درخواست کمک=>تعیین قطر لوله برگشت آبگرم مصرفی+پمپ سیرکولاتور

mj.mjd69

عضو جدید
سلام.من ی پروژه دارم که توش باید قطرها رو بزنم و...
اب سرد و گرم رو زدم.
اما
1.برای قطرهای "برگشت" آبگرم نمیدونم باید چیکارکنم؟؟

2.پمپ سیرکولاتور رو چطوری باید انتخاب کنم؟؟البته تا این حد میدونم که به دبی و هد نیاز دارم.اما تو این دوتا(هد و دبی) موندم.
اصلا این هد رو نمی فهمم چطوری باید پیدا کنم.
خیلی هم وقت ندارم.:cry:
ممنون میشم اگر کسی بتونه محاسباتش رو گام به گام برام توضیح بده که باید چطوری انجام بدم
با تشکر از همه دوستان و مهندسین گل. :gol::heart:

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام.من ی پروژه دارم که توش باید قطرها رو بزنم و...
اب سرد و گرم رو زدم.
اما
1.برای قطرهای "برگشت" آبگرم نمیدونم باید چیکارکنم؟؟

2.پمپ سیرکولاتور رو چطوری باید انتخاب کنم؟؟البته تا این حد میدونم که به دبی و هد نیاز دارم.اما تو این دوتا(هد و دبی) موندم.
اصلا این هد رو نمی فهمم چطوری باید پیدا کنم.
خیلی هم وقت ندارم.:cry:
ممنون میشم اگر کسی بتونه محاسباتش رو گام به گام برام توضیح بده که باید چطوری انجام بدم
با تشکر از همه دوستان و مهندسین گل. :gol::heart:
سلام
همه جا این سوال رو پرسیدی و رفتی دیگه دنبال جوابشم نمیای؟
اگه لازمه محاسبات رو جایی ارائه بدین تا کامل توضیح بدم چون توضیحش کمی طولانی و بی مصرفه و گرنه من تاحالا دهها پروژه رو همین سرانگشتی زدم رفته و هیچ کارفرمایی ایراد نگرفته
سایز لوله رفت یک دوم تا یک اینچ، سایز برگشت یک دوم اینچ
سایز لوله رفت یک ویک چهارم تا دو اینچ، سایز برگشت سه چهارم اینچ
سایز لوله رفت دوویک دوم تا سه اینچ، سایز برگشت یک اینچ
سایز لوله رفت سه اینچ، سایز برگشت یک و یک چهارم اینچ
سایز لوله رفت چهار اینچ، سایز برگشت یک ویک دوم اینچ
سایز لوله رفت پنج و شش اینچ، سایز برگشت دو اینچ
وبرای انتخاب پمپ:
برای دو ردیف اول بالا پمپ 5gpm & 10ft
برای ردیف سوم و چهارم پمپ 10gpm & 15ft
برای ردیف چهارم و پنجم پمپ 15gpm & 20ft
البته محاسبات دقیقش بر اساس افت حرارتی مسیرها با توجه به سایز و طول لوله و نوع عایق اونه که بنظرم اصلا نیازی نیست
:w08:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

پمپ های سیرکولاتور که در سیستم لوله کشی مدار بسته گرمایش نصب میشن آب رو در مدار به گردش در می آورند. برای تعئین مشخصات اینجور پمپ ها باید دو عامل میزان آب دهی پمپ (دبی) gpm و افت فشار کل شبکه head مشخص باشه.
مقدار دبی رو اینطوری بدست میارن در این پمپ ها:
gpm=Q/100000
Qt همون بار حرارتی کل ساختمان بر حسب btu/hr هست. و دبی هم همون gpm بر حسب گالن بر دقیقه هست.
.................
افت فشار کل شبکه لوله کشی گرمایش هم از رابطه زیر بدست میاد:
H=.75*L
در این رابطه H هد پمپ هست و L هم طول مسیر رفت از دیگ تا دورترین واحد گرمایش بر حسب فوت هستش.

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
با سلام

پمپ های سیرکولاتور که در سیستم لوله کشی مدار بسته گرمایش نصب میشن آب رو در مدار به گردش در می آورند. برای تعئین مشخصات اینجور پمپ ها باید دو عامل میزان آب دهی پمپ (دبی) gpm و افت فشار کل شبکه head مشخص باشه.
مقدار دبی رو اینطوری بدست میارن در این پمپ ها:
gpm=Q/100000
Qt همون بار حرارتی کل ساختمان بر حسب btu/hr هست. و دبی هم همون gpm بر حسب گالن بر دقیقه هست.
.................
افت فشار کل شبکه لوله کشی گرمایش هم از رابطه زیر بدست میاد:
H=.75*L
در این رابطه H هد پمپ هست و L هم طول مسیر رفت از دیگ تا دورترین واحد گرمایش بر حسب فوت هستش.
سلام
دوست گرامی مخرج کسری که شما فرمولش رو نوشتین ده هزار صحیح است، و این فرمول برای پمپ سیرکوله گرمایشه در صورتیکه تاپیک قبلی برای آب گرم برگشتی بود
ضمنا در فرمول افت فشار هم هفتادو پنج هزارم صحیح است
موفق باشید

