راهنمای استفاده از کنتور سه تعرفه دیجیتال

venus4164

عضو جدید
- در کنتورهای مکانیکی تعین میزان مصرف برق از طریق نمراتور کنتور وبا کسر عدد فعلی از قبلی به دست می آید و مصرف به دست آمده را کلا مطابق با یک نرخ (ساعات میان باری روز )محاسبه وبهای برق مشترک بدست میاید :
به طور مثال اگر مشترک در24ساعت شبانه روزی 20کیلو وات ساعت برق مصرف کند (با فرض هر کیلو وات ساعت 200 ریال) مبلغ (400=20×20) ریال می شود

(كنتور مكانيكى)

2- در کنتور دیجیتالی سه تعرفه ،مصرف در 24ساعت شبانه روز به سه بازه زمانی شامل ساعات میان باری (روز) ،ساعات اوج بار(شب) ،وساعات کم باری (آخر شب) تقسیم شده ونرخ هر کدام متفاوت وبه ترتیب با ضرایب 1، 5/2، 25 /0نسبت به نرخ ساعات میان باری مساحبه می گردد

(كنتور ديجيتال)

ساعات بازه زمانی در6ماه اول ودوم سال در جدول زیر می باشد

به طور مثال اگر یک مشترک در 24 ساعت شبانه روز 20کیلو وات ساعت برق مصرف کند ودارای کنتور دیجیتالی باشد کنتور مصرف برق فوق را فرضا به سه بخش تقسیم می کند
مصرف ساعات میان باری (روز ) =10کیلو وات ساعت
مصرف ساعات اوج بار (اول شب ) = 3کیلو وات ساعت
مصرف ساعات کم باری (آخر شب ) = 7 کیلو وات ساعت
ضریب×نرخ×مصرف = بهای برق مصرفی با کنتور دیجیتال
3850= (25/0×200×7) +(5/2×200×3) + (1×200×10) ریال
بهای برق مصرفی این مشترک معادل 3850ریال در یک شبانه روز می باشد :redface::warn:

pouya6721

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
اگه کسی از مدار داخلی کنتورهای دیجیتال اطلاعاتی داره و اینجا بذاره خیلی ممنون میشم.:gol:

freemind64

عضو جدید
مصرف ساعات میان باری (روز ) =10کیلو وات ساعت
مصرف ساعات اوج بار (اول شب ) = 3کیلو وات ساعت
مصرف ساعات کم باری (آخر شب ) = 7 کیلو وات ساعت
ضریب×نرخ×مصرف = بهای برق مصرفی با کنتور دیجیتال
3850= (25/0×200×7) +(5/2×200×3) + (1×200×10) ریال

===========================================================
منظور اینه که با توجه به هدایت مصرف کننده که با منحنی بار مشخص میشه ضریبی برای مصرف در 24 ساعت تعیین می کنند مثلا 6 تا 18 ضریب 1 ..........18 الی 22 ضریب 2.5 ............22 الی 6 ضریب کمتر از 1
منحنی زیر روشنگر مطلب است :

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام. با تشکر از مطلب مفیدتون

چطوری میشه کنتور دیجیتال را قرائت کرد ؟ 3 تا rate داره ... تاریخ میزنه ساعت میزنه و بعدش 3 تا Rate میاد !

هر کدومشم یک عدد خاص خودشو داره ! این 3 تا Rate همون (صرف ساعات میان باری و ...) هستند دیگه درسته ؟

من الان میخوام بدونم چقدر برق مصرف کردم ؟ مثلا یکی از این 3 تا میزنه 1.3 L خوب این یعنی چی ؟! :redface:

متشکرم :gol:

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. با تشکر از مطلب مفیدتون

چطوری میشه کنتور دیجیتال را قرائت کرد ؟ 3 تا rate داره ... تاریخ میزنه ساعت میزنه و بعدش 3 تا Rate میاد !

هر کدومشم یک عدد خاص خودشو داره ! این 3 تا Rate همون (صرف ساعات میان باری و ...) هستند دیگه درسته ؟

من الان میخوام بدونم چقدر برق مصرف کردم ؟ مثلا یکی از این 3 تا میزنه 1.3 L خوب این یعنی چی ؟! :redface:

متشکرم :gol:
پست اول تاحدودی توضیح داده.
فرض کنید 3 رقم A , B , C بترتیب مربوط به ساعات کم بار میانبار و پربار باشه و سه تا هم ضریب a , b , c داریم حالا a را در A و b را در B و c را در C صرب کنید و سه عدد بدست اومده رو جمع کنید.

D=(a*A)+(b*B)+(c*C)

بالا