درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

Dr.Fox

عضو جدید
فرض كنيد ما يك بخار داريم با دماي 120 درجه و فشار 13 كيلو، چقدر بايد از اين بخار انرژي بگيريم كه دماي اون به به 20 درجه برسه و تبديل به كندانس بشه ؟

بدون استفاده از Hysis

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
فرض كنيد ما يك بخار داريم با دماي 120 درجه و فشار 13 كيلو، چقدر بايد از اين بخار انرژي بگيريم كه دماي اون به به 20 درجه برسه و تبديل به كندانس بشه ؟

بدون استفاده از Hysis

در چه فشاری؟
حلش سادس با استفاده از ترمودینامیک و جداول میشه حلش کرد!

Dr.Fox

عضو جدید
در چه فشاری؟
حلش سادس با استفاده از ترمودینامیک و جداول میشه حلش کرد!

فشار نهايي كندانس مهم نيست، فقط من اطلاعات اوليه رو اصلاح مي كنم كه فرض مسئله فشار 3 كيلوگرم بر سانتي متر مربع و دماي اوليه 150 درجه سانتيگراد هست براي بخار ما و كندانس نهايي كه قرار هست بدست بياد داراي دماي 10 درجه سانتي گراد هست.

پيدا كنيد مقدار انرژي لازم را كه بايد از بخار بگيريم :)

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
فشار نهايي كندانس مهم نيست، فقط من اطلاعات اوليه رو اصلاح مي كنم كه فرض مسئله فشار 3 كيلوگرم بر سانتي متر مربع و دماي اوليه 150 درجه سانتيگراد هست براي بخار ما و كندانس نهايي كه قرار هست بدست بياد داراي دماي 10 درجه سانتي گراد هست.

خوب اگه مسئله همینارو گفته باشه حاصل کندانس مایع اشباع هست
خوب دیگه کاری نداره برین از جداول اخر وننس استفاده کنین حل میشه این مسئله شبیه خروجی از توربین میمونه که کار و حساب میکردیم حالا اون تغییر انتالپی میشه انرژی که باید بگیرین!

Dr.Fox

عضو جدید
والا چيزي كه براي من توضيح دادند خيلي پيچيده بود.

اول Latentheatرو محاسبه كردند، با استفاده از اين صفحه: http://www.spiraxsarco.com/resources/steam-tables/saturated-steam.asp

گرماي ويژه آنتالپي (Specific Enthalpy of Evaporation (hfg رو از صفحه بالا براي فشار ابسولوت 5 محاسبه كردند كه شد: 2.11

بعد Hysis رو باز كردند !!! (در صورتي كه به من گفته بودند اجازه استفاده از Hysis ندارم (:) ) يك خط جريان تعريف كردند مشخصات بخار رو بهش دادند. كه Cp محاسبه شد 4.3 كيلوژول/كيلوگرم درجه سانتيگراد

بعد گفتند حالا ما دو تا Q داريم. كه مجموع اونها برابر Q كل مورد نياز مسئله هست.

Q1 انرژي مورد نياز براي تبديل بخار به كندانس
Q2 انرژي مورد نياز براي تبديل كندانس به كندانس با دماي مورد نظر

دماي بخار بعد از كندانس شدن، 151 درجه تعين شد.

Q1=2.11*2000 كه 2000 مقدار فلوي آب بود !
Q2= M*Cp*Delta T

خلاصه Q1+Q2 مي شد انرژي مورد نياز.

شما مي تونيد به روش راحت تر حل رو بنويسيد. بينهايت ممنون !

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مهندسا يه اطلاعاتی راجع به ميکرو ارگانيسم های صنعتی ميخوام
مخصوصا ميکرو ارگانيسم های که تو صنعت نفت روش بحث ميشه​

مقالات زیادی در این رابطه در تالار مقالات قرار داده شده.

mehrnaz_khalaji

عضو جدید

اول Latentheatرو محاسبه كردند، با استفاده از اين صفحه: http://www.spiraxsarco.com/resources/steam-tables/saturated-steam.asp

گرماي ويژه آنتالپي (Specific Enthalpy of Evaporation (hfg رو از صفحه بالا براي فشار ابسولوت 5 محاسبه كردند كه شد: 2.11

بعد Hysis رو باز كردند !!! (در صورتي كه به من گفته بودند اجازه استفاده از Hysis ندارم (:) ) يك خط جريان تعريف كردند مشخصات بخار رو بهش دادند. كه Cp محاسبه شد 4.3 كيلوژول/كيلوگرم درجه سانتيگراد

Q2= M*Cp*Delta T

والا من تا حالا با هایسیس کار نکردم این روشی هم که میگم خیلیم کوتاه نیست کتاب پیشم ندارم وگرنه براتون حل میکردم خودتون امتحان کنید جوابارو مقایسه کنید!
حالا برا چی باید این انرژی رو محاسبه کنید؟!

