درخواست کمک در رابطه با شبکه عصبی در متلب

chipalo

عضو جدید
سلام
من تو یه بخشی از پایان نامه م نیاز به شبکه عصبی دارم ولی با سرچ و خوندن چندتا مقاله نتونستم در حد اجرای یه شبکه یاد بگیرم. می خواستم اگه براتون امکان داره یه مقدار منو کمک کنید.
قضیه از این قراره که:
تو یه بخشی از پایان نامه من باید دبی (رواناب) حوضه مورد مطالعه ام رو پیش بینی کنم
داده هایی رو که دارم:
الف : دما ، بارندگی ، تابش خورشیدی و دبی رودخانه (این داده ها مشاهداتی هستن یعنی واقعیند و برای دوره 1970 تا 2000 هستن) و دما ، بارندگی ، تابش خورشیدی آینده (این داده هایی هستند که با مدلهای مربوطه پیش بینی شده)
داده ای رو که میخوام : من فقط دبی رودخانه رو میخوام با شبکه عصبی پیشبینی کنم

اونجوری که من متوجه شدم با داده های دما و بارندگی و تابش خورشیدی و دبی رودخانه (مشاهداتی و هدف قرار دادن دبی) باید شبکه رو آموزش بدم بعد با داده های دما بارندگی و تابش خورشیدی آینده ، دبی رو به عنوان خروجی از شبکه بگیرم

لطفا اگه کدی باشه که بشه تو متلب اجرا کنم که عالیه چون زیاد با متلب کار نکردم ولی اگه براتون وقت گیر هست pdf یا لینکی که بشه خودم یه جوری بفهمم چیکار باید بکنم برام بزارین

ممنون از همه دوستان

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام
من تو یه بخشی از پایان نامه م نیاز به شبکه عصبی دارم ولی با سرچ و خوندن چندتا مقاله نتونستم در حد اجرای یه شبکه یاد بگیرم. می خواستم اگه براتون امکان داره یه مقدار منو کمک کنید.
قضیه از این قراره که:
تو یه بخشی از پایان نامه من باید دبی (رواناب) حوضه مورد مطالعه ام رو پیش بینی کنم
داده هایی رو که دارم:
الف : دما ، بارندگی ، تابش خورشیدی و دبی رودخانه (این داده ها مشاهداتی هستن یعنی واقعیند و برای دوره 1970 تا 2000 هستن) و دما ، بارندگی ، تابش خورشیدی آینده (این داده هایی هستند که با مدلهای مربوطه پیش بینی شده)
داده ای رو که میخوام : من فقط دبی رودخانه رو میخوام با شبکه عصبی پیشبینی کنم

اونجوری که من متوجه شدم با داده های دما و بارندگی و تابش خورشیدی و دبی رودخانه (مشاهداتی و هدف قرار دادن دبی) باید شبکه رو آموزش بدم بعد با داده های دما بارندگی و تابش خورشیدی آینده ، دبی رو به عنوان خروجی از شبکه بگیرم

لطفا اگه کدی باشه که بشه تو متلب اجرا کنم که عالیه چون زیاد با متلب کار نکردم ولی اگه براتون وقت گیر هست pdf یا لینکی که بشه خودم یه جوری بفهمم چیکار باید بکنم برام بزارین

ممنون از همه دوستان

سلام دوست عزیز
اولاً که برای آموزش شبکه باید در نظر بگیرید که در صورتی پاسخ خوبی دریافت خواهید کرد که نمونه های خوبی را انتخاب کرده باشید و اینکه تعداد این نمونه ها اگر بیش از حد زیاد باشد یا سایز بزرگی داشته باشند به مشکل بر میخورید.
در خصوص شبکه هم شما باید از MLP استفاده کنید. یک نمونه از دستورات آموزش به صورت زیر است:
کد:
clear;clc;
%[FeatureMat Class]=PreProcessingFunction();
%save FeatureMat; save Class;
load SampleResize16; 
load TargetResize16;

Training = SampleResize16'; 
TrainingClass = TargetResize16';

net = newff(Training,TrainingClass,[16 16],{'logsig','logsig'});% 16 is the number of neuron in first hidden layer and 16 is the number of neuron in second hidden layer.
Y = sim(net,Training);
net.trainParam.epochs = 100;
net = train(net,Training,TrainingClass);
save('net.mat','net');

استفاده از شبکه:
کد:
Test = testSample';

load net;
    Y = sim(net,Test);

Y خروجی شبکه است.

