درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

sara.rad

عضو جدید
ضربه قوچ

ضربه قوچ

:(سلام دوستان. من پایان نامه ام در مورد ضربه قوچ هستش.. لطفا یکی به دادم برسه

habib fasa

عضو جدید
تاریخچه مهندسی شیمی

تاریخچه مهندسی شیمی

[h=2]تاریخچه مهندسی شیمی
اوّلین درس در زمینه مهندسی شیمی نخستین بار توسط پروفسور «نورتون» در سال ۱۸۸۱ در دانشگاه MIT و در دانشکده مکانیک تدریس شد. نورتون شیمی صنعتی تدریس می‌کرد. در آن زمان صنایع شیمیایی رو به توسعه گذاشته بودند و لازم بود ساخت و بهره برداری از فرآیندهای شیمیایی توسّط افراد متخصّص صورت گیرد. در آن زمان طرّاحی و نظارت بر ساخت فرآیندهای شیمیایی و صنایع شیمیایی به دو شکل صورت می‌گرفت:
[/h]۱) به وسیله شیمی دان‌هایی که از تئوری‌های شیمیایی و علوم آزمایشگاهی آگاهی داشته، ولی اطّلاعات فنّی و تجارب کافی از طراحی صنعتی نداشتند.
۲) به وسیله مهندسان مکانیکی که تجربه طرّاحی صنعتی داشتند، ولی اطّلاعات کافی از فرآیندهای شیمیایی نداشتند.
این موضوع باعث شد که تا مدّتی برای طرّاحی واحدهای شیمیایی از شیمیدانان و مهندسان مکانیک به صورت مشترک استفاده شود. امّا برای هماهنگ کردن کار این دو گروه، به افرادی نیاز بود که هم از فرآیندهای شیمیایی و هم از طرّاحی صنعتی مطّلع باشند و هم تجربه‌های آزمایشگاهی لازم را داشته باشند. از این رو رشته‌ای جدید در دانشگاه‌ها با نام «شیمی صنعتی» یا «صنایع شیمیایی» به وجود آمد. با تئسعه تدریجی صنایع شیکیایی، نیاز به چنین متخصّصانی که هم در زمینه طرّاحی صنعتی و هم در زمینه فرآیندهای شیمیایی تخصص داشتند، بیشتر احساس شد. به این ترتیب، دوره‌هایی با نام «مهندسی شیمی مدرن» در دانشگاه‌ها پایه گذاری شدند. توسعه صنایع شیمیایی باعث شد که دانشگاه‌ها اقدام به تأسیس دانشکده مهندسی شیمی به صورت مجزّا کرده و آن را جدا از رشته‌های شیمی و مکانیک تدریس کنند.
  • مهندسی شیمی در ایران :
مهندسی شیمی در ایران نخستین بار در «مدرسه صنعتی ایران و آلمان» تدریس شد. این مرکز آموزشی که پس از جنگ جهانی اول به عنوان غرامت جنگی به ایران واگذار شده بود، در هر کدام از رشته‌های مهندسی شیمی، برق و ماشین حدود بیست دانشجو می‌پذیرفت. دانش آموختگان مدرسه صنعتی ایران پس از یک دوره تحصیلی دو ساله «مهندس شیمی» نامیده می‌شدند. امّا در برنامه درسی آنها دروسی چون «شیمی تجزیه» و آزمایشگاه وجود داشت که دروس مربوط به رشته شیمی است. در سال ۱۳۱۳ «دانشگاه تهران» تأسیس شد و رشته مهندسی شیمی یکی از رشته‌های ارائه شده در دانشکده فنّی بود. در این میان، رقابت‌های ناسالم میان دانش آموختگان دانشکده فنّی و مدرسه صنعتی موجب شد تا مدرسه عالی صنعتی منحل شود. در سال ۱۳۳۶ «دانشگاه صنعتی امیرکبیر» (پلی تکنیک تهران) تأسیس شد و در رشته مهندسی شیمی و برای یک دوره چهار ساله به پذیرش دانشجو اقدام کرد. امّا برنامه درسی آن زمان دانشگاه تهران و پلی تکنیک هنوز با برنامه واقعی مهندسی شیمی تفاوت بسیار داشت. درس‌هایی مانند «انتقال حرارت»، «انتقال جرم» و «طراحی رآکتور» در سرفصل دروس گنجانده نشده بودند و از تنها درس‌های ویژه مهندسی شیمی «تقطیر»، «جذب» و «ترمودینامیک» را می‌توان نام برد. پس ازاین دو دانشگاه، «دانشگاه شیراز» و پس از آن در سال ۱۳۴۵ «دانشگاه صنعتی شریف» (صنعتی آریا مهر سابق)این رشته را راه اندازی کردند که برنامه درسی آنها تفاوت چندانی با برنامه درسی که امروز در رشته مهندسی شیمی ارائه می‌شود نداشت. در سال‌های بعد، دوره کارشناسی ارشد و در برخی دانشگاه‌ها دوره دکتری مهندسی شیمی نیز راه اندازی شد.

