راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

mt1

عضو جدید
سلام دوستان
در رابطه با کنترل پیش بین بار کسی از دوستان کار کرده یا مرجعی رو سراغ داره؟
اگر مرجع یا مقاله های مختلفش یا مطلب و تجربه ای در این زمینه دارین لطفا" کمک کنید و من رو راهنمایی کنید چون مرجعی واسه شروع کار در این زمینه ندارم.
با تشکر

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال:

سوال:

تفاوت ماشين سنكرون مغناطيس دايم نوع سطحي و داخلي چيه؟

MR GATES

عضو جدید
سلام دوستان
استادمون یه تحقیق داده که باید انجام بدیم ممنون میشم کمک کنید فکر نکنم سوال سختی باشه
آیا ولتاژ میتواند منفی باشد؟ اگر بله چطور(مثال) و اگر نه چرا علامت منفی میگذارند؟
ممنون.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان
استادمون یه تحقیق داده که باید انجام بدیم ممنون میشم کمک کنید فکر نکنم سوال سختی باشه
آیا ولتاژ میتواند منفی باشد؟ اگر بله چطور(مثال) و اگر نه چرا علامت منفی میگذارند؟
ممنون.

ولتاژ منفی در برق تک فاز 220 ولت و سه فاز 380 ولت وجود داره مثلا یک سیکل تناوب نیم سیکل مثبت و نیم سیکل منفی داره.
در الکترونیک و قعطعات الکترونیکی ولتاژ منفی وجود داره . مثلا در باتری گوشی موبایل. که نقطه ی صفر یک ولتاژ مثبت و یک ولتاژ منفی باعث کارکرد و شارژ و دشارژ باتری میشه

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممنون.

سلام
دوست عزیز برای بررسی ولتاژ منفی بهتر هست که جریان مستقیم DC رو در نظر بگیرید چون جریان متناوب تصور کردنش سخته (به خاطر تغییر جهت جریان)

بله وجود داره! میدونید که جهت جریان و جهت حرکت الکترون ها در یک مدار برعکس هم هستن (قراردادی)
از طرفی میدونیم که اگر یک اتم الکترون خودش رو از دست بده دارای بار مثبت میشه و اگر الکترون بگیره بارش منفی خواهد شد
حالا شما تصور کنید که دو جسم هم شکل و هم اندازه و هم جنس یکی دارای 2 الکترون و یکی خنثی هست. در صورتی که این اجسام با یک سیم به هم وصل شوند چه اتفاقی میافته؟
1 عدد الکترون از جسم باردار به جسم خنثی منتقل میشه (جریان از جسم خنثی به جسم باردار برقرار میشه!)
دلیل برقراری جریان از جسم حنثی به جسم باردار با بار منفی فقط اختلاق پتانسیل هست! وقتی یکی خنثی هست (پتانسیلی نداره) پی جتما جسم دیگری دارای پتانسیل منفی بوده! (2 الکترون داشته)
مثالی که میشه زد حفاظت کاتدی برای لوله های نفتی هست با روش آند فدا شونده!

maryam.642000

عضو جدید
سلام .میخواستم ببینم کسی هست پروژه: بررسی وشناخت بارهای غیرخطی وشبیه سازی تاثیر*****های اکتیوبررفتاراین بارها
باقیمت مناسب انجام بده

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و احترام

به توضیح اجمالی و مبسوط از مبدل full bridge و همچنین جزوه منابع تغذیه در سطح کنکور ارشد نیازمندم

با تشکر ناتانائیل:gol:

hasti.v

عضو جدید
سلام به دوستای گلم.من واسه درس مبانی برق یه پروژه میخوام در مورد کاربردهای برق در صنعت نفت و شیمی.ممنون میشم اگه کمکم کنید.مرسیی

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستای گلم.من واسه درس مبانی برق یه پروژه میخوام در مورد کاربردهای برق در صنعت نفت و شیمی.ممنون میشم اگه کمکم کنید.مرسیی