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

Q2= M*Cp*Delta T

مقدار اطلاعات خود را در یک جریان مشخص کنید، و سپس یک تجهیز که با انتقال حرارت سرو کار دارد مانند کولر را انتخاب کنید و در آخر دمای خروجی و مقدار انرژی رو خود نرم افزار بهتون می دهد.

R.BAHREINI

عضو جدید

ميتوني از فايل ضمضمه براي تعيين H نيز استفاده كني
H at 3kg/cm2 , 150 c = 2761.68 kj/kg
مقدار H با فشار براي كندانس تغيير چنداني نمكنه پس
H at 10 C , 3~0.12 kg/cm2 =42.3 kj/kg
DH=2761.68-42.3=2719.38 kj/kg

پیوست ها

• steamtab.rar
    106.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

R.BAHREINI

عضو جدید
مبدل shell & tube

مبدل shell & tube

كسي در خصوص كاربرد و نحوه محاسبه تعداد sealing strip در مبدلهاي حرارتي اطلاعاتي داره ؟
آيا علت استفاده از اونها بدليل Vibration در مبدل هست يا علت ديگه اي داره !

unknown64

عضو جدید
سلام.
برای بازیابی مس علاوه بر اینکه از روی میشه استفاده کرد از چی میتوان استفاده کرد در مرحله ی آخر ؟
میدونم یک نمونه اش از منیزیوم هم میشه استفاده کرد اما دلیلش رو نمیدونم
دلیلش چیه دوستان :smile:؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
كسي در خصوص كاربرد و نحوه محاسبه تعداد sealing strip در مبدلهاي حرارتي اطلاعاتي داره ؟
آيا علت استفاده از اونها بدليل Vibration در مبدل هست يا علت ديگه اي داره !

آب بندها معمولا به سه چیز بستگی داره: یکی زاویه، ضخامت، ارتفاع صفحات نگهدارنده.. اما موقعیت های X و y هم بی تاثیر نیست که بدونیم در کجا قرار بگیره.... دو نوع آب بند داریم یکی از نوع پیچی و نوع دیگر هم از نوع نواری هستش که مثل تفلن ها هستن که دور صفحات نگهدارند زده می شوند و با اتصال های محکم می شوند. به خاطر فشار سیالات درون لوله ها و پوسته که باعث تنش می شوند.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
لطفا اگر در مورد روش های فیزیکی و شیمیایی و اکسیداسیون پساب ها داری ممنون میشم برام بفرستید

بررسي کارايي فرآيندهاي UV/H2O ، UV/H2O2/Fe(III) و UV/H2O2/Fe(III)/Oxalate در حذف ماده رنگزاي اسيد قرمز ۱۴ از آبهاي آلوده
دانلود

R.BAHREINI

عضو جدید
آب بندها معمولا به سه چیز بستگی داره: یکی زاویه، ضخامت، ارتفاع صفحات نگهدارنده.. اما موقعیت های X و y هم بی تاثیر نیست که بدونیم در کجا قرار بگیره.... دو نوع آب بند داریم یکی از نوع پیچی و نوع دیگر هم از نوع نواری هستش که مثل تفلن ها هستن که دور صفحات نگهدارند زده می شوند و با اتصال های محکم می شوند. به خاطر فشار سیالات درون لوله ها و پوسته که باعث تنش می شوند.

اقاي پيرجو مگه seal strip ها در طول مبدل قرار نميگيرند! با توجه به اينكه تابعي از ارتفاع بافل يا به عبارتي ديگه تابعي از تعداد رديف تيوبها ميباشند به عنوان مثال در كتاب Ludwig به ازاي هر ده رديف تيوب يك seal strip استفاده كرده پس از روي همين نكته ميشه گفت كه در طول مبدل قرار دارند و نه در محيط دايره بافل .
ضمنا منظورتون از مختصات x,y چيه ؟
با تشكر

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
منظور من بیشتر در قسمت صفحانت نگهدارنده ابتدا و انتهای مبدل بود من گمانم بر ان بود که شما در آن مکان ها مد نظرتان باشد. منظور از X و Y موقعیت بسبت به مبدا مختصات صفحات دایره ای نگهدارنده می باشد.
این هم یک عکس از محاسبات آب بنده ها در نرم افزار TASC