*م*

عضو جدید
سلام خسته نباشید
در مورد سه روش استخراج زیر که در گیاهان دارویی کاربر داره مطلب میخواستم
تعریف توضیح روش معایب و مزایا و ازین چیزا

روش پرکولاسیون
روش سوکسله
روش غرقابی

[CARBON]

عضو جدید
سلام

حدود 25 سال پیش اتفاقی صبح جمعه توی شبکه تلویزیونی یکی از استانهای ایران
فیلمی از یک استاد شیمی دانشگاه ازاد نشان داد
که در ان دستگاهی کلا از شیشه به اندازه کف دست ساخته بود
که اب را با دو تا باطری کوچیک قلمی تجزیهه میکرد و از ترکیب مجدد اب
گازی با حرارت بالا از لوله بیرون می امد که ان دانشمند شعله را به قطعه سرامیکی نزدیک کرد
و با کمال تعجب سرامیک ذوب شد
و ان استاد شیمی گفت که درجه حرارت این گاز خروجی هشت هزار درجه است!
ایشان گفت که ایده اولیه را از تحقیق درباره حمام شیخ بهائی گرفته و 12 سال روی ان کار کرده است
ان موقع ایشان توضیح داد که این فناوری میتواند با یک لیوان اب کلیه سوخت مورد نیاز گرم کردن خانه را در طول
زمستان تامین کند.

ایشان در دانشگاه ازاد همان استان یک کنفرانس دادند و در تلویزیون گفتند که با این فناوری صنعت نفت دگر گون خواهد شد.

ولی از ان موقع غیب شدند یا خورده شدند! من چیزی بعد از ان از ایشان پیدا نکردم
ولی یکی از افرادی که به صورت حضوری در کنفرانس ان دانشگاه حاضر شده بودند
اعلام کردند که ایشون اب را تجزیه میکنند
و سپس با ترکیب مجدد اب انرژی و گاز خارج میشود ولی گاز خروجی بخار اب نیست
بلکه هیدروژن و OH گاز خروجی این دستگاه است!

این تاپیک رو ایجاد کردم تا اگر کسی در این زمینه علاقه دارد تحقیق کنیم

فکر میکنم با این فناوری کل صنعت انرژی دنیا متحول بشه!
و اب به جای اینکه مایع حیات بشه مایع انرژی بشه و جای نفت رو بگیره!

منتظرم.

من يك سوال داشتم رفيق: چه شرايطي لازمه تا هيدروژن و اكسيژن دوباره تبديل به آب بشن؟ مثلا ما مقداري هيدروژن و اكسيژن داريم و ميخواهيم آب بسازيم...چه شرايطي رو بايد به وجود بياريم؟

rahim-n

عضو جدید
اگه یک نفر برای پیدا کردن کار و مصاحبه دادن همین جوری بدون آشنا بره عسلو یه یا هرجای دیگه آیامیذارن وارد سایت بشیم ؟

اگه یک نفر برای پیدا کردن کار و مصاحبه دادن همین جوری بدون آشنا بره عسلو یه یا هرجای دیگه آیامیذارن وارد سایت بشیم ؟

اگه اجازه ورود به سایت رو نمیدن پس باید چی کار کنیم؟

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اجازه ورود به سایت رو نمیدن پس باید چی کار کنیم؟

معلومه که بدون آشنا نمیشه کاری کرد دوست عزیز...اگه میشد که واسه یه آزمون استخدامی مهندسا اینجوری دست و پا نمیزدن همه پا میشدن خودشون میرفتن عسلویه.