آخرین ویرایش:

chipalo

عضو جدید
سلام دوست عزیز
اولاً که برای آموزش شبکه باید در نظر بگیرید که در صورتی پاسخ خوبی دریافت خواهید کرد که نمونه های خوبی را انتخاب کرده باشید و اینکه تعداد این نمونه ها اگر بیش از حد زیاد باشد یا سایز بزرگی داشته باشند به مشکل بر میخورید.
در خصوص شبکه هم شما باید از MLP استفاده کنید. یک نمونه از دستورات آموزش به صورت زیر است:
کد:
clear;clc;
%[FeatureMat Class]=PreProcessingFunction();
%save FeatureMat; save Class;
load SampleResize16; 
load TargetResize16;

Training = SampleResize16'; 
TrainingClass = TargetResize16';

net = newff(Training,TrainingClass,[16 16],{'logsig','logsig'});% 16 is the number of neuron in first hidden layer and 16 is the number of neuron in second hidden layer.
Y = sim(net,Training);
net.trainParam.epochs = 100;
net = train(net,Training,TrainingClass);
save('net.mat','net');

استفاده از شبکه:
کد:
Test = testSample';

load net;
    Y = sim(net,Test);

Y خروجی شبکه است.

ممنون از راهنمایتون
یکی از دوستان به من پیشنهاد کرد که چون رشته ام کامپیوتر نیست از toolbox متلب استفاده کنم، از طریق toolbox به یه جاهایی رسیدم البته یه مقدار واسم گیج کنندست. میشه من رو از طریق toolbox راهنمایی کنید چون با کد نویسی زیاد آشنایی ندارم
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
ممنون از راهنمایتون
یکی از دوستان به من پیشنهاد کرد که چون رشته ام کامپیوتر نیست از toolbox متلب استفاده کنم، از طریق toolbox به یه جاهایی رسیدم البته یه مقدار واسم گیج کنندست. میشه من رو از طریق toolbox راهنمایی کنید چون با کد نویسی زیاد آشنایی ندارم
ممنون

toolbox هم همین کار رو انجام میده با یکسری پیش فرض که گاهیی بسیار دست و پا گیر هست و شاید جواب هم نگیری. این کد یه کد عمومی است و اختصاصی نوشته نشده که شما متوجه نشی :D
از سمت جعبه ابزار تا مرحله train و اون هم برای شبکه ای با یک لایه مخفی و اپک های مشخص میتونی پیش بری. برای نحوه کار با جعبه ابزار در بخش راهنما خیلی خوب توضیح داده :gol:

chipalo

عضو جدید
ن
toolbox هم همین کار رو انجام میده با یکسری پیش فرض که گاهیی بسیار دست و پا گیر هست و شاید جواب هم نگیری. این کد یه کد عمومی است و اختصاصی نوشته نشده که شما متوجه نشی :D
از سمت جعبه ابزار تا مرحله train و اون هم برای شبکه ای با یک لایه مخفی و اپک های مشخص میتونی پیش بری. برای نحوه کار با جعبه ابزار در بخش راهنما خیلی خوب توضیح داده :gol:

