رابطه قرآن ، آنتروپی و قوانین ترمو دینامیک

safa_re5000

عضو جدید
کاربر ممتاز
والعصر، ان الانسان لفی خسر
قسم به زمان، انسان فی الواقع در خسران است.
(قرآن کريم)

تو این آیه احتمالا خسران به معنی همون آنتروپی میتونه باشه.. مقاله کم حجم زیر رو دانلود کنید تا منظورم رو بهتر درک کنین:

Download From Here

دوستان حالا سوال من اینه:
اگه بی نظمی یا آنتروپی در جهان درحال افزایشه، پس قانون اول اینجا چیکارست؟ پس چرا ما دنیا رو در حالت تعادل می بینیم؟ مجموعه آبهای کره زمین ثابته، انرژی نه بوجود میاد و نه از دست میره، آونگ در اثر نیروی اصطکاک می ایسته و ...!!

قوانين ترموديناميك

تحليلي از جنبه هاي فلسفي قوانين ترموديناميك / بخش اول .. شامل:

پايه ها ي مطالعه مكانيك شاره ها
شش اصل بنيادي در مكانيك مقدماتي

تكامل منطقي قوانين ترموديناميك
تحليل منطقي از قانون اول ترموديناميك
نتايج فلسفي قانون اول ترموديناميك
آيا مي توان امتناع رفتار آزاد را از قانون اول استنتاج كرد؟

تحليلي از جنبه هاي فلسفي قوانين ترموديناميك/ بخش دوم .. شامل:

نامساوی کلازیوس و قانون وم ترمودینامیک
نتایج فلسفی قانون دوم ترمودینامیک
افزایش بی نظمی و مرگ حرارتی (Heat Death)
چند مغالطه در استنتاج امتناع جاودانه جهان

آخرین ویرایش:

nima_tavana

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من مقاله رو دانلود نکردم اما اگه اون چزی که من فکر میکنم منظورتون باشه جوابش اینه که خوب شما هم یه دست داری که 5انگشت داره و کاملا طبق نیاز انسان ساخته شده و اگه یه کمبود داشت انسان با مسکلات خیلی زیادی روبرو میشد حالا اگه این دست قطع بشه یا بریده بسه میشه همون خسران و کمبود و عدم هماهنگی
حلا این توضیحاتو مطابقت بده با کره زمین

safa_re5000

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه منظورمو درست متوجه نشدین..!

فرض کنیم همون انگشتی که قطع شده میتونه جذب خاک شه و یا توسط یه حیوان گوشت خوار خورده بشه..!
پس انرژی موجود تو اون انگشت از بین نرفته درحالیکه از یه شکل به شکل دیگه ای تبدیل شده..!
اونوقت طبق آنتروپی بی نظمی باید در حال افزایش باشه...یعنی انگشتا فقط بریده میشن و تبدیل به چیز دیگه ای نمیشن..!

حسين 1966

عضو جدید
يادمه اون موقعي که تفسير موضوعي قرآن داشتيم در مورد اين آيه استادمون آقاي ظريفيان بحث کردند که منظور از خسران ضرر از "سرمايه" است نه سود يعني اگه شما مثلاً يک مليون داشتي و بعد يه کسب و کاري نه تنها سود بدست نياري بلکه بخشي از اون يک مليونت هم هدر بره تعبير "خسر "در عربي براي آن به کار مي رود و نقطه مقابل آن وقتي است که حداکثر سود رو از يک سرمايه ببريد تعبير عربي "فزت" براي آن به کار مي رود چنانچه حضرت علي فرمود :فزت برب کعبه

از آنجا که اين عبارت در مورد "عمر انسان" به کار رفته ،که سرمايه اصلي اش در زندگي است و با هدر رفتش هرگز برنمي گردد و هر روز و هر دقيقه اي که سپري مي شود "بازگشت پذير نيست " کاملاً با مفهوم آنتروپي سازگار است

موفق باشيد

senatormehran

عضو جدید
والعصر، ان الانسان لفی خسر
قسم به زمان، انسان فی الواقع در خسران است.
(قرآن کريم)

تو این آیه احتمالا خسران به معنی همون آنتروپی میتونه باشه.. مقاله کم حجم زیر رو دانلود کنید تا منظورم رو بهتر درک کنین:

Download From Here

دوستان حالا سوال من اینه:
اگه بی نظمی یا آنتروپی در جهان درحال افزایشه، پس قانون اول اینجا چیکارست؟ پس چرا ما دنیا رو در حالت تعادل می بینیم؟ مجموعه آبهای کره زمین ثابته، انرژی نه بوجود میاد و نه از دست میره، آونگ در اثر نیروی اصطکاک می ایسته و ...!!

قوانين ترموديناميك

تحليلي از جنبه هاي فلسفي قوانين ترموديناميك / بخش اول .. شامل:

پايه ها ي مطالعه مكانيك شاره ها
شش اصل بنيادي در مكانيك مقدماتي

تكامل منطقي قوانين ترموديناميك
تحليل منطقي از قانون اول ترموديناميك
نتايج فلسفي قانون اول ترموديناميك
آيا مي توان امتناع رفتار آزاد را از قانون اول استنتاج كرد؟

تحليلي از جنبه هاي فلسفي قوانين ترموديناميك/ بخش دوم .. شامل:

نامساوی کلازیوس و قانون وم ترمودینامیک
نتایج فلسفی قانون دوم ترمودینامیک
افزایش بی نظمی و مرگ حرارتی (Heat Death)
چند مغالطه در استنتاج امتناع جاودانه جهان

شاید منظور از خسران سرمایه ایست که ما از دست میدیم یکی از این مهمترین سرمایه ها زمانه که هر روز از عمر هستی(کائنات) میگذره، زمان تلف شده بیشتر میشه حالا ما این زمان رو میتونیم انرژی در نظر بگیریم این انرژی میتونه به کار تبدیل بشه یا میتونه به حرارت(تلفات تبدیل بشه) حالا اگه بتونیم تمام انرژی رو به کار مفید تبدیل کنیم (انرژی در مسیر درست استفاده بشه) در جهان بی نظمی بوجود نمیاد. هر چقدر این انرژی ( سرمایه ، زمان) به تلفات تبدیل بشه باعث بی نظمی یا خسران میشه و از اون جهت که ما هرگز در دنیا نمیتونیم بصورت ایده آل از انرژی(سرمایه ، زمان) استفاده کنیم و همواره تلفات داریم پس ما همواره در خسران هستیم. و انتروپی در دنیا افزایش پیدا میکنه .همونطور که در آیه ای از قرآن آمده که در روز قیامت نیکوکاران هم نارحتند بدلیل اینکه نتوانستند بیشتر در دنیا ثواب کنند.

safa_re5000

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییهای دوستان..

روشن روشن شدم...