی فرقی نمی‌کرد.

‌وسوسه نشدی کیف را برای خودت برداری؟
اموال مردم را باید پس داد. من قبلا هم چیزهایی مثل موبایل پیدا کرده و به صاحبش داده بودم. این دفعه هم همین کار را کردم.

‌چطور صاحب کیف را پیدا کردی؟
ساعت پنج صبح به رییسم تلفن زدم و گفتم کیف را پیدا کرده‌ام. بعد آن را به شهرداری بردم و آنجا تحویل دادم. خودشان صاحب کیف را پیدا کردند و بعد به من خبر دادند.

‌صاحب کیف وقتی اموالش را دید چه واکنشی داشت؟
خیلی خوشحال شده بود. خیلی از من تشکر کرد. اصلا نمی‌دانست کیف را کجا گذاشته است.

‌مژدگانی هم گرفتی؟
یک چک 200‌هزارتومانی به من داد.

‌حقوق خودت چقدر است؟
ماهی 500‌هزارتومان می‌گیرم.

‌چند سال است کار می‌کنی؟
10 سال؛ اول در فضای سبز بودم بعد به بخش عمرانی رفتم و الان سه سال است که رفتگر منطقه یک شهرداری هستم.

b_xxxxxxeman

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
يه بار يه 5 هزار تومني پيدا كردم....خرجش كردم:redface:
يه ميلياردو نميدونم...بايد تو موقعيت قرار بگيرم...

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه نخایم پول حروم تو شکممون کنیم پس باید بدیم، چه هزار تومن چه میلیاردها تومن
اگه هیچ مشخصاتی همراه پول نباشه، آگهی میزدم همون دور و بر که پول پیدا شده، بعدم اگه کسی پیدا نشد و مطمئن شدم دیگه نمیشه صاحبشو پیدا کرد از طرف صاحبش میدادمش به چندتا مستحق یا کمیته امداد

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نميدونم چكار ميكردم ولي اميدوار بودم كه به صاحبش برگردونم اگر نيتم دريافت مژذگاني بود راحت چند ميليونشو بهش نميدادم ولي اگه مثل اين شخص هدفم چيز ديگه اي بود همش رو بهش ميدادم البته اگه بازم خالصتر بود نه 200 تومنو ميگرفتم نه خودمو لو ميدادم
پ.ن:چقدر در استفاده از واژه اگر من حرفه ايم!:دي

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم میدادمش شهرداری و بعدم فلنگو می بستم....

من این پولا از گلوم پایین نمیره...یه وقتایی که خواستم یه چیزی که انگاری مشکل داشته بخورم همچی خدا زده پس گردنم که..
نه خودم دوست دارم و نه انگاری خدا

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بخوای از دید حلال و حرام نگاه کنی باید پولو بدی چه کم چه زیاد.
گویند مادر دزدی قدار در بستر احتضار بود. پسرش را خواند و بدو گفت: پسرم برایم کفن بیاور. ولی نمی خواهم از مال حرام باشد. صاحب آن را راضی کن تا در آن دنیا در عذاب نباشم.
پسر رفت و پس از چندی با کفن آمد. مادرش پرسید: آیا این کفن حلال است؟
پسر جواب داد: حلال حلال است.
مادر پرسید چگونه؟
فرزند گفت: آنقدر صاحبش را با چوب که داشتم زدم تا فریاد حلال کردم حلال کردمش به عرش رسید.

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بودم تحویل میدادم .... از این موقعیت ها زیاد برام پیش اومده
توی محیط کار زیاد میخوان رشوه بدن ولی من قبول نمیکنم ! حق هر کسی مال خودشه ....
شما نمیتونی به خودت حق بدی به اموال کسی دست درازی کنی

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
اکثر آدمها وجدان دارند و وجدانشون اجازه نمیده چنین میلیاردهایی را برای خودشان بردارند
میلیارد و میلیون و ...... نیست که این آدمهای باوجدان را گول میزنه
بلکه پشت میزنشینیها باعث زیرپا گذاشتن وجدانها میشه
حتی این میز اگر میز حراست یک مرغ داری کوچولو باشه

coherent

عضو جدید
درارامش دستهای خالی اضطراب دستهای پر نیست.
من هم امیدوارم که اینکارو بکنم.

