درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
کسی میتونه در مورد استفاده مجدد از محصولات جانبی کارخانه های لبنیات مثل آب ماست یا پنیر برام مقاله یا کتابی پیدا کنه؟
البته بیشتر صنایع غذایی باشه

بررسي امکان آبگيري از ماست با استفاده از غشاي تراوا و سوپر جاذب پليمري پاية آکريلي
دانلود

shinto

عضو جدید
محاسبات FLASH با MATLAB

محاسبات FLASH با MATLAB

سلام به همه.
من یه پروژه برنامه نویسی با MATLAB دارم.
یه پروژه ترمودینامیک مربوط به محاسبات FLASH .
این پروژه خیلی واسم مهمه.اگه کسی از دوستان بتونه کمک کنه ممنون میشم.

ستون تقطیر دوّار (RDC)

ستون تقطیر دوّار (RDC)

سلام خدمت دوستان عزیز

کسی اطلاعات طراحی «ستون های تقطیر دوّار - Rotational Distillation Column» داره ؟

سلام.
میشه یه خورده بیشتر توضیح بدید. یعنی با نرم افزار می خواهید طراحی کنید؟

به طور خلاصه بخوام بگم:
ستون های تقطیر دوّار، نسل جدید ستون های تقطیر هستن که تا جایی که می دونم هنوز در اشل صنعتی ساخته نشده اند (یا حداقل من خبر ندارم). این ستون های تقطیر به این صورت کار می کنند که در داخل اونها یک مارپیچ دوار وجود داره که بخار های کندانس شده روی سطح داخلی ستون رو از روی سطح پاک می کنه (wiping) به محض پاک کردن قطرات کندانس شده از روی سطح، مجدد بخار در اونجا کندانس میشه و دوباره پاک می شه. این کار باعث میشه که اختلاط گاز و مایع در ابعاد بسیار ریز (قطره های میکرونی) انجام بشه که باعث میشه efficiency سیستم خیلی خیلی بالا باشه و تعادل VLE تقریباً به حالت کامل برسه اونم در سطحی در ابعاد میلی متری !
به حدی که در اشل آزمایشگاهی یک ستون 1متری آن، می تونه معادل یک ستون جزء به جزء با 400 سینی عمل کنه و به راحتی ایزومرهای مختلف زایلن را به سرعت از هم جدا کنه. ستون پر شده آزمایشگاهی به طول یک متر، که برای این جدا سازی (به عنوان مقایسه) مورد استفاده قرار گرفته بود، در مدت 4 ساعت تنها توانست 1 قطره جداسازی کامل (خلوص 99.9%) انجام بده در حالی این ستون در مدت زمان یک ساعت 60 سی سی محصول خالص تولید کرد !

متأسفانه روش طراحی و data های لازم برای طراحی این نوع ستون رو در اختیار ندارم و در تمام کتابهایی که داشتم رو هم بررسی کردم هیچ اطلاعی در این مورد نداشتن.

ممنون می شم اگه کسی در این زمینه تحقیقی یا منابعی داره بهم معرفی کنه.

shinto

عضو جدید
به طور خلاصه بخوام بگم:
ستون های تقطیر دوّار، نسل جدید ستون های تقطیر هستن که تا جایی که می دونم هنوز در اشل صنعتی ساخته نشده اند (یا حداقل من خبر ندارم). این ستون های تقطیر به این صورت کار می کنند که در داخل اونها یک مارپیچ دوار وجود داره که بخار های کندانس شده روی سطح داخلی ستون رو از روی سطح پاک می کنه (wiping) به محض پاک کردن قطرات کندانس شده از روی سطح، مجدد بخار در اونجا کندانس میشه و دوباره پاک می شه. این کار باعث میشه که اختلاط گاز و مایع در ابعاد بسیار ریز (قطره های میکرونی) انجام بشه که باعث میشه efficiency سیستم خیلی خیلی بالا باشه و تعادل VLE تقریباً به حالت کامل برسه اونم در سطحی در ابعاد میلی متری !
به حدی که در اشل آزمایشگاهی یک ستون 1متری آن، می تونه معادل یک ستون جزء به جزء با 400 سینی عمل کنه و به راحتی ایزومرهای مختلف زایلن را به سرعت از هم جدا کنه. ستون پر شده آزمایشگاهی به طول یک متر، که برای این جدا سازی (به عنوان مقایسه) مورد استفاده قرار گرفته بود، در مدت 4 ساعت تنها توانست 1 قطره جداسازی کامل (خلوص 99.9%) انجام بده در حالی این ستون در مدت زمان یک ساعت 60 سی سی محصول خالص تولید کرد !

