راهنمایی در مورد رشته شهر سازی

♥ Elena ♥

عضو جدید
سلام دوستان عزیز ، خسته نباشید

من میخوام برای دانشگاه انتخاب رشته کنم ، اولیت اولم معماریه اما اگه خدایی نکرده نتونستم قبول بشم میخوام تو اولیت های بعدی شهرسازی رو قرار بدم.

تصوری که من از شهر سازی داشتم این بود که شهرسازی همون مهندسی معماریه اما در سطح شهر ، طراحی - هنر - هندسه- تخیلات و... رو داشته باشه
اما یکمی تحقیق کردم بیشتر هدفش جلب آسایش و برنامه ریزی شهری و مدریت شهر به بهترین شکل ممکنه ، اموری که صرفا در شهرداری انجام میشه و مربوط به شهره - حتی واژه مهندسی شهرسازی مناسب نیست و بیشتر به اسم برنامه ریزی شهری میشناسنش

.
.
اما باز میخوام از زبون خودتون بشنوم و بدونم اگه من بخوام وارد این رشته بشم میتونم اون علایق و ذوق هنری که تو معماری رو دارم رو تو. همین رشته بدست بیارم و آینده همین اصول کارم باشه؟

و یه سوال دیگه ، در مقطع کارشناسی ارشد میشه از شهرسازی به معماری رفت؟

در ضمن بگم بازار کار مهم نیست من میخوام علاقه داشته باشم و بقیه عمرم رو از بودن با چیزایی که دوست دارم لذت ببرم.

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
سلام دوستان عزیز ، خسته نباشید

من میخوام برای دانشگاه انتخاب رشته کنم ، اولیت اولم معماریه اما اگه خدایی نکرده نتونستم قبول بشم میخوام تو اولیت های بعدی شهرسازی رو قرار بدم.

تصوری که من از شهر سازی داشتم این بود که شهرسازی همون مهندسی معماریه اما در سطح شهر ، طراحی - هنر - هندسه- تخیلات و... رو داشته باشه
اما یکمی تحقیق کردم بیشتر هدفش جلب آسایش و برنامه ریزی شهری و مدریت شهر به بهترین شکل ممکنه ، اموری که صرفا در شهرداری انجام میشه و مربوط به شهره - حتی واژه مهندسی شهرسازی مناسب نیست و بیشتر به اسم برنامه ریزی شهری میشناسنش

.
.
اما باز میخوام از زبون خودتون بشنوم و بدونم اگه من بخوام وارد این رشته بشم میتونم اون علایق و ذوق هنری که تو معماری رو دارم رو تو. همین رشته بدست بیارم و آینده همین اصول کارم باشه؟

و یه سوال دیگه ، در مقطع کارشناسی ارشد میشه از شهرسازی به معماری رفت؟

در ضمن بگم بازار کار مهم نیست من میخوام علاقه داشته باشم و بقیه عمرم رو از بودن با چیزایی که دوست دارم لذت ببرم.

شهرسازی تو ارشد به دوگرایش برنامه ریزی و طراحی شهری ( و منطقه ای ) تقسیم میشه که اونچه که شما گفتین بیشتر به برنامه ریزی نزدیکه البته اونم خیلی فراتر از چیزیه که شما گفتین. اما اگر بخواین رشته ای بخونین که به معماری نزدیکه میتونین گرایش طراحی شهری رو انتخاب کنین.

♥ Elena ♥

عضو جدید
پس منظورتون اینه که اگه خودمم بخوام میتونم تو زمینه طراحیش فعالیت داشته باشم درسته؟ یه جورایی منظورتون اینه که این رشته فعالیت کاریش مثل عمران و معماری گسترده است درسته؟

بعد میشه بگید طراحان شهرسازی دقیقا چی طراحی میکنن؟

میدان ها ، مجستمه ها و زیبایی های شهری با معمارانه یا شهرساز ها؟

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سلام
به نظر من رشته شهرسازي با رشته معماري خيلي فرق ميكنه. عمران هم خيلي با معماري فرق ميكنه و هر كدوم يك رشته جداست.