MMS2007

عضو جدید
معمولا نمیشه ، باید حتما نامه داشته باشید تا حراست تایید کنه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. زحمت این مقاله رو بکشین بیزحمت:
Solubilities of gases in water and other associated solvents
  1. Walter Hayduk,
  2. Harry Laudie

motaleby

عضو جدید
دوست عزيز عسلويه يا هر منطقه عملياتي ديگه، قسمت اداري براي استخدام نداره. اونجاها فقط واحدهاي توليدي عملياتي هستن و نيروها تو سازمان هاي ديگه وابسته كه ممكنه تو تهران، بوشهر يا خوزستان باشن مصاحبه و استخدام ميشن. بخش تامين نيرو يا ممكنه استخدام رسمي بكنه كه ميشه تامين نيرو شركت نفت يا گاز يا پخش و پالايش يا ممكنه نيروي پيماني بگيره كه ميشه پيمانكار تامين نيرو كه بايد آدرسشو پيدا كني. پس به هيچ وجهي اجازه تردد درون سايت رو بهت نميدن حتي اگه استخدام رسمي هم باشي بايد نامه برا رفت و آمد به سايت داشته باشي

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون جور که دوستان گفتن نمی شه فقط می تونی بری منطقه ویژه و رزمه تحویل بدی خبرت می کنن منو کهیک بار خبر کردن ولی دیگه اومده بودم سرکار

kebrit

عضو جدید
مشکل شد سه تا!!!! دوستان اگه خاطرشون باشه 1.5 سال پیش وزارت صنایع یه آزمون استخدامی برگزار کرد - منم قبول شدم رفتم مصاحبه - بعد به عنوان ذخیره اعلام شدم - حالا زنگ زدن گفتن پاشو بیا سر کار - :biggrin::biggrin:;)
شرکت گاز - وزارت صنایع - دانشگاه تهران ---- حیرونم حیرونم - حیرونم حیرونم (ریتمیک بخونید):biggrin:

goodarzi57124ali

عضو جدید
منحنی تعادلی

منحنی تعادلی

سلام من دنبال منحنی تعادلی آب و اتیل استات هستم لطفا راهنمایی کنید سپاس

moein6788

عضو جدید
مشکل شد سه تا!!!! دوستان اگه خاطرشون باشه 1.5 سال پیش وزارت صنایع یه آزمون استخدامی برگزار کرد - منم قبول شدم رفتم مصاحبه - بعد به عنوان ذخیره اعلام شدم - حالا زنگ زدن گفتن پاشو بیا سر کار - :biggrin::biggrin:;)
شرکت گاز - وزارت صنایع - دانشگاه تهران ---- حیرونم حیرونم - حیرونم حیرونم (ریتمیک بخونید):biggrin:

تبریک میگم...اگه وزارت صنایع کارش تهرانه وزارت صنایع رو بزن ولی اگه تهران نیست گاز ارجحیت داره به نظرم

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز

خوش به حالت دست راستت بیاد زیر سر ما

NEDA .H

عضو جدید
کارآموزی

کارآموزی

سلام بچه ها من تازه واردم راستش من اگر خدا بخواد و کارآموزیمو تحویل بدم یه مهندس بیکار به شما اضافه میشه و با مهندسی صنایع شیمیایی فارغ التحصیل میشم. یه کمک از شما میخوام. من کارآموزیمو پتروشیمی تندگویان ماهشهر بودم تولید پلی اتیلن ترفتالات راستش یه استاد گیری دارم موندم نتیجه گیری گزارش کارآموزیمو چی بنویسم کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها من تازه واردم راستش من اگر خدا بخواد و کارآموزیمو تحویل بدم یه مهندس بیکار به شما اضافه میشه و با مهندسی صنایع شیمیایی فارغ التحصیل میشم. یه کمک از شما میخوام. من کارآموزیمو پتروشیمی تندگویان ماهشهر بودم تولید پلی اتیلن ترفتالات راستش یه استاد گیری دارم موندم نتیجه گیری گزارش کارآموزیمو چی بنویسم کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟

منم پترئشیمی اراک کاراموزی گذروندم خوب دیگه باید اول یه معرفی کلی از پتروشیمی رو داشته باشی منظور محصولات خوراک و واحد هاشه بعدش بطور کلی واحدی رو که توش بودی با pfd هاش توضیح بدی

NEDA .H

عضو جدید
سلام دوست عزیز به خودت زحمت نده من که تازه با نامه دانشگاه رفته بودم برای کارآموزی راهم ندادند تا کارت ترددم صادر شد اگر آشنا نداشته باشی مثل ما هیچ جا جات نیست

aznavarta

اخراجی موقت
من يك سوال داشتم رفيق: چه شرايطي لازمه تا هيدروژن و اكسيژن دوباره تبديل به آب بشن؟ مثلا ما مقداري هيدروژن و اكسيژن داريم و ميخواهيم آب بسازيم...چه شرايطي رو بايد به وجود بياريم؟

تا انجائی که میدونم اکسیژن و هیدروژن با یک جرقه منفجر میشوند و بخار آب تولید میشود

شما که رشته شیمی میخونین بهتر از من باید بدونین!

aznavarta

اخراجی موقت

تا انجائی که میدونم اکسیژن و هیدروژن با یک جرقه منفجر میشوند و بخار آب تولید میشود

شما که رشته شیمی میخونین بهتر از من باید بدونین!

Vahid-707

عضو جدید
مطمئن هستین که 5800 کاملا نیاز مارو برآورده میکنه؟؟؟ دو خرجی نشیم.

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درووووود اگه کارشناسی هستی 5800 کاسیو نسبت به قیمتش بهترین گزینست.. من خودم دارم ... هم ارزونه هم کار باهاش آسونه وهمه کارم میکنه... مهمترین استفادشم رگرسیون گرفتنشه...

v.rahmanpanah

عضو جدید
الان قیمت classpad 330 تو بازار چنده؟

سلام به شما و همگی

اول از همه بگم توی ماشین حسابای کاسیو از مدل های گرونش به ارزون به این صورته :

- ClassPad 330 که جدیدا حدود 190 هزارتومنی هست.
- Algebra FX 2 حدود 140 تومنه.
- بعدش سری های 9860 و هم خانواده هاشه حدود 120 تومنه.
- بعدش 5800 هست حدود 60 تومنه.
- 4500PA حدود 40 تومن.
- 991ES Plus (که خودم دارم) حدود 22 هست.
بعدیاش هم که نمیشه گفت مهندسی هستن (بعضیاشون حل معادله ندارن و بعضیاشون... )!!!
اول اینکه که من با همه این ماشین حسابا به جز 9860(البته اگه درست بگم!) کار کردم.
توی مهندسی شیمی واقعا اگه بخای اکثر کارا رو با ماشین حساب انجام بدی حتی Casio ClassPad 330 هم به دردت نمیخوره!
چون توی حل معادله های پیچیده خیلی کنده! منظورم اینه که زورت میگیره 200 هزار تومن دادی ماشین حساب به اون گنده گی اون وقت علافت میکنه!
(من که خودم توی کنترل 2 واقعا برام کافی نبود).
- به نظر من اگه میخای 200 تومن بدی کلاس پد برای هفت پشتت ازش استفاده کنی برو یه گوشی پردازنده بالا ( 1GHz به بالا) بخر و روش برنامه ماشین حساب نصب کن که این جور که من شنیدم برای Windows Mobile ها برنامش موجوده.(پردازنده ی کلاس پد خیلی ضعیف تره(حتما سرچ کنید!))
- در مورد الجبرا هم بگم که کند تر از کلاس پده و برای یه درسی مثل کنترل (مبحث لاپلاس) مثل کلاس پد هم منوی لاپلاس نداره.
- 9860 هم باهاش کار نکردم ولی فکر نکنم چیز بهتری نسبت به 2 تای قبلی باشه.
- 5800 به نظرم تمام حداقل های مهندسی شیمی رو داره که قیمتش هم تقریبا مناسبه(برنامه پذیر برای فرمولایی مثل آنتوان برای ترمو 2 - 5 معادله 5 مجهول برای تقطیر چند چزیی و رگرسیون برای سینتیک و ...)
- 4500PA مثل 5800 هست منتها نمایش ریاضیوار نداره و کند تره (به نظرم ارزش 40 تومن رو نداره! آدم 5800 بگیره بهتره)
- و اما ماشین حساب خودم : همه چیزش مثل 5800 هست منتها کندتره و تا 3 معادله حل میکنه و چند تا چیز دیگه که یادم نیست(فکر کنم تعداد توابع پیش فرضش بود).
الان بهترین گزینه ای که پیش رو هست و اکثر کارایی رو که برای یه مهندس شیمی لازمه داره کلاس پده ولی ارزش پولی که میدی رو نداره به نظرم با اون هزینه گوشی ای که گفتم بهتره(قابل حمل).
(البته همون طور که خودتون هم میدونید توی مقاطع بالاتر هم اگه بخان محاسبات پبچیده داشته باشن اصلا سراغ ماشین حساب نمیرن تا نرم افزارهایی مثل متلب هست)
(با اون تجربه ای که من باهاش داشتم اصلا مال این حرفا نیست.)
اگه کلای پد هم خریدی ممکنه فقط توی 2 الی 3 درس به کارت بیاد ببین برات ارزش داره این قدر هزینه کنی(آخه من اکثر آدمایی که باهاشون برخورد داشتم بعد از تموم شدن دانشگاهشون پشیمون شدن که چنین چیزی خریدن)!

