دلخوش از آنیم که حج میرویم غافل از آنیم که کج میرویم!!!

Anarchist

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام حاجی

شنیدم حاج خانم برای چندمین بار دلش هوس طواف کعبه کرد

شما هم از خدا خواسته لبیک گفتی...

. مکه خوش گذشت ؟ ...

خدایت خوب بود، دینت کامل شد، سنگ هایت را به شیطان زدی؟!

حاجی سوغاتی هایت بوی ندامت می دهند؟!

حاجی، لباست از جنس اعلاست؟ ... حاجی عجب دمپایی سفیدی؟!

سفر چطور بود حاجی..؟؟ خوش گذشت....؟؟

شنیدم حاج خانم بسیار ولخرجی کرده و چند النگو و سینه ریز گران خریده....

حاجی جان خبر داری آقا رضا،،همین همسایه چند خانه بالاتر،،

کلیه اش را فروخته تا برای دخترش جهاز بخرد...؟؟؟

دخترش3 سال است مراسمش هرماه عقب افتاده....

طفلکی ها هفته قبل بعد از 3 سال مراسم ساده ای گرفتند و ازدواج کردند.

آنها را بی خیال حاجی جان...اصل حالت چطور است...؟؟

شنیدم دیشب شام مفصلی به مهمانها داده ای.....

چند کودک گرسنه دم در هی اذیت میکردند و

غدا میخواستند...آنها را دیدی حاجی...؟؟

حاجی، با این همه ریا، باز هم مکه خوش گذشت ت ت ت ؟!

سرت را درد نیاورم حاجی جان....

زیارت قبول..

دلخوش از آنیم که حج میرویم غافل از آنیم که کج میرویم

آخرین ویرایش:

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اینکه موافقم ولی با این حرفها نمیشه قشر متحجر رو تغییر داد من که خیلی وقته خسته شدم دیگه فقط به زندگی خودم و نون دراوردن فکر میکنم

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی عالی بود.

به یزدان که گر ما خرد داشتیم
کجا این سرانجام بد داشتیم

*Essi*

اخراجی موقت
هر در که زنم،صاحب آن خانه تویی تو
هر جا که روم،پرتو کاشانه تویی تو

در میکده و دیر که جانانه تویی تو
مقصود من از کعبه و بتخانه تویی تو

مقصود تویی، کعبه و بتخانه بهانه
.
.
.
همیشه برام سئوال هست که چرا شیخ بهایی کعبه رو کنار بت خانه آورده.

یعنی چه شباهتی میان کعبه و بت خانه هست؟

شاید منظورش همین حرف فردریش نیچه بود:

بت ها شکستنی بودند و باورها ماندگار، چه ساده دل بود ابراهیم....

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
دل خوش از آنیم که حج میرویم
غافل از آنیم که کج میرویم

کعبه به دیدار خدا میرویم
او که همینجاست کجا میرویم

حج بخدا جز به دل پاک نیست
شستن غم از دل غمناک نیست

دین که به تسبیح و سر وریش نیست
هرکه علی گفت که درویش نیست

صبح همه صبح در پی مکر و فریب
شب همه شب گریه و امن یجیب

....
خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل....

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حاجي برا چندمين بار عمره ميري جيب عرب رو پر كني ها؟ شنيدم بار ششمته .عرب عربستان به حماقت تو احست و مرحبا گفت
حاجی جوون از همسایه روبروییت یاد بگیر هر شب می زه دوبی کلی پول می ریزه پای اونا. آخر هفتم می ره سفز آنتالیا. تابستونم تایلند هر شب بقل یکی می خوابه. راستی می دونی پسرش با ماشین آخرین مدلش دختر آقا رضا رو کشت. قرار بود آخر ماه بره خونش. می دونی چی شد؟ باباش دیشو داد. پسر کاکل به سرش با پارتی اومد بیرون. دخترشم با یه پسره گرفته بودن. می گن معتاده. زنش هر روز ته مونده غذاشو می ده زن آقا رضا. آخه اون میاد کلفتی خونشون.
یادت میاد وقتی پسر آقا کوچیک بود چه جوری با توپی که باباش بهش داده بود جلو بقیه پز می داد؟ یادته بچه ها چقدر می خواستن باهاش بازی کنند اما نشد. یادته پسر آقا کریم پارسال چون پول نداشت تو استخر آب باغ همین آقا غرق شد. یادته نوکر آقا می اومد شیر می خرید تا دخترش تو وان شیر حموم کنه تا پوستش خراب نشه. اونوقت آقا حاضر نشد پول بده به نوکرش تا زنشو که حامله بود ببره بیمارستان. زنشم تو حیاط بیمارستان رو پاهاش جون داد.
ای
خدا
*
*
*

