درخواست یک تالار مخصوص ترک زبان ها

وضعیت
موضوع بسته شده است.

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوئیس زبان رسمی کشورهای دیگه رو تدریس میکنه. همه کشورها همینطوری هستند. ایران هم همینه.
ندیدم جایی نوشته باشن تو سوئیس زبانها اقومشونم ندریس میشه. اونها زبانها زنده دنیارو تدریس میکنن.
شما دم از اتحاد مینید ولی میگد باید به ترکها جدا تدریس بشه.
چطور ترکها رو جدا میکنید و دم از اتحاد میزنید؟
قومیتها رو نمیشه جدا کرد عزیز من.
فردا لرها هم میگن برای مات هم جدا لری درس بدین
کردها هم همینو میگن
عربا هم همینو میگن
بلوچا هم همینو میگن
مگه میشه همه رو از هم جدا کرد؟
شما دارین میگین بیاییم برای عربها ترکی یاد بدیم منم میگم نه فقط به ما
الان هم میگی چرا فقط برای ترک ها ترکی یاد داده بشه!!

کم کم دارم جلوی شما کم میارم

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
مردم

جمعیت کشور سوئیس بالغ بر هفت و نیم میلیون نفر می‌باشد . ۶۴٪ از این جمعیت زبان آلمانی زبان اولشان محسوب میگردد که این زبان در قسمتهای شمالی و مرکزی زبان اول است . ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی میکنند . ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن میگویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش صحبت میکنند که در قسمت جنوب شرقی این کشور هستند.[۵] زبان آلمانی در سوئیس به عنوان زبان مادری مردم محسوب نمیشود بلکه زبانی که آنان صحبت میکنند زبان آلمانیش نامیده می‌شود که دستور زبان و نوشتار متفاوتی دارد و ممکن است خیلی از آلمان زبانان این زبان را متوجه نشوند ، اما مردم سوئیس مخصوصا در شهرهای بزرگ زبان آلمانی را به خوبی میتوانند صحبت کنند .
در حدود ۲۲٪ جمعیت سوییس را مهاجران تشکیل میدهند .[۶] اکثرا مهاجرین به خاطر شغل راهی این کشور میشوند .
دین اکثر مردم این کشور مسیحیت است . ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آنها پروتستان و ۲٪ آنها ارتودوکس هستند . دین ۴٪ مردم نیز اسلام است . بقیه نیز پیرو سایر دینها و یا بدون دین هستند .
سوییس را با شکلات ، پنیر ، سیستم بانکداری ، ساعت سازی و کوهستانهایش میشناسند .

خوب
منظورتون رو متوجه نشدم.
همه کشورها همینطری هستند.
ایرانم یه عده فارسی حرف میزنن، یه عده ترکی، یه عده لری، یه عده کردی و..........

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم نگفتم نباید اجرا بشه.
گفتم که
ایجاد تالار جدید یه سری قوانین و مقررات داره.

ما هم اینو میدونیم
بحث ما سر مخالفت های شماست

نمیدونم چه مشکلی با ما دارین
شاید شما هم فکر میکنین فارسی زبان برتر و زبان نژاد برتر است!!!
درست نمیگم؟

سرمد حیدری

مدیر تالار
پس مشکل شما با نزدن این تالار اینه که میترسین ایران از هم بپاشه!!!!!!!!!

نه
چون تاثیری در پاشیدن ایران نداره.
گفتم که
ایجاد تالار جدید قانون و مقررات خودشو داره. همنجوری نمیشه تالار زد.

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin::biggrin:
بترکی دنی
از آب گل آلود ماهی بگیر

آمریکا رو واسه جالبیش گذاشتم
اون یکی ها رو نگا میکردی :surprised:

ببین یک چیز بگم.اگر در مدارس اذربایجان و تمام اقوام حتی تدریس و زبان معلم به زبان محلی بود.
اولین چیزی بود که الان باید تو این فروم من و بقیه کاربر ها و همه با هم به زبان انگلیسی صحبت میکردیم .حداقل بیشتر منظور هم را میفهمیدیم.
چه درست یا غلط اکثریت مردم جامعه ایران زبان فارسی را بلد هستند.حداقل قشر شهر نشین ایران.
یعنی الان تو این سایت کرد هست .ترک هست.لر هست.بلوچ هست.x هست.
ولی همه زبان فارسی را بلدند.

