رسم نمودارول تست نمودارخوانی ول لاگ

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من روش رسم نمودارهای ول تست بیلد آپ و درا دون تو ریت و فلو افتر فلو رو می خواستم مخصوصا دوتای اولی لطفا کامل توصیح بدید چطور رو کاغذ شطرنجی و لگاریتمی رسم کنیم و شیب ها رو بخونیم و توصیح در مورد مقیاس بندی

+

خواندن تعداد ی از نمودار های ول لاگ و تفسیر آنها
نمودارهای اس پی
نمودار مقاومت
نمودار گاما
و نمودار چگالی
+ هر چی بیشتر توصیح بدید کمک بیشتری به دوستان می کنید

کمال تشکرو از تمام شما عزیزان دارم خواهشا کمکم کنید بدجور گیر این دوتا موصوع هستم از هرکی هم می پرسم اولش میگه استادم بعد توش گیر می کنه لطفا کمکم کنید:gol:

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از لطفطون

فقط کامل توصیح بدید همون 2 تای اولی مخصوصا توشون گیرم

نمی دونم جهت محور های ایکس و وای رو درست بگیرم هورنر بگیرم چطور بگیرم

و اینکه چطور شیبو بخونم

و معادله ی خطو پیدا کنم

فشار یک ساعتو بخونم

فشار پی استار

و....

ممنون فقط کامل دوتای اولی رو توصیح بدید :gol:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلامی دوباره خدمت آقای/خانم مهندس (نمیدونم)
یه جورری توضیح بدم تا آخر عمرت یادت نره انشاالله
well test diagnostic رو که بلدی؟ چون اونو دیگه الان نمیگم اگه بلد نیستی بوگو تا توضیح بدم.
نمودار های build up در کاغذ log-log رسم میشه. بصورت Pwf برحسب H یا horner time که فرمول بدست آوردن horner time اینه: H = tp + دلتاt تقسیم بر دلتاt (نماد دلتا رو پیدا نکردم). اگه وقت داری و حوصله ات میشه دونه دونه و اگر سر جلسه امتحانی و عجله داری بصورت رندوم عدد ها رو انتخاب کن تا در کاغذ log- log رسم کنی. در حالت رندوم مثلا عدد اول عدد چهارم عدد نهم عدد 13 الی آخر. برای رسم چی کار باید بکنی:
ابتدا آستین های خود را بالا زده سپس بیخیال شده میری یه چیزی میخوری بعد:
اگه توی کاغذ log-log دقت کنی میبینی محور افقی و عمودی نوشته 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 و همین جور الی آخر. محور افقی هورنر تایم هست. عدد هورنر ایم مثلا شده 5 میری توی کاغذ روی محور افقی عدد 5 رو پیدا میکنی بعد فشار رو که مثلا شده 2400 رو هم از روی محور عمودی پیدا میکنی یعنی میری روی محور عمودی بعد از 2000 و قبل از 3000 رو با دقت میبینی و اونجایی که شده 2400 رو پیدا میکنی. بعد مختصات رو در صفحه با یه علامت مشخص میکنی. تا اینجا رو فهمیدی؟
بعد که تمام داده ها یا همونطور که گفتم بصورت رندوم داده ها رو رسم کردی نقطه هارو به هم وصل میکنی. حواست باشه باید شکل نمودار ضایع نباشه با عقل جور در بیاد وگرنه اشتباه رسم کردی.

نمودارهای draw down در کاغذ semi-log رسم میشه. محور افقی دلتاt و محور عمودی Pwf یا well flow pressure هست. محور افقی که مثل build up هست ولی محور عمودی یه محور کارتزین یا محور عادی هست که عدد گذاری محور عادی هست یعنی اینجوری 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 البته دقت کن که عددهارو توی محدوده فشاری که داری بکشی و لازم نیست تک تک بره جلو یعنی مثلا محدوده فشارت بین 2000 تا 3500 هست پس عدد گذاری محورت مثلا اینجوریه 2000 2100 2200 2300 2400 2500 الی آخر. رسم نمودار:
اینبار ابتدا بیخیال میشی میری یه چیزی میخوری بعد آستینهاتو میزنی بالا: زمان مورد نظر هست 240 میری روی محور افقی بین 200 و 300 عدد 240 رو پیدا میکنی. فشار این نقطه هم هست 2600 روی محور عمودی هم که بسیار عادی عدد رو پیدا میکنی و مختصات رو علامت میزنی. همین جوری الی آخر. متوجه شدی؟ کاغذ های LOG-LOG , semi-log , cartezian رو سایت هست.
بقیه سوالهارو بعد از تاییدت از فهمیدن اینها بهت میگم.

ببخشید پر حرفی کردم. بقیه دوستان اگه اشتباه کردم به بزرگی خودتونببخشید و اصلاح کنید تا من هم یاد بگیرم.