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حاجی جوون از همسایه روبروییت یاد بگیر هر شب می زه دوبی کلی پول می ریزه پای اونا. آخر هفتم می ره سفز آنتالیا. تابستونم تایلند هر شب بقل یکی می خوابه. راستی می دونی پسرش با ماشین آخرین مدلش دختر آقا رضا رو کشت. قرار بود آخر ماه بره خونش. می دونی چی شد؟ باباش دیشو داد. پسر کاکل به سرش با پارتی اومد بیرون. دخترشم با یه پسره گرفته بودن. می گن معتاده. زنش هر روز ته مونده غذاشو می ده زن آقا رضا. آخه اون میاد کلفتی خونشون.
یادت میاد وقتی پسر آقا کوچیک بود چه جوری با توپی که باباش بهش داده بود جلو بقیه پز می داد؟ یادته بچه ها چقدر می خواستن باهاش بازی کنند اما نشد. یادته پسر آقا کریم پارسال چون پول نداشت تو استخر آب باغ همین آقا غرق شد. یادته نوکر آقا می اومد شیر می خرید تا دخترش تو وان شیر حموم کنه تا پوستش خراب نشه. اونوقت آقا حاضر نشد پول بده به نوکرش تا زنشو که حامله بود ببره بیمارستان. زنشم تو حیاط بیمارستان رو پاهاش جون داد.
ای
خدا
*
*
*
حد وسط نداري ماشالا .يا اينوري هستي يا اونوري .
اعتدال از جماعت شما به دوره.
من نميدوم فرت و فرت عمره رفتن يه عده رو شما تمجيد ميكني يا بهش معترضي؟ و اين موضوع چه ربطي به مسافرتهاي تفريحي يه عده ديگه به دبي داره ؟ قاطي ميكني همه چيرو به هم اونم بدون منطق خاصي .
اوني كه ميره خوش گذروني برا هدر دادن پولش ميره .اوني كه تو تايلند هر روز يكي رو بغل ميكنه دنبال ثواب نيست .حسابش از اوني كه ميره عمره جداست .تورو خدا اينو بفهم .در مقابل موضوع تاپيك اين موضوع رو مطرح نكن اصلاد اين دوتا قابل قياس نيستن. كسي هم خوش گذروني هاي اينطوري رو تاييد نميكنه

ولي كسي كه ميره عمره فكر كنم برا ثوابش ميره نه؟ چه ثوابي بالاتر از اين كه به بيچارگان اطراف خودش كمك كنه؟ تا اين كه وهابيهاي نامرد و فربه تر وجيبشونو پرتر كنه تا همون پولا گلوله بشه بره تو قلب مسلمونا.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حد وسط نداري ماشالا .يا اينوري هستي يا اونوري .
اعتدال از جماعت شما به دوره.
من نميدوم فرت و فرت عمره رفتن يه عده رو شما تمجيد ميكني يا بهش معترضي؟ و اين موضوع چه ربطي به مسافرتهاي تفريحي يه عده ديگه به دبي داره ؟ قاطي ميكني همه چيرو به هم اونم بدون منطق خاصي .
اوني كه ميره خوش گذروني برا هدر دادن پولش ميره .اوني كه تو تايلند هر روز يكي رو بغل ميكنه دنبال ثواب نيست .حسابش از اوني كه ميره عمره جداست .تورو خدا اينو بفهم .در مقابل موضوع تاپيك اين موضوع رو مطرح نكن اصلاد اين دوتا قابل قياس نيستن. كسي هم خوش گذروني هاي اينطوري رو تاييد نميكنه

ولي كسي كه ميره عمره فكر كنم برا ثوابش ميره نه؟ چه ثوابي بالاتر از اين كه به بيچارگان اطراف خودش كمك كنه؟ تا اين كه وهابيهاي نامرد و فربه تر وجيبشونو پرتر كنه تا همون پولا گلوله بشه بره تو قلب مسلمونا.