سلام عزیزم

من برای روز پنج شنبه از استادم خواهم پرسید امیدوارم بتونم کمکت کنم آدرس ایمیلم :holiday.univercity@yahoo.com برام موضوع پروژه تو دقیق میل بزن به امید خدا حل میشه ضمن اینکه از کاربرانی که در لینک زیر فعالیت دارند میتونی راهنمایی بگیری
تاپیک: مصاحبه ی علمی-عقیدتی شرکت نفت

به امید پیروزی:gol:

آخرین ویرایش:

foxyellow

عضو جدید
با سلام خدمت تمام دوستان عزیز

من رشته کارشناسی ام کامپیوتر بود. اما می خوام واسه ارشد کنکور برق یدم. لطفا راهنمایی ام کنید؟(گرایش قدرت)
برای شروع از چه کتاب های استفاده کنم؟
کتاب های مرجع ؟
و.........
با تشکر

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمام دوستان عزیز

من رشته کارشناسی ام کامپیوتر بود. اما می خوام واسه ارشد کنکور برق یدم. لطفا راهنمایی ام کنید؟(گرایش قدرت)
برای شروع از چه کتاب های استفاده کنم؟
کتاب های مرجع ؟
و.........
با تشکر

سلام

دوست عزیز کار آسونی نیست
ولی اگه بخواید ادامه تحصیلتون در رابطه با قدرت باشه باید در مورد دروسی که عرض میکنم کتاب بخونید و مطالعه داشته باشید

بررسی سیستم های قدرت 1 و 2، تولید و نیروگاه، حفاظت و رله، طراحی خطوط انتقال، طراحی پست، ماشین های الکتریکی1و2و3، الکترونیک صنعتی، عایق و فشار قوی و مدارهای الکتریکی

این دروس صرفا واسه کنکور نیست و خیلی از اینها حتی در کنکور مورد سوال نیستند. بلکه به خاطر اینه که شما یک دید به این رشته پیدا کنید و به خاطر رشته کارشناسیتون از بقیه عقب نمونید

اما کتاب هاشون:
کتاب زیاد مهم نیست و مهم درک مفهوم اون کتابه
ولی واسه درس بررسی کتاب استیونسون، واسه ماشین کتاب پی سی سن، واسه الکترونیک صنعتی کتاب رشید، واسه مدار کتاب انست کوه (ترجمه جبه دار)، واسه پست کتاب هوشمند، واسه عایق کتاب دکتر محسنی (اگه اشتباه نکنم)، واسه تولید کتاب تولید انرژی الکتریکی در قرن 21 و ...

در صورتی که به مشکلی برخوردید میتونید تو تاپیک سوالات قدرتی مطرح کنید. که مهندسان عزیز حتما کمکتون میکنن

موفق باشید

hamid elec

عضو جدید
سلام
به مهندسین برق
برو بچ کسی میدونه:
فرق LED با SMD در چیه؟
و تفاوت LED HIGH POWER با LED SMD و LED COB در چیه؟

vdi

کاربر فعال
سلام

من مي خوام يه چيزي درست كنم تا با هاش كاغذ ببرم.كا غذ =مقواي 1 ال 2 ميلي متري

و روش كارش به اين صورت كه با داغ شدن سيم با عث برش كاغذ ميشه .
سوال :
من از چه نوع آدابتوري استفاده كنم؟ يك آمپر خوبه؟
سيم برش از چه جنسي باشه؟
اسن جواب ميده؟bo.JPG

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام

سوال :
سيم برش از چه جنسي باشه؟
اسن جواب ميده؟مشاهده پیوست 141347

سلام دوست عزیز
این شکلو از کجا تهیه کردی:d
اینو من سال دوم راهنمایی به عنوان پروژه و نمره مستمر به ازمایشگاه علوم ارائه کردم.
کلی هم تحویل گرفتن.
دقیقا همین شکلی که شما کشیدی فقط اون قسمتی که نوشتی سیم برش انتهای اون سیم یعنی جایی که به کاغذ وصل شده باید به نول شبکه متصل بشه و اون قسمت بالای که دارای گیره هست به فاز . من نمیدونم تا چ حد میخوای پیشرفته باشه اما المنت بخاری رو از روی عایقش باز کن. کمی کشش باعث میشه صاف بشه و البته هر شکل و یا حالت خاصی مد نظرت هست به خودش میگیره و میتونی طرح های مختلف رو باهاش ببری.
فقط برای اتصال سیم ها از ترمینال استفاده کن و کلیه نکات ایمنی رو رعایت کن.
مثلا من خودم چوپ پنبه رو به شکل هلای های کوچیک میبریدم و شکل ابر درست میکردم.
خوبیه المنت بخاری اینه که با دست حالت های مختلف به خودش میگیره.
یک المنت بخاری حدودا 3 امپر جریان داره.و کمتر از اون فکر نمیکنم حرارت بالایی داشته باشه که بتونه به راحتی برش بده.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام

سوال :
سيم برش از چه جنسي باشه؟
اسن جواب ميده؟مشاهده پیوست 141347

منم یه سوال بپرسم
شما مطمئنید که با سیم داغ میشه کاغذ رو دقیق برید؟

آمپرش بستگی به این داره که چه گرمائی مورد نیاز باشه! سیم برش برای اینکه گرم بشه و داغ کنه تا برش رو انجام بده باید از سیمهای بخاری برقی استفاده کرد

samsoon

عضو جدید
سلام
دوستان من الان ترم 4 کارشناسی برق - مخابرات هستم ولی هنوز با گرایشم کنار نیومدم ... راستش من اولش با دید باز این گرایش رو انتخاب نکردم ... اولش با گرایشم مشکلی نداشتم( در واقع هیچ ایده ای درباره ش نداشتم فقط میدونستم سختترین گرایشه ) ولی ترم پیش درس مغناطیس داشتم و بدبختانه این درس رو مجبور شدم با سختگیر ترین استادی که ارایه میداد بردارم و یه جورایی از رشته م زده شدم و خاستم تغییر گرایش بدم و کنترل برم ولی باز هم شک دارم آخه در مورد درسهای کنترل هم اطلاعات خاصی ندارم ( هنوز کنترل خطی نگرفتم ) .... رفتم با یکی از استادهام صحبت کردم میگه تا ترم دیگه صبر کنم و میدان رو هم بردارم نظرم عوض میشه میگه مغناطیس چون درس پایه ست اینجوریه ، ولی خودم مطمین نیستم .....

حالا به نظرتون چیکار کنم ؟؟؟؟ واسه یه دختر گرایش کنترل بازار کارش بهتره یا مخابرات؟؟؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
دوستان من الان ترم 4 کارشناسی برق - مخابرات هستم ولی هنوز با گرایشم کنار نیومدم ... راستش من اولش با دید باز این گرایش رو انتخاب نکردم ... اولش با گرایشم مشکلی نداشتم( در واقع هیچ ایده ای درباره ش نداشتم فقط میدونستم سختترین گرایشه ) ولی ترم پیش درس مغناطیس داشتم و بدبختانه این درس رو مجبور شدم با سختگیر ترین استادی که ارایه میداد بردارم و یه جورایی از رشته م زده شدم و خاستم تغییر گرایش بدم و کنترل برم ولی باز هم شک دارم آخه در مورد درسهای کنترل هم اطلاعات خاصی ندارم ( هنوز کنترل خطی نگرفتم ) .... رفتم با یکی از استادهام صحبت کردم میگه تا ترم دیگه صبر کنم و میدان رو هم بردارم نظرم عوض میشه میگه مغناطیس چون درس پایه ست اینجوریه ، ولی خودم مطمین نیستم .....