سرمد حیدری

مدیر تالار
شما دارین میگین بیاییم برای عربها ترکی یاد بدیم منم میگم نه فقط به ما
الان هم میگی چرا فقط برای ترک ها ترکی یاد داده بشه!!

کم کم دارم جلوی شما کم میارم

منم میگم نمیشه مردم رو جدا کرد و جدا جدا بهشون درس داد. مخصوصا تو دانشگاه.
من نمیگم به عربا ترکی درس بدیم.
میگم اگه اینطوری باشه
باید به عربا واحد عربی بیشتر
برای کردا واحد کردی بیشتر
و.................. درس بدن.
که اینم خودتون میدون نمیشه این کارو کرد. هیچ جای دنیا هم این کار نمیکنن.

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگرترکی درس داده بشه باید زبان تمام اقوام ایرانی اموزش داده بشه!

حداقل میتونه برای مردم هر قوم به طور جدا زبان محلی که تدریس بشه.
این ها مشکلشون که بلد بودن زبان نیستند.ما شاالله خیلی هم خوب بلدند.
ولی این ها خواستار ادبیات زبان ترکی هستند.
یعنی ساختار زبانشون را بدونند.بدونند شاعرشون کی بوده.نویسنده اونها کی بوده.

همانطوری که درس ادبیات فارسی و زبان فارسی در مدارس ما تدریس میشه .در حالیکه همه ما بلدیم به این زبان صحبت کنیم.
ولی باز همه تدریس میشه.
چه اشکالی داره علاوه بر زبان رسمی کشور زبان مادری یک عده هم در مدارس تدریس بشه.
یعنی یک کرد درسی داشته باشه به نام ادبیات کردی و زبان کردی
یک ترک هم همینطور .یک لر هم همینطور .یک بلوچ هم همینطور

سرمد حیدری

مدیر تالار
ما هم اینو میدونیم
بحث ما سر مخالفت های شماست

نمیدونم چه مشکلی با ما دارین
شاید شما هم فکر میکنین فارسی زبان برتر و زبان نژاد برتر است!!!
درست نمیگم؟

دقیقا اشتباهتون همینجاست
فکر میکنید که من نژاد پرستم و یه زبان خاص رو برتر میدونم.
من با شما هیچ مشکلی ندارم. چون شما هم مثل من ایرانی هستید.
نه عزیز منم
من هیچ زبانی برتر از بقیه زبانها نمیدونم.

من مخالفت نکردم که
میگم برای ایجاد یک تالار باید قوانین و مقرراتش رعایت بشه و جزئیاتشم مشخص بشه.

Sarp

مدیر بازنشسته
اگرترکی درس داده بشه باید زبان تمام اقوام ایرانی اموزش داده بشه!
اینو قانون و قانون گذار تعیین میکنه که سقف جمعیت خواهان تدریس یه زبان باید چقدر باشه
مثلا تو هلند اگه یه زبان 10 هزار نفر (فکر کنم) متکلم داشته باشه ، دولت همه امکانات آموزشی رو در اختیارشون قرار میده تا به زبون خودشون درس بخونند
ببین یک چیز بگم.اگر در مدارس اذربایجان و تمام اقوام حتی تدریس و زبان معلم به زبان محلی بود.
اولین چیزی بود که الان باید تو این فروم من و بقیه کاربر ها و همه با هم به زبان انگلیسی صحبت میکردیم .حداقل بیشتر منظور هم را میفهمیدیم.
چه درست یا غلط اکثریت مردم جامعه ایران زبان فارسی را بلد هستند.حداقل قشر شهر نشین ایران.
یعنی الان تو این سایت کرد هست .ترک هست.لر هست.بلوچ هست.x هست.
ولی همه زبان فارسی را بلدند.
انگلیسی چرا ؟
مگه فارسی چشه ؟ :surprised:
مگه آموزش زبان مادری یعنی برچیده شدن فارسی ؟

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم میگم نمیشه مردم رو جدا کرد و جدا جدا بهشون درس داد. مخصوصا تو دانشگاه.
من نمیگم به عربا ترکی درس بدیم.
میگم اگه اینطوری باشه
باید به عربا واحد عربی بیشتر
برای کردا واحد کردی بیشتر
و.................. درس بدن.
که اینم خودتون میدون نمیشه این کارو کرد. هیچ جای دنیا هم این کار نمیکنن.