عزیز گل خواستم اینو بگم که فقط کسانی که می رند حج وظیفه کمک به ایتام و تهیه جهیزیه رو ندارند. مشکل جامعه ما رفتن به مکه نیست مشکل ما نابرابری اجتماعیه دارم می گم شد یه بار بپرسی چرا اون داره کلی پول تو دبی خرج می کنه؟ چجوریه که اگه کسی بره تفریح ایراد نداره کسی که بره حج ایراد داره؟ حرف شما در جای خود متین (در مورد کسانی که حج رفتن شدن مثل دبی رفتن و یه جور تفریح)‌اما چرا در مورد ولخرجی های یه عده اینجوری موضع نمی گیرین؟ چرا در مورد اینکه چرا فلان رستوران ارزون ترین غذاش صفراش 7-8 رقیمه چیزی نمی گین؟ منم مخالفم با کسانی که حج رفتن شده سنگری برای اینکه با یه حاجی گفتن هر غ ل ط ی که خواستن بکنن اما بدونین که با حج نرفتن خالی مشکل ملت حل نمی شه. کم تو دبی به ما بی احترامی می کنند؟ کم تو کشورای دیگه مارو خفیف می کنن؟ حرفم اینه که چرا در این مورد چیزی نمی گین؟ این صحبتا نه دلسوزی برای مردم که مبارزه با دینه وگرنه به اسم زلزه دینو زیر سوال نمی بردین. حرف من اینه.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تازه ادعای هیییچ چیزیم نداره..نه دین..نه خدا...نه ایمان..نه پاکی..نه صفای دل..نه معصومیت...نه کمک...نه همدلی...پشت ریششم قایم نمیشه
یعنی آدم پولدار هییییییییچ وظیفه ای در قبال آدمای دورو برش نداره و فقط حاجی ها این وظیفه رو دارند؟

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی آدم پولدار هییییییییچ وظیفه ای در قبال آدمای دورو برش نداره و فقط حاجی ها این وظیفه رو دارند؟

چرا همه وظیفه دارن و فقط اونایی که پولدارن میتونن به طور درست به وظیفشون عمل کنن...
من فقط مقایسه کردم بین ذاتشون و اینکه اونایی که فقط پول دارن ادعای شرف و معرفت و روحانیت ندارن...