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروز شورا از پاکدستی رفتگر بجنوردی که کیفی با ارزش 1میلیارد تومان را به صاحبش بازگرداند تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، احمد مسجدجامعی در چهارصدو پنجاه و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطقی خارج از دستور به رفتگر بجنوردی که چند شب پیش کیفی را که محتویات آن یک میلیارد تومان ارزش داشت به صاحبش بازگرداند اشاره کرد و گفت: در بارندگی شدید آن شب این شخص تصمیم می‌گیرد کیف را به صاحبش باز گرداند در حالیکه وی خانه‌ای در روستا و مبلغ بسیاری بدهی دارد.

وی ادامه داد:‌هنگامی که از او پرسیدند در ازای این کار چه می‌خواهی گفت: یک سفر زیارتی برای همسرم می‌خواهم زیرا او زحمت‌های بسیاری کشیده است؛ این حرکت بسیار سمبلیک و زیباست و در حالیکه در کتابهای درسی فردی با عنوان دهقان فداکار را معرفی کردیم این فرد نیز یک رفتگر فداکار است که با این وضعیت معیشتی از یک ارزش پاسداری می‌کند.

مسجدجامعی خاطرنشان کرد: بنده بصورت خاص از این فرد تشکر می‌کنم و لازم می‌دانم به شغل‌هایی از این دست که فراموش شده به نظر می‌رسند بیشتر بپردازیم

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوایل هرچی پول روزمین میدیدم مینداختم توصندوق صدقات ولی دیدم بهتره همونم برندارم
چندباری محل کارم طلا پیداکردم و اعلامیه زدم صاحبش پیدا شد
صاحبش گفت هرکی بود شاید برای خودش برمیداشت
گفتم مال حلال به کسی وفانداره چه برسه به حروم

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه بار یه ۲زاری پیدا کردم بردم پیش سوپری محل گفتم این دویی رو پیدا کردم...همون لحظه یه خانوم اومد گفت ببخشید من ۲ تومنیمو اینجا ننداختم زمین؟ رفتم خونه هرچی گشتم نبود؟ فروشنده با اینکه من پیشش بودم گفت نه....منم پولو جا گذاشتم و اومدم....
روز بعدش فروشنده منو دید و بهم گفت صاحب پولو پیدا کرده و داده بهش....برام هم فرقی نمیکنه!!!!

ولی اگر روزی یه میلیارد تومن پیدا کنم،احتمالا برا خودم ورش دارم.....
البته یه میلیارد تومن توی کیف پول پیدا نمیشه و چک و سند رو نمیشه باهاش کار خاصی کرد پس گرفته میشد و فقط چند میلیون طلا ارزش کیف پول پیدا شده بوده....
من معتقدم که همه ی مردم ادمای خوبین و با وجدان، فقط به وجدان طرفشون نمیتونن اعتماد کنن....

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه هیچ مشخصاتی همراه پول نباشه، آگهی میزدم همون دور و بر که پول پیدا شده، بعدم اگه کسی پیدا نشد و مطمئن شدم دیگه نمیشه صاحبشو پیدا کرد از طرف صاحبش میدادمش به چندتا مستحق یا کمیته امداد

;)

نميدونم چكار ميكردم ولي اميدوار بودم كه به صاحبش برگردونم اگر نيتم دريافت مژذگاني بود راحت چند ميليونشو بهش نميدادم ولي اگه مثل اين شخص هدفم چيز ديگه اي بود همش رو بهش ميدادم البته اگه بازم خالصتر بود نه 200 تومنو ميگرفتم نه خودمو لو ميدادم
پ.ن:چقدر در استفاده از واژه اگر من حرفه ايم!:دي

ولی من شما رو با واژه " : دی" میشناسم. :دی

نمی دونم والا تو اون شرایط قرار نگرفتم.

یعنی چی؟ شک دارید که برای خودتون بردارید یا نه ؟

بخوای از دید حلال و حرام نگاه کنی باید پولو بدی چه کم چه زیاد.
گویند مادر دزدی قدار در بستر احتضار بود. پسرش را خواند و بدو گفت: پسرم برایم کفن بیاور. ولی نمی خواهم از مال حرام باشد. صاحب آن را راضی کن تا در آن دنیا در عذاب نباشم.
پسر رفت و پس از چندی با کفن آمد. مادرش پرسید: آیا این کفن حلال است؟
پسر جواب داد: حلال حلال است.
مادر پرسید چگونه؟
فرزند گفت: آنقدر صاحبش را با چوب که داشتم زدم تا فریاد حلال کردم حلال کردمش به عرش رسید.

:biggrin:

mohammad.md

عضو جدید
اگه هيچي بهش نميداد سنگين تر بود:mad:.اخه گاهي ادم حرصش ميگيره شيطونه ميگه حلال و حرومو بيخيال شي.:(

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که پول ببینم اصلا برش نمیدارم

ولی یه بار متصدی بانک بهم 4000000اضاف داد چندبار پولارو شماردم دیدم نه واقعا اضافی بهش دادم
دختره انگار اب سرد خالی کردن روش

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]رفتگر یک میلیارد تومانی در تهران سوار لیموزین شد (+عکس) [/h]
یک کارگر ایرانی که هفته گذشته مدارکی به ارزش 588 هزار دلار (10 میلیارد ریال ایران) را پیدا کرده و آن را بلافاصله به مافوق‌های خود تحویل داده بود، در این کشور به نماد درست‌کاری و امانت‌داری تبدیل شده است.

به گزارش رادیو بین‌المللی چین (CRI) از تهران، این اقدام متعهدانه «احمد ربانی» که یک کارگر ساده شهرداری بجنورد است، با واکنش‌های گسترده‌ای در جامعه مواجه شده و شهرداری تهران نیز ضمن تمجید از وظیفه‌شناسی همتایان خود در شهر بجنورد، با هدف تقدیر از این کارگر درست‌کار او را به پایتخت دعوت کرد تا به عنوان یک شهروند بااخلاق به رسانه‌ها معرفی شود.

ربانی 39 ساله که با همراهی برادر و دو تن از مافوق‌های خود به تهران سفر کرده، به گزارشگر رادیو بین‌المللی چین (CRI)، گفت: «وقتی ساعت 5 صبح کیف را داخل کوچه و روی زمین پیدا کردم، دو مرد رهگذر متوجه این اتفاق شدند و هنگامی که به سمت من آمدند، از ترس آن که سارق باشند شروع به دویدن کردم و پنهان شدم تا ردم را گم کنند.»

این شهروند امانت‌دار هنگامی که در تهران به دعوت وب‌سایت اتوبوس و برای انجام یک گفت‌وگوی ویدئویی سوار بر یک لیموزین کرایسلر اجاره‌ای شده بود، صادقانه اعتراف کرده که تحت تاثیر لوکس و خاص بودن آن قرار نگرفته است. او همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر تمام پول را از صاحب کیف هدیه می‌گرفت سپس چه اتومبیلی برای خود می‌خرید، پاسخ داده که در آن صورت تنها خودرو پراید را انتخاب می‌کرد.

احمد ربانی به اشاره به این که تهران دورترین مقصدی بوده که تاکنون در زندگی خود به آن سفر کرده است، گفته: «نمی‌توانید انتظار داشته باشید که اگر ثروتمند باشم یک لیموزین بخرم، چون من پراید 10 میلیون تومانی را در حد خودم می‌دانم و نمی‌خواهم با خرج‌های هنگفت، ادای کسی را در بیاورم و تبدیل به احمد ربانی دیگری شوم که هرگز او را نمی‌شناسم. من اگر یک میلیارد تومان را هدیه می‌گرفتم، بلافاصله آن را خرج کسانی می‌کردم که از خودم محتاج‌تر هستند و به کمک نیاز دارند.»

مردم و مسؤولان در شهرهای مختلف ایران درست‌کاری احمد ربانی را بی‌نظیر و قابل توجه دانسته‌اند و معتقد هستند کسی که توانسته یک میلیارد تومان را نادیده بگیرد، از اعتقادات دینی مستحکم و احساس مسوولیت شهروندی بالایی برخوردار است.

آخرین ویرایش:
بالا