ممنون
نه اینکه فکر کنین من هیچی از متلب و برنامه نویسی سرم نمیشه ها نه
حتی یه بار با متلب یه معادله درجه 2 رو هم رسم کردم :cool:
ولی این کد رو هرکاری باهاش میکنم سر در نمیارم، به قول خودتون toolbox هم که آدم رو یه جوری میپیچونه که راه برگشت رو هم گم میکنی:(
نمیشه یه خورده همش یه خورده بیشتر توضیح بدین:D

chipalo

عضو جدید
سلام من بالاخره با nntool یه شبکه رو ساختم. تو قسمت feed - forward backprop ،Network Type رو انتخاب کردم. ولی شبکه م خوب جواب نمیده لایه ها و نرون ها رو بالا پایین میکنم بازم خوب جواب نمیده. میخواستم ببینم شبکه من همون mlp هست یا نه؟ و بعد اینکه باید چیکار کنم تا درست بشه. داده های قبلی روی داده های بعدی تاثیر میزارن . یکی از داده هام هم اثر مستقیم تری نسبت به بقیه روی خروجی داره (این رو چجوری باید بهش بفهمونم؟) برای آموزش هم 143 نمونه از سه پارامتر رو واسه ورودی دادم و 143 نمونه از یه پارامتر هم برای هدف در ضمن واسه کسایی که مثل من صفر کیلومترن پیشنهاد میکنم حتما به این آدرس سر بزنن واقعا بچه هاشون خیلی کمکم کردن

آخرین ویرایش توسط مدیر:

chipalo

عضو جدید
دوستان کسی نیست کمک کنه، چطور وزن ها رو در nntool وارد کنم. یکی از ورودی هام تاثیر بیشتری روی خروجی داره .چیکار کنم؟ لطفا کمک کنید

laughingrose

عضو جدید
سلام

عذر میخوام.در واقع این پاسخ به درخواست شما نیست.یه درخواست است از شما یا سایر دوستان.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

کار من پیش بینی دبی با استفاده از کدنویسی به کمک شبکه عصبی است. چگونگی ساختن و ارزیابی مدل را با یکسری ورودی مشاهداتی مثل دما و بارش و یکسری خروجی مشاهداتی که همان دبی است بلدم.مرحله بعد پیش بینی است. یکسری داده ورودی مثل دما و بارش برای دوره آتی دارم که میخوام دبی مربوط به اون دوره ها را با استفاده از مدلی که ساختم،پیش بینی کنم. اما نمیدونم روند کار چه جوریه و از چه دستوری استفاده کنم.

پیشاپیش از توجه و راهنماییتون ممنون.

saeedfa

عضو جدید
سلام

عذر میخوام.در واقع این پاسخ به درخواست شما نیست.یه درخواست است از شما یا سایر دوستان.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

کار من پیش بینی دبی با استفاده از کدنویسی به کمک شبکه عصبی است. چگونگی ساختن و ارزیابی مدل را با یکسری ورودی مشاهداتی مثل دما و بارش و یکسری خروجی مشاهداتی که همان دبی است بلدم.مرحله بعد پیش بینی است. یکسری داده ورودی مثل دما و بارش برای دوره آتی دارم که میخوام دبی مربوط به اون دوره ها را با استفاده از مدلی که ساختم،پیش بینی کنم. اما نمیدونم روند کار چه جوریه و از چه دستوری استفاده کنم.

پیشاپیش از توجه و راهنماییتون ممنون.

سلام
از دستور sim استفاده کنید به این شکل :
(yp=sim(net,input

saeedfa

عضو جدید
دوستان کسی نیست کمک کنه، چطور وزن ها رو در nntool وارد کنم. یکی از ورودی هام تاثیر بیشتری روی خروجی داره .چیکار کنم؟ لطفا کمک کنید
این که یه روودی تاثیر بیشتری داره رو شما نمی تونید به شبکه بفهومنید . خود شبکه با استفاده از الگوریتم آموزش در حقیقت این تاثیرات رو می فهمه و اعمال می کنه. در صورتی که دوست داشتین به هر دلیل وزن ها رو دست کاری کنید . روی شبکه تو nntool دبل کلیک کنید. یه پنجره باز می شه نوشته view edit weihts اونجا می تونید تغییر بدین.
در کل ولی تغییر ندین کار بی خودیه . خود شبکه باید وزنای بهینه رو پیدا کنه . رابطه خطی نیست که خودتون بتونین وارد کنین/