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دوست گرامی مخرج کسری که شما فرمولش رو نوشتین ده هزار صحیح است، و این فرمول برای پمپ سیرکوله گرمایشه در صورتیکه تاپیک قبلی برای آب گرم برگشتی بود
ضمنا در فرمول افت فشار هم هفتادو پنج هزارم صحیح است
موفق باشید
سلام بلی شما درست میگیم من یه صفر جاانداختم و اونیکی هم ده هزار هست. ممنون
من فکر کرد ایشون هد و دبی پمپ سیرکوله گرمایش رو می خان..

anishtain4

عضو جدید
یه روشی تو کتاب طباطبایی توضیح داده به این صورت که شما اول باید ببینی لوله هاتون (هر دو لوله آبگرم و برگشت آبگرم) عایق هستن یا نه؟ اگه عایق بودن a=30 در غیر اینصورت a=60‌ در نظر میگیری.
بعد دبی لازم در هر مقطع برابر میشه با:
Q=L*a/10000 در واقع اون عدد a افت حرارت در واحد طول لوله است. بعد که دبی مشخص شد می تونید افت فشار 2.5٪ در نظر بگیرید و از رو دبی سایز لوله رو مشخص کنید. روش کار هم به این صورته که شما از دورترین شاخه شروع می کنی و تا اولین انشعاب طول رو میگیری، ضرب در دو می کنی (که هر دو لوله بشه) و از طریق بالا سایز رو بدست میاری، و بعد مثل یه درخت از سرشاخه ها همینطوری میری تا برسی به منبع گرمایشی. وقتی برسی اونجا دبی از روی کل طول لوله هات مشخصه (توجه داشته باش که باید کل لوله هایی که برگشت آبگرم داری رو اندازه بگیری نه فقط دورترین شاخه چون از همه جا تلفات انرژی داری) برای افت فشار فاصله ی دورترین نقطه از منبعت رو ضرب در ۳ می کنی (رفت+برگشت+۵۰٪ افت فیتینگ ها) و با همون ۲.۵٪ که گرفتی در میاری.

این فایل رو خودم نوشتم، تو قسمت آبی بالا طول لوله رو بزن و از نوع لوله یا آهنی (برای رایزر معمولن) یا سوپرپایپ (داخل واحد) رو انتخاب می کنی. تعداد طبقه رو که ۱ قرار میدی در واقع میشه برای بالاترین طبقه. تو ستون E قطر لوله های پنج لایه (تاکید می کنم پنج لایه نه تک لایه) رو نوشته و تو ستون O قطر اسمی لوله های آهنی. تو ستون های کناریشونم افت فشار برای سیستمی رو که مشخص کردی به ازای اون سایز لوله داره. من اینطوری طراحی کردم که بیشتر از ۲.۵٪ شد قرمز کنه، در واقع باید بالاترین خونه سفید رو انتخاب کنی. فقط حواست باشه که از هر سری (آهنی یا پنج لایه) می خوای استفاده کنی سمت چپ درست انتخابش کنی.
http://www.mediafire.com/download/p4pbqi7pa949hsb/DHWR.xls

راستی اینم یادم رفت بگم، اون دوستمون که گفته من اینطوری انتخاب می کنم کسی هم ناراضی نبوده، همه لوله کشا کاراشون غیر مهندسیه و پدر صاحبخونه رو هم در میاره،‌ ولی خوب کی رفته سازنده رو پیدا کنه که بعد برن لوله کشو پیدا کنن و بهش بگن بابا کارت اشتباهه. توصیه من به شما اینه به عنوان یه آدم فرهیخته هیچ وقت با این سیستم پیش نرو که ما اینطوری کردیم کسی شاکی نشد. (البته همیشه ام میگن که برای خونه خودمم همینطوری کردم الان داریم استفاده می کنیم ولی شما جدی نگیر)