R.BAHREINI

عضو جدید
منظور من بیشتر در قسمت صفحانت نگهدارنده ابتدا و انتهای مبدل بود من گمانم بر ان بود که شما در آن مکان ها مد نظرتان باشد. منظور از X و Y موقعیت بسبت به مبدا مختصات صفحات دایره ای نگهدارنده می باشد.
این هم یک عکس از محاسبات آب بنده ها در نرم افزار TASC
اقاي پيرجو من با نرم افزار aspen b-jac كاركردم كه جزييات گفته شده درTASC رو ارائه نميده اگه لطف كنيد و بگيد كه چطوري ميشه نرم افزار TASC رو تهيه و يا دانلود كنم

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام دوستان
چه مواقعي براي يک vessel شير اطمينان PSV در نظر ميگيرند؟

اگر در Vessel مربوطه به هر دليل امكان افزايش فشار از حد طراحي داشته باشه حتما بايد psv قرار داد
اين افزلش فشار ميتونه به دليل تغيير فاز سيال ( تبخير در مخازن نگهداري : آرگون مايع . آمونياك و... كه سيال فرار هستند ) باشه و يا حتي در steam dram ها و يا افزايش فشار به دليل انجام واكنش شيميايي كه در راكتورها صورت ميگيره و همچنين در خروجي كمپرسورها و پمپها كه امكان داره مسير خروجي و يا انتي سرج بسته و افزايش فشار حاصل گردد
و موارد مشابه ديگه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
در Aspen BJAC هم مثل همینه اگر خواستی تا براتون توضیح بدم.

mraham

عضو جدید
تولید مستربچ

تولید مستربچ

سلام
من به دنبال مطالبی در مورد تهیه مستربچ و نحوه استفاده خمیر رنگ(pigmentpaste) در تهیه این ماده هستم.
ممنون میشم اگه بتونید کمک کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
زمانی که شما وارد نرم افزار Aspen BJAC می شوید گزینه hetran رو تیک دار کنید و مبدل خودتون رو طراحی کنید. بعد از اتمام طراحی بر روی آب بندها کلیک کنید و این پنجره کوچک ظاهر بشه. و تغییرات خودتون رو اعمال کنید. حالا یا ویرایش یا حذف میتونه باشه.

saffaria1

عضو جدید
اگر در Vessel مربوطه به هر دليل امكان افزايش فشار از حد طراحي داشته باشه حتما بايد psv قرار داد
اين افزلش فشار ميتونه به دليل تغيير فاز سيال ( تبخير در مخازن نگهداري : آرگون مايع . آمونياك و... كه سيال فرار هستند ) باشه و يا حتي در steam dram ها و يا افزايش فشار به دليل انجام واكنش شيميايي كه در راكتورها صورت ميگيره و همچنين در خروجي كمپرسورها و پمپها كه امكان داره مسير خروجي و يا انتي سرج بسته و افزايش فشار حاصل گردد
و موارد مشابه ديگه

با تشکر از راهنمائي شما
آيا مي توان در تجهيزات بهم مرتبط (شامل مبدل ، ظرف، کولر هوائي) فشار بالا (150 بار) فقط يک PSV در Down Stream در نظر گرفت؟

R.BAHREINI

عضو جدید
اگه منظور تعاد اونها باشه فكر كنم با توجه به فشار ذكر شده و نيز انكه بعد از عمل كرد PSV فشار معمولا اتمسفريك ميشه افزايش حجم زيادي داريم بنابراين ازچند PSV بايد استفاده كرد با SET هاي مختلف
اما اگه منظور موقعيت نصب باشه تابعي از نقشه PID و نيز فرايند پروسس هست

آخرین ویرایش:

مجید شجاعی

اخراجی موقت
سلام دوست عزیز ممنون از کار خیرخواهانه ات.من کتاب ها یا نرم افزارهایی در مورد مباحث عملیات واحد و تقطیر می خواستم ممنونم.

ramin2

عضو جدید
درخواست استاندارد

درخواست استاندارد

سلام
کسی از دوستان می تونه یکی از استانداردهای British Standards , General Motors و یا JIS را بصورت کامل پیدا کند . ممنون می شوم

asho

عضو جدید
سلام من در واحد آمونیاک شاغل هستم ولی فرآیند ما تحت لیسانس کلاگ انگلستانه اگه به دردتون می خوره میتونم کمکتون کنم البته pfd شرکت پتروشیمی رازی رو هم دارم اگه خواستید با من تماس بگیرید.
09187158038

وحید صادقی

بالا