متأسفانه روش طراحی و data های لازم برای طراحی این نوع ستون رو در اختیار ندارم و در تمام کتابهایی که داشتم رو هم بررسی کردم هیچ اطلاعی در این مورد نداشتن.

ممنون می شم اگه کسی در این زمینه تحقیقی یا منابعی داره بهم معرفی کنه.

من قبلا در این مورد مطالب کوتاهی خوندم.
من خودم CFD کار میکنم از استادم میپرسم ببینم میشه با CFD این کار رو انجام داد. فکر کنم بشه.

koochooloo_m

عضو جدید
بررسي امکان آبگيري از ماست با استفاده از غشاي تراوا و سوپر جاذب پليمري پاية آکريلي
دانلود

سلام
باتشکر فراوان از محبتتون.ولی من بیشتر کاربرد های آب پنیر یا ماست مد نظرمه.استفاده مجدد از این by product ها رو می خوام
خیلی ممنون می شم اگر کمکم کنید

shinto

عضو جدید

smr7258

عضو جدید
EPDM

EPDM

سلام
ببخشید یک سرس اطلاعات در مورد EPDMمیخوام و اینکه آیا نیاز به آماده سازی در صورتی که بخواهیم پوشش دهیم دارد یا نه؟
ممنون

omid_jc

عضو جدید
کتاب

کتاب

سلام دوست عزیز ممنون از کار خیرخواهانه ات.من کتاب ها یا نرم افزارهایی در مورد مباحث عملیات واحد و تقطیر می خواستم ممنونم.

سلام
برای کتابهای مورد نظرتون می تونید یه گشتی توی همین سایت بزنید اون وقت کلی کتاب مفید پیدا می کنید. اکثر کتابهای مرجع مهندسی شیمی و کتابهای مربوط به تجهیزات، یک بخش اصلیشون درمورد تقطیره. نرم افزهارهای aspen و hysys هم که برای تقطیر بسیار مناسب هستند.
لینک یک کتاب هم براتون گذاشتم که هم عملیات واحد و تقطیر باشه هم نرم افزاری ;)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
ببخشید یک سرس اطلاعات در مورد EPDMمیخوام و اینکه آیا نیاز به آماده سازی در صورتی که بخواهیم پوشش دهیم دارد یا نه؟
ممنون

منظور شما اینه:
ethylene propylene diene M-class rubber​
لطفا یک کلمه قرار ندهید.. یک توضیح بنویسید تا ما هم متوجه بشویم که این مبحث اول در چه زمینه ای است تا بعد بتونیم یک کمی کنیم.

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
دستت درد نکنه میتونی این کتاب رو اون بخشش رو برام بذاری ؟
و دیگه اینکه این سوال دوم رو هم کسی میتونه جواب بده

13 -در بیان ریاضی قانون رائول چرا از m کوچک استفاده میشود نه از سایر پارامترهای بیان غلظت ؟

ازthe clapeyron equation حل ميشه
و با توجه به اينكه در تغيير فازها دما و فشارو G ثابته
G= gibbs free energy

dP/dT = ΔS/ΔV

sayna

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواست کمک اضطراری

درخواست کمک اضطراری

سلام اگه یکی بخواد اطلاعاتش رو درباره این رشته بالا ببره باید از کجا شروع کنه؟:)دیگه از بس فقط کتابا رو خوندم و رفتم امتحان دادم و یه هفته بعد همشون یادم:confused: رفت خسته شدم.

mirhamida

عضو جدید
رفع تیرگی آلومینیوم؟

رفع تیرگی آلومینیوم؟

سلام دوستان. تیرگی و ماتی در و پنجره های آلومینیومی که به خاطر تماس با ملات سیمان خاکستری ایجاد میشه رو چه جوری میشه از بین برد؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مشکل اینجاست که درس ها رو با علاقه مطالعه نمی کنید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مرسی از جوابتون. این رو می دونستم. توی گوگل سرچ کردم و http://en.wikipedia.org/wiki/Computational_fluid_dynamics رو دیدم و خوندم.
منظورم این بود که این CFD می تونه محاسبات طراحی ستون تقطیر رو انجام بده ؟! قابلیت ورود Data of VLE رو داره ؟

بله امکان کار با نرم افزارهای CFD جهت محاسبات و طراحی برج های تقطیر وجود دارد. و مقالات زیادی هم در این رابطه به چاپ رسیده است.

shinto

عضو جدید
شما اگر نمی توانید اون نرم افزار رو تهیه کنید یک پیغام شخصی برای اینجانب ارسال کنید.
من موضوع پایان نامم CFD هستش و رو این موضوع داریم کار می کنیم. البته روی اختلاط و extraction و heat pipe .ممنون

آخرین ویرایش:
بالا