مهران 12

اخراجی موقت
حالا باید چیکار کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جلو حاجی رو گرفت یا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا برای مثلا روشنفکران این کشور متاسفم که ادعای ازادی دارند اما برای عقاید خودشان
تا طرف میره مکه و فوقش 1-2 هزار دلار پول خرج میکنه اسمش میشه پر کردن جیب اعراب (در حالیکه این پولها در برابر درامد افسانه ای عربستان از صادرات 9 میلیون بشکه نفت در روز چندرغازی نیست) و هر کی این کارو میکنه خیلی ادم بدیه که به فکر گرسنه ها و یتیمان و بی جهیزیه ها و ... کشورش نیست در حالیکه اونی که 10 بار میره تایلند و مالزی و انتالیا و پاریس و رم و لندن و ... و 10-20 هزار دلار خرج میکنه میشه ادمی روشنفکر و درست حسابی و ... که اصلا مسئولیتی در برابر گرسنگان و یتیمان و ... کشورش ندارد و باید همه از هم صحبتی باهاش که تونسته سواحل ازادی رو تجربه کنه به خودشون افتخار کنند
حال با توجه به اینکه عقاید من در این فاروم روشن است به چند نکته اشاره میکنم
1- باید به تصمیم و انتخاب و ازادی همه احترام گذاشت چه اونی که میره مکه و کربلا و ... چه اونی که میره تایلند و مالزی
2- تمامی کسانی که میرن مکه صرفا به دلیل عقیدتی و دینی نیست بلکه مسائل مادی و تقریبا مفت بودن این سفر هست که بسیاری رو در سالهای اخیر تحریک به سفرهای متعدد به مکه کرده
3- تمامی کسانی که در کشور هستند چه اونی که میره مکه یا تایلند و یا کسی که از سر کوچشون اونورتر نمیره در برابر هم وطنانش مسئول هستند
4- به صرف سفری نمی توان کسی رو به بی مسئولیتی در برابر سایرین متهم کرد همانطور که داشتن ماشین صد میلیونی و خانه انچنانی و ... (پولدار بودن کسی) دلیل بی پولی و فقر و فلاکت کسی نیست
5- سفر امری پسندیده است و دیدن تمامی مناطق جهان به کسانی که در توانشان باشد توصیه میشود که عربستان نیز یکی از کشورهای جهان است
6- برخلاف تبلیغات سویی که در کشور ما بر علیه اعراب و عربستان شده که بیابان و درب و داغون بوده و با شتر سفر میکنند و اثری از ابادانی در ان نیست امروزه مکه و مدینه (حالا جده و طایف و ریاض بماند) شهرهای بسیار زیبا و مجهزی هستند که گردش و تفریح در انها بسیار موجب شادی روحیه افراد میشود
و اینکه در نهایت سعی کنید اینقد به گفتن جمله پولتو در جیب اعراب ریختی ادامه ندهید چون همانطور که گفته شد کسی مفت و مجانی پولشو در جیب اعراب نمیریزه بلکه هر خریدی در عربستان به معنای سود تقریبا دو برابری در برابر خرید در ایران میباشد

• Like
واکنش ها: etnn

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
آدم باید چقدر احمق باشه که عربها استثمارش کنن

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حج همش بهانه ست بهانی ای که نزد خدا روی

ایا نمیشود با کمک به یتم گرفتن جهاز برا عروس دم بخت حج بجا اورد فک کنم خدا منزلت این حج رو بالا تر قرار داده

نمیرم حج مگر اینکه همسایه هام در رفاه باشن فقیری را نبینم وگرنه حج من کمک به مردم است

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
حج همش بهانه ست بهانی ای که نزد خدا روی

ایا نمیشود با کمک به یتم گرفتن جهاز برا عروس دم بخت حج بجا اورد فک کنم خدا منزلت این حج رو بالا تر قرار داده

نمیرم حج مگر اینکه همسایه هام در رفاه باشن فقیری را نبینم وگرنه حج من کمک به مردم است
تایلند و انتالیا و حتی سواحل شمال هم نمیری اگه همسایه هات در فقر باشن؟؟؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تایلند و انتالیا و حتی سواحل شمال هم نمیری اگه همسایه هات در فقر باشن؟؟؟
تایلند و آنتالیا رفتن برای تفریح است و شخص تفریح کننده اصولا اگر همسایه اش هم نفله بشود دلیل ندارد که به او کمک کند فقط کسایی باید کمک کنند که می روند حج. ولو پیرزن مسنی باشد که با خون دل پول جمع کرده و رفته حج.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
تایلند و آنتالیا رفتن برای تفریح است و شخص تفریح کننده اصولا اگر همسایه اش هم نفله بشود دلیل ندارد که به او کمک کند فقط کسایی باید کمک کنند که می روند حج. ولو پیرزن مسنی باشد که با خون دل پول جمع کرده و رفته حج.