ببین عزیز من.
به نظرتون یک کرد نباید بدوند ساختار و گرامر زبانش چی هست؟؟
شاعر هاو نویسندگان زبانش کی هستند .؟؟؟
اشکالش چیه که تو مدارسشون تدریس بشه در کنار زبان رسمیشون.؟؟؟؟

سرمد حیدری

مدیر تالار

همانطوری که درس ادبیات فارسی و زبان فارسی در مدارس ما تدریس میشه .در حالیکه همه ما بلدیم به این زبان صحبت کنیم.
ولی باز همه تدریس میشه.

باهات موافقم
اینو دیگه باید افراد هر قوم انجام بدن.
مثلا لرها به دانش آموزاشون کردی هم تدریس کنن.
مثلا میتونن در هفته لااقل یه جلسه رو برای لری اختصاص بدن. بعید میدونم کسی مخالفت بکنه.
البته باید قوانین آموزش و پرورش هم رعایت کنند و درسهای اصلی رو در اولویت قرار بدند.
فارسی هم به این دلیل تدریس میکنند که فردا فرد میخواد توی اون جامعه زندگی کنه و بیشتر سروکارش با فارسی هست.
کتابها همه فارسی هستند. نامه نگاری ها فارسی هستند. ارتباطات همه فارسیه و برای همه قابل فهم هست.

Sarp

مدیر بازنشسته
باهات موافقم
مثلا میتونن در هفته لااقل یه جلسه رو برای لری اختصاص بدن. بعید میدونم کسی مخالفت بکنه.
البته باید قوانین آموزش و پرورش هم رعایت کنند و درسهای اصلی رو در اولویت قرار بدند.
فارسی هم به این دلیل تدریس میکنند که فردا فرد میخواد توی اون جامعه زندگی کنه و بیشتر سروکارش با فارسی هست.
کتابها همه فارسی هستند. نامه نگاری ها فارسی هستند. ارتباطات همه فارسیه و برای همه قابل فهم هست.
خدا مردنگانت رو بیامرزه ، خلط بحث همینه دیگه

پس ختم جلسه رو اعلام میکنم :D

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو قانون و قانون گذار تعیین میکنه که سقف جمعیت خواهان تدریس یه زبان باید چقدر باشه
مثلا تو هلند اگه یه زبان 10 هزار نفر (فکر کنم) متکلم داشته باشه ، دولت همه امکانات آموزشی رو در اختیارشون قرار میده تا به زبون خودشون درس بخونند

انگلیسی چرا ؟
مگه فارسی چشه ؟ :surprised:
مگه آموزش زبان مادری یعنی برچیده شدن فارسی ؟

میتونم ازت یک سوال بپرسم.الان دلیل اینکه شما فارسی بلدی صحبت کنی چیه.
فکر نکنم از صحبت با خانواده و از بچگی که یاد گرفته باشی.درسته؟؟؟چون تو خانواده وکلا مردم اذربایجان باهم ترکی صحبت میکنند.
پس چطور هست که اکثریت جوانان اذربایجانی فارسی بلدند .؟؟
ایا غیر از این هست که معلم تو کلاس به زبان فارسی اموزش میداد؟؟؟؟؟
ایا شما مخالفتی با این داری که استاد به زبان فارسی تدریس کنه تو مدارس؟؟؟؟

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
باهات موافقم

با اکثر پستت موافقم.ولی این وظیفه دولت و فرمانداری استان ها هست .نه خود مردم

Sarp

مدیر بازنشسته
میتونم ازت یک سوال بپرسم.الان دلیل اینکه شما فارسی بلدی صحبت کنی چیه.
فکر نکنم از صحبت با خانواده و از بچگی که یاد گرفته باشی.درسته؟؟؟چون تو خانواده وکلا مردم اذربایجان باهم ترکی صحبت میکنند.
پس چطور هست که اکثریت جوانان اذربایجانی فارسی بلدند .؟؟
ایا غیر از این هست که معلم تو کلاس به زبان فارسی اموزش میداد؟؟؟؟؟
ایا شما مخالفتی با این داری که استاد به زبان فارسی تدریس کنه تو مدارس؟؟؟؟
من با زبان فارسی مخالف نیستم