حرف نهایی اینه که برید مشخصاتشون رو کاملا بررسی کنید یک سری حداقل ها رو برای خودتون تعریف کنید و مدل خاصتونو انتخاب کنید.
(نهایتا 5800 مناسب ترین گزینه هست و بیشتر از اون پول اضافی دادنه!)

بازم تصمیم گیری دست خودتونه.

شاد باشید.

آخرین ویرایش:

v.rahmanpanah

عضو جدید
میشه اینم جواب بدین:
سلام
من مهندسی شیمی هستم.
میخواستم یک Classpad بگیرم.
الان آخرین مدلش چیه؟ و وقتی خواستم بگیرم به چه چیزایی دقت کنم سرمو کلاه نذارن؟

در مورد مدل ماشین حسابای کاسیو توی پاسخ قبل نوشتم.

چیز خاصی نداره فقط کارت گارانتی "شرکت تصویر یاد" یا "شرکت دایا سیستم"یا "شرکت کاسیو ایران" روش باشه!
(باکسش هم اگه پلمپ هست باز نشده باشه.)

از لحاظ قیمتی هم از چند جا قیمت بگیر (معمولا توی محدوده هستن "کمتر از 1000 تومن اختلاف دارن" )

شاد , پیروز , سریلند و سرافراز

rahim-n

عضو جدید
مصاحبه تخصصی

مصاحبه تخصصی

سلام
از مهندسین محترم کسی می دونه که سوالات متداول توی مصاحبه تخصصی چیه ؟

goleyakh.mm

عضو جدید
منظورم از فیلم پلی اتیلن

منظورم از فیلم پلی اتیلن

سلام دوست عزیز
منظورم ورق پلاستیکی که تو پاکت مواد غزایی مصرف میشه مثلا آب میوه ها . این فیلن در مجاورت مواد داخل پاکت قرار میگیره . فیلم پلی اتیلن توسط دستگاهی به اسم blowin ساخته میشه .این فیلم در حال حاضر از 1 لایه تا 11 ساخته میشه که من رو سه لایه اون کار میکنم که برا پاکت ساندیسها ازش استفاده میکنیم.اگه در مورد این نوع فیلم و مخصوصا دستگاه blowinاطلاعاتی داشتین برام بفرستین
دوست دارم بوس:gol::gol:

kebrit

عضو جدید
تبریک میگم...اگه وزارت صنایع کارش تهرانه وزارت صنایع رو بزن ولی اگه تهران نیست گاز ارجحیت داره به نظرم
نه - اگه تهران بود که الان با دمم گردو میشکستم!!! - اداره صنایع تو شهر خودمونه و البته با حقوق کارمندی! ولی شرکت گاز عسلویه است با شرایط کاری سخت و حقوق بالا و شاید امکان ادامه تحصیل

بالا