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون خیلی لطف کردی و ان شا الله تو عروسی نوهاتون جبران کنیم:smile:

از اولش گفتید شکر خدا

فقط درا دون 3 تا نمودار بود
و بیلد اپ هم دوتا نمودار

البته اون دوتا سادس

well test diagnostic رو که بلدی؟ (اینم نمی دونم چیه والا استاد کل جلساتو تعطیل کرده 5 جلسه اومده 5 صفحه بدون حتی یه مثال فقط رسم تستا رو گفته رفته حالا ما موندیم و هزارتا سوال ! و ممنون از لطف دوستان)

یه جایی (وقتی ول بور استورنجو مشخص می کنی می خوای بری تو سمی لاگ باید یکو نیم سایکل بری جلو تر (بچه های ترم قبل می گفتن یه فرمول داره این و...) بعد اگه بخوای یکو نیم سایکل بری جلو تر اولین عددت از اخرین عددی که بهت دادن بزرگتره

(مثلا تا 500 پی اس ای ول بور استورنج بوده حالا یکو نیم سایکل جلو ترش میشه 10000 پی اس ای که اخرین فشاری که بهمون داده 4500 پی اس ای هست مثلا (40 تا داده است) این چجوریه؟

بعد متاسفانه وقتی رسم می کنم تمام نقاط تقریبا روی یک خط میوفتن (دوساعتم طول می کشه تا رسم کنم خیلی از اون روشی که برای امتحان گفتی خوشم اومد!)
بچه ها گفتن همین جوریه و اختلاف سر سوزی هست ولی جواب نهایی خیلی متفاوت است

نکته ی جالب هرکی شیب خطو یک چیز بدست اورده بود!

شیب خط سمی لاگ رو از این فرمول بدست بیاریم: (y2 -y1)
تقسیم بر
log(x2-x1) ya

log x2 -logx1

:gol:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
ببین مهندس ؟ برای چی میریم build up رو تو کاغذ سمیلاگ رسم کنیم؟ برای اینکه مطمئن بشیم درست کشیدیم. اونجوری که شادی زاده به ما گفت نیازی نیست 1.5 سایکل بری جلوتر مستقیم توی سمی لاگ رسم میکنی. این مربوط میشه به تشخیص مراحل مختلف یا welltest diagnostic که تو چه دوره ای هستیم مثلا دهانه چاه یا نزدیک دهانه چاه یا مخزن یا مرز مخزن. در مورد wellbore storage که گفتی بیشتر توضیح بده.

کلا برای رسم مخصوصا سرجلسه باید رندوم بگیری ولی منطقی رندوم بگیر تا نمودار از حالت اصلیش خارج نشه و عددهایی که بدست میارید بالاخره متفاوت میشن ولی نباید خیلی تفاوت داشته باشن.

شیب خطرو با استفاده از نقاله هم میتونید بدست بیارید ولی برای بدست آوردن ریاضیاتیش باید عدد اول و آخر یک سایکل رو مدنظر قرار بدید.

اگه تمام نقاط روی یه خط صاف میافتن چند حالت داره:
یا اشتباه کشیدی یعنی مقیاسهاتو درست نگرفتی.
یا توی یک دوره هستیم مثلا مخزن و از اون خارج نشدیم که شیبمون تغییر کنه. که احتمال این خیلی خیلی بیشتره مگه اینکه سوال خودش گفته باشه که دوره هارو مشخص کنید و حتما چندتا دوره باشه که این هم مربوط میشه به well test diagnostic. عددهایی که پیدا میکنید هیچ وقت همشون دقیق رو یه خط صاف نمیافتن کمی بالا یا پایین هستن و فقط در جاهای خاصی شیبشون تغییرات زیادی میکنن یعنی همون جاهای تغییر پریود یا وقتی مخزن محدود باشه یا تاثیر چند چاه روی هم باشه یا شعاع به سفره آب زیر مخزن رسیده باشه.

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببین مهندس ؟ برای چی میریم build up رو تو کاغذ سمیلاگ رسم کنیم؟ برای اینکه مطمئن بشیم درست کشیدیم. اونجوری که شادی زاده به ما گفت نیازی نیست 1.5 سایکل بری جلوتر مستقیم توی سمی لاگ رسم میکنی. این مربوط میشه به تشخیص مراحل مختلف یا welltest diagnostic که تو چه دوره ای هستیم مثلا دهانه چاه یا نزدیک دهانه چاه یا مخزن یا مرز مخزن. در مورد wellbore storage که گفتی بیشتر توضیح بده.

کلا برای رسم مخصوصا سرجلسه باید رندوم بگیری ولی منطقی رندوم بگیر تا نمودار از حالت اصلیش خارج نشه و عددهایی که بدست میارید بالاخره متفاوت میشن ولی نباید خیلی تفاوت داشته باشن.