تو که دست به سرچت خوبه
بگردی پیدا میکنی و شاید هم دیده ای تا حالا !
آموزش به زبان مادری باعث یادگیری بهتر میشه !
قبول داری اینو ؟

سکولار

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با زبان فارسی مخالف نیستم

تو که دست به سرچت خوبه
بگردی پیدا میکنی و شاید هم دیده ای تا حالا !
آموزش به زبان مادری باعث یادگیری بهتر میشه !
قبول داری اینو ؟

اره .یادگیری را بهتر میکنه.
این که ربطی به سرچ کردن نداره.با یکم تفکر میشه به این نتیجه رسید.
مثلا شما یک بچه را فرض کن که تو عمرش فقط باهاش ترکی حرف زدن.تلویزیون هم فقط سمت ترکست را ببیننه.
اون بچه چطور درس های معلم کلاس اول را متوجه میشه.فکر کنم درکلاس های ابتدایی معلم به زبان ترکی درس میده .درسته>>>؟؟؟؟؟

ولی شما تو همین امریکا میبینی که در مدارس محله های اسپانیا زبان هم تدریس به زبان انگلیسی هست.

اصولا سود هایی داره داشتن زبان رسمی که نمیشه ازش گذشت.
یک نمونه اش که فکر کنم اگر همچنین چیزی نبود.تعداد پست های این سایت باید نصف میشد والان من و شما با هم صحبت نمیکردیم.
اخه بدبختی اینجاست که اگر تو مدرسه معلم با بچه فارسی حرف نزنه .اون دیگه فارسی یاد نمیگیره.

Sarp

مدیر بازنشسته
اره .یادگیری را بهتر میکنه.
این که ربطی به سرچ کردن نداره.با یکم تفکر میشه به این نتیجه رسید.
مثلا شما یک بچه را فرض کن که تو عمرش فقط باهاش ترکی حرف زدن.تلویزیون هم فقط سمت ترکست را ببیننه.
اون بچه چطور درس های معلم کلاس اول را متوجه میشه.فکر کنم درکلاس های ابتدایی معلم به زبان ترکی درس میده .درسته>>>؟؟؟؟؟

ولی شما تو همین امریکا میبینی که در مدارس محله های اسپانیا زبان هم تدریس به زبان انگلیسی هست.

اصولا سود هایی داره داشتن زبان رسمی که نمیشه ازش گذشت.
یک نمونه اش که فکر کنم اگر همچنین چیزی نبود.تعداد پست های این سایت باید نصف میشد والان من و شما با هم صحبت نمیکردیم.
اخه بدبختی اینجاست که اگر تو مدرسه معلم با بچه فارسی حرف نزنه .اون دیگه فارسی یاد نمیگیره.
نه
اینجا بچه ها قبلا یکی دو ماه زودتر از مهر میرفتن مدرسه که فارسی رو تا حدودی یاد بگیرن

الان دیگه پیش دبستانی هست که فارسی صحبت کردن اجباریه توش
حتی اگه با کتک هم که شده

و در ضمن الان شبکه های استانی هم بالای 80 درصدشون فارسیه
پس بچه تا به مدرسه برسه فارسی رو فول میشه

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بوشهر
شیراز
برازجان
رشت
کرمان
مشهد
بند عباس
اهواز
و ...........

تو اینا که صحبت نمیشه. شما اینا رو جز شهرهای ایران حساب نمیکنی؟
سلام
در اکثر استانهای ایران صحبت میشه

خوبه تو تاپیک خودم گفتم ....................
ستار خان ، سردار ملی
پست 4

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما میتونید همینجا کپی کنید.

من همشو نخواستم. فقط چنتا سوال پرسیدم.