حالا به نظرتون چیکار کنم ؟؟؟؟ واسه یه دختر گرایش کنترل بازار کارش بهتره یا مخابرات؟؟؟
سلام.
خب باید با دید باز انتخاب میکردی رشته رو. اگر مغناطیس نمره ی کمی گرفتین مشکلی نیست. :d
شما خودتون میگید استاد سخت گیر بوده.
فکر کنم شما دچار بهت شده اید که ایا من چیزی از رشتم میدونم یانه ؟! چیزی بلد هستم یا..؟!
این سوالیه که واسه همه پیش میاد .و شما تازه ترم 4 هستین و مطالب شیرین مخابرات تازه از حالا به بعد شروع میشه هر چند من خودم با مخابرات اشنایی ندارم. ولی فرقی بین کنترل و مخابرات نیست .
یا اگر شما دنبال تفاوت میگردی باید ببینی هدفت چیه و چه هدفی داری تا تفاوت دو رشته رو مقایسه کنی.
به نظر من ادامه بده با کمی حوصله و صبر. من زمانی که این رشته رو انتخاب کردم هیچ شناختی نداشتم و داشتم دلسرد میشدم چون برق سخته بیشتر از اونی که فکرشو کنیم سخته.
و حوصله میخواد. ولی ترم دو کمک استادمون بودم تو درس دادن.
نمیدونم ...شما بهتر میدونی ...ولی از نظر من تفاوتی نیست جز اینکه شرایط خاصی مد نظرتون باشه . مثلا در اینده موقعیت کاری در گرایش کنرتل یا غیره منتظر شماست.و یه همچین مواردی.
بازم میگم با حوصله بیشتر درساتون رو مرور کنید و هدفتون پاس کردن و معدل و این چیزا نباشه که پس فردا مطالب تخصصی از ذهنتون بره. باید درک کنید. مفهومی مطالب رو بفهمید اینطور دلگرمتر میشید نسبت به ادامه رشته.
موفق باشید.

hasti.v

عضو جدید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوست عزیز کاربرد برق در صنعت نفت بسیار گستردست. از قسمت کنترلی تا قدرتی . و شما چنین پروژه ای رو پیدا نمیکنید که دقیقا توضیح داده باشه در این قسمت یا ان قسمت یک ازمایشگاه شیمی کاربرد برق این چنینه.
ولی پیشنهاد من اینه که مطالبی در مورد dcs پیدا کنید. شنیدم کاربردشون بخصوص در چند سال اخیر در صنعت نفت و شیمی بسار زیاد شده.
بعد از اینکه مطالب رو تهیه کردید میتونید به پتروشیمی یا حتی یک ازمایشگاه شیمی کوچک ارتباط دهید.

mohandes34

اخراجی موقت
دوستان اگه ممکنه من را راهنمایی کنید
دارم کارشناسی برق می خوانم در تعیین گرایش بین قدرت و کنترل ماندم . مهم برام شغل مناسب اینده است و اینکه باید علاقه داشته باشم و خودم هم عملی یاد بگیرم هم می دانم اما ان جایی که پای استخدام و فرم می اد یه چیزی را می خوان که حالا تو هرچی بگی می دانی انها رااما گرایشت را نمی خوان . کدام گرایش را برم . مخصوصا اینکه تا ما لیسانس بگیریم 4 سال دیگس

r1390

عضو جدید
باسلام.
??????????????????????????????????????????????
آیا فرکانس بر تلفات فوکو تاثیر دارد؟ بله
پس چرا رابطه میگوید نه؟ f = Ke f^2 Bm^2
و منتج از قانون فاراده داریم: Bm = E / (4.44 f A N
??????????????????????????????????????????????

e.ta20

عضو جدید
سلام.من چند تا سوال درباره سيگنال سيستم دارم.ميتونيد كمكم كنيد؟

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان.
من حواسم نبود به قوانین که سوالمو تو تالار اصلی مطرح کردم که از مدیران عذرخواهی میکنم.
درخواست استاندارد IEC 61508 مربوط به سال ۲۰۱۰ را داشتم.ورژن اول این استاندارد مربوط میشه به سال ۱۹۹۸ که ورژن دومش مربوط به سال ۲۰۱۰ هست.
اگه لطف کنین این استاندارد رو دارین لینکشو بذارین یا اینکه سایتی رو معرفی کنین تا اونو دانلود کنم.با تشکر.
اسم کامل استاندارد:Functional Safety of Electrical/Electronic/Programmable Electronic Safety-related Systems

Youck

عضو جدید
سلام دوستان من امتحان میانترم دارم و به جواب تمرینای فصل 6 و 7 (ماتریس شبکه و پخش بار) کتاب بررسی 1 احد کاظمی (مولف ) نیاز مبرم دارم خواهشا هرکسی میتونه کمک کنه دریغ نکنه