DADKHAH.TAHEREH

عضو جدید
با سلام
دوستان ما مهندس هستیم و جوان.من به عنوان عضو کوچکی از جامعه مهندسین مکانیک تاسیسات خواهش می کنم که بدون استاندارد و مرجع کار نفرمایید.من با دوستمون به نام انیشتین موافقم.کسی ناراضی نبوده شرط نیست کارما باید قابل دفاع و مطابق اصول علمی باشه.توضیحاتی هم که دادند از کتاب طباطبایی درست هستش و اصلش از استاندارد اشری استخراج شده که طبقه بندی بر اساس لوله های با عایق و بدون عایق هست.برای محاسبه پمپ" کل طول مسیر رفت و برگشت *30 برای عایقدار و 60 برای بدون عایق" تقسیم بر 10000 بر حسب گالن بر دقیقه که دبی هست و برای افت هم طولانیترین مسیر رفت لوله در 2.5% به اضافه افت لوله کشی موتورخانه که معمولا 1 متر هست، به اضافه افت منبع آبگرم که از کاتالوگ سازنده استخراج میشه هد بدست میاد که نوع این پمپ هم خطی هست و از پمپ سمنان یا بلندکاست و یا ابارا میشه انتخاب کرد.برای محاسبه قطر لوله ها هم در طول های بالا از روش اتلاف انرژی که دوستمون توضیح دادن استفاده می کنیم و در دبی های بالا و طولهای کم از روش تقسیم میزان فیکسچر یونیت آبگرم به 20 که بازهم در کتاب طباطبایی هست.موفق باشید

mahdip

عضو جدید
با سلام
دوستان ما مهندس هستیم و جوان.من به عنوان عضو کوچکی از جامعه مهندسین مکانیک تاسیسات خواهش می کنم که بدون استاندارد و مرجع کار نفرمایید.من با دوستمون به نام انیشتین موافقم.کسی ناراضی نبوده شرط نیست کارما باید قابل دفاع و مطابق اصول علمی باشه.توضیحاتی هم که دادند از کتاب طباطبایی درست هستش و اصلش از استاندارد اشری استخراج شده که طبقه بندی بر اساس لوله های با عایق و بدون عایق هست.برای محاسبه پمپ" کل طول مسیر رفت و برگشت *30 برای عایقدار و 60 برای بدون عایق" تقسیم بر 10000 بر حسب گالن بر دقیقه که دبی هست و برای افت هم طولانیترین مسیر رفت لوله در 2.5% به اضافه افت لوله کشی موتورخانه که معمولا 1 متر هست، به اضافه افت منبع آبگرم که از کاتالوگ سازنده استخراج میشه هد بدست میاد که نوع این پمپ هم خطی هست و از پمپ سمنان یا بلندکاست و یا ابارا میشه انتخاب کرد.برای محاسبه قطر لوله ها هم در طول های بالا از روش اتلاف انرژی که دوستمون توضیح دادن استفاده می کنیم و در دبی های بالا و طولهای کم از روش تقسیم میزان فیکسچر یونیت آبگرم به 20 که بازهم در کتاب طباطبایی هست.موفق باشید

سلام به دوستان و همكاران عزيز (anishtain4 وDADKHAH.TAHEREH و ....)
دوستان عزيز عنايت داشته باشيد كتاب آقاي طباطبائي نميتواند به عنوان استاندارد و مرجع محاسبه معرفي شود به خصوص اينكه اين كتاب،داراي اشكالات زياد حتي اشكال چاپي ميباشد،استاندارد هاي مورد استفاده: مقررات ملي ساختان و نشريات 128 ميباشد و استاندارد خارجي هم NFPA , NPC , CAPTOLINE , .... ميباشد ،شما نميتوانيد در يك پروژه معتبر بگوئيد از كتاب آقاي طباطبائي استفاده كرده ام بهتر است دوستان سايرين رو به اينگونه استاندارد ها ارجاع بدهند اما اين كتاب فقط و فقط راهنما است.يك پيشنهاد اينكه كتاب آقاي تهراني (2 جلدي) و حتي جزوه استاد رستگاري كم غلط تر از كتاب آقاي طباطبائي است و كاربردي تر.
يكي از اشتباهات دو دوست عزيز و كتاب آقاي طباطبائي اينكه براي محاسبه دبي ،اعداد بدست آمده را تقسيم بر 10000 كرديد يعني اختلاف دما را 20 در نظر گرفتيد حال انكه اشتباه است و اختلاف دماي آبگرم و برگشت آبگرم 10 در نظر گرفته ميشود ،يعني تقسيم بر 5000 و ....
به دو فايل ضميمه و شماره استاندارد پائين صفحه دقت فرمائيد
سعي ميكنم يك مثال حل شده و ساير مطالب تكميلي رو در تايپيك هاي بعدي از همين استاندارد براي استفاده دوستان قرار بدم

در ضمن با اين مطلب كه "از كارهاي اوستاكاري خارج بشيم و استاندارد كار كنيم " منم كاملا موافقم

موفق باشيدR-P-01.jpgR-P-02.jpg

آخرین ویرایش: