درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

anjirizadeh

عضو جدید
salam. ye konferans darbare komperesorha va pump ha va3 hafte ayande bayad erae bedam. albate dar morede yakishun kafie. lotfan age mishe ye manbae ya ye maghale ke betune komakam kone baram tahiye konid. Mer30

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
سلام گلم من دانشجوی ترم اخر رشته شیمی هستم می خواستم ببینم میتونید یک موضوع خوب به من معرفی کنید ممنون میشم اگه کمکم کنید
دوست عزیز شما نام داشنگاهتون ، شرایط آزمایشگاهی ، امکانات و غیره رو برای من بنویسید

مهندس علی

کاربر فعال
با تمام وجود ابتدا از همه شما دوستان معذرت می خواهم
به نظر من اولا نفس کار شما اشتباه است چون یه بیچاره نشته این کتابو نوشته و یه ناشر بیچاره تر نشسته اونو چاپ کرده و حالا بدون اجازه اون شما در حال نشر کتاب هستید
دوما حالا که اب از سر گذشت چه یه وجب چه صد وجب حالا که شما قانون کپی رایت را نقض کرده اید چرا نباید دیگران از اون استفاده کنند
به نظر من نباید هیچ مطلب علمی ***** شود
این دقیقا همون کاری است که اون نامردها (غربی ها) برای ما انجام می دهند یعنی تحریم
یاد جرج بوش افتادم می گه
هرکی از ما نیست باید نابود بشه و ترو ریست است

حالا شما به دیگران چی می گید شاید بگی ای ملت بی سواد

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام به تمام دوستان عزیز.یک تحقیق می خواستم واسه شیمی تجزیه ابتدا مختصری توضیح:

Instrumental analysis: 1.electrochemical 2.chromatography 3.spectroscopy

خوب ادامه ی ماجرا یک تحقیق می خواستم در مورد یکی از سه مورد بالا.و تحقیق هم باید به این شکل باشه:
1.تاریخچه

2.اساس کار

3.مقایسه کمی و کیفی

4.مقایسه با سایر روشها>>>منظور همون سه روش گفته شده است

خودم یه چیزایی پیدا کرده هر کی مطلبی در مورد عرایض من داره ممنون میشم آپ کنه.با تشکر فراوان
به سایت شیمی دات آی ار مراجعه کن.shimi.ir اگر اشتباه ننوشته باشم..در موتورهای جستجو گر می تونی پیداش کنی.

آخرین ویرایش:

Schneider

مدیر بازنشسته
ضمن عرض سلام....
آقا من PDF همینی که الان حرفشه رو دارم
نظرتون چیه که در یک حرکت انقلابی و خودجوش در یک تایپیک در دسترسه اعضای تازه وارد(مثل خودم!)
هم قرار بدم!
ها؟؟بالاخره عدالت ورزی باید کرد دیگه!!

zahra.as

عضو جدید
100 در صد باهاتم

100 در صد باهاتم

ضمن عرض سلام....
نظرتون چیه که در یک حرکت انقلابی و خودجوش در یک تایپیک در دسترسه اعضای تازه وارد(مثل خودم!)
هم قرار بدم!
واقعا حال كردم اي ول

gharachorloo

عضو جدید
سلام بر دوستان گرامی
دوستان کسی می تونه مکانیزم جذب سطحی توسط غربال مولکولیMolecular Sieve را در فرایند نم زدایی گاز طبیعی دقیقا برام توضیح بده.
برای مثال چرا مولکول متان با اندازه 4.5 انگستروم می تونه از غربال مولکولی نوع3A بگذره اما مولکول آب با سایز 3.2 آنگستروم گیر می افته؟

lvlaspink

عضو جدید
Masoud

Masoud

kheili mamnoon misham age linkesho vaseie mAN BEFRESTIN
vaghean dasteton dard nakone
mamnoonam az zahamateton
movafagh bashin

charkhara

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزيز
رشته كاري اينجانب آبكاري خلاء مي باشد .(Vacuum coating)
نكته قابل توجه در اين كار نوع لاك آن مي باشد كه متاسفانه در ايران نسبت به اين قضيه توجه نمي شود (علت آن عدم اطلاعات كافي كه باعث پايين آمدن استحكام و كيفيت مي شود) .
پروسه : براي قطعات پلاستيك ABS
ابتدا سطح كار را تميز و از چربي پاك مي كنند سپس سطح كار را توسط نوعي لاك اسپري و يا غوطه ور مي كنند بعد از آن با حرارت دادن به مدت 8 ساعت در دماي 60-70 درجه سانتي گراد ( در گرم خانه ) خشك مي كنند اين لاك باعث مي شود سطح كار كاملا ورني و صيقلي گردد سپس قطعات درون دستگاه خلاء وارد مي شود . بعد از بسته شدن درب دستگاه و خلاء شدن ، آلومينيوم توسط سيم تنگستن تبخير شده و به صورت قطرات بسيار ريز كه با چشم ديده نمي شود (Metalising) از روي تنگستن به سمت اطراف پرتاپ مي شود و برروي سطح كار كه بوسيله لاك ورني شده است مي نشيند و سطح آيينه اي شكل ايجاد مي كند (سيم تنگستن و فلز Al در وسط دستگاه قرار دارد ) عمل تبخير Al در مدت 20 ثانيه صورت مي گيرد .
كاربرد اين روش در لوازم تزئيني از جمله قاب عكس ها ، ساعت هاي ديواري ، قالپاق ها ، كاسه چراغ ماشين ها و ... مي باشد .
اين لايه Al به ضخامت 2 الي 5 ميكرون مي باشد كه بسيار حساس و خش پذير مي باشد به صورتي كه با دست كشيدن بر روي آن پاك مي شود حال براي جلوگيري از آسيب رسيدن به لايه Al از يك پوشش ديگر بر روي Al استفاده مي شود كه اين پوشش بايد خواصي همچون شفافيت و چسبندگي داشته باشد . لاك هايي كه در ايران استفاده مي شود چه براي زير (base coat) و چه براي رو ( top coat ) از نوع آلكيدي كه بسيار ضعيف و خش پذير است مي باشد .
تست هاي انجام شده توسط اينجانب بر روي اين لاك تستcross hatch مي باشد كه يا لايه رو از روي Al جدا مي شد و يا لايه رو همراه با لايه Al از روي سطح لايه زير ( ورني) جدا مي شد و خش پذيري آن بسيار زياد بود .
طبق تحقيقات انجام شده در سايت هاي مختلف از اين روش براي لوازم تزئيني ، به عنوان يك روش بسيار محكم و ضدخش بر روي قطعاتي همچون رينگ ماشين و قطعات پلاستيكي ABS استفاده مي شود .از لاكهاي استفاده شده در اين روش اپكسي ، پلي اورتان ، آكريليك و ... نام برده شده است ولي در ايران از لاك ضعيف آلكيدي استفاده مي شود .
طبق آزمايشي كه خودم انجام دادم وقتي لاك رو را از پلي اورتان و يا لاك هاي ديگر با حلال قوي استفاده كردم ، سطح لاك زير را كه از نوع آلكيد بود خراب و سطح آيينه اي Al را بهم مي ريخت .
به نظر شما آيا مي توان از لاك هاي قوي تري به عنوان Base coat استفاده شود كه سطح را كاملا صاف و ورني كند .
از شما دوستان عزيز تقاضا دارم اگر اطلاعاتي در اين زمينه (لاك) داريد اينجانب را راهنمايي كنيد .

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
ضمن عرض سلام....
هم قرار بدم!
دوست داری من هم در یه حرکت انقلابی تر لینکتو پاک کنم ؟

ستايش

عضو جدید
سوال و جواب های درسی و علمی

سوال و جواب های درسی و علمی

سلام
چند سوال در زمينه ي آز تجزيه:

تيتراسيون اسيد و باز
1_غالبا ترجيح داده ميشود اسيد كلرئيدريك را با سديم هيدروكسيد تيتر كنند و نه عكس آن را چرا؟
2_دو روش استاندارد كردن Hcl معرفي كنيد؟
3_ براي استاندارد كردن بازها از چه موادي استفاده ميشود؟
4_جوشاندن و خروج گاز CO2 چه اثري در Ph محلول دارد؟
5_عوامل خطاي اين آزمايش؟

كروميتري
1_علت افزودن اسيد فسفريك به محلول تيتر شونده را توضيح دهيد؟
2_ در صورتي كه محلول آهن ∏ تهيه شده به مدت يك شب در ظرف سرباز نگهداري شود آيا خطايي در اندازه گيري رخ مي دهد؟چرا؟
3_معادله ي موازنه شده ي واكنش پتاسيم دي كرومات با آهن∏ را بنويسيد؟
4_آيا دي فنيل آمين جزء شناساگرهاي ويژه و يا حقيقي در تيتراسيونهاي اكسايش و كاهش مي باشد؟ چرا؟
5_عوامل خطاي اين آزمايش؟

تعيين سختي كل آب بوسيله ي تيتراسيون كمپلكسومتري
1_علت استفاده از بافر آمونياكي در اين آزمايش را شرح دهيد؟
2_براي استاندارد كردن EDTA توسط CaCo3 چرا بايد به محلول اندكي Mgcl2 افزود؟
3_چه روش مناسب ديگري براي استاندارد كردن EDTA وجود دارد؟
4_عوامل خطاي اين آزمايش؟

تعيين مقدار كلريد به روش موهر
1_علت استفاده از محلول شاهد در اين آزمايش؟
2_ دراين آزمايش صورت زياد ريختن و يا كم ريختن شناساگر آيا اشتباهي در تعيين مقدار كلريد رخ ميدهد؟ چرا؟
3_دراين آزمايش صورت اسيدي ويا قليايي بودن زياد از حد محلول، چه اشكالي بروز مي كند؟
4_عوامل خطاي اين آزمايش؟

چند سوال در زمينه ي آز شيمي فيزيك

مربوط به آزمايش نزول نقطه انجماد محلول الكتروليتهاي ضعيف و قوي
1_ چه اطلاعات اضافي براي مقايسه مقادير Kc اسيد استيك در دو دماي مختلف لازم است؟
2_آيا ميتوانيد چگونگي تغيير Kc با T را پيشگويي كنيد؟
3_عوامل خطاي اين آزمايش؟
مربوط به آزمايش حجم مولي جزئي
1_دانسيته ي Nacl(s) در 25 درجه سيلسيوس برابر 2/165g/ml مي باشد. حلاليت Nacl در آب با افزايش فشار ،افزايش مي يابد يا كاهش ؟ چرا؟

مربوط به آزمايش تعادلات شيميايي در محلول تعيين ضريب تقسيم يدبين بنزن و آب
1_ عوامل خطا در اين آزمايش ؟

آریایی

عضو جدید
از راهنماییت ممنونم .ولی چون نتونستم کتابو پیدا کنم اگه سایتی رو سراغ داری که بتونم اون فصل کتاب رو به صورت pfd بگیرم لطفا بهم بگو.;)

Schneider

مدیر بازنشسته
Answer

Answer

دوست داری من هم در یه حرکت انقلابی تر لینکتو پاک کنم ؟
دوست عزیز اول اینکه کی گذاشته کی پاک کرده؟؟!!
بعدشم....
فعلا که میبینم یکی دیگه از دوستامون زودتر اقدام کرده و به فکر تساوی
حقوق بشر افتاده و لینکش هم چون کوهی استوار اون بالا سر جاشه!!
خوبه بیشتر عمل کنیم تا ......! ;)

alifardi

عضو جدید
به هر گونه اطلاعات شما را در مورد استخراج یونی نیازمند می باشم .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
باز تاباننده هاي نوري

باز تاباننده هاي نوري

[اگر كسي در مورد توليد بازتاباننده هاي نوري اطلاعاتي دارد لطفا از درج آن دريغ ننماييد.توضيح اينكه بازتاباننده هاي نوري بصور مختلف در بازار هاي جهاني وجود دارند مثلا پودر و يا به شكل رنگ اينها يك متاليك سولفيد هستند كه فلز فعال سازي هم دارند كه باعث ميشود اين پيگمنت روزها نور دريافت كرده و شبها نور را باز تاباند. حسب اطلاع اين مواد در كوره هاي الكتريكي قابل توليد هستند ولي فرايند را خوب نميشناسم.

mina_jj

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام من جزوه موازنه می خواهم ممنون میشم کسی کمک کنه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
اشکان جان اصلا نمی خواد خودت رو ناراحت کنی..... برای من خیلی جالبه که این هایی که می گفتن ما فعال می شویم...تا حالا هیچ کدومشون بعد از گرفتن لینک دانلود پیداشون نشده... و علاوه بر اون شاید هم این کاربر راست میگه..ما اینجا که کاری نمی کینم فقط داریم پول یا مفت میگیریم.... و این کاربرها هستن (البته همشون نه) نمنه هاش رو که خودت میبینیکه مثلا 12 تا پست داره طرف...یکیش علمی نیست.....
خب اون کاربری که این کتاب ها رو گذاشته بی زحمت لینک دانلود این ها رو هم بذاره چون باز برای افراد فعال می خوام بذارمش.....
1- حل تمرینات سینتیک اوکتالوینشپیل
2- ریاضی مهندسی جرالد با حل تمرینات
3- کتاب موازنه
4- سیالات استریتر
5- جرم تریبال
6- خود کتاب مک کیب
همین ها رو بذاره...کافیه...
:D

az_barzzakh

عضو جدید
بهتاش به نظر من یه عده اینجا استفاده کننده صرف شدن.یه فکری باید بشه.طرف می یاد دانلود میکنه و حتی زحمت کلیک کردن روی تشکر رو هم به خودش نمیده. خود من وقتی دیدم با هزار بدبختی لینک پیدا میکنم و یا آپلود می کنم و اینجوریه خیلی سرد شدم.تو این یکی دو هفته آخر من کلی لینک گذاشتم واسه استفاده(به نسبت وقت آزادی که دارم)اما استقبالی ندیدم.نمیدونم شاید ایراد کار از من بوده و کتابا به درد بخور نبودن.
به نظرمن اگه کتاب ارزشمندی هست فقط واسه اعضای فعال لینک شه بهتره چون همونجوری هم که خودت گفتی لینک دانلود رو دادی طرف رفته پشت سرش رو هم نگاه نکرده.
این نظر من بود حالا هر جوری خودت و اشکان که مدیر تالار هستین تصمیم بگیرین ما تابع نظرتون خواهیم بود.

ElSever

عضو جدید
ارسال مقاله

ارسال مقاله

با سلام
خسته نباشید
خواهشن به ایمیل اینجانب مقالاتی به زبان انگلیسی در مورد سیستم هیدرولیک و پنوماتیک بفرستید.
با تشکر:)

charkhara

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز .
رشته كاري اينجانب آبكاري خلاء مي باشد .(Vacuum coating)
نكته قابل توجه در اين كار نوع لاك آن مي باشد كه متاسفانه در ايران نسبت به اين قضيه توجه نمي شود (علت آن عدم اطلاعات كافي كه باعث پايين آمدن استحكام و كيفيت مي شود) .
پروسه : براي قطعات پلاستيك ABS

ابتدا سطح كار را تميز و از چربي پاك مي كنند سپس سطح كار را توسط نوعي لاك اسپري و يا غوطه ور مي كنند بعد از آن با حرارت دادن به مدت 8 ساعت در دماي 60-70 درجه سانتي گراد ( در گرم خانه ) خشك مي كنند اين لاك باعث مي شود سطح كار كاملا ورني و صيقلي گردد سپس قطعات درون دستگاه خلاء وارد مي شود . بعد از بسته شدن درب دستگاه و خلاء شدن ، آلومينيوم توسط سيم تنگستن تبخير شده و به صورت قطرات بسيار ريز كه با چشم ديده نمي شود (Metalising) از روي تنگستن به سمت اطراف پرتاپ مي شود و برروي سطح كار كه بوسيله لاك ورني شده است مي نشيند و سطح آيينه اي شكل ايجاد مي كند (سيم تنگستن و فلز Al در وسط دستگاه قرار دارد ) عمل تبخير Al در مدت 20 ثانيه صورت مي گيرد .
كاربرد اين روش در لوازم تزئيني از جمله قاب عكس ها ، ساعت هاي ديواري ، قالپاق ها ، كاسه چراغ ماشين ها و ... مي باشد .
اين لايه Al به ضخامت 2 الي 5 ميكرون مي باشد كه بسيار حساس و خش پذير مي باشد به صورتي كه با دست كشيدن بر روي آن پاك مي شود حال براي جلوگيري از آسيب رسيدن به لايه Al از يك پوشش ديگر بر روي Al استفاده مي شود كه اين پوشش بايد خواصي همچون شفافيت و چسبندگي داشته باشد . لاك هايي كه در ايران استفاده مي شود چه براي زير (base coat) و چه براي رو ( top coat ) از نوع آلكيدي كه بسيار ضعيف و خش پذير است مي باشد .
تست هاي انجام شده توسط اينجانب بر روي اين لاك تست cross hatch مي باشد كه يا لايه رو از روي Al جدا مي شد و يا لايه رو همراه با لايه Al از روي سطح لايه زير ( ورني) جدا مي شد و خش پذيري آن بسيار زياد بود .
طبق تحقيقات انجام شده در سايت هاي مختلف از اين روش براي لوازم تزئيني ، به عنوان يك روش بسيار محكم و ضدخش بر روي قطعاتي همچون رينگ ماشين و قطعات پلاستيكي ABS استفاده مي شود .از لاكهاي استفاده شده در اين روش اپكسي ، پلي اورتان ، آكريليك و ... نام برده شده است ولي در ايران از لاك ضعيف آلكيدي استفاده مي شود .
طبق آزمايشي كه خودم انجام دادم وقتي لاك رو را از پلي اورتان و يا لاك هاي ديگر با حلال قوي استفاده كردم ، سطح لاك زير را كه از نوع آلكيد بود خراب و سطح آيينه اي Al را بهم مي ريخت .
به نظر شما آيا مي توان از لاك هاي قوي تري به عنوان Base coat استفاده شود كه سطح را كاملا صاف و ورني كند .
از شما دوستان عزیز تقاضا دارم اگر اطلاعاتي در اين زمينه (لاك) داريد و یا میتوانید اينجانب را راهنمايي كنيد با من تماس بگیرید.​
charkhara@yahoo.co
tel: 09122431154​
[FONT=Arial (Arabic)]
[/FONT]moradi

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
با سلام
خسته نباشید
خواهشن به ایمیل اینجانب مقالاتی به زبان انگلیسی در مورد سیستم هیدرولیک و پنوماتیک بفرستید.
با تشکر:)
سلام دوست عزیز ، ورودت رو خوش آمد میگم
اینجا عرف اینه که اگه کسی مقاله ای داشت ، میذاره روی سایت تا همه استفاده کنند و به ایمیل کسی نمیفرسته
حالا ، از این بگذریم ، شما که ایمیل ندادی ، چطوری برات بفرسن؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
az_barzzakhجان اصلا نگران نباش..به زودی... وقتی تالار ویژه اعضای فعال رو مدیر محترم سایت ایجاد کرد..اون وقت بهشون نشون میدم که یک من ماست چقدر کره داره... اون وقت به اون کاربر میگم که تفاوت کاربر فعال با اونی که وقتش رو فقط و فقط برای دانلود کردن صرف میکنه چیه..من نیازی به تشکر ندارم. من این کارها رو به خاطر دانشجوهای کشورم مردم عزیز کشورم انجام میدم... بخاطر اینکه کشور در تحریم هستش..نرخ تورم در کشور بالا رفته و روی بقیه چیزها از جمله کتاب ها تاثیر گذاشته این ها رو اینجا قرار می دهم که اون ها هم بتونن استفاده کنند و از دیگر دانشگاه های جهان عقب نمونن. البته من کاری رو انجام نداده ام. فقط و فقط به خاطر مردم و قشر دانشجوی عزیز کشورم هستش اون هم به کمک دوستان گلی مثل شما.
اگر من یک لینک دانلود رو نمی دهم فقط بخاطر این هستش که کاربران کمی فعالیت کنند لازم نیست کتاب بذارن یا مقاله بذارن..همین که به هم دلداری بدهند در تاپیک گفتگوهای مهندسان شیمی و یا یک پاسخ سرانگشتی به سوالات کاربران بدهند برای من کافیه.. ولی متاسفانه یکی از دلایک پیشرفت نکردن ایران وجود همیچین افرادی هست.
===============
کتاب هایی رو که شما قرار می دهید هیچ گونه مشکلی ندارند..فقط به تعداد بازدیدشون نگاه کن.. صبور باش تا ببینی چقدر بازدید می شود و حتی یک تشکر هم از شما نمی شود. فقط این رو بگم که سعی کن کاری که انجام می دهی برای رضای خدای خودت باشه نه چیز دیگر اون وقت حتی اگر یک تشکر هم ندهند برات مهم نیست.
موفق باشید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
نیما اینقدر این کاربران تازه وارد رو اذیت نکن:D

بالا