شیب خطرو با استفاده از نقاله هم میتونید بدست بیارید ولی برای بدست آوردن ریاضیاتیش باید عدد اول و آخر یک سایکل رو مدنظر قرار بدید.

اگه تمام نقاط روی یه خط صاف میافتن چند حالت داره:
یا اشتباه کشیدی یعنی مقیاسهاتو درست نگرفتی.
یا توی یک دوره هستیم مثلا مخزن و از اون خارج نشدیم که شیبمون تغییر کنه. که احتمال این خیلی خیلی بیشتره مگه اینکه سوال خودش گفته باشه که دوره هارو مشخص کنید و حتما چندتا دوره باشه که این هم مربوط میشه به well test diagnostic. عددهایی که پیدا میکنید هیچ وقت همشون دقیق رو یه خط صاف نمیافتن کمی بالا یا پایین هستن و فقط در جاهای خاصی شیبشون تغییرات زیادی میکنن یعنی همون جاهای تغییر پریود یا وقتی مخزن محدود باشه یا تاثیر چند چاه روی هم باشه یا شعاع به سفره آب زیر مخزن رسیده باشه.

تستها مربوط به چاههایی هستن که هم ول بور دارن هم ان اس تدی هم زودو استدی

با نقاله نمیشه
چون فاطله ها فرق داره اونجا هر یک سانتی متر 1000 پی اس ای هست این ور هر سانتی متر یک ساعت هست مثلا (اندازه های واحد های افقی و عمودی برابر نیستن)======
=================================================================================

مرحله ی یک:
روی لاگ لاگ پی ای منهای پی دبلیو اف را بر حسب زمان رسم می کنیم تا جایی که اولین نقطه بیوفته زیر خط راستمون (داده های خط راست ناحیه ی etr هستن)

حالا از اون نقطه ای که افتاد زیر نمودار میام رو کاغذ سمی لاگ منتها 1.5 سایکل جلوترش!(این یعنی چی؟ به هر بازه روی کاغذ لگاریتمی (1 تا 10 یا 10 تا 100 یک سیکل می گویند ))

مرحله ی دو:

روی سمی لاگ بر حسب پی دبلو اف بر حسب تی رسم می کنیم

یه تعداد از داده ها روی خط راست mtr میوفتن که شیب خط این ناحیه رو می خونیم

یه تعداد هم زیرش که مربوط به ناحیه ی ltr p.s.s
هستن

همچنین t eia زمان رو هم می خونیم(زمان شروع که دیگر نقاط روی خطمون نیستن!)

مرحله ی بعد

با توجه به شیب پرمیبیلیتی و اسکین را بدست میاوریم (فرمول)

داده های بعد از teia رو هم رو کاغذ کارتزین بر حسب پی دبلو اف بر حسب تی رسم می کنیم

و شیب ام پرین رو برای بدست اوردن شیل فکتور می خونیم

و.....
====================
برای بدست آوردن شیب

Y2-Y1
/
log x2-log x1

برای کاغذ سمی لاگ

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
خوب الان مشکل کجاست؟ اینارو که گفتی درسته.
من فقط اون که باید بری 1.5 سایکل جلوترو بلد نیستم

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم رو یکو نیم سایکل مشکل دارم و اینکه تو عمل درست در نمیاد

جوابهای من شده مثلا مال من شده 6000 مال استاد شده 4500 گفته از بازه ی 4000 تا 5000 قبوله نمی دونم چرا اینجوری میشه خطمم هر جور بدترین حالت که بگیرم که جواب نهایتا میشه 5100 (یعنی خودم شیبشو کم کنم با نقاطی که کمترین باشن)

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار

جوابهای من شده مثلا مال من شده 6000 مال استاد شده 4500 گفته از بازه ی 4000 تا 5000 قبوله نمی دونم چرا اینجوری میشه خطمم هر جور بدترین حالت که بگیرم که جواب نهایتا میشه 5100 (یعنی خودم شیبشو کم کنم با نقاطی که کمترین باشن)

من فردا از بقیه دوستان میپرسم ببینم چجوریه؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امروز رفتم سر جلسه بو دادم اومدم همه نامردا کامل نوشتن من حتی به سوال دوم هم نرسیدم ولی ام 70 درصدش درسته

حالا چنتا سوال

پی استار و پی دبلیو اف و پی یک ساعتو چطور از نمودار سمی لاگ بیلد آپ بخونیم؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
امروز رفتم سر جلسه بو دادم اومدم همه نامردا کامل نوشتن من حتی به سوال دوم هم نرسیدم ولی ام 70 درصدش درسته

حالا چنتا سوال

پی استار و پی دبلیو اف و پی یک ساعتو چطور از نمودار سمی لاگ بیلد آپ بخونیم؟

امروز حال ندارم. فردا بهت میگم اگه عجله نداری؟

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون واسه 14 تیر ماه که پایان ترم هست لازم دارم

خیلی ممنون ;)

==========
رفتم سر جلسه نمی دونم چی شد 3 ساعت بود
از اولش داشتم محاسبه می کردم و رسم می کردم تند تند (بی دقت)

آخرش نرسیدم سوال دو رو فقط بخونم !