هدف از ایجاد تالار
مطالبی که قراره اونجا قرار بگیره
خط مشی تالار
و فایده اون تالار

هدف از ایجاد رو که بهتونم گفتم ....................... مطالب مثل سایر تالارهای مربوط به زبان .............. قواعد ، لغات ، اشعار ترکی .............. معرفی شخصیتهای برجسته ترک زبان کشور چون شهریار و ...................

من با اصل اینکار اگر سبب تفرقه نشه موافقم و قطعا مدیریت این تالار شخصی باید باشه از میان خود ترک زبانها که احساساتی نباشه ................... منظورم احساساتی تصمیم نگیره ............... با هر کی حتی از دوستانش دید که دارن تفرقه افکنی میکنن برخورد کنه .............. من مدتی که بودم و با این دوستان هم کلام شدم هیچ کی رو بهتر از بابک که مورد قبول اکثریت به اتفاق خودشونم هست ندیدم ....................
متاسفانه بعضی از این دوستان پستاشون خیلی وحشتناکه ولی وقتی خصوصی باهاشون صحبت میکنی میبینی نه بابا اینا هم حرفشون حرف دل ماست .............. هر چند که بعضیها هم هستند که به نژاد برتر اعتقاد دارن
البته تو فارس زبانهای خودمونم متاسفانه شاهدش بودم ............................................................
به هر حال من یه سوال دیگه هم دارم ................ اونی که تو رشته زبان تدریس میکنه چه زبانهایی بهش آموخته میشه ................. از نظر من همه اونا اگه متقاضی داشته باشن باید تالاری براشون ایجاد بشه

فرق بین لهجه و زبان خیلی هست ..............

از دید یک زبان شناس :

زبان فارسى امروز همان­طورکه گفتید گویش­ها و لهجه‌های متفاوتی دارد. لطفاً در این­باره توضیح بیشتری بدهید و آن تعبیری را هم که خودتان فرمودید که بعضى می‌­پرسند کردى یا ترکی یا بلوچى زبان هستند یا گویش یا لهجه، بیشتر روشن کنید تا معلوم شود که اینها ازلحاظ ساختارى، زبانی یا واژگانی چه ارتباطی با زبان فارسى معیار دارند. آیا مستقل هستند یا از زبان فارسى معیار تبعیت می­کنند ؟

اشتباهی که غالب افراد انجام می‌دهند، این است که گویش­های موجود ایرانی را گویش­های زبان فارسى می­دانند. درصورتی­که گویش­های ایرانى، شاخه‌هایی از زبان فارسى نیستند. گویش­ها و زبان ‌فارسی از یک زبان واحد که همان زبان ایرانی نخستین است، منشعب شده است، بنابراین، اشتباه است بگوییم گویش­های زبان فارسى. یعنی اگر یک زبان ایرانی نخستین درنظر بگیریم، زبان فارسى کنار گویش­ها قرار می‌گیرد نه اینکه گویش­ها از زبان فارسى منشعب شوند، تصور کنید که چندین هزار سال پیش، وقتی آریائی­ها از روسیه به­طرف جنوب سرازیر شدند، بخشی به هند و بخشی به ایران آمدند. آنهایی که به ایران آمدند، در ابتدا زبان واحدی داشتند که همان زبان ایرانی نخستین است. این زبان بعدها به شاخه‌های متفاوتی تقسیم شد که یکی از این شاخه‌ها، زبان‌ فارسى نام گرفت. سایر گویش­های ایرانى، شاخه‌های دیگر این زبان واحد هستند. بنابراین نباید گویش­ها را شاخه‌ای از زبان فارسى دانست. تعریف زبان و گویش و لهجه را قبلا بیان کردىم. کردى یک گویش ایرانی است و ترکی یکی از زبان­هایی است که در ایران به­کار می‌رود، چون از زبان مادری متفاوت است. گویش­ها ازنظر آوایى، واژگانی و ساختاری استقلال دارند؛ ولی چون با زبان فارسى از زبان مادری واحدی منشعب شده­اند، مسلماً شباهت­هایی با هم دارند.

http://www.google.com/url?q=http://...jAJOB4&usg=AFQjCNGYXZ1qj_-gbjzrpxWROJgoY9TPKg

آخرین ویرایش:

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
در همین مطلب میخوانید

گویش­ها شاخه‌ای از زبان واحد هستند؛ برای مثال، فارسى، تاتى، کردى، بلوچى، مازندرانى، گیلکی و... گویش­های یک زبان ایرانی هستند که من آن را زبان ایران نخستین نامیدم.