من همانطور که گفتم به نظرم الان زیر 50 درصد مسافرین عربستان به منظور واقعی حج از منظر دینی میرن و بقیه دلایل دیگری دارند که برخی رو شمردم پس دلیل نمیشه هر کسی رفته عربستان رو به عنوان کسی که حج رفته حساب کنیم و بگیم چرا به همسایه ات کمک نکردی

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من همانطور که گفتم به نظرم الان زیر 50 درصد مسافرین عربستان به منظور واقعی حج از منظر دینی میرن و بقیه دلایل دیگری دارند که برخی رو شمردم پس دلیل نمیشه هر کسی رفته عربستان رو به عنوان کسی که حج رفته حساب کنیم و بگیم چرا به همسایه ات کمک نکردی
جمله من هم در تایید حرف شما بود.

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
جمله من هم در تایید حرف شما بود.

بله
من گفتم که خیلیها میگن پول به جیب اعراب ریختن در حالیکه خرید از عربستان بسیار سوداور و به صرفه است
خیلیها میگن عربستان کشور شتر و سوسمار و ... هست در حالیکه الان دارای تمامی نمادهای پیشرفت هست
برخی فکر میکنند سفر عربستان بسیار گران بوده و ادمهای پولدار بهش میرن که باید به بقیه کمک کنند در حالیکه در سالهای اخیر این سفر بسیار ارزان و به نفع مردم سطح متوسط و پایین جامعه بوده که اکثر مسافرانش به علت ارزانی به این سفر میرن و با رضایت از خدماتش نسبت به هزینه دوباره و سه باره و چندباره میرن

behnam.95

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دل خوش از آنيم كه حج مي رويم غافل از آنيم كه كج مي رويم!
مكه به ديدار خدا مي رويم! او كه همين جاست كجا مي رويم؟!
حج به خدا جز به دل پاك نيست شستن غم از دل غمناك نيست
دين كه به تسبيح و سر و ريش نيست هر كه علي گفت كه درويش نيست
صبح همه صبح در پي مكر و فريب شب همه شب گريه و امن يجيب!

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلخوش از آنیم که حج میرویم غافل از آنیم که کج میرویم

در خطبه دویست و نهم نهج البلاغه از امام علی (ع) نقل شده است.

در آن خطبه چنین آمده است که : حضرت(ع) بر علاء بن زیاد(از یاران امام) ، وارد شدند.وقتی حضرت ، خانه بسیار مجلل و وسیع او را دیدند، فرمودند: با این خانه وسیع در دنیا چه میکنی، در حالی که در آخرت به آن نیاز مندتری .

آری ، اگر بخواهی ، میتوانی با همین خانه به آخرت برسی . در این خانه وسیع مهمانان را پذیرایی کنی و به خویشاوندان با نیکوکاری بپیوندی و حقوقی که بر گردن تو است به صاحبان حق برسانی، پس آن گاه تو با همین خانه وسیع به آخرت نیز میتوانی پرداخت.

علاء گفت: از برادرم عاصم بن زیاد به شما شکایت دارم. فرمودند او را چه شده است؟

گفت: عبایی پوشیده و از دنیا کناره گرفته است . امام فرمودند: او را بیاورید.

وقتی آمد به او فرمودند: “ای دشمنک جان خویش”، شیطان سرگردانت کرده است. آیا تو به زن و فرزندانت رحم نمیکنی؟ تو میپنداری که خداوند نعمت های پاکیزه اش را حلال کرده است ، اما دوست ندارد تو از آنها استفاده کنی ؟ تو در برابر خدا کوچکتر از آنی که این گونه با تو رفتار کند.

عاصم گفت : ای امیر مومنان ، پس چرا تو با این لباس خشن و آن غذای نا گوار به سر میبری؟ امام فرمودند : وای بر تو ، من همانند تو نیستم . خداوند بر پیشوایان حق، واجب کرده است که خود را با مردم ناتوان همسو کنند تا فقر و نداری ، تنگدست را به هیجان نیاورد و به طغیان نکشاند.

......................................................................................................................
متاسفانه يه چيزي بين ماها جا افتاده كه فكر مي كنيم هركي از زندگيش لذت مي بره گناهكاره و جاش در اعماق جهنمه!
از نعمتها لذت ببريد....سفر كنيد....لذت ببريد!
و اما در مقابل مشكل هم نوع خودمون همه ي ما به طريقي وظيفه داريم!