الان به دوستانی که در آینده امتحان دارن پیشنهاد می کنم رو سرعتشون خیلی تمرین کنن همچنین خودم واسه پایان ترم

shayanneo

عضو جدید
سلام
من می خوام در کاغذ لگاریتمی و نیمه لگاریتمی نمودار هورنر و MDH رسم کنم تا از طریق اینا K و عدد اسکین رو حساب کنم اما نمیدونم محور ها رو چه جوری باید مقیاس بندی کنم دلتاT بین 0.007 تا 0.451 است و دلتاP بین 16 تا 250 اگه راهنماییم کنید ممنون می شم

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام
من می خوام در کاغذ لگاریتمی و نیمه لگاریتمی نمودار هورنر و MDH رسم کنم تا از طریق اینا K و عدد اسکین رو حساب کنم اما نمیدونم محور ها رو چه جوری باید مقیاس بندی کنم دلتاT بین 0.007 تا 0.451 است و دلتاP بین 16 تا 250 اگه راهنماییم کنید ممنون می شم

سلام
کل مطالب و حتی عددهارو از راست به چپ بخونید
رسم در کاغذ کارتزین که مشکلی نداره؟
برای رسم نمودار نیمه لوگاریتمی و لوگاریتمی تفاوت فقط در مقیاس هست و گرنه تفاوت دیگه ای نداره
در کاغذ نیمه لوگاریتمی که محور عمودی عادی و یا کارتزین هست و مشکلی در پیدا کردن مقادیر نیست. برای محور افقی که بصورت لوگاریتمی هست باید مقیاس رو درست در نظر بگیرید. به این صورت که خط اول رو معادل عدد یک در نظر میگیریم. خط دوم که فاصله زیادی با خط اول داره میشه عدد دو. خط سوم که فاصله کمتری نسبت به فاصله بین عدد یک و دو هست میشه عدد سه. خط چهارم با فاصله کمتر میشه چهار و الی اخر تا عدد ۱۰. خط بعدی با فاصله زیاد دوباره میشه عدد ۲۰. عدد بعدی میشه ۳۰. عدد بعدی میشه ۴۰. عدد بعدی میشه ۵۰ لی اخر تا ۱۰۰. دوباره عدد بعدیش که فاصله اش زیاده میشه ۲۰۰ و عدد بعدیش میشه ۳۰۰ و الی اخر. حالا مثلا میخواید روی محور افقی عدد ۲۴۰ رو پیدا کنید.

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
میرید بین جایی که عدد ۲۰۰ و ۳۰۰ رو پلامت گذاری کردید بصورت تقریبی مقدار ۲۴۰ رو پیدا میکنی. یعنی یه چیزی کتر از وسط ۲۵۰ که میشه وسط ۲۰۰ و ۳۰۰
کاغذ های نیمه لوگاریتمی و لوگاریتمی و کارتزین(شطرنجی) رو سایت هست.
فهمیدید چی شد؟

کاغذ های مربوطه:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/394134-کاغذ-لوگاریتمی-و-نیمه-لوگاریتمی

آخرین ویرایش:

arash30375

عضو جدید
انقدر خودتون رو اذيت نكنين برين سراغ كتاب طارق احمد كامل تست ها رو توضيح داده يادم نيست فصل چند بود ولي فكر كنم يازده

nima.mohamadin

عضو جدید

سلام.
ببخشید پا برهنه پریدم وسط اما یه نکته هس که باید متذکر شم. دقت کنید چنانچه دیتا های ریکورد شده فشار کم باشن اثرات چاه و مرز های مخزن خیلی ممکنه به اشتباه بندازتون پس در این مورد یک و نیم سایکل نیاز نیس. فقط برا اطمینان یه مقدار از دیتا های اول فاصله بگیرید.
الان وقت من اجازه نمیده اما اینو بگم که رسم این نمودار فقط یه مهارته که با تمرین مکرر حاصل میشه.
فقط یه چیز دیگه.... وقتی اثرات چاه رو پیدا کردین تو لاگ لاگ و یک و نیم سایکل شیفت کردین ببینین دیتا هاتون چی هستن. بعد با ماشین حساب از هر دو دیتا بدون توجه به رسم خط شیب رو محاسبه کنین. تا یه حدودی این شیب ها به هم نزدیک هستن. میانگینشون تقریبا شیب اصلی نمودار خط راست میشه. ( گفته باشم که این روش دقیق نیس و مهندسی معکوسه بقوله بچه ها )