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز

ولی باز همه تدریس میشه.
احسنت

بخدا ما فقط همینو میخواهیم
چه عجب یک نفر پیدا شد حرف ما رو فهمید

سکولار شما فضایی که نیستی؟؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
باهات موافقم

2 ساعته ما داریم خودمونو میکشیم قبول نمیکنی حالا که سکولار میگه میگی اره منم موافقم....
تو دیگه کی هستی

سرمد حیدری

مدیر تالار
2 ساعته ما داریم خودمونو میکشیم قبول نمیکنی حالا که سکولار میگه میگی اره منم موافقم....
تو دیگه کی هستی

چون سکولا اومدذ و لپ مطلب رو گفت.
من از اول تاپیک دارم داد میزنم که اقا هدفتون چیه میخواید چهه مطالبی رو تو تالار بذاریدشع شما گیر میدی به خاتمی و اصلاحات و ولایت و....... و میخوای ریشه زبون منو دربیاری.
من هر چی میگم شما هی خودتو میپیچونی. من اولش هم میخواستم همینو بشنوم که که شماها بجای اینکه همین دو خط رو بنویسید هی لینک تاپیک میدادید.

بازم میگم
ایجاد تالار یه سری مقررات داره و باید جزئیات موضوع مشخص بشه.
در ضمن
باید دید چند نفر هستند علاقمند به یادگیری هستند. اگر تعداشون زیاد باشه میشه تالار زد. ولی اگه کم بود نمیشه تاپیک زد.
شما الانم یه تاپیک دارید که میتونید توش حرف بزنید و میتونید یه تاپیک بزنید و توش اموزش بدید.

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون سکولا اومدذ و لپ مطلب رو گفت.
من از اول تاپیک دارم داد میزنم که اقا هدفتون چیه میخواید چهه مطالبی رو تو تالار بذاریدشع شما گیر میدی به خاتمی و اصلاحات و ولایت و....... و میخوای ریشه زبون منو دربیاری.
من هر چی میگم شما هی خودتو میپیچونی. من اولش هم میخواستم همینو بشنوم که که شماها بجای اینکه همین دو خط رو بنویسید هی لینک تاپیک میدادید.

بازم میگم
ایجاد تالار یه سری مقررات داره و باید جزئیات موضوع مشخص بشه.
در ضمن
باید دید چند نفر هستند علاقمند به یادگیری هستند. اگر تعداشون زیاد باشه میشه تالار زد. ولی اگه کم بود نمیشه تاپیک زد.
شما الانم یه تاپیک دارید که میتونید توش حرف بزنید و میتونید یه تاپیک بزنید و توش اموزش بدید.

یعنی اگر من تاپیک بزنم و توش نظر سنجی بگذارم >> ایای علاقه مند با اموزش زبان ترکی هستین یا نه شما راضی میشین؟

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها چی شده هنوز خبری نشده

فکر میکنم حسنی مبارک هم کوتاه بیاد این آقای پیرجو کوتاه نمیاد....دی

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوستان عزیز:gol:

این درخواستتون غیر منطقی هست اگه برای مثال یه دوست ترک چنین خواسته ای داشته باشه و انجام بشه بقیه دوستان از مناطق دیگه هم چنین انتظاری پیدا میکنن و حق هم دارن که پیدا کنن

اینجا باشگاه مهندسان هست و همه عزیزان از همه جا حق دارن که بیان و حق همه دوستان هم به یک اندازه هست
همه تالارهای اینجا مشترک برای همه عزیزان هست نمیدونم چرا اصرار دارین به تفکیک؟

دوستان ترک هم که تعداد زیادی تو چند تالار تاپیک دارن اگه موضوع یاد دادن هست میتونین در قالب همون تاپیک ها انجامش بدین

اگه درخواستی هم دارین توی این تاپیک عنوان کنین

دفتر مدیر سایت - پيرجو

این تاپیک و تاپیک نظرسنجی قفل شد
:gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.