معماري رشته اي هست كه چون خيلي گسترده است شما از بقيه رشته ها توش ميخوني. در نتيجه ديدت نسبت به بقيه رشته ها باز ميشه و ميتوني مثلا حتي تو كار رشته هاي مرتبط دخالت هم بكنيد.

شهرسازي به معماري نزديك هست ولي مباحثش واقعا جدا از معماريه. شما تو ارشد ميتوني بري هر رشته اي بخوني ولي شما با ليسانس شهرسازي نميتوني به راحتي ارشد معماري بخوني. و اگه اين كار را انجام بدي بايد پيش نياز طراحي معماري 4 و5 و يه تعداد واحد ديگه بگذرونيد.
ولي شما اگه معماري خونده باشي ميتوني بياي ارشد طراحي شهري بخوني. كه هم به معماري نزديكه و هم شهرسازي داره.

چيزي كه به من تو اين چند سال ثابت شده اينه كه همه در آخر به سمت رشته اي كه ليسانس خوندن ميرن. فارغ از اينكه تو ارشد چي خونده باشن. چون پايه كار اونيه كه تو دوران ليسانس ياد ميگيريد.

البته شهرسازي هم مثل معماري رشته خيلي جذابيه. اكثر كساني كه شهرسازي خوندن حتي اگه اول هم علاقه اي نداشتن بعد از مدتي عاشق رشتشون شدن. چون رشته گسترده اي هست. ولي گستردگيش با معماري فرق ميكنه. شهرسازي بيشتر به سمت جامعه شناسي، اقتصاد، جغرافيا، برنامه ريزي هاي كلان كشوري و ... ميره.
گستردگي معماري به سمت عمران، شهرسازي، تاسيسات مكانيكي، الكترونيكي و .. ميره

بعد میشه بگید طراحان شهرسازی دقیقا چی طراحی میکنن؟

میدان ها ، مجسمه ها و زیبایی های شهری با معمارانه یا شهرساز ها؟

طراحان شهري يه جوري گير كردن بين معماري و شهرسازي (خودم رو ميگم، جسارت به بقيه دوستان نباشه :D). هم كارايي كه تو شهرسازي به معماران مربوط ميشه را انجام ميدن هم كاراي سطح كلان معماري

ميدان ها و مجسمه ها و .. را هر دو گروه طراحي ميكنند. معمولا كارهاي شهر را تيمي از متخصصين انجام ميدن نه شخص با رشته خاص

اميدوارم موفق باشيد و اون رشته اي كه خير و صلاحتون هست را قبول شيد :smile:

سلام دوست عزیز . تیپ شخصیتی کسانی که عمران می خونند واقع گراست و کسانی که معماری می خونند تیپ شخصیتی شون هنری ست ... معماری کاملاً با هنر عجین شده در رابطه با رشته شهرسازی می تونم بگم یه رشته میان رشته ایست یعنی شما واحدهایی در رابطه با اقتصاد ، روانشناسی ، مدیریت ، هنر ، جغرافیا ، جامعه شناسی ، مهندسی معماری و عمران و... می گذرانید. شهرساز معمار شهره . دید شما در شهرسازی بسیار وسیع تر از معماری خواهد بود چون در معماری ساخت یک بنا حائز اهمییت است در شهرسازی شما باید اصول چیدمانی از این بناها را بدانی در کنارش باید نیاز های جسمی و روحی شهروندان را در نظر بگیری به نظر من شهرسازی رشته بسیار شیرینی ست دوست گلم چرا فکر می کنی بازار کار مهم نیست شاید در این برهه از زمان اینگونه فکر می کنی آیا بعد از فارغ التحصیلیت هم اینگونه فکر می کنی ؟

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز

شاید بتونم بگم تقریباً 80% کسانی که الان تو رشته شهرسازی هستن، شهرسازی رو برای این انتخاب کردن چون شبیه معماری بوده ولی الان دارن خدا رو شکر میکنن که اومدن شهرسازی!!

بالا